Versgebrande noten voor zoete en hartige hap Smaak Blad als smaakmaker en verpakkingsmateriaal VRIJDAG 14 MAART 1997 N BEEK *072-5196258 MARTHA DE JAGER. De geur van versgebrande no ten is soms onweerstaanbaar en dat kan leiden rot het ontdek ken van een nog weinig beken de soort, zoals de heerlijke ron de macadamia, waarvan de twee helften, net zoals een kik kererwt, uitstulpen in een puntje. Deze noot met een ste vige beet en een cashew-achtige smaak, komt oorspronkelijk uit Australië en wordt nu veel ge kweekt in Hawaii en Zuid-Afri- ka. Ze beginnen in de smaak te vallen en het ziet er naar uit dat de macadamianoot in ons land net zo populair gaat worden als de decoratieve groene pistache- noot. Ondanks het hoge vetge halte van 70 procent is de macadamia, zowel geroosterd als rauw, lang houdbaar. De pecan, dat letterlijk 'lastig te kraken' betekent, bevat even eens meer dan 70 gram vet per 100 gram en geniet wat meer bekendheid. Een gedopte pecan lijkt op een walnoot en de smaak is bijna identiek, de pe can is wat verfijnder. In Texas is het de 'nationale' noot geworden en men vertelt trots welke beroemdheden er aan verslingerd raakten. Toeris ten kunnen een ansichtkaart met het recept van de lekkerste pecanpie naar de thuisblijvers sturen. Voor ijs met caramel en pecan kunnen we hier in de su permarkt terecht en de noten zijn puur, gedoopt in honing of met cacaoboter en chocolade poeder als truffelpecans te koop. De 'pecankisses' maken we door een stijfgeslagen eiwit met suiker, vanille en grofge- hakte pecannoten te mengen en daarvan kleine bergjes in de oven te laten drogen. In de keuken van het Midden- Oosten zijn noten altijd belang rijk geweest. Verwerkt in hartige schotels en het zoete gebak. Marsepein en nougat vinden daar hun oorsprong. De Ameri kanen leerden van de Spaanse zeelieden hoe ze noten in ge rechten konden verwerken en ontdekten daarna dat de Azte ken in hun land al lang gemalen zaden, pinda's en noten ge bruikten om sausen te binden. In de patisserie bereikt men verfijning van gebak door de bloem voor een groot deel of geheel te vervangen door gema len noten. Een worteltaart smaakt subliem wanneer er net zoveel gemalen hazelnoten als geraspte wortelen in verwerkt worden. Ondanks de hazelaars in eigen land worden de meeste hazel noten geïmporteerd. Turkije le vert 60 procent van.de wereld productie waarvan een groot gedeelte in de bonbons en ha zelnootpasta's verdwijnt. In fe bruari bloeien ook de amandel bomen in het Zuiden. In de Al- garve gaat het verhaal dat een vorst voor zijn Noord-Europese bruid de amandelbomen groot schalig liet aanplanten. De naar beneden dwarrelende bloesem die als een wit tapijt de bodem bedekt, moest het gemis aan* sneeuw voor haar compense ren. In ons land behoren amande len, cashewnoten, walnoten en hazelnoten naast pinda's tot de meest verkochte noten. Ze zijn vaak gemengd met rozijnen in de bekende studenten- of elite- haver. Ondertussen hoeven we niet uitgekeken te raken op de vertrouwde pinda's, ze verschij nen in wisselende gedaantes om onze aandacht vast te hou den. Borrelnootjes met een hard gekruid laagje of juist met een brosse 'Coating'. Wie één smaak om de pinda niet genoeg vindt krijgt een dubbele, bijvoorbeeld kaas en bacon, om de 'tijgerno ten'. De pinda, het meest gege ten nootje, is eigenlijk geen ech te noot maar een peulvrucht. Hij groeit onder de grond in landen die tussen de 40 graden noorder- en zuiderbreedte lig gen. Het is nog steeds een goed kope bron van koolhydraten, ei witten, onverzadigde vetzuren, vitamine en mineralen, die bo vendien niet snel bederft. In de koloniale tijd was dat al bekend, aan boord kreeg de bemanning ook pinda's als voedsel te eten. Voor een bijzondere gelegen heid is de duurdere macadamia het proberen waard. Versge- brand of in luchtdichte zakjes verkrijgbaar. Gemengd met ho ning of abrikozen- en kokosflin ters in Australische 'repen' (na tuurvoedingswinkels) ofgecara- meliseerd in roomijs. De hoge prijs hiervan zou de makers bij Haagen-Dazs wel mogen aan sporen wat grotere stukjes van dit heerlijke nootje door hun ijs te