Flinke stap voorwaarts iiï Fokker-overlé Zuid-Holland bezorgd over in- en uitvoer gevaarlijk afvj Pers hoeft 'geheim van Noordeinde' niet te respecteren Randstad OMBUDSMAN Rotterdam stuurt elektrische auto's de straat op Veilig plekje WOENSDAG 12 MAART 1997 Jo LEIDSCH DAGBLAD Vorig jaar ontstond er enige staatkundige opschudding in Nederland omdat de rol die ko ning Beatrix in een paar kwes ties had gespeeld naar buiten was gekomen door wat werd genoemd 'losÜppigheid' van minister Van Mierlo en van ambtenaren van zijn departe ment. Zo zou de koningin de hand hebben gehad in de over plaatsing van de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika en in de vestiging van een Neder landse ambassade in Jordanië. De kranten hebben er vrijelijk over geschreven, wat hier en daar ook bedenkelijk werd ge vonden. In de Tweede Kamer werd Van Mierlo het verwijt gemaakt dat zijn handelwijze 'ongepast, onjuist en betreurenswaardig' was geweest. Immers, de grond wet geeft aan dat in ons staats bestel de ministeriële verant woordelijkheid centraal staat en de koning onschendbaar is. En die onschendbaarheid zou geen stand kunnen houden als op vattingen van het staatshoofd punt van discussie gaan vor men. HA. van Wijnen, redacteur van NRC Handelsblad, is vorige maand op enkele aspecten hier van nader ingegaan in zijn in augurale rede [De pers en het Geheim van het Noordeinde) bij de aanvaarding van zijn ambt als buitengewoon hoogleraar persgeschiedenis, in het bijzon der de geschiedenis van de persvrijheid, aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Op het gebied van de monarchie in het staatsbestel heeft Van Wijnen al het nodige gepubliceerd, onder andere het overzichtswerk Van de macht des Konings. In de krant van 13 februari heeft het Leidsch Dagblad een kort artikel gewijd aan Van Wij- nens rede, maar daarin werd niet ingegaan op de actualiteit van de problematiek die hier in de aanhef is weergegeven. Van Wijnen heeft er wel veel aan dacht aan besteed en het lijkt mij nuttig daar eens naar te kij ken. Is minister Van Mierlo buiten zijn boekje gegaan met de me dedeling dat de koningin ertoe heeft bijgedragen dat er een ambassade in Jordanië kwam? Volgens Van Wijnen in het ge heel niet: ,,De grondwet heeft alleen de discussie in de parle mentaire procedure op het oog. Wat buiten het parlement wordt gezegd, in de krant, op radio of televisie, op internet, of waar ook, valt daar niet onder.(...) De grondwet zegt niet dat de mi nister naar buiten nimmer van de persoonlijke mening van de koningin mag doen blijken. Als hij dat doet mag dat echter niet gebeuren met de bedoeling zich aan zijn verantwoordelijkheid te onttrekken". Een oordeel dat al is terug te vinden in Handboek over het Constitutioneel Recht van de liberale voor man prof. P.J. Oud. Van Van Wijnen had Van Mierlo bij de opening van de ambassade nog wel een stapje verder mogen gaan: „Hij had gerust kunnen zeggen: 'Ik was er zelf niet opgekomen, maar ik heb mij laten rvuuu overtuigen door de betere in zichten van de koningin'. En hij had ook kunnen zeggen: 'In een samengesteld regeringssysteem van Koning en Ministers staat het de Koning vrij de Ministers op goede ideeën te brengen'. In geen geval zou Van Mierlo daar mee zijn ministeriëele verant woordelijkheid tekort hebben Bij Van Wijnens opstelling past een opmerking. Een minis ter zal toch maar bij zeer hoge uitzondering en dan over iets tamelijk onschuldigs in het openbaar wat over een standpunt van de koningin kun nen zeggen. Het lijkt me een on houdbare situatie worden als door een minister buiten