LCITHON Airbag staat ter discussie in VS Ongekend veel primeurs op tentoonstelling van Genève ieuwe 'zuinige' Conti-band Weg en wiel Cabrio centraal in Autotron 'Nieuwe' Bugatti's te koop A Pininfarina bouwt kleine Mitsubishi fietsen met buitenlands SMeer frame Vrouwvriendelijke Britse autobeurs mend weekeinde is het weer Ivoor de traditionele Engelse gen in Expocenter Euretco in uten (langs de A 27), ofwel beurs British CARS Lifesty- Auto's uit het Verenigd Ko- ïkrijk voeren hier de boven in, maar daaromheen wor- allerlei andere producten Britse makelijk getoond, za- als huis- en tuindecoratie, iek, keukens, mode en reis- ormatie, kortom 'producten die het leven van de Brit en de Hollandse anglofiel veraange namen'. Reden voor de organi satie deze grootste Britse auto beurs te betitelen als de meest vrouwvriendelijke autobeurs van Nederland. British CARS Lifestyle is mor gen en zondag geopend van 9.30 tot 18 uur. Een kaartje kost 15 gulden, kinderen tot 12 jaar 5 gulden. Voor meer informatie: tel. 035 6836 990. Auto Marestad uw Peugeot dealer Auto Marestad /olking p rege' steed: i vijf procent lager brandstof- bruik en een met dertig pro- tverlengde levensduur zijn Zangrijkste kenmerken van ContiEcoContact EP. Deze uwe band van Continental in zogenaamde T-segment nt dezer dagen in Nederland de markt in 18 maten, itinental heeft een nieuwe hniek ontwikkeld om de rol- irstand te verlagen en tevens slijtage van de band te be ken. Deze techniek wordt Flat Belt Concept genoemd, dat men probeert het loop- pvan de band zo plat moge- te houden. Onderzoek heeft •gejpgetoond dat de schouders 'een band (de buitenste ran- van het loopvlak) de nei- g hebben ten opzichte van midden van het wiel iets ider snel te draaien dan het Wen van het loopvlak. Dit lheidsverschil levert vervor- tg en dus wrijving op in de istructie van de band waar- je ontstaat. Boven in is deze wrijving voor onge- r 50 procent verantwoorde- voor de rolweerstand. In de ContiEcoContact EP (die letters staan voor Economy Plus) past Continenal een extra afgeplatte staalgordel toe, dat is de dragende staaldraad-con structie waarop het loopvlak be: vestigd is. Daardoor zijn de con touren van het loopvlak veel platter. De snelheidsverschillen tussen de schouder en het mid den van het loopvlak worden daarmee aanzienlijk verkleind, hetgeen de inwendige wrijving en de rolweerstand verlaagt. UW ROVER-DEALER AUTO(CQI|HOME Ik voel me thuis bij Auto-Home /RIJDAG 14 MAART 1997 OFFICIAL DAEWOO DEALER MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN Autotron Rosmalen wordt in t weekeinde van 21 tot en •t 23 maart de zesde editie nde bekende Cabrio-beurs houden. Vorig jaar werden in island 4.454 cabrio's ver- cht, dat is 426 meer dan in 95, een toename van ruim 10 ocent. Omdat de belangstel- gvoor 'de open auto' stijgt, irdt ook het aanbod steeds mer. Tegenwoordig heeft jvvel ieder merk wel een ca- o in zijn gelederen, brio '97 geeft een overzicht n wat er allemaal te koop is dit gebied. Renault komt bij orbeeld met zijn Mégane Ca brio, die pas vanaf 25 april in de showroom staat. Jaguar toont de XK8 Convertible en Porsche zijn nieuwe Boxster. Verschillende merken zullen demonstratieauto's inzetten en een aantal dealers neemt een hoeveelheid gebruikte cabrio's mee naar Rosmalen. De zomer se beurs is op vrijdag 21 maart geopend van 14 tot 20 uur, op zaterdag en zondag is Autotron geopend van 10 tot 17 uur. De entreeprijs bedraagt 15 gulden, kinderen van 4 tot 12 jaar beta len de helft. