Ontbossing gaat ietsje langzamer dan gevreesd Buitenland Scheepswerf Gdansk gaat dicht welkom op top in Nairobi Ssis in Turkse regering Albanese president wil vervroegde verkiezingen Rebellenleider Kabila niet snische minister niet rschenen op tribunaal Hulpverleners UNHCR vallen tussen wal en schip in Oost-Zaïre >s'( Duitse leger bereidde al vóór Hitier oorlog voor Beeldhouwers leggen laatste hand aan Deng !\G7MAART 1997 rkiezingen Bosnië pas in september ihagen De gemeenteraadsverkiezingen in Bosnië-Her- vina worden tot 13 en 14 september uitgesteld. Dat deelde lorzitter van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer- in Europa (OVSE), Petersen, mee. De verkiezingen, die oor- akelijk in september vorig jaar zouden worden gehouden, n al tot november en later tot juli 1997 uitgesteld wegens Ie met de kieslijsten. '45 |L. JESSICA LUTZ |50 pondent ,0° 85 feis tussen de Turkse rege- 2® tl het leger is omgeslagen so regeringscrisis. Na da- 61 ige weigering, stelde de I® stisch premier Erbakan 52 in de generaals tevreden 25 hun pakket maatregelen 5° het groeiende fundamen- 69 e te ondertekenen. Maar 03 ote groep binnen de mee- pde Juiste Pad Partij van 36 remier giller vindt nog 70 dat de regering moet af- 50 L De geplande kabinets- waarin de eisen zouden jn besproken, werd giste- het laatste moment afge- kabinetsleden ergeren zich al lang aan het be leid van Erbakan en zijn Wel vaartspartij. De minister van justitie heeft bijvoorbeeld con sequent alle rechters en procu reurs die wilden optreden tegen gewelddadige fundamentalis ten, van de desbetreffende za ken afgehaald en overgeplaatst naar uithoeken. Duizenden bureaucraten zijn ontslagen om plaats te maken voor sympathisanten van de Welvaartspartij. En keer op keer probeert die partij wetten door te drukken die de invloed van de islam op de staat uitbreiden. Door de spanningen die dit be leid oproept, is de ministerraad al meer dan twee maanden niet bijeengekomen. De Albanese president Berisha heeft de oppositie nieuwe ver kiezingen voorgesteld. De Griekse premier Simitis zei dit gisteravond na een onderhoud met minister Van Mierlo (bui tenlandse zaken) die vandaag namens de Europese Unie een bezoek brengt aan Tirana. Van Mierlo bevestigde het voorne men van Berisha, maar zei dat er onenigheid is over de datum. Berisha zou dinsdag tegen over Simitis al melding hebben gemaakt van zijn plan om via verkiezingen een uitweg te vin den voor de politieke crisis in het land, die in het zuiden tot een gewapende rebellie heeft geleid. Nieuwe verkiezingen is één van de belangrijke eisen van de tegenstanders van Be risha, die verder willen dat hij onmiddellijk aftreedt. Berisha had gisteren een ont moeting met oppositieleiders. In een eendrachtige verklaring riepen president en oppositie op tot kalmte. Zij vroegen de bevolking in de opstandige ge bieden de wapens neer te leg gen. De opstandelingen in de Zuid-Albanese havenstad Sa- rande hebben al laten weten hun wapens in te zullen leveren bij een 'nieuwe wettige rege ring'. De rebellen in Sarande heb ben gisteren hun posities op heuveltoppen verder versterkt, maar hebben nog geen begin gemaakt met het voor een 'volksrechtbank' brengen van hun regeringsgezinde gevange nen. Daarmee hadden ze eerder deze week gedreigd. Treurige gezichten bij de arbeiders op de werf in Gdansk. Zij hoorden gisteren dat zij hun baan kwijt raken omdat de failliete werf, die zo'n belang rijke rol speelde bij de omverwerping van het communisme, de poorten sluit foto reuters i on 0f| om in een openbare hoorzitting uit te leggen waarom hij heeft geweigerd alle stukken in het proces tegen de Kroatische ge neraal Blaskic ter beschikking van het hof te stellen. Het tribu naal kan een arrestatiebevel te gen hem uitvaardigen wegens tegenwerking. 