Marco Gielen koning van de Twintij Ontketende Kipketer bezorgt Koers koude douche Sport Prof Van der Wolf rijpt tussen amateurs Opmars Van de B MAANDAG 10 MAART 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-a Slaney buigt voor 44-jarige Russin parus Mary Slaney-Decker heeft haar meerdere moeten erken nen in Yekaterina Podkopayeva. De 44-jarige Russin klopte de zes jaar jongere Amerikaanse aüete gisteren in Parijs op de 1500 meter op de meet. Slaney-Decker, geroemd om haar klasse op leeftijd, werd gepasseerd door de 44-jarige Russin. Letsel Libanese hoogspringer valt mee parus De Libanees Jean-Claude Rabbath is tijdens het WK in door adetiek in Parijs gewond geraakt. De hoogspringer kwam zaterdag bij een mislukte poging de 2,10 te overtreffen op zijn hoofd terecht. Rabbath werd per brancard uit sporthal Bercy vervoerd. De eerste diagnose in het ziekenhuis was dat zijn toe stand ernstig was. Na onderzoek bleek dat de atleet nauwelijks noemenswaardig letsel had opgelopen. Ato Boldon haalt einde 200 meter niet parus» Na Irina Privalova in de finale van de 60 meter beleefde Ato Boldon zaterdag een pijnlijke afgang. In de finale van de 200 zeeg hij ongeveer 40 meter voor de streep ineen. De atleet uit Trinidad, die op de Olympische Spelen brons pakte op de 100 en 200 meter, bleef liggen en werd per brancard afgevoerd. De Amerikaan Kevin Little won in 20,40. Russinnen vestigen estafetterecord parus De Russische vrouwenploeg heeft op de 4x400 meter es tafette tijdens het WK indoor in Parijs het wereldrecord van Duitsland verbeterd. De Russinnen Tsjebikina, Gontsjarenko, Kotlyarova en Aleksejeva kwamen in de finale tot 3.26,84. Het re cord stond sinds 10 maart 1991 (Sevilla) op naam van Duitsland, met 3.27,22. 4- Limburgse atleet hikt nog steeds aan tegen marathon Rit< alphen aan den run» tim brouwer'de koning Bij Gielen, die Alphen twee jaar geleden ook al op zijn naam schreef, strijden vreugde en twijfel om voorrang. Hij beseft enerzijds dat hij elke slag die hij de verzamelde concurrentie toebrengt, moet koesteren. An derzijds knaagt juist na elke ze ge (winnende tijd 58.56) de spijt fover zijn falen op de marathon. Zowel in Rotterdam als in Am sterdam presteerde de koning van de Twintig onder de maat. „Daarom loop ik mijn volgende Boonstra grijpt in Amerika naast medaille Miranda Boonstra heeft dit weekeinde tijdens de nationale Amerikaanse studentenkam pioenschappen (tweede divisie) net naast een medaille gegre pen op de 5000 meter. De atlete van Leiden Atletiek jdie uitkomt voor Abilene Christian Universi ty liep een tijd van 17.00,98, goed voor de vierde plaats ach ter onder anderen de Ameri kaanse Arient (16.29,30) en haar Brabantse landgenote Vivian Ruijters (16.52,63). Op de mijl (1609 meter) strandde Boonstra in 5.02,71 op de negende plaats. Eerder in de series liep de bewegingsweten schapster 4.59,80, wat evenals haar tijd over 5000 meter een persoonlijk indoorrecord was. In hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Zelfs na een plaspauze van een uur heeft Marco Gielen zijn indrukken nog niet geordend. Als hij eindelijk aan al le eisen van de dopingcontrole heeft voldaan, komt de winnaar van de Twintig van Alphen opgelucht naar bui ten. Maar of hij nu blij moet zijn met zijn klinkende over winning op landgenoten, medelanders en buitenlanders, kan de atleet uit het Limburgse Belfeld niet vertellen. marathon van het najaar in het buitenland", zegt de lange Lim burger met een flauwe glimlach. „In de luwte, ver weg van de pers, dan is de spanning niet zo groot." Meteen levert Gielen, die vo