PC slankt af tot netwerkcomputer Legende van koning Arthur Mum Media j Scholen kunnen ton winnen Lego digitaal te water VRIJDAG 7 MAART 1997 343 r K s Microsoft heeft een prijs van 100.000 gulden uitgeloofd voor de Nederlandse scholen die het beste Internet-project op stapel zetten. Het gaat om scholen in basis-, voortgezet en middelbaar onderwijs, die een vernieuwend, educatief project op het gebied van In- temet kunnen aanbieden aan een onafhankelijke jury. Er zullen maximaal drie win naars worden aangewezen. De Intemet-prijs van Micro soft heet officieel de 'Road Ahead'-prijs, en is genoemd naar het boek dat dat Bill Ga tes, de directeur/oprichter van Microsoft heeft geschre ven. Microsoft Europa heeft een compleet 'Road Ahead'- programma uitgewerkt, dat tot doel heeft om zoveel mo gelijk mensen te betrekken bij de informatiemaatschap pij, die de komende jaren steeds vastere vorm gaat aannemen. Aanvankelijk on dersteunde Microsoft vooral het hoger en universitair on derwijs, maar ervan uitgaan de dat je al jong kunt leren met moderne technologie om te gaan wordt nu ook het middelbaar en lager onder wijs gestimuleerd om zich op Internet te storten. Voor Mi crosoft snijdt het mes aan twee kanten, want de jonge- i van nu zijn straks de af nemers van de produkten van Microsoft. De 'Road Ahead'- prijs wordt dit jaar ook in Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië uitgereikt. Scholen moeten voor 1 mei een afgerond project, zowel in digitale vorm als op pa pier, insturen. Een eis die aan een inzending wordt ge steld is dat Internet wordt ge bruikt om leerlingen in con tact te brengen met onder wijsorganisaties elders in de wereld. Overigens hoeft niet noodzakelijkerwijs Microsoft software te worden gebruikt, maar wel moet de inzending geschikt zijn voor publicatie op de web-site van Micro soft. De benodigde software stelt Microsoft gratis ter be schikking op de cd-rom Netstart for Education. De inzending moet vergezeld gaan van een samenvatting ter grootte van een pagina. De prijs zal in juni van dit jaar worden uitgereikt. De winnaar moet een verslag in leveren over de besteding van het geld en ook dat ver slag is straks op Internet te rug te vinden. Meer informatie is te vinden op het Internet-adres www- .microsoft.com/netherlands- /roadahead. Hier kunnen ook deelnameformulieren vandaan worden gehaald. In de jury zitten hoogleraar prof. dr. Tjeerd Plomp, Rob Creemers van Olivetti, scho liere Jessica Evers, de jongste bedrijfscommissaris van Ne derland, journalist Henk Rijks en Cockie Verweij, des kundige informatietechnolo- e in het onderwijs. FB 1997 wordt het jaar van de netwerk computer. Het voorstel van het Ame rikaanse bedrijf Oracle voor een veel simpeler pc die iedereen kan gebrui ken, is door velen in de computerin dustrie overgenomen. De technologie is een beetje doorge- slagen. Jarenlang heeft de computer industrie de ene na de andere machi ne op de markt gebracht. Telkens wa ren die computers nog zwaarder dan hun voorgangers. De gemiddelde per sonal computer die nu op menig bu reau staat is al vele malen krachtiger dan de mainframe-computers, die tien jaar geleden in dure rekencentra werden gekoesterd. Elk nieuw model pc heeft een nóg betere processor en een grotere harde schijf dan zijn voor ganger. De software-industrie maakte telkens dankbaar gebruik van die toe nemende capaciteit met program ma's, die de extra rekenkracht van de pc gulzig opslokten. Het gevolg: de computers moesten nóg sneller en geavanceerder. Het was vorig jaar het