Leidsch Dagblad r )oorbraak in Albanië 11 Hoofddorp acht raven vernield lOK 'te sterk', wedstrijd gestaakt pporters bezorgen politie overlast Vlaggen in top voor schaatsers Lentedrukte in Noordwijk algen gedood door trein I 'Vrouwen houden mannen overeind' Suriname roept ambassadeur terug TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JSJDAG 10 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Minister Borst wil discussie over oudere moeders Buitenland Loubnadoet 5 België alle grenzen vergeten Leiden NR. 41333 De roze wolk van mode- qj ontwerpster Monique U Collignon s Cultuur en Kunst Jason Becker boekt overwinning op dodelijke spierziekte LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 m pieter van der vliet de tweede keer binnen tien dagen is een rugby- strijd van het Leidse DIOK in igtijdig afgeblazen. Na de 3 je afmars in Amersfoort jchefn Eemland legde scheids ter Hans van der Vliet de strijd DIOK-RRC gisteren Hia gdjdig stil. Bij de stand 37- it het voordeel van de Leide- s liet de Delftenaar de gen afmarcheren, omdat et krachtsverschil tussen e teams en daarmee de kans op blessures te groot achtte. Colin Jackson, coach van de Rotterdamjrfiers, beweerde geen wisselspelers meer te kunnen inzetten. Zijn collega Theo Snijders daarentegen vermoedde dat Jackson spe lers wilde sparen met het oog op het duel van aanstaande woensdag, als de Rotterdam mers DIOK ontvangen. Hoewel de Leidenaars de overwinning kregen toege kend, nemen zij geen genoe gen met de handelwijze van RRC. In een brief aan de Ne derlandse Rugby Bond vraagt vice-voorzitter Sandra van de Venne van DIOK aandacht voor de rapportage van Van der Vliet en het opzettelijk be ïnvloeden van het competitie verloop door RRC. Verder ver zoekt Van der Venne de NRB, gezien de slechte verlichting van het veld in Rotterdam, om de return van komende woensdag op een reguliere zondag te laten spelen. Hren/ l/rotterdam/groningen balsupporters hebben gis- liddag op verscheidene tsen in het land voor over- jezorgd. In Groningen, erdam en bij Heteren Qgj st de politie optreden, d de veertig supporters Cambuur bezorgden de tie handenvol werk. Ter re van Heteren moesten Eten hen van de snelweg (Den Bosch-Arnhem) ja- 54 De supporters waren van Dnderweg naar huis, nadat en stadionverbod hadden egen voor de wedstrijd van hun club tegen TOP. Ze bedreigden de chauffeur van hun bus, dwongen hem tot stoppen en renden de snel weg op. Het lukte de gealar meerde politie slechts met moeite om de supporters weer in de bus te krijgen. Rond de wedstrijd Feyenoord- PSV hield de politie negen mensen aan. Vier van de ar restanten werden opgepakt wegens zwarthandel in toe gangskaarten. De overigen kregen proces-verbaal om uit eenlopende redenen als bele diging, het op zak hebben van een boksbeugel ên openlijke geweldpleging. Een peloton ME moest gis terochtend in Groningen al optréden tegen een groep van honderd aanhangers van de plaatselijke FC die met bijlen etalageruiten stuk sloegen. Na een charge door de ME keerde de rust weer. De wedstrijd be gon echter toch een kwartier te laat, omdat de bussen met Twente supporters vastliepen in het verkeer. Het was koop zondag in de stad. Bij het sta dion werden de bussen nog even met stenen bekogeld. Pagina 3: Hooligans strenger aangepakt WARSCHAU GPD Met vier gouden medailles heeft de Nederlandse afvaardiging goed gepresteerd op het WK af standen in Warschau. Het was er weliswaar één minder dan vorig jaar in het Noorse Hamar, maar de vreugde was er niet minder om. Naast goud, won nen de Nederlanders vijf keer zilver en viermaal brons. Ids Postma, Jeroen Straathof en Annamarie Thomas wonnen niets in Polen. Postma eindigde vrijdagavond als negende