Crescendo bekroont sterk jaar Degradatie blijft Pernix op de valreep bespaard DIOK opnieuw vroeg klaar Sport ^Grasshoppers kan niet stunten MSV vergroot zorgen Leiden Leiderdorp neemt revanche Stompwijk '92 degradeert MAANDAG 10 MAART 1997 Korfballers binnen jaar terug naar tweede klasse Stud h eiix tingv ,'ersui s beg lameo Crescendo heeft de kroon op een ijzersterk zaalsei zoen gezet. De ploeg van Robin Sommeling werd ongeslagen kampioen van de derde klasse K door een 18-16 zege op Diamco. Daarmee werd de degrada tie uit de tweede klasse in één jaar rechtgezet. leiden michel van gent korfbalmedewerker Vlet de topper Crescendo- Diamco kreeg de titelstrijd i een prachtige climax. Beide eénkl P'oeSen domineerden deze klasse en waren tot op heden ongeslagen gebleven. De thuis club had aan een gelijkspel vol doende voor de titel, omdat zij slechts één punt had verspeeld, maa't dat gebeurde wel uit tegen Diamco. „Ik was voor de wed strijd meer gespannen dan mijn bekende coach Robin Sommeling. „Ik heb er vooraf constant op gehamerd: blijf nis- rustig, nistig, ook al kom je drie, vier punten achter. Als je dit soort wedstrijden gaat hollen, gaat het beslist i iukkig hebben mijn spelers dat goed opgepikt. Misschien speel den zij af en toe zelfs te mstig, zodat het in de aanval wel c Italisch werd." Zijn formatie kwam het beste uit de startblokken. Wijnand Al- jberts en Gen-Jan Hensing (2), Saskia Baak, Debbv Blogg, Mo nique Kooien en Carmen Zit man zorgden in 23 minuten tijd voor 5-2 en 8-4. De voorsprong enerzijds te danken aan be keken aanvalsspel. waarbij werd geprofiteerd de vijandelijke verdediging weg gaf. Anderzijds werd er ook fel ■ïuit)verded igdresulterend intercepties. Daarna kwamen de bezoekers echter iterk terug tot 8-7. zodat de strafworp van Hensing op slag dvan rust heel welkom Na de pauze leek Crescendo pal lie ioor t zich >t 1-1 iaals| n Ree ise su| kopk te ven De kampioensploeg van Crescendo. zijn greep op het duel toch te verliezen. De beginaanval bleef namelijk moeizaam draaien, omdat Monique Kooien en Car men Zitman weinig schot had den en Edwin van der Kraan niet zo onder de paal kon domi neren als in voorgaande duels. Diamco kwam zelfs na twaalf minuten aan de leiding, maar in de eerstvolgende aanval maakte Monique Kooien meteen 13-13. „Wij zijn dit seizoen wel vaker op achterstand geraakt, maar op een gegeven moment pak ken wij de draad toch weer op. Dat is oris tegen KZ Leiden al twee keer gelukt en vandaag is het ook weer gebeurd. Dat is ei genlijk onze grote kracht stel de Sommeling achteraf. Het an dere aanvalsvak hield inderdaad het hoofd koel en leverde via Hensing (strafworp) en Blogg twee belangrijke goals af (15- 13). Sommeling begreep dat de wedstrijd in een cruciale fase wa$ geraakt. „Nu moet hij val len". riep hij de beginaanval toe, die bij deze stand weer voor de paal van Diamco verscheen. De desbetreffende spelers na men deze boodschap ter harte. Eerst schoot Carmen Zitman van afstand raak en vervolgens verzilverde Wijnand .Alberts een strafworp: 17-13. Deze voor sprong werd in de resterende vijf minuten bekwaam vastge houden met een goal van Hen sing, waarna het eindsignaal bij 18-16 aan alle spanning een eind£ maakte. „Wij zijn terecht kampioen geworden, gezien alle uitslagen. Ik denk dat wij in de tweede klasse ook goed kunnen meeko men. zeker als dit team bijel- FOTO HENK BOUWMAN kaar blijft. Tijdens de Leidse Korfbalbeker verliezen wij net van De Danaïden, dat nu uit de eerste klasse is gedegradeerd. Dan denk ik dat wij tegen zo'n ploeg beslist niet kansloos zijn", blikte Sommeling alvast vooruit. Zijn eerste jaar bij de groen-wit- ten is nu al