jBaby gaf oorslag ijzeling Opnieuw tegenvaller oudheidkamer Vroegindeweij: moderne vrouw of eigengereid serpent Politiek: geen zorgen geluidshinder Thorbeckestraat Rijn- Veenstreek ■re Zoeterwoude krijgt eigen apotheek Verhitte discussie over riolering Jacobswoude VRIJDAG 14 MAART 1997 Q( Ter Aar door bestuurscrisis paar dagen wereldnieuws in Nederland TFR AAR HANS JACOBS periode onder de dictatuur van burge meester W. Chr. Vroegindeweij moet zo m Snel mogelijk worden vergeten. Die zwarte SOt jladzijde uit de geschiedenis van deze 'rï' 9.000 tellende gemeenschap moet onmid- )ver lellijk uit haar geschiedenisboek worden -escheurd'. De Haagsche Courant neemt leen blad voor de mond wanneer het ver rek van de omstreden burgemeester van 'icht nef fer Aar ter sprake komt. e mg Pinnig In CDA-kringen stond zij bekend als de jjinnigste en hardvochtigste fractiesecreta- :c^ esse die de partij heeft gekend. Haar con- actuele eigenschappen waren, zo blijkt uit fesprekken, zeker niet haar sterkste kant. -^[och kreeg zij de baan als burgemeester 1 "c ran Ter Aar, waarbij zij onder meer de be- angrijke taak kreeg de beoogde reorganisa- ie van het gemeenteapparaat vlot te trek- ten. Dit mislukte gruwelijk', meent de trant. Het Algemeen Dagblad gaat een stap ver- Ier en stelt de vraag: 'Is Wil Vroegindeweij ;esneuveld omdat ze grote schoonmaak vilde houden, of omdat ze een eigenreid 1 K" erpent is met wie niet valt samen te wer- !,)s^ ten', laai n. D|)nveilig 'er Aar is een paar dagen wereldnieuws in "lederland. Televisie- en radioploegen ma ten de woensdagmarkt 'onveilig'. Ter Aard- irs van hoog tot laag krijgen op straat, in de inackbar, het gemeentehuis en in het café een microfoon of schrijfblok onder de neus geduwd. De kritiek op de burgemeester én op de raadsleden is soms keihard. 'Het ge meentebestuur dat haar zo smadelijk ten val heeft gebracht heeft zelf tonnen boter op zijn hoofd', verklaart een Ter Aarder te genover het Algemeen Dagblad. In de kroeg gaat volgens het AD het privé- leven van de burgemeester over de tong. De eerste burger zou met politici, uit het dorp het bed hebben gedeeld, een wapenfeit dat vorige maand ook al eens de kolommen van NRC Handelsblad haalde. Het zou een verklaring kunnen zijn voor de verstoorde verhoudingen op het gemeentehuis, aldus beide Rotterdamse dagbladen. Achterklap Er is echter meer aan de hand. Vroeginde weij paste niet in de politieke cultuur van Ter Aar, suggeert het AD. Zij deed niet mee aan de achterklap en het onderlinge geritsel van de raadsleden. Haar komst in 1993 be tekende een breuk met de praktijken van haar voorganger Verhoef. 'Die heeft 17 jaar lang hoofdzakelijk z'n zakken zitten vullen. Wil Vroegindeweij is recht door zee; ze had aan die cultuur geen boodschap en daarom moesten ze haar lo zen. Want als die brijpot opengaat, dan staat Ter Aar volgend jaar nog op alle voor pagina's. Nee, ze heeft van meet af geen schijn van kans gehad', zegt een Ter Aarder tegen de Rotterdamse verslaggever. De Volkskrant vat de verhouding tussen de burgemeester en het dorp samen onder de kop: 'Mondaine burgemeester zegt kneute rig Ter Aar vaarwel' De Telegraaf, maar ook De Volkskrant en NRC Handelsblad herinneren nog eens aan het begin van de loopbaan van Vroeginde weij, die zelf niet inhoudelijk op de bericht geving wil ingaan. 'Wil Vroegindeweij, de vroegere secretaresse van CDA-politici als Lubbers, Aantjes en Biesheuvel had al direct na haar benoeming in 1993 een zware aan varing met het ambtelijk apparaat van Ter Aar. Een ingrijpende reorganisatie werd door haar op autoritaire, eigenwijze manier uitgevoerd, zo luidden de verwijten van raadsleden en ambtenaren', schrijft NRC. Die krant benadrukt dat de Zuid-Hol landse commissaris van de koningin, Leem huis, de burgemeester niet alle schuld in de schoenen schuift. 