Turkije zorgenkind in Apeldoorn Er bloeit iets moois tussen Boedapest en Boekarest Feiten&Meningen Het grootste piramidespel zit aan Beursplein 5 De koning der wijnen m VRIJDAG 14 MAART 1997 Leg duizend gulden in en je krijgt in no-time tien mille te rug. Wie dat gelooft is natuurlijk gek, maar er lopen heel wat gekken rond. Want in de piramidespelen gaat in Ne derland niet slechts een paar honderd miljoen per jaar om, zoals gisteren de staatssecretarissen Vermeend en Schmitz meldden, maar eerder een paar honderd miljard. Want wat de twee bewindslieden over het hoofd zagen, is het grootste piramidespel van Nederland: Beursplein 5. Natuurlijk, het gaat goed met het bedrijfsleven. Het Centraal Planbureau verwacht voor volgend jaar zelfs nieuwe recordwinsten in de industrie. Maar rechtvaardigt dat de waarde-explosie van aandelen, die de al net zo zwaar overtrokken stijging van de huizenprijzen nog verre overtreft? Nee. Al jaren vragen beurshandelaren, net als makelaars, zich dan ook af wanneer de gekte ophoudt. Dat is in theorie bekend. Volgens de wet van het pira midespel gebeurt dat op het moment dat er niet voldoen de nieuwe inleggers zijn met voldoende geld om koersstij gingen (de winst/uitbetalingen voor de vroegere instap pers) te laten doorgaan. Wie net vóór dat moment is inge stapt, verliest. Ook dat verlies laat zich eenvoudig bereke nen: het is gelijk aan het verschil tussen de reële koers van de aangekochte aandelen die vanaf dat moment geldt, en het veel hogere bedrag dat de te late instapper er voor heeft betaald. Het punt is natuurlijk dat niemand weet wanneer dat moment precies is. Gelukkig voor de handel, want tot dat moment valt er geld te verdienen, geweldig véél geld zelfs. Bij elke beurstransactie rinkelt ergens een kassa, en achter de term administratiekosten gaan bij beleggingfondsen, banken en verzekeraars vaak fabelachtige tarieven schuil. Geen wonder dus dat deze mede-organisatoren van het beurs-piramidespel zich scheel adverteren om klanten te werven. Hoe meer klanten, hoe langer het spel doorgaat en hoe meer geld er dus binnen komt. Af en toe maken die nieuwkomers zich zorgen. Iedereen voelt immers aan zijn water dat de kans op een 'niet' in de beursloterij steeds groter wordt. De beleggingswereld komt daarom steeds met nieuwe vondsten, zoals recente lijk de click-fondsen, die meer zekerheid heten te bieden. Dat doen ze ook we) voor een heel klein deel, maar voor het overgrote deel valt of staat die zekerheid met het mo ment waarop de kapitaaltoevoer naar de beurs stokt. Zijn er eigenlijk verschillen tussen een gewoon pirami defonds en de beurs? Gelukkig wel voor al die spelers op Beursplein 5: een gewoon piramidefonds is alleen maar gebakken lucht, terwijl een pakket aandelen altijd geld waard blijft. Minder, in een aantal gevallen zelfs véél min der dan de eigenaar er voor heeft betaald, maar hij hoeft er in elk geval niet bang voor te zijn dat hij al zijn geld kwijt raakt. Zoals bij het gewone piramidespel veelal wél het geval is als de zaak vasüoopt. Maar dat zal een schrale troost zijn voor al die inleggers die er op dat moment suprème achter komen dat ze hun centjes toch beter hadden kunnen storten op een nu zo meelijwekkend bekeken gewone spaarrekening. Maar dan hadden ze zich de tweede hoofdwet van het piramidespel maar moeten realiseren: het grote geld is voor de grote jongens. De kleintjes betalen het gelag. SJAAK SMAKMAN Hongarije is een echt wijnland. Het land telt een zestal grote wijngebieden die elk goed zijn voor een aantal uitstekende rode of witte wijntjes. Rond de steden Mecsek, Sopron