Amerikaanse softwarebedrijf Oracle dat de knuppel in het hoenderhok gooide. De uit zijn krachten gegroeide pc, steeds inge wikkelder maar ook steeds duurder in onderhoud en beheer, is dringend aan vervanging toe, redeneerde top man Larry Ellison van dat bedrijf. Er moet iets nieuws voor in de plaats ko men: een kleine, compacte computer die voor iedereen heel simpel te be dienen is en die zowel qua aanschaf als qua beheer veel minder kost. Het antwoord op de problemen: de net werkcomputer. Volgens het oorspronkelijke idee van Oracle zou die 'nc' minder dan 500 dollar moeten kosten. Het meest ken merkende is dat het ding niet met omvangrijke programma's met dui zenden standaard ingebouwde func ties werkt, maar met kleine stukjes programmacode die elk een specifiek taakje uitvoeren. Die stukjes code worden alleen op het moment dat ze nodig zijn geladen vanaf het netwerk, waarmee het apparaat permanent verbonden is. Voor functies die de ge bruiker nooit nodig heeft, hoeft op die manier niet te worden betaald. Geen schijf Kenmerkend voor de nc is het ontbre ken van een harde schijf. Voor pro gramma's is die niet nodig, want die komen zoals gezegd van het netwerk. Maar ook de documenten die de ge bruiker maakt - teksten, tekeningen, gegevensbestanden en dergelijke - worden op een centrale computer binnen het netwerk bewaard. Een voordeel hiervan is dat de gebruiker niet aan één werk plek gebonden is: overal waar hij met een willekeurige nc verbinding met het netwerk legt, kan hij aan zijn ei gen bestanden verder werken. Een belangrijke besparing komt dus uit een drastische vermindering van de hoeveelheid onderdelen. Meer nog wordt verdiend aan de kant van het beheer, vooral in bedrijfsomgevingen. Het is niet langer nodig om op alle pc's regelmatig nieuwe versies van de software te installeren of individuele problemen op te lossen. Al die dingen gebeuren centraal op de netwerkser ver. Zo heeft elke gebruiker ook altijd de beschikking over de nieuwste ver sie van de software. Oracle ziet in de toekomst overigens niet één uitvoering van de netwerk computer, maar een hele familie. Naast de standaard desktop-nc, be doeld voor gebruik met een toetsen bord en een computermonitor, ko men er ook andere uitvoeringsvor men, zoals de nc-tv, een interactieve televisie die ook geschikt is voor In ternet-gebruik en voor allerlei nieuwe diensten, en de nc-phone, een com pact apparaat voor het uitwisselen van elektronische post en andere transacties. Microsoft, aanvankelijk sceptisch, is uiteindelijk door de bocht gegaan. Gates presenteerde onlangs zijn eigen concept voor de netwerkcomputer, maar dan wel een die Windows kan draaien: Windows CE, wat staat voor Consumer Edition. Deze afgeslankte Windows-variant is geschikt voor ver schillende apparaten: netwerkcompu ters, maar ook gewone vestzakcom puters, elektronische agenda's, 'set top-boxen' voor op de tv enzovoort. Diverse fabrikanten hebben al kleine computers aangekondigd die draaien met Windows CE. En de processorfa brikanten? Ook aan hen zal de af- slank-trend in de computerwereld niet ongemerkt voorbijgaan. Intel heeft nog geen duidelijke geluiden la ten horen, maar ingewijden verwach ten dat er het komend voorjaar moge lijk ook uit deze hoek een nieuwe chip zal worden aangekondigd die is toe gesneden op gebruik in nc's. GPD Iedereen kent Lego van de bouwstenen, die in de afgelopen tientallen jaren steeds ver fijnder en doordachter zijn geworden. De modellen zijn dan ook steeds gecompliceer der geworden, zonder afbreuk te doen