ampioen is nog iet opgestaan Krajicek in therapie in Rotterdam Miljoen dollar voor acht minuten erg hard lopen ick Advocaat hekelt ïmerkingen Arie Haan Hulp voor Tessema Hersman pakt een troostprijs op bijnummer WK afstanden ^NDAG 10 MAART 1997 ranje scoort n 'dubbel' ERDAM ANP D Eltingh en Paul Haar- hebben het dubbelspel het 24e ABN/Amro-ten- >ernooi gewonnen. Het irlandse duo was in de e met 7-6 6-4 te sterk de Belgisch/Zuid-Afri- ise combinatie Pimek- bnt. !t Oranje-feest in Ahoy', Richard Krajicek de en- leltitel greep, was giste- compleet. Toernooidi- !tir Wim Buitendijk keek st tevreden. „Het pu- kreeg deze week heel tennis voorgeschoteld. >rganisatie was perfect, lelers en de sponsor wa- evreden en al die Neder- se winnaars maken het n nog maar mooier." ingh en Haarhuis had- het toernooi in Rotter- nog nooit weten te win- De enige Nederlandse 'elaar die in Ahoy' een iprijs greep, was Tom er. Samen met Fibak, in eigen land was er alleen ns het grastoernooi van talen wel eens een Ne- inds 'dubbel'. In 1994 Krajicek er het enkel- de dubbeltitel was voor boom/Wibier. y uigh en Haarhuis ston- toor de derde maal in de van Alioy'. „Driemaal :heepsrecht. Eindelijk", ichtte Haarhuis, die het kon laten ook zijn tegen- Iers te bedanken. Pimek albot verspeelden in de aak van de eerste set een voorprong. Haarhuis: hulp hadden we nodig, ds de hulp van het pu- ingh en Haarhuis won- lit jaar al het dubbelspel >oha. Ze haalden de hal- lales van de Australian P. waarin ze van Lareau fBrien verloren. De afge- p weken, in Memphis en pjelphia, vormden de pfinales het eindstation. yenoord is een 'gluiperige ploegdie niet durft aan te vallen le topper Feyenoord-PSV maatgevend is voor het ni- van het Nederlandse profvoetbal, dan zouden er tactiek en inzet dikke voldoendes uitrollen. Maar of vaderlandse publiek zit te wachten op dergelijke aakpartijen' is de vraag. Entertainment is een zeld- begrip als de belangen groot zijn en spelers zich meer durven te ontplooien. Alsof er een doodstraf op ezen stond, zo voorzichtig gingen de nummers een vee te werk in een volle Kuip. is niet reëel," meent Koeman, „om te stellen dat de coaches te zwaar hun stempel op de wed strijd hadden gedrukt. De vrij heid in het veld moet van de spelers uitgaan en niet van de trainer." De libero, die samen met Ed de Goey de beste Feyenoorder was, zag lijdzaam toe hoe zijn vroegere werkgever zonder al te veel problemen de aanvallers van Feyenoord in bedwang hield. Koeman heeft dit seizoen al vaker vastgesteld dat zijn club het beetje 'extra kwaliteit' mist om topwedstrijden naar z'n hand te zetten. Tegen PSV was de wil er wel, maar het raffine- ERSLAGGEVER vindt Ronald Koeman, ig je niet allemaal op het van de trainers schuiven. Haan en Dick Advocaat en hun elftallen een week voorbereid op de 'kraker', pelers volgestopt met tac- tips en opdrachten en ge- chuwd voor alle mogelijke iten die de tegenstander to zou kunnen hebben, inoords aanvoerder heeft wat topwedstrijden mee- kt in zijn carrière. Dit was itste en, begreep hij best, niet de fraaiste. „Maar het er op de mat van De Kuip ren weinig te beleven, bij ersconferentie ging het er aan toe. Dick Advocaat zich mateloos geïrriteerd de opmerkingen van con- Arie Haan. De trainer Feyenoord vermoedde Haagse connectie tussen IV-trainer en scheidsrech- )ick Jol. „Dit verwacht ik van een zogenaamde top er", beet Advocaat fel van af. oral de door Jol geleide petitiewedstrijden van eerder dit seizoen tegen ironingen, waar Sion met rood naar de kant moest, en tegen Heerenveen, dat in de slotfase een stïafschop werd onthouden, stonden Haan nog helder voor de geest. „Dat zijn dingen die me bijblijven en daar krijg ik soms een raar ge voel over." Advocaat was nijdig. „Wat een stomme opmerkingen. Zo ga je niet met elkaar om." Haan haalde zijn schouders op. „Ik mag tofch