Londen 99.- Verkoop van porno- en geweldvideo's strafbaar 'Wet is verpest in Tweede Kamer' Binnenland Reuzencylinder aan de wandel Overijssel restaureert grafheuvels Misdaadjournalist De Vries moet voor de rechter komen Advies Heidemij: hondenpoep tellen Onenigheid over kievitsei splijt vogelbeschermers Adoptie buitenlands kind door één persoon mag EXCLUSIEF GEPRIJSDE ROLF BENZ van tilUlitóNHUi >TERDAG 8 MAART 1997 gelovigen mijden AH [dntfoort Leden van de Nederlands Hervormde Kerk uit flontfoort komen niet meer bij de plaatselijke Albert Heijn. Het - rootwinkelbedrijf heeft namelijk de zondagsrust geschonden, j in dat ging dominee M. van Kooten en een aantal van zijn ge- I heenteleden te ver. De concurrerende supermarkt kreeg er on- I eveer dertig nieuwe klanten bij. Dominee Van Kooten riep van- f de kansel zijn op de dagelijkse boodschappen elders te doen, •adat de winkelier op een zondag eind december zijn deuren te§e!ad opengesteld in verband met kerstinkopen. De predikant ne jVhaalde zijn 'koopadvies' in het kerkblaadje. radq /vensj -Apeldoorn wil wiet-telers gedogen egengfi doorn De Apeldoornse gemeenteraad voelt er voor regio nale telers va s van wiet toe te staan aan de plaatselijke zes cof- rkinjeshops te leveren. Met dat standpunt neemt Apeldoorn een erbjniel positie in onder de grote steden. Officier van Justitie Lan.L.H. van Tooren vindt het idee interessant, maar richtlijnen d;gn het ministerie bieden weinig speelruimte. Door de plaatse en, kjke wiet-telers te gedogen kan de overheid beter controle uitoe- op de kwaliteit van de wiet (met het oog op gezondheids- ngenjsico's). Ook kan de handel in softdrugs uit het criminele circuit worden, redeneren PvdA, D66, GroenLinks en een groot ajeel van de WD-fractie in Apeldoorn. Helemaal uniek is Apel- overigens niet in deze stellingname. In,fleerhugowaard gevijvoorbeeld wordt de teelt van het geestverruimende gewas bij atuu|aatselijke tuinders gedoogd. isreJ Je wijd om nieuwe rijksweg Brabant even; rchioen haag» De aanleg van de nieuwe rijksweg Eindhoven-Oss n- meJept veel bezwaren op van milieuorganisaties. De kritiek betreft ils one geplande omleidingen bij Oss, omlegging Heesch en Hoog d vanfugt- Dat bleek gisteren bij de Raad van State. Met de rijksweg jk gei>ndhoven-Oss komt er een rechtstreekse aansluiting op de A50 ïg hei-Hertogenbosch-Nijmegen. De provincie heeft de bestem- ordetpingsp'^11611 van Oss en Bernheze goedgekeurd. De vereniging g enjlilieudefensie ziet in de rijksweg geen structurele oplossing jjkeroor de verkeersproblemen. De aantasting van natuur en land- kelo?hap vindt de vereniging onaanvaardbaar, lansi k )iefstal modems legt treinverkeer stil trecht Op het traject Almere Centraal-Lelystad was gisteren- ïiddag als gevolg van een stroomstoring ruim een uur geen •einverkeer mogelijk. De storing ontstond door diefstal van een antal modems uit een relaishuis in Almere. De seinen en wis- sls werkten daardoor niet meer, aldus de NS. De onbekende ieven hadden een gat in het huisje gemaakt en vervolgens de ïodems ontvreemd. De NS zette op het traject bussen in. De ïizigers moesten rekening houden met een half uur extra reis- jd. euscjteer dan kwart van FNV-leden vrouw ^sterdam Het aandeel vrouwen bij de FNV-bonden is het af- 'blopen jaar opnieuw gestegen. Voor het eerst is meer dan een or l Wart (25,8 procent) van de FNV-leden vrouw. De bonden in de jpllectieve sector hebben het hoogste aandeel vrouwelijke leden, pe Abvakabo heeft 136.000 vrouwen als lid, 42 procent van het °|taal. Bij de Algemene Onderwijsbond is zelfs meer dan de helft ™a'an de leden vrouw. De kappersbond heeft 95 procent vrouwe- jke leden. Van de vrouwelijke beroepsbevolking is 20 procent manangesloten bij een vakbond. Bij de mannen is dat percentage ij^Tile op A2 na botsing vrachtwagens lat odriebergen Op de A2 tussen Maastricht en Den Bosch is gister- zijnjiiddag een file van ongeveer 25 kilometer ontstaan nadat vijf 1 of Vrachtwagens met elkaar in botsing waren gekomen. Daardoor miakte in de buurt van knooppunt Batadorp, vlak