Tuur wil ook wereldkampioen in de mode zijn Cartier, 150 jaar schepper van schoonheid Mode MAANDAG 10 /WAART 1997 _VANC REDACTIE CONNY VAN GELDER 0299-432171 KITTY VAN GERVEN Is er een grotere tegenstelling denkbaar dan tussen het ma chowereldje van de bokssport en de softe glamour van de mo de? Regilio Tuur heeft er geen enkele moeite mee. Een paar weken geleden stopte deze we reldkampioen vedergewicht met boksen om een toekomst op te bouwen tussen de rollen stof en de knippatronen. Hij ziet zelfs een duidelijke overeen komst tussen de boksring en het modeatelier, althans wat zijn plaats daarin betreft. „Toen ik twintig was, wist ik het al ze ker: eerst wilde ik wereldkam pioen boksen worden en daarna wereldkampioen in de mode." Wereldkampioen boksen werd hij. Hij 'danste' bovendien in de ring in Madison Square Garden, het Mekka van de bokssport. En daarmee was het eerste doel in z'n leven bereikt. Tijd om te gaan werken aan het volgende: het 'wereldkampioenschap' in de mode, vond Regilio Tuur. „Ik ben op het hoogtepunt gestopt. Nee, gemakkelijk is dat niet. Je zult van mij ook geen kwaad woord over het boksen horen; het is een mooie sport, maar je moet er op tijd mee kappen. Want het is ook zwaar en ge vaarlijk. En ik wil op m'n vijftig ste nog wel normaal kunnen praten en denken." Dat de klappen die hij kreeg in zijn achtjarige carrière als prof bokser en de zeven jaren ais amateur zijn spraakvermogen niet in het minst hebben aange tast, blijkt wel als de 29-jarige Rotterdammer in een waterval van woorden vertelt over zijn plannen voor de toekomst. „Mooie kleding is echt een pas sie van me. Ik houd er ook van om er zelf verzorgd uit te zien. Niet opzichtig, maar ook niet in een spijkerbroek. Stijlvol dus." In tegenstelling tot andere sportgrootheden, die hun naam verbinden aan een kledingmerk maar zich amper om de collec ties bekommeren, wil Regilio Tuur zelf de drijvende kracht zijn achter zijn herenmodelabel 'Regilio New York', dat ander- halfjaar geleden op de markt verscheen. „Ik geef niet zomaar m'n naam ergens aan. Ik wil er wel serieus mee bezig zijn." Worden de meeste bekende Ne derlanders daar ook door een bedrijf voor gevraagd, Regilio Tuur nam zelf het initiatief. Hij trok twee jaar geleden de stoute schoenen aan en stapte naar United Fashion Makers in Waalwijk, het grootste bedrijf in herenconfectie binnen de Bene lux, waar onder meer de collec ties Frans Molenaar Signée en Peter van Holland worden ge maakt. „Ik dacht: als je iets wilt, moet je meteen bij de grootste beginnen." Peter van Holland werd aange wezen als zijn mentor. „We za ten gelijk op een lijn. Peter is ook een Rotterdammer en heeft net als ik die mouwen-opstro- pen - en-aan - de-slagmentali- teit." Door hem wordt Regilio nu ingewijd in de geheimen van onder meer de inkoop en distri butie. Z'n eerste stappen in het designerswereldje zet Regilio aan de hand van modelleur Marcel Mulder. Vrijwel dagelijks zijn beiden in het atelier in Waalwijk te vin den, waar Regilio's ideeën in kleding worden omgezet. Ten minste, als hij niet in New York is, waar hij zo'n zes maanden per jaar woont. Maar ook in The Big Apple werkt hij hard aan zijn nieuwe carrière. Daar volgt hij momenteel een warenken niscursus bij het Fashion Cen tre. „Ik wil echt het hele vak be heersen. Van het stoffen inko pen, het ontwerpen en het pa troontekenen tot en met de dis tributie." Zijn persoonlijke stijl drukt in middels een stempel op de col lecties Regilio New York black label, een collectie in een prijs klasse tot ongeveer 750 gulden, die uitsluitend bij de Peek CloppenburgAnsons-zaken wordt verkocht. Maar evenzeer op de eerste zomercollectie van Regilio red label, een collectie in de hogere prijsklasse, die bin nenkort in de betere herenmo