Fatsoensdebat draait rond het bushokj 'Nuttigheidsdenken is fataal voor dieren' Geen paarse winst voor Democraten Zwendel bij banken 'normaal' bedrijfsrisico Feiten &Meningen defe P ZATERDAG 8 MAART 1997 (TER £l« Berst-Eilers De column van Maarten 't Hart staat vandaag bij wijze van uitzondering in het Zaterdags Bijvoegsel. Tom Kok gaat elke woensdag dansen met zijn vrouw. Op vrij dagavond komt hij om half zeven thuis, mét patat. En dan brandt hij een heleboel kaarsjes, om van het alledaagse 'een tempeltje van ontmoeting' te maken. Wie het na zijn kinder liedje 'In de maneschijn' nog niet wist: de nieuwe partijvoorzit ter van D66 is een onorthodox mens. Hij is een politicus die zich niet als een politicus wil profileren. En dat past wonderwel bij D66, een partij die eigenlijk geen politieke partij is. Zij beschikt niet over een duidelijk gedach- tengoed en vertegenwoordigt geen politieke stroming. Ooit op gericht om het staatkundig bestel te hervormen, is D66 inmid dels uitgemond in een soort praktisch alternatief. In zo'n club van intellectuele nuancezoekers hoeven principes niet heilig te zijn en mag een standpunt rustig na een half jaar worden inge ruild voor een beter, als daar maar argumenten voor zijn. Wie weet eigenlijk waar D66 voor staat? En waarom zou je er lid van worden? Daarmee tobt ook Tom Kok. Zijn yin en yang geheel in even wicht, poneerde hij onlangs een heel creatief idee. Wordt lid van Greenpeace - of Natuurmo menten - en je krijgt D66 er voor een riks bij! Jammer alleen dat milieuorganisaties in D66 geen 'groene' partij zien. Na honderd dagen 'in de ma neschijn' ziet Tom Kok ook wel dat het niet goed gaat met zijn kluppie. Het begint bij D66 een beetje te lijken op de tien kleine negertjes van Agatha Christie. In 1994 haalden ze bij de verkiezin gen 24 zetels. Daarna begonnen ze in de peilingen te zakken tot rond de 19 zetels, vorige weekwa ren het er nog 16 en deze week nog maar 15. Dat is geen loon naar werken. Het was D66 dat het bejubelde paarse kabinet van PvdA, WD en D66 forceerde. Met het kabinet en zijn vier D66-ministers gaat het goed. De compromissen tussen PvdA en WD passen vaak naadloos op het pragmatische ener- zijds-anderzijds standpunt van D66. Kassa zou je zeggen. Mooi niet dus. De WD manifesteert zich geweldig sterk in de opiniepeilingen. De PvdA stijgt de laatste tijd ook in de waarde ring. Maar D66 weet niet te incasseren. Het gevaar dreigt dat dit alleen nog maar erger wordt naar mate de verkiezingen naderen. Natuurlijk zijn peilingen slechts peilingen, maar bij D66 zijn de zorgen groot. Alles wijst erop dat de verkiezingsstrijd van mei '98 een race tussen Kok en Bolke- stein wordt. De vraag die daarbij centraal staat is: aan wie ver trouwt u het land toe? Aan de staatsman Kok of de politicus Bolkestein. Die machtsvraag tussen Kok en Bolkestein rijdt D66 zeer in de wielen. Een mooi voorbeeld was het NAVO-debat van deze week. D66-minister Van Mierlo had Bolkestein al zover ge kregen dat deze zijn steun betuigde aan de inzet van de Neder landse regering om verder te gaan met een behoedzame uit breiding van de NAVO. Maar alle aandacht ging naar premier Kok die het karwei afmaakte. Het leedwezen bij de D66-fractie was groot. Nu was het niet hun Hans van Mierlo die glorieerde, maar Kok. De vraag is wat D66 het komende verkiezingsjaar in te bren gen heeft, en wie? De eerste voorkeur van de partijtop heeft nog steeds Van Mierlo, die bij vlagen de inspirerende figuur is die D66 tot één van de vier grootste partijen heeft gemaakt. De uit spraken van Tom Kok in Vrij Nederland, eind februari, dat zijn partij moet doorgaan met Van Mierlo waren bedoeld om de D66-partijleider onder