Leiden mag over een aantal jaren niet op slot Rijk neemt Leidse regio niet serieus Leiden moet van Rijnsburg afblijven Leiden Regio [oeterwoude dankbaar /oor steun De Boer 1 Dp woningnood valt veel af te dingen MAC NIET OP SLOT! Verplaatsing Valkenburg onmogelijk Werkgevers loeren ook op Grote Polder VTERDAG 8 MAART 1997 •iden is iri nood. Het kabinet, met minister De Boer ruimtelijke ordening en milieu) voorop, moet zo iiel mogelijk komen met een oplossing voor de juimteproblemen van Leiden en omgeving. WD, JDA en D66 vinden dat nog dit jaar duidelijk moet ^■worden hoe de regio meer woningen kan bouwen. baandag praat de Vaste Kamercommissie voor "fiimtelijke ordening met de minister over de toe- omst van de Randstad. Dan komen ook de mogelij- i bouwlocaties aan bod. In de Leidse regio denken verschillende gemeenten heel verschillend over vier mogelijkheden: Grote Polder, Valkenburg, lijnsburg en Haaglanden. Het Leidsch Dagblad geeft op deze pagina de meningen weer. u p telet is vreemd dat iedereen ;rs. ter jouw gebied aan het na- is teljnken is, behalve jijzelf', stel- Delde Zoeterwoudse wethouder n wnb Hogenelst (CDA) vorig jaar. wagm gemeente is altijd mordicus ïgen^en de bebouwing geweest h de Grote Polder tussen Zoe- nbe\jwoude-Dorp en -Rijndijk, as rape polder hoort bij het Groe- uchtlHart en dat is het sterkste er ejpen van de gemeente. Het kirfschuiven van de Groene- i. Eurtgrens naar de Nieuweweg verhli de teloorgang van de groe it: ojbinnentuin van de Randstad en eipnen betekenen. Zoeterwou- laat ook in döt na te be- opnflrukken dat cani| hele Leidse 'nie io de Grote Polder gebmikt aijgi recreatiegebied en als ruimte won vrij adem te kunnen halen. ;e. «gemeente hanteert dan ook ng o| slogan 'Zoeterwoude 't blijft is Tien'. agertoeterwoude heeft nog een ig zejra reden te strijden tegen de inerspouwing van de polder, om- ssenT dat het verlies van de zelf- ten jndigheid zou kunnen bete- 'denfien. De polder ligt letterlijk belejddenin de gemeente en bou- ker (n voor Leidse woningzoeken- idsep zou tot annexatie door de aatsjurgemeente kunnen leiden, ie geeterwoude zet daarom in op Konale samenwerking, jr F.i,A1s we zelfstandig willen blij- vordp voortbestaan, kan het niet ten \pers of we moeten het in de- ervo| samenwerking zoeken. De seer®o vormt straks zes gemeen- dit li of misschien zelfs één, maar :r onf mag niet zo zijn dat er aks vijf gemeenten zijn en ritje die is heringedeeld", ver klaarde Hogenelst vorig jaar. De steun die de gemeente krijgt van het kabinet en vooral van milieuminister De Boer, wordt dankbaar aanvaard. Toch betracht Hogenelst wel voor zichtigheid. ,,We moeten niet zeggen: lekker, lekker, lekker, we hebben gewonnen. De regio heeft nog een probleem en daar krijgen onze inwoners ook mee te maken. Zoeterwoude komt er goed uit. Maar de regio is na tuurlijk de verliezer. In de loop der jaren heeft Zoeterwoude daarom steeds weer gewezen op andere bouw locaties die I lil MI III Groene Hart liggen. „Lon ken naar de Grote Polder omdat er niet zo snel een woning bouwlocatie in de Bollenstreek kan worden gevonden, is incon sequent", stelde Hogenelst drie jaar geleden. „De Provinciale Staten heb ben gedeputeerde Jansen ge vraagd om aan te tonen dat bij voorbeeld de Boterhuispolder echt niet geschikt is. Misschien blijkt uit het onderzoek dat an dere polders beter scoren dan de Grote Polder", zei hij een jaar later hoopvol. Vorig jaar meldde Hogenelst dat de regio 'keihard inzetten' moet op Valkenburg. „Het Ko ninklijk Huis mag geen beslis sende rol in de ruimtelijke-or- deningspolitiek spelen. 