'Titanic' op tij Bevroren kunst in de Horta Toerisme li Centrum voor wetenschap en techniek in opzienbarend bouwwerk Passie voor pontjes TERDAG 8 MAART 1997 een zinkend, of juist het water oprijzend lip. Zo ziet Amsterdam opzienbarende i uwwerk dat in het hart het historische terfront, op de kop van n filj-tunnel verrijst. Het *o».od; aan het Oosterdok pal W het leepvaartmuseum en wpct maritieme omgeving Q-pireerde de i-^sreldberoemde liaanse architect Renzo tot het nautisch Bardoende onderkomen, t in juni zal worden ^«rokken door het n tru m voor a itenschap en Techniek tv Metropolis. ^3 DE MOOR» nieuwe museum (opvolger ^^Ihet inmiddels gesloten Ne- landse Instituut voor Nijver- d en Techniek, NINT) moet lerwijsinstellingen, gezin- i, toeristen en zakenlieden hett de modernste hulpmidde- wegwijs maken in de com- t rrKe wereld van de jongste - wikkelingen op het gebied [denken en doen. ienv?rrassing van het gebouw op het dak. Dat bestaat uit ïm9 trapsgewijs oplopend plein t terras. Je kunt langs het dak hoog lopen maar ook de lift nen, of een speciale voetgan- {brug. Het dak is vanaf de r fe voor een ieder vrij toegan- in kjjk. maar wie daar eenmaal at, genietend van een adem- Oljjemend uitzicht over de stad, ,rdt al gauw in de verleiding tracht een kaartje te kopen, nt behalve beneden heeft het itrum ook een loket op het t Overigens is tevens ge- gd voor een voetgangersbrug t de andere zijde, zodat het ltraal Station makkelijk be- cbaar is. tanic [sterdam spreekt inmiddels jan 'de Titanic op 't IJ'. Archi- f Renzo Piano is daar niet Terdeeld gelukkig mee. „Ik pijn creatie meer in samen- lig met de IJ-tunnel. Het is al- I moeilijk om in zo'n histori- ie omgeving iets te maken. tïzijds moetje de plaats res teren, anderzijds mag je je jt laten verlammen door de igeving. Respecteer je de om- dwijnen richting plafond. Op de tweede verdieping laat een waterval zien welk nuttig gebruik kan worden gemaakt van vallend water en daar be vindt zich ook een imposante theaterzaal met een projectie scherm van zeven bij vier meter en tevens een exclusieve, door Renzo Piano zelf ingerichte ver gaderruimte in de kop van het gebouw. Op de derde verdie ping kunnen kinderen experi menteren met video, licht en geluid of een huis bouwen van bamboe. Ook bevindt zich daar een laboratorium waar bezoe kers van huis meegebrachte za ken (als tuingrond) zelf kunnen onderzoeken. Sober Alleen de begane grond, met centrale hal,'heeft een buiten wand van glas, verder kan wor den gesproken van een 'black- box'. Het gebouw omvat op ver schillende verdiepingen een verzameling pleinen, te berei ken via stalen trappen. Inwen dig is soberheid troef, leidingen en akoestisch materiaal zijn niet weggewerkt, met de bedoeling zo min mogelijk 'ruimte' in te leveren. New Metropolis was tot nu ge vestigd in een voormalige dia mantslijperij aan de Tolstraat in De Pijp, onder de naam NINT. Het ontstond in 1954,'geïnspi reerd door het succes van het Evoluon (1966) in Eindhoven. Rijk, provincie, gemeente en bedrijfsleven hebben het nieu we science-centrum, waarvoor onder andere het Exploratorium in San Francisco model stond, mede-gefinancierd. „We gaan van zestienhonderd naar ruim twaalfduizend vierkante meter vloeroppervlak. Het NINT was goed voor 120.000 bezoekers per jaar, hier hopen we een half miljoen te halen, maar met 350.000 draaien we al renda bel", zegt woordvoerder mr. Hugo van Bergen. „New Metro polis is echt een fenomeen, Am sterdam is een belangrijke at tractie rijker." Grrrriezelen Net als vorig jaar organiseren 21 Achterhoekse campings in 1997 een aantal speciale activiteiten. Daaronder een Introductieweekeinde (11 tot en met 13 april), waarin voor 35 gulden per staan plaats kan worden kennisgemaakt met de Achter hoek, de Kinderweken (tussen 30 april en 12 mei) met onder meer Indianendagen, stripfigurenwe- ken en paardrij-arrangementen en natuurlijk de al enigszins befaamde Grrrriezelweken (van 11 tot en met 19 oktober en van 18 tot en met 26 ok tober) met heksentochten en horror-avonden. Al