peiderdorp: older wordt aebouwd phen wil vanaf 1998 veiliger en beter bereikbaar zijn Rooi kastanjes voor begraafplaats Roelofarendsveen wekt commotie Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'Bliksem kan elk moment weer inslaan Bomenliefhebbers boos over beschuldigingen Woonvorm gehandicapten in politiebureau Warmond Vleugel Leythenrode oogst veel bewondering nu de grootste van Nederland Noordwijk: sluitingstijd cafés hele jaar 2.00 uur DAG 8 MAART 1997 in, 07^^ isme.' e Bo< Vervolg van voorpagina do<Jderdorpse wethouder A. van Dijk (ruimtelijke or- dTder BBU vindt dat Leiderdorp niets te verwijten valt 19 0(pt de aankopen in de Boterhuispolder. Tot voor chteijees het beleid van zowel regio, provincie als Rijk vloffet locaties aan de rand van het Groene Hart zou- irden bebouwd, aldus Van Dijk. iP/warmondjudy nihof van de meerderheid van de raad geweest. Een stomme keus", vindt Bos. Volgens Van Dijk spelen de dreigende financiële verliezen wel een rol, maar vormen zij be slist niet de voornaamste reden om deze week bij de Tweede Kamer te hameren op het be lang van bebouwing van de Bo terhuispolder. „Dat is een veel te negatieve uitleg. Ons voor- \^ksenaar had Leiderdorp naamste argument luidt dat in beten weten. „De polder de Leidse regio voldoende 11 fl61 Groene Hart. Wat flo- ruimte moet zijn voor bedrijven llguna betreft is de Boter- en woningen. Het Rijk vindt dat jïfo r^Art onze inwoners maar in Haag landen moeten wonen, maar wij vinden dat de gemeente Lei derdorp en de andere regioge meenten voldoende mogelijk heden moeten hebben om de eigen inwoners te huisvesten." Van Dijk wil daarom nog niet spreken van een financiële strop. „We gaan ervan uit dat de polder wordt bebouwd. We ge ven de strijd niet op." tege}ns te hchten op de Bo- 1Gf vjolder dachten we soli- nedejzijn met de regio. De stni$e vv^e c'e P°'rier ook •n en het Rijk dachten de kaart te spelen. We jn niets van het beleid loor het huidige kabinet fevoerd." ns zijn Warmondse col- isenaar had Leiderdorp ieten weten. „De polder it Groene Hart. Wat flo- na betreft is de Boter- 'der zelfs nóg waardevol- He Grote Polder." Het is 1 de wethouder een zelfseaak als de bebouwing het ikken in de richting van en mondse plassengebied. :n mi ud je niet meer dan een ham ijver over." Ook de Lei- laats se Groen Links-fractie is ers. (jreden van meet af aan jf krip aankoop van de gron den freest. „Het is een keus Zoon die moeder wilde vermoorden volgens deskundigen ontoerekeningsvatbaar den haag/voorschoten dimitri walbeek Die avond in december 1996 barstte naar eigen zeggen een gezwel open in het hoofd van de 38-jarige man uit Breda. Sinds een week was hij bij zijn moeder in Voorscho ten ingetrokken omdat hij 'dacht, dat hij gek werd.' Het gezwel bleef echter groeien en op 7 december 'knetterde' het in zijn hoofd. Een medewerker van de Riagg was nog langsgeweest en beloofde de dag erna te rug te komen. Maar de druk werd te groot. De man sloeg zijn moeder met een steen op haar hoofd, en stak haar meerdere ma len met een fruitmesje in de rug. Een buurman kon de vrouw ten slotte in het trappenhuis redden. De lezing die de man gisteren voor de meervoudige kamer van de Haagse recht bank gaf, was erg warrig. „Ik moest iets doen. Ik moest een daad stellen", zei hij. „Lichamelijk is het wonderlijk goed afgelo pen met uw moeder", zei rechter S. Don ker. Het slachtoffer had haar zoon al twee keer bezocht in het psychiatrisch zieken huis en zat zelfs in de zaal. „Uw moeder heeft gezegd dat u nu echt goed moet worden geholpen", richtte de rechter zich tot de man. Drie getuige-des- kundigen verklaarden vervolgens dat de zoon 'volstrekt ontoerekeningsvatbaar' was die avond. 