rige week vanwege een voet blessure het Nederlands kam pioenschap veldlopen oversloeg, daarmee een verkla ring voor zijn afgetekende over winning van afgelopen zater dag. Als één van de weinige top- lopers wendt hij al zijn energie aan het heen-en-weertje tussen Alphen aan den Rijn en Ter Aar. De anderen klitten tot zijn te vredenheid lange tijd samen in hun voorbereiding op voor jaarsmarathons. Elf man zijn al zo goed in vorm dat zij binnen het uur klaar zijn met hun twin tig kilometer. Maar in topvorm verkeert slechts een enkeling. Het meeste verzet komt in te genstelling tot vorig jaar - toen Gielen met zijn zesde plaats de beste Nederlander was - uit ei gen land. Dat wekt al verbazing, maar dat uitgerekend Greg van Hest de Limburger het vuur na aan de schenen legt, had nie mand 's ochtends kunnen be vroeden. Toen lag de baanatleet om tien uur nog in zijn bed en dacht hij: 'laat ik eens op de bonnefooi naar Alphen rijden. Als ik word toegelaten in het voorste startvak, loop ik voor het eerst van mijn leven twintig kilometer'. Organisator Ad Persoons kan de late aanmelding goed ge bruiken na de afzeggingen van John Kiprono, Lubos Subrt, Wieslaw Patczynski en René Godlieb. Alleen verwacht hij on getwijfeld meer van een andere Marco Gielen arriveert als enige binnen 59 minuten aan de finish in Al phen aan den Rijn. 'last minute boeker', de Keny- aan Subano, dan van debutant Van Hest. De als derde finishen de Brabander spreekt na afloop zelfs van gemiste winstkansen. Van Hest: „Als baanloper ben ik zo'n rustig aanvangstempo niet gewend. Daardoor kwam ik in de verleiding om al vroeg kwis tig met mijn energie om te springen. In de slotfase was ik door mijn reserves heen." Van Hest herkent dat onge- den haag anp Het gemis aan een overwinning knaagde aan Michael van der Wolf. In zijn eerste half jaar als prof bij Foreldorado Golff kon hij niet winnen. In de Ronde van Zuid-Holland stond de 26- jarige Rotterdammer zaterdag eindelijk op de hoogste trede van het podium. Hij versloeg in Den Haag de Belg Jarno Vanfra- chem en Anthony Theus in de sprint. Elites met contract, zoals het tegenwoordig heet, won dus de eerste wedstrijd van de topcom- petitie. Ondanks protest van een aantal amateurploegen hebben de broodrenners dit sei zoen voor het eerst toegang tot de liga. Van dér Wolf stapte hal verwege vorig seizoen over naar de professionals. In de eerste zes maanden eindigde hij vijf keer als tweede. „Ik had deze overwinning nodig", zei de Rot terdammer. „Ik kwam steeds net iets te kort. Op een gegeven moment ga je denken dat je niet meer kunt winnen." De renner zegt veel geleerd te hebben van zijn eerste periode tussen de beroepsrenners. Hij heeft meer afgezien en is men taal sterker geworden. Een trai ningskamp in Spanje heeft hem meer inhoud gegeven. De Rot terdammer hééft dit seizoen al een paar keer meegesprint met grote mannen als de Duitser Erik Zabel. „Ik heb nog onvol doende kracht om de spurters te kloppen. Maar er zit een stij gende lijn in. Ik vind het mooi dat ik mee kan doen." De sprinter haalde zijn eerste zege als broodrenner nu tussen de amateurs. Dat deed voor Van der Wolf echter niets af aan zijn overwinning. „De winst is voor mij een opsteker. Een buiten staander kan wel zeggen dat de profs hier gemakkelijk moeten winnen, maar we moeten het wel eerst doen. Ik weet dat we met de ploeg niet het allersterk ste programma rijden. Maar ik ben daar ook nog niet aan toe. In de kleinere koersen kan ik rij- ook niet om de kritiek van Theus. De Brabander vond dat hij tijdens de spurt doorVan der Wolf de hekken in