'Vrouwen geven meer leiding vanuit hun gevoel' 'Denk er eens over na' Een vroui Marian Noorlander runt Grand Hotel Huis ter Duin Marian Noorlander „Aandacht voor het detail, voor de kleur van het een en ander, voor het raffinement in de aankleding." foto dick hoogewoning Turkish Delight gaat vooroordelen te lijf Voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast. Dat lijkt het de vies van Marian Noorlander die, nadat Huis ter Duin uit de as was verrezen, de dagelijkse leiding van het hotel op zich nam. Aanvankelijk wilde zij dat maar een paar jaar doen, maar inmiddels is ze zo ver groeid met het bedrijf dat ze er geen afscheid meer van wil nemen. Zorgvuldig, als een politicus bijna, weegt en wikt Noorlander haar woorden. Af en toe, bij een wat lastige vraag, knippert ze even met haar ogen. Bijvoorbeeld als het erover gaat aan welke illustere gast zij de beste her inneringen bewaart. „Daar laat ik me liever niet over uit. Hoewel, Gorbatsjov en de Ame rikaanse minister,, van buitenlandse zaken, vond ik zeer interessante mannen. Maar lét wel: in Huis ter Duin is iedereen een VIP. Meer wil ik er niet over zeggen." Noorlander is een gedreven 'manager', om die vervelende term maar eens te gebruiken. Zelf noemt zij zich liever gastvrouw. En dat gaat haar zeer goed af. Haai' gesprekspartner kan daarover meepraten. Hem wordt aan het begin van het gesprek ogenblikkelijk een heerlijke espresso met een knapperige pain d'amande geserveerd en wanneer het zweet hem even uitbreekt omdat hij zich op deze dag iets te warm heeft aangekleed, verzoekt Marian Noorlander de barman een natge maakte theedoek te brengen ter verkoeling van zijn dampende hoofd. Voor Marian Noorlander is een speciale In ternationale Vrouwendag niet echt meer no dig. „Maar", zo zegt ze, „ik kan me indenken dat het in een ander werelddeel zoals Zuidamerika nog wel nut heeft. Daar is de positie van de vrouw bepaald nog niet roos kleurig. Ik merk dat wel bij de buitenlandse medewerkers die we hier hebben. Vaak kun nen de mannen van de buitenlandse vrou wen maar moeilijk wennen aan de zelfstan dige positie die hun vrouwen hier hebben." Een vrouwelijke manager. Heeft Noorlan- ders stijl van leidinggeven een specifiek vrou welijke touch?Over die vraag moet even wor den nagedacht, maar dan zegt Noorlander: „Ik geloof dat dat de aandacht is voor het de tail. Voor de kleur van een en ander, voor het raffinement in de aankleding van het hotel. Het gaat mij om een warme sfeer. Ik denk dat vrouwen ook meer leidinggeven vanuit hun gevoel. Maar daarbij wordt de praktische kant natuurlijk niet vergeten. U moet niet Marian Noorlander. Kan zo uit een Amerikaanse serie over de jet-set zijn weggestapt. Bril als een diadeem in het overvloedige, blonde haar. Decent maar pittig gekleed in een zeegroen mantelpak. Dagelijks runt Noorlander het Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk, een enclave valide haute volée. Ze reageert gevat, maar alleen wanneer het haar uitkomt. Als de fotograaf vraagt of zij voor de foto even wil glimlachen, zegt ze, met een blik op één van haar onberispelijk geklede, mannelijke assistenten: ,,Moet ik dan zijn richting uit blijven kijken? Nou zeg, ik weet niet of me dat dan lukt. door CEES VAN HOORE vergeten dat hier 250 mensen werken en daarvoor draag je natuurlijk toch de verant woordelijkheid. Kijk, ik heb geen hobby's. Mijn hobby is het werken hier. Ik ben van al les op de hoogte. En dat is een goed gevoel." Wanneer er grote partijen of gala-avonden zijn is Marian Noorlander vanzelfsprekend aanwezig. „Als er presidentieel bezoek komt of als leden van het koninklijk huis komen, sta ik altijd bij de deur. Dat hoort bij je taak, vind ik. Wat betreft die grote partijen en con gressen hebben we nog steeds een grote uit straling. Ik kan me in dit verband wel eens ergeren aan de gemeente Noordwijk. Laatst bijvoorbeeld, toen we een grote party hadden en met laserstralen wilden werken bij de in gang, kon dat opeens niet. Dat vind ik erg jammer. Men vergeet in de politiek mis schien wel eens dat wij, met de publiciteit die wij halen, Noordwijk toch behoorlijk promo ten. Maar