Leidsch Dagblad eidse regio blijft op slot m 15 Rebellen in Albanië verdeeld over beëindigen opstand De Hoop Scheffer distantieert zich van uitspraak Heerma Het extraatje van Leerdammer. Meer gesprekken over kwestie-Ter Aar nodig i iCtiebereidheid bij j{-,eids Diaconessenhuis Kunst 'op' school PvdA bepleit nationale kiesdag Jeltsin stuurt vrijwel hele regering weg NSDAG 11 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Leiden Gemeenten kunnen pompsupermarkt makkelijk tegenhouden Nederland is 'mager en bleek' als EU-voorzitter De genezende a kracht van naaldjes Sport Ronald de Boer gekozen tot voetballer van 1996 Boer: bebouwing Grote Polder en Valkenburg nu niet aan de orde ihaao monica wesseling Leidse regio blijft op slot. Bebouwing van de Grote in Zoeterwoude en vliegveld Valkenburg blijft or minister De Boer (ruimtelijke ordening) in elk geval 2010 uitgesloten. migheid. De meeste partijen vinden dat snel moet worden onderzocht of de Orions niet kunnen worden ingeruild voor huizen. De Boer houdt vast aan haar idee om na 2005 in Rijns burg wellicht Leidse woning zoekenden te huisvesten. Voor De Boer is en blijft de Grote Polder onderdeel van het Groene Hart. Op de WD na dens de behandeling van de a 'Randstad en het Groene rt', gisteren door de vaste eede-Kamercommissie voor mtelijke ordening, bleek dat overgrote Kamermeerder- d de minister steunt in haar oy: indpunt over de polder. Over lkenburg is minder eenstem- HET WOORD IS AAN K.J. Versteeg Het is ongezond nooit ziek te zijn. spraken alle politieke partijen zich uit tegen bebouwing van de polder. De provincie Zuid- Holland en de gemeente Leiden lijken daarmee niet te zijn ge slaagd in hun lobby-pogingen. CDA-Kamerlid T. Meijer is bang dat bebouwing ten koste gaat van de agrarische sector. Tegelijkertijd bepleitte hij wél een grote nieuwe stad in het Groene Hart, ergens tussen Zoetermeer en Gouda, om daarmee de woningbehoefte in één klap te dekken. Het moratorium dat Defensie op vliegveld Valkenburg legt {het zou tot 2015 open moeten blijven) wordt door de meeste partijen in Tweede Kamer van tafel geveegd. Voor D66 heeft Valkenburg 'ruimtelijk de voor keur als bouwlocatie na 2005'. Haar collega M. Vos (Groen- Links) noemde het ,,te zot voor woorden als we de polder moe ten bebouwen om het vliegveld open te kunnen houden". De Boer denkt echter dat bebou wing van Valkenburg er voorlo pig niet in zit. „Defensie wil het niet, het is een dure locatie en hij ligt in de bufferzone." Over Rijnsburg zijn de me ningen nogal verdeeld. De Boer wil bekijken of er tussen 2005 en 2010 in het glastuinbouwge bied ten noorden van het dorp huizen kunnen worden ge bouwd. Een deel van Leidse wo ningzoekenden moet volgens haar in Leidschenveen een wo ning vinden en voor een ander deel van de 4.000 woningzoe kenden in die periode zou Rijnsburg opvang moeten bie den. Dit tot groot ongenoegen van Rijnsburg zelf. Pagina 11: Minister kijkt nog naar plan Rijnsburg marieta kroft/wim koevoet De raadsleden van Ter Aar re kenden erop dat maandag 10 maart 1997 de geschiedenis zou ingaan als de dag waarop defi nitief met de 'hoofdschuldige' van de bestuurscrisis, burge meester W. Vroegindeweij, zou worden afgerekend. Maar het gesprek, gisteren op het provin ciehuis, tussen enerzijds de drie fractievoorzitters, de twee wet houders en anderzijds de com missaris van de koningin, J. Leemhuis, leverde slechts de uitkomst op dat er meer ge sprekken nodig zijn. CDA-wethouder A. Otto, te