60 bsnische minister Jelavic pie) is vanmorgen niet 40 pet Joegoslavië-Tribunaal m Haag verschenen. Hij -h door zijn advocaat ver- oordigen. ninister was opgeroepen WARSCHAU »AP-Rtr-AFP-ANP De scheepswerf in het Poolse Gdansk, waar in 1980 de vrije vakbond Solidariteit werd opge richt, gaat nog dit jaar dicht. De 3.600 werknemers kregen giste ren te horen dat zij op straat staan. In augustus was het fail lissement al uitgesproken, waarbij al de helft van de toen nog 7.300 arbeiders werd ont slagen. „Sommige mannen huilden als kinderen", zei Bogdan Oles- zek, woordvoerder namens Soli dariteit op de werf nadat cura tor Wieslaw Szaj het nieuws be kend had gemaakt. „Ik voelde tranen in mijn ogen", zei Ro man Galezowski, die negentien jaar op de werf werkte. „Ik weet dat dit het einde van de scheepswerf is, maar ik kan het nog steeds niet bevatten." Het doek viel gisteren, toen de Poolse Bank Pekao liet wéten geen lening te verstrekken. Het geld, ruim honderd miljoen dol lar, was bedoeld om in ieder ge val vijf al bestelde schepen te kunnen afbouwen. Volgens An- drzej Dorosz, topman van Bank Pekao, zou de bouw van de schepen nog niet eens een mi nieme winst opleveren. De scheepswerf ging kort na de Tweede Wereldoorlog open. Electriciën Lech Walesa stichtte in 1980 samen met anderen de vakbond Solidariteit. De druk van de arbeidersbeweging leid de in 1989 tot de val van het communisme. Vakbondsleider Walesa werd later president. Ironisch genoeg is Walesa zelf deels verantwoordelijk voor de sluiting van zijn oude werf. Tij dens zijn presidentschap, van '90-'95, beschermde hij zijn vroegere bedrijf tegen herstruc turering en zorgde hij er voor dat er niemand werd cfitslagen. Tegenover de genereuze over heidssubsidies stonden echter geen orders voor de bouw van nieuwe schepen. Twee andere scheepswerven, in Szczecin en Gdynia, voerden wel reorgani saties door en wisten niet alleen het hoofd boven water te hou den maar behoren zelfs tot de leidende Europese scheepswer- NAIROBIAFP De leider van de Zaïrese opstan delingen, Laurent Kabila, is niet welkom op de top over de Zaï rese crisis in het Kenyaanse Na irobi. Hij is niet uitgenodigd omdat hij slechts factieleider is en geen staatshoofd, aldus een woordvoerder van het Kenyaan se ministerie van buitenlandse zaken vandaag. De Zaïrese president Mobutu, die ziek is en in Zuid-Frankrijk verblijft, kreeg wel een formele uitnodiging voor de bijeen komst op 19 en 20 maart. De zogeheten minister van justitie van de rebellen, Kongolo Mwenze, reageerde op het uit blijven van een uitnodiging door Kenya en Mobutu te be stempelen als twee handen op een buik. Met de top wil Kenya de spanningen in Midden-Afrika verminderen. Behalve Zaïre en de andere inititatiefnemers Zuid-Afrika, Zimbabwe en Ka meroen komen ook de leiders van Congo en Tanzania. Verder is de secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) uitgenodigd. pondent tdeloze vluchtelingendrama in Rwanda en °g list niet alleen zijn dagelijkse tol in mensenle- ooAÖiaar veroorzaakt ook spanningen tussen de in- lonale hulporganisaties. De UNHCR, de vluch- yj .^organisatie van de Verenigde Naties, die 50 1994 de voornaamste verantwoordelijkheid 30A ivoor de meer dan een miljoen vluchtelingen gebied van de Grote Meren, doet volgens Am- ïntemational zijn werk niet goed. Os Amnesty heeft de UNHCR meegewerkt aan de gedwongen repatriëring van honderdduizenden Hutu-vluchtelingen uit Tanzania en voedselhulp ver strekt aan voormalige Hutu-strijders, die zich na de massamoorden op de Tutsi's in 1994 met de burger vluchtelingen in de kampen van Zaïre en Tanzania verschansten. Als voorbeeld noemde Amnesty het inmiddels ont ruimde kamp Tingi Tingi, waar ruim 150.000 vluch telingen via een luchtbrug vanuit