op de 5 Ion, Straathof viel ver terug op de 1.500 meter (vijfde) en Tho mas stelde hevig teleur op de 500 meter (21e) en op de kilo meter (negende). Opvallend was dat de Japanners maar twee medailles wonnen. In Japan worden volgend jaar de Olympische Spelen gehou den. Horii scoorde goud op de 500 meter, Shimizu brons. Duitsland pakte drie keer goud (Niemann), drie keer zilver en viermaal brons. Noorwegen pakte één keer goud (Sondral) en tweemaal zilver. Bart Veld kamp werd zowël op de 5 km als op de 10 km vierde. irgangsregering en nieuwe verkiezingen gen belangrijkste oppositiepartijen in Albanië heb- isteravond met president Berisha en zijn alleen re- ^(ide Democratische Partij een akkoord gesloten over ivergangsregering en nieuwe verkiezingen. In een lenlijke verklaring riepen de partijen de rebellen in liden van het land op binnen een week hun wapens te leggen in ruil voor algehele amnestie. iirokaster Rtr-dpa-afp-anp van overleg en bemiddeling door Europese afvaardigingen, (positie noemt de over- houdt in dat er een 'regering jmst een politieke door- van nationale verzoening' komt, ^1 „Het opent de deur voor die aanblijft tot de parlements- -Vreedzame oplossing van verkiezingen. Die worden uiter- drwlisis", aldus leider Neritan lijk in juni gehouden. Berisha de oppositiepartij De- had aanvankelijk aangeboden verkiezingen uit te schrijven binnen 45 dagen, maar de op positie vond die termijn te kort. itische Alliantie, akkoord dat in Tirana tot ;enisl kwam na een weekeinde Wat de rebellen van de af spraken vinden, is niet duide lijk. Ze reageerden bij monde van een van hun leiders in Gji- rokaster koel op het akkoord en maakten duidelijk dat ze hun wapens pas willen inleveren als Berisha is afgetreden. Vanmor gen hebben ze opnieuw een stad in het zuiden ingenomen. Het gaat om Permet waar giste ren nog hevig werd gevechten. Daarbij kwamen zes mensen om het leven. De rebellen heb ben nu in het zuiden een gebied in handen dat zich grofweg uit strekt van Vlore tot Sarande aan de kust tegenover het Griekse eiland Korfu en van Gjirokaster tot Tepelene in het binnenland. Ook in Tepelene hebben de re bellen zich meester gemaakt van de wapens en tanks uit een opslagplaats van het leger. In Gjirokaster verjoegen de rebellen zaterdag het leger uit de stad. Zij maakten zich mees ter van de wapens in de plaatse lijke kazerne en deelden die uit aan de bevolking. De bevolking koos de voormalige generaal Agim Gozhita tot voorzitter van een vijftien leden tellende rebel- lenraad. Pagina 2: 'We zijn allemaal be drogen door Berisha' Berisha bouwt nog op de slop penwijken noordwuk In de ogen van de tandartsassistente was er al veel langer sprake van, gisteren was het ook zo ver in de rest van Nederland: lente. Het sein voor velen om er op uit te trekken en het nog bleke hoofd eens goed aan de buitenlucht bloot te geven. Zoals gebruikelijk waren in deze regio strand en boulevard als reis doel populair. Dat leidde hier en daar tot filevorming (zoals op de in Noordwijk genomen foto is te zien), maar grote problemen deden zich daarbij volgens de politie niet voor. foto dickhogewoning sten,, act««y, 'al grafzerken stukgeslagen j; idorp petra duivenvoorde begraafplaats van de Jo- de Doper-kerk in Idorp zijn in de nacht van ig op zondag acht graven ild. Bij zeven ervan zijn irken omgegooid, een aan- de stenen is volledig slagen. De buurman van fk, medebeheerder van de laats, ontdekte de graf lis gisterochtend. De po- irmoedt dat de vernielin- loor meerdere personen pleegd. ftoor C. van Lent van de Jo- fes de Doper-kerk heeft gis- jde familieleden van de Idenen gewaarschuwd graven zijn vernield, pigen van hen reageerden potioneel, aldus de pas- De acht