Weinig respect en heel soms waardering unacht ZATERDAG 8 MAART 1997 doorANNE-GINE GOEMANS Ooit wilde ze de top bereiken binnen het voetbal. Sinds de agressie tegen scheidsrechters stijgt en het respect daalt, neemt ze genoegen meteen plaats tussen de amateurs derde klasse. Yvonne Derogée, tevens internationaal grensrechter, over droplullen' en waardering: Het aantal vro u welijke scheidsrech ters zal alleen maar afnemen. Yvonne Derogée: „Voetbal is en blijft een mannenwereld." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR 'Het aantal vrouwelijke scheidsrechters zal alleen maar afnemen' De obstakels die ze tegenkomt, weerhou den haar er niet van om haar jonge leerlingen enthousiast te maken voor de voetbal. Ze vinden het - zegt ze - maar wat interessant dat hun juf soms naar Spanje of Wales vliegt om te vlaggen. Juf Derogée op tv. Dat maakt indruk bij de meisjes én de jongens... „Als er op het schoolplein gevoetbald wordt, vraag ik altijd aan de meiden of ze meedoen. Ik weet natuurlijk niet precies hoe groot mijn invloed is. Maar vorig jaar zaten in het begin van de schoolperiode twee meisjes uit de groep op voetbal. En aan het einde van het jaar maar liefst zes. Ik maak geen reclame voor damesvoetbal. Maar mijn enthousiaste verhalen over reisjes naar het buitenland, ge ven waarschijnlijk net dat ene duwtje in de rug." Streng Ondanks de bezwaren die ze heeft, be schouwt Yvonne Derogée het scheidsrechter schap niet als een Grote Strijd. „Omdat ik de meeste opmerkingen langs me heen laat gaan. Uiteraard, ik pik niet alles. Ik ben een strenge scheids. Noodgedwongen. Ik moet direct duidelijk maken waar m'n grenzen lig gen. Anders lopen de heren over me heen. Maar ik fluit ook niet te veel. Dan krijg ik het verwijt 'dat ze niet op damesvoetbal zitten'." Soms, heel soms, is er ook waardering. La ten spelers haar weten dat ze goed floot. En een paar mannen weten zich meer te beheer sen als zij over het veld rent. „Ze vloeken bij voorbeeld minder. Maar voor de meesten maakt het niet uit wie er staat. Ze gaan er ei genlijk vanuit dat ik een man ben. Zeggen ge woon 'klootzak' tegen me. Ik bedoel maar, ze denken niet eens nè. Hebben zoiets van: 'Jij moest als vrouw zo nodig fluiten? Dan pas je je maar aan aan de mannenwereld'. Want dat is voetbal nog steeds en zal het altijd blij ven." Yvonne Derogée: klein, afwachtend, 26 jaar. Doordeweeks leert ze groep drie geduldig lezen en schrijven. Probeert ze 39 kinderen in het ga reel te houden. Hoort ze op weg naar haar huis in Beverwijk de opgewonden stem metjes nog 'Juf Juf!' nagalmen. En in het weekend probeert Yvonne 22 volwassen mannen in bedwang te houden. Hoort ze 's avonds op dé bank hun verontwaardigde stemmen nog 'Maar scheids!' roepen. „Als ik 22 zeikerds heb gehad, vraag ik me weieens af: Waar doe ik het eigenlijk voor?" Een vraag die ze zichzelf de afgelopen tijd herhaaldelijk heeft gesteld. Want de opmer king van spelers, 'scheids je verpest m'n vrije dag', gaat even goed voor haar op. „Door de toenemende agressie wordt mijn vrije dag ook steeds vaker verpest", zegt Yvonne Dero gée, sinds negen jaar scheidsrechter. „In Nederland is er geen enkel respect voor ons. Neem dat programma van Harry Ver- meegen. Die man leert buitenlandse voetbal lers om 'droplul' tegen een scheids te zeggen. Wij zijn voor de spelers een stoorzender. Mensen tegen wie je mag vloeken, of die je kunt molesteren. Spelers die een scheids rechter slaan, worden nou niet bepaald hard handig aangepakt. Voor de bond zijn we ook een bijzaak. Een sluitpost op de begroting. Terwijl scheids rechters een onmisbaar onderdeel uitmaken van het spel. Helaas wordt dat niet zo gezien. Ik