11$, ga er van uit dat Defensie de echte dwarsligger is." liesbeth buitink redacteur zoeterwoude de gemeente Zoeterivoude was tanwege de vakantie niemand chikbaar om een officieel standpunt op papier te zetten. It gemeentebestuur van Lei- n en de provincie Zuid-Hol- id willen in de Grote Polder n grote woonwijk laten verrij- mor Voor bewoners van de idse regio, waaronder Zoeter- i/erte»udenaren, geldt echter dat in 8 30|Grote Polder als rand van het i/ientd ne ongemoeid moet jven. Een groen tegenwicht jen de oprukkende verstede- dng. Op het begrip woningnood omafo|t vee' af te dingen. Iedereen eld,or?ont immers. De lage ren- itand, de fiscale voordelen perffi een hypotheek en de huidi- Jp ^economische groei doet veel llk ip2insen uitkijken naar een gro- ijn ftshuis. Tegelij- eensartijd zijn die ,el Leilonwensen in /oorGfcijd met de be- efte aan groen en natuur en ït milieudoelstellingen zoals °0rbnI beperken van de mobiliteit. 'er|j Dijorgaan met bouwen lost wi- jsschien de woningnood op, ladShiar veroorzaakt vervolgens emnood. bevolkingsgroei is kleiner «fc verwacht en dus mag je je 2 pagen of er niet teveel nieu- huizen worden gebouwd, t er teveel, huizen komen, ^jfrden de binnensteden en ou- dorpskernen in de nabije pkomst met toenemende Igstand en verpaupering be ur. f8d- nnr pjEr wordt al genoeg gebouwd. Leidschendam en Den Haag rden duizenden woningen louwd, die ook voor mensen de Leidse regio zijn be- imd. Gelukkig krijgen creatie oplossingen de laatste jaren 'eer aandacht. De verbreding IqI de A4 kan op verschillende iatsen leiden tot een verdiep- iur er aanleg en het (gedeeltelijk) Brkluizen van deze verkeers- er. Dit schept mogelijkheden Het gemeentebestuur van Leiden staat echt niet te trappelen om polders vol te bouwen. In de jaren zeven tig vroeg het bestuur van Voorschoten zelfs waarom de Stevenshofjespolder naar Leiden was gegaan. Leiden treuzelde met bouwen. In 1981 werd uiteindelijk de eerste paal geslagen van een wijk waar nu ruim 12.700 inwoners plezierig wo nen. De huidige bewoners van de Stevenshof zullen blij zijn dat destijds niet is gezegd: Zoek maar een woning in Den Haag. Dat is wat minister De Boer nu wel zegt. Lei den gaat over een aantal jaren op slot, terwijl vanaf 2005 tot 2010 nog 4.000 woningen en nog zo'n 70 hec tare bedrijfsterrein nodig zijn. Nog eens 4.000 wonin gen kunnen er in Leiden niet meer bij. Het moet wel leefbaar blijven. Voor de bedrijfterreinen is al helemaal geen ruimte. Het gemeentebestuur van Leiden vindt dat er wel de gelijk dicht bij Leiden oplossingen zijn. De meest voor de hand liggende mogelijkheid is het marinevliegkamp Valkenburg (plan Valkerhout). De minister van defensie wil er echter voorlopig niet aan. De tweede mogelijkheid wordt door minister De Boer voorgesteld: het kassengebied van Rijnsburg. Die loca tie is echter klein en moeilijk te ontsluiten met open baar vervoer. Bovendien is het duur vanwege de kassen en kost het veel werkgelegenheid in samenhang met de veiling Flora. De derde mogelijkheid geeft de provincie aan in het nieuwe Streekplan: de Grote Polder. Hoewel de hele Leidse regio Valkerhout de beste oplossing vindt, is de Grote Polder acceptabel als Valkerhout onmogelijk blijft. Wel moet het verlies aan natuurwaarden volledig worden gecompenseerd. Maar dat kan. Waarom zo vasthouden aan bouwen in de regio? Omdat niet bouwen een aantal heel erg vervelende ef fecten heeft. Wanneer geen bedrijfsterrein in of direct nabij de re gio wordt ontwikkeld, heeft dit negatieve invloed op nieuwe en bestaande werkgelegenheid. Regelmatig moet nu 'nee' worden verkocht aan bedrijven. Nieuwe bedrijfsterreinen zijn ook van groot belang om de groei van bestaande bedrijven te kunnen opvangen. Bovendien