Cruciaal jaar voor Verstappen Sport Jwe/f Lente \terdag 8 maart 1997 nten (totaal): 29 1996 12d- 7 pt Gerhard Berger tiu'i "liitoit Oosten nil ,<:i ypBnnein: 9 7 Riten (totaal): 358 r 1996: 6de 21 pt rgezd Arrows (gb) aantal Grands Prix: 288 overwinriingen: 0 punten: 141 kampioen: 1988 (4de) Damon Hill Nationaliteit: Engelsman gewonnen: 25 punten (totaal)' 326 1996: winnaar /97 pt Pedro Diniz Nationaliteit. Braziliaan gewonnen: 0 punten (totaal): 2 1996: 15df 2 pt Williams (gb) aantal Grands Prix: 299 overwinningen: 95 punten: 1777.5 kampioen: 1980, Ferrari (i) ntal Grands Prix: 570 overwinningen: 108 punten: 1991.5 kampioen: 1961, 64, 75, 76, 77, 79, 82, 83 Michael Schumacher Nationaliteit: Duitser gewonnen' 22 punten (totaal) 362 1996: 3d.: 59pt Eddie Irvine Nationaliteit: Engelsman gewonnen: 0 punten (totaal): 28 l'Wfc 10» 11 pt Benetton o) Aantal Grands Prix: 234 j overwinningen: 26 rjcrpunten: 705.5 cLaren <gb> ital Grands Prix: 433 overwinningenM04 punten: 1984.5 kampioen: 1974, 84, 85, 88, 89, 90, 91 Mika Hakkinen Nationaliteit' Fm gewonnen' 0 punten (totaal): 91 1996 5de 31 pt David Coulthard Nationaliteit: Engelsman Beste Riif Schumacher ationaliteit- Duitser gewonnen- 0 punten: 1996: Nippon 3000 Jordan <gb) Aantal Grands Prix: 97 overwinningen: 0 punten: 88 1991, 95, 96 (4de) Giancarlo: Fisichella Nationaliteit: Italiaan gewonnen: 0 punten: 0 1996 8 GP' Ligier <f> Aantal Grands Prix: 326 overwinningen: 9 punten: 389 Beste seizoen: 1980 (2de) sifhji Nakano Nat i o n aliteit: Jap a gewonnen: 0 punten 0 1996. Formula Nippon Sauber (ch> Aantal Grands Prix: 65 overwinningen: 0 punten: 53 Beste seizoen: 1993 (6de) ahoii.iIii;r--it Ëngelsn i/ii gewonnen. 2 punten: 6 1996: 14d' (4 pt) Nikola Larini Nationaliteit. Italiaan gewonnen: 0 punten: 6 1996: Kampioen ITC 'In de Formule 1 moet je altijd topprestaties leveren Het geduld is bijna op. Hij is het wachten beu. Jos Ver stappen kan moeilijk stilzitten. De jetlag is verwerkt. Hij is fit en wil de wereld laten zien wat hij kan. Dit weekein de gaat het licht op groen. „Eindelijk", roept Verstappen. Het vierde Formule 1-seizoen van de Limburger begint morgen in Melbourne met de Grand Prix van Australië. IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER Een cruciaal jaar, al wil hij die woorden zelf absoluut niet in de mond nemen. „Want in de For mule 1 moet je altijd preste ren." Vier jaar Formule 1; vier verschillende auto's. Na Benet ton, Simtek en Arrows rijdt Ver stappen dit jaar voor Tyrrell. Een renstal die niet te boek staat als topteam. De laatste po diumplaats van de op Ferrari na oudste Formule 1-stal dateert van 1994 en de laatste zege zelfs van 1983. Vorig jaar behaalde Mika Salo, toch niet de minste coureur, twee keer een vijfde plek en werd de Fin eenmaal zesde. Verstappen, die afgelo pen dinsdag zijn 25ste verjaar dag vierde, kent de statistieken en maakt zich absoluut geen il lusies. „Onder normale omstan digheden zullen we niet op het podium komen. Ik ga ook niet van de daken schreeuwen dat ik een bepaald aantal WK-punten haal. Dan word ik achteraf op mijn vingers getikt en daar pas ik voor. Ik doe mijn best; haal alles uit de kast. Meer kan ik niet doen. De voorbereiding was goed