'Ook de raad had fouten gemaakt, stelde de adviseur van de provin cie vast'. 'Daar waar de gemeenteraad onmisken baar een grote mate van verantwoordelijk heid in de bestuurlijke crisis draagt, komt hem ontegenzeglijk ook een geldelijke aan sprakelijkheid toe', stelt Rijn en Gouwe in een commentaar. Wachtgeld De krant vindt het dan ook vanzelfsprekend dat de gemeente de burgemeester de eerst komende jaren een wachtgeld betaalt. 'Hoe triest haar vertrek uit Ter Aar in per soonlijk opzicht ook voor Vroegindeweij is, de ontslagaanvraag had niet kunnen wor den vermeden. Sterker nog, de vele aan houdende onverkwikkelijkheden maakten in zekere' zin het heengaan van Vroeginde weij al maanden geleden gerechtvaardigd', vindt de commentator. Wil Vroegindeweij: 'Mondaine burgemeester in kneuterig dorp'. FOTO MARK LAMERS 1Wachten of ingrijpen' kelijl Vervolg van voorpagina )e ouders van Esther Veldhoen hadden al twee jaar con- act met diverse deskundigen voordat zij op 23 februari de exf°rig jaar hun dochter en kleindochter ontvoerden uit un woning aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude. De )p Vtï versP erste deskundigen van de stichting 'Terug naar af kwa- rdva 1( ien tot de conclusie dat Esther met in een gevaarlijke ikte zat. Zij adviseerden de familie zich rustig te houden nte proberen het contact met haar dochter niet volledig aideverliezen. dan fN HAAG/ZOETERWOUDE Wassenaarse predikant S. in der Land heeft indertijd na- lens 'Terug naar af contact pgenomen met 'sekteleider' atta. Als getuige-deskundige locht hij gisteren zijn indruk- in schetsen. ,,Het is geen dic- tor die een willoos meisje gekneveld", hield hij de ,aarti chtbank eme groepen wel gebeuren en ook wel gebeurd, maar hier et. Is dit dus een groep waar- je moet waarschuwen? ee. Maar je moet wel altijd aakzaam blijven", aldus Van s aierLand. lulp ijsv ek bf voor. „Dat kan in ex- directe aanleiding voor de milie om hulp te zoeken, was n incident met een nichtje it een keer bij Esther en haar tiend was blijven logeren. Na "logeerpartij kwam het meisje uis met verhalen waaruit haar iders opmaakten dat er vrese- jd ge> ike dingen waren gebeurd. De flpverleners vermoedden sa- nische praktijken. Maar nadat imet eigen ogen hadden kun- ikundi !n zien hoe goed het meisje onstii pg altijd met haar tante om- lenis 3& waren de hulpverleners Dei gen ijn er ndea Maar niet de. ouders. Toen ither zwanger was, zochten zij intact met een andere groep skundigen, verenigd in de chting Sirene. Deze deskun- Std 1 ^en 8*n8en n'et °P onderzoek Batta, maar luisterden in- •ngend naar de verhalen van familie. Drie mensen van Si- ïtel va gevend belang dat Esther in middels een baby had. De hulp verleenster stond voor de keuze: „Moet je weer wachten tot het kalf verdronken is, of grijp je in om te voorkomen dat er in een later stadium gekke dingen met de kinderen gebeuren?" Het werd het laatste. Verhoren Tijdens de verhoren van de ou ders en de broer van Esther kwam hetzelfde beeld naar vo ren als bij de verhoren in no vember, toen de andere familie leden al aan de beurt waren: een familie die zich oprecht zorgen maakt over het welzijn van een verloren dochter, die op haar beurt vooral op de vlucht is voor de verstikkende omklemming door diezelfde fa milie. Hoe ver die bezorgdheid gaat bleek uit het relaas van de vader, die op een vraag van de rechter vertelde dat de hele zaak hem inmiddels anderhalve ton heeft gekost. Hoe hij dat moet betalen? Snikkend ver klaarde hij geen idee te hebben. Hoe verstildcend de relatie aan de andere kant was, kan worden geïllustreerd aan het gedrag van de moeder op het moment dat