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. TOUWBAAN 18 LJ 2352 CZ LEIDERDORP CE-U TEL. 071-5895000 HONDA FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN lQi veel indv Liefhebbers van het merk Bu- gatti kunnen op 4 april in de taliaanse stad Modena probe ren de hand leggen op zo'n ex clusieve sportwagen. De bezit tingen van de fabrikant wor den dan verkocht bij gebrek aan een koper voor het bedrijf, ikkeri dat twee jaar geleden failliet r i n B Pn8- )e legendarische Ettore Bu- gatti richtte in 1909 het bedrijf op. In de jaren vijftig kwam een einde aan de productie. )eItaliaanse auto-importeur ;omano Artioli pakte de draad in 1989 op. Hij zette hoog in met de lancering van een auto die goed is voor een snelheid van 350 kilometer per uur en een prijs van bijna zes ton. De schuldenlast brak Bugatti in 1995 echter op. „We hebben al het mogelijke gedaan om Bu gatti nieuw leven in te blazen, maar we kunnen niet langer wachten. We moeten de schuldeisers betalen", aldus curator Gian Luigi Rossini. De verkoop betreft alleen au to's van 'het nieuwe Bugatti', dus sportwagens die gebouwd zijn in de jaren negentig. Niet te koop is de merknaam Bu gatti, die eigendom is van het in Luxemburg gevestigde Bu gatti International. De op brengst van de verkoop wordt geschat op zeker zes miljoen gulden. Wat de wagens afzon derlijk moeten opbrengen, is niet duidelijk. SASSENHEIM Mitsubishi Motors heeft overeenstemming bereikt met de Italiaanse ontwerper Pininfarina over de ontwik keling van een compacte ruimte terreinwagen .Voor deze nieuwe categorie auto's, in zekere zin voortbordurend op zowel de terreinwagen Pajero als de ruimtewagen Space Wagon, bestaat in Eu ropa groeiende belangstel ling, zegt Mitsubishi. Het is de bedoeling dat Pin infarina naast de ontwikke ling ook de bouw van de nieuwe SUV (Sports Utility Vehicle) volledig voor zijn re kening neemt. Vanaf 1999 worden rond 35.000 eenhe den op jaarbasis afgeleverd. De nieuwe auto zal vanaf voorjaar 1999 te koop zijn via de Europese distributiekana len van Mitsubishi. Pininfarina heeft een pro ductiecapaciteit van 40.000 eenheden per jaar. De nieu we samenwerking met Mitsubishi houdt in dat zo'n 35 miljoen gulden zal wor den geïnvesteerd in de uit breiding van de bestaande capaciteit. Ter versterking van zijn posi tie in Europa heeft Mitsubis hi Motors eigen productiefa ciliteiten in Nederland (Ned- Car, waar sinds mei 1995 de Carisma wordt gebouwd en vanaf 1998 een nieuwe kleine MPV) en Portugal. Het be sluit om de compacte SUV in Italië te laten bouwen is een volgende stap van het Japan se merk om in de 21ste eeuw verder te expanderen op het Europese continent. Voorloper nieuwe Mini steelt met twee versies de show Autofabrikanten en consumentenorganisaties fel tegen 'uitschakelbare luchtzak' In 1963 bracht de Italiaanse fa brikant Lancia een kleiner zusje van de Flavia op de markt, ge naamd Fulvia. Deze compacte afgeleide zag er niet echt span nend uit, in tegenstelling tot de Fulvia Coupé, die in 1965 lever baar werd. 'De statische stijfheid van de sedan maakte plaats voor een vloeiende lijn met het accent op dynamische eigenschappen en sportieve roeping', aldus Lan cia. Van de lichte, wendbare 'Airbags' in Amêrikaanse auto's hebben sinds hun invoering in de jaren tach tig minstens 1.700 mensen het leven gered. De ra zendsnel opblazende luchtzak in stuurwiel of dashboard voorkwam dat bij een frontale botsing hun borstkas door het stuur werd ingedrukt of hun hoofd door de voorruit vloog. Maar omdat in een uiterst beperkt aantal ge vallen een airbag ook een averechtse uitwerking kan hebben, krijgen Ameri kaanse automobilisten bin nenkort op last van de fe derale overheid de kans de luchtzakken uit te schake len. Consumentenorgani saties en