Leidsch Dagblad ÜEi burgemeester Ter Aar stapt op 12 V/A HALF GELD Het best getest! 20 •«CEAT* SïïftS TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X m Tientallen autobanden lek gestoken Stijgende kans op burgeroorlog in Albanië Religieuze Sikh eist baan bij hotel terug Weidse herinnert zich iood dochtertje nu wel Boekenbal Wilhelmina wilde nazi's uit Duitsland deporteren VOENSDAG 12 MAART 1997 laad stemt unaniem in met wachtgeldregeling voor Vroegindeweij OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Minister De Boer legt milieulatzelf graag hoog Buitenland Leiden Politiek wordt weer echt leuk in Rusland Automobilisten zetten fietsers op het verkeerde been Sport Winston Bogarde is weer terug in basis, van Ajax 2 Jorritsma schuift vervoersgelden naar provincies DEN HAAG ANP Minister Jorritsma (verkeer) is bereid het kabinet te vragen minder te bezuinigen op het stads- en streekvervoer. Ze wil dan wel dat de Tweede Kamer akkoord gaat met decentralisa tie van het openbaar vervoer en invoering van een ander bekos tigingssysteem. Jorritsma schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Jorritsma wil de vergoeding per reizigerskilometer afschaf fen en overgaan tot een presta tiesubsidie. Dat sluit volgens haar beter aan op vraag en aan bod op de vervoersmarkt. Het nieuwe stelsel moet in 1998 in gaan. Voor Leiden betekent het nieuwe bekostigingssysteem geen grote wijzigingen. Een ge meente als Alphen aan den Rijn zal er vanaf 1998 1,4 miljoen op achteruit gaan. Dat is bijna de helft (45 procent) van het huidi ge subsidiebedrag. Maandag overleggen de Ka mer en de minister over de toe komst van het openbaar ver voer. Jorritsma moet in de pe riode 1995-1998 in totaal 300 miljoen gulden (structureel 75 miljoen per jaar) bezuinigen op het openbaar vervoer. Onder druk van de Tweede Kamer, vooral van PvdA-Kamerlid Van Gijzel, is de bezuiniging tot nu toe elk jaar teruggebracht tot 25 miljoen gulden. De besparingen zijn in feite doorgeschoven. Als het aan de minister ligt gaat het geld voor het openbaar vervoer per 1 augustus volgend jaar naar de provincies. Zij ma ken dan voortaan, na afstem ming met de betrokken ge meenten, de dienstregelingen. Alleen de zeven stadsgewesten en vijftien gemeenten, waaron der Leiden, houden een eigen vervoersbudget. De Kamer moet dan wel instemmen met de decentralisatiewet. Tot nu toe geeft het rijk vergoedingen per reizigerskilometer. De kosten van het stads- en streekvervoer bedragen nu jaar lijks drie miljard gulden. Uit de verkoop van strippenkaarten komt een miljard gulden bin nen. De minister vindt dat vijf honderd miljoen gulden meer aan kosten door de opbrengsten uit de kaartverkoop moet wor den gedekt. HET WOORD IS AAN JayTrachman Wie zich het verleden niet herinnert, zal in parkeergara ges vaak lang naar zijn auto moeten zoeken. 4Y10° 3°/8° °78° neerslag 60% 30% 40% SSSSlfó 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 18 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie .19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's 9 Sport20,21 Strips18 Kortingsbon voor 'Liefde voor het Lied' door Jan Rot en Niet Uit Het Raam in de Leiderdorpse Muzenhof. I CONSUMENTENGIDS MAART 1997 BANDENMAAT PRI|S 135/80 R 13 T pst 59.- 145/80 R 13 T p st 65.- 155/80 R 13 T pst 69.- 165/70 R 13 T pst 75.- 175/70 R 13 T pst 79.- i 6 DAGEN OPEN, ZIE ADRESSEN GOUDENGIDS^ Postcode:Plaats; '"Iet: é.-.:.,.-..'L;"Y-.2 V'..