en aan mijn inzet zal het niet liggen." Alvorens Ver stappen zijn handtekening bij Tyrrell zette, was hij in onder handeling met Jordan, Sauber en Stewart. Dat zijn teams die met sterke fabrieksmotoren rij den en meer in hun mars moe ten hebben dan de renstal van de 72-jarige teambaas Ken Tyr rell. Dat het toch Tyrrell werd had meerdere oorzaken. De deal met Jordan duurde te lang. Verstappen liep het risico hele maal buiten de boot te vallen. Stewart wilde veel geld zien, iets wat Verstappen niet heeft. En Sauber? Het contract lag klaar om getekend te worden, maar Ferrari draaide Verstappen een loer door naast Johnny Herbert een Italiaanse rijder te eisen wilde het team gebruik kunnen maken van de Ferrari-motoren. Op papier lijkt de keuze voor Tyrrell dus de minste, maar Ver stappen ziet dat anders. „Tyrrell heeft een hele professionele or ganisatie en hele goede inge nieurs in dienst. Ik ben nu bij een team waar men naar mij luistert. Ik heb de wijsheid niet in pacht, maar in het verleden werd ik wel erg vaak aan mijn lot overgelaten. Ik ben met de dag gelukkiger dat ik voor Tyr rell heb gekozen", zegt Verstap pen. Het optimisme van Ver stappen is gevoed door de suc cesvolle testritten. Ruim 4000 kilometer legden de Nederlan der en zijn teamgenoot Mika Salo af. Daarbij traden nauwe lijks problemen op. De Tyrrell- bolide lijkt betrouwbaar en dat is een hele stap vooruit ten op zichte van vorig jaar. Toen had Verstappen te kampen met een auto die geremd werd door mo torische problemen of v om de haverklap iets brak. 130 miljoen Ruim 130 miljoen gulden hebben de 24 Formule 1-coureurs dit sei- Meer dan eenderde deel van dat gi gantisch bedrag stroomt naar de bankrekening van de Duitser Mi chael Schumacher. De tweevoudig wereldkampioen int jaarlijks een bedrag van 45 miljoen gulden. Dat is louter loon. In totaal is de Ferrari-coureur goed voor een omzet van 160 mil joen gulden met inkomsten uit mer chandising en reclame. Qua salaris is „Schumi" de best betaalde For mule l-coureur ooit. Wijlen Ayrton Senna ging hem voor. In 1993 ver diende de op 1 mei 1994 veronge lukte Braziliaan bijna 40 miljoen gulden. De top tien van de best betaalde Formule 1-coureurs (salaris) ziet er als volgt uit: 1. Schumacher (Dui) Ferrari 45 miljoen gulden, 2. Ber ger (Oos) Benetton Renault 18 mil joen, 3. Hill (Eng) Arrows Yamaha 13 miljoen, 4. Villeneuve (Can) Wil liams Renault 11 miljoen, 5. Hakki nen (Fin) McLaren Mercedes 9 mil joen, b. Alesi (Fra) McLaren Merce des 8 miljoen, 7. Frentzen (Dui) Williams Renault 7 miljoen, 8. Irvi ne (Ier) Ferrari 5,5 miljoen, 9. Her- bert (Eng) Sauber Petronas 3 mil joen, 10. Panis (Fra) Ligier Mugen 1,75 miljoen. Zwarte doos De FIA (Internationale Automobiel Federatie) stelt dit jaar voor het eerst de zwarte doos verplicht in Formule I-wagens. Het is een van de zes nieuwe regels die de FIA voor het 48ste Grand Prix-seizoen heteft ingevoerd. De helft daarvan is ter bevordering van de veiligheid. De zwarte doos is slechts 1,8 kg zwaar en 171x178x57 millimeter groot. Het systeem is hetzelfde als in de luchtvaart. Het mini-appa raatje registreert alle gegevens bij een ongeluk en slaat die op in een databank. De tweede verandering is het ver