zeggen wat ik denk? Nou, zö denk ik erover. Over mij wordt zoveel gezegd. Het was een beetje provoce ren." Advocaat: „Het is niet mijn manier van provoceren. Maar dat is het probleem van Haan." ment ontbrak om Waterreus te passeren. Andersom realiseerde men zich in het PSV-kamp dat de ware kampioen gistermiddag nog niet is opgestaan. Volgens Arthur Numan hoefde dat ook niet. De international vond dat Feyenoord zich voor eigen pu bliek beter had moeten verko pen. „Iedereen roept voortdu rend dat PSV als titelkandidaat iets moet neerzetten, maar waarom zouden we? Zeker als je in een volle Kuip speelt, moet je wat laten zien als thuisspelende club. Maar dat doet Feyenoord niet. Nee, dat is juist het gluipe rige van die ploeg. Ze gokken op een countertje en weten dat ze daarmee een heel eind kunnen komen," beet Numan namens de Brabanders stevig van zich af. Feyenoord was, zo bekende Numan, tot op het bot geanaly seerd in Eindhoven. Dick Advo caat had volgens Haan daarvoor zelfs spionnen naar de training in Rotterdam gestuurd. Numan: „Het gevaar bij Feyenoord komt vooral van Koeman en Van Gas tel. Die mochten niet aan de bal komen, had de trainer ons ver teld. Ook de rechterflank is sterk, daarom moet je Feye noord op links laten opbou wen." Bij Feyenoord blijft het opti misme overheersen en was dus geen sprake van een domper. „We blijven meedoen om de landstitel en dat was vóór de wedstrijd ook al het uitgangs punt. Verliezen zou een flinke stap achteruit hebben bete kend. Nu blijven we PSV tot de laatste dag opjagen." Numan: „Dat is het enige wat ons niet lekker zit. We voelen el ke week de adem van Feye noord in onze nek. Daarom baal ik ervan dat er bij ons za terdag al drie geschorst zijn (Pe- trovic, Stam en Numan zelf, red). Blessures kunnen we er al helemaal niet bij krijgen. Alleen met een volledige selectie ma ken we een goede kans." Boudewijn Zenden komt in botsing met George Boateng. De PSV'er zou enkele seconden buiten bewustzijn raken. foto wfa ALPHEN AAN DEN RUN TIM BROUWER DE KONING Getaneh Tessema kent een zorg minder. Hoofdsponsor Nuon van het. nationale wegcircuit heeft zich het lot aangetrokken van de atleet van Ethiopische komaf, die al tien weken revali deert van een ernstig auto-on geluk. Nuon neemt de kosten van de revalidatie van Tessema over van de Nederlandse atle- tiekbond. Bovendien benoemt de sponsor Tessema, zodra hij daartoe in staat is, tot assistent van Gerard Nijboer, die loop cursussen organiseert voor Nuon en andere instellingen en bedrijven. Volgens voorzitter Ad Persoons van de Stichting Loopcircuit Nederland is daar mee de toekomst van Tessema verzekerd. Voor een duurzaam verblijf in Nederland moet hij namelijk in zijn eigen levenson derhoud kunnen voorzien. PSV-voorzitter in sectiebestuur ZWOLLE GPD De drie top-clubs Ajax, PSV en Feyenoord zijn akkoord gegaan met het aanblijven van Gerard Bouwer en Henk Kesler in het nieuw te formeren sectiebe stuur. Harry van Raaij, de voor zitter van PSV, heeft inmiddels toegezegd in het bestuur zitting te zullen nemen. Naast Kesler, Bouwer en Van Raaij wordt ook ADO Den Haag-voorzitter John van Rin- gelenstein op vrijdag 4 april voorgedragen voor een plaats in het sectiebestuur. De benoe ming van een voorzitter laat langer op zich wachten. Van Hooijdonk naar Nottingham GLASGOW Pierre van Hooijdonk speelt de komende vijf seizoenen voor het Engelse Nottingham Forest. Vandaag zet de spits zijn hand tekening onder het contract. De international speelde de afgelo pen twee seizoenen voor Celtic. Bij Nottingham speelt ex-Aja- cied Bryan Roy. Een miljoen dollar, ongeveer 1,8 miljoen gulden, voor een wed strijdje hardlopen van minder dan acht minuten. Dat is de be loning die op het spel staat tij dens een duel tussen Haile Ge- brselassie en Noureddine Mor- celi, op 31 mei bij de Adriaan Paulen Memorial, in