le informatie staat opgetekend in een brochure ('Kamperen in de Achterhoek' geheten) die kan worden opgevraagd bij de Streek VW Achter hoek, Postbus 4106, 7200 BC Zutphen. Daar is onder de noemer 'Fietsen in de Achterhoek' ook een pas verschenen folder beschikbaar over de rijwielmogelijkheden in deze regio. Argonauten-fietstochten Wat begon als een kleine reisorganisatie die per jaar één fietstocht organiseerde door de voorma lige Sovjet-Unie, is uitgegroeid tot een specialist met een zich steeds verder uitbreidend program ma. In de nieuwe brochures van 'De Argonauten' worden nu rijwieltrips aangeboden naar onder meer Oekraïne (Karpaten), Centraal Azië (Zijde route), Nepal, India, Pakistan (Karakorum High way), Costa Rica, Noorwegen en Oost-Europa. Het zijn allemaal meerdaagse ritten (soms van een maand lang) langs over het algemeen een voudige accommodaties. Informatie: Cok Oostveen, telefoon 020 - 66 28 54 6. Survival Island In het Omniversum te Den Haag draait de ko mende maanden David Attenborough's film 'Sur vival Island'. De met een IMAX-projectcamera opgenomen rolprent geeft een spectaculair beeld van het dierenleven op het Engelse eiland South- Georgia, dat tussen Antarctica en de Argentijnse kust ligt. Veel pinguïns, veel zeeleeuwen, veel robben en - het meest imponerend - veel zee-oli fanten. En dat allemaal gefilmd onder barre om standigheden. Informatie: Omniversum, telefoon 070 - 35 47 47 9. Informatiegids Den Haag In de onlangs door Stichting Promotie Den Haag uitgegeven informatiegids ook deze keer weer veel informatie over musea, attracties en overige bezienswaardigheden in 's Gravenhage en omge ving, Tevens bevat de brochure vier aanbiedin gen voor onder meer een twee-daags verblijf in hotels in verschillende prijsklassen. Het opvallende, op de toegang van de U-tunnel verrijzende museum van de Italiaanse architect Renzo Piano, die wereldfaam verwierf met het ont werp van het Centre Pompidou in Parijs. foto gpd geving te veel dan krijg je een pittoreske creatie die geforceerd aandoet." Piano nam de tunnel als uit gangspunt en kwam al werken de vanzelf op deze vorm, geïn spireerd door de schepen die rondom liggen aangemeerd. De Italiaan: „Inderdaad heeft het wel iets gekregen van een zin kend schip, maar ik vind het niet juist daar al te veel de na druk op te leggen. Zelf vind ik dat hoogste plein van Amster dam met fabelachtig uitzicht toch opmerkelijker. En de con structie boven op de tunnel. Het gebouw rust op een bodem van massieve baksteen en het krijgt een bijzonder accent door het gebruik van geoxydeerd koper. Baksteen en koper, dat zijn ma terialen die behoren bij dit land." Piano bouwde in Parijs het Centre Pompidou en in Osaka (Japan) Kansai Airport. Hij werkt op het moment aan de reconstructie van de Pots dammer Platz in Berlijn. Verge leken bij deze projecten is zijn Amsterdamse creatie maar een kleintje. Toch wordt er 77,5 mil joen gestoken in de met 4.100 m2 koper bedekte, ruim twee honderd meter lange, vier ver diepingen tellende noviteit. Het 440.000 kilo wegende gebouw drukt de IJ-tunnel zelfs iets om laag. Voorheen maakte de tun nel op die plaats geen gebruik van de fundering maar van de zwaartekracht van het water, nu wordt hij op de fundatie ge drukt. De constructie is voor de be trokken aannemers een uitda gend experiment. Niets loopt recht in het gebouw, dat iets ge bogen de lijn van de tunnel volgt. Schuine wanden met ra men geven de bezoeker aan de 'boegzijde' de indruk dat hij zich bevindt in het stuurcen- trum van een reusachtige tan ker. Het schuin oplopende 'pl eindak' is nog niet eerder toege past en voorts zit het science and technology center vol tech nologische hoogstandjes, op het gebied van elektronische simu latie, projectie en geluid. Pronkstuk Op de parterre brengt interactie de bezoeker in de wereld van het geld, onder meer met be hulp van een groot transactie spel 'Superbankier' genaamd. Hier bevindt zich ook het pronkstuk van het centrum, 'De Fabriek'. Bezoekers kunnen zelf bezig zijn met productie. Ge