heb ook wel eens een schop gekregen van een speler. Maar bezorgdheid vanuit de bond? Ja, op papier hèeft de bond de mond vol over nazorg. Maar in de praktijk werd ik aan m'n lot overgelaten. Moest ik zelf uit een zwart gat zien te krabbelen. Dit soort dingen hebben er wel voor gezorgd dat voetbal niet meer mijn grote passie is." Vanwege de toenemende agressie en het ontbreken van respect zullen er volgens Yvonne Derogée in de toekomst absoluut niet meer vrouwelijke scheidsrechters bijko men. „O nee, eerder minder." En dat terwijl het aantal vrouwen in de hoogste divisie van de amateurs al op één hand te tellen is. Bin nen het betaalde voetbal heeft nog nooit een vrouwelijke scheids haar schreden gezet. Dat het ook anders kan weet de 26-jarige Bever- wijkse sinds ze bij internationale wedstrijden als grensrechter vlagt. „Nooit gezeik", zegt ze. „Er heerst gewoon wederzijds respect." Ongelijke start Als negenjarig meisje voetbalde ze met de jongens mee op het pleintje in haar buurt. Diezelfde jongens vroegen haar waaïom ze niet bij een club ging. Waarom ook niet?, dacht ze en samen net haar moeder zocht ze stad en land af naar een club met meisjes voetbal. Het werd DCO, later vertrok ze naar iDSC '74. Vanaf dat moment draaide alles om de bal. Negen jaar geleden zag Yvonne de aankon diging voor een scheidsrechter-cursus in de krant staan. Nooit weg, vond ze, om als spe ler de regels van buiten te kennen. En voor ze het wist floot ze als zeventienjarige 'nerveus' haar eerste wedstrijd. De voetballerij is in middels bekend met het fenomeen vrouwe lijke scheids. Maar er aan wennen, merkt Yvonne, doen de heren nooit. „Als ik me in de kantine meld en de bar man roept dat de scheidrechters er is, dan roepen de spelers: 'Waar dan? Waar zit die vent?'. En in vergelijking met mannelijke col lega's maak ik altijd een ongelijke start. Op een schaal van een tot tien, zit een man in het begin van de wedstrijd op vijf. Fluit hij goed, krijgt-ie een zeven. Maar ik start iedere keer weer vanuit het nulpunt. Fluit ik be roerd, dan bevestig ik hun vooroordeel. Doe ik het goed, dan word ik vol lof in de krant genoemd. Bleek ik toch mee te vallen." hebben: 'Oorlog om die paar rotsen?' en zouden wel licht levens en oorlogsbodems gespaard zijn gebleven. Of misschien zelfs als daar een wijze staatsvrouw aan de macht was geweest, zo iemand als mevrouw Brunt- land in Noorwegen. /n Nederland heeft 'vrouw aan de macht' vooralsnog niet geleid tot het voeren van oorlog, maar wel tot een groots milieuschandaal in Rotterdam, waar Neelie Kroes onfris bij betrokken is, wel tot een groteske ver spilling van gemeenschapsgeld in de vorm van een ab surde carpoolwisselstrook, en wel tot, als het aan me vrouw Jorritsma ligt, aanleg van die totaal overbodige HSL-lijn, en uitbreiding van Schiphol. Un terecht zegt elke verstandige vrouw: maar zie eens Li hoe het onder mannen gaat. Immers precies even slecht. Macht corrumpeert. Macht bederft. Macht maakt dat je verhardt. Toch geloof ik niet dat mannen zozeer in betomien kolossen ontaarden als indertijd Golda Meir, Indira Ghandi en Maggie Thatcher. Het uitoefenen van macht is vrouwen waarschijnlijk minder eigen dan (sommige) mannen. In het hele dierenrijk zijn maar opvallend weinig soorten te vinden waarbij wijfjes de macht hebben. Haast altijd zijn de mannetjes iets groter, en derhalve sterker, en oefenen zij de macht uit, staan zij bovenaan in de rangorde. Het grootte-ver schil tussen mannetjes en vrouwtjes is een graadmeter voor het machtsverschil. Hoe groter dat verschil is, des te meer is er sprake van verschuiving van het machts evenwicht. Je hebt wel soorten, futen bijvoorbeeld, waarbij