de Kamer een dis cussie op gang komt over de rol of het standpunt van het staatshoofd in een bepaalde kwes tie en binnen de Kamer louter de formele regels worden gehanteerd van de mi nisteriële verantwoordelijkheid. Dat gaat ernstig wringen. Het aanzien van de (onschendbare) vorst kan dan toch via de pu blieke discussie op de tocht ko men te staan en dat nu lijkt mij niet de bedoeling. Verplichting? Niet te spreken is Van Wijnen over de reactie van minister Van Mierlo op de berichtgeving in de kranten over de overplaat sing van de Nederlandse am De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)- 5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. bassadeur in Zuid-Afrika. De koningin die op staatsbe zoek naar Zuid-Afrika ging, zou op die overplaatsing hebben aangedrongen, zo werd uit zijn departement vernomen. Van Mierlo vond dat journalisten zich hier onvoldoende bewust waren geweest van de staats rechtelijke gevolgen van hun berichten: 'Er rust een extra ver plichting op journalisten die in dit staatsbestel opereren om be hoedzaam te zijn'. Ik vond dat een vreemde opvatting van Van Mierlo die zijn carriè re begon als journalist bij het Algemeen Handelsblad, en dus beter had moeten weten. Van Wijnen veegt in keurige be woordingen de vloer aan met Van Mierlo's vermaning: „De pers is geen contractpartner van de staatsmacht. Journalisten hebben geen contractuele ver antwoordelijkheid voor de in standhouding van de maat schappelijke orde of het parle mentaire systeem. Op journalis ten rust noch de plicht tot be scherming van de monarchie, noch tot handhaving van de on schendbaarheid van de Koning. Daarin verschillen journalisten van politici, ministers en leden van de Staten-Generaal. Het on derscheid zit hierin dat minis ters en Kamerleden een eed op de grondwet afleggen, maar journalisten niet. Ministers zwe ren of beloven bij hun beëdi ging getrouwheid aan de Ko ning en aan de grondwet. De eed die nieuwe Kamerleden bij de inhuldiging van de Koning afleggen spreekt met zoveel woorden ook over de on schendbaarheid van de Koning. Kamerleden onderschrijven daarmee het monarchale begin sel van onze grondwet. Journa listen vertegenwoordigen een vrije pers die haar onafhanke lijkheid ontleent aan een van de belangrijkste vrijheidsrechten uit de grondwet. Artikel 7 van de grondwet geeft de pers de vrijheid voor de monarchie te zijn, maar even goed ertegen." Ten slotte wil ik nog vermel den wat Van Wijnen vindt van het Geheim van Noordeinde, het overleg dus tussen minister (s) en vorstin, waarvan geen mededelingen worden gedaan. Maar wat wil, kan en mag de pers hieromtrent? Van Wijnen: „De pers van de ze tijd richt zich, anders dan vroeger, op de besluitvorming achter de schermen, ook achter de schermen van de monarchie. Wat zij kan is niet afhankelijk van de regering, maar veel meer van eigen observatie, onderzoek en ambtelijke lekken. Wat de pers mag is publiceren wat zij van het geheim te weten komt. Onafhankelijk van het staatsbe- chef hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun,dl Wijers waarschuwt voor optimisme ge\ ah amsterdam/den haag anp Er lijkt voortuitgang bereikt te zijn bij de onderhandelingen over Fokker. Stork heeft vol gens ingewijden een flinke stap voorwaarts gemaakt on der druk van Economische Za ken. „De Nederlandse partijen zijn eruit gekomen op hoofd lijnen. Nu moeten nog de de tails ingevuld worden", aldus een ingewijde gisteren. Begemann-bestuurder De- leye, de curatoren van Fokker en Stork hebben maandag lang gesproken. Ook nu wordt er nog onderhandeld. Tijdens de pittige