kleurde ballen springen, rollen en vallen door een complexe machine en het is dan de be doeling daarmee zelf aan de slag te gaan: uitkiezen, sorteren en inpakken. Spectaculair is de tentoonstel ling 'Ken je zelf op de vierde verdieping, handelend over het unieke karakter van de mense lijke denkprocessen en emoties. Geraffineerde projectie zorgt voor beelden die als het ware neerdalen op de bezoekers. Ze veranderen in reactie op je be wegingen. Wat je ook doet, het heeft steeds een gevolg, een zacht schopje is al voldoende om een plots verschijnende menselijke figuur te laten ver- Over geluk heeft de directie v£?n de Horta in Haren (Groningen) tot nu toe nauwelijks te klagen. Zodra was bedacht dat de tuin - die in het 'Ver borgen Rijk van Ming' zijn grootste attractie heeft - in het voorjaar van 1997 een Chinese ijsbeeldenten- toonstellingzou moeten herbergen, viel de winter in. Tien dagen later reeds zaagden twintig man van de vrijwillige brandweer van Haren de eerste van tweeduizend gigantische ijsblokken uit het stijfbevroren water in de omgeving van Groningen. Blokken die bij een gunstige tempe ratuur van enkele graden onder nul naar koelcellen in Zoutkamp werden getransporteerd, waar ze op 19 maart weer uit te voorschijn zullen komen. Op die datum immers, zullen ze naar de Horta in Haren worden overgebracht. Daar, in een speciale 'koeltent' (50 x 20 x 3,50 meter), zul len achttien uit het noorden van China (Harbin) ingevlogen ijsbeeld- houwers de blokken met beitels, za gen en ander gereedschap te lijf gaan teneinde ze te modelleren tot een voor Nederland uniek 'ijsfesti- val' dat op zaterdag 29 maart voor het eerst bekeken zal kunnen wor den. De bevroren, typisch Oost- Aziatische kunstwerken, zullen on der meer bestaan uit pagodes, glij banen, bruggen, torens, fabeldieren, lantaarns, goden en godinnen, die allemaal in een kleurig schijnwer- perlicht zullen worden gezet. Bevreesd dat het ijs onder al dat hete spotlight-geweld zal smelten, zijn de inrichters blijkbaar niet, want vol gens de agenda zal de expositie tot Goede Vrijdag (1 juni) geopend blij ven. Horta-woordvoerster Rian Wil- lems: „Ten eerste zorgen koelaggre- gaten in de tent voor een constante temperatuur van -5 tot -10 graden en ten tweede hebben de Chinese experts ons verzekerd dat al dat licht weinig invloed op het ijs zal hebben. Nou, dat nemen we dan maar aan." Voor alle zekerheid blijven in elk ge val wel vier Chinese ijsbeeldhouwers achter om eventuele reparaties uit te voeren. Informatie: Hortus Haren, Kerldaan 34, 9751 NN Haren, telefoon 050 - 36 32 01 0. Zwitserse Spoorwegen Dat de Zwitserse Spoorwegen dit jaar 150 jaar be staan. wordt op grootse wijze gevierd. Tentoon stellingen, rijtuigenshows, spoorwegmodelbouw- dagen en stoomritten met historische locs zijn bijna aan de orde van de dag in dit paradijs voor railfreaks. Bijna zestig particuliere maatschappij en onderhouden diensten over een net van 3.000 kilometer normaal- en 2.000 kilometer smal spoor. Wereldberoemde treinen zijn de Glacier Express (Sankt Morritz - Zermatt) en het boemel- tje naar het hoogst gelegen spoorwegstation (3.454 meter) van Europa, het Jungfraujoch (bij Interlaken). Maar de Bemina Express en de Gol den Pass winnen ook snel aan populariteit. Om die belangstelling nog wat aan te wakkeren verscheen er bij Zwitserland Toerisme in Amster dam, een speciale brochure over het Swiss Travel System met daarin inlichtingen over allerlei kor tingen op bijvoorbeeld de Swiss Pass, het algeme ne abonnement waarmee door heel Zwitserland kan worden gereisd of dat nu per trein, per bus, per schip of (in veel gevallen) per gondelbaan ge schiedt. Informatie: Zwitserland Toerisme in Amsterdam, telefoon 020 - 62 22 03 3. Noord-Holland brochure In een nieuwe opmaak verscheen zojuist de door de Provinciale VW Noord-Holland uitgegeven brochure 'Noord-Holland, je lust en je leven' Daarin niet alleen aandacht voor de reeds beken de attracties als de kust, de kaasmarkt van Alk maar en de Zuiderzeestadjes, maar ook informa tie over