root tekort oor opvang choliertjes Grootste angst varkenspest verdwenen Provincie pareert aanval Rijk op glastuinbouw Brand velt deel boerderij Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vi Zestig aangiften gestolen emblemen Suikerpatiëntjes knutselen in Rijnland Boeren bundelen krachten voor komst van flitstrein "-ren en handelaren in Rijnstreek blijven op hun hoede _jen heeft hij nog ;n zolang het exportverbod gehandhaafd, blijft de stal rkenshandelaar Jan Smits lazerswoude leeg. „Zolang gevallen van varkenspest ien, is het mij te riskant", lij. Smits vindt dat het ver inkomsten niet opweegt r- het gevaar zelf een be lbedrijf te worden, eerste weken na het be- worden van de varkens- 'idemie in Brabant hield reesde ziekte ook var- louders uit de Rijnstreek in -ep. Er was angst dat de ou overslaan naar deze re- lak voor het uitvoerverbod [kracht werd, deed Smits dieren nog van de hand. hij had al zo'n voorgevoel, toen. Nu, vier weken na het export verbod, is de vrees onder de boeren getemperd, merkt Chris Wijsman, varkenshouder in Al phen en spreekbuis van de land- en tuinbouworganisatie LTO. „De grootste angst is hier inmiddels weggeëbd. In ons ge bied zijn geen verdachte bedrij ven ontdekt. Maar helemaal uit sluiten kun je de varkenspest hier niet. Er worden nog altijd nieuwe gevallen in Brabant ont dekt." Zoals woensdag nog in Wan- roy in Oost-Brabant. Als gevolg van die twee besmette bedrij ven werd gisteren het vervoers- verbod in de regio uitgebreid. Andere streken leven mee met het getroffen gebied, blijkt uit de woorden van Wijsman. „Elk bedrijf erbij is een bittere teleur stelling. We hopen allemaal dat het einde in zicht is." Varkenshandelaar Smits kan ook na vier weken nog begrip opbrengen voor het opgelegde exportverbod. „Zolang er geval len bij komen, is het verbod te recht." Wijsman zou evenwel graag zien dat de veilige gebie den, waaronder dus de Rijn streek, zo snel mogelijk worden vrijgegeven. Zijn organisatie, de LTO, voert gesprekken met het veterinair comité van de Eu ropese Commissie voor een spoedige versoepeling van het uitvoerverbod. „Elke dag langer dat het ver bod blijft gehandhaafd, is bitter en wrang. Als gevolg ervan is de prijs van varkensvlees natuurlijk naar beneden geduikeld. En het treft niet alleen ons, maar ook de transporteurs en expor teurs." Maar niemand is de afgelo pen weken voor echt grote pro blemen komen te staan, zegt Wijsman verder. Het spook beeld van overvolle stallen in de regio, waar de varkenshouder aanvankelijk voor vreesde, 'is gelukkig geen werkelijkheid ge worden'. Voor Ton Kroes uit Woubrug- ge zou zo'n beeld nooit opdoe men, want hij zet zijn varkens af op de binnenlandse markt. Maar nadelige gevolgen van het vervoersverbod in Brabant en het exportverbod merkt hij wel degelijk. „Mijn opbrengsten zijn lager en mijn kosten hoger. Het staat weliswaar niet in verhou ding tot wat veehouders in Bra bant overkomt, mijn inkomsten zijn toch aanzienlijk gedaald." Want inmiddels hebben de gevolgen van de pestepidemie zijn bedrijf zo'n tienduizend gulden gekost. Voor elke week dat het export- en vervoersver bod blijft en Kroes zelf opgeleg de strengere hygiënemaatrege- len moet handhaven, kost dat de varkenshouderij tweedui zend gulden. Een inkomsten derving van zo'n vijftien pro cent in vergelijking met vorig jaar. Vergoed worden die kosten niet. „Dat is nu eenmaal het ri sico van vrij ondernemer schap", aldus Kroes. Ertegen verzekeren kan wel, maar dat vindt de varkenshouder te duur en te omslachtig. „En misschien dat we straks weer kunnen pro fiteren van de pest. Wanneer het exportverbod wordt opge heven, is in Brabant een gebrek aan varkens terwijl de vraag er naar toeneemt. Daardoor kun nen de prijzen stijgen." Zover is het evenwel nog niet, verwacht de varkenshouder. „Zolang het verbod van kracht blijft, moeten we met deze min dere prijzen rekening houden. En