druk te zetten Net als in het CDA is er ook bij D66 snel duidelijkheid nodig over de lijsttrekker. Aan het getreuzel van Van Mierlo moet een einde komen. Als hij nee zegt, dan blijft eigenlijk alleen D66-mi- nister Els Borst over. Glamourboy Wijers - minister van econo mische zaken - wil niet, maar heeft bovendien geen handzaam profiel. Hij is té liberaal en heeft té weinig op met het milieu. De tweede vraag is welke strategie de D66-lijsttrekker moet volgen? Hoe maak je kiezers duidelijk dat ze op D66 moeten stemmen? Welk eigen verhaal heeft D66 nog te vertellen nu de staatkundi ge hervorming is verzand? De boodschap van D66 is genuan ceerd. Want de Democraten willen tegelijkertijd arbeid flexibe ler maken en zekerheid geven aan mensen die het moeilijk heb ben. Ze willen de economische groei stimuleren maar ook het milieu beschermen. Daar is geen reclamespot van dertig secon den van te maken. Met een van de ministers als lijsttrekker is het derhalve lo gisch dat voortzetting van paars met D66 het belangrijkste ver kiezingsthema van de Democraten wordt. Van brug naar ba lans, of zoiets. Om WD en PvdA in evenwicht te houden, om het écht te laten werken. Je hoort het Van Mierlo al zeggen. Maar of dat mensen aanspreekt? Op dit moment zijn WD en PvdA in de peilingen zo groot dat ze ook zonder D66 een kabinet zouden kunnen vormen. W- D'ers zoals het Kamerlid Remkes en staatssecretaris De Grave (afgelopen week nog) laten niet na om te speculeren over een sociaal-liberaal kabinet zonder D66. Die opstelling komt voort uit het gevoel onder WD'ers dat je niet weet wat je aan D66'ers hebt. Bovendien vindt de WD dat D66 toch te dicht op de PvdA kruipt, waardoor de liberalen in de coalitie toch vaak moeten opboksen tegen twee tegenstanders. Maar de WD heeft er ook electoraal baat bij om D66 weg te duwen uit de coalitie: bij D66 zijn liberale kiezers te halen. Voor D66 is het van groot belang dat ze niet in een marginale positie wordt gedrongen. Anders worden ze óf buiten de deur gehouden bij de formatie, of bij de vorming van paars-2 alsnog gemangeld. den haag ans bouwmans Rechter met handen in het haar over vraag wat aanstootgevend is 5el« |ONI£ lontl joori De opschudding over de plasseks-poster waar mee het Groninger Museum de publieke aan dacht wilde vestigen op een tentoonstelling van de Amerikaanse fotograaf Andres Serrano is nog maar nauwelijks bedaard, of de volgende affaire dient zich alweer aan. Steen des aanstoots is ditmaal het affiche van de film The People vs. Larry Flynt. De afbeelding toont de in een len dendoek gehulde hoofdrolspeler Woody Har - relson die is gekruisigd op het kruis van een vrouw in bikini. doorgeschoten. In het weekblad HP/De Tijd van deze week zegt CDA-Kamerlid Hans Hillen: ,,Het is een onver mijdelijke ontwikkeling dat de overheid scherpere grenzen stelt. Vijfjaar geleden had je over dit soort onderwerpen niet eens kunnen praten, dan was je een fatsoensrakker genoemd." Het huidige fatsoensdebat laat volgens hem zien dat de sa menleving een aantal uitingen niet meer pikt. De vraag is welke rol hierbij voor het strafrecht is weggelegd. Moet de overheid terugkeren als zedenmeester, die de vrijheid De protesten komen in beide gevallen uit dezelfde hoek. Te gen de plasseks-poster was een kort geding aangespannen door het Gereformeerd Politiek Ver bond en een aantal gelijkgezin de scholen, kerkelijke instellin gen en maatschappelijke orga nisaties. Ook het Larry Flynt-af- fiche heeft in deze kring tot ui tingen van gekwetstheid geleid. Niet alleen orthodoxe groepen tekenen verzet aan tegen wat wordt beschouwd als al te grote lankmoedigheid of onverschil ligheid van de overheid op ze delijk