SPD boycot overleg belastingverlaging qrijk nieuws voor iedereen die een huiscentrale heeft. Na Deng stromen de hoornvliezen toe Buitenland Ontvoerder: Dood Loubna was ongeluk Jeltsin zet Tsjoebais op hoge post regering Crisis Albanië legt kloof tussen noord en zuid bloot DAG 8 MAART 1997 ERZO ZIFl -^tie in EU op koers voor EMU 'ageaL Bijna alle EU-lidstaten hebben hun inflatie onder con- Vlleen Griekenland haalt de limiet op geen stukken na met ENfiatie van 6,6 procent. Volgens het EMU-verdrag mogen die willen toetreden een inflatie hebben die maximaal cent hoger ligt dan het gemiddelde van de drie landen laagste geldontwaarding. De lat ligt daarmee nu op 2,6 ut. Naast Griekenland hebben ook Spanje (2,8) en Portugal t berelDg te veel inflatie, maar naar verwachting kunnen zij de li- AC hetv®nse jeugd schiet op zwervers ''^e De Japanse politie heeft in Neyagawa bij Osaka een tieners aangehouden die maandenlang bij wijze van tijd- kerinjjf met luchtbuksen op daklozen schoot. Het jongste slacht- j een 63-jarige zwerver die aan zijn oog gewond raakte. De js, allen rond de veertien jaar, beschoten de man zo'n drie ng. Sinds juni vorig jaar vuurde de bende soms wel twaalf- )prd|d plast'c kogels per dag af op de zwervers die langs de oe- L de Yodo-rivier bivakkeren. 5121 Itbewoner weer bovengronds De 17-jarige Cliff Welty, een dakloze jongen die twee |en in een grot bij Ocala in Florida leefde, is bovengronds ien, waar hij hartverwarmend door de bevolking werd op- ;en. „Vierentwintig uur geleden had ik niets en nu wil ie- me helpen", zei Welty in een interview met de krant itar-Banner. Mensen gaven hem geld en sommigen bo- IÉ||n hem te adopteren. De jongen tekende ook een contract n gastoptreden in een talkshow. Welty was op straat ge il-zijn moeder, waarna hij naar Ocala was gekomen en in (meter diepe grot was afgedaald. Al die tijd had hij geleefd yal uit vuilnisbakken. Sociaal werkers proberen nu zijn ou- :rs p te sporen, ginn ital banen VS sterk gestegen frcTONIn de Verenigde Staten zijn er in februari 339.000 re banen bijgekomen. Dat is veel meer dan de 220.000 die hdigen gemiddeld hadden geraamd. Het was de sterkste 'Igroei sinds mei vorig jaar, aldus het ministerie van Arbeid ?n. Het werkloosheidspercentage daalde zoals verwacht 4 tot 5,3. De groei van de werkgelegenheid voedt de specu- ;SEf®ver een renteverhoging later in deze maand. SS-officier Hass aangeklaagd 0691, in Rome is gisteren de voormalige SS-officier Karl Hass 7.30pdaagd wegens zijn rol in de moordpartij op 335 burgers in "|>en vergeldingsactie van de SS na een bomaanslag door iliaanse verzet. Naast Hass moet ook de voormalige SS'er Priebke terechtstaan wegens het bloedbad. De 84-jarige feisde vorig jaar op verzoek van het openbaar ministerie Witserland naar Rome om te getuigen in het eerste proces (Priebke. Maar hij bedacht zich op het laatste moment en larde dat hij en Priebke moesten meewerken aan de □partij omdat ze anders zelf gedood zouden zijn door de ideren Rwanda vast voor genocide In Rwanda zitten meer dan duizend kinderen in de ge- Eüis wegens betrokkenheid bij de volkerenmoord in 1994. Kige van de kinderen waren ten tijde van de massaslachtin- (s zeven jaar, heeft een speciale VN-mensenrechte.nrap- lur gisteren in Genève gezegd. Na de genocide zijn de men- Ihtenschendingen doorgegaan, aldus rapporteur Degni- IZo werden journalisten, rechters en mensenrechtenacti- igeïntimideerd, gearresteerd en in sommige gevallen zelfs lord. pan wil actie V-raad in Zaïre VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft de Veilig- |aad gisteren gevraagd om druk uit te oefenen op de Zaïre- iellen om een staakt-het-vuren te aanvaarden. Annan sprak |uur lang achter gesloten deuren met de vijftien leden van lligheidsraad. De rebellen staan op het punt om de strate- I rivierstad Kisangani in te nemen, maar zouden daarbij op fverzet stuiten. Het was onduidelijk of Annan de Veilig- taad heeft opgeroepen om een internationale troepen- naar Zaire te sturen. Massaal protest tegen afbouwen subsidie mijnbouw dreigt VS