'W= 'Het geloof rijdt op lekke banden' 'Horecabeleid onbegrijpelijk' Leiden Regio Voorproefje op een smakelijke discussie Kerk Samenleving ZATERDAG 15 MAART 1997 Allemaal mogen ze bin nenkort, vanaf 18 maart om precies te zijn, van de gemeente hun zegje doen over het Leidse horecabe- leid; bezoekers van cafés en restaurants, de eige naars daarvan en mensen die in de buurt van zulke uitgaansgelegenheden wonen. Vierhonderd Lei- denaars, willekeurig uit gezocht door de gemeen te mogen in discussie groepjes hun mening kenbaar maken. Zonder voorbehoud. Want ze mogen werke lijk dlles zeggen. Ze mo gen zeggen dat ze meer terrasjes willen, bij voor keur op de pleinen, en meer bruine cafés. Ze mogen zeggen dat het steeds moeilijker wordt om het hoofd boven wa ter te houden als café-uit bater, dat verruiming van de sluitingstijden welkom zou zijn. Ze mogen ook zeggen dat de controle op sluitingstijden juist ver scherpt moet worden, omdat ze zich ergeren aan al dat volk dat diep in de nacht schreeuwend en met knetterende brom mers huiswaarts keert. Ze mogen zeggen dat er te weinig vegetarische res taurants zijn. De gemeen te zal al die meningen verzamelen en zo moge lijk verwerken in haar nieuwe horecabeleid. Het Leidsch Dagblad laat, als voorproefje op een ongetwijfeld smake lijke discussie, in een se rie van drie artikelen al vast wat Leidenaars aan het woord over de horeca in hun stad. Vandaag: Chris Pierrot van koffie huis Rembrandt en Ju dith Lebbink van café-ho tel The Rose. „Leiden is een sfeervolle stad waar een en ander aan moet worden veranderd." Leiden mist, is een gezellige bruine kroeg voor mensen van boven de veertig. Zo'n tent waar een organistje speelt en waar je ook je vrouw mee naartoe durft te nemen", zegt Chris Pierrot van koffiehuis Rembrandt aan de Morsstraat. „Hoewel Leiden vrij veel heeft, ontbreekt hier een discotheek waar je als niet- student terecht kunt", meent Judith Lebbink van café-hotel The Rose aan de Beestenmarkt. „En de gemeente zou eens wat meer moeten doen aan het toe- ristenbeleid." De twee kleine ondernemers vinden Leiden een gezellige en sfeervolle stad. Maar ook een stad waar het een en ander aan moet worden ver anderd. „In Amsterdam zie je dat heel veel. Van die grote bruine cafés waar wat ouder publiek komt. Hier kun je bijna nergens heen met je vrouw. Wat ik mis, is ge woon zo'n lekker tentje waar ie dereen kan dansen en waar je aan een tafeltje gezellig een kaartje kan leggen." Pierrot glundert al bij het idee. Lebbink ziet echter geen heil in dit plan. „Ik geloof niet dat die mensen EISBn daar echt behoefte aan hebben. Bovendien zijn er naar mijn idee wel een aantal kroegen waar je ook als veertigplusser terecht kan. Ik mis op horecage- bied een goede disco waar ie dereen naar binnen kan. 'In ca- sa' is alleen voor studenten. En als je als niet-student een keer naar binnen mag, moet je een dure kaart hebben. En een dis co, waar je alleen in het week end als 'burger' naar binnen mag, hoeft van mij ook niet. Als ik doordeweeks niet welkom ben, hoef ik er ook in het week end niet naar toe." Toch is het ontbreken van de ze tenten niet het grootste pro bleem. Het beleid van de ge meente is volgens de twee on dernemers vaak onbegrijpelijk. „Kijk nou eens hoe de Mors straat eruit ziet. Het is een soort koeienmarkt met wielklemmen geworden." Pierrot duidt op de nieuwe fietsenhekken die de ge meente onlangs geplaatst heeft in 'zijn' straat. „En als dat het enige was, viel het mee. De straat is ook nog afgesloten voor verkeer. Dat betekende voor mij geen harde klap of zware ader lating; het is gewoon de nekslag voor mijn koffiehuis." 'Rembrandt' gaat iedere och tend om zes uur open. Dagelijks kwamen zo'n vijfentwintig bouwvakkers voor het werk bij Pierrot koffie en een broodje halen. „Er zitten nu 's ochtends vier of vijf mensen. Die koffie- gasten kunnen nergens meer komen met de auto. En ik be grijp best dat ze niet een uur eerder opstaan om bij mij langs te gaan. Ik moet het nu hele maal hebben van mijn middag klanten. En die gaan niet twee keer zoveel drinken, omdat er 's ochtends niemand meer komt." Ook de Beestenmarkt is haar verkeersfunctie grotendeels kwijt. „Maar daar heb ik geen last van", vertelt Lebbink. Zij heeft sinds twee jaar het hotel aan de Beestenmarkt. Daarvoor zwaaide zij de scepter in het Jeugdhotel aan de Lange Schei straat. „Mensen komen bij mij voornamelijk voor een over nachting. Het zijn dan heel vaak treinreizigers. En die lopen van af het station zo naar mijn ho tel. En voor het cafégedeelte ben ik niet afhankelijk van auto mobilisten. Ik heb meer last van de sluitingstijden. Het is toch absurd dat in alle gemeenten rond Leiden de