Leidsch Paghlad Grote financiële strop Ireigt voor Leiderdorp' 1 iEOPEND Shaffy laat oude tijden herleven Panorama Tulip Land: de Bollenstreek ruiken, proeven en ondergaan 'log geen oplossing conflict in Albanië Moeder bekent doden van 10-jarig zoontje Doden en gewonden bij bomaanslag in Peking ■ai ie Borst vergoedt taxol voor kankerpatiënten NS houden grote schoonmaak TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RDAG 8 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Negen gemeenten kunnen1 'Bandstad' aan de Oude Rijn vormen. voor Beatrix, i Onze Taal: - Overleggen tLLÜsrkAjieSiOi^ Internationale! Tineke Netelebos: 'Vrouwen heb ambitie!'. Turkish Delight: 'Denk er eens over na'. Vrouwendag. Maarten 't Hart: 'Een vrouw aan de macht garandeert allerminst vrede'. Bob Tapiheru, de 'reus uit Surabay; Een kronkelig levenspad. Soterhuispolder geen bouwlocatie wordt "I r M. ithui«jrdorp heeft een stommiteit begaan door gronden te ond p in de Boterhuispolder. Dat vindt fractievoorzitter 3 van Groen Links. Volgens hem leidt de aankoop '.'""fen grote financiële strop, waarvoor de Leiderdorpse =T lenschap moet opdraaien. )ORP/WARMOND JUDY NIHOF emeente heeft de polder week onder de aandacht cht van minister De Boer telijke ordening), die dag met de vaste Kamer- iiissie praat over toekom- bouwlocaties in de Leidse »t is overmoedig geweest ie gronden te kopen in de ichting dat provincie en el 'om' zouden gaan en de zouden aanmerken als locatie. Want zoals de dis- nu loopt denk ik niet dat ibeurt. Binnen tien jaar ze iiet", zegt Bos. De Leidse regio heeft aan de Boterhuispol der niet voldoende. Leiden zet in op de bebouwing van mari nevliegkamp Valkenburg, met de Zoeterwoudse Grote Polder als alternatief. De Warmondse wethouder J. Wassenaar (CDA) denkt dat de kans op bebouwing van de Boterhuispolder erg klein is. Warmond bezit het noordelijke deel van de Boterhuispolder, dat grenst aan de Kagerplassen, en is er fel op gebrand om het gebied open te houden. „In de regio en de provincie krijg je de handen al niet op elkaar voor bebouwing van de Boterhuis polder. Ik neem aan dat minis ter De Boer met haar Groene Hart-beleid ook niet staat te jui chen." Het verbaast zowel Bos als de Warmondse wethouder niet dat Leiderdorp deze week een brief heeft gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer. Hiermee hoopt het gemeentebestuur te bereiken dat het Leiderdorpse deel van de Boterhuispolder als nog wordt aangemerkt als bouwlocatie. Bos: „Ik begrijp best dat het college dit probeert. De gemeente heeft de gronden in de Boterhuispolder gekocht voor veel meer dan de agrari sche waarde. Als de grond straks moet worden verkocht le vert dat een miljoenenverlies op." In de brief aan de Tweede Ka mer voert Leiderdorp aan dat 'kleinere locaties' als de Boter huispolder een goed alternatief zijn om de druk op woning- .markt te verminderen, nu be bouwing van de Grote Polder en vliegkamp Valkenburg onzeker zijn. Woningbouw in het Lei derdorpse deel van de polder kan volgens het gemeentebe stuur best omdat het landelijke gebied toch al 'direct is be grensd door verstedelijkt ge bied'. Volgens het gemeentebestuur zijn andere alternatieven voor Grote Polder of Valkenburg, zoals het bouwen in de regio Haaglanden, geen oplossing. In de ogen van Leiderdorp moet de Leidse regio zélf kunnen groeien. Pagina 19: Visies op bouwloca ties Leidse regio Pagina 21: Leiderdorp: polder wordt bebouwd Zie ook het Zaterdags Bijvoeg sel wL i ##r m™ LEIDEN SUSANNE LAMMERS Lang verwacht en toch gekomen: Shaffy's Tour de Chant 1997. Men noemde het gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal nadruk kelijk 'de eerste voorstelling'. Niet de première, ook geen try-out. Hij loopt nog wat moeilijk en zijn stem vecht nog