met aanklacht textiel lopese Commissie heeft gedreigd met een offi- anklacht tegen de Vere- Iltaten als de Amerikanen ;e textielproducten blij- nmerken als .'Made in of'Made in India', merikaanse regels bepa- ook na complete bewer- de Europese Unie aan- n moet worden dat de ïnkelijke ruwe stof af- g is uit China, Pakistan, f een ander land. De top pers en kledingindustrie opa hebben daaronder te aldus de Commissie. Ze komen te vallen onder [uotaregelingen voor laar ook ontberen ze een ijk verkoopargument te- r de Amerikaanse klan- en Europees kwaliteits- De plannen van de Duitse regering om de jaarlijkse subsidie aan de steenkolenmijnen te verminderen hebben een golf van protesten losgemaakt. De oppositiepartij SPD zeg de een voor vandaag gepland gesprek met de regeringspartijen over een belastingher vorming af. Duizenden mijnwerkers legden alle Duitse kolenmijnen stil en bezetten talrijke af- en toeritten van autosnelwegen. De SPD-premiers Rau en Lafontaine van Noordrijn-Westfalen en Saarland hebben voor vandaag een protestbijeenkomst in Du- esseldorf belegd en eisen dat de regering de plannen van tafel haalt. Bonn ap60.000 banen in de mijnbouw zich vooral tegen de geplande een 'onverteerbare provocatie'. De afzegging van het belasting- Ook de door de SPD geleide overleg kwam de SPD op scher- deelstaatregeringen van Noor- pe kritiek van de coalitiepartijen drijn-Westfalen en Saarland te staan, maar de SPD noemde keurden het kolenplan van de de geplande vernietiging van bondsregering af. Zij keerden vermindering van het aantal ba nen in de mijnbouw naar 30.000 in het jaar 2005. Op het ogenblik telt Duitsland nog 90.000 mijnwerkers, kanselarijminister Bohl had 'weinig begrip' voor de afzeg ging. De CDU-politicus noemde het plan van de regering om de huidige kolensubsidie van acht miljard mark in tot 2005 te ver minderen van de huidige 10 miljard mark tot 3,8 miljard 'zeer fair en vergaand'. Minister van financien Waigel zei dat noch de mijnwerkers noch de werklozen gebaat zijn met de beslissing van de SPD. De FDP- politici Gerhardt en Solms ver weten de SPD tijdrekken. De regering wil de subsidies korten omdat de Duitse steen- Dehaene haalt falende justitie over de hekel i- Buren betuigen hun medeleven met de vader van Loubna. product, zoals Italiaanse sjaals en Britse katoenen kleding, kan het op de Amerikaanse markt beter doen. De Europese Commissie zal een klacht bij de Wereldhan delsorganisatie indienen tenzij de Amerikanen binnenkort over de brug komen met een bevre digend aanbod. De zaak is in Brussel aangekaart door de koe pelorganisatie van de Italiaanse textiel en kledingproducenten. Alleen al de Italiaanse zijdefa brikanten vrezen voor een scha de van ruim 120 miljoen gulden als de Amerikanen niet toege ven. Onder de nieuwe Europese regeling voor handelsbarrières kunnen individuele bedrijven en federaties in de Unie klach ten indienen bij Brussel. De Commissie onderzoekt de zaak en neemt zo nodig actie. De dood van de 9-jarige Marokkaanse Loubna was een ongeluk, heeft gisteren de 33-jarige Brusselse garagehouder verklaard die haai dood op zijn geweten heeft. Vol gens de Belgische krant Le Soir heeft de man bekend dat hij het kind op de dag van de ontvoering heeft verkracht in de kelder van het garagebedrijf. Na zijn daad gaf hij haar een flinke duw, waarna ze met haar hoofd op de hoek van een kist terecht kwam. De verklaring is strijdig met een getuige nis van een vriendinnetje van Loubna. Die beweert Loubna enkele dagen na haar ver dwijning te hebben gezien op de achter bank van een zwarte auto. Die getuigenis heeft volgens justitie een belangrijke rol ge speeld bij het ontmaskeren van de dader. Het lijk van Loubna werd woensdag avond gevonden in een ijzeren kist in de kelder van het garagebedrijf van de ver dachte. Het meisje was al lange tijd dood. Dérochette wordt formeel vooralsnog alleen beschuldigd van ontvoering en verkrach ting. De Belgische televisie meldde gisteren dat er wellicht een verband bestaat tussen de bende van Dutroux en de Brusselaar. Justitie