aan het basisprincipe waar het het Deense be drijf bij de start om te doen was: het stimu leren van de creativiteit van het kind. Lego slaat daarmee sinds jaar en dag drie hoofdwegen in: het vermogen van het kind om de bouwinstructie van het gekochte model nauwkeurig na te volgen, zelf met nieuwe constructies te komen en het be denken van een spel of een verhaal rondom het eindresultaat, of zich dat nu in de ruim te, in de riddertijd, bij de piraten of in sprookjesland afspeelt. Toch begint de computer ook voor Lego kennelijk een serieuze concurrent te wor den. Met de jongste loot aan de technisch- Lego-stam, de onderwaterwereld, probeert het bedrijf de kloof tussen virtueel en daad werkelijk spelen te overbruggen door bij de deze maand op de markt gekomen Lego Technic Submarine een cd-rom bij te slui ten. Gezegd moet worden dat de kwaliteit van deze cd past in de beste tradities van Lego. Beeld en geluid zijn prachtig, speels en goed doordacht. Het kind, dat de bouwdoos even laat voor wat hij is en de cd in de pc stopt maakt kennis met Lego's onderwater wereld, verschillende bouwmogelijkheden met de bewuste doos en allerlei educatieve informatie over de zee, zoals welke dieren op welke diepte leven, welke duikboten worden gebruikt en hoe diep je kunt dui ken. Verder is de stap-voor-stap bouwhaqd- leiding, die overigens zoals gebruikelijk ook als boekje in de doos zit, op scherm te vol gen, compleet met bewegende beelden. Een duiker, die kennelijk af en toe last heeft van storingen met de verbinding (aardig grapje) geeft aanwijzingen. De cd is interac tief tot en met, de talrijke bedieningsknop pen laten je op elk gewenst moment naar iets anders overspringen. Min. systeemeisen pc: 486-50, Windows 3.1,8MB RAM (16 bij Windows95). Mac: 68040 of PPC. OS 7.1, 8MB RAM (16 bij PPC). Beide 10MB vrij op harddisk, video kaart 640x480 met 256 kleuren, geluidskaart en 2-speed CD-rom. CD-rom is alleen verkrijgbaar met doos 8299 van Lego Technic Submarine. GPD Microsoft heeft onlangs aangekondigd hoe de strategie de komen de paar jaar zal zijn met betrekking tot de besturingssystemen. Voorlopig moeten we het nog doen met Windows 95 en NT 4.0, maar updates zijn in een vergevorderd stadium. Er mag worden gerkend op de tweede helft van dit jaar waar het betreft het uitko men van Windows 97 (naam is niet officieel) en NT 5.0. Dat is na- ^er tuurlijk goed nieuws voor de uitgevers van boeken, want de nieuwe Ew reeksen kunnen in voorberei ding worden genomen. Zo ver is het echter nog niet. Easy Computing bracht recen telijk nog twee boeken voor Windows 95 uit: een simpel werkje in de serie Makkie en een vuistdikke uitgave in de reeks Hèt-boeken. Het eer ste is perfect voor de begin ner, die meteen lekker aan de slag kan. Hèt Boek voor Windows 95 is ideaal voor degene, die het naadje van de kous zoekt. Internet Explorer 3 is ook al zo'n programma dat zeer spoedig zal worden vervangen, omdat de strijd tussen Microsoft en Netscape nog lang niet ten ein de is. Met de beta versie van 4.0 heeft Netscape weer even een voorsprong ge nomen, maar Gates c.s. slaan terug. He een goede basis voor degenen, die werken en updates heb je daarna snel genoeg onder de knie. De naam van het boek komt enigszins vreemd over. De compacte gids voor Corel WordPerfect Suite 3.1 weegt namelijk zeker een kilo en het zou best wat compacter kunnen als de 1448 bladzijden... Maar goed, wie goed wil werken met WordPerfect 6.1 (de versie 7 wijkt wel iets af, maar heeft uiteraard dezelfde basis) en alle pro gramma's die daaraan hangen, heeft er een echte bijbel aan. Fraai uitgevoerd en stevig gebonden verdient dit boek een plekje dicht bij de computer. Alle combinaties tussen tekstverwerker en bijpro gramma's komen aan bod en er zijn speciale hoofdstukken om een bepaald programma onder de knie te krijgen. 