'Boeing mogelijk toch neergeschoten' Rebellen hebben bewind Mobutu op de knieën Buitenland Slachtpartij op het 'Eiland van de Vrede' Passagiers blijven weg van Zanderij Ook commissie-Dutroux zit met hardnekkig 'partijkaart-syndroom' 'VS, teken verdrag chemische wapens' De gasdood kwam voor veel joden mogelijk uit Frankrijk VRIJDAG 14 MAART 1997 DGE IRA-activiste mag baby bij zich houden londen IRA-activiste Roisin McAliskey, dochter van de Noord- Ierse activiste en oud-parlementslid Bernadette Devlin, mag haar baby na de bevalling in mei bij zich in de gevangenis hou den. Dat heeft de directie van de Holloway-gevangenis in het nootden van Londen besloten. De 25-jarige McAlisksy zit in de streng bewaakte gevangenis omdat Duitsland haar uitlevering heeft gevraagd in verband met een aanslag op een Britse leger basis bij Osnabrück, vorig jaar juli. Toeristen schenden lijken in Argentinië biifnos aires Reisbureaus in Argentinië organiseren uitstapjes naar de plek in de Andes waar 25 jaar geleden een vliegtuig met de Uruguayse rugby-ploeg aan boord neerstortte. De toeristen deinzen er niet voor terug delen van de lijken als souvenirs mee te nemen. Dat meldt de Argentijnse krant Pógina 12. Na het vliegtuigongeluk in 1972 wisten de zestien overlevenden in leven te blijven door het vlees van hun 29 dode kameraden op te eten. Het wrak en de lijken waren tot voor kort bedekt met sneeuw en ijs en zijn plotseling vrij komen te liggen. Katten in Rome vluchten voor ratten rome In Rome heerst een rattenplaag. De knaagdieren zijn niet alleen in arme wijken te vinden, maar ook in populaire toeris tentrekpleisters als de Piazza Navona en de om zijn restaurants bekende wijk Trastevere. Volgens deskundigen zwerven er in de stad „enorme exemplaren rond waarvoor zelfs katten op de vlucht slaan". Sommige dieren worden dertig centimeter lang. De belangrijkste oorzaak van de rattenplaag is het ontslag van de gemeentelijke rattenvangers, drie jaar geleden. Het gemeen tebestuur vond deze ambtenaren te duur. Bom explodeert in winkelcentrum Parijs parus In een winkelcentrum van Parijs is donderdag een bom geëxplodeerd. De eigenaar van een winkel raakte gewond, de schade bleef beperkt. De bom zat verstopt in een pakketje dat een verf- en behangwinkel op de Parijse Linkeroever werd bin nengegooid en tot ontploffing kwam toen de eigenaar het op pakte om het weer naar buiten te gooien. De winkelier raakte licht gewond aan zijn ogen en gezicht. Ikea gaat straks hele huizen verkopen Stockholm Ikea en het Zweedse constructiebedrijf Skanska gaan goedkope koop- en huurappartementen bouwen. De ap partementen zullen, als een proefproject in de Zweedse plaatsen Huddinge, Helsingborg, Oerebro en Sundsvall slagen straks bij Ikea te koop of te huur zijn. De maandelijkse kosten zullen on geveer 3.000 Zweedse kronen (minder dan 800 gulden) bedra gen, een kwart van de gemiddelde woonkosten in Zweden. Gijzeling in Nigeria beëindigd Lagos/parijs Nigeriaanse agenten hebben gisteren een duwboot ontruimd waarop werkloze leden van een plaatselijke stam woensdag voor de kust twintig buitenlanders gijzelden. Dit meldt een woordvoerder van het Franse bedrijf ETPM dat eige naar is van de boot. Zeventig leden van de stam hielden zestien Fransen, drie Britten en een Amerikaan vast. De gijzelnemers venveten het oliebedrijf dat het voornamelijk leden van een an dere stam in dienst neemt. Gewonden bij aanslagen in Belfast Belfast Bij aanslagen in