ontving in september een anonieme brief waarin staat dat Dutroux en zijn hand langer Nihoul geregeld bij het pompstation van de man kwamen. De Brusselse politie kreeg in oktober 1996 van justitie in Neuf- chateau de opdracht de tip te onderzoeken. Een oppervlakkige huiszoeking bij Dero- chette leverde echter niets op. Bij die gele genheid keek de politie ook in de kelder waar Loubna de afgelopen week gevonden werd, zonder resultaat. De vader van de ga ragehouder heeft overigens bevestigd dat Nihoul en Dutroux, ieder afzonderlijk, wel eens kwamen tanken. Opnieuw lijkt daarmee te worden aange toond dat de Brusselse gerechtelijke politie haar werk niet goed deed. Zo zou ook niet aan Neufchateau zijn gemeld dat de gara gehouder eerder zedenmisdrijven tegen kinderen had gepleegd. Een en ander brengt de positie van de Brusselse politie commissaris Marnette in gevaar. Mamette is de afgelopen maanden vaker genoemd als iemand die het onderzoek van Neufcha teau trachtte te saboteren. Premier Dehaene heeft gisteren gezegd dat de Brusselse justitie zwaar heeft gefaald in de zoektocht naar Loubna. Justitie van Neufchateau heeft de zaak uiteindelijk op gelost, op basis van gegevens die in 1992 ook al voorhanden waren. Dehaene kondig de sancties aan. De dood van Loubna' heeft veel indruk gemaakt op de Marokkaanse gemeenschap in België. Enkele honderden Marokkanen trokken gisteren in stille optocht naar het stadhuis van Mechelen om het rouwregister te tekenen. Donderdag kwam het in de Brusselse deelgemeente Elsene tot relletjes, toen enkele honderden Marokkaanse jon geren met stenen hun woede koelden op het gemeentehuis. Ook gisteren was het on rustig. De familie van Loubna heeft opge roepen tot kalmte om waardig afscheid te kunnen nemen. De familie dreigt de ge plande rouwdienst van vandaag af te gelas ten als de incidenten voortduren. moskou ap De Russische president Jeltsin heeft zijn invloedrijke stafchef Tsjoebais vrijdag benoemd tot eerste vice-premier en hem be last met het nieuwe programma van economische hervormin gen. Tsjoebais had dezelfde titel toen hij begin vorig jaar ontsla gen werd. Hij leidde later de succesvolle herverkiezingscam pagne van Jeltsin en werd ver volgens door de president tot stafchef benoemd. Hij was na de ineenstorting van de Sov- In de komende jaren wordt een aantal belang de telefoonnummers vervangen door nieuwe, J prte nummers. Het alarmnummer 06-11 is bijvoor- cld vanaf 1 maart 1 12f*L Dit nieuwe nummer is raks in heel Europa hetzelfde. Hoewel u met onze telecommunicatieappara- ur het nieuwe alarmnummer kunt bellen, kan het rkomen dat de verbinding via een huiscentrale et in één keer tot stand komt. PTT Telecom maakt het mogelijk dit zelf te ierda)ntroleren met het gratis testnummer 129. Dit tnummer is bedoeld voor iedereen met een huis centrale van PTT Telecom of 'n andere leverancier. Het werkt heel eenvoudig. U belt vijf keer het testnummer. Krijgt u steeds verbinding dan bete kent dat dat uw huiscentrale goed functioneert met de nieuwe, korte nummers. Hoort u niets en bent u in het bezit van PTT Telecom-apparatuur, bel dan onze servicedienst: 0800-0407 (gratis). Samen met u zoeken wij dan een passende oplossing. Als u apparatuur hebt van een ander merk, neem dan contact op met uw leverancier. Tot 1 september 1997 kunt u zowel 06-11 als 112 bellen jetunie de opsteller en uitvoer der van het Russische privatise ringsprogramma en kreeg alom de schuld van de ongelijkheid en corruptie die daar uit voort kwamen. Donderdag kondigde de van een hartoperatie en longontsteking herstelde Jeltsin opnieuw vergaande economi sche hervormingen aan. Door daarmee Tsjoebais te belasten beschikt Jeltsin meteen over een kop van Jut, mocht het nieuwe programma mislopen of impopulair blijken. Vooruitlo pend op de verwachte benoe ming zei communistenleider Zjoeganov dat een belangrijke functie voor Tsjoebais in de re gering een slag in het gezicht van de Doema zou zijn en 'een verdere stap naar criminalise ring van de macht'. De nieuwe eerste vice-pre- mier verklaarde dat