'Leids kunstbeleid wordt onduidelijk' 'ondag twaalfde .eidse Stripdag ^irque du Soleil overdondert ubliek opnieuw Zo zouden Herman en Diana het gewild hebben Cultuur&Kunst Stadsgehoorzaal Prijs Joke van Leeuwen IDAG 7 MAART 1997 chef jan rijsdam. 071-5356444 ivitser chefdirigent Balletorkest ctfrdam De Zwitserse dirigent Thierry Fischer wordt de ve :uvve chefdirigent van het Nederlands Balletorkest. Hij volgt l. eiof van Driesten op, die om gezondheidsredenen is vertrok- De 40-jarige Fischer heeft met het balletorkest vorige iand al het Nationale Ballet begeleid tijdens The Sleeping Be- van Tsjaikovski. fibzing over Henriëtte Roland Holst ^^erdorp^ Ze was afkomstig uit een welgesteld Noordwijks no- jKgëzïnrmaar koos voor de marxistische arbeidersbeweging, arvan zij één van de internationale leiders werd: Henriëtte land Holst. Elsbeth Etty houdt een lezing over Henriëtte Rol- j Holst op dinsdag 11 maart in Partycentrum 't Oude Dorp in (tderdorp. De lezing begint om 20.30 uur. oncerten Marillion en Supertramp haag» Marillion komt voor een concert naar Nederland. Op jiei en 25 mei staat de symfonische rockband respectievelijk iet Utrechtse Muziekcentrum Vredenburg en het Congresge- fc«iw in Den Haag. Supertramp geeft vanwege de grote belang- Hfiling een extra concert in Ahoy' Rotterdam op woensdag 1 ok- '~j Ier. De kaartverkoop voor beide concerten begint morgen bij 1150 grote postkantoren en andere bekende voorverkoop- «essen. fjpkoor bij Streekmuziekschool (ENDe streekmuziekschool Leiden Omstreken begint met 1 nieuwe vorm van 'Close Harmony': Het Popkoor. Iedereen lenige zangervaring heeft en graag in een popkoor wil zingen, izich aanmelden bij de muziekschool. Er wordt twee a estemmig gezongen onder leiding van een band. Als afslui- g van de tien geplande sessies van een uur zal het koor voor bliek optreden. Het Popkoor begint op woensdag 26 maart. Yvonne van Baarle, hoofd sector kunsten, vertrekt naar Haarlem: n« pablo cab en da n tien jaar geleden tekende I Leidenaar Rob van Zanten derde en laatste album vol jturen van de ruige journa- a" jTrevor Callahan. Sinds die js er niets meer in album- n van zijn hand verschenen, freselijk jammer," vond 6 Edink, eigenaar van de Jse Stripshop'. Hij besloot ook in eigen beheer Van tens nieuwste stripalbum leven trekt aan mij voorbij' 3 ie brengen. Van Zanten sig- 11 [t zijn vierde album zondag f jiaart, tijdens de twaalfde se Stripdag in de centrale l' lotheek. De Stripdag is voor publiek geopend van 11.00 m ,6.00 uur. aast Van Zanten signeren isy èr anderen Marc van der jt, bekend van Spekkie Big, jAlex Turk, tekenaar van r ézel', hun nieuwste werk. ï1" istgenoemde zal ook kinde- 10 begeleiden die graag zelf is willen tekenen (van 12.00 12.30 en van 14.00 tot 14.30 Ook de Belgische uitgeve- ilent zal een aantal stripte- aars uitvaardigen. Verder la de amateurtekenaars van II blad 'Insanity' hun werk wordt een veiling gehou- en bieden standhouders lies', zeefdrukken, en curio- ïn. Volgens traditie wordt er een flesje bier (150 stuks) aan geboden waarvan het etiket dit jaar door Martin Lodewijk is ontworpen. Er gebeurt het één en ander op Nederlands stripgebied, maar striphandelaar Edink is toch een tikje pessimistisch. „Die verhalen van Van Zanten hebben een diepgang die je in Nederlandse strips zelden ziet. Over het algemeen blijft het toch in het platte steken. Dat Nederlandse is zo herkenbaar. Het is niet internationaal ge richt, en de interesse taant een beetje." „Vroeger had je vier Neder landse stripbladen voor een jong publiek en twee bedoeld voor volwassenen. Nu heb je al leen nog maar de Robbedoes en de Sjosji en die zijn allebei voor kinderen. Wel kan je met allerlei geavanceerde reproductietech nieken zelf je album in elkaar knutselen. Dat is natuurlijk