krijgt een regio die niet meer kan groeien te maken met een vergrijzende en in aantal teruglopen de bevolking. Toen Leiden in de jaren 1968 tot 1972 niet kon bouwen en woningzoekenden moest doorstu ren naar Lisse, daalde het aantal inwoners met duizend per jaar. Ook wordt de woningmarkt nadelig beïnvloed. Nu al is de gemiddelde koopprijs van een woning in de Leid se regio de hoogste van Nederland. Nieuwbouw is een belangrijk instrument om mensen door te laten stro men vanuit goedkope huurwoningen naar koopwonin gen. Dit is de enige manier om goedkope huurwonin gen vrij te krijgen voor mensen die weinig geld hebben. Jongeren moeten in Leiden veel te lang wachten op een betaalbare woning. De lobby voor een grote bouwlocatie dicht bij Leiden is dus geen hobby van het gemeentebestuur. Zo'n bouwlocatie is in het belang van toekomstige woning zoekenden, van werkzoekenden, van het bedrijfsleven, van de huidige bewoners, van verenigingen en scholen. Deze fantastische stad, die een belangrijke bijdrage aan de kwaliteit van de Randstad als Groene Wereld stad kan leveren, krijgt die kans niet. Dat kan niet en dat mag niet. Leiden mag niet op slot. wethouder leiden Voor de illustraties is gebruik gemaakt van de folder 'Leiden mag niet op slot!'. Uitgave van de gemeente Leiden. voor het bouwen boven de weg zonder dat veel groene ruimte verloren gaat. Bovendien ver bindt dit de wijken en dorpen die aan weerszijden van de weg liggen weer met elkaar. Ook in Leiderdorp kan dit worden ge realiseerd. Een andere reden om terug houdend te zijn met het opoffe ren van de laatste polders in on ze regio is het feit dat de huidi ge woningvoorraad veel effi ciënter kan worden benut. Want ondanks de 'woningnood' is er sprake van leegstand. Veel woningen boven winkels staan leeg en veel (oudere) mensen wonen in een te groot huis bij gebrek aan een (betaal baar) alter natief in de buurt. Het bevorderen van wonen boven winkels en het bestrijden van leegstand is tevens goed voor het veiligheidsgevoel in de buurt. Het aanpassen en beter benutten van de huidige voor raad kan alleen in Leiden al 10.000 woningen opleveren, zo rekende Eerste-Kamerlid ir. M. Bierman ons vorig jaar voor. Dit zou bijvoorbeeld kunnen door woningen te splitsen en 'inbreidingslocaties' te bestem men voor kleinere één- en tweepersoonshuishoudens. Dit vergt een ander beleid op volks- huisvestingsgebied, namelijk een belei'd dat primair is gericht op het verbeteren en in stand houden van de bestaande wo ningvoorraad. M. Ates, CDA-gemecnteraadslid Zoe- teru'Oude/Stich ling Het Groene Hart, Th. van Leeuwen/Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, M. Vlasveld, raadslid Leiden Weer Gezellig/De Groenen. 'Vliegveld Valkenburg moet toch maar dicht'. De kranten kop op de voorpagina van het Leidsch Dagblad van afgelopen zaterdag suggereerde dat de discussie over de opheffing van het marinevliegkamp heropend werd. Bij nadere lezing van het artikel bleek het slechts te gaan om enkele opmerkingen ge maakt door een aantal leden van de Vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu (VROM), die een bliksembezoek brach ten aan de Leidse regio alvorens de discussie over de toekomst van de Randstad aan te gaan. De gemaakte opmerkingen over verplaatsing van het vlieg veld, de 'mooie lap grond' en 'nog maar eens een onderzoek instellen' doen vermoeden dat men nog niet veel heeft meege kregen van de onderzoeken die de laatste jaren al zijn uitge voerd en afgerond en tot op he den gevoerde discussies. Hoe het zij, publiekelijk laait de dis cussie weer op en diverse be trokken partijen ventileren hun mening. Aanzet voor de discussie blijft