een beetje met hoestbuien, maar Shaffy zingt weer. Voor de pauze vocaal bijgestaan door Martine Grün- wald, Kolinha Kross en Manuëla Kemp, na de pauze nagenoeg in zijn eentje. Nieuw repertoire, liedjes van anderen, maar gelukkig en vooral veel oude bekenden, "t Is stil in Amsterdam', 'Zonder bagage', 'Op de dam', 'We zullen door gaan' en het heerlijke 'Heerlijk'. De Shaffy van nu spot en speelt met zijn zieke-oude-mannen- staat, maar hij is nog steeds het oude theaterbeest, leeuw en fe niks, tot groot genoegen van zijn publiek en van hemzelf. Zonder licht pathetische dramatiek kan hij niet. Maar Shaffy blijft Shaffy. Hij zingt en dan bewonder je. i De Bollenstreek heeft er vanaf 20 maart twee maanden lang een at- j. Panorama Tulip Land brengt in bollenschuren aan de Jacoba van renweg in Voorhout in geuren en kleuren de wetenswaardigheden van het mbollengebied in woord en beeld. Trekkers van het evenement zijn grote de cors met een impressie van de Bollenstreek. Dit doek van 30 meter lang en bijna 3,5 meter hoog geeft een impressie van de streek rond 1930, toen drommen men sen de bloembollenvelden bezochten en slingers als souvenir mee naar huis na men. De Bollenstreek toont op de tentoonstelling tal van gezichten. Naar verwach ting trekt Panorama Tulip Land in het eerste jaar 25.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. „Bij ons kun je de Bollenstreek ruiken, proeven en ondergaan", zegt initiatiefnemer Herman van Amsterdam. foto hielco kuipers Isident ziet toch niets in nieuwe verkiezingen j/SARANDE AFP-RTR-ANP Ibanese president Berisha lieuwe verkiezingen in zijn lit. De president zei dit :n in een gesprek met een itie van de Raad van Euro- Be onder leiding van CDA- èrlid Van der Linden de Al- fee hoofdstad Tirana be- L Eerder was Berisha nog «.bereid verkiezingen uit te 98jven om zo een einde te ak)#n aan de crisis in zijn land. Tfca zei tegen de delegatie Tiiets te zien in een coalitie ie lie oppositionele Socialisti- i Partij, de vroegere cóm- jsten. De president denkt Ij achter de opstand zitten, j Europese Unie heeft, bij de van minister Van Mierlo ienlandse Zaken), de rege- fen oppositie in Albanië op geroepen tot een nationale ver zoening, die uiteindelijk moet leiden tot een nieuwe grondwet en nieuwe verkiezingen. Tevens moeten beide partijen het uiter ste doen om geweld te vermij den. Van Mierlo had gisteren in Tirana een langdurig en 'zeer openhartig' gesprek met Be risha. Ook sprak hij de leiders van de oppositiepartijen. De rebellen in de steden Vlore en Sarande in het zuiden van Albanië weigerden gisteren op nieuw hun wapens neer te leg gen. Dat was een voorwaarde die president Berisha stelde voor ëen amnestieregeling. De opstandelingen eisen dat de president aftreedt en nieuwe verkiezingen uitschrijft. Verslaggevers meldden dat de bevolking in Sarande bezig was de barricades rond de stad, die in het zicht ligt van het Griekse eiland Corfu, te versterken. De bevolking leek zich op te maken voor een langdurig beleg. In Vlore, met 80.000 .inwoners, speelden zich soortgelijke tafe relen ar. Een inwoner van Gjiro- kaster, de brandhaard van de opstand, zei dat deze plaats in middels weer in handen van de regering is. Begin dit jaar verloren vele Al banezen hun spaarcenten toen een reeks piramidebeleggings fondsen instortte. Dat leidde tot wekenlange protesten, die afge lopen weekeinde ontaardden in totale anarchie toen betogers winkels plunderden en wapens buitmaakten op de politie en uit kazernes. In Vlore zijn gisteren bij ge vechten opnieuw twee mensen om het leven gekomen. In totaal vielen deze week 27 slachtof fers, aldus het plaatselijk zie kenhuis. De twee slachtoffers, een vrouw en haar zoon, bevon den zich in een auto toen schut ters de wagen onder vuur na