weer een goede ontwikkeling. Maar het blijven strips voor een beperkt publiek. De nieuwe lichting van de doe-het-zelf te kenaars zoals Marc van der Holst heeft al een vrij bekende naam, maar ze verkopen nog niet zoveel. Vergeleken met Bel gië is Nederland totaal geen stripland. Daar wordt de strip echt als negende kunst gezien. Hier is het nog iets voor kinde ren. Typisch Hollands, hè." Ze heeft zich nooit grote zorgen gemaakt over de re organisatie die de ophef fing van haar functie tot gevolg heeft. Yvonne van Baarle (54), hoofd sector kunsten van de gemeente Leiden: „Ik heb altijd ge zegd dat ik wel voor mijn eigen mobiliteit zorg." Vol gende maand verhuist ze naar Haarlem, om daar hoofd culturele zaken te worden. Net op tijd ont vlucht ze de ondergang van haar eigen Leidse afdeling. „Er wordt iets heel ondui delijks van gemaakt. Ik ben daar heel ongerust over." leiden erna straatsma Haar vertrek valt precies samen met de opheffing van haar func tie. Toeval, zegt ze zelf. „De hoofdreden van mijn vertrek is dat ik in Leiden zeven jaar mijn best heb gedaan en ik nu weer verder ga. Als je mijn cv bekijkt zie je dat ik tot nu toe steeds na zeven jaar zo'n stap heb ge maakt." Dat ze op het juiste moment een mooie nieuwe baan in de wacht heeft gesleept is wel 'wonderbaarlijk', vindt ze. „Ik heb hier altijd wel gezegd: jullie hoeven je niet druk te maken over mij. Maar zo'n mooie baan als ik in Haarlem krijg is niet vaak voor handen. In hanen land is 54 jaar ook geen gemak kelijke factor, al heb ik zelf nooit last gehad van leeftijdsdiscrimi natie." Het verdwijnen van Van Baar- les functie vloeit voort uit een reorganisatie die een eind moet maken aan de 'eilandjescultuur' binnen de dienst cultuur en educatie. Onderwijs, welzijn en kunst zijn per 1 april geen af zonderlijke clubs meer. Sport en recreatie worden verzelfstan digd. Van Baarle vreest dat de nieuwe werkwijze slecht uitpakt voor het gemeentelijke kunstbe leid, juist omdat het opgaat in een groter, nog onduidelijk ge heel. „Wij zijn de afgelopen ja ren een doe-club geweest. De werkwijze was zakelijk. Ik had de regie en de lijntjes naar an deren waren heel duidelijk. Ik ben bang dat in de nieuwe set ting de daadkracht en producti viteit minder worden. Je krijgt veel meer papierwerk en veel meer'lijntjes'." „De regie valt weg. Alle sec- Yvonne van Baarle: „De regie valt weg. Alle sectorhoofden vallen weg en waar hun verantwoordelijkheden terecht komen is onduidelijk." foto jan mark lamers torhoofden vallen weg en waar hun verantwoordelijkheden te rechtkomen is onduidelijk. Lies- beth Hesselink van onderwijs is weg, Jan Duivesteijn van sport recreatie is weg en nu ga ik ook weg. Wat je er voor terug krijgt zijn 'aanspreekpunten'. Er zijn nu drie senior-beleidsme dewerkers - als ik het doorheb hoor - die de 'aanspreekpunten' worden. Maar dat zijn alledrie ambtenaren die nog nooit iets met kunst te maken hebben ge had: twee komen van welzijn en een van onderwijs." „Ik ben bang dat er veel kennis en erva ring 'weglekt'. Er komt niemand terug voor mij. Mijn netwerk, ervaring en kennis vervallen." In de vier thema's waarmee de nieuw opgezette dienst gaat werken, ziet Van Baarle niets. „Die vier thema's zouden hel derheid verschaffen: 'stad van culturen', 'ontspannen stad', 'activerende stad' en 'gezonde stad'. Daar moet dus iets mee gedaan worden. Ik vind dat dus gelul. En in gelul, zei Jan Schaeffer altijd, kun je niet wo nen." Ze is blij dat Haarlem 'dat soort gekkigheid' niet voorne mens is. „De afdeling kunsten in Haarlem heeft een traditie van zelfstandigheid. In Leiden gaat kunst in een kluwen op. Ik hoop dat ze 'm op een gegeven moment nog kunnen ontwar ren. Er zijn veel organisaties denkbaar waarin het kunstbe leid vorm kan krijgen, in die