was geduwd. Het peloton raast met een snelheid van ruim 46 kilometer per uur over de Zuid-Hollandse wegen. „Hij ging te veel naar links. Ik kon geen kant op. Ik vond trou wens de hele wedstrijd met 180 renners op die smalle straatjes veel te gevaarlijk", aldus de ren ner uit de Giant Löwik-ploeg. Vorige week eindigde hij in de Ster van Zwolle ook als derde. Van der Wolf noemde de uitla tingen van Theus 'zielig'. „Als hij zich de hekken in laat rijden, is hij niet goed genoeg." De opwinding over de uitslag bracht leven in de wedstrijd. Het verloop van de Ronde van Zuid-Holland was saai. Door het gebrek aan wind en een ge middelde snelheid van 46,5 ki- lomter per uur kon niemand ontsnappen. Franky de Buyst deed driemaal een poging, FOTO MARK LAMERS maar het peloton liet de Belg niet gaan. In de laatste kilome ters probeerde Wilco Zuijder- wijk uit te breken, maar de ploegen met de sprinters brach ten de groep weer bij elkaar. parus pim van esschoten gpd-verslaggever ren leerde de 24-jarige atleet uit Molenhoek hoe snel hij herstelt in zo'n koud bad na een volle Na de ijskoude baden van de inspanning. Maar het volgen dagen daarvoor kwam voor van de ontketende Wilson Kipk- Marko Koers gisteren de koude eter sloeg hem zo in de benen, douche. In zijn Amerikaanse ja- dat hij onmogelijk meer kon Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening. versnellen. Daarmee verspeelde hij een reële kans op een WK- medaille en een greep uit de prijzenpot. Zijn nieuwe persoonlijk re cord (1.46,43) schampte de ou de nationale beste tijd van Rob Druppers (1.46,29), maar was geen troost. Koers voelde de pijn te zijn verslagen door man nen die hij eerder in zijn impo nerende indoorseizoen (acht wedstijden, zes zeges) resoluut had teruggewezen. Vol zelfvertrouwen had hij zich gemeld voor de finale. Een dag eerder liep hij Nico Mot- chebon nog weg in de halve fi nale. Koers voelde er niets voor zich bij voorbaat gewonnen te geven aan Kipketer. Maar de Deense Kenyaan bleek wonder wel hersteld van zijn verbazing- wekende recordrace van vrij dag. Op identieke wijze, een so lo over 800 meter, viel hij zijn eigen toptijd aan. Halverwege stond de klok stil op de huive ringwekkende tussentijd van 50,22. „Ik schrok", hijgde Koers (vijfde) na. „Ik verwachtte niet dat hij het weer zou proberen." Het was tevens het moment dat hij Kipketer moest laten lo pen. „Je kunt niets anders dan proberen door te draaien." Koers moest toezien hoe het he le veld over hem heenkwam. „Ik kon aanklampen, meer niet." Was die eerste 400 meter in de 51 seconden gegaan, „dan had ik het kunnen volhouden." Vrijdag was Koers nog de eer ste geweest die Kipketer in de catacomben van sportpaleis Bercy met zijn wereldrecord (1.43,96) had gefeliciteerd met een innige omhelzing. Na de fi nale van gisteren en de nieuwe explosie (1.42,67) van Kipketer, had Koers even geen aandacht voor die prestatie. De Deense wervelwind, de absolute sensa tie vanParijs, zei na afloop: „Tijdens de warming-up voelde ik voor het eerst, dat ik het op nieuw kon proberen. Belangrijk voor mij was de sfeer hier en het enthousiasme van het pu bliek." Over zijn plannen voor het zomerseizoen hield hij zich op de vlakte. Maar het laat zich raden, dat hij na de 'jackpot' van Parijs (50.000 dollar voor het record en hetzelfde bedrag voor de titel) zijn zinnen zet op het onaantastbaar geachte re cord van Sebastian Coe (1.41,73). Het zijn tijden, nog ver buiten het bereik van Koers. Maar ook na de deuk van Parijs weigert hij zich tot de kanslozen te re kenen. Voor de toekomst dan. „Het is mijn doel ook