ik heb wat dat betreft een masker voorgedaan. Ik trek me er niet meer zoveel van aan. Ik moet deze toko runnen en dat is al werk genoeg." Hotel Huis ter Duin moet het vooral heb ben van buitenlandse gasten. „Kijk", zegt Noorlander, „als Nederlandse mensen hier 's avonds zijn geweest voor een congres of een feest, kunnen ze vaak in één of twee uur naar huis terugrijden. De afstanden zijn in ons land niet zo groot. Daarom zijn het vooral buitenlandse gasten die hief blijven logeren. En die bieden wij service zoveel als dat kan. Het weer in Holland is wel eens wisselvallig. Maar als het dan wat somberder is, gaan mens'en hier gewoon op het terras liggen, met een plaid over zich heen. Dan genieten ze van de zeelucht en het uitzicht. Tja, ik vind het soms jammer dat dit hotel van ons is. Ik zou het heerlijk vinden om hier een paar da gen te verblijven. Echt, dat vind ik soms heel erg jammer." Tijdens het gesprek wordt Noorlander een paar keer gestoord door haar assistenten die iets van haar moeten weten. Opvallend is haar gedecideerde optreden. Je ziet het aan de ogen en de houding van de heren: ze heb ben ontzag voor deze vrouw. Buiten weten we ineens waarom Noorlan der zoveel ontzag afdwingt. Omdat zij in deze tijd van massaconsumptie, hoog boven de duinen, als een van de weinige" horeca-on- dernemers de grandeur van het vroegere, Noordwijk levend houdt. Ze hebben het al zo vaak moeten uitleggen: nee, ze worden niet uitgehuwelijkt en ja, ze mogen bést naar het café. Inci Pamuk en Nilgün Yerli van het cabaretduo Turkish Delight uit Haarlem wekken nog altijd verbazing. Twee Turkse vfouwen, zonder hoofddoek op de bühne, hoe kan dat nou Een voudigweg omdat Pamuk en Yerli een paar jaar geleden allebei het theater in wilden.Misschien zijn we wel een voorbeeld voor andere Turkse meiden. De macht van de lach. door MARTIN HERMENS Noem het maar het ongemak van ieder mens. Want wie betrapt zichzelf niet op vooroordelen? Omdat iemand een andere huidskleur, ande re gewoontes heeft of simpelweg er anders uitziet. Het Turkse cabaretduo Turkish De light bestaat bij de gratie van vooroordelen. „We zijn heel dankbaar dat ze er nog zijn", zegt Inci Pamuk lachend. „We willen ze ook niet in één keer uitroeien." Samen met Nil- gün Yerli timmert ze al drie jaar aan de weg." Voor hun cabaretprogramma kunnen ze moeiteloos putten uit eigen ervaring. „De drang om in het theater iets te doen met die vooroordelen is ontstaan uit ergernis. Men sen weten of denken weinig te weten over andere culturen", legt Inci uit. „Als wij een café binnen stappen, staan we allebei in een hoek uit te leggen dat we niet uitgehuwelijkt zijn en dat we niet stiekem in de kroeg staan. Je krijgt heel directe vragen: of je wel of niet maagdbent, of je besneden bent ofniet." „Er heerst verbazing alom als je zegt dat je Turkse bent", vult Nilgün aan. „Mensen den ken vaak dat we Italiaans of Spaans zijn. Als je zegt dat je uit Turkije komt, zit je gelijk fout. Weet je wat ik zo erg vind: zolang ie mand denkt dat je Italiaanse bent, gaat hij door met zijn leuke babbel. Maar ik heb meegemaakt dat mensen grof werden zodra ze hoorden dat ik Turks ben." Inci: „Soms denk ik wel eens: jeetje, ont wikkel je nou een beetje. Ik zie nationaliteit als iets dat je bij de geboorte meekrijgt. Op papier ben ik Nederlandse én Turkse. Wat ik me voel? Gewoon: ik voel me lekker. Ieder mens wordt gemaakt door zijn omgeving.' Dus vorm je een onderdeel van de maat schappij waarin je zit. That's it. In ons pro gramma proberen we een brug te slaan tus sen vooroordelen en feiten. Vooroordelen zijn er toch wel. Onze bood schap is: denk er eens over na. Sta ervoor open dat jouw mening kan veranderen. Ga niet uit van een vastgeroest denken. Kijk ver der dan je neus lang is. Die boodschap ver pakken wij in humor. Dat maakt het allemaal wat luchtiger. Met die humor houden wij het publiek een spiegel voor. Mensen herkennen zich daarin. Op het moment dat wij spelen, gaat het publiek lachen. Sommige mensen schamen zich. Die vragen zich af of je over vooroordelen wel mag lachen." Overrompelend Inci en Nilgün leerden elkaar kennen