van Leiden pas ik nu het minst." In Haarlem krijgt Van Baarle de taak het gehele cultuurbeleid onder de loep te nemen. „In Haarlem wordt jaarlijks 23 mil joen gulden uitgegeven aan cul tuurbeleid, in Leiden 15 miljoen gulden. De afdeling waar ik ga werken heeft ook drie keer zo veel medewerkers als ik nu heb in Leiden, namelijk negen. Dat is wel prettig, de werkdruk in Leiden vond ik al jaren veel te hoog. Haarlem geeft zo veel geld uit aan kunst, maar dat is niet zichtbaar. De stad zou zich wat beter kunnen profileren: ik hoor nooit iets van Haarlem. Het is wel leuk om te kijken waar dat beter kan. Op haar Leidse periode kijkt Van Baarle, die daarvoor alge meen secretaris van de Raad voor de Kunst was, met tevre denheid terug. „Ik vind dat er een hoop bereikt is. Er is een centrum voor Beeldende Kunst opgericht en een nieuwe Stads gehoorzaal geopend. Dat mu ziekcentrum zit nog in een aan loopfase: niet iedereen heeft door dat het daar goed gaat lo pen. Maar over een paar jaar zal de Stadsgehoorzaal een absolu te aanwinst voor Leiden zijn. Wel jammer dat die kleine zaal er nog niet is." „Voor het Centrum Beelden de Kunst zou meer waardering moeten zijn. Het CBK doet het beter dan men denkt. Misschien dat het fenomeen 'moderne beeldende kunst' daarbij een rol speelt: mensen vinden dat nog vaak een beetje eng. 't Enige wat nu vaak blijft hangen van het CBK is dat 'hoger opgelei den' er de Kunstuitleen bezoe ken, terwijl veel publiek is be reikt met projecten als mART, de Hollandse Tuin, en In Ver voering." „Verder wordt de schouwburg binnenkort verbouwd en staat de uitbreiding van De Lakenhal op het programma. Ja, ik vind dat er behoorlijk wat tot stand is gebracht." Al jaren zijn we eraan gewend dat Leiden meedraait in de ab solute top van de eredivisie van duurste steden. Volgens Elsevier staat Leiden thans op de derde plaats, achter koploper Lely stad en Den Haag. Voor Leidse burgers zijn de lasten twee keer zo hoog als in Kativijk of Wassenaar. Hoog scoort Leiden ook in het klasse ment van de duurste vrij staande hui zen in Neder land. Het ge brek aan bouwmoge lijkheden voor Leiden zal de prijs van Leid se woningen verder opdrij ven. Landelij ke politici houden Leidse stadsbestuurders aan het lijntje door steeds weer andere poten tiële bouwlocaties te noemen, die uitvoerig en langdurig op hun (on)mogelijkheid moeten worden bekeken. Wonen in Lei den wordt zo steeds meer een voorrecht voor de rijken. Elsevier concludeert in haar special over wonen en werken in Nederland dat de regio Leiden dankzij de centrale ligging en voorzieningen het meest aan trekkelijke woongebied van de randstad is. Strand en zee zijn dichtbij, evenals het Groene Hart en de twee belangrijkste cultuursteden, Amsterdam en Den Haag. Gezien deze zware concurren ten en haar eigen inwonertal doet Leiden het niet slecht in de rangorde van cultuursteden. Ge meten naar het aantal uitvoe ringen van professionele po diumkunsten is Leiden de der tiende cultuurstad van Neder land; naar aantallen bezoekers van zowel professionele als amateunntvoeringen zestiende. Dergelijke gegevens doen ver moeden dat het geld om de Stadsgehoorzaal en de Leidse Schouwburg op te knappen, goed besteed is. Vorig jaar oktober verrichtte staatssecretaris Aad Nuis de fees telijke heropening van de Stads gehoorzaal. Met velen deel ik het enthousiasme over de vernieuw de Stadsgehoorzaal. Bewonde ring heb ik ook voor het feit dat het beschikbare budget van ze ven miljoen niet is overschreden; alle ingredi ënten daar voor leken immers aan wezig. In het Leidsch Dag blad liet de directeur van de Stadsge hoorzaal. Pe tra Unger. vorige week weten niet tevreden te zijn over de functie die de Stadsgehoor zaal voor po diumkunsten vervult. Met name geldt dat voor de muziek. Zij