haar dochter moest bevallen. Toen haar dochter haar niet in formeerde, belde zij zelf alle zie kenhuizen in de regio af om er achter' te komen waar dochter lief lag. De ontvoering van Esther ein digde vorig jaar toen de politie na vijf dagen de vakantiewo ning in het Zeeuwse Nieuw Haamstede binnenviel waar de familie zich schuilhield. De 'de programmering' werd hierdoor vroegtijdig afgebroken. Voor de familie is dat - naast de juridi sche consequenties - nog het ergste van de hele geschiedenis. Doordat het programma niet kon worden voltooid, werden de banden met de Ifa-religie niét verbroken. De zaak tegen de zestien ont voerders gaat vandaag verder. De officier van justitie zal dan haar eisen bekend maken. Aan staande maandag verwacht de rechtbank de zaak af te kunnen ronden. ZOETERWOUDE-DORP* Zoeterwoudenaren die een recept hebben gekregen van hun huis arts, moeten nu nog naar Leiden of Leiderdorp om bij de apotheek hun pillen of zalfjes te halen. Wat de Zoetermeerder Sami Ghobrial betreft is dat binnenkort verleden tijd. Ghobrial wil een apotheek beginnen in het pand van de Ra bobank op de hoek van de Dr. Bouwdijkstraat en de Kerklaan in Zoeterwoude-Dorp. De Rabobank houdt hierin ruimte over, omdat het hoofd kantoor van de regio 'Meer en Woude' sinds een jaar in Zoeter- woude-Rijndijk is gevestigd. De apotheek hoopt eind volgend jaar zijn deuren te openen. Tot die tijd vestigt Ghobrial zich in een deze week geplaatste porto-cabin aan de Eendrachtsweg. „Het wordt een middelgrote apotheek. Eigenlijk heeft een apotheek 9.000 patiënten nodig om rendabel te kunnen zijn, maar in Zoeterwoude-Dorp en Stomp- wijk samen is er een patiëntenbe stand van ruim 8.000", verklaart Ghobrial. De Zoetermeerder is bezig afspraken te maken met de huisartsen in Zoeterwoude-Dorp en Stompwijk. „Als de apotheek wordt gekoppeld aan de huisart sen, kunnen voorgeschreven re cepten in de computer worden gezet. Met één druk op de knop komt het dan bij ons binnen." De vestiging aan de Eendrachtsweg gaat officieel op 1 april open. FOTO HIELCO KUIPERS Hazerswoüds museum krijgt ruim ton minder subsidie RUNWOUDE *MARL)N KRAMP Het bestuur van de oudheidkamer van Ha- zerswoude zit met de handen in het haar. Al jaren probeert conservator C. Kroon het oudste huis van Hazerswoude waarin het museum gevestigd is, te restaureren, maar keer op keer heeft hij te kampen met tegfen- slag. De meest recente is de subsidie die de stichting onlangs is toegekend van monu mentenzorg. In plaats van ongeveer 140.000' gulden waarop hij gerekend had, moet de oudheidkamer het nu doen met nog geen 32.000 gulden. Kroon is verbijsterd. Hij weet niet hoe hij dit enorme financiële gat moet dichten. De restauratie van het pand, waar van de totale kosten zijn begroot op 365.000 gulden, is ernstig in gevaar. Voor D66 was dit gisteravond aanleiding om vragen te stellen in de raadsvergade ring. Want de democraten vinden de oud heidkamer aan de Dorpsstraat een verwor venheid die moet blijven behouden. „Het zou toch zonde zijn als onze kinderen niet kunnen zien hoe mooi Hazerswoude vroe ger was", betoogde M. Loomans. „Ook het behoud van het oudste pand van Hazers woude vinden wij van groot belang." Wethouder G. van der Lecq (PvdA/monu- mentenzorg) kon haar geniststellen en be nadrukte het belang dat het college stelt in de restauratie van het museum. „Ik heb al een eerste gesprek gehad met de provincia le ambtenaar van monumentenzorg en bin nenkort volgt een tweede waarbij ook be stuursleden van de oudheidkamer aanwe zig zijn. Wat dat betreft zie ik toch enig licht om uit de problemen te komen." Lukt dat niet, dan wil D66 dat de gemeente met een handreiking komt. Het bestuur van de Stichting Historisch Museum Hazerswoude