plicht aanbrengen van een zoge naamde 'kreukelzone' om verwon- dingen'aan de wervels te verhinde- ren bij botsingen met de achter kant. De derde aanpassing is het stuur. Zowel het stuurwiel als - stuurstang moet bij botsingen minimaal zeven centimeter/stuiken (meegeven) als de coureur met zijn hoofd op het stuur klapt. De vierde wijziging is dat alle op hangingen; slechts 3,5 maal zo breed als hoog mogen zijn. De asbe- sturing aan de voorkant moet ex treem stabiel zijn en mag tot een bepaalde draaihoek niet breken. De laatste nieuwe regel is dat de ruim te in de achtervleugels opnieuw is verkleind. Dat vermindert de wegligging, het kleven op het weg dek. Twaalf van de zestien keer haalde Verstappen in 1996 niet de finish. Tien keer kon hem dat niet worden aangerekend. „De testritten zijn echt perfect verlo pen", verklapt de Tyrrell-cou- reur. „Belangrijk is dat er niets kapot is gegaan. De motor loopt feilloos en de auto zelf vertoon de geen mankementen. Daar door hebben we heel veel kun nen testen. Er zijn weinig vraag tekens meer. We weten dat we Jos Verstappen startte in 1996 zestien keer maar bereikte slechts vier maal de finish. een auto hebben die in staat moet zijn heel vaak de finish te halen. Dat is voor mij heel be langrijk. Ook al kon ik er zelf vo rig jaar weinig of niets aan doen dat ik om de haverklap langs de kant stond; je krijgt toch een be paald stempel opgedrukt." Be trouwbaarheid is één, maar snelheid is een ander verhaal. De Ford-Cosworth achtcilinder motor die achterin de Tyrrell ligt staat te boek als een van de zwakste in de Formule 1. „Klopt", zegt Verstappen, „maar de ingenieurs bij Cos- worth hebben wel heel veel vooruitgang geboekt. Er is echt veel werk verzet om de motor sterker te maken. Ten opzichte van vorig jaar hebben we zo'n vijftig pk meer en vanaf de Grand Prix van San Marino (eind april, red.) krijgen we een nieuwere versie met nog eens ruim dertig pk meer." In de ogen van Verstappen moet het gat met de topmotoren dan re delijk gedicht zijn. „We blijven met minder vermogen rijden dan Renault, Mercedes, Ferrari en Peugeot, maar betrouwbaar heid is ook belangrijk en op dat terrein kunnen we iets goedma ken." Ofschoon Verstappen wij selijk zijn mond houdt en kri tiek alleen binnenskamers ven tileert, is hij niet echt gelukkig met de keuze van Tyrrell voor Goodyear-banden. Aan het ja renlange monopolie van de Amerikanen is een einde geko men nu Bridgestone zijn ren tree maakt. Verstappen testte vorig jaar met de Arrows diverse keren het Japanse rubber en weet uit eigen ervaring dat Brid gestone uitstekend voor de dag zal komen. Ook de testritten wezen in die richting, zeker op nat asfalt. „Goodyear kan zich natuurlijk geen afgang permit teren, zeker niet omdat alle top- teams op Goodyear rijden. Ze hebben niet stilgezeten en zul len zeker met een goed alterna tief komen, maar Bridgestone is er in mijn ogen echt klaar voor." De loopbaan van Ver stappen is in een cruciale fase /Minardi <i aantal Grands Prix: 188 overwinningen: 0 punten: 27 Beste seizoen: 1991 (7de) ukyo Katayama Nationaliteit: Japanner I gewonnen: 0 punten: 2 1996: reed voor Tyrrell Jarno Trulli Nationaliteit: Italiaan IIWW gewonnen: 0 j P 1996■'Kampioen Duitse F3 1. AUSTRALIË Melbourne, 9 maart Winnaar '96: Damon Hill 2. BRAZILIË Interlagos, 30 maart Winnaar '96: Damon Hill Stewart Rubers Barrichello Nationaliteit: Braziliaai gewonnen. 