Belfast zijn gisteren drie mensen ge wond geraakt. In de katholieke wijk Short Strand was een geza menlijke patrouille van leger en politie doelwit van onbekende aanvallers. Een agent en een militair liepen beenwonden op toen een granaat naar de patrouille werd gegooid. In de katho lieke wijk Ardoyne raakte eveneens een militair gewond bij een granaataanslag. Hij werd onder vuur genomen in zijn gepantser de Land Rover. De autoriteiten houden het Ierse Republikeinse Leger (IRA) verantwoordelijk. Bloeddonor krijgt minder snel hartaanval londen Bloeddonors hebben minder kans op een hartaanval dan mensen die nooit bloed afstaan. Dat blijkt uit een onder zoek van de universtiteit van de Finse stad Kuopio, dat in de Bri tish Medical Journal is gepubliceerd. De onderzoekers denken dat het kleinere risico van een hartaanval het gevolg kan zijn van vermindering van het ijzergehalte in het bloed als gevolg van de bloedgift. Bij het onderzoek waren 2600 mannen betrokken. Van de 153 mannen die in de laatste twee jaar bloeddonor waren ge weest, had er slechts één een hartaanval gehad, oftewel 0,65 pro cent. Van de overigen hadden er 226 (9,8 procent) problemen met hun hart gekregen. Muchtar Pakpahan heeft longkanker jakarta De gevangen Indonesische vakbondsleider Muchtar Pakpahan lijdt aan longkanker. Dat heeft zijn advocaat vandaag gezegd. Pakpahan, die terechtstaat wegens 'subversie', werd za terdag in een particulier ziekenhuis in Jakarta opgenomen. Pak pahan, die diverse malen Nederland heeft bezocht, is de oprich tervan de niet-erkende vakbond SBSI. Hij werd op 30 juli opge pakt wegens staatsondermijnende activiteiten, een beschuldi gingwaarop de doodstraf kan staan. Zijn arrestatie volgde op de rellen in Jakarta van eind juli, .waarbij zeker vier mensen om het leven kwamen. In 1994 werd hij tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Dit vonnis werd in hoger beroep vernietigd. Schatvondst in Ecuador is nep Quito De vondst van een miljardenschat voor de kust van Ecuador is verzonnen. Dat blijkt uit verklaringen van de Ecua- doraanse autoriteiten en de betrokken Noorse duiker Anton Smith. Volgens Ecuador is er de afgelopen maanden geen ber- gings- of onderzoeksvaartuig met moderne opsporingsappara- tuur in de Ecuadoraanse wateren geweest. De Noorse duiker [wilde met de vondst van zijn schat vermoedelijk geld lospeute ren bij sponsors. De vorig jaar bij New York neergestorte Boeing 747 van TWA is mogelijk toch door een raket neergehaald. Dat heeft James Kallstrom, die bij de FBI het onderzoek leidt, gisteren gezegd. strom voegde er aan toe dat er tot nu toe geen bewijs is gevon- Het is de eerste keer na de ramp den dat een raket de Boeing 747 van vorig jaar juli dat de FBI is binnengedrongen, openlijk zegt dat de Boeing mo- Volgens de FBI-agent zijn er gelijk is neergeschoten. Kali- echter te veel getuigenissen van new york ap mensen die zeggen dat zij vlak voor de ramp een lichtflits in de richting van het toestel hebben gezien om de mogelijkheid uit te sluiten dat er inderdaad een raket is afgevuurd. Als er een raket in het spel was, dan is die zeker niet van de Amerikaanse strijdkrachten af komstig geweest, zei Kallstrom. De FBI-agent ging daarmee in tegen de speculaties dat de Amerikaanse marine de Boeing per ongeluk zou kunnen heb ben neergeschoten. Wel zou een terrorist met een Stinger-luchtdoelraket of een soortgelijk wapen achter de ramp kunnen zitten, aldus Kall strom. Hij wilde niet