Raadsels rond wederopstanding Ritsma Bronzen Zijlstra vindt een vol Thialf maar benauwd Krajicek serveert Stich af Haan speelt verstoppertje voor cruciaal duel met PSV Sport Telstar huurt Carlo l'Ami UVS - HOLLAND ZATERDAG 8 MAART 1997 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Winston Bogarde betuigt spijt Amsterdam Winston Bogarde heeft gisteren in een gesprek met Louis van Gaal en Arie van Os, respectievelijk directeur betaald voetbal en penningmeester van Ajax, zijn spijt betuigt over zijn gedrag afgelopen maandag. Hij weigerde toen voor de wedstrijd in de Champions League tegen Atletico Madrid op de bank plaats te nemen. Van Gaal stuurde de verdediger daarop naar huis, het bestuur zinspeelde erop hem wegens werkweigering te ontslaan. Gisteren kreeg Bogarde wel sancties opgelegd, welke dat zijn wilden de betrokken partijen niet zeggen. Tomasson velt gammel Vitesse hferenveen Het siervuurwerk voorafgaande aan de wedstrijd Heerenveen - Vitesse voorspelde weinig goeds. Het waren net lichtkogels die werden afgeschoten vanaf een zinkend schip. Tij dens de wedstrijd moesten de reddingsboeien in het Abe Len stra-stadion worden uitgegooid. Naar de spelers van Vitesse, die met 3-0 de boot ingingen. Op Friese bodem was de defensie van de Arnhemmers te gammel en de aanvallers waren fantasieloos. Tomasson was bij Heerenveen de grote man. Hij scoorde drie maal. Volle ArenA voor San Marino zeist De kaarten voor de thuiswedstrijd van Nederland tegen San Marino, op 29 maart in Amsterdam, zijn uitverkocht. Dat betekent dat deze kwalificatie-wedstrijd de ArenA 47.000 toe schouwers trekt. Vier jaar geleden trok Oranje tegen dezelfde te genstander in Utrecht slechts 12.500 bezoekers. In een populair prijsbeleid, publieksgerichte acties en de aardige prestaties van de selectie van Biddink ziet de KNVB verklaringen voor de grote belangstelling. Vijf steden geselecteerd voor Spelen lausanne Het Internationaal Olympisch Comité heeft de vijf steden geselecteerd voor de verkiezing van de stad die in 2004 )D de Olympische Spelen mag organiseren. Er waren elf kandida- P ten. Athene, Buenos Aires, Kaapstad, Rome en Stockholm mo gen doorlobbyen tot 5 september als de definitieve keuze wordt gemaakt door de 111 IOC-leden. Istanbul, Lille, Rio de Janeiro, St Petersburg, San Juan de Porto Rico en Sevilla vielen af. Massimo Strazzer wint derde rit cieza De Italiaan Massimo Strazzer heeft de derde etappe van de Ronde van Murcia gewonnen. In de sprint versloeg hij de Russische ploegmakker Dimitri Konisjev en de Oezbeek Djam- olidin Abdoesjaparov. De Spanjaard Camacho bleef leider. Strazzer boekte in Cieza de derde zege in zes dagen en de vierde van het seizoen. Anderlecht en Aalst op herhaling brussel De commissie van beroep van de Belgische voetbal bond heeft besloten dat de competitiewedstrijd tussen Een dracht Aalst en Anderlecht moet worden overgespeeld. Aalst kreeg gelijk in de opvatting dat het niet uit het veld sturen van tegenstander Gilles de Bilde het verloop van de wedstrijd had beïnvloed. De Bilde, inmiddels PSV'er, sloeg Krist Porte neer. De scheidsrecher, Meese, ontging het incident, dat uitgroeide tot een welhaast nationale affaire. Op dat moment leidde An derlecht met 2-0, het won uiteindelijk met 3-0. De wedstrijd da teert van 21 december. an warschau cus van oosten „Het doet me denken aan Alkmaar", zei Tonny de Jong over de tochtige en sfeerloze ijspiste aan de rand van Warschau. Opgegroeid in de be schermde omgeving van de overdekte baan van Heerenveen, kan de 22-jarige Friezin in de bui tenlucht haar draai maar niet vinden. De Jong werd gisteren op de eerste dag van het WK af standen bijna