dezaken zal hangen. Stijlvolle pakken voor de moderne man. Uitgevoerd in de meest luxe stoffen. „Armani is mijn grote voorbeeld. Zijn kracht ligt in het weglaten. Dus geen glimmende knopen, geen poespas, maar mooie stoffen en een strakke snit." Zijn gedrevenheid voor het mo devak verbaast niet alleen dege nen die de ex-bokser ooit in de ring aan de slag hebben gezien, maar hem zelf niet minder. „De mode is echt een roeping voor me geworden. Waarom? Ik weet het niet. Maar wat ik eerst voel de voor het boksen, voel ik nu voor dit vak. In mijn vorige car rière had ik dikwijls het idee dat ik werd geleid door een bepaal de kracht. Ik heb zoveel moeilij ke momenten gekend... op m'n twintigste ging ik al alleen naar Amerika met niet meer dan 2.000 gulden op zak. Ik heb avonden gehad dat ik van de heimwee lag te janken... weken dat ik van 100 dollar rond moest komen. Maar ik wist dat ik zou slagen. En dat gebeurde ook. Nu zegt die innerlijke stem me dat ik met boksen moet stoppen en me op de mode moet toeleg gen. De drang is er. En of die me ook echt naar een nieuw 'wereldkampioenschap'leidt? Absoluut." Regilio Tuur is een liefhebber van stijlvolle kleding en loopt graag in de strak gesneden pakken van zijn eigen label. foto gpd Vooijaarslook Make-up in de kleur van de huid. Subtieler dan sub tiel. In het voorjaar draait het om de kunst van de subtiele kleurnuances. Met een minimum aan keur- schakeringen moet een maximaal verfraaiend ef fect worden bereikt. Make up als een tweede huid, met transparante en glan zende effecten. De cosmeticamerken heb ben alle roze tinten, roze- achtige, beige tinten en zachte bruine aardekleu- ren, kortom alle kleurnu ances die ontleend zijn aan de huidskleuren zelf, In de doosjes gestopt om een haast onzichtbare voor- jaarslook te creëren. Lip pen zijn zo minimaal ge kleurd dat het nauwelijks opvalt dat de lippen zijn opgemaakt. En datzelfde geldt ook voor de ogen. Wit in verschillende tinten moet voor een levendige oogopslag zorgen en alleen een vleugje roze oogscha duw op het bovenste oog lid is toegestaan. Intens zwarte, sterk geac centueerde wimpers zijn daarentegen wel 'en vo gue'. En ook aan de wenk brauwen mag extra uit drukking worden gegeven in het nieuwe 'natuurlijke' voorjaarsgezicht. KITTY VAN GERVEN Alleen de rijken kunnen zich er mee behangen. Maar genieten van de aanblik ervan kan ieder een. Cartier-juwelen. Tegelijker tijd de meest begeerde en de meest geïmiteerde, 's Werelds beroemdste juweliersbedrijf be staat dit jaar anderhalve eeuw. En Nederland pikt daar een graantje van mee. Of liever ge zegd, een juweeltje. Op de tiende European Fine Art Fair, een van Europa's meest toonaangevende antiekbeurzen, die tot en met 16 maart in Maastricht wordt gehouden, is plaats ingeruimd voor een ten toonstelling van Cartier-juwe len. In chronologische volgorde geven ze een beeld van de ont wikkeling van dit beroemde 'huis'. Maar dat niet alleen. Cartier gunt de toeschouwer ook een blik in de toekomst met een bij zondere collectie 'nouvelle joaillerie', symbolische juwelen met een duidelijke verwijzing naar de 21ste eeuw. Een om wenteling in de Cartier-geschie- denis; de nieuwe collectie duidt er namelijk op dat de 'keizer' van de juwelenbranche de ko mende decennia nieuwe inspi ratiebronnen aanboort. Filoso fische bronnen haast, zoals het ontstaan van leven, het aardse en het hemelrijk. Vormgegeven in tien verschillende lijnen en vervaardigd uit 18-karaats rood- geel- en witgoud, platina, edel stenen en parels. Enerzijds zijn deze sieraden re presentatief voor de nieuwe, frisse kijk op het werk van dit Franse juweliershuis, anderzijds bevestigen zij de traditie van 150 jaar Cartier: creëren van pu re schoonheid uit edelmetalen en kostbare stenen. Een