Crisissfeer rond plan Westoever GOED KOOP ië verhuizen tijd nog. Buitenland Adviseur: Duitsland is liet klaar voor de euro Zaïrese rebellenleider stemt in met vredesplan Herdenking Loubna doet België alle grenzen even vergeten Familie wist van moord op Loubna Bommen nemen Chinees gevoel van veiligheid weg ROYALTY TOMATEN PUREE 1? ^j\AAND^ NDAG 10 MAART 1997 3 eïVS willen medio 1998 uit Bosnië weg WashingtonDe Amerikaanse regering zal haar troepen voor ju- ZU nTÏ998 volledig uit Bosnië hebben teruggetrokken. Minister Co- nzUnen van defensie zei dat gisteren na afloop van een bezoek aan het gebied. Hij benadrukte dat de partijen in Bosnië zelf moeten beslissen of zij vrede willen of niet. Cohen staat bekend vanwege zijn scepsis over de militaire aanwezigheid in Bosnië. Hij zei dat ook de NAVO-bondgenoten in Europa vastbesloten zijn hun |\jgroepen vóór de zomer van 1998 uit Bosnië te hebben. hte FBI zoekt informant over 'Oklahoma' 3l06 ^ewyork» De FBI zoekt naar een derde man in verband met de bomaanslag op een overheidsgebouw in Oklahoma City, die in april 1995 168 mensen het leven kostte. De FBI wil hem verho ren over Timothy McVeigh en Terry Nichols. Zij worden ervan verdacht de bom te hebben geplaatst. De man, Robert Jacques, igeldt niet als verdachte. Weekblad Time meldt dat een hande laar in onroerend goed heeft gezegd dat hij de drie voor de aan slag diverse keren heeft ontmoet. Jacques leek de leiding te heb- McVeigh staat op 31 maart terecht. ^Nazi-goud via Franco weggewerkt' Dictator Franco van Spanje heeft tijdens de Tweede iWereldoorlog een Amerikaans verzoek naast Zich neergelegd om te helpen bij de opsporing van nazi-goud. Het regime zou om {'politieke redenen' elke medewerking hebben geweigerd. Dat meldde de Spaanse krant El Pais gisteren op grond van histori sche documenten. Franco zou er voor hebben gezorgd dat 65,5 ton nazi-goud via Zwitserland en Spanje in Zuid-Amerika te rechtkwam. Volgens El Pais blijkt uit de documenten opnieuw ;5op! lat Franco gokte op een zege van nazi-Duitsland. Akkoord over Koreaanse overloper 1 2 ngEQULChina en Zuid-Korea zijn het eens over wat er met de n pfJoord-Koreaanse overloper Hwang Jang-yop moet gebeuren. H^olgens berichten uit Seoul is China bereid hem via een derde land naar Zuid-Korea te laten reizen. De 73-jarige Hwang zit in ambassade in Seoul, waar hij op 12 februari v War toe vluchtte. Hij vroeg politiek asiel. Het is nog niet bekend Varvia welk land Hwang gaat reizen. Naar verluidt wacht Peking op het antwoord van een aantal benaderde landen. Het zou gaan ei om Australië, Nieuw-Zeeland en één of meer Aziatische landen. Servische oppositie demonstreert weer elgrado De verenigde oppositie in Servië geeft president [ilosevic tot 20 maart de tijd een dialoog te beginnen over een lemocratische toekomst en persvrijheid. Zij dreigen de dagelijk se demonstraties tegen het regime te hervatten als Milosevic - p niet met hen in gesprek treedt. Gisteren verzamelden zich in Belgrado 50.000 betogers. Het was de eerste grote demonstratie sinds 21 februari. Het was gisteren zes jaar geleden dat het leger optrad tegen een massademonstratie voor vrije media. Twee de en. monstranten kwamen toen om. 'JoJtaliaanse ex-minister krijgt acht jaar De voormalige Italiaanse minister van volksgezondheid )e Lorenzo is zaterdag wegens corruptie veroordeeld tot ruim icht jaar cel. Ook kreeg hij een boete van vjer miljoen gulden opgelegd en moet hij vijf miljoen gulden terugbetalen aan de Het was in de geschiedenis vairde Italiaanse republiek de eerste keer dat een (ex-)minister werd veroordeeld wegens cri- hominele connecties. De Lorenzo, die in 1993 aftrad, nam enorme aan van farmaceutische bedrijven, in ruil waarvoor hij ;alm ^nedicijnen in Italië toeliet. r t pakpahan naar ziekenhuis gebracht Jakarta» De gevangen Indonesische vakbondsleider Muchtar Pakpahan, die terechtstaat wegens 'subversie', is zaterdag opge nomen in een ziekenhuis in Jakarta. Volgens familieleden lijdt Pakpahan aan duizeligheid en is