geslaagd, maar er kan nog meer succes volgen. Tenslotte staat zijn ploeg in de veldcompetitie eveneens onge slagen op kop. Allicht is het dus over een paar maanden weer feest in de kantine aan de Saf fierstraat. korfbal michel van gent medewerker De zaalkorfbalcompetitie 1996- 1997 werd dit weekeinde afge sloten. Creséendo en Velocitas mogen het in het volgende sei zoen een klasse hoger proberen, terwijl De Danaïden en Fluks een klasse omlaag gingen. Per nix bleef op de valreep een de gradatie bespaard, doordat 'me de-tobber' RODA nipt verloor van ZKV. Sporting Trigon toonde zich tegen SDO(V) bijzonder schot vaardig en won met liefst 31 -25. Het achttal van Kees van Vliet schreef op deze wijze geschie denis, want nooit eerder maakte een Leidse club zoveel doelpun ten. Zij werden door alle spelers bijeengeschoten, en wel Tim van der Horst (8), Chantal van Duijn (7), Alfred Lambooy (5), Jan Willem Meijer (4), Arnoud Lambooy (3), Bianca Jbustra (2), Patricia Gottmer en Brenda Ve- nema. De bezoekers stonden in het eerste kwartier even 5-6 en 6-7 voor, maar dit was bij rust al rechtgezet met 15-11. De mooi ste treffer werd niet eens toege kend: Jan Willem Meijer tikte een mislukt schot van Tim van der Horst in zijn sprong door de mand, maar deze poging zou verdedigd zijn. Gèdurende de eerste twintig minuten speelde TOP heel be hoorlijk tegen Antilopen. Stan ley Lardé, Jeroen van der Wolf (2) en Steven Baart zorgden voor een 5-3 voorsprong, maar daarna stokte het (8-7 rust). Coach Harold Jellema gebruikte de tweede helft om wat tacti sche snufjes uit te proberen. Dit pakte slecht uit, want na 8-8 raakte zijn ploeg 12-9 en 15-10 achter. Daarmee was het verzet van de Sassenheimers gebro ken: 22-13 verlies. De Danaïden sloot zijn laatste wedstrijd in de eerste klasse bij Phoenix af met een n regit sasketbal joris zandbergen De DVZ/Grasshoppers hebben te- ïelensl gen Orca's niet voor een stunt lise gezorgd. Op Urk werd het 72-49 leemsl voorde thuisclub. Na de nederlaag tegen Leider- f eendorp enige weken geleden voor spelde Grasshoppers-coach id veifMartin Hoekstra dat zijn team Orca's zou winnen. Zijn deji woorden bleken niet profetisch, Es ver! iwant op een aardige beginfase na, waarin de Katwijksen leid- pleii den met 10-5, kwam zijn ploeg erop het voormalige eiland niet te pas. Vooral op het fysieke vlak troefden de Urkers hun te- De; genstanders af. Met name inter- seg bij national Ellis van der Kooij ging tot of over de grens van het toe- itbare, maar werd hier door de scheidsrechters niet voor be- i|Straft. Het leidde bij Grasshop- Svl Pers 101 grote irritatie, terwijl |Van der Kooij voor rust (41-21) I tnnrïil'^ tot veertien punten kwam. 5-H Ook in de tweede helft liet vond |prass'',oppers zich afbluffen underr001" het Urkse geweld. Een- maaiJ^ial kwam de PloeS teru8 Voor, Puiuen (50-39). i ze te:naal balverlies stonden Er kerc'ere inhaalrace in de weg. ropnnr 'en geïrriteerd Grasshoppers ook >^00^e bet verder wel oei z'c'1 naar een grote nederlaag fe'en- Scores DVZ/Grashoppers: De metMter 16. Hartlief 11. siek ,BV Usse s'aagde er in Tubber- »en te§en J°"y Jumpers rk niet in oud boom sede kl ïuit ste WrS a 3'8,! >K Topse 84 ures en 18# tg t' ivijr rij wel uwen net 54 de achterstand van twee punten op streekgenoot Grasshoppers weg te werken. Voor Hans van Vegten en de zijnen is door de 71-63 nederlaag de situatie pre cair geworden. Alleen de volle winst in de resterende duels te gen Den Helder en WSC kan degradatie voorkomen. Tegen Jolly Jumpers maakte Lisse weer duidelijk niet het lelijke eendje van de hoogste klasse te zijn. Net als eerder in het thuisduel was er lang uitzicht op een posi tief