is echter sceptisch. Drie bestuursleden hebben de strijd al op gegeven. Zij hebben geen, enkel vertrouwen meer in het gemeentebestuur en hebben hun-functie neergelegd. De overige bestuursleden zien nog een oplossing in een particuliere koper. Een in woner uit de gemeente wil het huis zonder subsidie van monumentenzorg restaureren, mits hij het voor een redelijk prijs kan ko pen. De stichting mag het pand dan voorlo pig voor tien jaar huren. CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 C0-MMENTAAR Crisis nog niet voorbij Zelfgenoegzaam en zonder schuldbesef reageren de meeste ge meenteraadsleden van Ter Aar op het afgedwongen ontslag van burgemeester Vroegindeweij. De boodschap van commissaris van de koningin Leemhuis, dat beide partijen in de slepende Ter Aarse bestuurscrisis schuld hebben, wordt door hen niet ge deeld. Die opstelling van wethouders en raadsleden geeft aan dat de crisis met het vertrek van de omstreden burgemeester al lerminst ten einde is. Iedereen heeft fouten gemaakt. Iedereen heeft schuld aan de lij densweg, aan de falende reorganisatie van het gemeenteappa raat en aan de ernstig verstoorde menselijke verhoudingen. Al weet - behalve de direct betrokkenen - niemand nu precies wat zich de afgelopen jaren in Ter Aar allemaal heeft afgespeeld. Wat dat betreft is de raad, die de burgemeester immers al ver oordeelde voordat er een onderzoek was ingesteld, de bevolking nog heel wat uiüeg verschuldigd. Vroegindeweij is opgestapt. Zij heeft uiteindelijk eieren voor haar geld gekozen, maar tevens het belang van Ter Aar voor ogen gehouden. De andere boosdoeners, onder wie de wethou ders Ruijgrok en Otto, zijn pontificaal blijven zitten. Zij kijken al reikhalzend uit naar de waarnemend burgemeester, die Ter Aar het komende jaar uit de modder moet halen. Te vrezen valt echter dat deze het net zo moeilijk krijgt als de vertrokken bur gemeester. De bestuurlijke problemen en de verstoorde verhou dingen immers dateren al van voor de komst van Vroeginde weij. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) eerder deze week voorgesteld de kieswet zo te wijzigen dat tussentijdse raadsverkiezingen moge lijk worden. De sociaaldemocraten wezen daarbij met name naar de bestuursproblemen in gemeenten als Emmen en Ter Aar. Op die manier krijgt de bevolking de kans de politici tijdig voor hun gedrag te belonen of te bestraffen. Het is jammer dat deze mogelijkheid op dit moment niet bestaat. Ter Aar verdient namelijk zo'n kans om écht schoon schip te maken. Gemeenteraad stelt plan uit JACOBSWOUDE EWOUT VAN DER DUSSEN Het rioleringsplan kan nog wel even wachten, is de mening van de gemeenteraad van Ja cobswoude. Het plan, dat tot het jaar 2055 moet gelden en waarvoor de inwoners 46 mil joen voor moeten opbrengen, is gisteravond na een verhitte dis cussie tijdelijk aan de kant ge schoven. Wethouder Bruins moet er eerst nog maar eens naar kijken, zo menen alle raadsfracties. Bruins moest tot ergernis van de raad de antwoorden op veel vragen schuldig blijven. „Het is nog niet mogelijk het hele plan onder een vergrootglas te leg gen", verdedigde hij zich. „Het is een globaal plan met globale cijfers, bij de uitwerking komen er deelplannen." Het raadsvoorstel was echter zo niet over gekomen. „Het staat vrij hard in het voorstel, het lijkt wel of het college carte blance wil", stelde CDA fractie voorzitter H. van der Nagel. Ook voor P. van Hoesel (D66) was vaststelling nog niet aan de or de. „Het verbaast mij dat het plan nu op de agenda prijkt, wij hebben nog geen goede afwe gingen gemaakt", aldus de de mocraat die de financiering door een verdubbeling van de rioolrechten op voorhand al af wees. Om de 46 miljoen gulden, die nodig zijn voor