sluitingstijden vrij zijft en uitgerekend hier niet. Alleen studentenverenigin gen mogen langer open zijn. Maar daar hoeft niemand van te leven. Ik moet m'n brood met dit werk verdienen. En de toe ristenbelasting hakt er bij mij stevig in. De gemeente heeft een vast bedrag per klant per overnachting vastgesteld. Ik be taal net zoveel als een heel duur hotel. Leiden is niet toerist- vriendelijk. Voor ieder foldertje bij de VW moeten ze betalen. Er zou zoveel meer uit te halen zijn. Want Leiden heeft heel veel te bieden", aldus Lebbink, die naast haar horeca-werk ook nog een baan bij de universiteit heeft. Het hotel geeft te weinig zekerheid. Pierrot snapt vaak niets van het gemeentebeleid. „Goekoop is een perfecte burgemeester. Hij heeft heel veel voor de hore ca gedaan. De Morsstraat is heel gezellig geworden. Er zitten veel leuke cafés en restaurants. Maar dan legt de gemeente een nieu- CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN,C Judith Lebbink: „Het is toch absurd dat in alle gemeenten rond Leiden de sluitings tijden vrij zijn en uit gerekend hier niet." FOTO HIELCO KUIPERS we stoep aan. Het brede gedeel te komt aan de schaduwkant en de smalle strook in de zon. Ik kan geen stoel meer buiten zet ten." Pierrot is vaak zowel ver ontwaardigd als verbaasd. „Neem nu het nieuwe plein aan de Beestenmarkt. Het is mooi, maar je hebt er niets aan. Vroe ger was de Garenmarkt evene mentenplein. Nu niet meer. Dan zou je toch denken dat het nieuwe plein geschikt voor eve nementen wordt. Nee, de eve nementen worden verplaatst naar de parkeerplaats bij Molen de Valk." Lebbink: „Ik durf 's avonds vaak niet eens over het plein te lopen. Het is saj venloos. Bovendien zit week in de rotzooi, or maar een paar van die papierbakken staan maat postzegel. Daarp; in." Lebbink heeft nog geet gehad van het grote pij mag in de zomer tot water terras uitzetten, moet een brede strook ters voor mijn deur vrij] Dan krijg je allemaal terraseilandjes, waaivi duidelijk is bij welk café ras hoort." Lebbink vindt het pie haar deur alleen op drie gezellig. „Maar dat was toen het nog een parke was." De Rembrandte en twijfelt zelfs aan de lolt J(j oktober voor horecao; mers. „Je moet tegem 5S1 aan zoveel eisen voldoE m iets leuks wilt opzetten een feest. Een ondeme gezond verstand orL binnenkort niks meet feestdagen. Er zijn te va en te weinig speelruin 'm dens de Taptoe-avond p(j( mijn muziek om half aan. Zonder waarsd e[s| kreeg ik direct een gel: iVer Terwijl ik nog nooit v last heb gezorgd. Op nier wordt de midó l uit de bins Maar horecaondernem; fl survivers. Die gaan altij Wat Leiden nodig heef goed beleid voor het vi middenstand en de ho heeft allemaal met elkaAfflE ken. Daar heeft uiteiiwfiii dereen profijt van." jih ogi Kuitert versus intellectuelen REDACTIE DICK V WÊÊÊÊM L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) AS.fl"1 Van Kuitert, schrijver van de recente best sellers 'Het alge meen betwijfeld christelijk ge loof en 'Zeker weten', ligt ter gelegenheid van de Boeken week een essay in de winkels. 'Aan god doen' heet het werkje, dat niet meer dan 74 pagina's telt. Met het boekje heeft Kui tert een duidelijke bedoeling, of, in zijn eigen woorden, een 'pre tentie': „Orde op zaken stellen." Dat religie weer in is, is een open deur. Maar dat wil volgens Kuitert niet zeggen dat duidelijk is hoe je God tegenwoordig kunt dienen. Voor de belang stellenden steekt Kuitert een helpende hand uit. De onderti tel van zijn boekje luidt dan ook: 'Een vingerwijzing'. In feite geeft hij vooral een samenvat ting van zijn laatste twee boe ken. Heel in het kort: Kuitert vindt dat je best als modern mens in God kunt geloven, zonder dat je de bijbel van kaft tot kaft als door God geïnspireerd ziet. Want ook voor de bijbel geldt: alles wat over Boven gezegd wordt, komt van beneden. Hij kan dus niks met reacties van christenen als: „Het staat in de bijbel", of: „Het is geopen baard." Kuitert: „Zulke stan- daardantwoorden mogen de normaalste zaak van de wereld geweest zijn in vroeger eeuwen, wie ze nu hanteert, verhult daarmee de verlegenheid die de vraag 'hoe weetje dat' oproept. Steun Na het verschijnen van zijn twee vorige boeken-hebben or thodoxe christenen steun uit onverwachte hoek gekregen. Onder meer van Paul Cliteur, tot voor kort voorzitter van het Humanistisch Verbond, en de schrijver Rudy Kousbroek. „De leer is de leer, zeggen zij, en wie daarin ingrijpt, bijstelt of op schoont, sjoemelt", typeert Kui tert. En daar kan hij slecht te gen. „Ik vind dat wel een heel gemakkelijke manier van om- Harry Kuitert: „Godsdiensten venwelken, religies vergaan, maar aan god doen blijft eeuwig bestaan." Dat de vrijzinnig-gereformeerde