autofabrikanten zijn daar nu hevig tegen in het geweer gekomen. WASHINGTON GPD De afgelopen tien jaar is bij bot singen 780.000 maal een airbag in werking getreden. Maar sinds 1990 zijn daarbij 61 mensen om het leven gekomen, waarvan 38 zeer jonge kinderen. Die zaten, zoals in Amerika gebruikelijk, in 'achterwaarts kijkende' kinder zitjes op de voorstoel en werden door de opgeblazen luchtzak met zitje en al tegen de rugleu ning van de stoel gedrukt en stikten. Van vrijwel alle 23 volwassen slachtoffers staat vast dat zij geen veiligheidsgordel droegen op het moment van hun onge- weliswaar een vergunning ge ven om de schakelaars aan te brengen, maar vanwege een kronkel in de Amerikaanse wet stelt hen dat niet vrij van aan sprakelijkheid. De industrie probeert de gevol gen van de nieuwe maatregelen op te vangen. Zo wordt gewerkt aan nieuwe airbags, dié met een minder grote kracht 'ontplof fen'. De huidige generatie blaast zich, door middel van een klei ne gasgranaat, in 15 millisecon den op bij aanrijdingen met meer dan 25 kilometer per uur. De 'opblaassnelheid' is daarbij meer dan 300 kilometer per uur. Toch is dat vaak niet snel ge noeg om te voorkomen dat klei ne mensen die dus dicht op het stuur zitten, eerder het stuur ra ken dan de zak helemaal is op geblazen. Vrijwel alle volwassen slachtoffers waren kleiner dan 1 meter 60. Hardleers Het belangrijkste blijft echter het gedrag van de automobilis ten zelf. En daarin zijn zij hard leers. Uit een recent onderzoek bleek dat veertig procent van de Amerikaanse kleuters nooit in een kinderzitje zit en als zij er wel in zitten tachtig procent van de zitjes niet goed aan de stoel verankerd is. De strijd tussen de autofabri kanten en de strijders voor schakelaars om de airbags te deactiveren, is nog niet be slecht. Uit vrees voor enorme schadeclaims voelt de auto-in dustrie er niet veel voor om straks financieel verantwoorde lijk te zijn voor het onverant woordelijke gedrag van hun klanten. Genève blijft voor alle autofa brikanten het evenement waar je iets nieuws moét tonen. Het voordeel van deze show is dat hij als enige in Europa elk jaar wordt gehouden. Het belang blijkt tevens uit de komst van alle topmensen van de auto-in dustrie naar de Zwitserse hoofdstad. Het zal wel meetel len dat ze er nog een (korte) ski vakantie aan vast kunnen kno pen. Met meer aansprekende Europese en wereldprimeurs dan ooit tevoren trekt de 67ste Salon van Genève (tot en met 16 maart) heel wat pers en pu bliek. Het grote nieuws vinden we dit keer vooral bij het VAG-con- cern. Daar toont Volkswagen de Passat Variant, Audi de A6 en Seat de Arosa. Laatstgenoemde gaat bij ons (met 1.0 liter motor) 19.800 gulden kosten en valt tussen de Marbella (die nog steeds blijft) en de Ibiza. Later volgt VW met de Lupino en wel licht dat ook Skoda nog een va riant mag maken. Een Corvette is altijd leuk spul om te zien, het GM-merk Che vrolet toont met dit kanon dat ze ook hele snelle auto's maken. Ontwerper Dave Hill heeft de nieuwste tweezits coupé een prachtige 'look' gegeven. Op de met hele grove jute be klede stand van Mercedes is de A-klasse natuurlijk het grote; nieuws van het 'ster'merk. Die ster gaat overigens verdwijnen bij het concern Daimler-Benz, maar blijft uniek stralen voor Mercedes. De goed uitziende A- klasse van 38.500 is vanaf mei te bestellen. Bij het 30-jarige Hyundai toon de president B.J. Park met trots de Hl. Deze primeur is een mix De M5 Blue Glide van Speedliner is de eerste ligfiets die nummer een is geworden in de tienjarige geschiedenis van de verkiezing Fiets van het Jaar. foto fiets v/hjaar teeds meer frames van Ne derlandse