resultaat. Voor de rust (32- 38) had de ploeg steeds een kleine voorsprong en ook in het tweede bedrijf van het span nende treffen verbleven de be zoekers lang aan de goede kant van de score. Het breekpunt in de confrontatie vormde het voortijdige vertrek van Joke van de Heuvel bij 51-54. Jolly Jum pers schakelde toen op een agressievere speelwijze over en bestreed Lisse met een felle zo- nepress. In een alles-of-niets poging trachtte Lisse in de slot minuten het verlies nog af te wenden. Succes had de ploeg echter niet. Scores BV Lisse: Hettema 14, E.Droogh 12. Van der Hulst 12. De meisjes junioren van BV Lei derdorp hadden het door de af wezigheid van drie speelsters even moeilijk tegen Akrides. Bij rust leidde de koploper slechts met 28-20. Toen in de tweede helft een antwoord gevonden was op de taaie verdediging van de bezoekers liep de thuisclub naar een 57-40 zege. Scores BV Leiderdorp: Nieuw - veen 24, Snel 13, Van den Burg 12. De junioren van DVZ/Grasshoppers zegevierden in eigen huis over Shooters met 72-57. Na rust (43-26) kwamen de Spakenburgsen terug tot 59- 53, maar de thuisploeg hield het hoofd koel en liep uit naar een ruime zege. Scores DVZ/Grasshoppers: G. Versteeg 16, Guyt 16, Kuijt 12. De mannen van BV Lisse, die nagenoeg het gehele seizoen al onderaan de ranglijst staan, lij ken na het vertrek van coach Michel van Ruiten het spoor volledig bijster te zijn. De uit- w'edstriijd tegen Attacus leverde de ploeg vair playing-coach Pe ter ter Haak de zoveelste afstraf fing van het seizoen op: 109-70. Lisse kende in Veghel een rede lijke start, maar moest nog voor de rust ervaren dat de thuisclub over een bredere basis beschik te. In het tweede deel van de eerste helft zagen de gasten 21- 16 achterstand in minder dan tien minuten tot 52-25 oplopen. Na de rust nam Attacus geen gas terug en moest Lisse boven dien afrekenen met het fysieke spel van de diuisclub. Ondanks het verlies hoopt Van der Akker de laatste plaats nog te kunnen overdoen aan Jumpers en bij de inschrijving voor een plaats in de eerste divisie op een voor keursbehandeling van de bond te mogen rekenen. Scores BV Lisse: Van der Akker 14, Wong 14. Ter Haak 12. )gby vervolg van voorpagina IOK-coach Theo Snijders was witheet na het fervroegde einde van de wedstrijd. „Dit is een lek spelletje van Rotterdam. Terwijl er omgekle- le spelers vanaf de warming-up langs de kant taan, beslist Colin Jackson over de voortgang de wedstrijd. Hij wil zijn beste spelers sparen oor de wedstrijd van woensdagavond, als we laar moeten spelen. Op deze manier de wedstrijd j leinvloeden hoort in het rugby niet thuis." Referee Van der Vliet kon volgens de regels iets anders doen dan halverwege de tweede elft de wedstrijd beëindigen. Van der Vliet: ,,Na et van het veld sturen van RRC-hooker Mike Mi les bleek RRC niet te beschikken over een ver ier. Na overleg met beide captains werd be lten om met een zogenaamde veteranenscrum rder te spelen, waarbij in de scrum alleen de' al mag worden ingebracht en geen poging voor ïrreinvvinst via die scrum mogelijk is. Het tachtsverschil werd zo groot dat ook de irritatie het veld toenam. Daarbij bestond de kans dat nog meer spelers van het veld moest sturen." oen de wedstrijd al gewonnen was verklaard 3n DIOK probeerde Jackson alsnog zijn nieuwe ooker in het' spel te brengen, maar dat vond bij - leidsman geen gehoor. Rotterdam, de nummer twee van de ranglijst, 'as verzwakt naar Leiden afgereisd door blessu- en om basisspelers met kleine blessures te ren voor het thuistreffen met DIOK. Ook toen 311 beide kanten nog vijftien spelers stonden, velt r 'ai was duidelijk dat RRC niets te zoeken had in