premier Tsjernomyrdin op zijn post blijft. Tsjoebais zei zich te voe gen in een 'sterk team' geleid door de 'bedreven' Tsjernomyr din. koolwinning te duur is. Hoewel het importeren van steenkool goedkoper is, wordgn de mijnen onder de politieke en sociale druk opengehouden. Per ar beidsplaats verstrekt Bonn nu een subsidie van 100.000 mark. IG Bergbau wil dat de subsidies niet onder de 6,5 tot 7 miljard komen. Het overleg over de be lastinghervorming gaat vooral over de voorgenomen belas tingverlagingen van in totaal dertig miljard mark. Om die vermindering van de overheids inkomsten op te vangen, wor den aftrekmogelijkheden be perkt en worden enkele nieuwe tarieven ingevoerd. De SPD is het met de regering eens over de verlaging, alleen verzet de partij zich tegen de invulling van de plannen zoals de rege ring die voor ogen staat. Kortgeleden praatte de SPD en de coalitie ook al over de be lastingplannen. Dat overleg le verde niet meer op dan dat er een werkgroep in het leven werd geroepen die zich over de problemen zou buigen. Amerikanen worden maar dikker, dikker en dikker atlanta ap De Amerikanen worden steeds zwaarder. Ze zijn nu zelfs het vetst sinds mensen heugenis, ofwel sinds de jaren zestig toen de autoriteiten be gonnen met het bijhouden van statistieken. Oorzaak van al dat overtollige vet: de af standbediening. „Je hoeft je eigen garage deur zelfs niet meer op te til len", zegt epidemiloog Ri chard Troiano. „Je drukt op een knop. Er zijn een hoop moderne gemakken die elke activiteit praktisch elimine ren." De Amerikaanse obses sie met calorieën, buikspier apparaten en fitnesscentra zullen eerder toe- dan afne men, omdat de Amerikaan, eenmaal aangekomen bij dat fitnesscentrum, liever de lift neemt dan de trap, aldus Troiano. Uit een onderzoek van het nationale gezondheids- en voedingsbureau, uitgevoerd tussen 1988 en 1994 onder 22.388 Amerikanen, blijkt dat een op de drie volwassenen, 12 procent van de tieners en 14 procent van de jongere kinderen te zwaar is. Zo hoog zijn deze percentages nog nooit geweest. Vorig jaar rie pen de volksgezondheidsau- toriteiten de bevolking op om minstens een half uur per dag aan lichaamsbeweging te doen. Een korte wandeling of zelfs het voortduwen van een kinder- of winkelwagentje zouden al wonderen kunnen doen. tirana judith ingram De crisis in Albanië heeft niet alleen de regering aan het wan kelen gebracht maar ook de die pe scheidslijn tussen noord en zuid blootgelegd. Beide delen van het land worden bewoond door verschillende etnische groeperingen. De landschappen zijn totaal verschillend, dus ook hun economie en mate van welvaart. Ruim zes jaar geleden kwam er een einde aan het communisti sche bewind dat Albanië in een totaal isolement had gedom peld en het leven van de bur gers bij wijze van spreken van minuut tot minuut had be paald. Toen die wurggreep voorbij was, kwamen er meer contacten tussen noord en zuid, en daarmee ook meer conflic ten. President Berisha komt uit het bergachtige uiterste noorden, waar de etnische bevolkings groep Geg in de meerderheid is. Berisha omringt zich met men sen uit zijn eigen regio die loy aal aan hem zijn. Bovendien heeft hij zijn lijfwachten geron seld in zijn thuisbasis Tropoje. Het zuiden van Albanië, waar de bevolkingsgroep Tosk en de etnische Grieken wonen, was het bolwerk van de laatste com munistische heerser Enver Hoxha. De socialistische partij, opvolger van de communisti sche, staat nog steeds sterk in het zuiden. Veel zuiderlingen trokken in de postcommunisti sche machtsstrijd aan het kortste eind. Daar staat tegen over dat ze hebben geprofiteerd van de vrijere economische be trekkingen met buurland Grie kenland en met Italië, dat op eens binnen handbereik aan de overkant van de Adriatische Zee ligt. Behalve aan de legale han del werd er in het zuiden ook veel geld verdiend aan drugs- en mensensmokkel. De noorderlingen grepen de macht, maar werden gecon fronteerd met de oorlogen in voormalig Joegoslavië en de sancties die de Verenigde Naties in 1993 instelden tegen de afge