boven Eindho- vefcn, de rijbaan gedeeltelijk geblokkeerd. Volgens de verkeers- og. èntrale in Driebergen hebben de trucks elkaar slechts licht ge- njakt. Er vielen geen gewonden. Ook zijn er geen gevaarlijke ukki$offen vrijgekomen. Op andere delen van de A2 deden zich opstoppingen voor. Tussen Eindhoven en Maastricht, De assen het knooppunt Leenderheide en Valkenswaard, ontstond aanfen file van drie kilometer door een geschaarde vrachtwagen, er enjassen Utrecht en Den Bosch op de A2 was vijf kilometer file. eger éigens de verkeerscentrale was het wat drukker op de weg dan door terugkerende wintersporters, ■ne i)orzaak veesterfte binnen bedrijf ;enef dat 4fN HAAG De dood van 240 koeien van boer Pauw, in 1995, uit rinsi,# Noord-Hollandse Beets is niet te wijten aan vervuiling bui- t is stf11 dit bedrijf. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport dat minister len - an Aartsen naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bij de oor- ling <9^ van de mysterieuze sterfte van vee werd aanvankelijk ge- an he9cht aan vervuiling. Volgens de onderzoekers zijn de proble- estee(len zeer waarschijnlijk veroorzaakt door een samenloop van ote cdctoren °P het bedrijf. Een daarvan is onderbemaling (bema- k vanpg's nodig om land droog te houden). Ze wijten de sterfte ver- :ers gfr aan het vermengen van mest met slootwater. Van Aartsen /oor de'8ert de boer financieel tegemoet te komen. :n actj i'^plichter loopt tegen de lamp Volle Een 55-jarige inwoner van Lochem is aangehouden op ""lijfirdenking van oplichting. Hij zou voor 900.000 gulden aan aan- etalingen in eigen zak hebben gestoken. Een woordvoerder van 'F1 Openbaar Ministerie in Zwolle heeft dat gisteren bekendge maakt. In advertenties lokte dè verdachte mensen die behoefte ,an adden aan een financiering. Zo'n twintig personen deden een Vibetaling. De verdachte zei het geld te gebruiken om een ven- potschap op te richten of om onroerend goed te taxeren. De jachtoffers van de man hoorden na de aanbetaling niets meer wo kn hem. De politie heeft in vier plaatsen in Nederland en België onwTiiszoekingen gedaan. Daarbij zijn diverse bescheiden en een og onbekende hoeveelheid geld aangetroffen. De woordvoer- er van het OM sluit meerdere aanhoudingen niet uit. Ruime keus, kleine prijs: Stel, u wilt naar Londen. U wilt een keuze uit 13 vertrek- itijdun per dag. II wilt kunnen kiezen uit London Stansted of London City Airport. En u wilt kunnen vertrekken uit rekel Amsterdam of Rotterdam. Wat mag dat kosten? hij Air UK nu vanaf 99,-' voor een enkele reis. neer u maar wilt. En voor een retourvlucht blijkefbetaalt u sleehts 198,-'. Bel voor informatie uw reisbureau of bel "■"7' peil <»ns direct: (023) 567 47 77. lf* Kabinetsbesluit voor beschenning van jongeren Videotheken die video's met geweld en porno aanbieden aan jongeren onder de zestien, kunnen voortaan straf rechtelijk worden aangepakt. Dat geldt ook voor biosco pen die verkeerde films openstellen voor jongeren. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. die bepalen of programma's, films of video's geschikt zijn voor jongeren onder de zestien. Zo kunnen de aanbieders van audiovisuele media zelf zorgen dat jongeren geen ongewenste zaken onder ogen krijgen. Deze zelfregulering" was in 1996 al afgesproken met de videobran- den haag anp Volgens het kabinetsbesluit ver dwijnt de filmkeuring, om plaats te maken voor een nieuw instituut waarin de televisieom roepen, bioscopen en videothe ken zijn vertegenwoordigd. Het instituut stelt de normen vast che. De overheid houdt echter een stok achter de deur. Wie de normen overtreedt, kan voort aan een straf krijgen. Bioscopen en videotheken die zich niet aan de besluiten van de film keuring hielden, konden nooit worden vervolgd. Het zoge naamde kinderporno-artikel 240 in het wetboek van straf recht wordt voor hen uitge breid. Ook de strafmaat gaat omhoog. Maximaal kan een boete worden opgelegd van 25.000 gulden (was 5000 gul den), of één jaar gevangenisstraf foxhol» De bewoners van Foxhol, Hoogezand, Sappemeeren