men. Twee andere mensen raakten gewond. De rooms-katholieke bis schoppen in Albanië hebben steun betuigd aan Berisha. Vol gens Italiaanse kranten hebben zij Berisha geschreven dat hij de eervolle taak heeft om het land voor een burgeroorlog te be hoeden. Pagina 5: Crisis Albanië legt kloof tussen noord en zuid bloot Lammenschansweg 130 Leiden Lichaam jongen gevonden in Zwolle ZWOLLE GPD Peking afp-rtr-dpadie negen doden en 74 gewon den veroorzaakten, zeven ver dachten gearresteerd. Naar buurland Kazachstan uitgewe ken nationalistische Oeigoeren eisten de verantwoordelijkheid op voor de aanslagen, en voor een niet in de publiciteit ge brachte aanslag in de buurt van de grens met Kazachstan. De Oeigoeren strijden voor een onafhankelijk 'Oost-Tur- kestan' in Xinjiang. In deze re gio, die in de jaren vijftig is in gelijfd bij het communistische China, wonen veel Turks spre kenden, onder wie de Oeigoe- 9 MAART mwMM muKENSmm Bij een bomaanslag op een bus in Peking zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. Zeker dertig mensen raakten gewond, van wie sommigen er ernstig aan toe zijn. Dat hebben ooggetuigen ter plaatse gemeld. De aanslag, op lijnbus 22, had plaats gedurende het spitsuur in de winkelwijk Xidan. Volgens een ooggetuige gebeurde de ontploffing bij de deur van de bus. Volgens sommige berich ten zijn er meerdere bommen ontploft. De aanslag was de eerste in de Chinese hoofdstad in tien jaar, maar volgt op een reeks van soortgelijke aanslagen door moslims in de regio Xinjiang in het uiterste westen van China. In de regionale hoofdstad Urumqi ontploften op 25 febru ari kort na elkaar drie bommen in bussen. Een vierde bom kwam niet tot ontploffing. Volgens een pro-Peking krant in Hong Kong zijn in verband met de aanslagen in Xinjiang, HOUTWERF KEUKENS KEUKEN STUDIO Koningin Julianalaan 46 Voorschoten In een 'bosperceel ergens in Zwolle' heeft de politie gister morgen het stoffelijk over schot van een 10-jarige jongen gevonden. Zijn moeder had zichzelf enkele uren eerder aangegeven bij de politie in de regioAmsterdam-Amstelland. Omstreeks acht uur kwam ze het bureau binnen met de verklaring dat ze haar zoon het leven had ontnomen en het li chaam ergens in het groen bij Zwolle had neergelegd. Toen de Zwolse politie op telefonische aanwijzingen van de collega's uit het randstede lijke district ging kijken, bleek het levenloze lichaam van de jongen inderdaad op de aan gegeven plek te liggen. Een rechercheteam van de politie IJsselland-midden on derzoekt de zaak. De politie wil voorlopig geen enkel detail kwijt over de toedracht: niet hoe het jongetje om het-leven is gekomen en ook niet waar het stoffelijk overschot precies is gevonden. In een verklaring zegt de po litie terughoudend te zijn bij het geven van informatie 'me de gelet op de maatschappelij ke discussie over berichtge ving in de media over kinder moorden en de risico's van herhaling'. RUSWUK ANP Alle vrouwen met uitgezaaide vormen van eierstok- en borst kanker voor wie geen andere behandeling meer mogelijk is, kunnen met onmiddellijke in gang worden behandeld met taxol of taxotere. Minister Borst (Volksgezondheid) stelt hier voor gedurende twee jaar 35 miljoen gulden beschikbaar. Het gaat om zo'n 2.800 vrou wen. Een aantal ziekenhuizen wilde hen niet meer behande len vanwege de hoge kosten van de medicijnen. Het gevolg was dat een vrouw met dezelfde me dische indicatie in het ene zie kenhuis wel terecht kon en in het andere niet. Aan die onge lijkheid maakt Borst nu een eind. Volgens Borst moeten zie kenhuizen hen behandelen met LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 VANROYC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 HET WOORD IS AAN Kin Hubbard Niemand vergeet ooit waar hij een strijdbijl begraven