families hebben fen meteen de schade be- Zij moesten officieel toe- ng geven voor de op- leurt van de graven, ^begraafplaats achter de i de Kruisweg bleef gis pen vanochtend gesloten, linploeg van de kerk heeft 5 tijd de brokstukken opge- U Vanmiddag is de be- Plaats voor iedereen weer vrij toegankelijk. De daders zijn zaterdagnacht vermoedelijk via de achterkant van het kerkhof binnengeko men. Daarbij hebben ze twee hekken vernield plus een kraan, die in de muur was bevestigd. Vervolgens hebben ze de zerken omver gegooid, waarbij er een aantal stuk vielen. De vernielde graven liggen verspreid over het gehele kerk hof. „Het lijkt er niet op alsof de daders bepaaldè mensen heb ben willen raken", zo denkt pastoor Van Lent. „De graven die vernield zijn, liggen wille keurig verspreid over het kerk hof. Gelukkig zijn ze niet aan de graVen van kinderen gekomen." Veel familieleden van overle denen die begraven zijn op het kerkhof van Johannes de Doper kwamen gisteren langs bij de kerk. Ze virilden controleren of de graven van hun familie intact waren gebleven. De familie mocht de begraafplaats echter niet op. Uit een nabijgelegen dans school is diezelfde nacht een vat bier gestolen. De pastoor heeft het bange vermoeden dat de daders ook betrokken zijn bij die diefstal. poe petra duivenvoorde 17-jarige jongen uit Benne- t is gisteren op slag gedood f hij op de spoorwegover- aan de Manpadslaan in stede werd gegrepen door 'instormende trein. De reed in westelijke rich- T ting op zijn bromfiets over de Manpadslaan. Nabij de spoor wegovergang, die niet is bevei ligd door spoorbomen, kreeg hij vermoedelijk een technisch probleem met zijn brommer. Hij zag de trein vanuit station Heemstede niet naderen. Jan Wolkers terug in Oegstgeest oegstgeest sjoerp de jong Het lijkt een familiefeest. Met zijn vrouw en zoons aan zijn zij de schudt Jan Wolkers enthou siast de handen van familie en oude bekenden. En de plaatse lijke overheid sluit hem als een verloren zoon in de armen. Op deze Internationale Vrouwen dag is de kunstenaar/schrijver even terug in Oegstgeest, zijn geboorteplaats. Wolkers is het stralende middelpunt bij de onthulling van zijn beeld 'Vrou wen in verzet'. Nadat zijn vrouw het kunst werk heeft onthuld, staat Wol kers uitgebreid de pers te woord. Hij is blij dat in zijn ge boorteplaats Oegstgeest nu ein delijk een beeld van hem staat. Over de plek, nabij het kruis punt van de Abtspoelweg en de Lange Voort, is hij tevreden. Al vindt hij wel dat een bordje aan een lantaarnpaal weg moet, omdat het het zicht belemmert op zijn slanke, twee a drie meter hoge kunstwerk. De gestileerde glazen vlam op een zwarte granieten sokkel symboliseert voor Wolkers de kracht van de vrouwen en hun verzet door de eeuwen heen. „Het is tevens de eeuwige vlam waardoor de mens leeft, vertelt de kunstenaar. „En niet alleen de vrouwen hebben die vlam nodig, maar ook de mannen." Het verwijt dat hij vroeger niet altijd even vrouwvriendelijke uitspraken deed, wuift hij weg. De vrouw is immers creatiever dan de man, meer ontwikkeld. „De meeste mannen moeten door vrouwen overeind worden gehouden. En vergeet niet dat het huishouden één van de meest gecompliceerde dingen paramaribo anp Uit protest tegen aanpak drugskoeriers den. Volgens de regering in Den Haag worden de controles op correcte wijze uitgevoerd. Met de diplomatieke nota re ageert het Nederlandse^niniste- rie van buitenlandse zaken op protest van de Surinaamse re gering tegen de behandeling die passagiers op 28 februari op Schiphol ten deel viel.