gebied. Ook het CDA vindt dat de tolerantie te ver is van meningsuiting inperkt 'ter bescherming van de geestelijke volksgezondheid'? Het lijkt alsof de geschiedenis zich herhaalt. In werkelijkheid loopt het voor alsnog zo'n vaart niet. Vroeger, vooral sinds in 1911 de zedelijkheidswetten van minis ter Regout werden ingevoerd, ging het fatsoensdebat altijd over de inhoud en de aard van de uitingen. Pornografie en alles wat daarop leek was streng ver boden. De ergste gruwelen mochten wel worden vertoond, maar bloot was taboe, laat staan de afbeelding of beschrijving van seksuele handelingen. Tegenwoordig gaat het, met uit zonderingvan kinderporno, niet meer om de aard van om streden afbeeldingen of voor werpen, maar alleen nog om de plaats waar deze worden ver toond. Ook het zedelijkheidsof fensief van Hillen beperkt zich tot het gebruik van de openbare ruimte. Niemand wilde verhin deren dat de foto's van Serrano in het Groninger Museum kwa men te hangen. Wel kondigde het openbaar ministerie in Gro ningen en Amsterdam aan dat de plasseks-poster door de poli tie uit bushokjes zou worden verwijderd. Sinds eind jaren ze ventig (toen de por nobioscopen op kwamen) hanteert de overheid het uit gangspunt dat ieder een maar voor zich zelf moet uitmaken wat men wil zien of lezen. De enige taak van de overheid op dit terrein zou voort aan zijn te verhinde ren dat het grote pu bliek op de openba re weg ongewild en ongevraagd wordt geconfronteerd met afbeeldin gen die aanstootgevend zijn voor de eerbaarheid. Men wil, begrijpelijk genoeg, met zijn kinderen op de bus wachten zonder uitleg over plasseks te hoeven geven. De vraag blijft intussen wat in de openbare ruimte als aanstoot gevend moet worden be schouwd. Daar valt in de recht spraak nauwelijks uit te komen. Vroeger golden alle seksueel ge tinte afbeeldingen als een ge- 'vaar voor de goede zeden. Wie dat criterium hanteert, ontkomt er straks niet aan een groot deel van de reclame te verbieden, of het nu spijkerbroeken betreft, GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker Rintje Ritsma of pizza-dozen. Slech te smaak is echter niet strafbaar. Smaak is dus geen bruikbare maatstaf voor de rechter. Ook de vraag of een uiting als kunst moet worden be schouwd, levert geen bruikbare toets op. Vroeger konden erotische afbeeldingen of ex pliciete passages in boeken alleen door de beugel als zij zogenaamd ar tistiek verantwoord waren. Deze discussie is volledig achter haald. De artistieke vrijheid morrelt altijd aan de conventio nele waarden en het is nu één maal niet aan de rechter zich uit te spreken over wat kunst is. Ter bescherming van het pu bliek tegen ongewilde confron taties met omstreden afbeeldin gen blijft als enige criterium over: of de gewraakte afbeel ding, zoals dat in de jurispru dentie heet, 'kwetsend is voor het schaamtegevoel van een be langrijke meerderheid'. Hoe moet de rechter dat echter uit maken? f de 1< Naar het schaamtege^ j q1. 'een belangrijke valt hoogstens te rade giswerk kan trouwend gevaarlijk uitpakken \l derheden. Misschien*" plasseksposter wegen»eldc schaamtegevoel van Qe ti derheid in aanmerkinjesh( komen voor een verb^ieki het affiche van de Larix.H. film zeker niet. Om d^n h< verboden te krijgen, kjke w bezwaarden hoogsterren op de strafbepalingenjsico' smadelijke godslasterfehaa zou moeten worden ajeel v toond dat het affiche iporn om godsdienstige gevfijvoc krenken. Dat is natuuflaats zo, de bedoeling is req maken voor de film li De ironie wil dat de Bjtri een herhaaldelijk ven[ gever van een seksblalF ha lijk de vrijheid van- mè>ept ting in Amerika als ode gej heeft. Die vrijheid varf ugt uiting is makkelijk gelndh verdedigen zolang