UIT Stompwijk kotst van nachtbrakers Leidsche Boys feest ook in de kelder door Sport ER TUSSENIN Ron Schuiling passeert Stompwijk-keeper Oudshoom en maakt het winnende doelpunt. In de rust van Stompwijk '92 tegen Warmunda wordt in de bestuurskamer de nieuwe trainer gepresenteerd. Het is Albert van de Burg, momenteel bij WSB als assis tent-trainer werkzaam en in het seizoen '97/'98 de opvol ger van Willem Luiten. Zijn broer Frans Luiten, voorzitter van Stompwijk '92, vertelt wat hij van Van de Burg ver wacht: „Hij moet van de selectie een hechte groep ma ken, want wij kunnen alleen als collectief het niveau van de vijfde klasse ontstijgen." Een mooie, maar moeilijke opdracht, vertelt Willem Luiten na de met 2-3 verloren wedstrijd: „En ik kan het weten, want ik ben er niet ge slaagd." Trainer Luiten wil er eigenlijk niet al te veel over kwijt, maar licht na enig aandringen toch een tipje van de sluier. Er blijkt een kleine vorm van tweespalt binnen de Stompwijkselectie te bestaan, die grofweg valt te be schrijven als de kloof tussen de De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: m kopt. De ploeg van Michel en Koos Schouten blijft rustig en mag zo goed als ongehinderd vele gevaarlijke aanvallen op zetten. Tot ieders verbazing wordt daar voor rust (via Henk Strijbos) slechts één keer van geprofiteerd. In de tweede helft heeft Willem Luiten zijn man nen beter geprepareerd, want Warmunda (lees: Schouten) wordt verder van de goal ge houden. De Warmonders spe len na rust dan ook minder serieuzen en de stappers. Het laatste groepje is weliswaar klein in aantal (vier) maar; groot in zijn invloed op de sfeer. Het dilemma van een klein clubje steekt dan de kop op, want kun je goede maar ongedisciplineer de voetballers passeren, die zich op zaterdag tot een uur of zes in het nachtleven storten? Luiten kiest voor de harde lijn: „Want je verliest je geloofwaardigheid bij spelers die wel altijd hun best doen." Door deze keuze maakt WEDSTRIJD van de WEEK hetTicherg Stompwijk '92 - Warmunda moeilijk te goed, maar verrassenderwijs wel doeltreffender. Allereerst scoort invaller Bart Scipio met zijn eerste balcontact 1-2 en tien minuten voor tijd zet Ron Schuiling, ook al geen basisspe ler, Warmunda op 2-3. Van Em merik had tussendoor nog Stompwijk op 2-2 gezet door omringd door een slapende Warmondse defensie wakker te blijven. Na afloop was de verliezende gen Warmunda, dat gewoon op volle oorlogssterkte de strijd aangaat. Michel Schouten speelt als van hem werd ver wacht en bijna elke aanval loopt via de zoon van trainer Koos. Toch is het Stompwijk dat als eerste toeslaat. De actieve Jeroen van Emmerik wurmt zich op rechts langs Jeroen van Egmond en levert een voorzet af die de lange Chris Duyvestein langs de Warmunda-doelman foto henk bouwman trainer beter gemutst dan de winnende. Koos Schouten baal de van de gemiste kansen in de eerste en het matige spel in de tweede helft en Willem Luiten was eigenlijk wel content met zijn tactische omzetting in de rust. Hij gaf toe dat hij door het goede spel van Ferry de Graaf er wel een probleempje bij had. Zonder namen te noemen bleek namelijk dat Ferry de Graaf, die na tien minuten in de tweede helft zijn opwachting mocht maken, tot het groepje onge disciplineerde nachtbrakers behoorde. Stompwijk speelde echter zowel verdédi gend als aanvallend stukken be ter met De Graaf in het veld. Maar ja, die jongen houdt wel erg veel van het nachtleven. Voor Albert van de Burg is een schone taak weggelegd. Stompwijk '92 - Warmunda 2-3 (1-1). 