nog steeds de ruimtenood van de gemeente Leiden. Dat is een reeël probleem. Vorig jaar al is daar uitputtend over gesproken. Naar mijn mening was ook des tijds de optie als 'niet haalbaar' afgedaan en de argumenten daarvoor staan nog steeds. Het marinevliegkamp be kleedt een belangrijke militaire functie en is ook voor de NAVO van belang. De laatste jaren is er voor zeker een miljard in geïn vesteerd en er kan inmiddels van een ultra-modern vliegveld worden gesproken. Voor zover verplaatsing ruim telijk gezien tot de mogelijkhe den zou behoren dan zou toch van een gigantische desinveste ring sprake zijn. Wie betaalt dat? Defensie is het zeker niet van plan. Dit soort acties zou een eventuele bouwlocatie Val kenburg buitengewoon kost baar maken". Overigens is uit onderzoek gebleken dat er geen reële alternatieven voor de op vang van de huidige taken van het vliegkamp bestaan. Ver plaatsing is dus onmogelijk. Ook niet onbelangrijk: met het verdwijnen van het vlieg kamp gaan circa duizend ar beidsplaatsen voor de streek Vliegveld Valkenburg: voor velen een ideale plek om huizen neer te zetten. verloren. Mijn informatie is nog steeds dat op Defensie staatsse cretaris noch minister van zins zijn Valkenburg voor 2015 te sluiten of te verplaatsen. Wat dan wel? Dat blijft nog een open vraag. Er ligt nog een aantal opties, maar ook daarvoor zijn de handen niet echt op elkaar te krijgen. De optie Rijnsburg doorkruist het nog maar recent ondertekende 'Pact van Teylin- geq', waarin nadrukkelijk is ge kozen om verglazing van het bollengebied tegen te gaan door de glastuinbouw te concentre ren in Rijnsburg en Valkenburg. En dat is maar één van de argu menten. De optie Haaglanden kan soelaas bieden aan woningzoekenden, maar lijkt geen oplossing voor de proble matiek van centrumstad Lei den. De Grote Polder ligt in het heilig verklaarde Groene Hart. Om misverstanden te voorko- De vraag waarom in het buiten gebied van Rijnsburg ('polder Kloosterschuur', red.) geen wo ningen kunnen .worden ge bouwd is vrij gemakkelijk te be antwoorden. Na een lang over leg tussen alle betrokkenen is overeenstemming bereikt over de ruimtelijke invulling van de Duin- en Bollenstreek. Deze overeenkomst is vastgelegd in het 'Pact van Teylingen', een hecht pact waarvan de uitvoe ring reeds ter hand is genomen. In het Pact wordt gesproken over de nauwe relatie tussen de bollenteelt, de bloementeelt en de aanverwante bedrijvigheid. Er wordt van uitgegaan dat al deze bedrijvigheid een plaats moet hebben en houden in de Duin- en Bollenstreek. Voor het buitengebied van Rijnsburg is vastgelegd dat daar de glastuin bouw een plaats moet hebben. Dit, om te zorgen dat de Duin en Bollenstreek een open ge bied blijft. Voor de economische ontwik keling en de werkgelegenheid is het van enorm belang dat vei ling Flora in een gebied ligt waar alle onderdelen van de be drijvigheid hun plaats hebben. Men kan daar niet ongestraft de schaar in zetten. Zowel voor het Pact van Tey lingen als voor het economisch beleidsplan Rijnsburg is nu een breed draagvlak. Beide plannen sluiten geheel op elkaar aan. Het zou dan toch wel heel raar zijn als het Rijk nu ineens al de ze plannen doorkruist met an dere ideeën. In de Duin- en Bollenstreek wonen op dit moment onge veer 175.000 BHIHUillijÜ inwoners, in Leiden onge veer 100.000. De woningbehoef te is dus ook in de Duin- en Bol lenstreek zeer groot, waar schijnlijk groter dan in Leidën. Wij willen aan deze behoefte voldoen door deze problemen in ons eigen gebied op te los sen. Volledigheidshalve vermeld ik daarbij dat in onze regio al een woningbouwlocatie voor de Leidse regio wordt gerealiseerd, namelijk