gesprekken op maandag zijn er 'majeure stappen' gezet. Vooral Econo mische Zaken zou maandag Stork voor het blok hebben ge zet. Een woordvoerder van Stork bevestigde gisteren dat er 'be weging aan het front' is ont staan, maar noemde een ak koord op hoofdlijnen 'prema tuur'. Ook de zegsman van Economische Zaken was min: der optimistisch. „Het tekenen van een akkoord staat nog ver weg in de toekomst." Ook minister Wijers van Economische Zaken noemde i gisteren het bericht tuur'. „We zijn er ze) niet uit. Als het tot een pig akkoord zou komi gn volgt er nog een heel la: jy e ject. Dat kost natuurlij oe^ veel tijd, en tijd is de rijkste vijand." De gesprekken stonc der grote druk van de sche regering en de ranciers. Die waren oi dig geworden door hei bel tussen de Nede deelnemers. Vooral St< volgens direct betrokkt dwarsligger. Het conci schouwt een herstart v< ker als riskant. Daani het bang dat het overge Fokker Aviation best zou worden. Als de Nederlande overeenkomst hebben ten, moet er daarna ont deld worden met de sche regering. De laatst gens waarnemers erg maar bij Fokker besi angst dat er eenzelfde kan ontstaan als bij Sa Ook toen was er een op hoofdlijnen, maar de Koreaanse regering het eten door met exti te komen. Dp; De gemeente Rotterdam en het energiebe drijf Eneco willen nog dit jaar de elektrische auto in Rotterdam grootschalig de straat op sturen. Met subsidie van het ministerie van economische zaken willen zij vierhonderd auto's op elektriciteit laten rijden. Het gaat om auto's van overheidsdiensten, koeriers- en bezorgdiensten, taxi's en privé-auto's. Het project moet de weg effenen voor een verdere invoering van 'schoon' autorijden. Op de Wereldhavendagen zal het publiek dit najaar een eerste blik op de elektrische auto's kunnen werpen. Eneco heeft momenteel auto's op aard gas rijden. Het is de bedoeling ook dat ge bruik verder uit te breiden. Volgens project leider Piet Dofferhoff van het Rotterdams Energieplan en beleidsadviseur Rob Ver berg van Eneco is het de bedoeling de ko mende jaren op beide vlakken te experi menteren, met als uiteindelijk doel de ont wikkeling van een hybride-auto die zowel op aardgas als elektriciteit rijdt. „Maar voorlopig houden we het alleen nog bij au to's die of op aardgas, of op elektriciteit rij den". De invoering van de elektrische auto is een van de zestien milieuprojecten die Rot terdam en Eneco bij Economische Zaken hebben aangemeld. Daarmee wil de stad in aanmerking komen voor een deel van de 750 miljoen die de overheid dit jaar in petto heeft voor het koolstofdioxide-reductieplan. Actief-tapijt van Louis de Poortere, bij ons tijdetijk een heet stuk goedkoper. GQATIQ p r I r p n- De crème-de-la-crème op het gebied li n II u utLtuU van gebruikstapijt. Het is antistatisch en geschikt voor vloerverwarming. Uitgevoerd met woven back of active back (geen ondertapijt nodig!). We heb ben de keuze uit 8 warme woonkleuren. per strekkende mtr. 4 mtr. breed Natuurlijk let u op de prijzen als u uw boodschappen doet. Dat doet immers bijna iedereen. Maar wat u met de aanschaf van duurzame gebruiksmiddelen allemaal kunt besparen, zet pas écht zoden aan de dijk. Kijkt u eens naar ons sublieme tapijt van topproducent Louis de Poortere in een magnifieke projecten kwaliteit. Ideaal met ravottende kinderen en huisdieren. Oer- en-oer sterk, zeer eigentijds en met 'ingebouwd' active-back- ondertapijt. Daar hoeft u dus al helemaal niet voor in de buidel te tasten. Maar het mooiste komt nog. Wij rekenen namelijk voor deze schitterende vloerbedekking tijdelijk stukken minder. Moet u