en Eger en Villany en in de heuvels ten noorden van het Balatonmeer is de wijnbouw al eeuwenlang een traditie. Maar Hongarije's meest vermaarde wijn komen onbetwist uit de wijngaarden rond het dorpje Tokaj in het noord oosten van het land. In de regio rond Tokaj wordt de zoete en goudgele Tokaj- aszu dessertwijn geproduceerd die sinds enkele jaren op nieuw gretig aftrek vindt onder wijnliefhebbers in de hele wereld. De faam van de wijn uit de regio is deels te danken aan het bijzonder gunstige micro-klimaat. Tokaj ligt in een zonovergoten vallei en de Karpaten beschermen de wijn gaarden tegen de koude noordenwind. De furmint-druif, de klassieke druif van de regio, gedijt bovendien bijzonder goed in de uit vulkanisch gesteente en löss bestaande heuvels. Het 'geheim' van de zoete Tokaj-wijnen zit hem echter in iets anders. De druiven worden er veel later geplukt dan elders. Vaak begint de oogst pas in de laatste dagen van oktober. De druiven zijn dan extra rijk aan suiker en over rijp. Een deel van de druiven barst open en begint te rot ten. Dat proces, 'edele rotting' genaamd, zorgt er uitein delijk voor dat er na verwerking een volle, zeer aromati sche wijn ontstaat. Volgens de legende werd dit originele proces in de zes tiende eeuw bij toeval ontdekt in een jaar dat de oogst vertraging had opgelopen vanwege gevechten tegen de Turken. Toen men de al deels rottende druiven alsnog met de moed der wanhoop verwerkt had, bleek het resul taat boven ieders verwachting. Sindsdien laat men de druiven in de regio bewust langer rijpen. De verschrompelde, deels rotte druiven worden geselecteerd en verzameld in kuipen ('puttonyos') van 28 liter waarin door het eigen gewicht een deel van het sap wordt uitgeperst. Per kuip levert dat maximaal anderhalve liter mierzoete druivensap op. Dat sap wordt later toege voegd vaten 'normale' wijn die dan nog eens vier tot acht jaar rijpen alvorens de wijn gebotteld wordt. Hoe meer 'puttonyos' per vat van 136 liter er worden toegevoegd, hoe zoeter de wijn wordt. Het resultaat is een wijn die de Hongaren 'de koning der wijnen, de wijn der koningen' noemen. Dat is niet geheel overdreven. De beste Tokaj-wijnen waren vroeger aanwe zig in de wijnkelders van de hele Europese royalty. Met de komst van het communisme verdween de Tokaj-wijn vrij wel geheel van de markt in West-Europa. Vrijwel alle Hongaarse wijn ging tot eind jaren tachtig naar de Sovjet-Unie in het kader van de ruilhandel tussen socialistische broederstaten. Voor hun wijn kregen de Hongaren mineralen en industriële producten terug. Om dat de nadruk vooral op zoveel mogelijk produceren lag, leed de kwaliteit daar ernstig onder. Maar sinds het uit eenvallen van het communistische blok is de Tokaj-wijn weer helemaal terug. Mede dankzij Franse en Spaanse investeringen en 'know how' is de 'koning der wijnen' weer op weg een van 's we relds meest vermaarde wijnen te worden. Na een goede maaltijd gaat er weinig boven een goed glas Tokaj-aszu, zo kan ik u uit eigen ervaring vertellen. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Martelpraktijken en godsdienst beletsel voor toetreding tot EU foto 8e ISTANBUL «JESSICA LUTZ HANS GERTSEN pn j Aan de vooravond van de informele top van de EU-ministers van buitenlandse zaken, komend weekeinde in Apeldoorn, stuurde de Verenigde Staten in allerjjl een gezant naar de Europese hoofdsteden. Carey Cavanough, normaal belast met het sussen van de ruzie tussen Turkije en Griekenland, sprong dit maal voor Turkije op de bres. ,,De VS zijn zeer bezorgd over de manier waarop Europa Turkije behandelt. U