Hengelo. Sponsor Adidas betaalt het bedrag aan degene die op de twee mijl (3218 meter) een we reldrecord loopt dat onder de magische grens van acht minu- .ten ligt. De winnaar krijgt dan alles, de verliezer niets. De exorbitante premie is slechts een voorbeeld van de toenemende geldstroom in de atletiek. Een dag na de confron tatie tussen de Ethiopiër en de Algerijn, een onderdeel van de Grand Prix II in Twente, sprin ten de olympische kampioenen op de 100 en 200 meter in Toronto tegen elkaar in een du el om de titel: 'de snelste man op aarde'. Donovan Bailey en Michael Johnson lopen op de eveneens incourante 150 meter. Gekozen is voor de incourante afstand omdat die ongeveer in het midden ligt tussen de spe cialismen van de twee. De Alge rijn Morceli, die de belangrijkste kampioenschappen op de 1500 meter bezit, is de beste op de middenafstand, zeg maar van 1500 tot 3000 meter. Hoewel de Marokkaan El Guerrouj zijn heerschappij betwist. Haile Gebrselassie werd za terdag in Parijs wereldkam pioen indooratletiek op de 3000 meter. De Ethiopiër won zoals hij wilde in 7.34,71. Hij bleef bij na vier seconden boven het we reldrecord dat sinds 4 februari 1996 in zijn bezit is met 7.30,72. ROTTERDAM EDWIN ALBLAS GPD-VERSLAGGEVER Waar een weekje Rotterdam al niet goed voor is. Richard Kraji cek beleefde het ABN Amro- tennistoernooi als een soort therapie. „Zo, ik weet weer wat winnen is", constateerde hij gis teren in Ahoy. De behandeling smeerde hij in de voorbije week uit over vijf sessies. De laatste, de gewonnen finale tegen de Tsjech Daniel Vacek (7-6, 7-6) nam de laatste restjes twijfels weg. De patiënt Krajicek heeft het kwaad uit lichaam en geest verbannen. De overeenkomsten tussen Richard Krajicek en Daniel Va cek zijn frappant. Beiden heb ben Tsjechische ouders, zijn van hetzelfde geboortejaar (1971) en lieten zich psychisch ontleden door haptonoom Ted Troost. De laatste wordt al enige tijd niet meer in de buurt van de twee gesignaleerd. Vacek vertrouwde eerder ook al op de kennis van Michiel Schapers, de beoogde coach .van het Nederlandse Davis Cupteam. Inmiddels heeft Va cek, die het nog wel met een Nederlandse houdt, de Neder landse banden doorgesneden. Hij reist met de Pool Vojtech Flegl de wereld rond en fixeert zich verder op het verbeteren van' zijn positie (72) op de we reldranglijst. In Rotterdam deed Vacek, die vorig jaar januari nog de nummer 26 van de wereld was, goede zaken. Het halen van de finale en zeges op Jan Siemerink en Goran Ivanisevic duwen hem weer in de top vijf tig- Ook Krajicek schoof een plaatsje op: van zeven naar zes. Hij passeerde de Chileen Marcel Rios, die in de voorbije week een vracht punten verloor in Scottsdale. Het volgende mik punt heet Ivanisevic, maar de kloof naar de Kroaat is nog be hoorlijk. „Ach, nog even vier toernooien achter elkaar win nen en ik sta vijfde, grapte Kra jicek. „Voor het krijgen van meer bonuspunten zou het be- eerste tiebreak was ik gewoon beter. In de tweede had ik mis schien wat meer geluk, ging Krajicek de realiteit niet uit de weg." De tiebreak-balans van Kraji cek in Rotterdam sloeg ver naar zijn kant door. Hij speelde er zeven en won er zes. „Ik heb hier drie partijen (Prinosil, Stich en Vacek) met twee keer 7-6 ge wonnen. Als die balans anders om zou zijn, ga je aan jezelf twijfelen. In Milaan tegen Bruguera had ik al een ongeluk kige ervaring gehad. Daarom is het goed dat het hier drie keer in mijn voordeel is uitgepakt. Nu ben ik er zeker van dat ik geen twijfels meer heb." Met zijn triomf in Ahoy ver diende Krajicek niet alleen 200.000 gulden, hij werd naar eigen zeggen ook een mooie ti tel rijker. „Na Wimbledon vind ik Rotterdam mijn mooiste titel. Ik had hem in 1995 al een keer gewonnen en nu weer." Het enige Nederlandse toer nooi dat Krajicek, ooit winnaar van de Masters en Rosmalen, nog