omstreken moeten gisteren even hun ogen hebben uitgewreven, toen zij een 24 meter hoge cylinder langzaam door hun vlakke Groningse landschap za gen schuiven. De cylinder, een complete silo, stond op een dieplader die het 85 ton wegende gevaarte over een afstand van precies een kilometer van de kade van het Winschoterdiep naar het bedrijf Avebe in Foxhol zeulde. De silo krijgt een functie in het zuiveringsproces van het bedrijf. Het ding was een paar weken eerder al per schip aan de kade gearriveerd. foto anp dennis beek (was twee maanden). Door het kabinetsbesluit wor den de maatregelen voor om roepen, videotheken en biosco pen op één lijn gebracht. Nu gelden-voor hen verschillende regels. De Wet op de Filmverto ningen wordt ingetrokken. De maatregelen staan in de notitie Niet voor alle leeftijden: audio visuele media en de bescher ming van jeugdigen. Het stuk is naar de Tweede Kamer ge stuurd. Opsteller is staatsscreta- risTerpstra (volksgezondheid). dalfsen anp De Archelogische Monumen- tenwacht heeft gisteren een contract met de provincie Overijssel ondertekend voor het restaureren van vijftig prehisto rische grafheuvels in Noord- oost-Twente. Sinds 1995 zijn er in Twente al honderd van deze heuvels door de Monumenten- wacht gerestaureerd. De totale kosten van het project bedragen een miljoen gulden. De provincie, een aantal Twentse gemeenten, Overijssels Landschap en Staatsbosbeheer brengen het geld bijeen. Bij het herstel van de grafheuvels wor den eerst de bomen die er op staan geveld. Vervolgens wordt met schoon zand de oorspron kelijke vorm hersteld en worden de heuvels afgedekt met heide plaggen of strooisel. De grafheuvels zijn tussen de 2000 en 5000 jaar oud en vari eren in grootte van drie tot twintig meter doorsnede. De kleine heuvels bevatten meestal een urn met de gecremeerde resten van een overlèdene. Het gebruik van grafheuvels kwam in zwang toen de eerste boeren zich in deze streek vestigden. Hoger beroep van Hakkelaar in september hilversum «gpd De behandeling van het hoger beroep in de rechtszaak tegen de van drugshandel verdachte 'Hakkelaar' en zijn twee hand langers gaat begin september in Amsterdam van start. Het drietal had beroep aange tekend tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank van begin vorige maand. Zij kregen celstraffen variërend van drie tot zes jaar. In juli zullen de ver dedigers van de drie drugshan delaren en de advocaat-gene raal bij het hof aangeven wie zij als getuigen willen horen. den haag anp Journalist Peter R. de Vries moet zich bij de civiele rechter ver antwoorden voor het openbaar maken van gestolen informatie, zo heeft hij gisterenmiddag be vestigd. De misdaadverslagge ver publiceerde onlangs in zijn televisieprogramma op RTL4 informatie over lopende politie onderzoeken. De gegevens wa ren afkomstig van laptop-com puters die in de nacht van 15 op 16 december waren buitge maakt bij een inbraak bij het Landelijk Recherche Team in Zeist. De Staat der Nederlanden eist dat de rechter uitspreekt dat het publiceren van de informatie het staatsbelang heeft geschaad. Er zouden onder meer politie onderzoeken zijn stukgelopen. Volgens De Vries is dat onzin. „De ellende is niet ontstaan door de uitzending maar door de inbraak. Door de slechte be veiliging heeft de onderwereld nu die spullen. Dat is de grote schade". De Vries vindt het schandelijk dat justitie pas na de uitzending in actie is geko men. Hij zegt de informatie 'heel voorzichtig en versluierd' te hebben gebracht. ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten heteren gpd Als het aan adviesbureau Hei demij ligt. kan er binnenkort een nieuw legioen ambtenaren aan de slag: de poeptellers. Hei demij denkt dat het tellen van aantallen hondendrollen kan helpen bij het terugdringen van de overlast door hondenpoep. Dit blijkt uit het groenbeleids- plan dat Heidemij heeft opge steld voor de Betuwse gemeente Heteren. In dit plan worden richtlijnen gegeven voor het beheer van het openbaar groen in de drie dorpen tellende gemeente. Hei demij geeft ook adviezen om de grote massa hondenpoep in parken en plantsoenen aan te pakken. Een van die adviezen betreft de aanleg van zogeheten honden-uidaat-stroken, waar voor meteen een ambtelijke af korting is bedacht: HUS'en. Het gaat om stroken van 25 bij 1 meter, langs wegen en dergelij ke. Het is de bedoeling, zo stelt Heidemij, dat ze worden voor zien van een laag zand, zodat iedereen kan zien dat hij met een HUS te maken heeft. Een gemeente-ambtenaar zou de drollen elke week van de strook af moeten scheppen, om te voorkomen dat de honden ze op een gegeven moment ook gaan mijden als de pest. Nog beter zou het volgens Heidemij zijn als deze werknemer de bo lussen ook zou tellen. Op die manier kan namelijk nagegaan worden of het initiatief werkt. Het is niet bekend of het ge meentebestuur serieus over weegt een poepteller aan te stel len. leeuwarden anp gulden. Dit geld gaat naar de weidevogelbescherming. Bo vendien moeten zoekers nesten beschermd achterlaten. Volgens de Friezen is het eie ren zoeken prima geregeld zo. De landelijke vereniging wil het zoeken helemaal afschaffen. Woordvoerder H. Peters: „Je kan ook aan nestbescherming doen zonder eerst de eieren er uit te halen. Op die manier heb je ook contact met de natuur." De vrees bestaat dat het eie ren zoeken in Nederland wordt verboden, met uitzondering van Friesland. De angst bestaat dat op die manier een grote stroom „zoektoeristen" richting Fries land op gang komt. De jaarlijkse speurtocht naar het eerste kievitsei is de inzet van onenigheid tussen de Lan delijke Vogelbescherming en de Bond van Friese Vogelbescher- mingswachten. Volgens de lan delijke vogelbeschermers is de zoektocht ethisch onverant woord. Volgens de Friese orga nisatie levert het „contact dat mensen met de natuur hebben" juist een meerwaarde op. Het kievitsei is sinds 1993 vo gelvrij. In dat jaar besloot de Tweede Kamer dat iedereen in Nederland de broedsels mag zoeken. Voorwaarde is dat de speurders beschikken over een eierzoekkaart. Deze kost vijftien den haag anp Schmitz in brief aan Kamer: na te gaan welke voor- en nade len weer kleven aan adoptie van een buitenlands kind door één persoon of door homoparen. In haar brief concludeert Schmitz overigens dat het mo gelijk is dat een persoon zich over een kind ontfermt, terwijl deze volwassene met iemand van hetzelfde geslacht samen leeft. Volgens de staatssecretaris blijkt dit snel uit een sociaal on derzoek dat voorafgaand aan adoptie wordt gedaan. De be windsvrouw verwacht overigens niet dat adoptie door één per soon vaak zal voorkomen. Adoptie van een buitenlands kind door één persoon in Ne derland moet mogelijk zijn. Dat schrijft staatssecretaris Schmitz (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. De bewinds vrouw wil het aannemen van buitenlandse kinderen door ho moparen „niet bevorderen", zo schrijft zij. De staatssecretaris komt tot haar standpunten na onderzoek in binnen- en buitenland. Dat gebeurde nadat de Tweede Ka mer een motie had aanvaard waarin Schmitz werd gevraagd MITFffll Behalve De Vries zijn ook de producent van het programma, John de Mol Producties, en de zender, RTL4, gedaagd. De Staat eist onder meer dat de diskettes worden teruggestuurd, op straf fe van een dwangsom van een miljoen gulden. In ieder geval moet het de De Vries worden verboden de diskettes ooit nog te gebruiken. ■«IliHUW Dll \/A KI Til ^an toont 'n Alkmaar een indrukwekkende DIJ VM11 ML presentatie designmeubelen van nagenoeg alle topmerken. Zo is ook het bekende Duitse merk ROLF BENZ ruim vertegenwoordigd. ROLF BENZ FORUM 300 is een komfortabele. tijdloze relaxfauteuil. De rug is traploos verstel baar voor individueel zitkomfort. De voet is met leder bekleed en afgewerkt met chroom. exclusief bij Van Til ZOLANG DE VOORRAAD STREKT in diverse leerkleuren: van 5635,- Speciale aanbieding DESIGNCENTRUM Senaat ligt dwars bij sluiting drugspanden den haag hans geurens Junks knappen meestal op van een bezoekje aan een drugspand. Maar de buren worden er doodziek van. Ziek van dope scorende