0 punten: 46 1996. S'1'" (14 pt) Stewart <gb) aantal Grands Prix: 0 overwinningen: 0 punten: - Beste s jan Magnussen Nationaliteit: Deen ijrx 11 0 1996 ITC IndyCar EG punten: 615 Beste seizoen: 1971 (winnaar) Lola (gb) aantal Grands Prix: 0 J J overwinningen: 0 punten: Beste seizoen: 'erstap, ationaliteit^Nederlar/ (ewonnen: 0 punten: 11 1996: 16de (1 pt) Mikd Salo Nationaliteit: Fin gewonnen: 0 punten: 10 1996: 13de (5 pt) Vineenzo Sospi N Nationaliteit: Italiaan gewonnen: 0 punten: 0 1996: testrijder Benetton FI 3. ARGENTINIË Buenos Aires, 13 Winnaar '96: Damon Hill 4. SAN MARINO Imola, 27 april Winnaar '96: M. Schumacher 5. MONACO Mónte Carlo, 11 mei Winnaar '96: Olivier Panis 6. SPANJE Barcelona, 25 mei Winnaar '96: M. Schumacher 7. CANADA Montreal, 15 juni Winnaar'96: Damon Hill 8. FRANKRIJK Magny-Cours, 29 juni Winnaar '96: Damon Hill 9. GROOT-BRITTANNIE Silverstone, 13 juli Winnaar '96: J. Villeneuve beland. Het wordt dit jaar erop of eronder. Geldschieters om het vervolg van zijn Formule 1- loopbaan te financieren heeft de Limburger nauwelijks. Ken Tyrrell contracteerde hem op zijn talent, dat in het metier als onomstotelijk aanwezig wordt beschouwd. Het aantal gegadig den om in de Formule 1 te rij den is echter veel groter dan de 24 uitverkorenen en over gebrek aan sponsorgeld hoeven de meeste concurrenten niet te klagen. „Op mij rust geen extra druk", zegt Verstappen. „Ten minste, zo voel ik het absoluut niet." De in Monaco woonach tige coureur weet echter drom mels goed dat hij zal moeten af rekenen met zijn teamcollega Mika Salo en daarnaast regel matig een opvallende prestatie moet laten zien. „Natuurlijk, als ik niet presteer lig ik eruit. Mika Salo is een hele snelle coureur. Dat is een extra motivatie. Mijn doel is zo vaak mogelijk voor hem te eindigen en zo veel mo gelijk races uit te rijden." 10. DUITSLAND Hockenheim, 27 juli Winnaar '96: Damon Hill 11. HONGARIJE Hungaroring, 10 augustus Winnaar '96: J. Villeneuve 12. BELGIE Francorchamps, 24 augustus Winnaar '96: M. Schumacher 13. ITALIË Monza, 7 september Winnaar '96: M. Schumacher 14. OOSTENRIJK Zeltweg-A1-ring, 21 september Winnaar '87: Nigel Mansell 15. LUXEMBURG Nürburgring (Dui), 28 september Winnaar '96: J. Villeneuve 16. JAPAN Suzuka, 12 oktober Winnaar '96: Damon Hill 17. PORTUGAL Estoril, 26 oktober Winnaar '96: J. Villeneuve Marianne Timmer wordt vandaag in Warschau, voor spel ik (maar de makke van mijn voorspellingen is dat ze zel den uitkomen), wereldkampioe ne hardrijden op de schaats op de 1000 meter. Ik kom op Mari anne Timmer omdat ze zondag op televisie de hoop uitsprak clat het nog wéééken winter blijft. De schaatsenrijdstertrok er een gezicht bij dat verried dat er van haar ook absoluut geen klachten zijn te verwachten als desnoods van regeringswege nog een maandje of drie winter zou wor den afgekondigd. Vier maanden, ook goed. In plaats van lente. Marianne Timmer schaatst al wekenlang elke week harder en als je in een aangename droom verkeert is er inderdaad niets zo erg als