t nverwachte bezuinigingen kabinet -L ün/den haag wim koevoet fljj! directie van het Leidse Dia- ïessenhuis had nauwelijks lenktijd nodig. Het formulier armee de Nederlandse Zorg- eratie (NZF) de actiebereid- d bij de achterban peilde is wel direct na ontvangst te- gestuurd. „Ja, wij vinden de uinigingen ook onterecht" Idt de directiesecretaresse. Inter/i fenavond, tijdens een bui tenen gewone vergadering van de lerlandse Zorgfederatie F), wordt duidelijk of de ac- ereidheid van het zieken- aan de Leidse Houtlaan re- ientatief is voor Nederland ziekenhuizen in het alge- ;n. Bij de NZF wordt ver- :ht van wel. De federatie is er in geslaagd om via 'ge in' overleg het kabinet af te igen van zijn voornemen ele honderden miljoenen lens te bezuinigen op ver- ighuizen, ziekenhuizen, psy- itrische klinieken en tehui- voor gehandicapten, e bezuinigingen komen ex- slecht uit omdat ze onver- lit zijn. Op basis van toezeg- jen van minister Borst zijn dekenhuizen bij hun begro- ;en uitgegaan van bepaalde igetten. De gaten die vallen als de bezuinigingen doorgaan, zijn daardoor onmogelijk te dichten, stelt de NZF. Bij het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp is op directieniveau nog niet gesproken over 'de harde lijn' die de NZF voorstaat. Woordvoerster J. Vink zegt dat de opstelling van het ziekenhuis voor een belangrijk deel zal worden bepaald door de verga dering van vanavond. Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest laat via de secretaris van de Raad van Bestuur, R. Tenzer, weten ook genoeg te hebben van de aanhoudende stroom van 'generieke kortin gen'. „Er wordt bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de reservepositie van ziekenhui zen, ze worden allemaal over een kam geschoren. Dat is on genuanceerd." Over acties kan Tenzer nog niets zeggen. Ook Endegeest wacht vanavond af. Het AZL, meldt woordvoerder D. Ketting, doet aan deze dis cussie niet mee. De geldstro- men naar het academische zie kenhuis lopen anders dan bij 'gewone' instellingen. Het AZL is daarom ook niet bij de NZF aangesloten. „Een en ander wil niet zeggen dat wij geen last van de bezuinigingen hebben." leiden De Leidse wethouder H. Baaijens van onderwijs heeft gisteren, samen met drie kinderen, een kunstwerk onthuld dat staat bovenop een scholencomplex (de Dukdalf, de Tweemaster en de Zijlwijkschool) in de Merenwijk. De bronzen beelden zijn gemaakt door kunstenares Simona Vergani. De mannen- en vrouwenfiguren vallen vooral op door hun haren, die vervormd zijn tot wolken. Vergani: „Ik wilde graag vol wassenen maken, maar dan met een kinderlijke kant. Vrije volwassenen dus. Dat is volgens mij gelukt." foto loek zuyderduin rebellen in Albanië zijn ver- ld over het beëindigen van opstand. Leiders van de ac- oerders in de Zuid-Albanese enstad Vlore hebben be- fd hun verzet te staken in voor snelle uitvoering van I akkoord dat president Be- ja zondag sloot met tien op- 'iepartijen. overige Albanese rebellen trekken zich weinig aan van de toenaderingspoging. Opstande lingen kregen gisteren in het zuiden ook het legervliegveld bij Kucove in handen. Berat namen zij zonder slag of stoot in. De re geringstroepen hadden de stad zondag al verlaten nadat ze hadden gehoord dat hun presi dent met de oppositie overeen was gekomen om een over gangsregering in te stellen en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Volgens een arts in het zie kenhuis van Berat overleed één persoon en raakten twintig mensen gewond