Kisangani door de UNHCR werden bevoorraad. Daarvan profiteerden ook de Hutu-strijders in het kamp, die via dezelfde landingsstrip bij Tingi Tingi door Zaïre van wapens en munitie werden voorzien. Dennis McNamara, directeur Bescherming Vluchte lingen van het UNHCR, zegt dat Amnesty makkelijk praten heeft. „Ze sturen een delegatie die na drie da gen weer verdwijnt en dan dit soort onrechtvaardige beschuldigingen ventileert. In Tingi Tingi zaten we tussen de wal en het schip. De Hutu-strijders contro leerden zoals gewoonlijk het kamp, dat klopt. Maar er stierven ook vijftig baby"s per dag aan honger en ziekten. Stop je de voedselhulp, dan creperen er nog meer en verzaken we onze plicht. Geef je hulp, dan pikken ook de Hutu-militairen een deel in." Nieuw-Zeelander McNamara meent dat de enige uit weg uit deze mission impossible een internationale interventiemacht is. „Hulpverleners van ons, Artsen Zonder Grenzen en het Rode Kruis kunnen in die kampen het kaf niet van het koren scheiden." McNa mara zegt verder dat 'staatslieden de mond vol heb ben van mensenrechten, maar niet de politieke wil kunnen of willen opbrengen om orde in de chaos te scheppen, desnoods met militaire interventie'. Hij wijst erop dat honderdduizenden Hutu-vluchte- lingen in Zaïre voor het oprukkende rebellenleger uit Tingi Tingi zijn gevlucht en momenteel spoorloos zijn. De nieuwe VN-secretaris-generaal Annan heeft dezer dagen aangedrongen om de vorig jaar afgebla zen interventiemacht alsnog in te zetten om een nieuwe humanitaire ramp te voorkomen. „Er zwerven honderdduizenden vluchtelingen tussen Kisangani en de grens van Rwanda, zo'n 300 kilome ter naar het oosten", constateert McNamara. „Deze mensen zijn van alle hulp of bescherming verstoken en we kunnen ze alleen bereiken, als een internatio naal beschermde corridor wordt ingesteld. Dat zich inmiddels in de jungle van Oost-Zaïre een humani taire ramp voltrekt, lijdt geen twijfel." enslang voor 'zwarte weduwe' Een rechtbank in de Oostenrijkse plaats Krems heeft El- kTlauensteiner, bijgenaamd de zwarte weduwe, vandaag is moord en fraude tot levenslang veroordeeld. De 66-jari- iuw stond terecht wegens vergiftiging van haar 77-jarige er Pichler en drie andere oudere mannen. Met een vervalst 30ntient eigende zij zich de nalatenschap van Pichler toe. De enHank veroordeelde haar vroegere advocaat, Harald Neimidt, tot zeven jaar wegens medeplichtigheid, er J( Hea-kije wil zoenen aan banden leggen zeiAi De Turkse autoriteiten willen paal en perk stellen aan Pr^kse gewoonte om elkaar bij elke begroeting en bij elk af- 'akbjl twee flinke pakkerds te geven. De kans op besmettelijke onrfsis gr°ot door al dat gezoen, vindt minister Aktuna (volks- ?naijdheid). De bewindsman heeft daarom de regionale autori- )96 .opdracht gegeven antikuscampagnes te lanceren. Volgens 0ia kan het.gezoen de ziekte van Pfeiffer, mazelen, water- hejÊn en in mindere mate zelfs aids overbrengen. F.r Jeltsin-Clinton op 19 en 20 maart Ie PROTONDe top tussen de Amerikaanse president Clinton c°nb Russische collega Jeltsin in de Finse hoofdstad Helsinki is 3r'o^steld op 19 en 20 maart. De ontmoeting was aanvankelijk 3rh^id op 20 en 21 maart, maar de agenda moest worden aan- n g*jt in verband met het bezoek dat Clinton op 21 mei aan de te |e hoofdstad Kopenhagen brengt. en prehistorische den in de verkoop Rlltï Australië gaat loten verkopen van de Wollemi, eenden- >ort waarvan de leeftijd wordt geschat op zestig miljoen pe regering van New South Wales wil hiermee de zeldzame i, waarvan in 1994 nog veertig exemplaren werden aange- Z(™p, voor uitsterven behoeden. De loten van de Wollemi zul- brden verkocht aan zowel botanische tuinen als aan parti- er%n. ers de vctpremier Jamaica overleden 'anl geniSRï Voormalig premier