wakker worden, maar dat het lente wordt staat vast. Het voorjaar kondigt zich overal De krantenpagina's, bijvoor beeld, schreeuwen om het hardst dat het lente wordt. Het wordt lente! Het wordt lente! De lente spat van de pagina's af. Winston Bogarde, om maar eens een lentekwestie bij de naam te Mijn oma zei altijd (en dus zei mijn moeder het ook en dus zeg ik het ook) dat sommige mensen altijd een beetje vreemd gedrag vertonen als de blaadjes vallen of juist weer aan het groeien zijn. Dat is het dus: Winston heeft last van de blaadjes. Vraag aan Johan Cruijff, woens dagavond voor de wedstrijd te gen Atletico Madrid, of hij ver wachtte datAjax nog problemen zou ondervinden van de kives- tie-Bogarde? Verbaasde blik. Problemen? Absoluut geen pro blemen! Bogarde deed niet mee, als Cruijff tenminste goed was geïnformeerd, dus was hiermee het probleem opgelost Bogarde. zo redeneerde Cruijff, zou pas een probleem voor Ajax zijn als hij wél mee zou doen. Daar zit zeker iets in. Bogarde doet op de gekste mo menten alsof het bloemencorso eralaan komt. Winston is dus geen graadmeter voorde lente. Nadjezda Iljina wel. Nadjezda Iljina is uit de uitslag gehaald van de marathon van Los Angeles. De Russische win nares is gediskwalificeerd en loopt haar premie, een auto en ruim 25.000 gidden, mis omdat ze ondenveg een toilet bezocht. Nadjezda kreeg last van haar maag en maakte een tussenstop bij een benzinesta tion. Ze zou door haar bezoek aan de wc. on getwijfeld vanwege de hoge nood die haar parten speelde, een me ter of 40 hebben afgesneden. Nou en? Als ik mijzelf naga, dan kost toiletbezoek vanwege maagkrampen een mens toch gauw een kwartier. Laat Iljina een topsportster zijn en het in tien minuten kunnen, daarna nog de handen wassen en een kwartje achterlaten voorde juf frouw van de toiletschoonmaak- service, dus wat zeuren ze nog over die 40 meter? Je erover opwinden heeft geen zin. Het wordt lente en de be richten worden steeds gekker. De keepers mogen voortaan be wegen bij strafschoppen. Heen en weer hollen op de doel lijn is vanaf 1 juli toegestaan. De keepers mogen ze fis hun handen nog gebruiken bij het keren van een penalty. Alle kee pers blij, natuurlijk. Maar als ik het allemaal goed begrepen heb is de strafschop zo ongeveer de enige trap nog waarbij doelver- dedigers de handen uit de mou wen mogen steken. De volgende maatregel van de FIFA om het voetbal aantrekkelijk te maken (meer doelpunten!) zal ongetwij- feld het geheel afschaffen van de keeper zijn. Maar het hoogste lentegehalte betrof deze week Eddy Smulders. Fast Eddy' moer een maand brommen omdat hij een inbre ker een klap op zij kaak ver kocht heeft. Mag dat niet dan? Wat had de rechtbank in Den Bosch dan gewild? Dat Smulders de inbreker koffie had geser veerd, met koek? En hem daarna had geholpen de kostbare Friese staartklok naar de auto te dra gen? Zou Smulders er tegenop zien vooreen stevige uppercut op een rechtbankpresidentenkin een weekje extra zakjes te plak ken? Het zal welzijn dat ik zelf te rechts begin te worden, maar mijn zegen heeft Eddy. Tegen het canvas met de rechtspraak in Nederland! Frank Snoeks is verslaggever Studio Sport.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25