toen de rebel len in het rond schietend de verlaten stad innamen. Een re- bellenwoordvoerder in de stad zei nog steeds te eisen dat Be- risha aftreedt, ondanks het ak koord van zondag. De opstan delingen houden de president verantwoordelijk voor het toe staan van de piramide-fondsen. Toen die in januari in elkaar stortten, braken in Berat ernsti ge rellen uit. In Lazarat, vlakbij Gjirokastër, deed zich een aan tal explosies voor in een wapen depot. Of daarbij ook doden zijn gevallen, is nog onduidelijk. Niet bekend is waardoor de ontploffingen zijn veroorzaakt. Berisha heeft gisteren toege zegd de nieuwe minister-presi dent in overleg met de oppositie aan te wijzen. De vice-premier zal in elk geval één van de op positieleden zijn. De ministeries in het overgangskabinet, dat tot de verkiezingen in juni het land moet regeren, zullen eerlijk over de oppositie en Berisha-getrou- wen worden verdeeld. Een probleem in de onder handelingen over de nieuwe re gering is echter nog de status van twee kleine partijen, de Re publikeinen en het Nationale leiden-den haag marcel smeets-gpd CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer heeft gisteren afstand genomen van de uitspraak van fractievoor zitter Heerma dat het CDA om uitsluitend politieke redenen met de WD moet meestemmen als de liberalen het oneens zijn met het kabinet. Op een bijeenkomst van de Leidse CDA-jongeren zei de kandidaat-lijsttrekker dat „onze geloofwaardigheid zwaarder telt dan een kabinet te laten vallen". Volgens De Hoop Scheffer wilde Heerma met deze uitspraken een signaal afgeven aan het kabinet. „Ik vind niet dat je kunt verwach ten dat de grootste oppositiepartij het kabinet in het zadel moet houden." Ook De Hoop Scheffer zal de kans om te stoken in het kabinet niet voorbij laten gaan, zo bekende hij. „Maar ik en mijn 33 collega's moeten het wel kunnen uitleggen." Volgens hem moet per motie worden bezien of die past binnen het uitgestippelde partijbeleid. „Als je alleen meestemt om zo het kabinet tegen te zitten, zelfs tegen je eigen standpunten in, dan kom je in de knoop met je eigen ge ioofwaardigheid." De Hoop Scheffer was samen met CDA- prominent Norbert Schmelzer te gast op de jongeren-bijeenkomst. Ook deze plaatste kanttekeningen bij de nieuwe koers van de CDA- leider. „Ik kan me niet voorstellen dat het goed doordacht is", aldus de voormalige minister van bui tenlandse zaken. De kandidatuur van Jaap de Hoop Scheffer voor het lijsttrek kerschap dreigt binnen het CDA voor een richtingenstrijd te zor gen. Terwijl steeds meer CDA'ers pleiten voor een snelle benoe ming van de tweede man van de fractie, wil de 'sociale vleugel' van de partij dat juist voorkomen. CDA-bestuurslid Jansen vreest een rechtse koers van het CDA als De Hoop Scheffer het wordt, zegt hij vandaag in een interview met deze krant. Zonder De Hoop Scheffer bij naam te noemen, laat Jansen we ten „geschrokken te zijn van de twee namen die oud-premier Van Agt vorige week noemde". De in Nederland teruggekeerde staats man zei vorige week dat zowel het Kamerlid Hifien (geen kandidaat) als De Hoop Scheffer 'de gene- raalspet past'. Volgens Jansen kan fractieleider Heerma ondanks zijn gebrek aan „welbespraaktheid" best de eérste man in de partij blijven, met De Hoop Scheffer als secondant. Bin nen de werkgroep sociale zeker heid is men beducht dat De Hoop Scheffer als voorman weinig oog zal hebben voor het lot van uitke ringsgerechtigden. loek zuyderduin vens loco-burgemeester, wei