fietsen zijn af komstig uit het buitenland. Dit concludeert de jury van de Fiets van het Jaar na het bestuderen en testen van 26 nieuwe" modellen die voor het verkrijgen van deze titel werden ingezonden. Voor het eerst in de tienjarige geschiedenis van de Fiets van het Jaar is een ligfiets op de eerste plaats gekomen, de Speedliner M5 Blue Glide. Bovendien was er een eervolle vermelding voor de driewie- lige ligfiets Trike van Flevobike. De jury stelt vast dat Nederlandse fietsen tientallen jaren lang een on miskenbaar eigen identiteit hebben gehad. Een Nederlands fietsframe onderscheidde zich duidelijk van een Brits, Duits of Frans exemplaar. Voor tachtig procent van de Nederlandse fietsen die in de winkel sta'an is dat nog steeds het geval. Volgens de jury is het opvallend dat alle ingezonden fietsen, het puikje onder de nieuwste fietsmodellen, voorzien zijn van frames die in het buitenland zijn gefabri ceerd. De lagere kostprijs is voor Neder landse fabrikanten reden om fram.es in lan den met lage lonen te laten maken. De lig fietsen zijn daar nog van uitgezonderd, om dat die niet in grote aantallen gemaakt wor den. Toch ziet de jury aan de genomineerde fietsen dat de Nederlandse fietsindustrie zich nog steeds gunstig onderscheidt van een groot deel van de buitenlandse fietsen. De nieuwste modellen zijn onderhoudsarm, deugdelijk en kunnen een levensduur bereiken van een generatie. De jury: „Moderne technieken stellen de fra mebouwer in staat elke gedachte in metaal te realiseren. Daarbij wordt het nog steeds geldige adagium, dat wat goed is ook licht in gewicht moet zijn, nog wel eens uit het oog verlo ren. Een aantal exemplaren in de ca tegorie gebruiksfiets heeft een haast onaanvaardbaar hoog gewicht. De jury noemt alle ter beoordeling aangeboden fietsen mooi, deugdelijk en goed. Natuurlijk zijn ér in detail punten van kritiek, zoals het ontbre ken van een beveiliging tegen losbre ken van het voorspatbord, geen halo- geenverlichting, geen zijreflectie en een dynamo die op een totaal ver keerde plaats is gemonteerd. Alumi nium wordt steeds vaker toegepast, maar niet overal op de juiste manier. Zo is het technisch fout om de aluminium buis van een stuur in te klemmen in een stalen ring of manchet van een stuurvoorbouw. Het zachtere aluminium beschadigt hierdoor. Om dezelfde reden hoort een aluminium frame geen stalen standaard te hebben. coupé verschenen steeds sterke re en snellere uitvoeringen en met een speciale HF-versie werd met succes deelgenomen aan al lerlei rally's. In 1976 ging de Coupé uit productie, nadat er 140.454 gebouwd waren, waar onder 6.419 HF's. Op de foto een Fulvia Coupé van de derde generatie uit de jaren zeventig, toen Lancia inmiddels was over genomen door Fiat. foto hans jacobs luk, wat het effect van de airbag beïnvloedde. Maar in plaats van maatregelen om kinderen en volwassenen veiliger te laten rij den, gooit de overheid nu het kind met het badwater weg. Kinderen voorin Het is in de VS toegestaan om kinderen, ongeacht hun leeftijd, voor in de auto te laten meerij den, in een kinderzitje of niet. Veel kinderen dragen dan ook nog eens geen veiligheidsgor del. Oproepen om kinderen on der de 12 zoals in Europa verplicht is op de achterbank te zetten, hebben nauwelijks ef fect. Ouders willen hun kinde ren onder alle omstandigheden onder handbereik hebben, ook in de auto. Aan een wettelijke verplichting om hun kind veilig achterin te zetten, willen zij niet. Dat zou hun 'ouderlijke vrijheid' beperken. Zij verzetten zich echter niet tegen de alge mene verplichting om gordels te dragen. Een van de klachten van ouders is dat de kinderzitjes vaak