'Paranoïde schizofrenie bo venop ernstige persoonlijkheidsstoornis sen' luidde hun diagnose. „Hij heeft geen inzicht in zijn ernstige ziekte. De voedingsbodem is nog steeds aanwezig. De bliksem kan elk moment weer inslaan zei een van hen. Zij advi seerden unaniem dat TBS met dwangver pleging de enige juiste straf voor de man is. De officier van justitie nam die eis over. De advocaat van de man verzette zich te gen die conclusie. Van een gevaar voor herhaling van de 'poging tot moord' was volgens hem geen sprake. Een jaar inten sieve verpleging is volgens hem voldoende. Uitspraak 21 maart. chef hans jacobs,071 -5356414, plv -chef rudolf kleijn.071 -5356436 leiden hans jacobs Bomenbeschermers en de Bo- menbond Rijnland voelen zich in diskrediet gebracht door het gezamenlijke persbericht van de gemeenten Oegstgeest, Lei den en Warmond. Daarin wordt een verband gesuggereerd tus sen de acties van de bomenacti- visten, de bewoners van het Trekvaartplein en de ernstige bedreigingen die zijn geuit aan het adres van gemeenteraadsle den en wethouders in de drie gemeenten. 'Bedreigen is onze stijl niet', zo schrijft Harry .3= et Hardy Iv gerechtsdeurwaarderskantoor rk ope Rijndijk 45 r>kPnt> KG Leiden Tel. (071)516.19.19 Fax. (071)512.40:47 eiten Incassosysteem INC4SS Brochure op aanvraag visie ove loord :n bf re oo de ook enburg weert doorgaand verkeer irg urg gaat het doorgaan- 3 aj ;er door Valkenburg via jjyj vijkerweg, Hoofdstraat n0 schoterweg zoveel mo- voor fietsers worden verhoogd. warmond marieta kroft Nu is het nog een politiebureau. Over een half jaar is het pand aan de Dorpsstraat in Warmond wellicht een woonvorm voor verstandelijk gehandicapten. De plannen hiervoor worden steeds concreter. Volgens gemeentese cretaris G. Winkelhorst van Warmond laat het bestem mingsplan 'openbare en bijzon dere doeleinden' het toe, dat het politiebureau in een woon vorm voor gehandicapten ver andert. „De voorwaarde is wel dat de bewoners verzorging nodig hebben. Het is dan een bijzon der doeleinde. Als het om een huisvesting voor zelfstandig wo nenden gaat, kan het niet, want het pand heeft geen woonbe stemming." Volgens initiatief nemer mevrouw Konijnenburg spreekt het voor zich dat het hier om een bijzondere woon vorm gaat. „Die mensen heb ben verzorging nodig. Zo simpel is dat." Binnenkort doet ze de bouwaanvraag de deur uit. Daarover moet de gemeente Warmond zich dan nog buigen, al verwacht gemeentesecretaris Winkelhorst niet veel proble men. Hoe veel mensen er komen te wonen, weet Konijnenburg nog niet. Eén van de bewoners zal in elk geval haar eigen dochter zijn. „We kunnen haar op zo'n manier dicht bij huis houden", licht ze de aanleiding voor haar plan toe. Het politiebureau is overbo dig geworden na de reorganisa tie van enkele jaren geleden. Het pand wordt nog wel ge bruikt, maar is eigenlijk te groot. De politie is daarom op zoek naar een andere ruimte voor de 'contactmedewerker' van Warmond. De gedachten gaan uit naar het gemeentehuis, waar ruimte vrijkomt na de ver huizing van Woningstichting Warmunda naar de Dorpsstraat. Het pand van de politie in de Dorpsstraat in warmond. FOTO HENK BOUWMAN Schoch aan de betrokken colle ges en gemeenteraden. De Bomenbond wil verhinde ren dat er bomen worden ge kapt nabij het Trekvaartplein, waar Oegstgeest een nieuwe woonwijk met ontsluitingswe gen aanlegt. 'Waar stelselmatig, jarenlang, betrokkenen niet echt gehoord worden, nemen machteloosheid, wanhoop en woede toe. Zo worden actie als genoemde bedreigingen in de hand gewerkt. Wij staan als bo- menvrienden niet achter zo'n aanpak, maar nogmaals: het werkt wel zo,' aldus Schoch. VRIJE TIJD LEIDEN Fietsen. De Leidse toerfietsvere niging Swifttoer houdt op zon dag 9 maart de Gouwetocht over afstanden van 35 of 55 kilome ter. De toertocht begint tussen 8.30 en 12 uur bij het clubhuis aan de Willem van der Made- weg. Deelname kost 2,50 gulden. Informatie: 071 -5892883. Soos. De