gert elk commentaar. Volgens hem is een spreekverbod afge sproken zo lang de gesprekken gaande zijn over het rapport dat Leemhuis heeft laten maken door een onafhankelijke des kundige. Tijdens het onderzoek naar de oorzaken van de be stuurscrisis was de radiostilte, waarop burgemeester Vroegin deweij aandrong, hem worst. Nu is het enige dat hij in dit sta dium nog kwijt wil, dat hij zich goed voelt. „Het is heerlijk weer buiten." Pagina 13: Leemhuis nog niet overtuigd den haag gpd De PvdA wil één nationale ver kiezingsdag voor de Tweede Ka mer, de gemeenteraden en de Provinciale Staten (en dus de Eerste Kamer). Deze nationale kiesdag moet ook openstaan voor referenda. De grootste re geringspartij zal haar voorstel morgen voorleggen aan staats secretaris Kohnstamm van bin nenlandse zaken. PvdA-woordvoerder Rehwin- kel ziet 'grote voordelen' in één nationale verkiezingsdag. De opkomst voor de raadsverkie zingen is op deze manier gega randeerd hoog omdat die 'mee liften' met de Kamerverkiezin gen. Datzelfde geldt voor de Provinciale Staten. Raads- en Statenverkiezingen komen vol gens Rehwinkel met één kies dag ook meer in het'teken van lokale politiek te staan. „Kiezers zijn, zo blijkt uit Zweeds onder zoek, dan niet meer geneigd de lokale verkiezingen te gebruiken om een landelijk signaal af te geven." De PvdA'er verzoekt Kohnstamm nog voor de zomer de voor- en nadelen van zo'n landelijke kiesdag op een rijtje te zetten. De PvdA'er bepleit eveneens de mogelijkheid van tussentijdse raadsverkiezingen bij een bestuurscrisis, zoals in Emmen, Rotterdam en Ter Aar. eerst r nog^zon V 4712° 3V9o -i77o neerslag 40% 60% 30% ïssxsW 30% 20% 40% Uitgebreid veerove ■zicht op pagina g VANDAAG 16 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie8 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving10 Regio 9,10,11,13 RTV/programma's7 Sport15 Strips6 Uitgaan Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor de theater show 'Nu' van Robert Long in de Stadsgehoorzaal. moskou Rtr-AFP De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen vrijwel de hele regering ontslagen. Alleen pre mier Tsjernomyrdin en vice- premier Tsjoebais blijven aan, meldt het persbureau Interfax. Waarnemers in Moskou ver wachtten al wijzigingen in de regering, omdat de van ziekte teruggekeerde Jeltsin eerder in een toespraak een groot aantal ministers in harde bewoordin gen afviel. Front. Deze waren tot nu toe verbonden met de Democrati sche Partij van Berisha, maar hebben zich nu aan de zijde van de oppositie geschaard. De Albanese schrijver Ismail Kadare, die sinds 1990 in Frank rijk woont, vreest een genocide in zijn land als de internationale gemeenschap niet ingrijpt. Die heerlijke Leerdammer gatenkaas, met dat tik keltje zoet In de nootachtige smaak, die kent u natuurlijk. Dat-le "Leerdammer" heet weet u. Maar weet u ook dat de Leerdammer deze week bij ons extra voordelig Is en dat u er een leuk, houten boter-kaas-en- eieren spelletje bij cadeau krijgt? Leerdammer kaas 45+,i j- Q/% kilo (D©© Nil NU bij 500 gram of meer: boter- kaas-en-eleren spelletje gratis.* Deze week alleen bij Albert Heijn. oh Aanbieding geldt t/m zaterdag 15 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt. 1 Tel:Ckil v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |Q Per maand Per kwartaal Oautomatisch if. az.tlfu l i automatisch (1.31.95) Oaccepigiro li Tl.Of.) - Handtekening: - l Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1