mag de deur niet dichtslaan". Aanleiding voor de onverwachte missie was de verklaring, vorige week, van zes christen-demo cratische regeringsleiders, on der wie bondskanselier Kohl, dat Turkije nooit lid zou kun nen worden van de EU, omdat het als islamitisch land niet tot de Europese beschaving be hoort. De VS vindt uit strategi sche overwegingen dat Turkije in het westerse kamp moet blij ven en ziet het EU-lidmaat- schap als beste garantie daar voor. Maar het christen-democrati sche standpunt verontrustte niet alleen de VS. Zelfs de Griekse minister van buiten landse zaken Theodoros Panga- los, een notoire Turkije-hater, zei:Als zij niet Europees zijn, dan zijn wij het al helemaal niet". De Groenen en de Socialisten in het Europees Parlement, die met Griekenland alle financiële steun van de EU aan Turkije tot nu toe tegengehouden hebben vanwege de schendingen van de mensenrechten, reageerdèn woedend. Pauline Green, aan voerder van de socialistische groep, eiste dat Jacques Santer, voorzitter van de Europese Commissie, bevestigde dat reli gie geen bepalende factor is voor lidmaatschap. Het gaat hen er echter vooral om dat Eu ropa gevestigd is op universele waarden als respect voor de mensenrechten en democratie, die godsdienst en cultuur over stijgen. Ondanks de steunbetuigingen van Nederland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Italië, allen landen die voor Turkse toetreding op termijn zijn, is de strijd dan ook nog niet gestre den. „Er staan slechts twee pun ten op de agenda van Apel doorn. Dat zijn Turkije, en in het verlengde daarvan Grieken land en Cyprus, en de uitbrei ding van EU en Navo", zei de Nederlandse minister van Mier- lo, voorzitter van de Europese Ministerraad, vorig weekeinde in Istanbul. Op de bijeenkomst worden geen besluiten genomen, maar wordt de blauwdruk voorbereid van de top in Amsterdam. Tur kije wil perse de twaalfde op de lijst van staten zijn, met wie op korte termijn onderhandelingen over lidmaatschap beginnen. „Wie weet wanneer Europa weer eens uitbreidt. Het is nu of nooit", zei een topambtenaar op het ministerie van buiten landse zaken in Ankara onlangs. douane-unie In dat kader verklaarde ook de Turkse permanente vertegen woordiger bij de EU, ambassa deur Uluc özülker, donderdag tegenover het semi-officiële persbureau Anatolië dat zijn land gedwongen is de douane unie te herzien als het buitenge sloten wordt door Europa. Het land verliest jaarlijks meer dan tien miljard gulden aan invoer- belasting en krijgt daar voorals nog weinig voor terug. Het moet bovendien de Europese tarieven opleggen aan traditio nele derde handelspartners. „Het uiteindelijke doel van de douane-unie was volledig lid maatschap. Als we dat niet krij gen, heeft de douane-unie geen zin meer. We kunnen politiek en psychologisch gezien niet blijven bedelen. De binnen landse dynamiek zal ons land een andere richting doen in slaan". Toeval of niet, de laatste tijd heeft Turkije een paar stappen gezet op het gebied van die dou ane-unie en de mensenrechten. Een jaar te laat werd eind vorige maand een raad in het leven geroepen die moet toezien dat Turkse producenten eerlijk concurreren met hun Europese colle ga's. Tot dusver dwong het ontbre ken van zo'n contro lerend orgaan de EU ertoe anti-dumping tarieven te heffen op bijvoorbeeld katoen, het Turkse export product bij uitstek. Het Turkse parle ment heeft boven dien een wet aange nomen die de perio de van voorarrest verlaagt, wat woens dag aan de Ameri kaanse woordvoer der van buitenland- se zaken Nicholas Bums lovende woorden ontlokte. Tansu Cill Amnesty