nooit won is de Dutch Open, waar hij ook dit jaar ont breekt. Meer en meer last hij rustpauzes in om overbelasting van welk lichaamsdeel dan ook te vermijden. „In de tweede helft van het vorig jaar ontbrak het mij aan gretigheid. Die heb ik nu weer terug. Negen weken zonder toernooien hebben me ook goed gedaan. N^ de US Open zal ik ook zeker mijn schema aanpassen, omdat ik gemotiveerd en met plezier op de baan wil blijven staan. Ik maak me nu ook nog niet druk om de Grand Slams. Eerst nog een paar andere toernooien af werken." Voor Krajicek aan de Ameri kaanse tour begint (Key Bisca- ne) knijpt hij er met vriendin Daphne Deckers nog een paar dagen tussenuit. Net als Goran Ivanisevic, die gisterochtend al op het eerste het beste vliegtuig naar de Amerikaanse zon stap te. „Zon en strand, dat zal Go ran goed doen", zei hij, met de jas al aan. ter zijn geweest als ik hier in de finale van Goran zou hebben gewonnen." Maar met deze variant kon hij leven. Dat Vacek in de halve fi nale de Kroatische Koning van de Aces elimineerde kwam Kra jicek allesbehalve slecht uit. „Tegen mij staat Ivanisevic al tijd happy en gemotiveerd op de baan. Hij heeft zes of zeven keer achter elkaar van mij ge wonnen. Dat helpt natuurlijk ook wel." Hoewel ook Vacek een ver nietigende service achter de hand heeft, zijn de verschillen tussen de Kroaat en de Tsjech nog talrijk. „Vacek is rechtshan- dig. Tegen dat soort spelers vind ik het makkelijker retourneren. Bovendien heeft hij nog geen toernooi gewonnen. Dat gaf mij ook een goed gevoel. Ik was op de baan de man met de meeste ervaring." Dat onderstreepte Krajicek gisteren vooral in de twee tie breaks, waarop beide spelers het lieten aankomen. Dat mocht vooral Krajicek zichzelf een beetje aanrekenen, want de Hagenaar kreeg in de eerste set nog wel zes breakpoints. Boven dien sloeg hij vijftien aces (98 in vijf partijen), tegen vier voor Va cek, die zes dubbelfouten meer sloeg dan Krajicek (2). „In de Martin Hersman heeft het schaatsseizoen afgesloten met een fraaie troostprijs. De 'eeuwige derde' legde gisteren bij het wereldkampioenschap afstanden in Warschau verras send beslag op het brons op de 1000 meter, tot voor kort een bijnummer voor de allrounder uit Sassenheim. Zaterdag was hij op zijn specialiteit, de 1500 meter, afgescheept met de on dankbare vierde plaats. Regio- genoot Bob de Jong (Leimui- den) hield aan zijn eerste senio ren WK brons op de 10.000 me ter over. Zonder het WK in Warschau zou dit schaatsjaar Hersman niets dan narigheid hebben be zorgd. De nummer drie van Eu ropa en op de 1500 van vorig jaar dreigde na een matig NK overal buiten te vallen. Maar door een late vormpiek en een in zijn voordeel uitgevallen toe- Richard Krajicek juicht. Hij wint voor de tweede keer het ABN/AMRO- tennistoemooi. foto an Bob de Jong foto anp deling van WK-tickets, kreeg de 23-jarige pupil van Henk Gem- ser in Warschau twee kansen op eerherstel. Op de 1500 meter klasseerde hij zich net voor oud-wereldkampioen Jeroen Straathof als vierde, op gepaste afstand van winnaar Rintje Rits- ma. Als gelegenheidssprinter voldeed Hersman nog beter ge tuige zijn knappe tijd van 1.15,07, die alleen Adne Sondral (één) en Jan Bos (twee) verbe terden. Bob de Jong verbeet zijn te leurstelling over het missen van de 5000 meter op de afsluitende kampioenschappen. Met win naar Gianni Romme en num mer twee Rintje Ritsma verzorg de de Leimuidenaar een com pleet Nederlands podium. De Jong „Ik had een snellere vijf ki lometer dan Ids geschaatst, dat weet ik zeker. Maar er moesten keuzes gemaakt worden." Romme was de enige specia list die de allrounder de baas was en mag daarom in tegen stelling tot de andere specialis ten als Hersman, Straathof en De Jong spreken van een ge slaagd seizoen. Zie verder pagina 27

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15