2. Duyvestein 1-0,35. Strijbos 1-1,60. Scipio 1-2, 75. Van Hmmerik2-2. 80. Ron Schuiling 2-3. Toeschouwers: 100. Scheidsrechter: Verhoek. GERARD BAAS MEDEWERKER GESPROKEN Radioverslaggever Theo Bak ker tijdens ABN/AMRO-toer- nooi: Als zijn partner serveert, zit Pi- mek diep door z'n hurken ge zakt. alsof hij de middenlijn wil onteren. Stanley Menzo in Vrij Neder land: „Ik was net hersteld van een blessure toen ik op Teletekst las dat PSV voorlopig verder zou gaan met Ronald Waterreus. Ik wist van niets. Dat ik niet Advo- caats type keeper ben. vind ik niet erg. Maar zeg dan eerlijk te gen mij waar het op staat. Advo caat heeft mij zwaar beledigd. Michael van Praag in Elf: „Ik erger me inderdaad een breuk aan het gezwam over een leegloop bij Ajax. Zeker als men het gaat hebben over een on stuitbare leegloop. Er gaan twee spelers weg. van wie wij al heel lang een sterk vermoeden had den dat ze zouden vertrekken. Patrick Kluivert en Winston Bo- garde. Idem: „Ik begin langzamerhand het gevoel te krijgen dat AC Milan eeti politiek voert om haar naas te concurrenten te ontmantelen. Wij zijn jarenlang een nacht merrie voor AC Milan geweest. We hebben die club in hun ogen behoorlijk vernederd. Idem: ..Morten is net Louis. Ik sprak hem laatst bij De Graafschap. Hij was die week elke avond naar een voetbalwedstrijd ge weest. Ik zeg: 'Ben je nog wel eens bij je vrouw'? 'Nou vraag het maar niet', antwoordde hij. Nee. dat zit wel goed. Spelersmakelaar Humphry Nijman in Elf: „Ik heb spelers getransfereerd die netto tien keer zoveel zijn gaan verdienen. Mag ik dan ook een aandeel ontvangen?" Jean-Paul van Gastel over zijn beenbreuk in het AD: „Ik wil voorop stellen dat Vink er niks aan kon doen. Maar als ik een botsing heb met een jon gen en hij breekt zijn been. dan zou ik hem bellen of bezoeken. Dat vind ik een kwestie van fat soen. Gaston Sporre, voorzitter van de formatiecommissie in de Volkskrant: „Voetbal is leuk. Ach, de gemid delde voetballiefhebber denkt toch: ze dóen maar, ze zoeken het maar uit met hun BV Eredi visie en zo. De liefhebber pikt er toch wel z'n wedstrijdjes uit. Maar ik geef toe: de uitstraling van voetbal heeft de laatste tijd te wensen overgelaten. PSV-voetballer Zeljko Petrovic in de Telegraaf: „Ik zeg wat ik denk, alhoewel dat vaak geld kost. Tempera ment en emotie komen je duur te staan als ze je niet begrijpen. Na een interview zette Dick Ad vocaat me op de tribune en daar bovenop kreeg ik een boete van 500gulden." Paul van Gageldonk, auteur van een boek over de harde kern van Feyenoord-suppor- ters, in NRC Handelsblad: „De moderne hooligan is een calculerende hooligan die toe slaat als de politie niet aanwezig is." Idem: „De voetbalvandalen zijn trou wens geen onbekende mannen en jongens. De voorzitters van Ajax en Feyenoord hebben regel matig contact met vandalen. Ze stoppen ze ook kaar tejs toe om maar te voorkomen dat de boel escaleert. Will van Rhee, veiligeidsspecia- list van de KNVB, in NRC Han delsblad: „Het voetbal is een van de laatste pilaren in onze samenle ving. Het is dus niet raar dat rond spannende wedstrijden vervelende dingen gebeuren. Sterker nog: als je het afzet