mengen. Gerechtjes in blad gerold MARTHA DE JAGER. Om voedsel te verpakken ne men we al snel een stuk folie, vetvrij papier of een plastic zak je. In een omgeving waar al de ze voorzieningen minder voor het grijpen liggen, behelpt men zich met het blad van boom of struik uit de omgeving en dan kan er veel meer gebeuren. Neem de 'Banon'-kaasjes uit de Provence. Samen met wat bo nenkruid worden ze zorgvuldig verpakt in kastanjebladeren en na een verblijf van een aantal weken in een aardewerkpot ko men er opvallend geurende kaasjes tevoorschijn met een nootachtige smaak. Zo ontdekte men ook dat een varenblad on misbaar is voor de rijping en smaakontwikkeling van een 'Fougerus'-kaas. Het varenblad is altijd te vinden in het spanen doosje waarin deze kaas wordt aangeboden. Even over de Franse grens maken de boeren in de Zwitserse Jura een winter- kaasje gevat in een stuk naald- bomenschors. Aanvankelijk een noodoplossing om de uitlopen de kaas in model te houden en later nodig om de kenmerkende smaak van deze 'Vacherin d'Or' te krijgen. In tropische landen groeit het verpakkingsmateriaal langs de kant van de weg. Stukken bana nenblad doen dienst als bordje voor een portie gado-gado met pindasaus of men vouwt er eten in dat geroosterd of gestoomd de geur van het blad meekrijgt. In een lotusblad, met een door snee van een halve meter, kun je ook aardig wat verpakken. Dat gebeurt vooral in de Chine se keuken waar men voor een 'Bedelaarskip' het beestje met kastanjes en kool vult en in een lotusblad gaar stooft. De betere Chinese restaurants in ons land serveren lotusbladpakketjes die meestal zijn gevuld met een mengsel van rijst, groenten, vlees en garnalen. Zo uit de stoommandjes komen ze op ta fel waar ze worden opengesne den en uitgeschept. Het blad geeft een aromatische rook- smaak aan de inhoud. Zo'n pakketje van bananen- of lotusblad is heel goed zelf te maken met de geïmporteerde bladeren uit de toko. Eetbare bladeren zijn er ook volop. Voor een paar gulden zijn in de grotere supermarkten potten druivenbladeren in azijn te koop waar dolma's van ge maakt kunnen worden. Drui venbladrolletjes gevuld met of zonder lamsvleesgehakt en rijst of bulgur (gebroken tarwe), olijfolie, muntblad, dille en pijn boompitten. Het zal niet meteen lukken ze zo mooi strak op te rollen als geoefende Turk se vrouwenhanden, maar een OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. middel; 5. ijzeroxyde; 9. drankgelegenheid; 10. vordering; IIjongensnaam; 13. specerij; 15. laatstleden; 16. raar aan wensel; 18. boom; 19. steenaf- val; 20. lus; 22. oefentijd; 24. destijds; 26. geestdrift; 27. brander; 29. kunst van lenigheid en kracht; 31. snavel; 33. meis jesnaam; 36. gast; 38. elk; 40. sierdek; 41. ik (Lat.); 42. mager; 44. akelig; 45. familielid; 46. deel van een fiets; 48. voeg woord; 49. boom-, 50. lof; 52. ijverig; 53. kaartspel. Verticaal: 1. achterste; 2. getijde; 3. vruchtennat; 4. list; 5. aaneen schakeling; 6. nageslacht; 7. boom; 8. elke keer; 12. evenzo; 14. onmeetbaar getal; 15. ver bond (It.); 17. aanzwellend (muz.)-, 19. stad in V.S.; 21. voorzetsel; 23. voorzetsel; 25. vulcamet; 27. nachtkleding; 28. ruitertje; 30. olieboer; 32. appel gebak; 34. echtgenoot; 35. aartsbisschop (Lat. afk.); 36. langspeelplaat; 37. schaamte; 39. bekoorlijk; 40. afhangend deel van een kleed; 43. editie; 46. cijfer; 47. steensoort; 49. lidwoord; 51. rooms-katholiek. OPLOSSING CRYPTOGRAM lampje o-e-a- meerkamp p—s-o-a— sta-ons os-w- losprys -p-i-f- halle Voor het rijpen van kaasjes wordt vaak bananenblad gebruikt. zelfgekookte dolma met een schijfje citroen is smakelijker dan een ingeblikte. Niet alleen in Turkije en Grie kenland is dit een bekend hap je. In Georgië en Armenië wor den ze ook graag gegeten met Bulgaarse yoghurt die bestrooid is met kaneel. De Armeniërs ge ven de voorkeur aan een vulling met bulgur en er gaan wat ge- HEINZ droogde zuidvruchten door heen. Dichter bij huis hebben we al lerlei koolsoorten en bladgroen te waarmee mooie rolletjes te maken zijn of waarvan een 'timbaai' gemaakt kan worden. Wanneer de harde nerf uit een paar witte kool- of