Katwijkse SGP geschokt door Lebbis en Jansen Renovatie Schouwburg met maand uitgesteld Lokua Kanza: yoyoyo of lalala New Age of de teloorgang van de strijdbare mens Nederlander heeft voorkeur oor abstract schilderij Cultuur&Kunst Boekenbal Carmiggeit verdwenen Santingh soms tè perfect en daardoor stijf VRIJDAG 14 MAART 1997 ieipen cees van hoore Een sober zaaltje, ergens weg gestopt in de catacomben van Ie Openbare Bibliotheek te Leiden. Op vurenhouten klap stoeltjes kraakte gisteravond ;en niet te duiden publiek dat yas gekomen voor de New [ge-lezing van R. Kranenborg, taiversitair docent aan de Geologische Faculteit van de pje Universiteit van Amster- am. ,-Mag de meneer van het Jidsch Dagblad er gratis in?", heg een dame in een gele ieater. Ja, hoor, dat mocht, •liikkig maar. Anders hadden i misschien onverrichterzake moeten uitwijken naar een van de bruine etablissementen, in de buurt. Kranenborg ging in het gedeelte voor de pauze in op de kenmerken van New Age. Hij typeerde de stroming als een religieuze, omdat deze net als andere religies gericht was op een andere, betere werke lijkheid. Alleen komen bij New Age de energie en het licht niet van God, maar van een soort onpersoonlijke oerbron die het goede op den duur wel zal brengen. Het toverwoord van de New Age-stroming is: er komt een andere, betere tijd. Het gaat in New Age zeer sterk om zelfverwerkelijking. Wie een goed en volledig mens wordt, zal ook die uitstraling op anderen hebben en daar zal de wereld beter van worden. Een van de toe hoorders voor anderen, verloren zou gaan. Kranenborg gaf toe dat er bedenkelijke kanten aan som mige zaken zaten en dat kriti sche distan tie altijd no levisie geweest. In Lelystad woont een groep mensen die zich bezighoudt met transcen dente meditatie. Het idee was dat men met die meditatie zo'n uitstraling zou hebben naar de buitenwereld dat de omgeving er beter door zou worden. Maar daarvan is in de statistie ken niets gebleken. „De New Age-beweging zegt dat toeval niet bestaat", zei een toehoorder. „Dat - geredeneerd vanuit de holistische gedachte - alles wat voorvalt met elkaar samenhangt en zin heeft. In die zin hebben oorlogen en hon gersnoden dus ook hun nut?" „Inderdaad", zei Kranenborg, „Dat klopt. Als je alles als een groot samenhangend geheel wilt zien, is dat waar. Ik heb ook sommige mensen al horen beweren dat concentratiekam pen zin hebben gehad. Daar schuilt iets zeer gevaarlijks in." Waarop een vrouw in het pu bliek meteen inhaakte: „Maar heb je dat eigenlijk ook niet in het christendom? Kijk maar naar de psalmregels: 'Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand'." En zo kwamen New Age en christen dom toch even .bij elkaar, ge heel naar de wens van een be zoeker op de eerste rij. Maar dan wel op een zeer griezelige wijze. New Age? Oude wijn in nieuwe zakken. D gaat kunst verkopen tfrdam De Haagse vestiging van V D (centrum) gaat vanaf tril werk van binnen- en buitenlandse kunstenaars verkopen ti standaardprijzen van 150,250 en 500 gulden. De koper kiezen uit werken op drie formaten en rekent zijn voorver- e kunstwerk af bij de kassa. Arte Limitado, de organisatie die :t via het warenhuis aan de man brengt, denkt de potentiële »r over de streep te trekken met een laagdrempelig concept, it warenhuis staat een kijkexemplaar van een in een flinke vervaardigd kunstwerk. De prijzen liggen beduidend lager n de galerie. estatie wegens moord zoon Cosby ;eles Het Openbaar Ministerie in Los Angeles heeft een materialen ?e Russische immigrant in staat van beschuldiging gesteld B t moord op Ennis Cosby, de enige zoon van de acteur Bill Marchasev woont al acht jaar in de Verenigde Staten, heeft geen aanleiding te vermoeden dat de moord het is van een bende van Russische immigranten. Ennis Cos- in januari doodgeschoten terwijl hij langs de snelweg i verwisselde. Roof was waarschijnlijk het motief van de ?t wapen dat is gebruikt, is na