Leidsch Dagblad 3 Massale vlucht uit chaotisch Albanië i 20 ureru" Veel meer klachten over vlieglawaai bwesselman Keukenhof nog in schaduw Vergeefse aanval op Ifa-geloof Crédit Lyonnais voor miljarden opgelicht TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X VRIJDAG 14 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 i Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Interculturele school heeft nog één Nederlandse leerlinge Rebellen hebben bewind Mobutu op de knieën SGP geschokt door Lebbis en Jansen Sport Fred Ouwerkerk en de warmte van het Roodenburg-nest Alphense vrouw in woning om het leven gebracht ilphen aan den run 071-3316502 RAMEN DEUREN UESBETH BUITINK len 31-jarige vrouw uit Alphen ian den Rijn is vannacht in haar voning aan de Akkerwinde om leven gebracht. Haar twee ïochtertjes van 3 en 6 jaar oud gen op dat moment in hun >d te slapen. Haar vriend (32) door de politie als verdachte angehouden. De man meldde vannacht zelf lij de politie dat in de woning an zijn vriendin een misdrijf jas gepleegd. De politie wil iver de toedracht van de moord iog geen informatie vrijgeven. Voordvoerder H. Schimmel neldt alleen dat de vrouw 'met weid' om het leven is ge nacht. Het stel had volgens iem 'geen bekende geschiede- svan mishandeling'. Vandaag wordt sectie op het :haam van de vrouw verricht. Bedrijfsongeval lij Hoogovens voor rechter imuiden ericjan weterings •en werknemer van Hoogovens noet maandag in Haarlem voor economische politierechter erschijnen op beschuldiging jan 'dood door schuld'. Ander- lalf jaar geleden zou hij tijdens iet werk de dood van een colle- hebben veroorzaakt, door ich niet aan de veiligheids oorschriften te houden. man wordt verdedigd een advocaat van de In- ustriebond FNV. Volgens de akbond gebéurt het sporadisch at een werknemer strafrechte- jk wordt vervolgd voor een do- elijk ongeval op een bedrijfs- irrein. De zaak dient voor de conomische politierechter om- lat het om een zaak gaat waar- i arbeidsomstandigheden een ol spelen. Het ongeluk gebeurde eind 995, toen werknemer Ronny leldermem 's nachts een vork- eftruck gebruikte om een einwagon op te duwen. Vol- ens de veiligheids- voorschrif- :n had hij daar een rangeerap- araat voor moeten gebruiken. Irie werknemers die aan het loor werkten, werden verrast oor de wagons. Eén man wam om het leven. Ook deze werknemers hadden zich iet aan de veiligheidsvoor- :hriften gehouden. Zij droegen jen veihgheidsvesten en ze adden geen knipperlicht laten randen. Volgens FNV-kaderlid bij joogovens Klaas Zwart zou repassing van de veiligheids- oorschriften door Helderman fen verschil hebben gemaakt. (Jit onderzoek van de Techni- ïhe Universiteit Delft blijkt dat p remweg van een rangeerap- praat korter is dan van een prkheftruck. Bij dit ongeval Ou die afstand nog steeds te fog zijn geweest." Volgens Zwart komt het regel- latig voor dat wagons met een Prkheftruck worden opge- pwd, ook al is dat formeel te- Pn de regels. lisse Keukenhof in Lisse maakt zich op voor het nieuwe seizoen, dat donderdag 27 maart officieel be gint. Directeur H. Koster van de nationale bloementuin hoopt dit jaar op extra veel bezoekers uit eigen land. Vooral het nieuwe 'hart' van de Keukenhof, een 6.500 vierkante meter groot paviljoen van gebogen glas, moet volgens hem een van de grote trekkers worden. Keukenhof is dit jaar geopend tot 22 mei. foto anp Voorlopig geen Europese hulp voor Balkanland HET WOORD IS AAN Goethe Niets is angstaanjagender dan invloedrijke onwetend heid. Honderden buitenlanders zijn