Lei den. Binnen een kwartier stond DIOK, door een try van ondermeer Thomas Suring en goed voe tenwerk van Gottfried Bos, al op 20-0. Rotterdam probeerde met aanslagen op de ledematen van DIOK-spelers het spel te ontregelen. Na try's in de tweede helft van Hadinegoro, Steve Smith en Ewoud Chaudron nam de hardheid binnen de lij nen toe, waarna beide ploegen vervroegd konden douchen. In de tussentijd speelde Jackson de vermoorde onschuld. Hij was alleen komen opdagen omdat hij zich aan zijn sportieve plicht wilde houden. Maar de Rotterdamse oefenmeester zweeg in alle talen over zijn merkwaardige manier van hande len en vroeg begrip voor het feit dat zijn gedach ten al bij de wedstrijd van komende woensdag zijn. Jackson liet echter een steek vallen. Bij zijn poging om, na de eerste weigering een vervan gende hooker in te brengen, later alsnog de speler te willen inzetten ging de Nieuw-Zeelander de fout in. Juist deze actie zette bij DIOK kwaad bloed. Bassets kon weer eens juichen. RC Haarlem werd in een spannende wedstrijd met 19-17 ver slagen. Volgens coach Leo van Zundert is de winst mede te danken door de teruggekeerde flyhalf Rob van der Heiden. Met zijn rentree was tevens de organisatie in de driekwarten terug. Flanker Teun de Vink ging zijn team voor met het afstoppen van de tegenstander. Haarlem kwam niet door de stugge verdediging heen. FOTO DICK HOGEWONiNC Zeger van Leeuwen dribbelt namens MSV langs Leiden-speler Michael Kool. noordwijk joris zandbergen basketbalmedewerker De streekderby tussen MSV en Ton van Bemmelen/Leiden is in het voordeel van de Noordwij- kers beslist. In Noordwijk werd het 68-55 voor de hoger ge plaatste thuisclub. De nederlaag dompelt Leiden nog dieper in de degradatiezorgen. Waar MSV de resterende wedstrijden zor geloos kan uitspelen, de ploeg kan kampioen worden noch de graderen, moet Leiden in de laatste vijf duels vol aan de bak om van de laatste plaats af te komen. Een opgave die, volgens inte rim-coach Henny Nijssen. slechts een kleine kans van sla gen heeft. „Vooral omdat onze concurrenten nog wel eens een verrassende overwinning halen. Je ziet aan alles dat we in de hoek zitten waar de klappen vallen." Nijssen doelde onder andere op de afwezigheid van de geblesseerde Ben de Jong en het ontbreken van harde werker Patrick Schuyt, die daags voor de wedstrijd een scooter-onge luk kreeg en niet op tijd van zijn valpartij hersteld was. Toch bleef Leiden lang in het spoor van de thuisclub. MSV had in de eerste helft wel het betere van het spel, maar verder dan een 31-26 russtand liepen de Noordwijkers niet uit Na Rist boog Leiden, onder leiding van een uitstekende Mario Juric, de achterstand om in een 44-47 voorsprong. Toen sloeg het noodlot opnieuw toe Leidens enige constante scorer Juric ver draaide zijn knie en was niet meer in staat om verder te gaan. MSV nam direct het initiatief weer over. Onder aanvoering van Zeger van Leeuwen, die de in foutenlast geraakte Richard Augustinus goed verving, nam de ploeg langzaam afstand. In de voorlaatste minuut gokte Leiden-coach Nijssen bij 58-55 op een Leidse driepunter. De gok pakte verkeerd uit. Voor MSV schoot eerst Jan Koek zijn ploeg naar 61-55. Leiden kwam vervolgens niet meer aan scoren toe. Geroutineerd speelde MSV de laatst minuut uit, en via een serie vrije worpen bepaalde het de eindstand op 68-55. MSV - BS Leiden 68-55 (31-26). Sco res MSV: I. Koek 21. Van Leeuwen 21. B. Koek 12. Ton van Bemmelen/Lei- 22-11 nederlaag. De Leidenaars kwamen een 2-0 achterstand nog wel te boven (3-3). maar daarna groeide het gat via 5-3 tot 10-5. De nederlaag stond dan ook ver voor tijd vast. Naar mate het duel vorderde, ver