tegen wat er nog meer gebeurt in onze samenleving, valt het geweld mee. Idem: „Als je bedenkt dat er vorig jaar circa 1600 vandalen zijn aange houden en wij maximaal 400 namen hebben gekregen, dan kan de informatie-uitwisseling dus beter. Idem: „Vandaag kreeg ik een bestuurs lid van ADO Den Haag aan de telefoon die bijna in tranen uit barstte. Zondag had de man bij Cambuur meegemaakt hoe tachtig Den Haag-supporters zonder kaartje van de politie het stadion in mochten. Dat is zó slecht, zó slecht. Het is dit sei zoen al ten minste zes, zeven keer gebeurd dat de politie is ge zwicht. 1/\A/ -f NDAG 10 MAART 1997 HOPVALLEND MAN of the MATCH lanf ompwijk-Hbero Ferry de Graaf ocht slechts 35 minuten mee delen. maar dat was voor hem noeg tijd om deskundige Ron ingiiotit te overtuigen. De koenen gingen dus naar een deler van het verliezende team: pe Graaf heeft mij geïmpo- eerd door als invaller leiding te en aan een verdediging, die dan de grootste moeite had de aanvallen van .Warmun- op te vangen. Heel vreemd it hij niet in de basis stond. uiwerkorene zelf had daar- ir een verrassende verklaring: trainer (Willem Luiten, red.) rwijt mij een gebrek aan disci- 'ine, dus ik mocht niet vanaf 4begin meespelen." :le ve'! Ferry de Graaf de VISIE van Ron Langhout jene >n wedstrijd van Warmunda kun je niet bespreken zonder het over Asi ichel Schouten te hebben. Hij is echt een verschijning en dat komt et alleen doorzijn talent maar ook doorzijn gedrag. Eigenlijk door jn hele verschijning. Hij kan natuurlijk geweldig goed voetballen, ;en jiidt in zijn een tje een hele verdediging bezig en ziet het spelletje. tel) ij kan dus ook zijn eigen ploeg op scherp zetten en nuttige aan wij- def ngen geven. Helaas doet hij dat af en toe niet al te diplomatiek. Hij afge jii zijn ploeggenoten het bloed onder de nagels vandaan halen. Dat itaire >eftzijn gevaarlijke kanten die aan het licht komen als het alle- keei aal wat minder gaat. In de vijfde klasse komt Warmunda niet uik in de problemen, maar stel nou dat Warmunda promoveert en het gaat een klasse hoger wat minder met de ploeg. Dan vraag ik mij af of het team dat gedrag van Schouten net als nu zal accepteren. Maargoed, voor de vijfde klasse heb ben ze voldoende kwali teit. In de as spelen prima voetballers, zoals Nico La- kenberg, Tom Schuiling en in de tweede helft Ron Schuiling. De zijkanten zijn niet zo goed bezet, maar dat is een normaal beeld op dit niveau. Dat is iets wat een niveautje ho ger genadeloos wordt af gestraft. Warmunda redde het vandaag met de hak ken over de sloot, ze speel den een beetje lui en wa ren eigenlijk alleen voor uit te porren toen ze op achterstand stonden. Bij ii voorsprong zakte het helemaal in en ze mogen dan ook van ge- Gai k spreken dat een niet briljant spelend Stompwijk de 3-3 er niet in iidl fe »n- D ompwijk kwam een heel eind tegen Warmunda. Na een vooral de- iallen nsief slecht gespeelde eerste helft, toen ze erg afwachtend en te ver aar achteren speelden, heeft Willem Luiten de zaken in de rust t^t,w ied op scherp gezet. Door Warmunda ver van de goal te houden. olf, M \f Stompwijk veel minder kansen weg, want bij rust hadden ze met mak met 5-1 achter kunnen staan. Een voorsprong had gek ge- ïegook gekund, wantin liet eerste kwartier kreeg Stompwijk een m mr grote kansen. De tactiek was simpel, Chris Duyvestein en (Teil toen van Emmerik moesten voorin zo snel mogelijk aangespeeld orden waar die twee aanvankelijk voor veel gevaar zorgden. Maar it kaarsje ging snel uiten Warmunda nam het initiatief over. Al 'tal behaalde Warmunda een terechte overwinning, hoewel ze het thzelf erg moeilijk hebben gemaakt. Ze leunden te veel op hun ex- klasse. Maar ja, met Michel Schouten in je ploeg kun je je dat ik wel een beetje voorstellen. a ompwijk '92: Oudshoorn (6); Van Rijn (5,5) (De Graaf (7,5)), Van ierop (6), Romijn (6), Soonius (5,5); Van Marwijk (6), Janson (7), cobs (6), Droog (6); Duyvestein (6,5), Van Emmerik (7). armunda: Groen in 'tWoucl (7); Van Velzen (6), Tom Schuiling 11 Koudijs (6). Van Egmond (6); Rijnsbergen (6), Lakenberg (6,5), m Rijn (6,5); Wanders (5,5) (Ron Schuiling (7)), Schouten (6,5), rijbos (7). AANWEZIG pam: Taeke Taekema eftijd: 17 jaar :roep: scholier l*v ub:LOHC (Leiden) aeke Taekema staat te boek s een van Nederlands groot- hockeytalenten. De aan- ïerder van de Oranje junio- d be "ploeg scoorde gisteren vier (jc eer voor zijn club Leiden in met 7-3 gewonnen duel te rn Ring Pass. azeker, in de eerste wedstrijd W het seizoen tegen Warande, 'n totaal staat nu op 24 tref- het verleden kwam je alleen de ploeg om strafcorners in pushen. Is dat nu anders? k begin tegenwoordig meestal de basis. We beschikken over' er spitsen en aangezien je bij ickey ongelimiteerd mag wis- \en, draaien we constant ieJT" staat bekend om je steenhar- sleeppushes. Hoeveel van de e'r goals maakte je gisteren op few enuinier? nde ^e" eerste- Twee keer -te|( oorde ik uit een strafbal die ik omenteel ook neem en er zat 'f een gewoon velddoelpunt fn de ;erd heeft kans op promotie uir de overgangsklasse. Ben van plan bij je huidige ver- dging te blijven of ga je ho- o-o r°p? Vrie :r ^omt een Soe^e lichting jon- spelers door waarmee ik vier no ^e" Se^dcn zaalkampioen enne ^e<^erhtnd bij de junioren. n geworden. Met hen erbij °et het mogelijk zijn om met iden hogerop te komen. Voor- Pigblijfikdus hier." Geen vereniging in de regio staat momenteel zo laagge klasseerd als Leidsche Boys. Het standaardteam staat ze vende in de zondagse zesde klasse, de kelder van het ama teurvoetbal. En dat nog wel in het jubileumjaar. Morgen (11 maart) bestaat de club immers precies 75 jaar. Van een dom per op de feestvreugde is vol gens voorzitter Thijs Neute boom in het geheel geen spra ke. „Er wordt wel eens wat ge mord over de prestaties, maar als er weer eens een partijtje in winst wordt omgezet dan gaat het van hup de kantine in en feesten maar. Da's nou Leids che Boys." En zo gaat het er al jaren aan toe bij de club aan de Boshui zerkade. In de driekwart eeuw dat de club nu bestaat, mocht hij zich alleen vierdeklasser noemen tijdens enkele seizoe nen in de jaren twintig én in jaargang 1990-1991. Voor de rest vertoefde het vlaggenschip louter in de afdeling Leiden. Zou echter voor sfeer, feesten en partijen ook een ranglijst worden opgemaakt dan kan Leidsche Boys zich met de besten meten. Het bruiste aan de Boshuizerkade. „Waar denk je dat ik mijn bruiloft heb ge vierd. Juist ja, in onze kantine", zegt Neuteboom. In een bovenhuis aan de Leidse Geeregracht klitte op 11 maart 1921 een groepje ontevreden UVS'ers bijeen. De oprichting van een nieuwe vereniging, luisterend naar de naam Her cules en met de clubkleuren paars-wit