zo ver te komen." Want zo aanvallend als hij zijn race aanpakte, zo wil hij z'n carrière vervolgen. Een kwartiertje voor de te leurstelling van Koers liep Leti- tia Vriesde eenzelfde kater op. Zij weigert zich op de 800 meter neer te leggen bij de suprematie van Maria Mutola. De ingeto gen Surinaamse uit Rotterdam, die onlangs het NK in Den Haag nog liet voor wat het was uit er gernis over het feit dat de be langstelling toch wel naar rivale Stella Jongmans gaat ondanks haar veel betere prestaties, liep lang in het kielzog van Mutola. Maar toen het op sprinten aan kwam zat ze niet alleen wat op gesloten tussen de Wit-Russi sche Dukhnova en Joetta Clark, ze had ook niet meer de macht voor het eindschot. Na afloop zat ze lang aan de rand van de baan wat verdwaasd voor zich uit te kijken, terwijl Mutola de tranen de vrije loop liet. Het krachtmens uit Mozambique droeg het goud op aan haar va der, die een paar weken terug overleed. De finale met Koers was het enige toefje oranje op de slot dag van het WK-indoor. Dat toonde weer eens hoe onbedui dend de Nederlandse rol in de mondiale atletiekpiste is. Maar het vijftal van Parijs heeft in elk geval een toekomst voor zich. Kamiel Maase (26) ontbeerde de ervaring op een indoorbaan. Patrick van Balkom (22) hield loopt, vallen de zorgen van hem af." In de onder gunstige omstan digheden afgewerkte Twintig van Alphen komt Baket net als Van Hest pas in de laatste vijf kilometers in de problemen. Nadat zij gebroederlijk de lont in het kruitvat hebben gestoken, moeten zij lijdzaam toezien hoe de ontketende Gielen seconde voor seconde van hen wegloopt. Op hun beurt houden de run- ners-up zich Aiduna Aitnafa (vier), Tekeye Gbreselassie (vijf), Fransua Woldemarin (zes) en de eerste officiële buitenlander Stefan Freigang (zeven) van het lijf. Bert van \flaanderen toont met zijn negende plaats dat hij op schema ligt voor de mara thon van Rotterdam. Hoe betrekkelijk de waarde van deze klassieker is, legt Ga- briëlle Vijverberg na afloop van de 15 kilometer korte vrouwen wedstrijd uit. De kleine Lim- gemengde gevoelens' over aan zijn twee sprints, waarin hij niet slaagde in zijn opzet om zijn ei gen nationaal record (21,00) te breken. Maar de achtste tijd (21,08) op zijn eerste mondiale toernooi kan toch geen teleur stelling worden genoemd. Van Corrie de Bruin (20) mocht meer worden verwacht. Ze kwalificeerde zich weliswaar voor de finale, maar de kogel plofte al na 17.70 meter neer. In die finale was ze na drie pogin gen (17.36) al uit de strijd en bleef ze ver verwijderd an haar nationaal record van 18.16 van pas een week geleden. „Uitge put", verklaarde ze. 's Ochtends om zes uur moest ze opstaan voor de kwalificatie, pas dertien uur later volgde de finale. Robin Korving (22) liep met 7,80 op de 60 meter horden ook niet het gehoopte nationaal re cord en was boos op zichzelf. „Het was een droom hier goed te presteren." Maar Korving nam de eerste horde te hoog, toucheerde de tweede en was kansloos. Het tweede gedeelte herstelde hij zich echter zo goed, dat hij voor zijn gevoel wel 7,65 had kunnen lopen. „Ik zal niet rusten voordat ik zo'n tijd te pakken heb. Ik heb het verknald, ik sta te trillen op mijn benen. Maar ja, op zo'n toer nooi krijg je geen herkansing." burgse voelt niets voor ds van beste Nederlandse, krijgt omdat het podium chumba, Wessel, Wright pon dig uitheems is. Vijverberg, ge week nummer twee h NK veldlopen, relativeer^ sterker: „Ik doe over t ken mee aan het wereli pioenschap veldlopen in Chepchumba, die hier r sneller loopt dan ik, verte*' net dat zij niet eens voorr name in aanmerking kom: dat Kenya sterkere atlete!