stichting Wijkkomitee Plan Noord houdt op zondag 9 maart een soos met een bingo en loterij in wijkcentrum 't Spoortje aan de Bernhardkade. De opbrengst is bestemd voor activiteiten voor wijkbewoners. De soos is open van 14 tot 16.30 Ontspanning.De ouderen activi teiten commissie Leiden zuid west houdt op zondag 9 maart een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. De muziekgroep 'Tussen wal en schip' verzorgt een optreden. De toegang kost 3,50 gulden. De ontspannings middag begint om 14 uur in ver zorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde wierlaan. Wegens verhuizing naar huurpand leiderdorp arjan van duk gelijk weren. Het ingenieursbu reau Oranjewoud beveelt daar toe onder andere het aanbren gen van verkeerssluizen aan. Op die manier kan de veiligheid Leythenrode heeft een nieuw jasje. Gisteren hield het Leiderdorpse verpleeghuis open huis en konden huisartsen, verplegers en andere belangstellenden voor het eerst een kijkje nemen in de grondig gerenoveerde somatische vleugel, de afdeling voor men sen met een lichamelijke handicap. Eerder al bezichtigden de bewoners zelf hun opge knapte woonruimte, waarover ze volgens algemeen directeur H. de Kleine 'erg en thousiast' waren. Komende maandag verhuizen de eerste van de 120 bewoners naar hun nieuwe on derkomens, waarmee een einde komt aan een verblijf van vijftien maanden in porto- cabins. „Ze zien er met verlangen naar uit", zegt De Kleine. „Weliswaar zaten ze niet met tegenzin in de tijdelijke huisvesting, maar nu zijn ze toch langzamerhand aan verhuizen toe." Qua ruimte gaan de bewoners er behoor lijk op vooruit, want in plaats van vier- of vijfpersoonskamers kent de nieuwe vleugel alleen een- en tweepersoonskamers. Bo vendien is er op elke verdieping een 'hotel kamer', bedoeld voor familie van terminale bewoners. Ook aan recreatie is gedacht, want op de binnenplaats komt een grote tuin. Helemaal nieuw is een afdeling voor dagbehandeling, waar mensen terecht kun nen die geen 24-uurszorg nodig hebben. Het publiek was gisteren erg onder de in druk van de gerenoveerde vleugel. „Het lijkt net nieuwbouw", merkte een man vol lof op, terwijl een ander de ruime badkamers prees. Dat het publiek overwegend uit be roepsmatig geïnteresseerden bestond, bleek wel uit de vragen. „Heeft u bewust voor rustgevende kleuren gekozen?" „Is er reke ning gehouden met de seksuele behoeften van de bewoners?" Op beide vragen kon het personeel een bevestigend antwoord geven. UURT€R8€DD€NCei\ITRUM Grijp uw kans: gedurende de héle maand maart I 500 gulden korting op èlk waterbed! Natuurlijk met onze unieke 60 nachten-bed-op-proef en niet-goed-geld-terug garantie. 'ken $jünkhorst i zoï •t hom beter openbaar ver- i/erke n versnelde aanleg van Gouwe Lijn, een beter nen uis en tijdig nieuwe be- >r he reinen. In grote lijnen de prioriteiten van het se gemeentebestuur en Jïorzitters van de politie- fien voor 1998. Het 'ver- He' krijgt vorm in de Ka- van volgend jaar. Giste- het lijstje met voor- gepresenteerd. In mei le Kadernota, het be- van de gemeente, Éeld. (n wil het gebruik van de ^^Tmuleren. De gemeente NS ook ertoe bewegen Sen Utrecht en Leiden 5-16®nen te laten rijden. Te- jijd stuurt Alphen aan z'uurst te maken met de aan- de sneltramverbinding en vefCatwijk en Gouda, via 7 uurpn Alphen, de Rijn Gou- 4503 i irlangt de gemeente na der onderzoek naar een extra stopplaats bij de Lorentzweg. Die halte zou de bedrijventer reinen Rijnhaven en Molenwe tering moeten ontsluiten. Ook naar de aftakking naar de wijk Ridderveld moet nog nader ge keken worden. In de oorspron kelijke plannen rijdt de tram dwars door het centrum, maar Alphen ziet liever een tracé om het stadshart heen. Behalve het openbaar vervoer staat ook de veiligheid van de burgers hoog op het verlang lijstje. De gemeente wil het aan