vandaag uit Albanië geë vacueerd. In het hele land heerst sinds gisteren één grote chaos. De Verenigde Naties hebben Italië en Griekenland opgeroepen Albanezen toe te laten die de anarchie in ei gen land willen ontvluchten. Het ziet er niet naar uit dat de Albanese regering kan rekenen op militair ingrijpen door de Europese Unie of de NAVO. President Berisha en premier Bashkim Fino vroegen daar gisteren om. TIRANA «GDP-ANP-AP-DPA-AFP-Rtr NAVO en Europese Unie zien de anarchistische chaos vooral als een binnenlandse aangele genheid. De VN-Veiligheidsraad heeft de bevolking opgeroepen het geweld te staken. EU-be middelaar Franz Vranitzky spreekt vandaag aan boord van een Italiaans oorlogsschip voor de Albanese kust met premier Bashkim Fino. De toestand in .Albanië wordt met het uur onoverzichtelijker. In elke stad van enige omvang zijn wapendepots geplunderd, als gevolg waarvan inmiddels 150.000 burgers over een auto matisch wapen beschikken. Er is geen sprake van gewapende politieke groeperingen. Ieder een bewapent zich vooral om zichzelf te kunnen verdedigen. Inmiddels zijn al tientallen mensen om het leven gekomen en nog meer gewond geraakt, vaak door verdwaalde kogels omdat veelvuldig in de lucht wordt geschoten. In Tirana zijn tanks op straat gesignaleerd. De evacuatie van buitenlanders is vanmiddag op gang gekomen. De Italiaanse regering evacueer de in de afgelopen 24 uur dui zend landgenoten. Vanochtend landden vier Italiaanse legerhe- likopters in een stadion in het centrum van Tirana, dicht bij de Amerikaanse en de Italiaanse ambassade, om buitenlanders op te pikken. Albanese legerofficieren vluchten met legermaterieel het land uit. De zoon, de dochter en andere familieleden van presi dent Berisha zijn inmiddels al naar Italië gevlucht. Op een boot met vluchtelingen die in Italië aankwam, zat ook de Al banese minister van defensie met zijn familie. De twee weken oude opstand tegen president Berisha bereikte gisteren de hoofdstad. Aanlei ding tot de chaos is de ineen storting van de piramide-beleg gingsfondsen waarin vele dui zenden Albanezen hun spaar geld hadden gestoken. De bur gers willen geld zien van de re gering, die mede-verantwoor delijk wordt gehouden. In Tirana namen bewakers van de centrale gevangenis de benen. Zeshonderd gedetineer den, onder wie oud-president Ramiz Alia, kregen zo hun vrij heid terug. De gevangenis werd later geplunderd. In Albanië zijn nu nog zo'n veertig Nederlan ders. Op vliegveld Eindhoven worden drie vliegtuigen paraat gehouden voor een mogelijke evacuatie-actie. Het fregat Karei Doorman van de marine heeft opdracht gekregen op te sto men naar het crisisgebied. Het bracht een bezoek aan de haven van Triëst. 50% 30% 60% 20% 10% 20% Uitgebreid weerov'erzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad 16 RTV/programma's11 Sport 20,21 Strips 8 Uitgaan10 Weg en wiel 9 Zoeterwoudse ontvoeringszaak voor de rechter den haag/zoeterwoude ruud sep De advocaten van de zestien verdachten in de Zoeterwoudse ontvoeringszaak hebben giste ren vol de aanval geopend op de Rotterdamse Ifa-priester W. Batta. Door hem af te schilde ren als een gevaarlijke sektelei der, probeerden de raadslieden de ontvoering van de 28-jarige Zoeterwoudse Esther Veldhoen en haar toen vier maanden ou de baby goed te praten. De fa milie ontvoerde op 23 februari vorig jaar moeder en dochter met het doel de vrouw te 'deprogrammeren'. De pogingen van de advoca ten om de Ifa-priester in een kwaad daglicht te stellen bleven echter zonder resultaat. Sterker