eens kijken wat dat scheelt. rCruquius, Bij de Ruijtermeubel, Spaarncweg 24, Tel (023) 528 61 -33 Haarlem, Winkelcentrum Cronjé, Julianapark 30, Tel (023) 525 76 80 erkend Hillegom, Hoofdstraat 47, Tel (0252) 51 52 57 Leiden, Stationsplein 214-216 (voorheen Hatéma), Tel (071514 91 06 Noordwijk, Lindcnplein 7, Tel (071) 361 67 31* Zaandam, Westzijde 44, Tel (075) 616 39 92 amsterdam Veilig weggedoken tussen ME'ers kijkt dit jongetje nieuwsgierig naar de ontruiming van een kraakpand aan de Wes- termarkt in Amsterdam. De politie ontruimde gisteren nog twee kraakpanden: aan de P.C. Hooftstraat en de Hobbemakadet. De politie arresteerde in totaal 39 krakers wegens huis vredebreuk. 's Middags werden bijna alle arrestanten naar huis gestuurd. Drie minderjarige meisjes zijn overgedragen aan de jeugd- en zedenpo litie. Het gaat vermoedelijk om 'weglopertjes' aldus de politie. De politie, die 170 man op de been had ge bracht, zette de omgeving van de kraakpan den af. De ontruimingen verliepen vrij rustig. Alleen bij het pand aan de P.C. gooiden krakers met raad. De politie pareerde dit met e een waterkanon. 's Avonds probeerden onu" krakers en in te nemen. dreef hen richting Vondelpark. Zuid-Holland maakt zich emsti- w zorgen over de voorgestelde wijzigingen van het in- en uit voerbeleid voor gevaarlijk afval. Dat schrijft de provincie aan de landelijke Stuurgroep Meerja renplanning Gevaarlijk Afval. In het ontwerp Meerjaren plan Gevaarlijke Afvalstoffen II staan volgens het dagelijks be stuur belangrijke wijzigingen in vergelijking met het huidige meerjarenplan. Zo verdwijnen de grenzen binnen de Europese Unie, waardoor vrij verkeer van gevaarlijk afval mogelijk wordt. Gedeputeerde Staten vrezen dat deze verandering ten koste gaat van de kwaliteit van het te ver werken gevaarlijk afval dat ons land binnenkomt. Nederland stelt over het algemeen strenge re eisen aan transport en ver werking van afval dan het bui tenland. Zuid-Holland doet daarom aan minister De Boer van VROM een dringend beroep om in Europees verband snel te werken aan gelijkstelling van deze eisen. Verder stelt de nieu we meerjarenplanning aan de verwerkingstechniek land scherpere eisen, de capaciteit van de i in de toekomst onbepejitie |gh Die nieuwe vrijheid tht< extra toezicht en meefcr len voor extra controlkest Zuid-Holland. Daarofen de provincie echter i in de plannen. RECONSTRUCTIE G0GERP0LDER TERINZAGELEGGING RECONSTRUCTIEPLAN De Reconstructiecommissie "Gogerpolder" maakt bekend dat - op grond van artikel 19, tweede lid van de Regeling Reconstructie Oude Glastuinbouwgebieden - het vast gestelde Reconstructieplan "Gogerpolder" vanaf 17 maart tot en met 18 april ter inzage ligt op het Provinciehuis van provincie Zuid-Holland, bij de gemeente Alkemade in Roelofarendsveen, bij het hoogheemraadschap van Rijnland in Leiden en tevens bij het waterschap De Oude Rijnstromen in Leiderdorp. Planrapporten en kaarten zijn te verkrijgen bij het secretariaat van de Reconstructie commissie "Gogerpolder" in Voorburg, Burgemeester Feithplein 2, 2273 BZ Voorburg, tel: 070-3371235. Reconstructiecommissie "Gogerpolder" Van Voller commissaris)^ van FloriadeL. den haag anp Koningin Beatrix zwager mr. Pieter van ven benoemd tot commissaris van de nale tentoonstelling 2002. Van Vollenhovf tevens commissaris v< derlandse afdeling v; 2002. De Floriade 20|len plaats in de gemeente mermeer. De algemejtoe missaris houdt nameifter derlandse regering tolev; de naleving van inteijHij afspraken over dergefrt", toonstellingen. M'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14