tal 'enge plekken' terugdringen en parkeergarages en bedrijven terreinen veiliger maken. De stadswachten laijgen straks ook een grotere rol toebedeeld. Ook WD-leider D'. van der Schilden heeft daar op aangedrongen. „We willen meer blauw op straat. Het project voor de stadswachten moet vaste vorm krijgen", vindt hij. Nu gaat het alleen nog om Melkert-banen en werkervaringsplaatsen. Nog steeds zet Alphen in op een beter ziekenhuis. Sinds en kele jaren terug Rijnoord werd teitenlijstje van de Kadernota ningen voor ouderen op het zie- 'uitgekleed', vechten politici en worden een EHBO-afdeling (in kenhuisterrein en een gezond- het gemeentebestuur voor bete- samenwerking met huisartsen), heidscentrumgenoemd, re voorzieningen. Op het priori- een loket voor kraamzorg, wo- Hei college en partijleiders Gemeente koiiit voortaan naar de burger toe alphen aan den run robbert minkhorst Als Mohammed niet naar de berg komt, dan komt de berg wel naar Mohammed toe. Het moet anders in Alphen en daarom draait de ge meente de rollen om: zij zal zelf de burgers be naderen om mee te denken over het beleid van 1998. Tijdens de presentatie van de eerste be leidsvoornemens voor volgend jaar, deden wet houders Stan Lyczak (financiën) en Frank Dales (bestuurlijke vernieuwing) gisteren meteen uit de doeken hoe de gemeente de Alphenaar meer bij het beleid wil betrekken. „We breken radicaal met andere jaren", zei Dales. Lyczak: „We hebben burgers steeds ge zegd: kom maar naar ons toe. Dit jaar nemen wij het initiatief." De voorstellen, op- en aan merkingen van Alphenaren ziet het duo als 'waardevolle bouwstenen' voor de definitieve Kadernota. Vooralsnog gaat het om een experiment, zegt Dales. De proef hangt ook samen met de kritiek van politici op de besluitvorming van de vorige beleidsnota. Lyczak: „Hun klacht was dat ze veel te weinig invloed hadden op het proces." Dales vult aan: „De politiek is nog nooit zo zwaar aan zet geweest." Want behalve een actief inspraaktraject zijn politici nu ook zelf meer betrokken bij de Ka dernota. Fractievoorzitters .en wethouders mochten zelf ideeën aandragen. Voorheen ga ven ambtenaren de eerste aanzet voor de nieu we beleidsnota. De gemeente heeft 350 'gelukkigen' uitgeko zen. Zij hebben het verlanglijstje van de politiek thuis gestuurd gekregen om zich voor te kun nen bereiden. Ongeveer de helft van de gekozen groep zal of maandag 17 maart of donderdag 20 maan worden gebeld door raadsleden. Op don derdag 3 april volgt nog een discussiebijeen komst over de Kadernota. Burgemeester en wet houders bepalen daarna welke suggesties zij oVernemen in de definitieve versie van de nota. houden zich enigszins op de vlakte over het Groene-Hartbe- leid. Het 'veiligstellen van het Alphense belang' voor toekom stige woonwijken en bedrijven terreinen staat voorop. Wel wil Alphen met de provincie en de Kamer van Koophandel bepalen waar een nieuw bedrijventer rein moet komen. In 2004 zijn de huidige gebieden volge bouwd. Huizenbouw binnen de contouren van de stad behoort tot de mogelijkheden, maar is voor de gemeente geen eerste keus. In juni komt het college met een visie op de Gnephoek- polder als bouwlocatie. De PvdA-fractie zet in op het Masterplan Samenleving. Frac tieleider L. Kleingeld: „Dat moet in 1997 verder worden uitge werkt en dan hopelijk al een jaar later zijn beslag krijgen. We willen meer geld voor welzijn. Meer doen aan armoedebestrij ding en een goed wijkbeheer." Net als de WD pleiten de soci aal-democraten ook voor een betere veiligheid op straat. Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6 (070) 365 94 84 (071532 34 28 I noordwuk paul de vlieger De Noordwijkse horeca mag voortaan ook in de winter tij dens het weekeinde tot twee uur 's nachts open blijven. De verlenging van de openingstijd met een uur, die twee jaar gele den bij wijze van proef werd in gevoerd, wordt omgezet in een definitieve situatie. Dat althans is het voorstel dat B en W doen aan de Noordwijk se gemeenteraad. Zeer waar schijnlijk stemt een meerder heid van de politici ermee in. In het verleden verschilden de sluitingstijden in de weekein den in Noordwijk per seizoen. In het zomerseizoen, van half mei tot half september, moch ten de cafés altijd al tot twee uur open zijn. Na het seizoen ging de sluitingstijd weer een uur naar voren. Bij wijze van proef is vervol gens twee jaar geleden het weekeinde-regime het hele jaar door gelijkgeschakeld. Volgens B en W kan de proef als ge slaagd worden beschouwd om dat er geen extra overlast is ont staan. Op de doordeweekse da gen blijft het verschil,in slui- tingstiojdens tussen hoog- en laagseizoen overigens bestaan. roelofarendsveen gerard van der geest Omwonenden van de parochiekerk Petrus Banden in Roelofarendsveen zijn boos om dat elf kastanjes in de pastorietuin nog deze maand worden gerooid. De compacte kas tanjehaag vormt de noordelijke grens van de tuin naast de kerk Petrus Banden. In de tuin komt de uitbreiding van de parochiële begraafplaats, pal naast de bestaande do denakker. „Asociaal gewoon", zegt tuinder Koos Straathof. Zijn kwekerij en die van Hans van der Meer bevinden zich direct naast de kastanjes. Volgens het tweetal is het helemaal niet nodig dat de bomen moeten wijken voor de uitbreiding. „Demp de sloot tussen de be staande begraafplaats en het veld waar de uitbreiding moet komen en leg de nieuwe tegen de bestaande aan. Daarmee win je acht meter. Precies genoeg om de zestig jaar oude, ma^r vitale kastanjes te behou den." Het kerkbestuur en de gemeente hielden naar aanleiding van de commotie een paar bijeenkomsten. Beide buren zijn woedend over het in hun ogen 'zeer eenzijdige' en te laat begonnen overleg. „Ze waren absoluut ongevoelig voor onze argumenten", zegt Straathof. Hij typeert de houding van het kerkbestuur als daterend uit 'het Rijke Roomsche leven'. Toen kon je de mensen nog wel iets wijsmaken. Volgens kerkbestuurslid Niek Bakker zijn Straathof en Van der Meer wel op tijd bena derd. Bakker: „En van het bestemmings plan mogen we doen wat we doen. Door hen toch uit te nodigen zijn we ze een heel eind tegemoetgekomen." M. Luijnenburg, ambtenaar openbare werken denkt er net zo over. „We hoeven hen in principe hele maal niet te horen. Maar uit beleefdheids overwegingen doen we het wel." Het dempen van de sloot is volgens Bak ker geen oplossing. „Er wordt een dam- wand geslagen. Daarin wordt zand gestort. Dat moet inklinken. Zoiets duurt ongeveer drie jaar. Op de plek van de sloot zal dat in klinken een paar jaar langer duren", vreest hij. „Én zo lang kunnen we niet wachten." Op de plek waar nu nog de kastanjebomen staan, kan mooi de kabel worden gelegd. Die loopt nu nog dwars door de toekomsti ge dodenakker. Het argument van de kwekers dat het nieuwe kerkhof pal tegen hun bedrijf aan zou komen te liggen, vindt ook geen genade in Bakkers ogen. „Er is op zijn minst zes meter afstand", stelt het kerkbestuurslid. Hij belooft dat er voor de kastanjes andere bomen, misschien leilindes in de plaats ko men. „We zorgen dat het iets moois wordt voor de hele gemeenschap. De bomen worden gekapt door een hove niersbedrijf uit Nieuwe Wetering. Directeur C. Uit den Boogaard legt uit waarom vellen noodzakelijk is. Door het slaan van de dam- wand zo dicht bij de bomen worden de wortels aangetast. Om en om uitdunnen kan niet. De bomen die overblijven worden dan een gewillige prooi van zomer- en na jaarsstormen. Kandelaberen (het ontdoen van alle takken) geeft slechts uitstel van executie. „Gewoon platzagen dus. Dat is de enige, eerlijke maar rigoureuze oplossing", meent Uit den Boogaard.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21