zijn toestand 'ernstig'. De leider van de niet-erkende vakbond SBSI werd in juli opgepakt en van ER Pljstaatsondermijnende activiteiten' beschuldigd. Daar staat de doodstraf op. Afgelopen donderdag kon Pakpahan zijn proces ar. niet bijwonen, omdat hij te ziek was. HCTory loopt over naar referendumpartij hoblqnden. De Britse conservatieve parlementariër Sir George Gar diner is zaterdag overgelopen naar de anti-Europese referen dumpartij. Daarmee is4e positie van de regering-Major verder erzwakt. Gardiner staat bekend als een eigenzinnig politicus, lij behoorde binnen de Conservatieve Partij tot de zogeheten iurosceptici. Zaterdag zei hij 'doodziek te zijn van het gedraai iver Europa en de monetaire unie'. Hij beschuldigde Major van 'een ongekend gebrek aan nationaal leiderschap'. Brit stamt regelrecht af van oermens ionden Een geschiedenisleraar in Zuid-Engeland blijkt een di- fecte afstammeling van een jager die in het stenen tijdperk, ne genduizend jaar geleden, in hetzelfde gebied leefde. DNA-testen hebben aangetoond dat Adrian Targett via de vrouwelijke lijn rechtstreeks afstamt van de 'man van Cheddar', wiens skelet be- "1gin deze eeuw in een grot werd gevonden. Targett maakte toe vallig deel uit van een onderzoeksgroep van twintig personen, yan wie vaststond dat hun families al lang in het gebied woon- Familie herdenkt slachtoffers Herald )qverFamilieleden en vrienden van de 194 mensen die ver- Ironken toen de veerboot Herald of Free Enterprise kapseisde in iet Kanaal, hebben gisteren met een kerkdienst herdacht dat leze tragedie ruim tien jaar geleden plaatsvond. De veerboot sonk op 6 maart 1987, een minuut nadat de haven van Zeebrug je was verlaten voor de oversteek naar Dover. Ruim vierhonderd ppvarenden overleefden de ramp. Donderdag, precies tien jaar ia de ramp, waren ook al herdenkingsdiensten gehouden in Dover en in België. 10 uurj e Par ütsland zal er niet in slagen gemeenschappelijke Europe- munt euro als een van de tste landen in te voeren. Dat jeft een economische topadvi- r van de Duitse regering af lopen weekeinde gezegd. Europese Unie kijkt naar economische prestaties van jaar om te beoordelen of lid ten in aanmerking komen r deelname aan de monetai- unie, die in 1999 van start t gaan. it jaar zal Duitsland de li- t voor de overheidsschuld, r Brussel op zestig procent het bruto binnenlands pro- t gesteld, 'waarschijnlijk rschrijden'. Dat zei Herbert voorzitter van de raad van nomische adviseurs, in Bild Sonntag. ij zei dat het bovendien oeilijk' zal worden het begro- Bgstekort te laten voldoen aan Tweeling België is niet gekloond brussel aly knol correspondent Er is in België geen mens gek loond. Dat zei prof. Schoysman van het Van Helmont-zieken- huis in Vilvoorde gisteren. Eer der had The Sunday Times ge meld dat een Belgische arts vijf jaar geleden 'per ongeluk' een baby had gekloond. Dit 'nieuws' van de eerste menselijke kloon veroorzaakte meteen opschudding, zo kort na het geldoonde schaap Dolly. Volgens Schoysman is er echter geen enkel moment sprake ge weest van klonen. Bij een kunst matige bevruchting werd in Vil voorde de wand van een eicel verdund. Dat moest bevruch ting vergemakkelijken. Het was toeval'dat uit die cel later een ééneiïge tweeling werd geboren. „Dat had ook in de natuur kun nen gebeuren", aldus de arts. De kinderen wonen met hun ouders 'ergens' in Wallonië. den haag anp De Palestijnen gaan niet akkoord met de terugtrekking van het Israëlische leger uit negen procent van de Weste lijke Jordaanoever. Ze vinden het te weinig en noemen het besluit 'eenzijdig'. Palestijnse onderhandelaars klaag den gisteren over 'Israëlische sajnenzweringen en trucs'. President Arafat repte vandaag van 'een crisissfeer'. Na anderhalf uur van beslo ten de Palestijnen op te stappen om rapport uit te brengen aan Arafat. Levy zei dat Israël door gaat met het uitvoeren van de overeenkomsten, terwijl de Pa lestijnen blijven hopen op meer dan is afgesproken. Op de vraag of Israël door zal gaan met de terugtrekking, ant woordde Levy: „Israël is bereid. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israëls minister van buitenland se zaken Levy meent echter dat de teleurstelling het gevolg is van 'te hoog gespannen ver wachtingen'. Hij zei dat gister avond, na afloop van overleg in Jeruzalem met Palestijnse verte genwoordigers. Maar als de Palestijnen zeggen dat ze de terugtrekking niet wil len aanvaarden, dan zijn het de Palestijnen die weigeren. Laten we afwachten." De Palestijnen zijn ook kwaad over de bouw van een nieuwe Israëlische wijk in Arabisch-Je- ruzalem en de aankondiging dat vier Palestijnse instituten in Oost-Jeruzalem dicht moeten. Ze staan op ontruiming van dertig procent van de Westoe ver in de eerste fase, en in elk van de twee volgende fases. Dat zou betekenen dat ze in sep tember 1998 negentig procent van het gebied in handen zou den hebben. dels van Kabila's akkoord op de hoogte heeft gesteld, bepleit dat de VN nu zo snel mogelijk een volgende ronde in de vredesbe sprekingen belegt. Het VN-plan omvat vijf pun ten: een staakt-het-vuren, de er kenning van de grenzen van Zaïre, bescherming van de vluchtelingen, onderhandelin gen over de toekomst en het houden van verkiezingen, en de terugtrekking van buitenlandse troepen en huurlingen uit het gebied. Kabila heeft Pronk verder toe gezegd dat hulporganisaties vrije toegang krijgen tot de op drift geraakte vluchtelingen in het gebied dat hij in Oost-Zaïre controleert. Vele tienduizenden mensen zijn voor de gevechten op de vlucht geslagen. Zij zoe ken hun heil in de grensstreek met Uganda en zijn er volgens Pronk slecht aan toe. De Zaïrese opstandelingenlei der Laurent Kabila is bereid het vredesplan van de Verenigde Naties als basis voor verdere onderhandelingen te aanvaar den. Die boodschap heeft Kabi la aan minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking mee gegeven. Kabila's toezegging neemt echter niet weg dat de opmars van het verzet naar de stad Ki sangani onverminderd door gaat. „Het is oorlog, dus je kunt niet van de ptirtijen verwachten dat zij zich militair verzwak ken", zei Pronk gisteravond na terugkeer uit Zaïre. Eerder hadden de Zaïrese re gering en president Mobutu al gezegd het plan van VN-bemid- delaar Sahnoun als basis voor onderhandelingen te aanvaar den. Pronk, die de VN inmid- brussel. aly knol correspondent 'Zaïre Adieu Loubna'. 'Renault is solidair met de kinderen en de bedroefde ouders'. 'Allah is groot en Mohammed is zijn profeet'. De meegebrachte bordjes, de uitroepen, de men geling van boernoesen en col berts, hoofddoeken en witte sjaaltjes, ze maakten zaterdag in Brussel de herdenkingsplechtig heid voor het vermoorde 9-jari- ge Marokkaanse meisje Loubna Ben Aïssa tot een demonstratie van multiculturele tolerantie. Nooit eerder zaten miljoenen Belgen uren aan hun tv gekluis terd om een islamitische ere dienst te volgen. Nooit eerder ook werden na een moslim plechtigheid katholieke bid prentjes verspreid met een foto van Loubna. 'Vergeet mij nooit' was de eenvoudige tekst die er onder stond. Ze werden uitge deeld onder de meer dan 15.000 mensen die zich hadden verza meld voor een enorm scherm naast de grote moskee in het Brusselse Jubelpark, waarop de eredienst kon worden gevolgd. Aan de vooravond had nog de vrees bestaan voor relletjes. Maar na de serene plechtigheid voor Loubna kon premier Dehaene spreken van 'een be langrijke mijlpaal in de weder zijdse verstandhoudingen tus sen de Belgische en de islami tische gemeenschap'. Dehaene: „Het zal nooit meer zijn als voorheen". Volgens hem heeft de familie Ben Aïssa met haar optreden 'meer gedaan voor de integratie dan het politieke be leid tot nu toe vermocht'. Ook de ouders van verdwenen en vermóórde kinderen spraken tijdens de eredienst voor Loub na over de grote toenadering over nationale en religieuze grenzen heen. „Door de familie Ben Aïssa heb ik een gemeen schap leren kennen, waar ik vroeger bang voor was", zei de moeder van de in 1989 in Na men verdwenen Elisabeth Bri- chet. „Loubna, ik