traditie, die in 1847 begon, toen Cartier werd opgericht als familiebe drijf. In de tweede helft van de vorige eeuw was men nog op zoek naar een eigen stijl. Van een echte 'identiteit' was toen nog geen sprake. Daar kwam echter verandering in toen prinses Mathilde, een nicht van Napo leon III, en later keizerin Eugé- nie de sieraden van Cartier 'ont dekten'. In hun kielzog sleepten zij de hele Franse aristocratie mee naar Cartier, die in 1899 zijn deuren opende aan de Rue de la Paix, in het hart van het Parijse modecentrum. Cartier zat vanaf 1900 duidelijk in de lift en kon de vleugels ook in het buitenland uitslaan. In 1902 werd een eerste kantoor in Platina bloemenbroche bezet met diamanten, samen met de bijpassen de oorbellen in 1948 gemaakt door Cartier in Parijs. De broche is 7,5 cm lang. Londen geopend. Rond 1910 werd op verzoek van tsarina Maria Feodorovna samen met Fabergé een expositie in Sint- Petersbrug gehouden van geë mailleerde ontwerpen en gegra veerde en gebeeldhouwde die ren, bloemen, klokken en acces soires. Sint-Petersburg kreeg kort daarna ook een vestiging van Cartier binnen haar stads grenzen. Hoe belangrijk de sieraden ook waren, de uurwerken namen toch ook een prominente plaats in. Een opvallende creatie was een serie mysterieuze klokken uit 1913. Midden op een trans parante wijzerplaat komen de wijzers als bij toverslag tot le ven, omdat niet te zien is hoe deze aan het uurwerk zijn ver bonden. Dit toonbeeld van technisch vernuft en esthetiek werd in de Art Deco-periode nog overtroffen door twaalf Chi nese en zes Portico-Mystery Clocks. Deze zijn voor Cartier wat de keizerlijke eieren zijn voor Fabergé. Na de Tweede Wereldoorlog bouwde Cartier aan zijn reputa tie voort met vooral naturalis tisch vormgegeven bloem- en dierontwerpen. Beroemd zijn de vogelbroches, sommige met vleugels van smaragd of licha men van robijn. Maar nog be kender zijn de panters. Oor spronkelijk ontworpen voor de Hertogin van Windsor groeide dit ontwerp later uit tot een klassieker binnen de heden daagse vormgeving en werd ten slotte het symbool voor 'the Art of Cartier'. Wie al die schoonheid zelf wil bewonderen kan zijn ogen de kost geven op de European Fine Art Fair in Maastricht, van maandag tot en met vrijdag ge opend van 11 tot 20 uur en op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. De expositie is een voor vertoning van een groots opge zette tentoonstelling ter gele genheid van het 150-jarig be staan van Cartier, die van april tot augustus te zien is in het Metropolitan Art Museum in New York en van oktober tot ja nuari volgend jaar in het British Museum in Londen. P U Z z E L H N R A R E K K E D 1 E L R E R E K K E D T E 1 R R N E R E 1 A D V 1 S E U R R R N E G S F 1 T T E R L E E N N 1 A T D S T K O E K S T A U S J E A D G O T R T R A M R S R O 0 1 S K E R L A P S E 0 P K 1 G S W A A R A P T E R L D E G T A R A O R D O A G R 1 E N T E Z L 1 E 1 O E A T O O M V N S E C L M B A B L B A E T A E S A S L W O O 1 K w G P U R T E N O D O R E T S O K 0 U E D A E G F R E Z E R R D S M E D R Adviseur Bode Bontwerker Bootsman Dansleraar Douane Etaleur Fitter Frezer Geoloog Gids Grossier Jager Koetsier Kok Koster Kramer Leidekker Logopedist Loods Metselaar Operateur Pater Rietdekker Runner Sereen Specialist Straatmaker Waard Wever OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links,-van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de- 7p. puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. kanaal; 2. borrel; 3. paraat; 4. rommel; 5. toeval; 6. ponton; 7. pilaar; 8. kameel; 9. stoker; 10. piloot; 11. karper; 12. totaal; 13. statig; 14. bromtol. Het citaat is van Octave Feuillet: „Men moet zijn leed nimmer strelen". HEINZ f&7z, paa&met was /a/ r4 tu/n maajz a/c/ a//£t TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring De markies stond op en trok zijn flar den recht. „Het is een vreselijk lot, dat mij getroffen heeft", prevelde hij. „Maar ik zal het dragen zoals het een Cantecler de Barneveld betaamt." „Ik weet niet wat u bedoelt", zei heer Ollie. „Maar ik geloof, dat u over drijft. Mijn grasmat staat tot uw be schikking, als u zin hebt in een dutje. Dat kan iedereen gebeuren, zelfs in onze stand." „In mijn stand niet", hernam de edelman op droeve toon. Ach, het is heel bitter. Altijd tast men de rechten van een ander aan. Altijd bezit een ander iets, dat men hebben wil." Heer Bommel keek vreemd op van deze opmerking. „Dat is naar voor u", sprak hij. „Ik heb er geen last van. Dat komt na tuurlijk omdat geld voor mij geen rol speelt. Ik heb alles - en ik heb niets van een ander nodig. Maar Wanneer ik u soms helpen kan met een lening of zo..." „Fi done!" riep de markies afwenkend. „Dat zou affreus zijn! Ik moet trachten te leven zonder iets aan te nemen. Reeds weken lang mat ik mij af, maar het lukt niet. Zelfs wanneer ik de weg naar huis wens te nemen steel ik het terrein van een ander." „U maakt grapjes", zei heer Ollie glimlachend. „Komt u toch bin nen, dan kunnen we uw zorgen be spreken bij een kopje koffie." Nu be gon de edelman zijn geduld te verlie zen. „Ik mag niets van een ander aannemen!" riep hij met grote na druk - en het geluid van zijn stem was zo krachtig, dat de bediende Joost het in de keuken hoorde. „Nee maar", mompelde de knecht, het hoofd om de deur stekend. „Heer Olivier heeft woorden met de mar kies. En het lijkt me toe, dat die tot de bedelstaf vervallen is, wanneer ik mij zo mag uitdrukken!" H W DOOR JAN VISSER /y£j Genieten van het prachtige voorjaarsweer is het motto voor dt helft van deze week want vanaf donderdag gaan de temperati stuk omlaag en zou er ook regen kunnen gaan vallen. De minder gunstige vooruitzichten zijn het gevolg van een vei ving van het zwaartepunt van het hogedrukgebied. Dezer vindt het luchtdrukmaximum zich boven het Europese vasteï ter in de week ten westen van Portugal. De wind draait daard 6 westelijke richtingen. Bovendien trekt vanuit de regio Groenli land een hogedrukcel naar het zuidoosten. Aan de oostflank van dit systeem bewegen luchtmassa's uit streken zich naar het Noordzeegebied. Mocht deze lucht ons het einde van de week bereiken (zeker is deze ontwikkeling a minst) dan zal het kwik moeite hebben om overdag tot een gr op te lopen. I n de nacht zouden er minima mogelijk kunnen zijn tot iets c Morgen is het evenwel nog net zulk mooi weer als vandaag of 6 er wel een addertje onder het gras schuilt. Mistbanken die in zijn ontstaan of mistgebieden die voor de kust rondhangen ki zich nog enige tijd handhaven en/of gaan uitbreiden. Daardor het even duren voor de zon weer de eerste viool speelt en het meer dan 10 graden is gestegen. Uiteindelijk moet er in de I dinsdagmiddag voor westelijk Nederland circa 13 graden in zitten. De wind waait meest zwak uit richtingen tussen noord Gisteren kwam tijdens de ochtend mist voor. Daarna werd he en liepen de temperaturen flink op. Bij weinig wind kwam St op 15,3 graden, Leiden op 13,4, Schiphol 13,0 en Bloemen Zee noteerde 12,8 graden. Tijdens de afgelopen nacht ontstonden opnieuw enkele mistl en nabij het aardoppervlak was het hier en daar wat vorstig, mobilisten moesten weer de krabber gebruiken om hun ruitei te maken. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Flinke wolkenvelden en af en toe regen, in het noorden ook sneeuw. In de omge ving van Oslo overwe gend droog en af en toe zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 gra den. Zweden: In het zuiden en mid den droog en zonnige perioden. In het noor den meer bewolking en met name morgen wat regen of sneeuw. Tem peratuur 's middags ongeveer 7 graden. Denemarken: Flink wat zon en droog. Maximumtemperatuur circa 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Morgen droog, eerst mist, later zon. Vooral in Schotland ook wat wolkenvelden. Woensdag vanuit het westen meer wolken en in Ier land, Wales en Schotland een en kele bui. In Engeland de meeste zon. Middagtemperatuur variërend van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. België en Luxemburg: Droog en vrij zonnig. Morgen tem peratuur rond 17 graden, woens dag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon en droog. Maxima uiteen lopend van 14 graden in Duinker ken tot bijna 20 in Dijon en Lyon. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. In het zuidwesten eerst nog kans op wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden, in de Al- garve vlak bij zee iets lager. Madeira: Wolkenvelden en eerst nog kans op een bui. Langzaam wat meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, morgen iets hoger. Spanje: Zonnig. In het zuiden, met name bij Gibraltar sterk toenemende wind. Middagtemperatuur van 18 bij Barcelona tot 22 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar op de noordstranden eerst kans op wolken. Droog. Maxi ma ongeveer 23 graden, morgen warmer. Marokko: Westkust: zonnig. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Tunesië: Wolkenvelden en enkele buien, ook met onweer. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Morgen afne mend buiig. Maxima aan zee onge veer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en zacht lenteweer. In de ochtend kans op mist. Maxima ongeveer 20 graden. Mallorcaenlbiza: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Italië: Vrij zonnig en droog. In het uiterste zuiden aanhoudend buiig, winderig en fris. Middagtemperatuur meest zo'n 14 graden, maar langs de Adriatische kust met een stevige noordoostenwind veel frisser. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Vrij koud met een middagtemperatuur van ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele bui en, ook met onweer. Vrij veel wind en uiterst fris met maxima meest tussen 10 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon, maar ook wolkenvel den en een enkele regen- of on weersbui. Daling van temperatuur, maxima van rond 9 op de Dar- danellen tot 14 op Cyprus. Duitsland: In de ochtend lokaal mist. Daarna zonnig en rustig. Middagtempera tuur tussen 15 en 18 graden, in DINSDAG 11 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon or Maan op 08.14 Maanj Waterstand IJmuiden Kat Hoog 05.06 17.20 04 Laag 02.50 13.06 02. 7 Co An Ju. de 5 W sp Weerrapporten 10 maart 07 u grondmist v grondmist 2 mistbanken z onbew z licht bew r onbew. r grondmist c Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux onbew Brussel onbew Cyprus licht be Dublin zwaar t Frankfurt onbew Genève mist Helsinki licht b( Innsbruck onbew. Istanbul regenb Klagenfurt onbew. Kopenhagen mist Madrid Malaga Mallorca Zurich mist 2 Bangkok licht bew. 2 Buenos Aires half bew. c Casablanca onbew. 2 Johannesburg half bew v Los Angeles onbew. r New Orleans mistbanken 2 New York 1/0 Tel Aviv Tokyo half bew. half bew. Freiburg en omgeving if,0' graden. i/n Zwitserland: Flink wat zon en droog. pm> kans op mist. Middagtelais omstreeks 14 graden00 Oostenrijk: 1^ Flinke zonnige perioden M In de dalen mogelijk mil/n -- uinf Droog en gaandeweg rrl-OO Ochtends wel kans opf00 dagtemperaturen oploS^h ongeveer 12 graden. 10 v daar mist. Verder zonnijjove en droog. Middagtempel 17 gen rond 12 graden. >31 Hongarije: Rustig weer met in df-00 ochtend lokaal mist. geld zon en droog. Mid ratuur ongeveer 12 gradf^.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12