hej-Hei hooggestemde oordeling* vensbeschouwing enjiliei Het is veel moeilijkerP01'c vaarden dat smakelofhap zinwekkende of aanstj de uitingen er ook onj^ jrecf Bioloog en ethicus Verhoog wil ruimte voor natuurlijk gedrag lidd; Ethische vragen over onze om gang met dieren dringen zich zelden zo op als de afgelopen maand. Varkens werden met honderdduizenden afgeslacht om de om zich heen grijpende varkenspest tot staan te bren gen en de export veilig te stel len. De vraag of dit wel door dé beugel kon, galmde nog na toen trotse wetenschappers de we reld hun geesteskind Dolly pre senteerden, een lam zonder va der. Bioloog en ethicus H. Ver hoog: „Het kan niet, tenzij..." De taferelen die zich op tiental len Branbantse boerenerven af speelden, waren zonder meer schokkend. Met tranen in de ogen zagen de boeren de ver nietiging van hun veestapel aan. Hoofdschuddend bekeek de be volking de slachtpartij op televi sie: „Anders gaan ze ook wel dood, maar dan eet je ze ten minste nog op. Dit is zinloos." Verhoog, als bioloog en ethicus verbonden aan de sectie theore tische biologie van de universi teit van Leiden heeft niet zoveel op met dit zogenoemde nuttig heidsdenken. Voor hem maakt het niet zoveel verschil of dieren worden gedood om ze te eten of om economische redenen. „Als het erop aan komt, ontbreekt de noodzaak om vlees te eten", al dus de wetenschapper die zelf al sinds zijn jeugd vegetariër is. „Soms is het zelfs gezonder", grinnikt hij. Verhoog wil af van de cultuur waarin het beest niet meer is dan een product, een gebruiks voorwerp. Het zal zeer grote of fers vragen om dat te verande ren, want de economische be langen zijn buitengewoon groot en er zijn maar weinig mensen die af willen zien van het dage lijkse stukje vlees op hun bord. De massale vleesconsumptie is mede verantwoordelijk voor de bio-industrie, waarbij varkens en kippen met zeer grote aan tallen worden gehouden op een zo klein mogelijk oppervlak om in razend tempo te worden vet gemest. „ICippen en varkens moeten zelfs op tijd worden ge slacht omdat ze anders domweg door hun poten zakken. Dat deugt gewoon niet." Verhoog is ook lid van de voor- De poster waarmee de Dierenbescherming protésteerde tegen genetisch gemanipuleerde dieren in het algemeen en stier Herman in het bijzonder. ARCHIEFFOTO lopige commissie Biotechnolo gie bij Dieren, die.minister Van Aartsen (landbouw) over dit on derwerp adviseert. Het stoort hem dat de bio-industrie, maar ook de instituten die met proef dieren werken, volstaan met het voorkomen van lichamelijk lij den. „Het doden van dieren is daar op zichzelf geen enkel pro bleem, zolang het maar pijnloos gebeurt." De wetenschapper vindt dat verbazingwekkend, temeer daar het begrip intrinsieke waarde al in 1981 door de overheid werd geaccepteerd om het welzijn van het dier te waarborgen. Die waarde mag uitsluitend worden aangetast, als er een zeer zwaar wegende reden voor is. „In de bio-industrie ontbreekt die re den, want er is een alternatief: je kunt vegetarisch eten." Om dezelfde reden wijst hij ge netische manipulatie af, al geldt ook hier dat uitzonderingen mogelijk zijn, bijvoorbeeld als een belangrijk medicijn niet op een andere manier kan worden geproduceerd. Verhoog vindt het jammer dat het begrip 'intrinsieke waarde' in de intensieve veehouderij zo weinig betekenis heeft. Hij-be pleit een zeer drastische hervor ming van die sector. „De huidi ge crisis in de bio-industrie zou daarvoor het juiste moment zijn." Dat betekent echter niet dat maar over de boeren heen moet worden gewalst. „Het is ook ethisch om met hun belan gen rekening te houden." De wetenschapper oordeelt mild. De boer die met tranen in de ogen