een tip van een krant te- den. •onde Werfpop in LVC i het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 31 mei een voorronde voor de openingsact van Werf- uden. Bands uit Leiden en de regio die hieraan willen kunnen zich tot 1 april inschrijven door een demo, afie en een foto op te sturen naar het LVC. De winnaar jorronde mag op 13 juli het Leidse openluchtfestival jeres LaVern Baker overleden (K De Amerikaanse rhythm blues zangeres LaVern Ba- p 67-jarige leeftijd in New York overleden. Baker was de 2 vrouw, die na Aretha Franklin, werd opgenomen in de Roll Hall of Fame. Ze scoorde tussen 1955 en 1965 twin- waaronder 'Tvtfeedle-Dee' en 'See See Rider'. Eindjaren jg zong ze op de soundtrack van de film 'Dick Tracy'. Jerlands Instituut in St. Petersburg n St. Petersburg, de tweede stad van Rusland, krijgt een irlands wetenschappelijk en cultureel instituut. Het Neder- s Instituut Petersburg (NIP) wordt beheerd door de Univer- van Amsterdam en door de Rijksuniversiteiten van Leiden, lingen en Utrecht. Het instituut moet de banden tussen Ne- indse en Rusland verstevigen, onder meer op cultureel en inschappelijk gebied. De eerste directeur van het Neder- k Instituut Petersburg wordt de journalist Alexander Mün- jhoff. Münninghoff was tussen 1986 en 1991 correspondent joskou voor de AVRO en de Haagsche Courant. De cabaretiers Lebbis en Jansen hebben de christe lijke gemeenschap in Kat wijk diep geschokt. Tijdens de afgelopen zaterdag ge houden voorstelling in het Katwijkse zalencentrum Tripodia bedienden beide heren zich volgens SGP/GPV-fractievoorzitter M. van Rooijen 'van lieder lijk taalgebruik in de vorm van allerlei schuttingwoor den'. katwuk peter van der hulst Tevens zou het optreden een 'godlasterlijk karakter' hebben gehad. Reden voor Van Rooijen om te pleiten voor een 'zwarte lijst'. Hij wil daarmee bereiken dat 'groepen worden geweerd waarvan je van te voren weet dat ze zich kwetsend opstellen'. Van Rooijen wees op de discus sies die in Katwijk zijn gevoerd over het gemeentelijk takenpak ket. Daarbij werd uitdrukkelijk gesteld dat Katwijk een thuisha ven voor iedereen moet zijn. „Een thuishaven wil zeggen dat iedereen die in die haven ligt, zich thuisvoelt; veilig en be schermd. Dat houdt onder meer in respect hebben voor elkaar en de ander niet willen kwetsen of krenken in zijn of haar diepste gevoelens. In dit bewus te optreden zijn duidelijke gren zen overschreden. Er is een ab soluut gebrek aan respect ge toond voor hen die in hun ge loof hun voornaamste bron van Lebbis en Jansen: „Liederlijk taalgebruik." vreugde en troost ervaren." De fractievoorzitter, die steun kreeg van RPF'er J. Post, ver wees om zijn opmerkingen kracht bij te zetten naar vragen van CDA'er A. van der Plas. Laatstgenoemde stelde vier jaar geleden vragen over een lande lijke bijeenkomst van de Cen trumdemocraten in Tripodia. „Als reactie daarop werd des tijds besloten om geen zalen van Tripodia meer te verhuren aan genoemde partij. Maar, of het nu gaat om beledigingen op grond van anti-raciale of anti religieuze motieven, beide ach ten wij verwerpelijk." SGP/GPV en RPF drongen er daarom op aan dat het college van burge meester en wethouders ge sprekken aangaan met de orga- 'Vorstelijk programma' in plaats van verbouwing leiden. pablocabenda l'Wfl, Vliegende Panters brengen 'Sex' in de Leidse Schouwburg. De verbouwing van de Leidse Schouwburg is een maand uit gesteld. Volgens het oorspron kelijke plan zou in april een be gin worden gemaakt met sloop werkzaamheden. Nu begint de renovatie begin mei. Dit heeft tot gevolg dat de schouwburg een maand langer open blijft en dus het seizoen voor het theater aan de Oude Vest is verlengd met een ingelast programma van dertig dagen. Naar aanleiding van het to neelstuk 'Emily, of het geheim van Huis Ten Bosch' is de reeks voorstellingen, waarvan er en kele al eerder in het Leidse the ater waren te zien een 'Vorste lijk Programma' gedoopt. 