van het ijs geblazen en kwam op de 3000 meter als tiende (in 4.35.04) aan. Het is een klassering die een Europees kampioene en we reldbekerhoudster niet fraai staat. Gunda Niemann overwon de elementen op kracht en veroverde goud met haar tijd van 4.20.34. De Duitse bevestigde andermaal dat ze eerder in het seizoen haar troon slechts even aan De Jong had afgestaan. De 20-jarige Anni Friesin- ger werd tweede en dient zich aan om over enke le jaren de hegemonie in het vrouwenschaatsen van haar landgenote over te nemen. De wereld kampioene bij de junioren van 1996 oogt al bijna even krachtig maar heeft een betere techniek dan Niemann. Carla Zijlstra voorkwam ternauwer nood een Duitse bestorming van het podium door in een rechtstreeks duel Claudia Pechstein te verslaan. Tonny de Jong weet haar ronduit teleurstellen de rijden aan de wind en het slechte glij-ijs, on dertussen kon Carla Zijlstra een glimlach niet ver hullen. De 27-jarige Groningse schaatst het liefst onder een strakblauwe hemel en een stevig bries je deert haar nauwelijks. Zijlstra is na de afwijzing voor het WK allround haar depressie te boven en werd in Warschau beloond met een bronzen me daille op de drie kilometer (4.28.46). Ze liet zich niet opjutten door de snelle start van Pechstein en boekte haar winst in de twee snelle laatste ronden. - Zijlstra heeft zichtbaar veel aan zelfvertrouwen gewonnen en is een van de weinigen die met ple zier op de buitenbaan van Warschau schaatst. „Ik vind een vol Thialf maar benauwd, ik krijg er een droge mond van", klaagt ze. „De buitenlucht vind ik daarom verfrissend. De wind is vervelend, dat begrijp ik wel, maar het ijs is goed gemaakt en daarom mogen we niet klagen." Velen waren er gisteren over eens dat de snel ste in Warschau ook de beste was. Maar de in vloed van de weersomstandigheden zullen ook de komende dagen een hardnekkig onderwerp van gesprek blijven. De Duitse wereldkampioene sprint Franziska Schenk was tevreden met brons op de 500 meter en deed de Chinese winnares Ruihong Xue alle eer toekomen. Maar ze plaatste wel een kanttekening bij de keuze van de lokatie voor het WK afstanden, die in haar ogen 'niet fair' is. Voor de Nederlandse vrouwenploeg zorgde Marianne Timmer voor het goede nieuws op het sprintnummer. Waar Annamarie Thomas op de 21ste plek bleef steken, eindigde de 22-jarige Sap- pemeerse op de vierde plaats in het klassement (40.95 en 41.19). Timmer heeft eerder in Inns bruck en Inzeil aangetoond ook op buitenbanen goed uit de voeten te kunnen en geldt als een van de favorieten voor de wereldtitel op de 1000 me ter, die overigens nog in handen is van Annama rie Thomas. Pfrommer verheugt zich op de race over een kilometer: „Maar met een podiumplaats zijn we al heel tevreden." Winderig WK maakt verschillen op vijf kilometer levensgroot haarlem pauline blom ifglstar heeft tot het eind van het seizoen doelman Carlo l'A mi ingehuurd. Daarmee is het keepersprobleem bij de eerste- divisionist in één klap opgelost. Door de blessure van eerste man Arnold Nijkamp en het fa len van zijn vervanger Kuysten afgelopen weekeinde kampte trainer Cor Pot met een lege tussen de palen. Carlo l'A mi maakte gisteren in de met 4- 1 verloren uitwedstrijd tegen FC Zwolle al zijn, weinig succesvol le, debuut. Telstar wordt voor de 30-jarige Wassenaarse routi nier zijn achtste club in het be taald voetbal. De doelman, die twee jaar geleden per caravan door Nederland trok op zoek naar (voetbal)werk, kwam eer der uit voor Excelsior, PSV, SW, Dordrecht'90, Heracles, Sparta en vorig seizoen nog voor Heerenveen. Carlo l'Ami heeft de afgelopen maanden zijn conditie in Heerenveen op peil gehouden.