savooien koolbladeren is verwijderd zijn ze verpakt in een theedoek, na ruim een minuut in de magne tron op vol vermogen, zacht ge noeg om te vullen. Blancheren kan natuurlijk ook. Een vegetarische variatie op de gehaktvulling is een mixpakket met oesterzwammen, shii-take en champignons uit de groente afdeling of we kiezen vis voor het Filipijnse feestgerecht 'Si- nanglay'. Daarin wordt de vis FOTO STUDIO WICK NATZIJL met veel peper in Chinese kool bladeren gevouwen en in ko kosmelk gaar gekookt. Van een koolblad dat is opge rold met een platgeslagen stukje mals vlees en wat paddestoelen zijn na het garen mooie ringen te snijden en een blad ijsbergsla of witlof vormt een mooi bakje voor een winterse salade. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Joost zette de schaal knorrig op tafel. „Een fraaie omelet", sprak hij. „Eie ren noch klutswerk heb ik er aan ge spaard. En ik noem het astrant, dat de markies liever thuis wil eten, als ik zo vrij mag zijn." „Och, hij heeft mij een mooie ring gegeven", zei heer Ollie sussend. Maar de bediende liet zich niet aflei den. „Wat verbeeldt deze gast zich?" her nam hij. „Zijn costuum hangt in ra fels en hij lag als een landloper op het grasveld, heer Olivier! Met uw welnemen!" „Ach kom", mompelde heer Bom mel, die dromerig naar de flonkering aan zijn vinger keek. „Ik begrijp best, dat de markies op mijn gazon een dutje deed. Men kan hier beter liggen dan in zijn tuin, Joost. Dat is een wil dernis geworden. Een kwestie van onderhoud, denk ik. Ik voor mij be sproei iedere avond de grasmat..." „De gemeente maakt daar bezwaar tegen", onderbrak de knecht op zure toon. „We gaan ons hier te buiten aan overmatig watergebruik. Dat zei commissaris Bas vanmorgen tegen me, wanneer u mij toestaat." Met de ze woorden verwijderde hij zich en heer Ollie liep enigszins verslagen de tuin in. „Wat een dwaasheid van de gemeen te", prevelde hij, aan zijn ring draai end. „Overmatig watergebruik! En dat ter wijl Rommeldam een hele rivier tot zijn beschikking heeft! Krenterigheid en ambtenarij, dat is het! Wanneer ik hier zoveel water had..." Een snel aanzwellend gedruis deed hem uit zijn gedachten opschrikken - en toen hij verrast omkeek zag hij een felle waterstroom op zich afkomen. H W DOOR JAN VISSER In het noorden van Europa is de winter weer helemaal terug van geweest. Het vriest er de komende tijd volop en opmerkelijk is he:j dikke sneeuwtapijt in delen van Lapland. Op sommige Finse stat waar het de afgelopen dagen zwaar heeft gesneeuwd, ligt thans een meter sneeuw. Het ziet er niet naar uit dat de kou een serj.eui bedreiging-vormt voor onze streken. Toch is het minder vanzelfsi kend geworden dat de zeer zachte luchtmassa's het opnieuw vooi| zeggen krijgen. Zondag kan een groot deel van het land zelfs eveij de kou geraken. Voor het noordoosten verwachten de computers van de Duitse dienst zondagochtend zowaar enkele graden vorst. Na het weekf wordt de kou weer teruggedrongen. Dat gebeurt onder invloed storing die op dinsdag de Noordzee oversteekt. Aan de achterzijt van de storing boeken de koude luchtmassa's echter opnieuw ten winst. Zou dan toch de spreuk 'Nooit is maart zo zoet, of 't sneeu, op de boer zijn hoed' bewaarheid worden? Morgen is het nog zacht met middagtemperaturen omstreeks IO^roa den. Het weerbeeld wordt gekenmerkt door meestentijds vrij veel wolking met vooral later op de dag kans op enige regen. De wind' eerst uit het westen. Tijdens de avonduren ruimt de wind aan defeat) terzijde van een storing naar noordoost tot oost. Gisteren was het wolkt in Duitsland, België en Engeland maar bij ons een verrasse: ren mooie dag. De zon scheen tot ver in de middag en de temperaturt clu; stegen tot ruim boven de 10 graden. ting Schiphol rapporteerde 12,9 graden en in het midden van het lant der werd het 15-16 graden. Vlak aan zee bleef het door de aanlandig-^aan wind frisser en in de loop van de middag trok met een aantrekker: dat wind wederom een mistgebied het land op. Mijn medewerker in Egi"! mendaal rapporteerde in vijf minuten een temperatuurdaling van naar 7 graden en een tot 200 meter teruglopend