heb je nooit gekend, maar je bent familie van ons", verklaarde Tiny Mast, de moeder van de verdwenen Ken en de intussen dood terug gevonden Kim. Julie en Mélissa en An en Eefje hebben er nog een zusje bij. Er is een engel minder op aarde", zei Jean-Denis Lejeune, de va der van Julie, één van de vier slachtoffertjes van de bende van Mare Dutroux. „Ik weet dat Loubna Marokkaanse is en moslim, maar nationaliteit of religie mogen geen obstakels zijn. Er zijn geen obstakels tus sen ons, niet op aarde en niet in de hemel." Ook Nabela Ben Aïssa, de oud ste zus van Loubna prees aan het slot van haar toespraak dui delijk aangeslagen het samen groeien van de getroffen fami lies. Nabela: „Loubna, vandaag moet je glimlachen, want wij hebben grenzen overschreden. Alle grenzen van taal, nationali teit of religie. Smart heeft ons verenigd. Misschien zal ons morgen de liefde verenigen." Eerder had Nabela het amateu ristische politie-onderzoek naar de verdwijning van haar zusje op 5 augustus 1992 gehekeld. Haar stoffelijk overschot werd vorige week woensdag op een paar honderd meter van haar ouderlijk huis gevonden in een metalen kist in een kelder onder een garage. De nu gearresteerde Patrick Derochette, de zoon van de garagehouder, werd ook in 1992 al verhoord, maar toen weer vrijgelaten. „Op de hoek van de straat stond het monster je op te wachten", aldus Nabela. „Wij passeerden elke dag jouw beulen. De men sen die alles in handen hadden om je te vinden, hebben dit niet gedaan. Ik hoop dat zij niet in vrede zullen slapen. Ik hoop dat hun geweten voor de rest van hun leven.zal blijven knagen." Toen het lijkkistje na de ere dienst de moskee verliet, meng de applaus zich met de roep 'Al lah is groot' en het typisch Noord-Afrikaanse geklak van vrouwentongen. Onder begelei ding van vader en oudste zus werden de stoffelijke resten van Loubna naar de luchthaven Za- ventem gebracht, om naar Marokko te worden overgevlo gen. De eigenlijke begrafenis had gisteren plaats in Tanger, waar de familie Ben Aïssa oor spronkelijk vandaan komt. Bel gië kent geen islamitische be graafplaats, maar misschien komt daar binnenkort verande ring in. Voor de derde maal in nog geen jaar reden de taxi's in Brussel het afgelopen weekeinde weer met witte lintjes aan hun anten nes. De woorden die Paul Mar- chal, de vader van de vermoor de An, tijdens de eredienst sprak, bleven nagalmen in de zachte voorjaarslucht: „Zeven maanden geleden stonden we bij Julie en Mélissa. Zes maan den geleden stonden we bij An en Eefje. Nu staan we bij Loub na. Morgen of overmorgen, waar staan we dan?" brussel aly knol correspondent De ouders en broer van Patrick Derochette, die er van wordt verdacht de 9-jarige Loubna Ben Aïssa te hebben vermoord, hebben al die tijd van het misdrijf geweten. Volgens het Belgisch recht kun nen ze niet worden vervolgd voor het feit dat ze weet hadden van de moord. De Belgische minister van justitie De Clerck heeft intussen onderzoek aangekondigd naar het falen van justitie in de zaak-Loubna. Eerder schermde premier Dehaene al met sancties tegen het Brusselse gerecht, dat Derochette in 1992 al op het oog had, maar vrijwel niets ondernam. Zijn vader en broer verschaften hem destijds een alibi. De advocaat van de familie Ben Aïssa zei gisteren dat Derochette 'niet alleen handelde'. Volgens hem blijkt dat uit verklaringen in de zaak-Dutroux. Ook De Clerck sluit niet uit dat er een verband is tussen Loubna en de zaak rond Mare Dutroux en Jean-Michel Nihoul. Zij werden vorig jaar opgepakt voor de dood van Julie, Mélis sa, An en Eefje. Volgens de advocate van Nihoul heeft haar cliënt niets met Loubna te maken. Er zijn echter, zo schreef dit weekeinde De Morgen, merkwaar dige toevallen. „Nihoul trof het niet. Zijn auto la ten repareren bij Dutroux, voltanken bij Dero chette en ermee gezien worden bij verschillende ontvoeringen", aldus de krant. de limiet van drie procent van het bruto binnenlands product. „Óf de criteria moeten worden bijgesteld, óf Duitsland zal een