'Emi- foto Chris goeken ly' het stuk van Theatergroep Toetssteen vol monarchistische familiedynamiek en de proble men van een moderne kroon prins is op 4 en 5 april te zien. Op de eerste dag van april brengt Josée Koning met haar band een muzikaal eerbetoon aan de Braziliaanse componist Antonio Carlos Jobirh. Ton Lutz draagt onder meer voor uit Homerus' Odyssee en Raymond van het Groenewoud treedt tij dens zijn concerttoernee op als 'minister van landsverdediging'. Verder brengt Toneelgroep Am sterdam een voorstelling over operadiva Maria Callas en speelt Toneelgroep de Appel Becketts 'Eindspel'. Een aantal succesvolle caba retprogramma's gaan in april in de herhaling. Zo zullen onder meer Lebbis Jansen, Lenette chef jan rijsdam, 071 -5356444 Elk jaar wanneer het voorjaar is hij als zodanig gesjeesd en een en de krokusjes in bloei staan, café in de pitoreske Groningse bel ik naar een bevriende direc- binnenstad begonnen. Daar teur vafi Uitgeverij De Bezige Bij kwam ik hem destijds, na afloop met de mededeling dat het voor- van een optreden van Jules Deel- jaar is en dat de krokusjes in bloei staan. Hij weet dan onmid dellijk wat er aan de hand is. De volgende dag liggen twee kaartjes voor het Boekenbal in de bus. Afgelopen dinsdag was ik dus weer paas- best gekleed aan wezig in de Am sterdamse Stads schouwburg. Zoals gebruike lijk flitsten bij de ingang van deze nationale cul- tiairtempel weer talloze cameras en liepen jour nalisten driftig pennend rond. Binnen was het jaarlijkse ritueel van het min zaam begroeten der collegds en andere bekenden al volop aan de gang. Bekende schrijvers als Harry Mulisch en Remco Cam- pert waren weer het middelpunt van grote groepen bewonde raars. In alle zaaltjes van de schouwburg stonden artiesten zich uit de naad te werken, ter wijl het thema van de boeken week door allerhande acteurs op uiteenlopende manieren werd uitgebeeld. Het thema is dit jaar is, zoals u weet, 'Mijn God'. Daarom werd er in de befaamde decoraties uitgebreid naar reli gieuze onderwerpen verwezen. Nadat ik de drie rondjes over de verdiepingen had gemaakt en zoveel mogelijk mensen een hand had gegeven, was ik terug in de entreehal. Daar stond in tussen een haringstal opgesteld. Achter de viskraam herkende ik tot mijn verrassing een oud-Lei- denaar en vroegere schoolkame raad. Begin jaren tachtig was Bart uit Leiden vertrokken om in Groningen medicijnen te gaan studeren. Na een paar jaar was der, weer te gen. Ik ver loor Bart opnieuw uit het oog, om hem jaren later weer tegen te ko men als ha- ringboer. VALLENTGOED zijn verle den met cle artsenstudie heette hij nu Dokter Bart. Bij elk be zoek aan de Martini-to ren zocht ik ook Bart op, consumeer de meerdere van zijn voortreffelij ke harinkjes en hielp soms even mee de koopwaar schoon te ma ken. Bij een van deze laatste ge beurtenissen liet Bart een foto van ons beiden maken. Voorzien van het onderschrift 'Als ik de jouwe mag zien, mag jij de mij ne' kregen alle relaties van Bart deze foto als briefkaart toege stuurd. Ik werd zowaar een be kende Groninger. Drie jaar geleden stopte ik met toeren door het, land en verloor andermaal Dokter Bart uit het oog. Op het Boekenbal kwam ik hem weer tegen. Alle bekende Nederlanders en verzamelde media ten spijt, was dat voor mij toch het absolute hoogte punt van het feest! Maar toen ik de volgende ochtend vroeg thuis kwam, bleek ik toch een ietsje pietsje teveel harinkjes gegeten te hebben. Omdat ik de gewoonte heb om op de gelegenheid waar dit soort calamiteiten hun digestieve be loop krijgen, altijd een boekje te lezen, had mijn ontmoeting met Dokter Bart ondanks alles dus toch een soort literair gevolg. Ik heb er drie dichtbundels, een kort verhaal en het boekenweek- geschen k gelezen. foto chris de jongh nisator, te weten K&O en het bestuur van Tripodia om in de toekomst vergelijkbare optre dens te vermijden." Burgemeester B. van Wouwe