niet goed in hun auto passen. Er is geen standaardnorm voor. Pre sident Clinton heeft onlangs dan ook bepaald dat alle nieu we auto's vanaf 1999 een ge standaardiseerd bevestigings systeem, en alleen op de achter bank, voor kinderzitjes moeten hebben. Schadevergoedingen Airbags zijn al enkele jaren ver plicht voor de bestuurders plaats, maar vanaf 1998 worden zij dat ook voor de plaats van de passagier voorin. Talloze auto mobilisten hebben al jaren ge pleit voor een schakelaar, om de luchtzakken te kunnen uitscha kelen. Zij krijgen nu hun zin, maar de autofabrikanten zijn daar fel tegen. Voornamelijk uit eigenbelang overigens. Zij vrezen voor een golf aan eisen tot schadevergoe ding, indien blijkt dat een scha kelaar niet goed werkt en een airbag toch opblaast en een kind stikt, of juist in het geval een autopassagier omkomt om dat de luchtzak uitgeschakeld was tijdens een ongeluk. De dienst verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer zal de automakers en -dealers De Seat Arosa komt tussen de Marbella en de Ibiza. foto pon car De voorlopers van 'de nieuwe Mini': de 3-deurs Spiritual en zijn grotere broer Spiritual Too. van een luxe besteller en een MPV. De zogeheten LCV-markt (Light Commercial Vehicles) groeit volgens Hyundai in '98 naar 784.000 stuks per jaar in Europa. Vandaar dat men deze Hl als combi-MPV uitbrengt. Daihatsu kondigt met de MSX97 een nieuw tijdperk aan. Jammer dat ze op deze belang rijke show nog niet de echte naam van deze Feroza-opvolger prijsgeven. Niettemin ziet het ding dat vanaf september te koop is er vrolijk uit. De 3,85 meter lange auto met perma nente vierwielaandrijving be looft de gebruiksmogelijkheden van een MPV zonder de af komst van een terreinwagen te verloochenen. Dat de Move van 18.995 bij Daihatsu evenzeer een nieuwe fase belooft blijkt wel uit de enorme belangstel ling voor deze hoge, hoekige Ook Suzuki ziet heil in dit seg ment en heeft vanaf september de Wagon R te koop. Bij Peugeot gaat alle aandacht uit naar de 306 Break. Het front van deze stationwagon is net als de sedan nu in lijn met de 106 en 406, terwijl binnen de nodige details zijn gewijzigd. De 306 Break is nauwelijks kleiner dan de 405 Break, biedt een laadvo lume van 744 liter met neerge klapte bank, anders is dat 442 li ter. Honda vond het nog te vroeg om in dezelfde middenklasse van de Break ook met een pro- ductierijpe stationwagon te ko men. Vandaar een concept van de Civic Estate op de show in Genève. Net als de 5-deurs een goed uitziende auto die meer foto rover een sportieve touring is dan een veellader. Hij is met 4,42 meter een kleine 10 cm langer dan de 5-deurs Civic die in ons land vanaf januari '98 te koop is. Het leukste nieuws bewaren we tot het laatst: de nieuwe Mini. Nog niet in het finale stadium waarin hij over drie jaar te koop zal zijn, maar het ziet er nu al ongelooflijk goed uit. Op de stand staan zelfs twee versies: de Spiritual en de Spiritual Too. Met name de 3-deurs geniet bij de meerderheid de voorkeur. Hij is voorzien van een platte 3- cilindermotor die onder de ach terbank ligt en de achterwielen aandrijft. Het optimale gebruik van binnenruimte in deze 3,10 meter korte en moderne 'super mini' is een ode aan Alec Issigo- nis, de bedenker van de Austin Mini in 1957. Amerikaanse automobilisten kunnen straks zelf bepalen of de airbags wel of niet op scherp staan, foto pon Daewoo toont in Genève de Shiraz, een studiemodel voor een imposan- te auto in de dure executive-klasse. Of, en zo ja wanneer de Shiraz in deze vorm in productie gaat, is nog niet bekend. foto daewoo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9