verslaafden die dag en nacht in en uitlopen. Die bedwelmd in de portieken hangen. Die hun injectienaalden rond laten slingeren. De omwo nenden hebben hun hoop gevestigd op de politiek. Vo rig is de Tweede Kamer het eens geworden over een wetsvoorstel over de sluiting van drugspanden. Nu ech ter dreigt de Eerste Kamer roet in het eten te gooien. Dat laatste is nonsens, volgens senator E.C.M. Jur- gens. De PvdA'er, een van de tegenstanders van het wetsvoorstel waarover dinsdag in de Eerste Kamer wordt gedebatteerd, vindt dat de senaat nu ten onrech te de Zwarte Piet krijgt toegespeeld. „Het voorstel is krakkemikkig. Het is verpest in de Tweede Kamer," stelt hij onomwonden. Al ruim anderhalf jaar wordt er gebakkeleid over de wet, die er moet komen sinds de Raad van State in 1995 burgemeesters verbood nog langer drugspanden te sluiten op grond van slechts een gemeentelijke veror dening. In het oorspronkelijke wetsvoorstel van het ka binet was uitdrukkelijk de overlast door drugspanden benoemd. Maar op initiatief van de parlementariërs Korthals (WD) en Van Heemst (PvdA) drong de Twee de Kamer aan op verruiming van de wet. Het woord drugspanden werd geschrapt. Gekozen werd voor meer algemene termen, met de bedoeling ook direct andere ellende in probleemwijken te kunnen aanpakken, zoals overlast door prostitutie, wapenhandel, of verkoop van gestolen goederen. Het kabinet ging uiteindelijk maar akkoord om de wet geen verdere vertraging te laten oplopen. Het ziet er nu naar uit dat dat juist daardoor toch gebeurt. Met uitzondering van de VVD hebben alle fracties in de se naat grote twijfels over de rechtsgeldigheid van het wetsvoorstel. Het is mogelijk in strijd met het Europees verdrag voor de Rechten van de Mens en misschien zelfs wel met de Grondwet, vrezen ze. Het is veel te ruim geformuleerd. Een aanvaring met het kabinet dreigt. Je kunt niet zo maar een woning dichttimmeren. 'Het recht op bescherming van de persoonlijke levenss feer' is immers een groot goed, vinden de senatoren. Jurgens bestrijdt dat de Eerste Kamer zich met juridi sche haarkloverijen bezig houdt en geen oog heeft voor de harde realiteit. „Natuurlijk vinden ook wij dat er iets aan de overlast moet worden gedaan. Maar als'je echt iets wilt doen, moet je niet iets maken dat de eerste de beste keer bij de rechter sneuvelt." De Tweede Kamer is overijverig geweest, vindt hij. „Die wet had er al meer dan een jaar geleden kunnen liggen. Als de Tweede Ka mer het simpel had gehouden, was de zaak voor 1 ja nuari 1996 geregeld." Volgens Jurgens is de verruiming van het wetsvoor stel een onhandige zet geweest. „Als je het het kabinet vraagt, zullen ze ook vinden dat hun eerste voorstel be ter was. Ach, je ziet wel vaker dat de Tweede Kamer di rect iets breders probeert te maken, maar daar moet wel een wettelijke basis voor zijn." De senator sluit niet uit dat er dinsdag toch nog een list wordt verzonnen. Achter de schermen wordt druk over leg gepleegd tussen de fracties. De PvdA'er: „Het zou bijvoorbeeld kunnen dat we als senaat een andere inte- pretatie aan het wetsvoorstel geven, alleen voor drug spanden, hoewel dat eigenlijk niet mag. Of we komen tot de conclusie dat de Raad van State maar om advies moet worden gevraagd. Als die zegt dat het wetsvoor stel in orde is, dan accepteren wij dat." Grootscheepse evacuatie na brand Jaarbeurs utrecht. anp De brandweer in Utrecht heeft gistermiddag naar schatting 1500 bezoekers in het Beatrix - gebouw van de Jaarbeurs in vei ligheid gebracht, nadat braild was ontstaan in een stortkoker. Het vuur veroorzaakte veel rook. Uit veiligheidsoverwegin gen werden vijfde, zesde en ze vende etage ontruimd. Op dat moment stond de zevende eta ge van het gebouw al vol rook. Volgens een woordvoerder is geen paniek ontstaan. De brandweer had het vuur binnen een kwartier onder controle. Vermoedelijk is de brand ont staan door een sigarettenpeuk- .De Voorjaarsbeurs die zondag van start gaat ondervindt geen hinder van het incident.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3