zicht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zowel zon als wolken velden en langs de westkust enkele win terse buien. Maxima van -4 graden in het noorden tot +6 langs de zuidkust. Zweden: Vandaag in het zuiden bewolkt en plaatselijk regen. Verder droog en flink wat zon. Kouder, met morgen middag- temperaturen van -5 graden in het noorden tot +5 rond Malmo. Denemarken: Vandaag bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen aanvankelijk droog en wat zon. Mid- dagtemperatuur rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In Zuid-Engeland meest droog en geregeld zon. Elders wolkenvelden en vooral in de westelijke kustge bieden soms regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 13 graden, in Schotland en Engeland vaak wat lager. België en Luxemburg: Zowel wolkenvelden als zon en mo gelijk wat regen. Middagtempera- tuur vaak iets boven de 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het noorden en oosten kans op regen. Elders naast wolken ook zon. Middagtemperatuur rond 13 graden. Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 22 graden. Madeira: Flink wat zon bij een middagtem peratuur van 22 graden. Spanje: In het algemeen zonnig. Middag temperatuur tussen de 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig bij temperaturen van 25 tot 30 graden. Tunesië: Eerst zon. Morgen weer wat' wol kenvelden en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxi mumtemperatuur vlak aan zee 20 graden of iets lager. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar aan de voet van de Pyreneeen soms hard nekkige wolkenvelden en mogelijk wat regen. Een aantrekkende Mistral. Minder zacht, met op mor gen maxima van 13 tot lokaal 19 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en een aantrekkende wind. Middagtemperatuur iets on der de 20 graden. Italië: Naast zon geleidelijk ook wat meer wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, morgen ook kans op een bui. Wat meer wind. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Malta: Zon, maar soms ook wolkenvelden. Een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. Middag temperatuur tussen 13 en 18 gra den. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar op Cyprus ook stapelwolken en kans op een re gen- of onweersbui. Maxima tussen 14 graden op de Daraanellen en 20 op Cyprus. Duitsland: Vandaag in' het zuiden nog zon. Verder wolkenvelden en kans op re gen. Middagtemperatuur in het al gemeen iets boven de 10 graden. Zwitserland: Aan de noordkant van de Alpen Steeds meer bewolking en vanaf vandaagmiddag kans op regen, bo ven de 1500 meter sneeuw. Aan de zuidflank aanhoudende kans op zon. Middagtemperatuur morgen ZATERDAG 15 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.54 Zon onder Maan op 10.40 Maan ondepce Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 08.05 20.34 07.38» Laag 03.45 16.36 03.26» Weerrapporten 14 maart 07 u station weer wind Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlin Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg mistbanken w.s 0 Rome mistbank» Split onbew. Stockholm onbew. Warschau regen Zurich mistbank» Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca half bew Johannesburg mist Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bev half bew. van 12 graden in het noor; 17 in Locarno. Oostenrijk: Aan de noordkant van de Alfiitvt wolkt en toenemende kans bel,- gen of sneeuw. In Karinth Coi houdend zonnig. Maxima UWl graden rond Wenen tot 15 zuidflank van de Alpen. Polen: Eerst bewolkt en kans Morgen vanuit het noorden ringen. Maxima morgen t en 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer bewolkingl toenemende kans op rege- dagtemperatuur op steed- plaatsen rond 10 graden. Hongarije: Eerst flink wat zon. Morge; bewolking en misschien Middagtemperatuur ongemva graden. Jghi mii til hni eist slijt ker tel I voor allerlei gerechten gebruikt. FOTO STUDIO WICK NATZIJL Noten worden al sinds de oudheid ATC/A/ t/*F ME EEM PAA/Z PISZ7EL- SG0ZVES STU/ZEAS WAAVT CE S. P. K-MAA//VAC ZE AS/£T MEEP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8