als ik dat zo inschat, zal dat ook nog wel even duren." HAZERSWOUDE-DORPBij een boerderijbrand in Hazerswoude- Dorp is gistermiddag een aan zienlijk deel van de woning ver loren gegaan. Het woonhuis, dat net was gerenoveerd, raakte door hitte en rookontwikkeling licht beschadigd. Van de stal sneuvel den de kap en constructie en de zoldervloer. De brand in de boerderij aan de Westzijdeweg ontstond door oververhitting van het schoor steenkanaal. Waarschijnlijk heeft de allesbrander te veel warmte afgegeven. Al snel vatte het riet brandweer wel een open schuur nat. In verband met de nablus- werkzaamheden is de Westzijde- weg enige tijd afgesloten ge weest. Het achterste gedeelte van de boerderij werd momenteel gere noveerd. Omdat op de eerste verdieping tussen de zolder en het woonhuis nog geen afslui ting was, werden rook en hitte het woongedeelte ingeblazen. Daardoor liep het huis lichte schade op. foto hielco kuipers IANPAG 10 MAART 1997973-- onder de dakpannen vlam. Daar op sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer zette twee spuitwagens in. De post in Bent huizen verleende de brandweer van Hazerswoude assistentie. Volgens commandant J. Bij de Vaate uit Benthuizen was het vuur snel ondercontrole. De brandweer kon gebruikmaken van een waterbassin van het naastgelegen tuindersbedrijf. Omliggende gebouwen liepen door de brand geen direct ge vaar. Uit voorzorg hield de Vlphenaar rijdt water in ipiha/koop* Een 31-jarige Alphenaar is vrijdagavond op de krui- jjig Achttienkavels en Nieuwkoopseweg met zijn auto in een loot gereden. Dat gebeurde na een botsing met een 52-jarige utomobilist uit de Kwakel. Die verleende hem geen voorrang, je Alphenaar bleef ongedeerd en kon zelfs nagenoeg droog uit jjn voertuig klauteren. dan mishandelt vrouw ipucm aan den run» Op verdenking,van mishandeling van een tpjarige vrouw heeft de politie vrijdagmiddag in de Plutostraat en 26-jarige Alphenaar aangehouden. De man zou de vrouw in aar gezicht hebben geslagen en aan de haren getrokken. Hij (eschuldigde het slachtoffer ervan dat zij haar buurkinderen, jjn neefjes, zou treiteren en slaan. jchilder valt vijf meter hnr.MADEEen 42-jarige schilder uit Papendrecht is vrijdag van |n steiger gevallen in Hoogmade. De man viel van vijf meter pogte. Daarbij raakte hij onder meer gewond aan zijn rug. Hij [naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp gebracht. tejaarden bestolen ït jet <eiofarendsveen Twee vrouwen wisten vrijdag geld en siera- n buit te maken uit de woning van twee bejaarden aan de Piet ge» bndriaanlaan. Ze wisten met een smoesje binnen te komen. va m vrouw hield de bewoner aan de praat. De ander wist aan de f mei mdacht te ontsnappen en pikte uit de slaapkamer sieraden en ld weg. nel, hakenkruis op auto gekrast hofkerk aan den rijn» Onbekenden hebben vrijdag in Koude- rk op de auto van een 35-jarige Alphenaar een hakenkruis ge bast. Ook hebben ze de motorkap bekrast en ef een discrimine- J10™ nde tekst bijgezet. De man had zijn auto geparkeerd aan de >°gewaarc* bij het bedrijf waar hij werkt. m ïbrekers actief in Oude Wetering os de fqf wetering» Inbrekers zijn vrijdagnacht actief geweest in Ou- doni Wetering, 's Nachts rond half drie werd ontdekt dat er was in leen broken in een woning aan De Botter. Aan de achterzijde wer- et Aj m een deur en een raam opengebroken. Het is nog niet be- ;hooi nd wat er wordt vermist. Twee telefoons zijn weggenomen uit ,ist, a n woning aan de Veerstraat. Een inbraak in een woning aan Galgekade mislukte omdat de inbreker niet kon binnenko- Efeiderdorper botst tegen kabelkast ip» Een Leiderdorper (21) is zaterdagmiddag rond half met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen de kabelkast het centrale antennesysteem gebotst. Hierdoor was enige geen ontvangst van de televisie meer mogelijk. 