zeggen waai" de raket dan afgevuurd zou kunnen. Op het moment dat de Boeing in tweëen brak vloog het toestel 16 kilometer uit de kust, op een hoogte van 3.900 meter. Pierre Salinger, de voormalige perssecretaris van president John Kennedy, houdt vol dat de Amerikaanse marine de Boeing heeft neergehaald en dat de re- gering-Clinton de zaak in de doofpot wil stoppen. Salinger gaf gisteren in Parijs een rap port vrij met radarbeelden. Kall strom noemde de beweringen beth shemesh Israëlische schoolmeisjes zoeken troost in eikaars armen, nadat een Jordaanse militair zeven van hun schoolgenootjes heeft vermoord. De slachting vond uitge rekend plaats bij de joodse enclave Naharaim op Jordaans gebied, ook wel het 'Eiland van de Vrede' genoemd. Deze plaats zou het symbool moeten zijn van de nieuwe vrede tussen Israël en Jordanië. In het weekeinde trekt het gebied veel Israëlische toeristen, door de week vooral schoolreis jes. De aanslag van gisteren maakte opnieuw duidelijk hoe kwetsbaar het vredesproces tussen Israël en zijn Arabische buren is. De Jordaanse koning Hussein verweerde zich te gen aantijgingen van Israëlische ministers dat zijn waar schuwingen tegen geweld mogelijk tot de aanslag hebben geleid. Het staatshoofd waarschuwde premier Netanyahu in een brief 'voor een grote kans op geweld' als Israël door gaat met plannen voor een nieuwe joodse vestiging aan de rand van Oost-Jeruzalem. Israëls ambassadeur in Neder land, Yossi Gal, stelde op een persconferentie „dat één gek, zo weten we, voldoende is om het vredesproces op te bla zen". FOTO AFP YOAV LEMMER van Salinger 'volkomen mis plaatst'. Het onderzoek naar de ramp gaat nog steeds door. Deskundi gen sluiten niet uit dat de Boeing een bom aan boord heeft gehad of dat er een explo sie is geweest in een van de ker- osinetanks. Bij de ramp kwa men alle 230 inzittenden om. paramaribo» anp Sinds de Surinaamse militaire politie en douane de drugscon troles op de luchthaven Zand erij hebben verscherpt, stijgt het aantal reizigers dat een vlucht heeft geboekt maar niet komt opdagen. Gisteren bleven veer tig van de ruim driehonderd passagiers van de vlucht naar Amsterdam weg. Naar in politiekringen in Pa ramaribo verluidt gaat het waarschijnlijk om personen die als drugskoeriers dienst doen. Zij zouden worden afgeschrikt door de verscherpte controle op Schiphol en op vliegveld JA. Pengel, zoals Zanderij officieel heet. De straatwaarde van een kilo cocaïne zou door de maat regelen in Suriname met ruim dertig procent zijn gedaald tot tussen de zeven- en tiendui zend Nederlandse guldens. Reizigers die wel het vliegtuig naar Amsterdam namen, moés ten donderdag veel geduld heb ben. Als gevolg van de ver scherpte controles vertrok het vliegtuig ruim drie uur te laat. De strengere controle van pas sagiers op de gecombineerde KLM/SLM-vluchten naar Am sterdam heeft in Paramaribo tot irritatie geleid. Zaterdag werd ambassadeur Evert Azimullah teruggeroepen. President Wij- denbosch had donderdag een onderhoud met hem. In het Surinaamse parlement zei Wijdenbosch ook dat uitvoe ring van het rechtshulpverdrag met Nederland niet de hoogste prioriteit geniet. Volgens hem zijn sommige van de zeventien rechtshulpverzoeken ook on duidelijk. De president sprak over de kwestie na opmerkingen over vermeende besluiteloosheid van de regering om aan de Ne derlandse verzoeken te voldoen. brussel» anp jeune, die de voorwaardelijke vrijlating regelt. Dutroux werd in 1992 