Internatio nal wees er echter op dat verdachten in de eerste periode in de politiecel, van één dag voor 'gewone' misdaden tot vier dagen voor collectieve, staatsondermijnende activitei ten, nog steeds geen advocaat mogen spreken. De meeste martelpraktijken gebeuren juist tijdens dat voorarrest, dat overi gens voorheen dertig dagen was. De rechtse krant Sabah pu bliceerde een spotprent van een cursus 'snelmartelen' voor poli tieagenten. Kortom, zelfs in ei gen land wordt de wetswijzi ging, door vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken Tansu (giller als belangrijke her vorming aangekondigd, niet erg overtuigend gevonden. In de periode dat (giller premier was, van april '93 tot december '95 verdwenen volgens de Ver eniging voor Mensenrechten 559 mensen na hun arrestatie. Een gelijk aantal werd doodge marteld of buitengerechtelijk geëxecuteerd. De Stichting voor Mensenrechten, die slachtoffers van martelpraktijken medisch behandelt, had in 1995 alleen al 2.144 patiënten. Sinds giller mi nister van buitenlandse zaken is, probeert dat ministerie de stichting door de rechtbank te laten sluiten. Het is dan ook niet verwonder lijk dat giller in Europa als on geloofwaardig te boek staat. Haar aanhoudende gedram en Bpr*' derft 53 ki met bijvoorbeeld en p' boycot van de Navo-uitbrei ding, om haar land in de E! krijgen, wekken steeds met ritatie op. De chantage wa2 mee ze de douane-unie en drukte aan de vooravond v parlementsverkiezingen, is mand vergeten. „Als julliei tekenen, komt de islamisü Welvaartspartij aan de ma<. NHA zei ze destijds. Later slooti een coalitie met die fundai aats talistische, anti-westerse p< s[jtj( De Duitse ambassadeur in n ara liet zich bovendien boo over haar poging de VS vot jb£a haar karretje te spannen. J „e]jj EU is geen verlengstuk van eei VS. Wij bepalen zelf ons be e(sjj zei hij tegen de Turkse pers De Turkse maatschappij w p langt wel degelijk naar met WgS mocratie, een rechtvaardig rechtspraak en een gezond |t j economie: de voorwaarden waaraan het land moest vd doen om tot de EU toe te fa ,ujt< nen treden. Het beste watt Turken echter van Apeldoo m kunnen hopen, is dat er ee et la tweede lijstje gemaakt wor bes van landen die in een later bepaald stadium toegelate n g worden. En dat ze daar op ujt natuurlijk. motii irsto: Hongarije on Roemenië zijn sa men bezig geschiedenis te schrijven. De twee vroegere erf vijanden, die elkaar decennia lang in de haren zaten over de status van Transsylvanië en de positie van de 1,6 miljoen etni sche Hongaren in Roemenië, hebben niet alleen de strijdbijl begraven, maar ze zoeken sinds enkele maanden waar dat maar mogelijk is zelfs naar nieuwe vormen van samenwerking. Het woord 'liefde' viel woens dag nog net niet in Boedapest. De term 'verstandshuwelijk' is meer op zijn plaats om de nieu we, innige relatie tussen Boeda pest en Boekarest te omschrij ven. Of, zoals de Roemeense premier Victor Ciorbea het for muleerde: „Een rationeel, aktief partnerschap". De nieuwe Roemeense premier omschreef het tweedaagse werkbezoek dat hij momenteel aan Hongarije brengt bij aan komst als 'een zeer belangrijk historisch moment'. „We heb ben in verscheidene oorlogen tegenover elkaar gestaan. Daar na kregen we jarenlang te horen dat veel ons scheidt. Nu ontdek ken we niet alleen opnieuw dat we buren zijn, maar ook dat we veel zaken samen een positieve re wending kunnen geven", al dus Ciorbea. De opmerkelijke 'dooi' tussen Hongarije en Roemenië begon vorig jaar september. Toen te kenden de twee landen na ja renlange, moeizame onderhan delingen het zogenaamde ba