vervanging, in vesteringen ingevolge milieu wetgeving en aanleg van riool in het buitengebied bijeen te krij gen, wil het college tot en met 2009 de rioolrechten met 20 gulden per jaar laten stijgen. Het huidige tarief van 225 gul den bedraagt dan in 2009 dan 465 gulden. „We moeten eerst beleidsafwegingen maken", al dus Van Hoesel. Voor het jaar 2005 moeten ook de meeste van de afgelegen burgerwoningen, boerderijen en woonboten op het riool zijn aangesloten. In totaal zijn dat 212 panden en 77 woonboten. Maar echter niet tot elke prijs, die grens wordt bepaald door de provincie. „Er worden getal len genoemd tussen de 14.000 en 30.000 gulden", aldus wet houder Bruins. „Maar er is nog niets bepaald." „Er komt een gecombineerde commissievergadering", zei burgemeester W. van Beek, waarmee hij het voorstel van de agenda afvoerde, maar 'niet naar het riool verwees'. DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT Met een licht gebaar van uw handen schuiven de beide glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Bang&Olufsen Ooit kiest u voor mooist KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. USSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. ROELOFARENDSVEEN Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN T.WRadio de Ru, Voorstraat 25. Grootste partijen blijven bij hun standpunt ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST De drie grootste partijen in Al phen blijven vooralsnog bij hun standpunt om de Thorbecke straat door te trekken tot aan de Oranje Nassausingel. WD, CDA en D66 zeggen dat de brief van Vinox, waarin het bedrijf be weert dat verlenging van de straat onverstandig is, daar on voldoende aanleiding toe geeft. RPF/GPV gaat wethouder Ha- bermehl om opheldering vra gen. De SP overweegt» hetzelfde te doen. De brief van Vinox is vorige week naar alle raadsleden ge stuurd. Het bedrijf uit Alphen zegt dat het verlengen van de Thorbeckestraat zoveel extra verkeer aantrekt, dat de geluids normen worden overschreden. De gemeente moet daarom mil joenen investeren om aan die wettelijke voorwaarden te vol doen. Volgens Vinox is de kans reëel dat het Alphen nooit lukt. De inspecteur voor de volksge zondheid heeft dan het recht om de gemeente te dwingen de Thorbeckestraat weer af te slui ten. „En dat is het meest sterke ar gument om de Thorbeckestraat niet te verlengen, dat ik tot nu toe heb gelezen", zegt fractie voorzitter T. Viezee van RP F/GPV. „Ik zal de wethouder hierover snel om duidelijkheid vragen. Hier moeten we ernstig rekening mee houden,' anders besturen we met onze ogen dicht. Dan zijn we dom bezig." Viezee ziet als oplossing om de verkeersstromen van en naar het centrum te verdelen over zowel de Thorbeckestraat als de Lijsterlaan. SP-leider Gerard Harmes ziet de brief als een 'prachtige on dersteuning' voor de bewoners. „Mijn eerdere vermoedens wor den nu bevestigd. We overwe gen nog wat we hier verder mee doen." Dat nader onderzoek van de gemeente dat moet uitwijzen of verlenging reëel is, krijgt deze week zijn beslag. Er zullen ook geluidsmetingen worden ge daan, laat een woordvoerder weten. Wethouder Habermehl wil niet op de brief ingaan. „Hij wil niet op de zaken vooruitlo pen en eerst op de uitkomsten van dit onderzoek wachten", al dus de zegsman. De wethouder krijgt daarbij steun van de fractievoorzitters van de WD, D66 en het CDA. Voor de PvdA werpt de Vinox- brief 'een nieuw licht op de zaak'. „Hij heeft mij zwaarder aan het denken gezet", aldus frac tievoorzitter L. Kleingeld. „Wan neer de wethouder deze brief meeneemt in zijn eigen haal baarheidsonderzoek, dan zijn wij tevreden. Ik vind dat hij hem niet naast zich neer kan leg gen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17