actieve vakanties en culturele beziens waardigheden. Uiteraard bevat de 36 full-color pagina's omvattende folder ook een uitgebreide lijst vap allerlei accommodatie- yormen. De brochure is af te halen bij alle grote ANWB/VW- kantoren in Nederland en bij de reisbureaus. Nieuwe scopekaart Om maar aan te geven dat de mogelijkheden waarschijnlijk onuitputtelijk zijn, heeft PTT-Tele- com alweer een nieuwe manier van telefoneren vanuit het buitenland geïntroduceerd. Ditmaal betreft het een variant op de scopekaart, drie jaar terug met groot succes geïntroduceerd in de Ver enigde Staten van Amerika. Met deze kaart, die 25 gulden gaat kosten, kan vanuit 24 populaire vakantielanden worden getelefoneerd volgens het in Nederland geldende tarief. Gebruikers van de nieuwe kaart vermijden niet alleen hoge toesla gen in bijvoorbeeld hotels en restaurants, maar kunnen zonder muntjes ook bellen vanuit tele fooncellen. De 'direct scopekaart' is te koop bij onder meer Primafoon, de grotere postkantoren, de Grenswisselkantoren en de ANWB. Geen volk bezit zoveel passie voor pontjes als het Hollandse. Natuur lijk, er zijn eenvoudiger manieren om van de ene naar de andere oe ver te komen. Bruggen, dammen, tunnels... Drs. P. legde in het onver getelijke chanson 'Heen en Weer' zelfs uit dat een veer in bepaalde omstandigheden z'n trossen niet eens hoeft los te gooien. Want: 'Als de pont zo lang was als de breedte van de stroom/Dan kon hij blijven Wiggen, zei me laatst een econoom'. TVlaar dat is niet romantisch. Nederlanders willen overvaren. Zoals blijkt uit de gestaag toenemende populariteit van de Vereniging Vrien den van de Voetveren, die ontstond uit de strijd om het pontje over de j Nieuwe Maas (Slikkerveer-Kinderdijk-Krimpen aan de Lek) in de vaart te houden. Dat was eind jaren zeventig/begin jaren tachtig en nog steeds mag de actievoerster van toen, Meta de Visser uit Ridderkerk, worden gezien als hoedster der vaderlandse voet- en fietsveren. Zij immers, is voorzitter van de club, voert de ledenadministratie en redigeert het boekje 'Overzetveren in Nederland, Vlaanderen en de Nederlands-Duitse grensstreek'"waarvan de eerste druk in 1992 ver scheen en de tweede de afgelopen maand. Opvallend van die nieuw ste uitgave is vooral het feit dat uit de opsomming blijkt dat het aantal voet- en fietsveren in vijfjaar tijd met meer dan twintig stuks is toege nomen tot ruim 160. Bovendien wordt met gepaste trots aangekon digd dat er binnenkort opnieuw ten minste twaalf zullen bijkomen. 'Niettemin blijft de in een voormalig veerhuis wonende Meta de Visser waakzaam. Zo werd het pontje IJsselmonde-Kralingseveer opgeheven na verbreding van de Van Brienenoordbrug. Meta: „Veel oudere vaste ft) '"klanten vinden de hoge brug een te steile belemmering en we hebben f ,er daarom bij de gemeente Rotterdam op aangedrongen dat het reeds geplande veer Bolnes-Stormpolder versneld wordt ingezet." Ook pleit de preses voor nieuwe 'heen-en-weer-bootjes' tussen Abcoude-Nigte- vecht (Amsterdam/Rijnkanaal), Ketelhaven-Schokkerhaven (Ketel meer) en Numansdorp-Willemstad (Hollands Diep). Het tij is gunstig: ze krijgt van veel kanten steun. Is het niet van de overheid of verenigingen als ROVER (Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer), de Fietsersbond ENFB, de Stichting Fiets! of het Wandelplat form, dan is het wel van de leden ter plaatse. Over het hele land ver spreid heeft de Vereniging er nu meer dan duizend. Maar, meent Me ta de Visser, dat mogen er best nog wat meer worden. „Want het mag de laatste jaren dan heel voorspoedig gaan, het kan natuurlijk altijd nog beter." j Informatie: Het boekje met daarin de gegevens van meer dan 160 Nederlandse I overzetveren, kost 14,95 gulden per stuk en is te bestellen bij de Vereniging Vrien den van de Voetveren, Ringdijk 432,2983 GS Ridderkerk, telefoon 01 80 - 41 33 04, girorekening 5265803. •Het pontje dat de verbinding tussen Blokzijl en Jonen onderhoudt. Een Chinees sprookje in ijs. foto hortus

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11