vervroegd vrijgelaten op grond van deze wet. Verwilghen trad gisteren naar buiten om zijn frustratie te ui ten. Hij zei „dat sommige com missieleden kennelijk nog niet zo ver zijn dat ze over partij- grenzen heen kunnen kijken. Het is pijnlijk dat te constate ren." Verwilghen noemde geen namen. Diverse commissiele den gaven gaandeweg hun werkzaamheden juist aan meer waardering voor andere partijen op te kunnen brengen. Zo zei den de Vlaamse socialist Lan- duyt en het extreem-rechtse commissielid Annemans (Vlaams Blok), doorgaans aarts vijanden, onlangs veel waarde ring voor elkaar 'als persoon' te hebben. Belgische partijpolitiek dreigt toch weer de overhand te krij gen in het onderzoek naar de wijze waarop politie en justitie de zaak-Dutroux hebben be handeld. Voorzitter Mare Ver wilghen van de -onderzoeks- commissie-Dutroux zegt 'zwaar teleurgesteld' te zijn over het feit dat de commissie niet tot eensluidende conclusies kan komen. Volgens hem staat oude par tijpolitiek .aanbevelingen over de hervorming van politie en justitie in de weg. Voor veel Bel gen vormt de commissie- Dutroux de laatste hoop op een daadwerkelijke verandering van het vermolmde systeem, waarin het bezit van de juiste 'par tijkaart' sinds mensenheugenis belangrijker is dan iemands ca paciteiten. De commissie-Dutroux moet namens het parlement in kaart brengen welke fouten zijn ge maakt in de zedenzaak. Ook dient zij te onderzoeken of Dutroux en medeverdachte Ni- houl bescherming hebben ge noten. Daarnaast heeft de com missie de opdracht aanbevelin gen te doen over de hervorming van het door politieke benoe mingen gedomineerde justitie apparaat. Gisteren presenteerde de commissie een concept-verslag, dat nog weinig antwoorden be vat. Zo kon ze het niet eens worden over de personen die fouten hebben gemaakt. Er wordt alleen geconcludeerd dat er 'wantoestanden' heersten. Ook is er kritiek op de Wet-Le- Een 5-daagse midweek, Ind. trein- retour tussen elke willekeurige plaats in Nederland en Almelo, 2 treintaxi-kaartjes en 2 taxiritten lnAlmel° 515,- p.p. prijs geldig t/m 31/12/f 7. Geheel verzorgd, Ind. 4 overnachtingen, alle drankjes en maaltijden, gebruik van vele spelfacllltelten en Iedere avond entertainment Plussers betalen bij ons altijd minder. Alle all-in midweek-arrangementen van ma. t/m do. f 100,- p.p.p.n.1 Vraag vrijblijvend onze folder aaa Preston Palace - Almelo - Tel. 0546-542121 EU-voorzitter Kok in brieven washington hans de bruun correspondent Premier Wim Kok heeft in brie ven aan president Bill Clinton en de Amerikaanse Senaat een dringend beroep gedaan om het in de VS omstreden verdrag te gen chemische wapens goed te keuren. In zijn rol als fungerend EU-voorzitter stelt Kok dat on dertekening door de VS de ge loofwaardigheid en de effectivi teit van het verdrag sterk zal vergroten. President Clinton is sterk voorstander van het verdrag, dat al door meer dan honderd landen is ondertekend. Maar een grote groep senatoren heeft er ernstige bezwaren tegen. Die groep wordt geleid door de oer conservatieve Republikeinse senator Jesse Helms, die voor zitter is van de commissie bui tenlandse zaken en zonder wiens instemming het verdrag nooit ter goedkeuring aan de voltallige Senaat kan worden voorgelegd. Kok wijst er in zijn brief op dat ondertekening door de VS de druk op de Russische Fede ratie om het verdrag te onderte kenen, zal vergroten. Helms en een groot aantal senatoren me nen dat het verdrag niet kan