Michael Manley van Jamaica is an [avond in zijn woning in Kingston op 72-jarige leeftijd over- xerej. In de jaren zeventig zorgde Manley er als premier voor imaica aansluiting vond bij de niet-gebonden landen. In de omppeenvolgende termijnen waarin hij premier was (1972- >er j toonde Manley zich een fervent socialist. Eind 1980 leidde i. v#leid van Manley bijna tot het bankroet van Jamaica. Bij de ii gejpvolgende verkiezingen werd hij verslagen door de conser ve politicus Seaga. In 1989 verscheen Manley opnieuw op ineel, nu veranderd in een kapitalist die particuliere inves- jjen aanmoedigde. ^eria houdt grote schoonmaak sioci. Drie Nigeriaanse organisaties, waaronder de nationale Ijndsfederatie, zijn gisteren begonnen met een grote cx-:jnmaakoperatie. Ze willen de vuilverwerking beter regelen voorkomen dat er nog meer mensen, vooral kinderen, Baecijden aan ziektes die het gevolg zijn van de slechte hygiëne 28land. In Nigeria is het heel gewoon dat grote bergen vuil- uc? straat liggen. lalden verzweeg rapport E coli-bacterie 25,ocgg. De Britse regering heeft in 1995 informatie achterge- j'ijnen waarmee de recente E coli-epidemie, die al twintig le- 3 7Öeiste, had kunnen worden voorkomen. Dat blijkt uit een 8 4Cprt uit 1995 dat nooit is gepubliceerd en gisteren via TheFi- ïal Timesnaar buiten kwam. Onderzoekers van de Britse I Hygiëne Dienst constateerden al in 1995 dat veel slacht- ?n een ideale voedingsbodem voor de gevreesde E coli-bac- riu waren. Het ministerie van landbouw vreesde grote schade vleesindustrie en eiste dat het rapport werd bijgesteld. )rjge[t de onderzoekers dit hadden geweigerd, werd besloten het Ie publiceren. Griekenland wil dat Turkije lid wordt van EU WASHINGTON Rtr-DPA De Griekse minister Pangalos (buitenlandse zaken) heeft het gisteren verrassend opgenomen voor toetreding van zijn tradi tionele tegenstander Turkije tot de Europese Unie. Na een be spreking met zijn Amerikaanse collega Albright in Washington zei hij dat Turkije niet moet worden geweerd uit Europa, omdat het een belangrijk aan deel heeft in de Europese ge schiedenis, 'net als Grieken land'. Met zijn opmerkingen zette Pangalos zich af tegen de stro ming binnen de EU die zich verzet tegen een Turks EU-lid- maatschap in verband met de mensenrechtensituatie in dat land. Dinsdag zeiden zes chris tendemocratische regeringslei ders van EU-landen dat zij Tur kije niet acceptabel vinden als EU-lid. Albright is het met Pangalos eens. Het Duitse leger blijkt al in 1925 te hebben rondgelopen met plannen om fors uit te breiden en opnieuw oorlog te voeren. Dat was tien jaar voordat Hitier daadwerkelijk het leger begon te vergroten, om in 1939 met de invasie in Polen de Tweede We reldoorlog te beginnen. Wetenschappers gingen er al enige tijd vanuit dat Duitse mi litairen al jaren vóór Hitier voorbereidingen troffen voor een nieuw groot leger. Het doorslaggevende bewijs is nu geleverd met Duitse documen ten die onlangs opdoken in de Amerikaanse Nationale Archie ven in Washington. Het Duitse weekblad Die Zeit maakte de vondst van een amateur-histo ricus uit Hamburg gisteren be kend. De papieren tonen aan dat de toenmalige Reichswehr, door Hitier omgedoopt tot Wehr- macht, al met oorlogsvoorberei dingen bezig was in een tijd dat Hitier nog maar slechts een op roerkraaier was. Generaal Von Seeckt stelde onder uiterst strenge geheimhouding voor de strijdkrachten uit te breiden tot acht legers met in totaal 2,8 tot 3 miljoen man, 102 divisies en 252 generaals. Eenmaal aan de macht hoef de Hitier niet meer te doen dan de kant-en-klare plannen uit 1925 over te nemen. Eenzijdig kieperde hij het Verdrag van Versailles overboord, het dictaat van de winnaars van de Eerste Wereldoorlog dat de omvang van het Duitse leger tot hon derdduizend