bij een Turkse tandarts annex zakenman. Inci assis teerde de man in de eerste functie, Nilgün in Turkish Delight: „Misschien zijn we wel een voorbeeld voor andere turkse meiden." de tweede. „We konden het meteen goed met elkaar vinden. De vriendschap was heel explosief. We ontdekten dat we hetzelfde ge voel voor humor hebben. We hadden zoveel energie en vooral zin om iets in het theater te doen" Een optreden op een themadag voor al lochtone vrouwen in Amsterdam bracht de zaak in een stroomversnelling. „We zijn er gewoon ingerold", zegrlnci. „Op die thema dag waren veel organisaties aanwezig die ons goed vonden. Al snel stroomden de aanvra gen binnen. We zitten nu tot ons genoegen op gemiddeld twintig optredens per maand. We wisten in het begin niet eens dat we met cabaret bezig waren Nog altijd wekt Turkish Delight verbazing: Turkse vrouwen die aan cabaret doen lijkt in strijd met alle vooroordelen die er bestaan. „Dat beeld is heel logisch", stelt Inci. „Voor zover ik weet, zijn wij de eerste Turkse caba retgroep in Nederland. Inmiddels heb je heel veel Turkse meisjes zoals wij en die komen langzamerhand aan het woord. Het prototy pe van de Turkse vrouw was tot nu toe het beeld dat men had van de eerste generatie: hoofddoek, verlegen en niet goed in de be heersing van de Nederlandse taal. Misschien hebben we een voorbeeldfunc tie voor de meiden van de derde generatie. Dat is niet bewust gepland. Turkse meisjes zijn heel trots op ons; hun stem wordt nu ge hoord. Maar ook Nederlandse meiden zijn enthousiast. Wij hebben de luxe dat we uit beide culturen de in onze ogen beste dingen kunnen selecteren. Ik hoop dat ook andere leeftijdsgenoten uit die derde generatie die kans krijgen." 'Ruimte en vrijheid' „Ieder mens moet de ruimte en de vrijheid hebben om van andere culturen te leren", zegt Nilgün. „Niet iedereen in de derde ge- neraüe Turken heeft die vrijheid, ook al dra gen ze Nederlandse elementen in zich. Er is nu eenmaal een soort van Turks/Nederlands ras ontstaan, al vind ik het vervelend dat we in termen van rassen blijven denken. Veel jongeren van onze generatie willen wel vrij heid hebben, maar krijgen die (nog) niet van hun ouders." Ook daarbij spelen vooroorde len een belangrijke rol. „We hebben allemaal vooroordelen over elkaar", zegt Nilgün. „Ne derlanders tegenover Turken, maar ook Tur ken onderling. Net als Nederlanders onder elkaar. Dat laten wij in ons programma ook duidelijk zien. Communicatie is heel belang rijk. Mensen denken alles te weten van een bepaald land omdat ze ooit eens één per soon die ervandaan kwam hebben meege maakt. Je hoeft natuurlijk niet alles te weten van die andere cultuur. Maar èls je iets wilt weten, vraag het dan en ga het niet zelf in vullen." Inci en Nilgün schromen niet om te be kennen dat ook zij met vooroordelen rondlo pen. „En laten we eerlijk zijn: sommige din gen kloppen gewoon. Er is in Turkije een be paalde traditie die door iedereen wordt toe gepast. Maar dan moet je je wel bewust zijn dat die traditie niet voor alle Turken geldt. Katholieke Nederlanders vinden ook niet al les van het katholicisme oké. Met onze hu mor proberen we dat soort zaken bespreek baar te maken." /aren terug, de feministist kop te steken, waren er if land drie vrouwen aan de c BandaranaikeinSrLankaf >- raël voer,de oorlog met Syri vreselijke burgeroorlog eni op de grens met Bangladesh si r- van je het gevoel had dat d g tussen India en Pakistan zo Toen werden in Engeland t Maggie Thatcher kwam aa beetje te jennen, zei ik tegf dentes: 'Waar een vrouw d kijk maar naar Israël, India nenkort is Engeland ook in gen en hoongelach waren log? Dat was immers onde geerde kijvend, maar er br< uit. Eerlijk gezegd verwart het eertijds zo trotse Engel voeren. Want er was imme zou kunnen optrekken. Mi stond een conflict tussen! de Falkland-eilanden, eno van Mrs. Thatcher ontaard oorlog waarbij een Ai 0 gebracht en een peperdun or een Exocet-raket werd gen Een vrouw aan de macht En zeker is in ieder gevt hartelijk naar smachtte oit met Argentinië te voeren, staatsman aan de macht g

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 38