mannetjes en vrouwtjes precies even groot zijn, en ook sprekend op elkaar lijken, maar dat is vrij uit zonderlijk. Een enkele keer is het vrouwtje groter dan het mannetje (sommige inktvissen) en in die gevallen heeft zij de macht. Het meest spectaculaire voorbeeld daarvan levert het Jezus Christus vogeltje. Dat vogeltje heet zo omdat het bijzonder lange nagels heeft en met die lange nagels over plompebladeren loopt die op het water liggen. Die bladeren zinken dan door het gewicht van het vogeltje iets onder water en dan lijkt het alsof het vogeltje op het water loopt. Vandaar de naam. Wel nu, bij 't Jezus Christus vogeltje is het vrouwtje veel groter dan 't mannetje. Zij heeft een flink territorium waarin zij frank en vrij rondstapt. Ze loopt in haar terri torium van het ene mannetje naar 't andere, en legt in elk van de vier of vijf nesten in haar territorium een ei. Haar kleine mannetjes moeten die eieren uitbroeden. Zij heeft dus geen haar-em, maar een hem-em. Zij is de P ij mensen is hetmannetje bij alle volkeren en rassen 1) steeds iets groter en sterker dan 't vrouwtje. Het grootte-verschil is lang niet zo spectaculair als bij vele andere soorten, maar wel zodanig dat je, biologisch ge zien, van een soort moet spreken waarbij 't vanzelfspre kend is dat 't mannetje domineert. In dat opzicht ver schillen wij niet van onze naaste verwanten, de mensa pen, want ook daarbij zijn de mannetjes groter en oefe nen zij de macht uit. Bij de gorilla is het grootte-ver schil spectaculairder dan bij ons, of dan bij de chim pansee of de oerang-oetan, maar bij alle vier (mens, go rilla, chimpansee, oerang-oetan) domineert het man netje. Ook bij de andere apensoorten, zoals bavianen, is steeds sprake van dominantie-hiërarchiën, met man netjes aan de top. Wat overigens niet wegneemt dat zich daarbij nog tal van interessante verschijnselen voordoen, die als het ware deze rangordes doorkruisen. Bovendien kunnen vrouwtjes onderling ook dominan tie-hiërarchiën vormen. Nu kun je natuurlijk zeggen: wat hebben wij met de biologie te maken? Wat dondert het of bij de mensapen de mannetjes altijd aan de top staan? Toch is het de vraag of het zo gemakkelijk is tegen onze, in dit opzicht door miljoenen jaren van geduldige evolutie gevormde, genetische make-up in te gaan. Als je ziet hoe vrouwen die aan de macht zijn zich ontplooien, verbitterd raken, en er najaren machtsuitoefening uit gaan zien, kan een mens zijn twijfels niet helemaal on derdrukken ten aanzien van de kennelijke onvanzelf- sprekendheid van zo'n verschijnsel. En zijn vrouwen naast hun mannen aan de macht, dan overtreffen zij in brute machtswellust en wreedheid vaak hun echtgeno ten zoals onder meer in de Filipijnen, China en in Roe menië is gebleken. Bill Clinton als president, nou voor uit, maar Hillary? De schrik slaat je toch om het hart? Overigens is het natuurlijk best denkbaar dat wij zul len evolueren tot een soort waarbij, net als bij futen, de mannetjes en vrouwtjes sprekend op elkaar lijken, en de mannetjes zich even gemakkelijk zullen voegen onder leidsterschap als onder leiderschap. Zoals de we reld nu echter reilt en zeilt is vrouwelijk leiderschap in vrijwel alle landen nog ondenkbaar. Zelfs in een land als de Verenigde Staten zie ik binnen afzienbare tijd nog niet een vrouw gekozen worden als president, laat staan in landen als Rusland of China. En eerder ver wacht ik het einde van de rooms-katholieke kerk dan een pausin in 't Vaticaan. En bij ons? Een vrouw aan de macht? Minister-president Kokkin? In deze eeuw zullen we dat in ieder geval niet meer meemaken. MAARTEN T HART medewerker

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39