signaleert onder meer dat er men sen zijn die voor een goed concert naar Den Haag of Amsterdam reizen. Haar inziens zijn nieuwe inves teringen bij de Stadsgehoorzaal noodzakelijk. Unger wil een concertzaal, die kan concurreren met zalen elders in de Randstad. Of zij hierbij ook aan de zielto gende Anton Philipszaal in Den Haag dacht stond er niet bij. De opvatting van de directeur van de Stadsgehoorzaal prikkelt tot een reactie. Burgemeester en wethouders, bij wie de directeur in dienst is, zouden hierover ze ker een mening moeten hebben. Tot dusver heeft de Leidse poli tiek nooit het standpunt ingeno men dat Leiden voor de uitvoe ring van podiumkunsten in de top van het klassement van cul tuursteden zou moeten staan. Ik vind dat de culturele voorzienin gen in Leiden hun typisch Leids karakter behoren aan te scherp en. Het is juist heel positief dat Leidenaren van tijd tot tijd cul turele activiteiten elders in de Randstad bezoeken. De kracht van Leiden ligt niet in groot steedse kwantiteit, maar in unieke kwaliteit. De kwaliteit van de Stadsgehoorzaal laat zich illustreren aan de hand van een citaat van de violiste Vera Beths: één van de mooiste zalen in Nederland, qua akoestiek ver gelijkbaar met het Concertge bouw van Amsterdam. amsterdam anp Joke van Leeuwen heeft met haar kinderboek Iep! de Wou tertje Pieterse Prijs 1997 ge wonnen. Juryvoorzitter Hedy d'Ancona overhandigde haar gisteren in De Balie in Amster dam de oorkonde en het bij behorende prijzengeld van 25.000 gulden. Het was de tiende keer dat de kinder- en jeugdboekenprijs werd uitge reikt. Iep! is geschikt voor kin deren vanaf zes jaar. Vorig jaar won Anton Quintana met het Boek van Bod Pa, geschreven voor de wat oudere jeugd. circus wim spruit ie du Soleil, voorstelling 'Alegria', Ge- Olympisch Stadion. Amsterdam op iuropese première van 'Ale- gisteravond in een tent bij llympisch Stadion in Am- lam, is net zo uitzinnig ver in als de eersteling van het idese Cirque du Soleil, twee jeleden. Toen liep Amster- en wijde omgeving weken tereen uit om 'Saltimbanco' aen. Ofschoon de voorstel en flink van elkaar verschil- ijn de reacties niet minder •usiast. |t publiek weet nu wat het Cirque du Soleil kan ver aten en ook deze keer wordt plijk niemand teleurgesteld: j een brok in je keel, soms Itijf stilzitten op je stoel, 1 ademloos toekijken, dan een overdonderend ap- jtque du Soleil laat de kijker plegria' - dat staat voor op- Igenheid en extase - het cir- jopnieuw beleven in een ei- Pjdse omgeving. Cirque du pl kiest voor adembenemen- fcrobatiek met 1 t- en geluidstechnieken. Ben met de excentrieke ikters van de kleurrijke figu- die gedurende de hele voor lag zijn te zien, de sprook- fchtige kostuums, magische chting en de meeslepende riek dyg een mix is van kletz- mer, tango, cabaret en violen, vormen zij de magische wereld van 'Alegria'. Er wordt een sfeer opgeroe pen die jong en oud tot de ver beelding spreekt. Net als 'Sal timbanco' is ook 'Alegria' een mengeling van straattheater en circus. Bijna 2,5 uur lang is het een komen en gaan van narren, aristocraten, dwazen, engelen en clowns. Het zijn slechts enkele tot de verbeelding sprekende karak ters die het publiek leiden naar een spectaculaire, fantasievolle wereld. Drama, theater en dans worden tot een totaalspektakel samengesmeed. Enerzijds roept de voorstelling nostalgische ge voelens op, anderzijds is zon neklaar dat dit een circus is van deze tijd. Een van de grote ontdekkin gen en absoluut ook een van de hoogtepunten in 'Alegria' is de Rus Yuri Maiorov, de Vliegende Man, die tot voor kort verbon den was aan het Staatscircus van Moskou. Als een Griekse god hangt de atleet aan doeken in het middelpunt van het cir cus en zweeft, vliegt als een vo gel door de tent. Adembene mend, net