voudigweg pas later klaar zijn voor de euro", aldus Hax. Zonder Duitsland, de grootste economie van de EU, heeft de euro weinig draagvlak. Kohl was een van de drijvende krachten achter de euro en heeft er gere geld op aangedrongen dat Duitsland op tijd aan alle voor waarden voldoet. Woordvoerder Boris Knapp van het ministerie van financiën noemde de waarschuwing van Hax 'prematuur' en beschuldig de hem van 'ontoelaatbare spe culaties'. President Koller van Zwitser land, dat geen EU-lid is, heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over een zwakke euro, waardoor de waarde van de Zwitserse frank zou stijgen en zijn land dus duurder zou worden voor toeristen en importeurs. Vraag naar onze slimme, fiscaal-vriendelijke producten. Begrijp ons goed: we hebben natuurlijk niets tegen Belgie. Maar toch denken we bij VSB Bank dat u echt niet naar onze Zuiderburen hoeft te luchten als u belastinggeld wilt besparen. Waar u dan wel naar toe moet"' Gewoon: naar het dichtstbijzijnde VSB Bankkantoor. Voor een adviesgesprek met een van U krijgt dan alle mogelijkheden waarmee u in de toekomst duizenden guldens belastinggeld kunt besparen, op een presenteerblaadje aangeboden. Zoals bijvoorbeeld de VSB BeursprofijtKoopsom (let op: de sluitingsdatum hiervoor is 21 maart 1997) die u zelfs over 1996 nog een aanzienlijke aftrekpost kan opleveren. Maar we vertellen u ook graag meer over de andere speciaal door ons ontwikkelde fiscaal- vriendelijke producten die bovendien garant staan voor een hoog rendement, zoals BeursprolijtSparen, CombinatieSparen en Groei Vermogen. Wilt u voorlopig- nog in Nederland blijven wonen? Kom dan snel langs of bel voor meer infor matie gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331 24 uur per dag, 7 dagen per week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. tfortif on peking yvonne van der heupen correspondent „Wij zijn geboren en getogen in Peking. Ik heb nooit gedacht dat hier zomaar een bus kan explo deren. Het had ook nooit mo gen gebeuren. Zeker nu de par- lementszitting nog aan de gang is. De veiligheidsmaatregelen hadden waterdicht moeten zijn." Tussen onderdrukt snikken door geeft de vrouw van Zhang Xing in het ziekenhuis com mentaar op de bomaanslag op een bus in een drukke winkel straat, tijdens het spitsuur van vrijdagavond. Daarbij vielen volgens ooggetuigen twee do den en tientallen gewonden. Het was mogelijk de derde aan slag in drie dagen tijd in Peking. Ding Chuanchang (59), een ander slachtoffer, was pas vier dagen in Peking. Hij ondernam een reis van 1.500 kilometer om werk te zoeken in de hoofdstad. Hij heeft ernstige brandwonden opgelopen. „Wat een noodlot! Ik wou dat we nooit naar Peking waren gekomen", jammert zijn zoon in tranen. Hulpdiensten en politie had den vrijdag binnen enkele uren nagenoeg alle bewijs van de ex plosie opgeruimd. In de winkel centra in Peking was het in het weekeinde zoals gebruikelijk overvol met mensen. Ook in de bussen was het dringen gebla zen. Een groep Oeigoerse moslim dissidenten heeft zich volgens het Taiwanese staatspersbureau verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Volgens het bericht kondigden de Oeigoeren, een moslimvolk uit de provincie Xinjiang, meer aanslagen aan 'totdat Xinjiang geheel bevrijd is'. Bij aanslagen in de provincie zelf zijn onlangs negen mensen gedood en raakten er 74 ge wond. Het semi-officiële persbureau China News Service meldde in het weekeinde dat afgelopen woensdag in Peking een kleine re explosie heeft plaatsgevon den bij een warenhuis. Daarbij zouden geen slachtoffers zijn gevallen. De derde aanslag zou donderdagavond zijn uitge voerd bij een ander warenhuis in de hoofdstad. Tot nu toe wa ren aanslagen in Peking een zeldzaamheid. In de afgelopen twintig jaar zijn slechts twee bommen ontploft. blikje 70 gram °J0 IGLO SPINAZIE doosje 450 gram #f|J 1119 rg GEMENGDE a SALADE 200 gram Aanbiedingen geldig van ma 10 t/m wo 12 maart 1997 A&P Servicw BV lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5