worden gecontroleerd en dat buitenlanders op grond van het verdrag de kans krijgen Ameri kaanse chemische industrie te inspecteren. nairobi frans van den houdt correspondent De Zaïrese rebellenleider Laurent Kabila is een machtsfactor van belang geworden. In korte tijd heeft hij het 32-jarige regime van Mobutu Sese Seko volle dig vernederd. Zijn strijders hebben al een vijfde van Zaïre in handen en staan op het punt de derde stad van het land, Kisangani, in te nemen. De regering in Kinshasa ziet zich gedwongen hem nu heel serieus te nemen. Het was eind oktober vorig jaar toen Kabila (58) zijn eerste ontmoeting had met de internationale pers. In Uvira, zijn eerste belangrijke verovering, zat hij wat schuchter op een bank. „Ik zit hier al dagen op jullie te wachten, maar niemand kwam", meldde hij verle gen. Hij leek de pers harder nodig te hebben dan om gekeerd. Op timide toon kondigde hij aan dat zijn eer ste militaire successen in Oost-Zaïre slechts het begin waren. Het uiteindelijke doel was omverwerping van het Mobutu-regime. De Westerse journalisten schoten nog net niet in de 'ach, en de meesten deden het verhaal schouderopha lend af als grootspraak. Toen ze later die dag hoorden dat bij Gisenyi en Goma flink gevochten was, konden ze hun teleurstelling nauwelijks nog de baas. Zaten ze hun tijd te verdoen met een onbetekenende dromer, terwijl het daar gebeurde. Hoe anders is het nu, slechts vier maanden later. Zelf verzekerd paradeert Kabila voor duizenden nieuwe rekruten. Hij spreekt in krachtige taal over zijn plan nen voor Zaïre en dwingt Kinshasa steeds verder op de knieën, terwijl de wereldpers aan zijn lippen hangt om elke uitspraak over vredesoverleg en een wapen stilstand razendsnel op te tekenen. De opmars van Kabila's rebellen gaat onverminderd door en met de op handen zijnde verovering van Ki sangani, de belangrijkste stad in het oosten, kan nie mand meer om hem heen. De rebellen hebben het corrupte gedrag van het Zaïrese leger snel doen verge ten en steun verworven onder een groot deel van de bevolking. Met het leger zijn ook de afpersing en om koperij verdwenen. Handelaren en winkeliers worden met rust gelaten en kunnen eindelijk ongestoord za ken doen. Die factor draagt in belangrijke mate bij aan het succes van Kabila. De positie van de rebellen is verder verstevigd doordat ze vanuit het oosten niet alleen verder west- en noordwaarts, maar ook zuidwaarts zijn getrokken en de economisch zeer belangrijke provincie Shaba kon den binnendringen. Hun laatste overwinning daar is Kongolo, in het centrum van Zaïres koper- en kobalt- winning. Koper levert ruim 60 procent van 's lands ex port en brengt jaarlijks miljarden op. Slagen de rebellen erin door te stoten naar de provin cie Kasai, dan komen ook de diamantmijnen binnen handbereik. Dan beschikken ze over enorme financië le bronnen, die zowel door Kabila als Kinshasa wor den beschouwd als bepalend voor het verdere verloop van de oorlog. Naast de verovering van Kisangani is dat ongetwijfeld wat Kabila wil bereiken voordat hij serieus gaat praten met Kinshasa. Met de belangrijkste troeven in handen is het'Kabila die het sterkst staat aan de onderhandelingstafel en ook het tijdstip van overleg kan bepalen. Vergeten is de eerdere weigering van het bewind om met de re bellen te gaan praten. Nu zelfs buitenlandse huurlin gen het tij niet hebben kunnen keren, zit er voor de regering niets anders op dan elk aanbod om over een vredesregeling