theoloog Harry Kuitert weinig moet hebben van de EO als 'verdediger van achterhaalde geloofsvoorstellingen' is bekend. Maar hij kan zich ook flink opwinden over 'journalisten die lacherig over godsdienst doen' of over 'intellectuelen die maar raak oordelen over kerk en geloof zonder zich er ooit in verdiept te hebben'. KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Mat/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.001 Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 W gaan met religie en geloof, de meest gemakkelijke rechtvaar diging om er afstand van te ne men. Iedereen mag bij de tijd zijn, behalve gelovige mensen. Als die het ook zijn, worden ze teruggestuurd naar het kolen hok: daar hoor je thuis en daar moet je blijven." Cliteur weet niks van het christelijk geloof, meent Kuitert. diept, maar desondanks velt hij zou het voor de ongelovigen er een oordeel over. Dat vind ik dan gemakkelijk moeten zijn voor een intellectueel beneden om zich als ongelovige op te de maat. Voor gelovigen is het stellen?" niet zo gemakkelijk om gelovig Kuitert vindt een 'vingerwij- Hij heeft zich daar niet in ver- te zijn en te blijven. Waarom zing' ook op zijn plaats, omdat in de nieuwe religieuze interes se „het niet alles god is wat er blinkt". „Ieder zijn eigen god, lijkt het. God geliberaliseerd, ge democratiseerd, ingedikt, uitge- deukt, onverdund of in homeo pathische verdunningen toege diend: op het veld van de reli gieuze belangstelling is er van alles te koop." Rommeltje De kerk doet het intussen vol gens Kuitert niet veel beter. „Ook daar is het maar een rom meltje, als we voor 'kerk' de re- eel bestaande kerken lezen. Het geloof rijdt op lekke banden en de aanhangers weten het. De kerkleiders missen het zelfver trouwen om er iets tegenover te zetten en missen ook het in zicht in wat de substantie van religie is." De kerken representeren nog maar een deel van het christen dom. „Het zou mij niet verba zen als het christendom straks de bestaande kerken overleeft: het heeft hen nodig om voort te bestaan, maar wordt er tegelij kertijd door beroofd van haar vitaliteit." Maar hij wanhoopt niet: „Godsdiensten verwelken, religies vergaan, maar aan god doen blijft eeuwig bestaan." Want, dat heeft Kuitert al va ker benadrukt, de mens is „ongeneeslijk religieus". Veel mensen hebben met de kerk af gerekend en zich van in hun ogen knellende banden bevrijd. „Maar de prijs voor die vrijheid is het grijnzende gelaat van de leegte", aldus Kuitert. „Zo ver het oog reikt leegte, leegte en nog eens leegte. Dat is een ver pletterende ervaring. Waarom religie volgens Kui tert nooit zal ophouden? „Om dat mensen hun geloof, hoop en liefde moeten investeren om te kunnen leven. Ze hebben een idool nodig om zich aan vast te houden, een rots om op te bou wen en een schouder om uit te huilen." H.G. DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) Lyjj per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigr P" verstrekken tot het automatisd cnl van het abonnementsgeld, ontii jjj^ korting per betaling. u, VERZENDING PERPOSf^, per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Kil Voor mensen die moeilijk lezen,: an ogen hebben of blind zijn (of« leeshandicap hebben), is een saiw REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst het regionale nieuws uit het Leidsel J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar. Voor A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen Lectuur, Crave). W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco !Uf 0886-482345 (Centrum voor Gesp Un ein Auteursrechten voorbed Dagbladuitgeverij Daira K E N H U Acaaemiscn zieKennuis vanaT zaceraag ij.uuvm uinsuay 13.uwen» woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen1 u dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. 1 BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00-15.30 uur en 19.00-19.30 uu overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplee Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klasl^ daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2' Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). fe! Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas! daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15 OOuur? |0n 18 30-19.30 uur. m Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluiten" partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimen mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheó neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heel 14.15-15.00uuren18.30-19.00uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 75.75-f7.W6n babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10