als meer onderdelen van dit werkelijk unieke circus. Het ziet er na het succes van 'Saltimbanco' en 'Alegria' naar uit dat Cirque du Soleil over een paar jaar Amsterdam weer als uitgangspunt van een Europese tournee zal kiezen. De fans kun nen nu al niet wachten. Première Circus Heiman Renz in Leiden recensie cees van hoore Circus Renz. Gezien op 6/3 op terrein Leidse Groenoordhallen Aldaar nog tot en met 9/3. Tromgeroffel, rillende bek kens, en ja hoor, als een le vend projectiel wordt de bloedmooie Griekse dame door twee acrobaten, die op een wip springen, gelanceerd. Na een salto komt zij met haar voeten terecht op het hoofd van een jongeman, on der wie nog drie andere man nen zich in evenwicht probe ren te houden. Ze wankelt even en dan staat ze. Met haar vingertoppen kan ze bij na de sterrenhemel aanraken, de nok van de tent. Een le vende pyramide van vijf mensen. Ziedaar een van de topat tracties van Circus Herman Renz, dat gisteravond een weergaloze première beleef de op het terrein van de Leid se Groenoordhallen. Voor een afgeladen tent presen teerde spreekstalmeester Ro bert Ronday een programma dat van het ene naar het an dere hoogtepunt wervelde. Het nieuwe programma van dit legendarische circus kent weinig saaie momenten. Soms is het oog gewoon te traag om het spervuur van glitter en glamour te volgen. Circus Herman Renz is de dood van het circuspaar Her man en Diana Renz niet ver geten. Maar het leven gaat door en the show must go on. Al hebben ze er misschien op dat moment niet zo'n zin in, de clowns moeten lachen en het publiek met hun grappen en grollen vermaken. Milko en zijn compaan moeten met hun flapschoenen en ge schminkte lach de toekomst in, kinderen laten schudde buiken van het lachen in de ze wereld, waarin op dit mo ment door veel kinderen zo weinig vreugde wordt geno ten. Zo zouden Herman en Diana, die het circus zagen als hun levenswerk, het heb ben gewild. Met zijn paardendressuur dwong Gerry Jahn, die de moeilijke taak had om Her man Renz te evenaren, be wondering af bij het publiek. De zwarte hengsten maakten onder zijn bezielende leiding de wonderlijkste arabesken, de olifanten met hun wijze ogen zorgden met hun komi sche dansjes voor ontroering bij groot en klein. Jahns part ner, een circuskoningin die het mannelijk publiek met haar donkere oogopslag in de ban hield, troonde hoog als een amazone op de perka menten rug van deze edele dieren. Dat het circus in haar ont wikkeling niet stil is blijven staan, bewezen twee dames met een hoepelact en een trapezenummer. Hoog boven de van verwondering gapen de hoofden zwaaiden zij heen en weer in hun fluores cerende pakken. Een sprook je, een gevaarlijk sprookje. Natuurlijk waren er ook weer de leeuwen, acht stuks in getal. Met hun vervaarlijke tanden beten zij naar de dompteur, die zijn zweep liet knallen boven hun gele ma nen. Geen mak zooitje, zeker niet. Je moet er even niet aan denken wat deze dieren zou den kunnen aanrichten wan neer hun dirigent de controle over hen zou verliezen. Een ijzingwekkend nummer, een gevaarlijk samenspel tussen mens en dier, dat door het publiek met ingehouden adem werd gevolgd. Bijna twee uur lang hield Circus Herman Renz het pu bliek met een droom vol snel heid, gratie en schoonheid in de ban. Je had vroeger in en cyclopedieën van die karton nen brilletjes waarmee je naar de afbeelding van het menselijk lichaam kon kijken. Door die brilletjes kreeg de afbeelding ineens meer diep te. Wat je zag, kreeg er een dimensie bij. Dat gevoel had ik gisteren bij Circus Herman Renz. Alsof al die artiesten mij plotseling lieten zien hoe diep en warm rood het leven was. Drama, thf/.ter en dans worden in de voorstelling tot een totaalspektakel gesmeed.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9