- Lg SPORTPARK "KIKKERPOLDER" ZONDAG A.S. AANVANG 14. HOOFDKLASSE Crab Verhoeven makelaars o.g. Stationsweg 2b 071 - 12 16 45 Steven8bloem 305 071 - 32 00 99 Het is niet eenvoudig, het leven aan de top. Drie jaar lang won Rintje Ritsma bijna alles en lachte het leven hem toe. Hij had zich er door in slaap laten sussen, besefte hij na het mislukte WK allround in Japan. HetTeit dat hij niet meer won, maakte hem klaarwakker. Warschau renze lolkema Warschau zit het schaatsjaar er op. Zijn piek kan naast de gou den medaille nog twee wereldti tels (1500 meter van vandaag en de 10 km van morgen) opleve ren, maar het is niet wat de Sa- nex-ploeg vooraf in gedachten had. „Als je het EK en WK ver liest, blijft er niets anders over", zei Ritsma smalend. „Voor ons is dit verklaar baar", hulde Ritsma gisteren zich in nevelen toen hem op nieuw werd gevraagd naar zijn wonderbaarlijke wederopstan ding. „We weten nu wat we moeten doen voor volgend jaar. Het heeft geen.zin om te vertel len wat we precies hebben ge daan. Om eerlijk te zijn hadden we niet verwacht dat het zo snel bij zou trekken, maar we heb ben toch een middel gevon den." Pardon? Ritsma: „Een trainingsmiddel, welteverstaan. Topsport is con stant de balans zoeken tussen training en rust. Als coming- man gaat alles vanzelf, maar naarmate je ouder wordt, vraagt je lichaam om aanpassingen. Ik heb dus schema's aangepast en een nieuwe balans in training en rust gevonden. Dat helpt." Ritsma's coach Wopke de Vegt is van plan morgen na af loop van de tien kilometer wel nader in te gaan op Ritsma's fy sieke gesteldheid. Of misschien vandaag al, als wordt besloten op de afsluitende dag de tien ki lometer te laten voor wat die is. Ritsma: „Zo'n vijf kilometer als vandaag hakt erin. Daarom be palen we morgen of ik ook de tien kilometer ga rijden." Als Ritsma niet rijdt, mag Ids Postma zijn plaats opvullen. Hij is reserve. Ritsma onttroonde gisteren Postma als wereldkam pioen op de 5 kilometer. Post ma deed overigens op de twee gewichtige allroundtoernooien niet anders bij Ritsma. „Ik kon er verder niets meer van ma ken", verontschuldigde de Fries zich voor zijn 7.16,24 hetgeen gpd-verslaggever Gisteren wreef de Beer uit Lem mer zijn lange winterslaap defi nitief uit de ogen. Hij weet weer hoe hij winnen moet, zei hij na dat hij met goud was behangen na zijn zege op de 5 kilometer op de eerste dag van het WK af standen in Polen. Hoe Ritsma werkelijk wereld kampioen werd in Warschau wilde hij niet zeggen. Natuur lijk, hij reed op de verwaaide middag de snelste tijd, maar de diepere achtergrond van die winnende 7.02,34 mocht nie mand peilen. Althans, Ritsma wenste daar niet aan mee te werken. Hij bleef vaag over wat er met hem de voorbije veertien dagen is gebeurd. Vlak na het verkwisten van zijn wereldtitel in Nagano, de regerend kampioen werd vijfde, meldde hij zich in het zieken huis voor enkele medische tes ten. Tegelijkertijd nam hij zich voor vooral uit te rusten. Dat was vorige week in Inzeil te zien. In de dagen voorafgaande aan de wereldbekerfinale train de Ritsma niet tot nauwelijks. In de aanloop naar het WK afstan den toe ging hij 's avonds zelfs op stap in Warschau. Ook daar was hij nog nooit betrapt. Voorts stapte Ritsma (26) over op 'klappers', de schaatswon- derschoen van de jaren negen tig. Hij testte ze in Heerenveen en Groningen waarna zijn tij den met sprongen vooruit gin gen. Vorige week in Inzeil won hij de 1500 meter en de 5 kilo meter en spoelde daarmee de bittere nasmaak van zijn bezoek aan Japan'gedeeltelijk weg. De wereldtitel van gisteren beves tigde de suggestie dat Ritsma onbewust het seizoen verkeerd heeft opgebouwd. Alles was