de vernietiging van zijn veestapel gadeslaat, is slecht noch hypocriet, al is het wel cy nisch dat dit allemaal gebeurt terwijl er een vaccin tegen var kenspest bestaat. Alleen kan dat met het oog op de handelsbe langen niet worden gebruikt. „Ik ben me er heel goed van be wust dat de boer gedwongen is zijn vee te houden zoals hij het doet. Daarin is hij jarenlang ge stimuleerd door het ministerie van landbouw." Voor bittere verwijten aan hun adres is daar om geen reden. Toch moet het anders, al kan dat niet van de ene op de ande re dag. Het liefst ziet Verhoog dat de eetcultuur drastisch ver andert, want dan hoeft er niet zo'n berg vlees te worden ge produceerd. Maar dat is bijna onmogelijk, ook al eten mensen bij gelegenheid minder vlees. Het is geen toeval dat de afeet van kippenvlees stagneert als de salmonellabacterie weer eens de kop opsteekt of de verkoop van rundvlees stagneert als blijkt dat de gekke-koeienziekte ook de mens bedreigt. Voor de meeste mensen is het eten van vlees geen onderwerp van discussie. Ze zijn te sterk gehecht aan deze luxe. Tegelij kertijd zijn er maar weinigen die willen weten wat er in een slachthuis precies gebeurt en hoe een varken langzaam in een worst verandert. Verhoog heeft er wel eens een kijkje genomen en is nog steeds verbaasd over de industriële dood die de die ren wacht. „Het was een absur de herhaling van steeds dezelf de handeling die het doden en slachten van de varkens haast tot een abstracte bezigheid maakt." :e li Bij de instituten die zi* houden met genetiscpA"1 pulatie, het klonen vaF^, of andere biotechnolorr hoogstandjes, wordeffLfr ten in de watten gelegd radepaardjes lijden aljg en krijgen veelal volottaaj te om dat te doen wai» aard zit. De inmiddelr treerde stier Herman ruime stal voor zichzj gelijks wordt voorziei stro. Ook het biologi' Dolly is in vergelijk!] wone schapen goed me voorstellen dat oi^iebei kers soms kwaad zijn^dd; gen: Het lijkt wel of gers zijn. Kijk eerst n naar de intensieve veên, d rij", aldus Verhoog, jjntr; Dat neemt allemaal njakt. dat hij erg ongelukkigoffe goochelen met geneifrene somen en cellen. De assei nog maar weinig aan|n fi over en trekt meer enfcsse de touwtjes. Vroeger folge boer met een tochtigibrm de stier, daarna kwam minator en nu is het i dat er niet eens meerijO] cel nodig is om een ei vruchten. „Ook dat breuk aan de intrinsic N van het dier. Het is stf1 d> een ding geworden."011 De veronderstelling 1 overwegingen aan hePch' leven niet zijn bestee<len weg. „Binnen grote cdct0) komt onder druk vanPg eigen medewerkers gfai meer aandacht voor (Jei8É aspecten van hun actf Verhoog weet zich da\ 3)p H%OU itali gesteund door de distf nen de politieke part warempel wat minde „Dewetenschappelij van de partijen zijn h lemaal eens met hetaa^ zij-principe'." Aan de er in navolging van h schaap Dolly een klocoot; mens wordt gemaakt Verhoog weinig woor n „Dat is wel heel onwaj)i<;7 lijk." ogc den haag theo haerke' Accountant J. ten Wolde: „Banken produceren nu eenmaal geen repen chocolade." FOTO CPD WOUT JAN BALHUIZEN „Voor een financieel instituut is fraude een normaal bedrijfsrisi co", zegt accountant J. ten Wol- de van KPMG. De werknemer van een koekjesfabriek zet een paar dozen van de lopende band in zijn auto. Bij een bank worden nauwelijks dozen koek jes gestolen, er kan alleen geld van de 'lopende band' worden gehaald. „Daar hoeven we dus echt niet zo geschokt over te doen." Zeven zwendelgevallen (sinds 1995) en één geval van beurs fraude bij de ABN-AMRO deden de haren te berge rijzen bij kriti sche waarnemers van het bankwezen. Ten Wolde is des ondanks niet echt verbaasd. „Er wordt regelmatig gefraudeerd, binnen banken, maar