-; uitzenden." Gerard Nijboer, aanwei begeleider van recreanten! van circuit-sponsor Nuoir zich de reserves van GieifV Vijverberg ind|, „Internationaal word je a kend op de marathon. H® v mooi zijn als een Nedeiif op die afstand eens eer| sprekende prestatie neen aach FOTO HENK BOUWMAN duldige looppatroon ook bij nummer twee Mohammed Ba ket, zijn favoriet onder de me delanders. „Mohammed be schouw ik als een geestverwant, ook al kom ik niet dagelijks bij hem op de koffie. Hij heeft het zwaarder dan de Ethiopische asielzoekers, die ook moeilijker contact leggen. Mohammed, die zichzelf Palestijn noemt, heeft vrouw en kinderen in zijn land van herkomst. Pas als hij atletiek wilmar kortleever medewerker Erika van de Bilt heeft een flinke stap gezet op weg naar de nale atletiektop. De Leidse hoefde zaterdag bij de vijftien kilt van Alphen aan den Rijn slechts vijf landgenotes te laten va l en verbeterde onder prachtige omstandigheden haar perso toptijd met twee minuten tot 52.48. Mede omdat de beste atleten schitterden door afwezigheid was Roelofarendsvene Wubben de beste regioatleet op de 38ste stek. Van de Bilt begon het nieuwe seizoen enige maanden met grote haperingen, maar de Leidse laborante heeft aan leurstellende periode overtuigend een einde gemaakt. Tijde nationaal crosskampioenschap vorige week kwalificeerde met haar vijfde plaats op de valreep voor het wereldkam schap cross in Turijn. Slechts één week later meldt Van de B ook op de weg aan als atlete vlak onder de absolute top. „Dil niet verwacht", aldus de dolgelukkige atlete van Leiden Atleti bloednerveus van start was gegaan. .Alleen de eerste kilome lastig door het wisselende tempo. Dat was wennen na al di ses." Van de Bilt liet net buiten de bebouwde kom van Alphen koploopsters gaan en koos voor een kleine groep met aflet vergelijkbaar niveau. Halverwege kwam Kristijna Loonen ii die ook na zaterdag nog steeds tweede staat in het landelijl circuit. Langs het Aarkanaal werd deze Amsterdamse ingelo in de slotfase verliet Van de Bilt ook de andere concurrentes Aanen en de Poolse veterane Kawiorska. Van de Bilt (25): „H je het allemaal voor. En ik heb de tijd, want de Nederlandse voor me zijn allemaal ouder dan ik." Van de Bilt heeft een lichte voorkeur voor de weg. „Het toch vaak meer aan, ook bij sponsors." De dertiende pk echter niet liever dan de klassering in de veldloop en de Wl! ficatie in die discipline: „Maar wel net zo mooi." Van de Bi daarom met haar nieuwe trainer Lex van Eek van der Sluijsi varieerd plan opgesteld voor het komende seizoen, inclusie wedstrijden en enkele races over vijftien kilometer. „Maar d hiervoor is gelegd bij mijn vorige trainer Norbert Groenewegi Wubben liep in Alphen eveneens een record van 1.05.1; bleef daar als 19de Nederlander aanzienlijk rustiger onder. de twintig kilometer pas één keer eerder gelopen. Ik had bov gehoopt binnen de 1.05 te lopen, maar misschien heb ik groep te vroeg laten gaan. Nu duurde het lang voor ik in een groep terecht kwam. Ik heb in de tweede helft alleen maar ingehaald." Door de afwezigheid van Leidse toppers was Lis Erik Bakker op de 51ste plaats de tweede regionale atleet, m atleet van De Spartaan bleek ontevreden. Wel bleef hij in 1.0! Alphense thuislopers Wim van der Hoom en Peter van Ma een minuut voor en de in Alphen debuterende triatleet Jan' Marei twee minuten. Veel regionale atleten kozen voor de bedrijvenloop van kilometer die Leimuidenaar John Buskermolen ruim won in!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26