(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J |Q Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05} i automatisch (f 31,95) Oaeceptgiro (f. 93,05) i I Nr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, 8 "712141 "4001 1 4" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag oningin Wilhelmina wilde in )43 dat alle nazi's en hun ge- nnen na de oorlog uit Duits- ind zouden worden gedepor- ierd. Dat leek haar de beste lanier om het nationaal-socia- ime te vernietigen. De vorstin schreef dit ook aan :esident Roosevelt van de Ver- ïigde Staten. Dat blijkt uit een ieuwe publicatie van de Ne- erlandse organisatie voor We- nschappelijk Onderzoek IWO). Volgens een woord- lerster moet het koninklijke ïportatieplan echter wel als Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een pectaculair Half Geld aanbod! 3e nieuwste Kroon keukens van '997 worden u ter introductie 'oor de helft van de door de -verander aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel ;cht geld verdienen en vraag 'aar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre- I Jen keukenkopers u voorgin- I ten. Wij garanderen u de beste euken en het beste ontwerp 'oor de beste prijs! I ONOERDAG en vrijdag koopavond WXVtKKtKK KENS een losse flodder worden ge zien. In hetzelfde NWO-stuk valt te lezen dat de koningin zich in de oorlog verzette tegen het aan halen van nieuwe diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. Het kabinet voelde sterk voor betrekkingen met de rooms-ka- tholieke kerk, zeker nadat was vastgesteld dat het protestantse volksdeel er niet zoveel moeite mee zou hebben. Minister van buitenlandse zaken Van Klef- fens moest echter met zijn por tefeuille zwaaien voordat hij de protestante Wilhelmina kon overhalen. Volgens een andere nieuwe publicatie van de NWO heeft koningin Wilhelmina de eerste tijd na de dood van haar man prins Hendrik, in 1934, niet goed kunnen functioneren. Een half jaar lang ontving ze bij voorbeeld geen buitenlandse diplomaten. LEIDEN DORITH LIGTVOET Onbekenden hebben de ban den lekgestoken van circa 25 auto's die in een parkeergarage aan de Torenmolen in de Leidse Merenwijk stonden. Vorig jaar zorgde een bandenprikker voor zoveel onrust in deze wijk dat zelfs een burgerwacht werd op gericht. Uiteindelijk kon de po litie de dader aanhouden. De politie heeft niet de indruk dat het dit keer om dezelfde man gaat. Ook heeft ze nog geen aanwijzingen dat een ac- tiègroep, zoals het Earth Libera tion Front (ELF), weer actief is. Deze actiegroep zaaide de afge lopen jaren geregeld onrust door banden lek te prikken bij een garagebedrijf. Berisha-aanhangers bewapenen zich TIRANA-DEN HAAG Rtr-AFP-DPA-ANP De kans op een burgeroorlog in Albanië neemt langzaam maar zeker toe. De opstandelingen in tien Zuid-Albanese steden heb ben in de stad Gjirokaster een 'nationaal comité voor de red ding' opgericht. In het zuiden worden nog steeds nieuwe ste den ingenomen. In reactie daar op zijn in Noord-Albanië aan hangers van president Berisha zich aan het bewapenen. De rebellen hebben nu nage noeg het hele zuiden in handen. Van de havensteden Sarandë en Vlorë tot en met de steden in het binnenland Gjirokaster, Për- met en Berat. Zij hebben tot nu toe naar schatting 150.000 ge weren in handen gekregen, als mede tanks en kanonnen. De president probeert intus sen een regering van nationale eenheid te vormen om een ein de aan de onrust te maken. Be risha benoemde gisteren de econoom Bashkim Fino tot pre mier. Fino is lid van de Socialis tische Partij, die in de oppositie zit. Bovendien is hij afkomstig uit Gjirokaster, dat in handen is van de opstandelingen. Binnen 24 uur zal de nieuwe regering aantreden, beloofde Berisha de Italiaanse premier Dini per tele foon. Van de ministers van het overgangskabinet moet de helft uit de oppositie komen, spraken de partijen zondag af. Berisha en de oppositie eisen beide het ministerie van binnenlandse za ken op. Onder dit belangrijke ministerie vallen politie en ge heime dienst. Daarnaast wordt het verantwoordelijk voor de or ganisatie van de verkiezingen. Berisha-getrouwen overvielen in de stad Bajram Curri, nabij de Servische grens, een wapen depot van het leger. Volgens een woordvoerder van de rege ring in Tirana ondervonden de overvallers geen enkele weer stand. Eén van de plunderaars zei: „Wij staan klaar om ons aan de zijde van de president te scharen als hij ons nodig heeft." Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag raadt Nederlanders af naar Albanië te reizen. Het departement advi seert Nederlanders te vertrek ken indien hun aanwezigheid niet dringend vereist is. Er be vinden zich nog ongeveer tach tig Nederlanders in Albanië, maar geen van hen zit in het zuiden. Eerder gaven Londen en Bonn hun onderdanen een soortgelijk advies. Hoofddorps hotel zou discrimineren ARTHUR MAANDAG Een religieuze Sikh zegt dat het hotel Gol den Tulip Barbizon Schiphol zich schuldig maakt aan discriminatie. De man is ge schorst omdat hij plotseling voorzien van tulband, baard en zwaardje op zijn werk in het hotel verscheen. Gisteren diende in Haarlem een kort geding, waarin de Sikh eiste dat hij weer aan het werk mag. Arpinder Singh is van Indiase afkomst en werkt sinds september 1994 bij Golden Tulip als huishoudelijk medewerker. Tot voor kort had het hotel niets op 's mans uiterlijk aah te merken. Tijdens een va kantie in India is Singh echter gedoopt. En dat betekent dat hij zich aan een aantal religieuze voorschriften moet houden. Baard, tulband en het zwaardje (kirpan) horen daartoe. Golden Tulip vond het veranderde ui terlijk van de werknemer te ver gaan en schorste Singh vrijwel direct. Daarbij is onder meer gewezen op een huishoudelijk reglement dat het dragen van baarden verbiedt. Het zwaardje werd bedreigend genoemd. Singh spande daarop een kort geding aan, terwijl ook een klacht is inge diend bij de Commissie Gelijke Behande ling. Advocaat mr. E. Bakhuis zei gisteren na mens de Sikh dat het Hoofdorpse hotel 'zich heeft bezondigd aan het maken van direct onderscheid op grond van gods dienst'. De raadsman verwees daarbij naar een uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling over het dragen van hoofd doekjes door islamitische vrouwen. Bakhuis begreep ook niet waarom het hotel zicji zo onverdraagzaam opstelde. Hij wees er daarbij dat Singh bij uitstek past in een kleurrijke omgeving als Schip hol, met hotelgasten van heinde en verre. En dat het zwaardje bedreigend is, wilde er bij de raadsman niet in. „De kirpan is onder het bedrijfsuniform niet zichtbaar. Golden Tulip heeft de kantonrechter in middels om ontbinding van de arbeids overeenkomst gevraagd. „We hebben ze ker geen ruzie met meneer Singh, abso luut niet", aldus advocaat mr. J.K. Maas- sen, „maar we verschillen fundamenteel van mening over de vraag waar de gren zen liggen van de godsdienstuitoefening, zeker wat betreft dat dolkje. Het wapen heeft volgens het hotel voor grote onrust gezorgd onder het personeel. Een handtekeningenlijst moest dat onder strepen. Maassen: „Er is zelfs een andere Sikh die de lijst heeft ondertekend." Het hotel bestrijdt zich schuldig te ma ken aan discriminatie. Maassen: „Men heeft meneer Singh toch ook in dienst ge nomen?" Golden Tulip zegt er belang bij te hebben een bepaald imago te handha ven door regels voor het uiterlijk van per soneelsleden. Daar hoort voor alle mede werkers een baardverbod bij. Bovendien is Singh bij zijn aanstelling met deze regels akkoord gegaan. - Waarnemend rechtbankpresident mr. F.C. Bakker doet op 18 maart uitspraak. iurgemeester Vroegindeweij van Ter Aar stapt op. De rerhoudingen tussen de gemeenteraad en de burge- neester zijn dermate beschadigd dat het voor haar geen heeft om door te gaan. Vroegindeweij vraagt zelf om ervol ontslag. •n haag monica wesseungvan de provincie Zuid-Holland :obs vanochtend mede namens de gemeente Ter Aar bekendge- er Aar krijgt zo snel mogelijk maakt. en waarnemend burgemees- De raad van Ter Aar, die en- Dat heeft een woordvoerder kele weken geleden met 12 te gen 1 stemmen het vertrouwen in