1 quête onder Leiderdorpse ouders fgfl O Leiderdorp is een nijpend tekort aan buitenschoolse ideropvangplaatsen. Alleen voor dit jaar is er opvang lig voor 182 kinderen. Omdat niet ieder kind hiervan dagen gebruikmaakt, komt dit neer op een tekort van 02i iderd zogenaamde kindplaatsen. In de nabije toe- Jjj 1st loopt dit aantal zelfs op tot 350. 071 rdorp jaap van sandijkal haar creativiteit aanwendt om tot een oplossing te ko- dit moment zijn er in Lei- men", schrijven de ouders in tentie 'orP slechts 37 kindplaat- het rapport. 5 30 tot Dat aantal moet snel wor- „Die projectgroep zou binnen uitgebreid, concludeert de een week aan het werk moe- atiefgroep Buitenschoolse ten", zo licht woordvoerder M. ing (1BSO) in een alarme- van der Kruijs desgevraagd toe. rapport, dat vanmiddag is In die groep moeten volgens de ;eboden aan wethouder C. IBSO alle bij kinderopvang be er (CDA/welzijn). trokken partijen meepraten, dat rapport staan de resul- zoals de gemeente, ouders en ltv3 1 van een begin dit jaar ge- scholen. den enquête onder alle ou- De enquête werd verspreid van kinderen in de leeftijd onder basisscholen, kinderdag- c^ssEij nul tot twaalf jaar. De IBSO, verblijven, peuterspeelzalen en iep verontruste Leider- instellingen. Driehonderdvijfen- ouders, besloot tot de twintig gezinnen gaven aan be- leidschi ïête omdat het opvangpro- hoefte te hebben aan buiten- Voor int m door niemand werd op- schoolse kinderopvang. Veel h. De ouders besloten ver- ouders vinden dat ook tijdens ;ns zelf voor de gemeente schoolvakanties nodig, rbehoud; ctonderzoek te doen. Voorts blijkt uit de peiling dat i) Damiai: u het onderzoek is afgerond, er veel behoefte is aan opvang e bal volgens hen bij de ge- vöör schooltijd, vanaf half acht. j@hdc.nl lte- En die zou direct aan Een grote groep gezinnen wil lag moeten. „Wij stellen het het liefst dat de kinderopvang in eentebestuur voor op zeer de basisschool of anders in de termijn een projectorgani- buurt daarvan wordt gereali- in het leven te roepen die seerd. Gedeputeerde: 'Drastische krimp akkerbouw en veeteelt Zuid-Holland' den haag monica wesseling De Zuid-Hollandse akkerbouw en melkveehouderij moeten de komende jaren flink inkrimpen. Woningbouw, wegen en grote groenprojecten als het Bent woud eisen ruimte. De glastuin bouw, bollen- en boomteelt in Zuid-Holland staan evenwel een florissante toekomst te wachten. Oppervlakte en eco nomische betekenis daarvan blijven minimaal gelijk. Dat voorziet de Zuid-Hol landse gedeputeerde J. Heij- koop (CDA, agrarische zaken en natuur). De provincie heeft on langs een zogeheten strategie nota land- en tuinbouw uitge bracht waarin ze aangeeft of en op welke manier ze de agrari sche sector gaat ondersteunen. „Laat duidelijk zijn dat wij geen bedrijven in stand hou den. Dat moeten ze zelf doen. Waar wij als provinciaal bestuur wèl voor kunnen zorgen is goe de ruimtelijke ordening en on dersteuning in kennis en afzet." De onomwonden steun voor glastuinbouw, bollen- en boom teelt motiveert Heijkoop: „De economische betekenis van de ze sectoren is groot, heel groot. Bovendien ligt het zwaartepunt ervan in déze provincie. Alle drie kosten veel minder ruimte dan akkerbouw en melkveehou derij en passen dus in Zuid- Holland." Heijkoop, die overigens een glastuinbouwgebied vergelijkt met een bedrijfsterrein, ver wacht dat deze sector binnen vijf jaar beduidend minder milieubelastend is dan de ak kerbouw en melkveehouderij. De provincie mag behoud van glastuinbouw hoog in het vaandel hebben, tegelijkertijd bestemt de rijksoverheid in de jongste woningbouwplannen het glastuinbouwgebied van Rijnsburg als nieuwe bouwloca tie. Heijkoop schrikt daar niet van: „Ons streekplan is hard en in dat streekplan staat Rijnsburg gewoon als glastuinbouwgebied ingetekend. Daar kan het Rijk niet zomaar een streep door heen zetten." Ook zonder grote bouwloca ties wordt er geloerd op de ruimte die kassen innemen. Voor glastuinders die voor 'het