slankte republiek Joegoslavië. De buitenlandse handel van de noorderlingen bleef daardoor beperkt tot illegale benzine- smokkel. De kiem van het hui dige conflict in Albanië ligt in dit welvaartsverschil tussen noord en zuid. De piramideschema's, waarbij vroege inleggers geld krijgen van late inleggers totdat het he le systeem onder zijn eigen ge wicht in elkaar stort, begonnen in het zuiden al in 1991 de kop op te steken. In het noorden kwam dat pas veel later, omdat de bewoners daar simpelweg geen geld hadden. Vijf van de ineengestorte pira midefondsen waren gevestigd in het Zuid-Albanese Vlore. Daar lag ook het zwaartepunt van de volksopstand die half ja nuari begon. Het fiasco van de ze beleggingen versterkte het economische en politieke onge rief dat de Albanezen de laatste jaren hebben opgekropt. Aan gezien de bevolking geen erva ring heeft met straatprotest en volksopstand is er nooit een uit laatklep geweest voor die frus traties - totdat honderdduizen den Albanezen opeens al hun geld kwijt waren. Het ongepolijste verzet.dat toen ontstond, richtte zich steeds meer op de andere frustraties van de laatste jaren, zoals de overweldigende maar dubieuze overwinning van Berisha's De mocratische Partij tijdens de parlementsverkiezingen van mei vorig jaar. „Onze president heeft de ene Albanees tegen de andere opgezetzegt studente Albana Zenollari. „En dat is het ergste wat hij heeft kunnen doen." peking yvonne van der heupen correspondent De Chinese partijveteraan Deng Xiaoping maakt na zijn dood in een wel heel onver wacht opzicht school in China. In navol ging van de 'architect van de hervormin gen' hebben inmiddels honderden men sen in Peking besloten hun hoornvliezen na te laten aan oogbanken. Enkele afge vaardigden in het Volkscongres zullen hun lichamen of organen ter beschikking stel len aan de wetenschap. In Shanghai heb ben honderden zich aangemeld om te worden gecremeerd en hun as boven zee te laten uitstrooien. "'Wij hebben besloten onze hoornvlie zen aan een oogbank te schenken, omdat we op deze manier ons verdriet over de dood van Deng Xiaoping kunnen uitdruk ken en eerbied voor hem kunnen tonen", zei de gepensioneerde functionaris Bu Jin- zhi (64) ook namens zijn vrouw. Een ver klaring van honderd studenten medicij nen die hetzelfde deden: "Deng was een groot man die zichzelf geheel en al heeft gegeven voor het land en het volk. Wij zijn diep geroerd door zijn filosofische kijk op leven en dood". Bij de Tongren Oogbank in Peking die in 1990 opende, hebben zich in de afgelor pen jaren in totaal vierduizend donoren aangemeld. Tongren en veel andere zie kenhuizen in China hebben nog steeds een groot tekort aan organen voor trans plantatie. De traditionele opvatting in Chi na is dat een dode ongeschonden moet worden begraven. De overheid vult een deel van het tekort op een controversiële manier op door organen van geëxecuteer de gevangen voor transplantatie te gebrui ken. Volgens Amnesty International wor den soms zelfs gevangenen geëxecuteerd om hoge partijfunctionarissen aan nieuwe organen te helpen. Deng Xiaoping wordt uitgebreid gepre zen om het voorbeeld dat hij heeft gesteld door zijn hoornvliezen te schenken voor transplantatie en zijn lichaam voor weten schappelijk onderzoek ter beschikking te stellen. "Het doneren van organen is in China nog steeds geen geaccepteerde praktijk, alhoewel crematie voor het over grote deel de plaats heeft ingenomen van begraven", aldus professor Yan Renying van de Peking Universiteit voor Medische Wetenschappen. Ook het idee de as na crematie te ver strooien over zee zoals Deng wenste, is aangeslagen. Meer dan vierhonderd men sen in Shanghai hebben zich in de afgelo pen week daarvoor aangemeld. De autori teiten in heel China proberen crematies te bevorderen om het begraven dat veel schaars land vergt, te vervangen. "De gro te man speelt een leidinggevende rol in het veranderen van een traditionele ge woonte. We treden gewoon in zijn voet sporen', zei een vrachtwagenchauffeur.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5