afgstemd op de allroundtoer nooien van januari (EK in Heerenveen) en februari (WK in Nagano). Het is inmiddels maart en na het weekendje Rintje Ritsma geconcentreerd op weg naar de wereldtitel op de 5 kilometer. hem als negende rangschikte. Postma had veel last gehad van de straffe wind die over de baan gierde. Vooral die wind stoot na exact vier kilometer kwam hard aan. „Ik kwam de bocht uit en op de kruising was het bats." Het was te zien aan de rondetijd. Die tuimelde van 33,6 naar 36,7, een verval van ruim drie seconden. Iets soort gelijks overkwam Bart Veld kamp. Veldkamp reed op een gouden schema, was na 1800 meter zelfs zeven tellen sneller dan de rapste van dat moment Frank Dittrich, maar leverde zo drie seconden in toen een windvlaag hem nagenoeg tot stilstand bracht. Veldkamp werkte toen een zeldzaam slecht rondje af: 37,1. Op de fi nish kwam hij net tekort op Dit trich. Veldkamp werd vierde (7.13,07), de Duitser (7.12,12) pakte brons. De Belg met Haagse tongval was niet de enige die door de wind in slakkengang de open baan rondde. De Amerikaan Dave Tamburino reed zijn laatste vierhonderd meter zelfs in 39,2. Het voedde slechts de discussie waarom zo'n belang rijk titeltoemooi op een buiten baan plaats heeft. Veldkamp gruwde bij die gedachte. „Ie mand van de ISU (internationa le schaatsbond) er op aanspre ken heeft geen enkele zin. Die lui zijn toch aan het demente ren." In weinig diplomatieke be woordingen zette Veldkamp zijn tirade voort: „Als je zo'n windvlaag krijgt, sta je gewoon stil. De ISU weet echt niet waar ze mee bezig is. Het is echt een schande. Dit is gewoon de sport kapot maken. Het is gewoon een klotentoernooi, voor mij hoeft dit echt niet. Ik snap er helemaal niets van. We zouden de sport moeten promoten. Hoeveel indoorbanen hebben we inmiddels. Je snijdt jezelf op deze manier in de vingers. Je zit al slecht in het jaar en dan ook nog op zo'n baan. Da's twee keer kloten. Ik begrijp niet hoe dat vroeger allemaal ging. Dat moet toen elke keer een loterij zijn geweest." Volgens Henk Gemser, Post- ma's coach, viel dat reuze mee. „Vandaag won de beste en toen was het niet anders", zei Gem ser die in het verleden onder meer Ard Schenk en Hein Ver geer naar grote titels op buiten banen leidde. „Maar er wegen hier andere belangen dan spor tieve. De ISU wil op deze ma nier de kleinere schaatslanden waarderen voor hun inzet. Daarom moet er niet gezeurd worden. Dat is alleen maar een extra handicap." Ritsma won dus, na een adembenemend gevecht met Gianni Romme die uiteindelijk tweede werd in 7.03,22. „Ik vind het overdreven als er wordt ge zegd dat dit toernooi hier in Warschau een schande is", zei Ritsma. „Gianni en ik hadden net zoveel last van die windvla gen als de rest. Maar ja, als je moe bent, kun je er niet goed op anticiperen. Gianni en ik konden dat blijkbaar wel." ROTTERDAM ANP Ook Michael Stich werd afge serveerd. Richard Krajicek plaatste zich via 7-6 7-6 voor de halve finales van het ABN/Am- ro-tennistoernooi in Rotterdam. Dankzij een ijzersterke opslag en 17 aces. Met Krajicek - Enqvist en Iva nisevic - Vacek krijgt het 24ste ABN/Amro-toernooi twee prachtige halve finales. Met de mogelijkheid tot de gewenste fi nale tussen een Kroatisch en Nederlands servicekanon. Een eindstrijd met eindeloos veel aces. Twee Wimbledon-kampioe- nen, oud-winnaars in Ahoy' (Stich in '94, Krajicek een jaar .later) ook, op zoek naar het ver boren ritme. Naar vastheid, zelf vertrouwen en naar overwin ingen. Twee spillebenen, brekebenen, die genoeg hebben van al die bezoeken aan dokters én fysiotherapeuten. Stich speelde vorig jaar slechts vijf tien toernooien. Hij was twee keer uit