algemeen belang' moeten wij ken, wordt in de Hoeksche Waard een gebied aangewezen waar nieuwe bedrijven naar toe kunnen. Voor de boomtelers uit Boskoop zorgt de provincie voor uitbreidingsruimte in de Hazerswoudse Droogmakerij (ten zuiden van Hazerswoude- dorp. De gedeputeerde verwacht en hoopt dat de melkveehouderij (onder meer in het veenweide- gebied van de Rijnstreek) de ko mende tijd behoorlijk veran dert. Het 'multifunctioneel grondgebruik' komt er aan. Melkveehouders gaan ook na tuur produceren (ze zorgen er voor dat weidevogels niet plat worden gemaaid en laten aan de slootkant mooie bloemen groeien) en aan agro-toerisme doen. Met kamperen bij de boer en de productie van streekeigen producten zoals veenweidekaas verruimt de melkveehouder van de toekomst zijn inkomensmo gelijkheden. „En wij als provin ciebestuur geven de agrariërs alle ruimte om nieuwe dingen te beginnen. We staan experi menten ruimhartig toe." Het Zuid-Hollandse akker- bouwareaal neemt vooral in de Hoeksche Waard flink af. Ook in deze regio echter moeten akker bouwers wijken. „Dat is op zichzelf niet on overkomelijk mits we maar vol doende aandacht houden voor de overblijvende akkerbouwers. Je moet voorkomen dat de res terende akkerbouwers op een eilandje komen te zitten. Bo vendien moet je de veranderin gen goed met alle betrokken land- en tuinbouwers doorspre ken. Zelfs met een goede finan ciële vergoeding is het voor hen heel emotioneel om te moeten vertrekken uit de streek waar ze geboren en getogen zijn." Leiderdorpse politie wacht op bruikbare tips De aangiftes van slachtoffers van de 'emblemendief in Lei derdorp stromen binnen na een oproep van de politie. „El ke dag komen er drie, vier mensen aangifte doen. Vaak van diefstallen die al in januari of februari zijn gepleegd", zegt een woordvoerder van de poli tie. Tot dusver hebben in totaal bijna zestig mensen melding gedaan van diefstal van het merkembleem van hun auto. Ai een paar weken is in Lei derdorp iemand op pad die het heeft gemunt op merkemble- men, maar ook op kenteken platen. De dader is met name actief in de wijken Buitenhof en Binnenhof. De politie heeft nog geen bruikbare tips gekre gen over de mogelijke dader. Vijfduizend dominostenen legden het loodje. Daarna moesten de stenen weer worden verzameld. foto mark lamers Vaak zie je het niet, zo'n 75 kinderen die vrijwillig het Rijn landziekenhuis in rennen. Als dat dan ook nog gepaard gaat met een hels kabaal, moet er wel wat aan de hand zijn. Ge lukkig blijkt al snel dat een gasthuis niet altijd met pijn en verdriet geassocieerd hoeft te worden. De Diabetes Jeugd Club organiseerde zaterdag middag een knutseldag voor de jongere patiëntjes en die had den er zichtbaar lol in. Hoogte punt van het evenement was de lange rij dominostenen, die de kinderen vanuit het bijge bouw tot de afdeling kinderge neeskunde op de vijfde verdie ping hadden opgesteld. Als de eerste steen eenmaal op de volgende valt, is er geen houden meer aan. Om maar niets te missen, loopt de stoet in hoog tempo achter het gera tel aan. Helemaal bij te benen is het echter niet en daar waar de dominostenen met de lift mogen, moet het gevolg genoe gen nemen met de trap. Op de vijfde verdieping is het eerst even stil, maar als dan ook de laatste van de 5.000 stenen uit eindelijk valt, beginnen de kin deren luid te juichen. Dan besluit Han Gesink, vrij williger en vader van een zoon tje met suikerziekte, dat het wel mooi is geweest voor vandaag. Volgens Gesink is zo'n middag vooral belangrijk voor de pa tiëntjes zelf. Ze zijn omgeven door hun lotgenootjes en mer ken dat ze niet alleen in hun beperkingen staan. Ze worden bovendien begeleid door het 'kader', jongeren met diabetes van vijftien tot twintig jaar. Behalve meeknutselen kun nen zij de kinderen helpen in het omgaan met hun ziekte. Gesink wijst op het belang van de psycho-sociale zorg. „Als je als klein kind vier spuiten insu line per dag in je arm moet zet ten, is dat een traumatische er varing", benadrukt hij. Die zorg en dus ook een knutseldag, moet wel worden betaald. De dominostenen, ter grootte van een boek, worden daarom ge sponsord door ziekenhuizen, bedrijven en particulieren. Een andere groep kinderen heeft zich inmiddels bezigge houden met het maken van kleurrijke poppenkasten. Het is de bedoelig dat die binnenkort op andere kinderafdelingen in het land komen té staan. 