schenen er steeds meer inval lers in het veld. Karin Noort, normaliter spelend in het twee de, begon in de basis en later vielen Maaike de Vries en Mar- tijn van der Meer in voor Ingrid Slingerland en Ame Heijman, die geblesseerd waren geraakt. Heijman had voordien wel vier keer gescoord, waarmee hij top scorer werd voor Marcel Keijzer (3), Heiko Locher en Martijn van Nierop (2). Aanvankelijk kon Fiks moei lijk overweg met het fysieke ver dedigen van Arena. De aanval lers lieten zich uit het spel halen en konden daardoor niet voor komen, dat er na 6-6 een ach terstand ontstond (9-6, 14-10 rust). Coach Jasper Engel maan de zijn ploeg in de pauze rustig naar de beste kansen te gaan zoeken. Deze opdracht werd met name door de beginaanval prima uitgevoerd. Theo Vreeken werd hier dermate goed in stel ling gebracht, dat hij zijn totaal van twee naar acht goals kon opvoeren. Ook Alex Hooimeijer zou zich onderscheiden in zijn invalbeurt van vijf minuten. Hij maakte eerst meteen 18-18 en bepaalde vervolgens ook nog de eindstand op 18-21. Amper tien minuten had Madjoe tegen Huizen gespeeld, toen Elise Blanken moest uit vallen met een knieblessure. Haar teamgenoten waren dui delijk aangeslagen, want zij konden in het restant van de eerste helft niet imponeren (5-8 rust). Invaller Marco Ravensber- gen gaf zijn ploeg nieuwe im pulsen met een hattrick (7-12, 8-12 en 13-14). Ook Klaas Star (3) en Remco van de Meeberg (2) gingen nu scoren, zodat het in de voorlaatste minuut 15-15 werd. De bezoekers wonnen echter met een 'noodschot' toch nog met 15-16. Poulegenoot Fluks incasseer de bij RDZ zijn dertiende neder laag van dit seizoen: 20-9. De Noordwijkers speelden zoals zo vaak met invallers, want dit maal deed Marcel Ouwerkerk mee voor Wilfred Plesman (vin gerblessure). Loes van Duyn verzilverde op 3-0 een door loopbal. maar dit was meteen het enige wapenfeit van de eer ste helft (10-1 rust). Na de paal- wisseling gaf de acht van Marcel van der Helm beter weerwerk, waarbij Hans Mertens (3) en Ronald van Drongelen (2) meer dan eens doel troffen. KZ Leiden kende rondom de rust zijn sterkste periode in de uitwedstrijd tegen VZOD. De rood-blauwen bouwden in deze fase hun aanvallen goed op en kwamen Ma twee goals van An- nelies van der Blom, Martin Verhorik en Mark Zierikzee van 11-10 via 11-12 (rust) op 12-16. De aanval verloor nadien echter het geduld en ging meer en meer balverlies lijden, zodat het toch weer gelijk werd: 18-18. In valler Aldo Spadon was in de slotminuut met een vrije worp nog het dichtst bij een winnen de goal, maar de bal stuitte weg op de rand. Velocitas nam afscheid van de afdelingscompetitie met een 14-13 zege op VIOS(N). De Lei derdorpers misten op 2-1 en 4-3 strafworpen en werden prompt 'bestraft' met een gelijkmaker. Zij raakten na 7-6 (Femmy van Nieuwkoop) zelfs op een ach terstand. die maximaal twee punten bedroeg. Coach Janko Breedveld had echter een geluk kige hand van wisselen. Hij zet te in de slotfase Rita Beens en Emanuel Vlagsma in voor Ma rion Smeets en Erik Spek. Deze invallers maakten na 12-13 de cruciale treffers. Trigon in Supercup Gravekamp tekent bij Sporting Trigon speelt komende woensdag om 20.30 uur in de Wasbeek te Sassenheim tegen HKV/Ons Eibernest om de Su percup van Rijndelfland. Deze bokaal vormt de inzet van het jaarlijkse treffen tussen de win naars van de Haagse en Leidse Korfbalbekers. Cor Gravekamp heeft voor drie jaar bijgetekend bij derdeklasser Madjoe. De trainer uit Rijns- burg koos bewust voor een lan ger verblijf bij de club uit zijn woonplaats. Hij wil namelijk in samenwerking met de techni sche commissie een beleidsplan opstellen en