Vroegindeweij heeft opge zegd, stemt unaniem in met een wachtgeldregeling voor de om streden burgemeester. Ter Aar verplicht zich daarmee de eerst komende jaren het salaris van de burgemeester te blijven be talen. Minister Dijkstal (binnen landse zaken) gaat akkoord met de regeling. Hij neemt het ver zoek van de burgemeester om eervol ontslag te krijgen in over weging. Het ontslag van Vroeginde weij, die volgens de gemeente raad niet goed zou functione ren, is de uitkomst van overleg tussen commissaris van de ko ningin, Leemhuis, de burge meester en de gemeenteraad van Ter Aar. Leemhuis heeft na dat de bestuurlijke verhoudin gen in de Zuid-Hollandse ge meente op scherp waren komen te staan, de gewezen dijkgraaf Van den Berghe gevraagd een onderzoek te doen naar de situ atie in Ter Aar. Mede op grond van dat onderzoek is de com missaris tot de conclusie geko men dat de verhoudingen tus sen de raad en burgemeester Vroegindeweij onherstelbaar zijn verstoord. Nadere gesprekken daarover tussen Leemhuis en alle betrok kenen hebben er nu toe geleid dat de CDA-burgemeester ont slag neemt en dat de gemeente zorgt voor een financieel vang net, zo stelt provinciewoord voerder Distelbrink. Burge meester Vroegindeweij was bij het ter perse gaan van deze edi tie nog niet bereikbaar voor commentaar. k heb haar niet vermoord", amelde de in het zwart gekle- 35-jarige Leidse bijna on- Dorbaar. Het Haags gerechts- öf behandelde gistermiddag lar hoger beroep tegen het innis van de rechtbank in liddelburg, die haar veroor- jelde tot twee jaar cel en TBS lor de moord op haar tweeën- jaar oude dochter, op 21 ja- uari 1996 in het Zeeuwse Ter- euzen. De dood van haar meisje, iar 'engel' zoals zij het kind in aar dagboek noemde, was een eselijk ongeluk geweest vertel- vrouw. Procureur-gene- aal E. Ruijs geloofde er niets ran. „Het was moord met voor- isteren tijdens het hoger be- lep aanzienlijk meer van die lodlottige 21ste januari 1996 m destijds bij de rechtszaak, u wist zij, dat zij die zondag- vond na het drinken van bier het roken van heroïne in aap was gevallen en tussen elf twaalf uur wakker was ge- orden terwijl zij met buik en orst boven op haar dochtertje g. Tot haar ontzetting had zij ontdekt dat de peuter gestikt was. „Dat hebt u niet eerder g zegd", zei gerechtshofpresident J. in 't Veld verbaasd. „Nee, dat had ik verdrongen", verklaarde de verdachte. De vrouw ging na het stuklo pen van een relatie in december 1993 met haar pas geboren kind in een flatje in Leiden wonen en viel terug in haar oude gewoon te van heroïnegebruik. Er was sprake van dat zij in therapie moest en haar kind zou kwijtra ken. In een dagboek schrijft zij over de problemen in haar le ven en dat van haar dochtertje. En die aantekeningen lijken er op te wijzen dat zij er dan al over denkt het meisje en zich zelf van het leven te beroven. ,,Ik vind het misdadig om mijn lieve kindje dit te laten doorma ken. We worden steeds verder in een hoek gedreven. Maar nie mand krijgt mijn engeltje. Ze blijft bij mij. Er komt geen bloed aan te pas. Ik zorg eerst voor haar en dan voor mezelf." Tegen haar moeder vertelt zij dat ze met haar dochtertje op haar buik begraven wil worden. Pagina Leiden: 'Drugs hebben mij mijn kind gekost' Amsterdam Een van de hoogtepunten van het traditionele Boekenbal was gisteravond een veiling van portretten van 'heilige' schrijvers, ten bate van het Rushdie Defense Committe. Een 'icoon' van Renate Dorresteijn (zie foto) bracht 2500 gulden op. Uitgevers en schrijvers luidden het met het Boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg de jaarlijkse Boekenweek in die deze keer in het teken staat van religie/levensbeschouwing, onder de titel 'Mijn God'. Pagina 19: 'De Boekenweek is het feest van de vrijheid van meningsuiting'. foto gpo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1