was het resultaat van die samenkomst. Hercules hield niet lang stand want de Een team van Leidsche Boys toont tijdens het 25-jarig bestaan het nieuwe tenue. Paars-wit en in blokken. Later werd het tricot veranderd in dat van het Ehgelse Arsenal. archieffoto leidsche boys gelijknamige en oudere heren- vereeniging uit Utrecht maakte bezwaar. Daar zou men met de naam Leidsche Boys geen last van hebben en onder die noe mer verhuisde de nieuwe voet balclub van haar eerste veld aan de Roomburgerlaan naar de Maaldrift op de grens van Wassenaar en Leiden. Later volgden nog verplaatsingen richting Wassenaarseweg, op nieuw Maaldrift en het Zwarte Pad om in 1954 te belanden op de Boshuizerkade. Daar brak de periode van Meester Maas aan, zoals hij zelfs in notulen uit die tijd wordt genoemd. „Dat was een statige, grote man. Een echte bovenmeester die de jeugd van zijn school aan dé Haverstraat aanspoorde om lid te worden van Leidsche Boys", weet Neu teboom. Maas, later ook voor zitter, stond derhalve aan de basis van wat vanaf die tijd het sterkste punt van de vereniging kan worden genoemd: de jeugdafdeling. Mede ook door de aanbouw van wat nu de wijk Zuid West heet, groeide het le denbestand als kool. En tegen over een 'heer van stand' als Maas die de lijnen uitzette, stonden binnen Leidse Boys ook personen op zoals bijvoor beeld Daan Gijzenij en Henk de Water voor het haast dage lijkse 'veldwerk'. „Ze waren goud waard. Je kon het haast niet bedenken of ze hebben het gedaan voor de vereniging", benadrukt de huidige preses. Ronald de Ligny, oud-bestuur der en archivaris van Leidsche Boys, meldde zich in die perio de aan als lid. „Zuid West was een heel kinderrijke buurt en ik kan me herinneren dat bij mij op de lagere school alle jonge tjes naar Leidsche Boys gingen. Het is me dan ook tot op de dgg van vandaag een beetje een raadsel waarom onze club bij de senioren nooit heeft kun nen voortborduren op die aan was bij de jeugd. Er liepen ge noeg talenten rond maar die verdwenen dan weer naar UVS, Lugdunum of Roodenburg." Het verenigingsleven van Leidsche Boys heeft nooit gele den onder het wegtrekken van de betere voetballertjes. In alle leeftijdscategorieën (A tot en met F) bleven er altijd voldoen de over om minimaal één elftal te formeren en bij de senioren waren er nooit minder dan zes teams. Terwijl het ledental bij andere verenigingen aan 'de Kade' flink schommelde, mani festeerde Leidsche Boys zich als een gedegen en organisato risch sterke vereniging. „Daar hebben het familiare karakter en de gezelligheid natuurlijk ook toe bijgedragen", verdui delijkt Neuteboom. Voor zowel De Ligny als Neute boom is het dan ook geen won der dat hun vereniging alle fu siegolven heeft kunnen ontwij ken. Neuteboom: „We"zijn wel vaak gesprekspartner geweest maar dat kwam meestal als een of andere noodlijdende club bij ons aanklopte. Wij hoefden niet. LFC heeft ons wel eens ge vraagd, Oranje Groen ook, VNA zelfs verschillende keren maar als zo'n samengaan niet door het merendeel van onze leden wordt gedragen, gebeurt het niet en dat geldt nu nog zo. Ik sluit niet uit dat er de komende jaren het een en ander gaat veranderen aan de Boshuizer kade. Maar als je aan mij vraagt 'halen jullie het 100-jarige be staan?' dan zeg ik volmondig: JA." LOMAN LEEFMANS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21