nog: de blijkbaar wanhopige ad vocaten werkten hoe langer hoe meer op de lachspieren van het publiek en zorgden voor erger nis bij rechtbankpresident L. Verheij. Esther gaf haar doch tertje de naam Ifa-Yemissa. Hoe is ze aan die naam gekomen, wilde één van de advocaten we ten. „Dat moet je aan Esther vragen. Zij heeft een eigen wil!", antwoordde de in een rood ge waad gehulde priester. Tegen de tijd dat Batta als ge tuige voor de rechtbank stond, was de tweede zittingsdag al bijna tien uur onderweg. Maai' ook in de ochtend was de vrije wil van Esther al ter sprake ge komen. Haar moeder, één van de hoofdverdachten, verklaarde hoe de familie zo ver was geko men dat ze een volwassen vrouw ging ontvoeren. „Wij zijn ervan uitgegaan dat Esther niet meer over een vrije wil beschik te." Pagina 17: Baby gaf doorslag voor de gijzeling In Leiden en omgeving juist stiller door werk aan Kaagbaan SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN CEES VAN HOORE Het aantal klachten over nach telijk vlieglawaai rond Schiphol is de afgelopen dagen fors toe genomen. Door de tijdelijke sluiting van de Kaagbaan moe ten vliegtuigen 's nachts gebruik maken van andere start- en lan dingsbanen die meer hinder veroorzaken. Vooral inwoners van Zwanenburg, Aalsmeer, Amstelveen en Buitenveldert hebben te maken met meer la waai, maar er komen ook klach ten binnen uit plaatsen als Heemskerk, Uitgeest en Pur- merend. In Leiden en de regio zal de komende weken de geluids overlast juist minder zijn. Dat zegt J. van der Pluijm, secretaris van de Commissie Geluidhinder Schiphol. „De Kaagbaan kan zo'n veertien weken niet wor den gebruikt. Daardoor zullen plaatsen als Oegstgeest, Sassen- heim en Leiden, die in de aan vliegroute van die baan liggen, minder last hebben van la waai." De Kaagbaan kon vanwege de verlenging en groot onderhoud al twee weken niet meer over dag worden gebruikt. Sinds woensdagavond is de baan ook 's avonds en 's nachts gesloten. De eerste nacht zonder Kaag baan leverde bij de Commissie Geluidhinder Schiphol 92 klachten op, circa zes keer zo veel als gebruikelijk. Het aantal klachten over afgelopen nacht is nog niet duidelijk. De commis sie was vanochtend nog bezig met het inventariseren van de klachten, die grotendeels op Personeel verduisterde 1,65 miljard gulden PARUS AFP/ANP .Crédit Lyonnais. Minister Arthuis (Financiën) is niet van plan belastingbeta lers te plukken om CL op de been te houden. Het geld moet komen uit de verkoop van an dere staatsondernemingen. CL kreeg enkele jaren geleden al 14 miljard gulden subsidie, maar dat was niet afdoende. Er staat nu weer een reddingsplan op stapel. Het is het tweede schandaal bij de bank dat binnen 24 uur aan het licht komt. Gisteren werd bekend dat een werk neemster in Gent de Belgische CL-vestiging oplichtte voor ruim 46 miljoen gulden. De werkzaamheden aan de Kaagbaan op Schiphol zijn omvangrijk. De afgelopen twee weken was de baan al leen overdag buiten gebruik, maar nu kan hij ook 's nachts niet meer worden gebruikt. foto reuters bandjes zijn ingesproken. en Spaarndam te vermijden, hol zijn de meeste omwonen- Veel klachten hebben betrek- Opvallend is dat ten noorden den goed op de hoogte van de king op toestellen die in de van het Noordzeekanaal tot op werkzaamheden en valt het nachtelijke uren aan de zuidzij- grote afstand over nachtelijk aantal extra klachten over la de van de Zwanenburgbaan vlieglawaai wordt geklaagd. waai-overlast overdag mee. landen. Startende vliegtuigen in De sluiting van de Kaagbaan Schiphol