zegde in een reactie toe de kwestie te zullen bekijken. Lebbis en Jansen zijn donder dag 3 april in de Leidse Schouwburg te zien. van Dongen, De Vliegende Pan ters, Niet Uit Het Raam en De Bloeiende Maagden wederom in de schouwburg te zien zijn. De kaartverkoop voor de extra voorstellingen is voor abonne mentshouders reeds begonnen. Tot 19 maait kunnen abonne menthouders ook telefonisch of aan de kassa reserveren. De los se kaartverkoop aan de kassa begint donderdag 20 maart om 8.00 uur. De telefonische ver koop begint dezelfde dag om 12.00 uur. Het uitstel van de verbouwing heeft verder geen consequen ties voor de programmering in het nieuwe seizoen. De feestelij ke opening van de gerenoveer de schouwburg is, zoals ge pland, eind november. recensie erna straatsma Concert: Lokua Kanza. Gezien: 13/3, Leids Vrijetijds Centrum (LVC), Leiden Halverwege de avond raakt Lo kua Kanza een beetje geïrri teerd: „In Afrika wordt heus niet alleen gedanst op muziek, er wordt ook wel eens naar muziek geluisterd." De Zaïrese zanger- /gitarist heeft het wat dat be treft niet gemakkelijk. Het LVC- publiek is gekomen om te dan sen, maar krijgt louter ballads. Kanza houdt het klein. Zijn 'big band', zoals hij het zelf noemt, bestaat uit drie perso nen. Hijzelf zingt en speelt gi taar en laat zich begeleiden door twee zangers. That's all. Ook behoorlijk klein is het pro gramma: na krap drie kwartier houdt de groep het voor gezien. De grote groep Afrikanen die op het concert is afgekomen wordt teleurgesteld. Geen sprankje 'roots' zit er in de mu ziek van Kanza. Wie zijn ogen dicht doet waant zich bij tijd en wijle bij een concert van 3T. Zoetige liefdesliedjes worden op ingetogen wijze ten uitvoer ge bracht. Met veel aansporingen om het refrein (veelal in de trant van 'yoyoyo' of 'lalala') mee te zingen. Geen enkele muzikqle of tekstuele verwijzing naar Kanza's geboortegrond, mo- mentéel toch geteisterd door de ellende tussen de Hutu's en Tutsi's. Kanza is een goede zanger, evenals achtergrondzangeres Julia Sarr die een van de liedjes alleen mag zingen. Maar de man die grootheden als Yous- sou N'Dour, Papa Wemba en Manu Dibango de afgelopen ja ren meermalen mocht bijstaan kan als solist de aandacht niet lang vast houden. Aan het eind van het coqcert zegt 'ie het nog één keer: „In Afrika wordt ook wel eens naar muziek geluisterd hoor." Maar bij Lokua Kanza in Leiden niet echt. Springpopfestival op 11 en 12 april Het vijfde Springpopfestival wordt dit jaar gehouden op vrijdag 11 en zaterdag 12 april. Tijdens het eerste lustrum van het festival zul len bands te horen zijn die al eerder op Springpop hebben ge speeld. Op vrijdag zijn dat onder andere Freaks and Hairy's, A' Bis cuit Party en Inner Sanctum. Op zaterdag treden Panic in Detroit, Crackerman, Maximum Overdrive en Tulpe Bolle op. Het Spring popfestival wordt gehouden in het Antonius Zalencentrum, aan de Lange Mare. JtERDAM ANP Nederlander geeft de voorkeur aan abstracte nst. Het mooiste schilderij is klein en een etje new age-achtig. De kleuren vloeien in el- ar over. Blauw overheerst. Dat blijkt uit onder- ek van het bureau Plasschaert Quality in Re- arch en Interview International naar het meest wenste en meest ongewenste schilderij van Ne- rf^'er'and. Op basis van de resultaten maakte de anputer een voorstelling die het kunstenaars- 110 Komar Melamid aan het doek toever- •uwde. Nêerlands mooiste en lelijkste schilderij n vanaf morgen in de Kunsthal in Rotterdam te e&- The People's Choice duurt tot en met 18 e'- Op het lelijkste schilderij, twee bij drie meter ■- A°0t'staat een interieur afgebeeld met op tafel En fruitmand. De kat kijkt naar buiten de stad waar hij in de vrieskoude Jezus aan het kruis t hangen. Binnen hangt een portret van presi- !nt Clinton aan de muur. Nederlanders hebben een andere smaak dan de meeste buitenlanders. Komar. en Melamid voerden hun project eerder uit in tien landen, waaronder