'In één avond', zo wordt beweerd. Met Marc van Oostendorp heeft A.W. Bruna Informatica een pri ma auteur in de 'stal'. Hij slaagt er steeds weer in om in een com pact boek alles te ver tellen wat de com puteraar moet weten om goed aan de slag te kunnen. Hij richt zich vooral op het internet en zijn nieuwste boek is een prima leidraad om zelf sites te ont werpen. Effectief Web-pagina's ma ken is niet merk- gebonden, waar door zowel Nets cape Navigator Gold als Frontpa ge van Microsoft aandacht Uiter- ook basiszaken van de HTML- taal aan de or de. Een aanra der voor wie het simpel wil Kq1 houden. reeks Hèt Boeken van Easy j riputing verschenen, behalve Windows 95, ook CD-Writer voor wil zich particulier wil gaan bezighouden met het f 'branden' van cd's en SmartSuite voor de fans van de fraaie, maar 3 niet zo veel meer gebruikte programma's van Lotus. Voor program- meurs verscheen bij EC in de reeks Software Training Visual Basic C++ 4 en de pocket-serie Gids werd met Visual Basic 4.0 uitge breid. j Windows 95, serie Makkie. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-138-5. Prijs: 29,50. Windows 95, serie Hèt. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-124-5. Prijs: 69,00. Internet Explorer 3. Uitgever Sybex. ISBN: 90-4190-022- 5. Prijs: 37,50. Corel WP Suite 3.1. Uitgever Sybex. ISBN: 90-5160- 857-8. Prijs:/129,00. CD-Writer, serie Hèt Uitgever Easy Computing. ISBN: 90-5167-119-9. Prijs: 69,00. SmartSuit 96, serie Hèt. Uitgever Easy Computing. ISBN: 90-5167-118-0. Prijs: 89,00. Visual C++ 4, serie Software Training. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-073-7. Prijs: 49,50. Visual Basic 4.0, serie Gids. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-115-6. Prijs: 19,95. I Ad venen,, cj 0 Voor bedrijven 'alf' Voor particulieren u. Met een pamculier ahonneme» onbeperkt toegang tot Internet]— lijkhcid om een (niet comment page te maken Er is geen toMl aantal uren of op de hoeveelhq keer. Postbus 297 2400 AG Alphen aan den Rijn] Tel.. (0172)419445 'Fax (Oil Koning Arthur, de ridders van de Ronde Ta fel en het legendarische kasteel Camelot bieden makers van spellen nog steeds volop inspiratie. Dit keer heeft softwarehuis Psyg- nosis zich vastgebeten in deze legende, en er hetavonturenspel Chronicles of the S word van gemaakt. De hoofdrol is wegge legd voor Gawain, de ridder die de tovena res Morgana moet bestrijden om te voorko men dat de boze krachten het werk van Arthur vernietigen. Chronicles of the Sword is een klassiek avontu- renspel. Je beweegt je fors gespierde riddertje door het prachtig getekende Camelot en met de muis kun je mensen of voorwerpen aanklikken om de puzzels op te lossen. De muispijl verandert steeds als er op een be paalde plaats een actie kan worden uitge voerd: bijvoorbeeld in voetjes als je naar een ander vertrek of naar buiten kunt lo pen. Als je een voorwerp vindt dat je kunt meenemen verandert de cursor ook in dat voorwerp, waardoor je het kan opbergen en op een andere plaats weer kunt gebruiken. En gesprek voeren met de personen die je ontmoet is een multiple choice aangelegen heid: je moet kiezen uit diverse antwoor den. Een gesprek dat goed verloopt levert nuttige informatie op. Gawain kan ook strijd leveren