de roulatie wegens een enkelkwetsuur en kreeg er nog eens een schouderblessure bij. Die hindert hem nou al negen maanden. „Ik word er gek-van. Maar een operatie durf ik niet aan," aldus de Duitser die door de fysieke problemen op de we reldranglijst naar plaats 31 dui kelde. Richard Krajicek onderging in december een meniscusopera tie. Hij was twee maanden uit de roulatie. Begin februari maakte hij zijn rentree in Du bai. Dat zag er met een plaats in de kwartfinales (winst tegen Paes en Sanchez, verlies tegen Novak) nog goed uit. Vorige week verloor hij in Mi laan in de eerste ronde van Ser- gi Bruguera (6-4 6-7 6-7). Hij liet drie matchpoints onbenut. „Ik had te veel kansen nodig. Op zo'n moment moet je een drempel over. Het is een men taal probleem. Tijdens de trai ning gaat het echt goed, maar in wedstrijden moet het nog even wennen." De Nederlandse nummer ze ven van de wereldranglijst, die door de vroege nederlaag van Rios in Scottsdale maandag weer naar zes opschuift, was dinsdag nog blij met zijn optre den tegen Damm (6-4 6-2). „Als ik zo tegen Bruguera had ge speeld, had ik in twee sets ge wonnen. En dat ondanks de ex tra druk die ik hier in Nederland toch altijd voel. Het publiek 'heeft er geen boodschap aan dat ik geblesseerd ben geweest. Ze willen de Wimbledon-kam- pioeri gewoon zien winnen. Donderdagavond, na de winst tegen David Prinosil (7-6 7-6), was hij veel minder tevreden. „Ik speelde bij vlagen goede punten, maar het zelfvertrou wen was weer weg. Ik speelde te gehaast, had 't idee dat ik steeds te laat was." Michael Stich, die ook blijer met zijn eerste dan tweede par tij was, had zich toen al tot un derdog uitgeroepen. „Voor mij is het mooi meegenomen dat ik eindelijk weer eens ergens de kwartfinales haal. Ik heb niets meer te verliezen." „Hij is bezig rookgordijnen te leggen", was de reactie van Kra jicek. „Stich bewaart zijn beste tennis altijd voor mij." De Duit ser begon gisteravond met een 8-4 voorsprong aan de dertien de confrontatie. Aan de laatste Nederland-Duitsland bewaarde de Hagenaar de beste herinne ringen. Dat was vorig jaar in de vierde ronde van Wimbledon, waar Krajicek later naar zijn eerste Grand-Slamtitel snelde. De zorgen van Stich waren echter oprecht. En terecht. De Duitser kreeg twee sets lang nauwelijks vat op de opslag van de Nederlander, die alleen bij 1- 2 in de eerste set een servicega- me verloor. Krajicek brak terug naar 3-4, redde nog een setpunt op 5-6 en sloeg in de tiebreak met 7-4 toe. In de tweede set had Krajicek bij 2-2 en 15-40 wat geluk. Met een netballetje en een ace maakte hij de ach terstand ongedaan. Bij 5-5 en 0- 40 haalde hij nogmaals een meesterwerkje uit, waarna hij in de tweede tiebreak naar 7-3 snelde. „Dit was de mooiste overwin ning van het jaar. En de zwaar ste tegenstander. Aan het begin van de week was het zelfver trouwen er nog niet, maar nu mag je me tot kandidaat voor de eindzege rekenen," aldus de Hagenaar die na drie partijen in Ahoy' op 59 aces staat. Aanzienlijk meer dan Goran Ivanisevic, die gisteren overi gens ook de kans niet kreeg zijn totaal op te vijzelen. De Kroaat bereikte de laatste vier immers zonder te spelen. Tegenstander Petr Korda trok" zich gisteren te rug. De 29-jarige Tsjech, die eind 1995 een hernia-operatie rotterdam gpd dam geslagen. onderging, heeft opnieuw te veel hinder van een rugblessure. Met Fernon Wibier slaagde Krajicek er later op de avond niet in ook in het dubbelspel tot de laatste vier te reiken. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis waren in het Hollandse onderonsje met 7-6 6-4 te sterk. Feyenoord werkte gistermiddag, voordat het ge zelschap vandaag in afzondering gaat in Bergam bacht, de training ter voorbereiding op het cru ciale treffen met PSV, in het geheim af. Achter gesloten deuren in de Kuip. Niemand mocht erbij. „Niets geheimzinnigs, hoor," ver ontschuldigde Arie Haan zich bijna. „Als ik iets had willen uitproberen, dan doe ik dat doorde weeks, maar niet op vrijdag. Dat is veel te laat. Nee, we wilden gewoon eens in alle rust trainen en op een goed veld. Verder hoeft niemand daar iets achter te zoeken." Het had volgens Feyenoords trainer ook niets te maken met een geheimzinnige spion uit Eind hoven, die zich deze week voortdurend langs he bij veld van de Kuip ophield. „Dat mag best, wan ik heb geen geheimen," glimlachte Haan min zaam. „Iedereen weet zo ondertussen wel hoe wij spelen, dus mag ook iedereen komen kijken." Zijn spelers, zo weet Haan, zijn belust op re vanche voor de 7-2 nederlaag eerder dit seizoen in Eindhoven. „We zijn daar toen genaaid, daar om willen we dat morgen rechtzetten. Ik hoef daar de spelers niet op te attenderen, want dat weten ze zelf maar al te goed. Arie Haan doelt onder meer op de rode kaart van George Boateng en de nodige irritaties in de wedstrijd. Haan: .Alles zat toen tegen." Jean-Paul van Gastel liep in dat bewuste treffen een been breuk op. De Winschotenaar, die op Bernard Schuiteman na over een volledig fitte selectie kan beschikken ('Een leuk probleem'), verwacht niet dat Feye noord bij een nederlaag meteen kansloos zal zijn voor de landstitel. „Dan staan we weliswaar zes punten achter, maar dan nog zijn er tien wed strijden te spelen. En als we die allemaal winnen, wil ik nog zien dat we geen kampioen worden. Want speelt PSV de laatste weken dan zo overtui gend? Daarbij is ons voordeel, dat wij meer thuis- wedstrijden krijgen. Om heel behoedzaam te vervolgen met: „Ik wil vooropstellen dat ik Dick Jol een goede scheids rechter vind. Maar hij komt, net als Dick Advo caat, uit Den Haag. En als ik dan de wedstrijd van PSV in Groningen in de herinnering roep, waarin Romano Sion door Jol uit het veld werd gestuurd en de wedstrijd in Heerenveen, waarin de Friezen in de laatste minuut een strafschop werd onthou den. Dat zijn toch dingen die mij bijblijven..." Ook volgens PSV-trainer Dick Advocaat gaat het morgen in De Kuip niet om de Nederlandse titel: „Wat iedereen ook mag denken, het is geen bepalende wedstrijd. Tot ergernis van Advocaat speelt Feyenoord al het hele seizoen de rol van underdog. Advocaat: „Als je zo hoog staat als Feyenoord, mag je je niet meer verstoppen. Dan moet je zeggen dat je voor het kampioenschap gaat." Zelf, zegt de PSV-trainer, is hij niet van plan zich morgen te verstoppen. „We spelen voor de overwinning. Zoals we dat altijd doen. Mijn ver dedigers hebben dat ook het liefst." Toch zal PSV dik tevreden zijn met een gelijk spelletje. De Eindhovenaren kennen met het be zetten van verschillende posities grote proble men. Middenvelder Marciano Vink werd deze week aan een gescheurde knieband geopereerd en is de rest van het seizoen niet inzetbaar. Hij mocht gisteren met een gipsverband het zieken huis verlaten. Vermoedelijk speelt de Roemeen Ovidiu Stinga op zijn plaats. Nog groter is het gemis van topschutter Luc Ni- lis. De Belgische international legde gisteroch tend een bezoekje aan het ziekenhuis af, waar een scan uitwees dat er nog steeds te veel vocht in de enkel zit. Waarschijnlijk begint PSV in De Kuip met Boudewijn Zenden en de Braziliaan Marcelo als het duo in de spits. Daarnaast is spel bepaler Wim Jonk niet geheel topfit. Hij verliet gisteren trainingscomplex de Herdgang met pijn lijke plekken aan bovenbeen en nek.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27