heeft. lente niet meer te stuiten 3^*^ "v SF/SS? 5715° 5715° 5716° 10% 10% 10% 60% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina *J 3 VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -5,7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's14,15 Sport25,27,29 Strips13 Uitgaan12 Muziektheater door De Ge broeders Flint in Theater Het Oude Raadhuis in Hoofd dorp, waarvooreen kortings bon. Draagmoeder zwanger voor twee paren taxol of taxotere. De ziekenhui zen hoeven nog maar 10 pro cent van de kosten van behan deling te betalen. Zij betaalden tot nog toe de volledige kosten. De minister stelt wel als voor waarde dat de behandelende arts van elke vrouw een aantal gegevens bijhoudt, zoals de overlevingsduur, het aantal che- motherapiekuren en het welzijn van de patiënt. Dan ontstaat meer duidelijkheid over de ef fectiviteit van de medicijnen. Over twee jaar wil Borst con clusies trekken over de opgeda ne ervaringen. In Italië is beroering ontstaan over een draagmoeder die twee foetussen van twee ver schillende paren geïmplan teerd heeft gekregen. Ze heeft dat gedaan toen haar arts haar vertelde dat hij geen draagmoeders kon vin den. Het dagblad Corriere delta Sera^ meldde gisteren dat de 35-jarige draagmoeder in Zwitserland is behandeld en daar ook zal bevallen, om de strenge Italiaanse regels te omzeilen. Na de bevalling zal uit een bloedonderzoek moeten blijken welke baby bij welk paar hoort. In een interview met de krant La Stampa zegt de vrouw, die zich alleen als 'Angela' bekend wil maken, dat ze alleen een onkosten vergoeding krijgt voor haar dubbele draagmoederschap. Angela is zelf al moeder van twee kinderen. De Italiaanse minister van volksgezondheid Bindi ver klaarde dat dit geval 'ons bij grenzen brengt die nog nooit zijn overschreden'. Aldo Pagni, hoofd van de Italiaan se artsenassociatie, heeft op geroepen tot disciplinaire stappen tegen de arts Van de draagmoeder. den haag gpd In Verwachting Zondag 9 maart vrij? Zie advertentie op pag. 10 Veel emplacementen vervuild is bij de verzelfstandiging van NS halverwege vo rig jaar de Stichting Bodemsanering NS (SBNS) opgericht. Hierin nemen naast NS de ministeries van milieu en van verkeer en waterstaat deel. De ze stichting is op dit moment druk bezig met in ventarisatie van de vervuiling. Tegelijkertijd wordt dit jaar al een begin gemaakt met het sane ren van de vuilste plekken, die de NS zelf al heb ben opgespoord. Aan de hand van oude hinderwetvergunnin gen, plattegronden, luchtfoto's en gesprekken met medewerkers is een voorlopige schatting ge maakt van de hoeveelheid en de aard van de ver vuiling op de andere stations, rangeerterreinen en langs de spoorlijnen, aldus directeur Th. Edel man. Postcode: •Tel: - Plaats: De NS gaan grote schoonmaak houden. De bo dem van alle spoorwegemplacementen moet in de volgende eeuw worden ontdaan van olie, verf- en koperresten en andere stoffen die er in de af gelopen honderd jaar terecht zijn gekomen. Er zijn naar schatting 11.000 vervuilde plekken, verdeeld over vierhonderd emplacementen. Het bedrag dat gemoeid is met de hele operatie is on duidelijk, maar wordt voorlopig geraamd op 3,5 miljard gulden. Het betreft onder meer spoorwe gemplacementen in Alphen aan den Rijn, Lisse, Leiden (Centraal, Goederen en Lammenschans), Noordwijkerhout, Voorschoten en Warmond. Om de gigantische operatie goed uit te voeren (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i I automatisch (f 31.95) Oacceptgiro (f. 93,05) V 1 cAd |Nr. bank/giro: Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt p een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch QËÊi Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 71214V 400 zaterdag 21

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1