heeft huis aan huis in- noordwaartse richting leverden heeft de afgelopen twee weken formatie verspreid over de minder telefoontjes op. Piloten ook tot extra telefoontjes geleid werkzaamheden aan de Kaag- proberen daar de hinder te be- over vlieglawaai overdag. Vol- baan en de extra lawaaihirtder. perken door met een bocht gens de woordvoerster van de woongebieden in Zwanenburg Commissie Geluidhinder Schip- De Franse staatsbank Crédit Lyonnais is de dupe van een miljardenfraude. Leidinggevend personeel van het in grote pro blemen verkerende concern verduisterde 1,65 miljard gul den. Parlementariër De Cour- son, ook lid van de raad van be stuur van CL, bracht dit bedrag via de kamercommissie finan ciële zaken naar buiten. Volgens De Courson loopt al een onderzoek naar 52 werkne mers van de bank, maar hij ver wacht dat dit aantal tot zo'n honderd zal oplopen. Het totale verlies voor Crédit Lyonnais schat hij op ruim 43 miljard gul den. Afgevaardigde, Devedjian sprak van een 'schandaal, dat het Panamaschandaal over treft'. Hij doelde op het faillisse ment van de Panamakanaal maatschappij in 1891 dat tien duizenden Franse spaarders dupeerde (en dat leidde tot een i Naan> golf van antisemitisme in 'Adres: Frankrijk). De affaire is door de Franse pers aan het rollen gebracht. De krant Le Monde veegde de vloer i aan de 'megalomane' bestuur- lOPermaand ders van de bank. De gaullisti- automat|sch c 31,95) sche afgevaardigde Philippe Au- berger viel dan ook scherp uit naar de regering, die de zaak op zijn beloop zou hebben gelaten. De regering wil Crédit Lyon nais zo snel mogelijk privatise ren, maar de eerste kandidaat moet zich nog melden. Topman Viénot van de bank Société Gé nérale pleit voor ontmanteling van de bank. Hij voorspelt dat de Staat anders over tien jaar nog steeds opgescheept zit met In Voorschoten draait de film Richard lil. Met de kortings bon drie kaartjes voor de prijs van twee. Heineken-winst daalt ondanks hogere omzet amsterdam anp De nettowinst van Heineken is vorig jaar gedaald naar 655 mil joen (tegen 664 miljoen gulden in 1995). Daarentegen steeg omzet met 20 procent tot 12,2 miljard. De bierbrouwer, die de cijfers vanochtend publiceerde, verwacht dat de winst dit jaar weer stijgt. De toegenomen omzet wordt voor 15 procent toegeschreven aan recent geconsolideerde be drijven in Frankrijk, Italië en Slowakije en een aantal drank enhandels. Ook gunstiger valu takoersen speelden een rol. De hogere omzet is slechts in be perkte mate te danken aan ho gere verkoopprijzen. Het bedrijfsresultaat is on danks de lagere nettowinst juist 0,6 procent hoger uitgekomen op iets boven de miljard gulden. De winstdaling komt niet als een verrassing. Afgelopen na jaar voorspelde de brouwer dat al. In reactie op de jaarcijfers steeg het aandeel op de Amster damse beurs fors, met 5,50 tot 335,00 gulden. Heineken verkocht in 1966 meer bier dan in 1995. De ver kopen van het onder toezicht van Heineken gebrouwen bier stegen met 10 procent tot 70,7 miljoen hectoliter. Het merk Heineken nam 17,9 miljoen hectoliter voor zijn rekening. De Europese verkopen daalden met 0,9 hectoliter onder meer door de slechte zomer. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste t' (I.v.m. controle bezorging) e weken betaal Ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) Oacceptgiro (f. 93,05) I Nr. bank/giro: - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. •elop, zonder postzegel. OFBEL 071-51 28030 8 "712141"4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1