sisverdrag. Hongarije erkende daarmee definitief de Roe meense westgrens en daarmee het verlies van Transsylvanië, de provincie die Hongarije na de Eerste Wereldoorlog moest af staan aan Roemenië. Roemenië garandeerde op haar beurt de rechten van de 1,6 miljoen etni- Het Hongaarse parlement is riant gevestigd aan de Donau. sche Hongaren die in Roemenië leven. De verzoening kwam echter pas echt op gang na de verkiezing van de centrum-rechtse presi dent Emil Constantinescu in november vorig jaar. Mede dankzij de steun van de aan zienlijke Hongaarse minderheid wist Constantinescu zijn rivaal, de vroegere communist Ion Ilie- scu, te verslaan. Als dank kregen de etnische Hongaren twee mi nistersposten in de regering van premier Ciorbea toegewezen, waaronder de politiek zeer ge voelige portefeuille voor natio nale minderheden. Sindsdien botert het niet alleen voortreffelijk tussen de etnische Hongaren die decennia lang als tweederangsburgers werden behandeld en de Roemenen, maar ook tussen Boedapest en Boekarest. Welbegrepen eigen belang is daarbij de belangrijk ste drijfveer. Zowel Hongarije als Roemenië wil liefst zo snel mogelijk lid van de Europese Unie en de NAVO worden. Bei de landen beseffen dat hun kansen aanzienlijk stijgen als ze er in slagen de historisch slech te onderlinge relatie te verbete ren. Dat proces is volop gaande. Er gaat sinds november vorig jaar vrijwel geen week voorbij zon der dat een zware Hongaarse delegatie Boekarest bezoekt en hooggeplaatste Roemenen in Boedapest neerstrijken. Het di plomatieke verkeer tussen de twee hoofdsteden is nog nooit zo intensief geweest en werpt bovendien vruchten af. Honga rije en Roemenië hebben de af gelopen maanden tal van sa- foto archief menwerkingsovereenkomsten afgesloten op militair, diploma tiek en economisch terrein. De vroegere erfvijanden hebben zelfs, naar analogie van de Frans-Duitse brigade, een geza menlijk vredeskorps van 200 militairen opgericht. Het korps, dat onder gezamenlijk com mando staat, kan ter beschik king worden gesteld van de NAVO, de VN en de OVSE. Het onderlinge vertrouwen is mo menteel zelfs zó groot, dat de twee landen onlangs een ver drag sloten over het uitwisselen en beschermen van g militaire gegevens. Dat is nog slechts het begii n v< het aan de Hongaarse prei >t y Gyula Hom en zijn Roeme j]joe ambtgenoot Ciorbea ligt.1 ;rd beloofde zijn collega woen tgeg; steun en advies bij de radi. n 75 economische hervorming! de Roemeense regering on! mtra op gang heeft gebracht. Ho ;t Ce rije heeft de afgelopen jarfl it in dat gebied kennis en ervan iceei opgedaan die Ciorbea wel 0j goed van pas kan komen, m d Hongarije heeft verder bel ar. zich sterk te zullen maken het Roemeense lidmaatsd van de NAVO. Dat laatstei hrijv door de Roemeense regen jatsa een absolute prioriteit gel* n bardeerd. Tot voor kort we ïitsh Roemenië niet gezien alsf serieuze kanshebber voori 'eerste ronde' van de NAM breiding waarover deze zo in Madrid beslist wórdt. D meest kansrijke kandidaat den zijn Polen, Tsjechië et Hongarije. Roemenië hoo; zich door de sterk verbetei band met Hongarije alsnoi ftAN kwalificeren voor de 'NAW~~ kopgroep'. Hongarije steunt dat Roen Q se streven, maar niet tenl van de eigen kansen. „We m| den graag zien dat Roeme' Ugg samen met Hongarije dee 1(j V£ maakt van de eerste groep maar het mag natuurlijk n Q zijn dat Hongarije moetij ten omdat Roemenië miss n ee nog niet helemaal klaar is' e de NAVO", aldus een Hon: WQr( se diplomaat. „Elk land me zijn eigen merites worden oordeeld." huid TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2