in het spel, maar het actiege deelte is niet erg goed uitgewerkt en je kan dit aspect dan ook beter uitzetten. Chronicles of the Sword is een rechtlijnig avonturenspel, hetgeen wil zeggen dat je een bepaalde handeling moet verrichten voordat je verder kunt met de volgende op dracht. Echt moeilijk zijn de puzzels niet, maar het vinden van de voorwerpen die je nodig hebt kan soms heel lastig zijn, omdat ze te goed verborgen zijn. De fraaie vorm geving van het spel kan daaraan niets ver anderen. Het spel wordt geleverd in de bekende boekverpakking van Homesoft, met een Nederlandse gebruiksaanwijzing. Een goe de kennis van het Engels is echter wel noodzakelijk vanwege de stukjes Engelse conversatie. Wie geen genoeg kan krijgen van de Arthur- legende heeft aan Chronicles of the Sword een goede koop. Voor de gemiddelde avon turier zijn er er echter betere producten te koop. 9 Systeemeisen: min. 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, SVGA, cd-rom-speler, muis. Prijs: 99,00. Beschikbaar gesteld door Homesoft. FB Heilige Graal De legendarische zoektocht naar de Heilige Graal is eigenlijk het volgende hoofdstuk in de Arthur-legende. Nadat Morgana de boze krachten op Albion heeft losgelaten (en Gawain in het vorige spel dus heeft gefaald) gaan de ridders op zoek naar de kelk waarin het bloed van Christus tijdens de kruisiging werd opgevangen. Met de kelk kan het tij worden gekeerd. Wie uit de Graal drinkt zou onsterfelijk worden en dat is natuurlijk altijd interessant, hoewel de afloop van de aan het onderwerp gewijde Indiana Jones- film anders doet vermoeden. In het avonturenspel Azrael's Tear van Mindscape speel je een ultramoderne dief die in het jaar 2003 de Graal op het spoor is. Na een inleiding over de geschiedenis van de Graalridders (die de Graal met hun leven beschermen) daal je af in een duistere ker ker, die je met behulp van een helm met al lerlei elektronische snufjes moet verkennen. Je ziet de driedimensionale wereld van Azrael's Tear door het glas van de helm, net zoals in het spel Terra Nova. Wie denkt dat je net zoals in Doom vervolgens op alles kunt gaan schieten wat beweegt komt be drogen uit, want Azrael's Tear is geen schietspel, maar een puzzelspel. Het onder grondse gangencomplex lijkt wel wat op het inwendige van een Egyptische pyramide, want er zitten overal valstrikken om dieven af te schrikken. Wie wat al te nonchalant vertrekken inloopt en daar willekeurig op allerlei geheime knoppen drukt loopt kans te verdrinken of te stikken. En dan moet je dus weer opnieuw beginnen. De hypermoderne helm is een belangrijk hulpmiddel. De helm geeft voordurend in formatie over de omgeving en brengt die ook in kaart, zodat je precies kunt zien waar je je bevindt. Tijdens je zoektocht kom je regelmatig personen tegen die waardevolle informatie bezitten. En zo kun je geleidelijk aan het mysterie rond de Graal ontrafelen. De puzzels zijn pittig, en soms heb je be paalde voorwerpen nodig om verder te ko- - men en die moet je dus gaan zoeken. Azrael's Tear is een spel dat goed in elkaar zit. De spanning wordt geleidelijk aan opge bouwd. Het spel ziet er ook fraai uit en het uitstekende geluid draagt veel bij aan de sfeer. Dit is avonturieren op zijp best, ook al weet je natuurlijk dat onsterfelijkheid altijd wel een illusie zal blijven. Systeemeisen: min. 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, SVGA, cd-rom-speler, muis. Prijs: 99,00. Beschikbaar gesteld door CD-Contact Data. FB

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8