-Suriname protesteerde tegen de in haar ogen 'mensonterende' behan deling, zoals 'tot op het bot' fouilleren en het nakijken van bagage zonder onderscheids des persoons. De Hoop Scheffer noemde de Surinaamse protes ten 'bizar'. De Surinaamse regering heeft haar ambassadeur in Den Haag, Evert Azimullah, naar Paramari bo teruggeroepen voor overleg over de diplomatieke 'drugsno ta' die Nederland vrijdag aan bood. Dat terugroepen is een diplomatieke maatregel om misnoegen uit te drukken. De Surinaamse regering is niet ge lukkig met de nota. Daarin staat dat het aantal van 195 op Schip hol gearresteerde drugskoeriers uit Paramaribo vorig jaar onge veer het viervoudige was van dat in 1995. Nederland rechtvaardigt in de nota de verscherpte controles die sinds enkele weken alle pas sagiers van de gecombineerde KLM/SLM-vluchten ondergaan. „Vluchten uit Paramaribo hou den een verhoogd risico op drugssmokkel in", aldus de no ta. HET WOORD IS AAN Marlène Dietrich Tederheid is een groter be wijs van liefde dan de harts tochtelij kste eden. K 6715° 5710° 379° ntïrSg 10% 40% 40% 60 3 0 30 Uitgebreid weeroverzicht op pagina -| 2 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving 2 8 8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 27 Strips12 Uitgaan10 Kortingsbonnen voor 'Dor- restijn viert oud en nieuw' in de Leiderdorpse Muzenhof en het lezersmenu in De Vriendschap in Zoeterwou- de. Groep jongeren bestormt kroeg als wraakactie leiden herman joustra Een wraakactie op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden is za terdagnacht compleet uit de hand gelopen. Omdat hij uit de kroeg was gezet wegens wange drag, kwam een 19-jarige Leide- naar met ongeveer 25 vrienden verhaal halen. De groep be stormde het bedrijf, waarbij een personeelslid gewond raakte. Ook sneuvelde er een aantal ruiten. Bovendien raakte de toe gangsdeur ontzet. Twee jonge ren van 19 en 20 jaar zijn aan gehouden. Zij hebben hun aan deel bekend. Brute overval op horecabedrijf LEIDEN HERMAN JOUSTRA Op klaarlichte dag is zaterdag door twee mannen een overval gepleegd op een horecabedrijf in de Pieterskerk Choorsteeg. Een 69-jarig familielid van de eigenaar, die even alleen in de zaak was, werd geschopt door de mannen. Eén van hen ging vervolgens op de uitkijk staan, terwijl de andere geld wegnam uit de jas van de man. De politie zocht direct de omgeving af, maar dat leverde geen resultaat op. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Jan Wolkers is het stralénde middelpunt bij de onthulling van zijn beeld derland zal een „prominente i rol" spelen iri het overleg dat de ip Tweede Kamer 19 maart met de 'T ministers Van Mierlo en Pronk voert, zei CDA-parlementariër De Hoop Scheffer in het radio programma Zorg en Hoop. „Het is te gek voor woorden wat er allemaal vanuit Surina me naar Nederland wordt aan- Na de eerste twei I Per maand i automatisch ff. 31,95) (I.v.m. controle bezorging) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautoinatisch (f. 92,05) Oacceptgiro (f. 93,05) Handtekening:i Bij' automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. In hun toespraken voor de onthulling wijzen ook de Oegst- 'Vrouwen in verzet'. geestse wethouder G. Kempen en de Warmondse burgemees ter G.W. van der Wel op de strijd die vrouwen leverden en nog steeds leveren. Vaak, aldus Van Kempen, voor hun maat schappelijke en politieke rech- foto dick hogewoning gevoerd", aldus De Hoop Schef fer. De hoeveelheid dnigs die wekelijks van Suriname naar Nederland gaat, ligt volgens de Surinaamse narcoticabrigade rond de 500 kilo. Sinds 21 februari zijn op drie vluchten zestien personen die cocaïne vervoerden, aangehou- ten, maar de laatste jaren ook om er financieel-economisch beter van te worden. „Want economische zekerheden zijn nu eenmaal een voorwaarde voor vrijheid." Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1