de Vinex-locatie in Voorhout. Voor de woningzoekenden in onze regio bestaat de mogelijk heid om in de toekomst, als het ministerie van defensie daar mee akkoord het vliegveld Val kenburg te gebruiken. In het Pact van Teylingen staat dat, indien het mogelijk is, daar dan ook enige ruimte voor Lei den kan worden benut. De regio Duin- en Bollenstreek heeft de afgelopen tijd dus beslist niet met haar mg naar Leiden ge staan en al heel wat gedaan om Leiden te helpen. Maar er zijn grenzen aan de mogelijkheden. Ik heb voor het onbeschaamd De Grote Polder in Zoeterwou de moet bedrijfsterrein worden. Het Groene Hart wordt dan een paar hectares kleiner, maar zonder bedrijvigheid loopt de hele Randstad leeg. Langs de snelweg A4 (Den Haag/Amster dam) moeten in totaal zeven grote bedrijfsterreinen worden aangelegd. Dat vindt de Hol landse Werkgevers Vereniging, de Noord- en Zuid-Hollandse tak van de werkgeversorganisa ties NCW en VNO. nodig. „In de Leidse regio is een behoorlijk tekort aan bedrijfs ruimte en de Grote Polder ligt gunstig ten opzichte van de snelweg". De Grote Polder ligt óók in het Groene Hart maar Seegers ziet dat niet als een onoverko melijk probleem. „Nu wordt er steeds een klein stukje van het Groene Hart afgeknabbeld. Wij presenteren nu een helder plan waarmee de bedrijven tot 2010 uit de voeten kunnen. Daar- De werk- gevers be pleiten, het zal niemand verba zen, meer ruimte voor de be drijven. De door minister De Boer uitgebrachte Randstadno ta besteedt naar hun idee veel te weinig aandacht aan de werkgelegenheid. „Het Rand- stadbeleid is er een van beper kingen. Nieuwe kansen worden niet gezien en niet benut. Als we op de Randstad een bordje vol hangen is de Randstad over tien jaar helemaal leeg. Steeds meer bedrijven vertrekken, sim pelweg omdat hier geen plek meer is", aldus secretaris R. Seegers van de HWV. De werkgeversclub vindt dat er langs de bestaande corridor (de snelweg) een aantal be drijfsterreinen moet komen. De ligging vlak bij de weg maakt de aanleg van nieuwe wegen on- mee is dat steeds opnieuw randjes weghalen ook afgelo pen." Aanleg van grote bouwlo caties voorkomt volgens HWV ook ongecontroleerde lintbe bouwing. Seegers wil niet alleen meer ruimte maar ook een betere be nutting van de ruimte. „In de hoogte en in de diepte bouwen dus. Dat is duurder maar de ex tra kosten kunnen worden be taald uit een fonds gevuld door de overheid." Het ruimtetekort is groot en nijpend. Procedures voor de aanleg van nieuwe be drijfsterreinen zijn te stroperig, vindt Seegers. „De politiek moet doen waarvoor ze gekozen is: besluiten nemen." monica wesseling» redacteur provincie mileu FOTO DICK HOGEWONING men; ook ik ben zeer verknocht aan het Zuid-Hollandse polder gebied. Slechts van twee dingen ben ik zeker. De ruimtenood van Leiden is een lastig pro bleem en voor het oplossen daarvan komt vliegveld Valken burg niet voor 2015 in beeld. Maar hierover zal, zeker gezien in het licht van de komende verkiezingen, het laatste woord nog niet zijn gevallen. burgemeester valkenburg en vrij inbreken in de regio Duin- en Bollenstreek, zoals het gemeentebestuur van Leiden doet, geen goed woord over. Ik begrijp best dat het voor de gemeenten in de Leidse regio moeilijk is. In de Haagse poli tiek geldt nu één keer als eerste gebod: gij zult het Groene Hart niet beroeren. En natuurlijk is het zo dat de minister zich dog matisch aan dit gebod houdt. Maar dat is nog geen reden om dan maar in een andere regio, die zelf ook al ruimteproblemen genoeg heeft, bouwlocaties aan te gaan wijzen. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Ik vind het ongepast om nu maar te gaan zeggen waar Lei den dan wel moet gaan bou wen. Ik kom op voor de belan gen van Rijnsburg en voor de belangen van de Duin- en Bol lenstreek. Ik verzet mij dus te gen bouwen in ons buitenge bied en ik vind dat we daar goe de argumenten voor hebben. Ik heb geen enkele bevoegdheid over de grondgebieden in ande re gemeenten, ik laat mij daar over dus niet uit. Daarover moeten anderen beslissen. Ik vind wel dat iedere regio zijn ruimtelijke problemen zelf moet oplossen. wethouder runsburg De Leidse regio is een stedelijk gebied met zón 200.000 inwo ners. De komende tien jaar moeten er, gezien de lange lijst van woningzoekenden, 12.000 woningen bij komen en onge veer 70 hectare bedrijfsterrein. Voor zo'n 8.000 van al die hui zen moet er (met veel passen en meten) een plekje gevonden en veroverd worden in het stedelijk gebied. Meer passen er ook niet in. Over zes jaar zal zich een nij pend tekort aan ruimte voor woningbouw en bedrijvigheid manifesteren. Voor de overige 4.000 woningen (noodzakelijke oplevering in 2005) heeft de Leidse regio dringend behoefte aan één grote bouwlocatie zo dicht mogelijk tegen het stede lijk gebied aan. Tot nu toe voerde het Rijk een bunde- lingsbeleid: zoveel mogelijk wo ningen in en om de (middel) grote stad. Daarmee wordt mo biliteit (autokilometers) voorko men en houdt de stad voldoen de inwoners om de voorzienin gen op peil te houden. De pro vincie was dan ook onaange naam verrast toen bleek dat door het Rijk in de Leidse regio, opeens dit bundelingsbeleid wordt losgelaten. Leiden krijgt geen eigen ver- stedelijkingslocatie voor de pe riode 2005 tot 2010. Leidse wo ningzoekenden worden naar Haaglanden en Rijnsburg ver wezen. Beide zijn niet gewenst. Woningbouw op grote schaal in Rijnsburg brengt grote schade toe aan de glastuinbouw of tast de natuur- en landschapswaar den aan. Haaglanden is te ver van Leiden en leidt tot onge wenste mobiliteit. Bovendien holt opvang van Leidse woning zoekenden in Haaglanden de draagkracht van Leiden sterk uit. Vlakbij Leiden steken twee lo caties met kop en schouder bo ven andere alternatieven (Haar lemmermeer, een Bollenstad in Hillegom, Voorhout of Rijns burg) uit. Dat zijn de in het streekplan opgenomen stu dielocaties de Grote Polder en vliegveld Valkenburg. Kort geleden hebben de ge meenten, bedrijven en natuur organisaties in de Duin- en Bol lenstreek besloten dat in de Bol lenstreek de nog aanwezige 2500 hectares bollengrond moet worden behouden. Daardoor heeft elke gemeente alleen plek voor woningbouw en bedrijfs terreinen voor eigen woning zoekenden en bevolking. Er is geen plaats voor een Bollenstad voor woningbehoefte van bui ten de Bollenstreek. Valkenburg valt af vanwege de duidelijke ste"'n8name van Defensie dat hier voor 2015 géén mogelijkheden zijn voor woningbouw. Blijft over de Grote Polder. Deze ligt op fiets- afstand van Leiden, biedt ruim te voor bedrijven en heeft een ontsluiting naar de A4 en rijks weg 11. Met de komst van de Rijn Gouwe Lijn op termijn heeft de polder een hoogwaar dige openbaar vervoerverbin- ding met het centrum van Lei den. Als enig motief voor de afwij zing van de Grote Polder wordt door het Rijk de ligging in het Groene Hart en de bufferzone genoemd. De locatie is echter prima inpasbaar in de rand van het Groene Hart en de gevolgen voor natuur en landschap blij ven met compenserende maat regelen zeer beperkt. Kortom, de Grote Polder biedt een uit stekende oplossing voor de ruimteproblemen van de Leidse regio, zonder dat het Groene Hart en de bufferzone in essen tie worden aangetast. t. jansen gedeputeerde ruimtelijke ordening

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19