uitvoeren. basketbal. pieterv kon met goede acties een licht verschil op het scorebord schie ten, 36-29. De thuisploeg kwam hierdoor beter in de wedstrijd en speelde vrijuit. Door absen tie van de Leiderdorpse routi nier Marianne Schuit kregen Marlous Nieuwveen en Mariska van Zegveld onder de borden volop de ruimte zich te ont plooien en met deze dubbele lengte in de bucket werd het voor de Utrechtsen erg moeilijk om inside te scoren. In de slot minuten bevestigde Renske van der Voort nog eens haar goede spel van de laatste weken door haar ploeg voor te gaan in het scoren. Scores Leiderdorp: R van der Voort 17, flieuwveen 13 (12 reb.Van Meurs 11 medewerker De vrouwen van BV Leiderdorp wonnen in eigen huis met 57-48 van Prisma College. De Leider- dorpsen hadden nog wat goed te maken na de eerdere forse verliespartij in Utrecht. In sportzaal Op Dreef was het dit keer anders. Beide ploegen hiel den elkaar lange tijd met niet al te best basketbal in evenwicht, toen Zandbergen na tien minu ten in een time-out zijn speel sters vroeg om zuiniger met balbezit om te gaan. Na een 23- 23 ruststand schakelde Prisma College over op een zone-ver dediging, alleen het verwachte rendement bleef uit. Leiderdorp strafworpen op rij te stoppen. Hurry Up kreeg er een zenuwin zinking van. Terwijl de aanval telkens stukliep op de Saturn us- defensie, zag de verdediging van Hurry Up de Leidse aanval lers met grote regelmaat vrij voor hun doelverdediger opdui ken om dan loepzuiver in te schieten. Bovendien liep ook de breakout van Satumus als een trein met in de hoofdrol Paul Timmermans. Hij gal mes scherpe passes op de vrijlopen- de spelers. Hoe groot het Leidse overwicht was bewees even voor tijd Timmermans - met de centrale opbouwer Hans de Waal (vijf goals) toonaangever van de Leidse ploeg - met een 'vliegertje'. Een van zijn negen treffers. Stompwijk '92 was in de alles- beslissende ontmoeting met mededegradatiekandidaat EB- HV niet zozeer de mindere in technisch opzicht, maar het had niet de vastbeslotenheid van de ploeg uit Breda die met hart en ziel streed voor de punten. In beslissingswedstrijden geeft de wil om te winnen veelal de doorslag. Vechten met alles wat zij in huis heeft deed wel Ria van Meurs in het Stompwijkse doel. Maar zij staat daar om de bal te stoppen, niet om die in te schieten. Dat moeten anderen doen en juist daar zit al heel lang de luieep bi| stompwijk Uithuilen en opnieuw beginnen in de derde divisie. medewerker Satumus gaf in de eerste divisie Hurry Up uit Zwartemeer een pak slaag dat er niet om loog: 34-17 (rust 22-10). Van meet af aan was duidelijk dat Hurry Up geen partij was voor de Leide naars. De vrouwen van Forehol- te hadden een vrije competitie dag. Niettemin konden de groenwitten opgelucht ademha len omdat concurrent UDSV 2 een steekje liet vallen tegen Vriendschap (11-11), waardoor Foreholte op kop blijft van de ranglijst in de tweede divisie D. Voor Stompwijk '92 is de degra datie een feit na de nederlaag tegen EBHV, 9-10. rust 4-4. Voordat Hurry Up het zich re aliseerde was de wedstrijd ei genlijk al beslist. Satumus had in nauwelijks tien minuten de defensie van de handballers uit Zwartemeer met aanvallen in hoog tempo naar adem laten snakken en vrijwel iedere, aan val met een treffer afgerond, 9- 1. De aanval van Hurry Up kon aan de gang van zaken evenmin iets veranderen. Deels omdat de opbouw bleef volharden in indi viduele acties dwars door het collectief sterk verdedigde cen trum van Satumus. Deels ook omdat Rob Otten in het doel de schutters uit Zwartemeer al moedeloos had gemaakt door in de eerste drie minuten drie

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23