te gaan praten met beide handen aan te grijpen. Waar Kabila nu voor dient te waken, is dat hij het spel niet alleen speelt, maar er ook de Zaïrese oppositie partijen bij betrekt. De populaire Unie voor Democra tie en Sociale Vooruitgang (UDPS) bijvoorbeeld is niet van plan zich zomaar uit te laten rangeren. „Wij steu nen Kabila, maar als hij denkt dat hij de oppositielei ders kan negeren, dan heeft hij het mis. Dan kan hij nog op fikse tegenstand rekenen", zo waarschuwt een UDPS-woordvoerder. In dat geval doemt het spookbeeld op van een chaos a la Liberia en Somalië. En wie zit daar op te wachten? Per slot van rekening willen alle partijen hetzelfde: weg met Mobutu, vrije en eerlijke verkiezingen en echte democratie. Het is te hopen dat de persoonlijke ambities van Kabila en en de oppositie in goede ba nen kunnen worden geleid. En de zieke Mobutu? Hij mag wel blijven als symbolisch staatshoofd, heeft Ka bila zich eens laten ontvallen. „Zijn levensdagen zijn toch geteld." parus cees van zweeden correspondent Frankrijk heeft tijdens de Twee de Wereldoorlog enorme hoe veelheden van het gas Zyklon-B naar Duitsland geëxporteerd. Dat heeft de Franse historica Annie Lacroix-Riz onthuld. Zy klon-B werd onder meer in Auschwitz gebruikt om joden te vergassen. Lacroix-Riz stelde vorig jaar al de banden tussen de Franse chemische industrie en nazi- Duitsland aan de kaak, maar toen stuitte zij op scepsis en weerstand. Een universiteits blad weigerde zelfs haar artikel af te drukken. „Er zijn in Frank rijk nog heel veel taboes", aldus de historica. Maar ook het serieuze dag blad Le Monde omschreef haar aantijgingen vorig jaar als 'meer dan een hypothese, maar min der dan een bewijs'. Deze w<?ek zei Lacroix-Riz echter de harde bewijzen voor haar beschuldi ging in officiële archieven te hebben gevonden. Het Zyklon-B werd geprodu ceerd door een dochter van het Franse concern Ugine, in een fabriek ten noorden van Parijs. „Het staat nu vast dat het gas naar Duitsland ging en dat het bedoeld was voor militair ge bruik", aldus de historica. „Het is alleen nog niet helemaal be wezen dat het van daaruit door ging naar Auschwitz." Annie Lacroix-Riz, die doceert aan de universiteit van Toulou se, vond haar bewijzen in de 'Majestic-Archieven'. Deze ar chieven, die tot voor kort nog geheim waren, bevatten vele duizenden documenten uit het Majestic Hotel in Parijs, ooit het Duitse hoofdkwartier. „Een collega vond bij toeval een staatje van de Zyldon B- produktie in de Noord-Franse fabriek in het jaar 1941", zei La croix-Riz. „Daaruit bleek dat in dat jaar één ton van het gas was geproduceerd. Ik vond vervol gens een productiestaatje uit 1944, waaruit bleek dat er in dat jaar elke méénd 37 ton Zyklon- B werd gemaakt. In drie jaar was de productie met een factor 400 toegenomen." Om de productiecapaciteit te vergroten, werkte Ugine ook sa men met het Duitse Degesch, een volle dochter van Zyklon-B- producent IG Farben. Voor Lac roix-Riz is dat een aanwijzing dat het Franse gas in Auschwitz gebruikt kan zijn. Gashouders die in het kamp werden gevon den, droegen veelal de naam 'Degesch'. „In 1942 vertienvoudigden de Duitsers hun kapitaal in de Franse fabriek", aldus de histo rica. „En in 1944 verdubbelden ze nog eens hun deelname." De joodse directeuren van Ugine waren toen al ontslagen. Een van hen, Raymond Berr, zou la ter in Auschwitz met Zyklon-B wórden vergast.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7