China, Frankrijk, Denemarken, Rus land, de VS en IJsland. Die inwoners geven de voorkeur aan figuratieve kunst, liefst een land schap met een bekend persoon. Alle buitenlan ders blijken te gruwelen van abstracte kunst, vooral mosterdkleuren vindeh ze vreselijk. Op het most-wantedschilderij van de Amerikanen staat George Washington, terwijl de Russen de voor keur geven aan Jezus. Nederlanders zien het liefst een onbekend persoon in vrije-tijdskleding. De kunstenaars willen het project in vijftien landen uitvoeren. Alle gewenste en ongewenste kunst werken zullen over één of twee jaar te zien zijn in het Ludwig Museum in Keulen. Uit het onder zoek blijkt ook dat driekwart van de Nederlanders een kunstwerk bezit. Bij de aankoop speelt de prijs een belangrijke rol: bijna 80 procent wil niet meer dan duizend gulden betalen. amsterdam anp De Amsterdamse Stadsschouw burg is de bronzen kop van Si mon Carmiggeit kwijt. Het beeld is dinsdagavond waar schijnlijk per ongeluk meegeno men door een gast van het Boe kenbal. Boekenbalgangers bre ken traditioneel d$ versiering van dit feest af. „Dat is meestal al vanaf een uur of elf en dan wordt er flink geraust, hoor", zegt Jacqueline Verheugen van de Stadsschouwburg. „Waar schijnlijk heeft iemand zich niet gerealiseerd dat het beeld hele maal geen onderdeel uitmaakte van de Boekenbal-aankleding. Het is echter een van de stuk ken uit de permante protretten- collectie." recensie susanne lammers Concert: Luckybug, Matilde Santingh The Whole Band (première). Gehoord. 13/3, Schouwburg, Leiden. 'The Whole Band' wordt steeds completer, en ze spelt haar naam anders, maar ze klinkt natuurlijk zoals je verwachtte. Matilde Santingh modelleert liedjes naar haar eigen vorm. Ladybug wrerd Luckybug: het thema van haar nieuwste pro gramma is geïnspireerd op het onzelieveheersbeest: 'spiritueel optimistische riedeltjes', maar dan wel gelardeerd met 'dingen waar we niet op zitten te wach ten: ontrouw, dood, verlies, wraak, belastingen'. Dat ze lek ker in haar vel zit, zie je en hoor je. Aan haar liedjes en haar verhalen daartussenin. Santingh bouwt, nog meer dan vroeger, systematisch op. Ze begint ingetogen met veel Todd Rungren-covers en ande re nogal gelijkvormige pop nummers. Zo tegen de pauze wordt het wat uitbundiger om uiteindelijk helemaal los te ko men. Zelfverzekerd is ze, en te recht, want ze heeft weer een prachtig evenwichtig program ma in elkaar gezet. Iets te even wichtig misschien. Het duurt betrekkelijk lang voor je eens iets anders hoort. Ook al gaan de gekozen liedjes allemaal over erg nauw aan ieders hart liggende emoties, er zijn maar een paar die echte voltreffers zijn. 'Ready for the war' van Ja- nis Ian is zo direct. Dat veelbe lovende liefdesliedje doet ze loom en zwoel met een licht dreigende begeleiding. 'Where is my soul' klinkt als een diepe vijver in een donkere nacht. Daar heeft ze die verontrusten de sfeer feilloos te pakken. Maar echt prachtig wordt Ir ving Berlins 'How deep is the ocean' waaraan cellist Kris Bar- czewski en Eddy Koopman op vibrafoon een substantiële bij drage leveren. De vragen - en antwoorden - die elke verliefde bezighouden, zingt Santingh met hartveroverende eenvoud, zonder de loopjes en riedeltjes die andere liedjes wel eens wat te gemaniëreerd doen klinken en aan haar overtuigingskracht afbreuk doen. Als je, zoals zij, werkelijk wat wilt zeggen, moet je het ook niet tè mooi verpak ken. Santingh is natuurlijk be roemd om haar zorgvuldigheid, die in veel gevallen leidt tot voorbeeldige interpretaties, maar haar perfectie maakt het soms ook wel een heetje stijf. Daarom zijn die liedjes over de liefde die gaat lukken, zoals 'Crazy she calls me', zo'n pret tige afwisseling, want die zingt ze losjes en vrij. Dan komen evenwichtigheid en perfectie samen met basale emoties, die ze echt lijkt te voelen. En dat spreekt heel erg aan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19