'Boer Mike, 7 jaar, heeft daar ook zijn steentje aan bijgedragen. Hij heeft een 'boef gemaakt, waar mee hij later trots op de foto gaat. Als hem gewaagd wordt wat hij het leukste van de dag vond, aarzelt hij even. De nieu we vriendjes en vriendinnetjes winnen het net van de vallende dominostenen. Alkemade koopt acht stemmachines ALKEMADE De rode potloden kunnen in Alkemade voortaan in de kast blijven. Indien de raad eind deze maand daarmee instemt, schaft de ge meente acht stemmachines aan. De kosten bedragen 66.500 gul den. De voordelen zijn groot, menen burgemeester en wethouders. Stembiljetten uitreiken en hokjes opbouwen hoeft niet meer. De machines zijn gemakkelijk te verplaatsen. De uitslag is snel bekend want er hoeft niet meer te worden geteld. Het aantal stembureaus kan terug van elf naar acht. Alkemade heeft de interesse nog gepeild bij Ter Aar, Liemeer en Jacobswoude. Door gezamenlijk stemmachines aan te schaffen, kan 2500 gulden worden bespaard. De drie gemeenten hadden echter geen interesse. De betreffende commissies buigen zich woensdag en donderdag over het collegevoorstel. ALKEMADE/JACOBSWOUDE LIESBETH BUITINK Ruim honderd boeren en land eigenaren in Alkemade en Ja cobswoude hebben zich vere nigd om gezamenlijk op te tre den tijdens de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL). „We willen er samen voor zorgen dat we ons werk kunnen blijven doen als de HSL is aangelegd en tegelijkertijd het hele mooie, groene gebied houden zoals het is", verklaart voorzitter K. van der Heden van de streekcom- missie Ade. De streekcommissie had al de zorg op zich voor het beheer van de polders ten noorden van de provinciale weg tussen Lei den en Nieuwe Wetering en ten zuiden van de Kagerplassen, waai- zo'n zeventig pachters 1700 hectare grond in handen hebben. De commissie bena derde de vijftig pachters op de 850 hectare tussen de provinci ale wegen 5 en 6, de Does, de Wijde Aa en de Geestweg. De uitgebreide streekcom missie wil de herverkaveling in handen van de boeren zelf hou den. Van der Heden: „We heb ben iedereen in het gebied be naderd, want het belang gaat veel verder dan of je wel of niet aan het HSL-traject woont. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat er bedrijven helemaal verdwijnen en er een paar hectare over zijn. Wij kunnen de belangen behar tigen. Als groep is het anders dan wanneer je in je eentje je hachje probeert te redden. We moeten ervoor zorgen dat we het plaatje klaar hebben, van hoe wij willen dat na afloop de herverkaveling emit gaat zien. Maar we willen geen officiële ruilverkaveling, want dat duurt jaren en dan gaat het hele ge bied op de schop. We willen on derling de herverkaveling zelf regelen. Dat kan snel aan de keukentafel." De streekcommissie wil eerst een draaiboek maken. „We moeten ook eerst weten waar de HSL precies komt. Dan kun nen we de getroffen boeren be naderen en horen welke proble men er zijn. We verwachten dat zaken als grondverlies, bereik baarheid en de afstand tussen percelen en gebouwen aan de orde komen. En we weten ook niet of het Projectbureau HSL op ons staat te wachten." Uitgangspunt van de com missie is dat de komst van de snelle trein onafwendbaar is. „Dat komt nu eenmaal over ons door democratische besluitvor ming. Daar gaan we niet voor liggen. We willen alleen zorgen dat we er zo goed mogelijk uit komen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9