verreweg de meeste gevallen zijn in het geheel niet schokkend. Banken fabriceren geen repen chocola, er wordt geld door gedraaid. Dat ABN-AMRO de schijnwer pers op zich weet gericht, ligt dus meer aan het feit dat de an dere 94 (algemene) banken de rampspoed meestentijds bin nenskamers houden. Wanneer zij geen aangifte doen bij justi tie, komt de fraude niet op straat te liggen. Anders schaadt dat alleen maar het waardevolle vertrouwen van klanten en pu bliek in de bank, beweren ban kiers. Ten Wolde, voormalig extern accountant van banken en di recteur van KPMG Forensic Ac counting (een onafhankelijke fi nanciële recherche), plaatst daar kanttekeningen bij. Hij is er juist van overtuigd dat 'de controle binnen de Nederlandse banken redelijk goed is, en de controle door De Nederland- sche Bank op hen héél goed.' Bovendien is het voor banken uitgesloten dat zij de interne controle waterdicht maken. Zo iets vergt dure controleurs die controleurs controleren, die op hun beurt ook weer worden ge controleerd. Moet een betrouw bare klant, met een verzoek om snel een fors bedrag op te ne men, een paar dagen wachten wegens beveiliging, aan vertrekt hij naar een andere bank. Zo fel is de concurrentieslag wel op de Nederlandse bancaire markt. „En dan wordt dus de hand ge licht met de interne controle", zegt een anonieme kenner van financieel computerverkeer. „Bovendien verflauwt de nale ving van strenge controlericht lijnen. Een nieuwe chef, die in zo'n bestaande praktijk terecht komt, zal het als normaal ac cepteren. Collegialiteit (geen matennaaierij) en onverschillig heid (iemand heeft het al goed gekeurd, wat kan mij het sche len) kun je moeilijk via regels uitsluiten." Hoe reageert een bank, gecon fronteerd met fraude van een redelijke omvang? Eerst zien waar het verduisterde geld uit hangt. Is het terug te halen, dan meteen terughalen. Ten Wolde van KPMG: „In Nederland blijft een weggesluisd bedrag een paar dagen in het systeem zit ten vanwege de valutadagen. Dat is een extra vangnet in ons betalingsverkeer." Doordat in het girale betalings- net in feite computerverkeer bij overboekingen elektroni sche sporen achterblijven, is het geld echt wegmaken vrijwel on mogelijk, meent Ten Wolde. En: „Buitenlandse banken zijn bo vendien voorzichtiger geworden met het uitbetalen van grote contante bedragen, die buiten het normale patroon vallen. En een fraudeur wil het geld toch een keer opnemen." Dan rijst nog de vraag of de bank aangifte wil doen van een fraude. ABN-AMRO lijkt, in af wijking van de overige Neder landse banken, gemakkelijker het pad naar justitie te kiezen. Daarvan getuigen ook haar stappen na onder meer de fraudes op kantoren in Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. Ten Wolde vindt het 'lovens waardig voor een bank om voor openheid te kiezen en de publi citeit op de koop toe te nemen'. „Ik vraag me af of het imago van een grote bank wordt beïn vloed door een incidentele grote fraude. Het bedrag zal, in relatie tot het vermogen van de bank, een heel klein percentage be dragen." Dat een grote bank als AB| AMRO zich niet geneert kele tientallen miljoenen fraudegevallen openbaar1 ken, lijkt in deze redeneri] der een blijk van zelfverti wen. De bank voelt zich en sterk genoegd. Zij erk< alles in de hand te hebbel maar zegt tegelijkertijd 'di kleine misstappen zijn bijl niet uitgesloten, maar groL wel'. j 1( De bank zegt ondertussenMijt eus werk van de geconstali Lo fraudes te maken. En rekw^n op dat de nu openbaar gev' f};: den fraudes de employees! bij de les zullen houden. 01 lukt, zal nog moeten blijke: bel inf amsterdam raymond peil

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2