beroepssoldaten beperkte. Als de aanklagers van de Nümberger Processen het document hadden gekend, was de Duitse legerstaf waarschijn lijk niet vrijgesproken maar ver oordeeld voor vredesbedreigen- de samenzwering, schrijft Die Zeit. De Wehrmacht, die in 1945 ophield te bestaan en overging in de West-Duitse Bundeswehr en de Oost-Duitse Nationale Volksarmee, was sinds vorig jaar al in opspraak door onthullin gen over betrokkenheid bij massamoorden aan het ooste lijk front. Een tentoonstelling over de wandaden van het leger leidde een week geleden nog tot een storm van protest van aartsconservatieve inwoners van Beieren. VN-organisatie FAO in vandaag verschenen rapport: In een zijstraatje achter het Mi litair Museum in Peking wordt in een bewaakte werkplaats hard gewerkt aan iets bijzon ders: een zes meter hoog stand beeld van Deng Xiaoping. Het beeld is het eerste grote monu ment van een man die zich tot zijn dood op 19 februari altijd heeft verzet tegen dergelijke ui tingen van persoonsverheerlij- king. Het standbeeld zal komen te staan in Shenzhen, de welva rende grensstad in de buurt van Hong Kong die het symbool is geworden van de welvaart die China door de economische hervormingen van Deng heeft leren kennen. Vier mensen werken dag in dag uit aan het beeld, dat op 25 maart in brons moet worden gegoten waarna het tijdelijk zal worden tentoongesteld in Sjanghai. In juni zal het dan naar Shenzhen worden ver voerd, kort voor Hong Kong van Britse in Chinese handen over gaat. Shenzhen is ook een van de weinige plekken in China waar al lange tijd een enorm portret van Deng hangt. „Als Deng Xiaoping er niet was ge weest, dan zou Shenzhen er niet zijn geweest. Iedereen er kent dat feit", zegt beeldhouwer Teng Wenjin. Deng hield ervan om als een man van het volk te worden ge zien. Omdat hij drie keer in on genade viel bij de Communisti sche Partij is het nooit tot de persoonsverheerlijking geko men zoals bij zijn voorganger Mao Zedong. Het standbeeld van Deng be staat uit een mix van stijlen. Het naturalistische gezicht van Deng staat op een lichaam in de stijve heroïsche stijl uit het Mao-tijdperk. De beeldhouwers vinden niet dat ze in strijd han delen met Dengs verzet tegen verheerlijking van Chinese lei ders. „Wij zien hem niet als een groot leider. We zien hem eer der als een man met een groot moreel karakter", aldus Bai Lansheng van het Chinese Insti tuut voor Kunst en Kunstnijver heid. de ontbossing in de armere lan den (65,1 miljoen hectare) te compenseren. De lichte groei van de hoe veelheid bos in de rijke landen zegt overigens weinig over de kwaliteit van dat groen, bena drukken de onderzoekers. De vrees van begin jaren tachtig voor een massale bossterfte in Europa door de luchtvervuiling bleef weliswaar uit, maar de kwaliteit van de bossen neemt steeds verder af. Behalve lucht vervuiling bedreigen vooral bos branden en ziekten de Europese en Noord-Amerikaanse bossen. De massale teloorgang van de tropische bossen is vooral een gevolg van de groei van de we reldbevolking. Om steeds meer monden te kunnen voeden, is steeds meer landbouwgrond en graasland nodig. Ook voor hui zen, dammen, bruggen en we gen moeten bossen wijken. In sommige gebieden speelt ook de industriële houtkap een zeer belangrijke rol. Bovendien heeft tweevijfde van de wereldbevol king hout nodig om te koken of voor verwarming. De mondiale vraag naar hout voor eigen ge bruik groeit met ruim een pro cent per jaar. foto reuters Jaarlijks gaat op aarde 11,3 miljoen hectare bos verloren. De bossen verdwijnen nog steeds in een hoog tempo, maar de ontbossing lijkt langzamer te gaan dan eerder werd gevreesd. Dit staat in een vandaag verschenen rap port van de VN-organisatie voor voedsel en landbouw FAO in Rome. Brazilië, Indonesië en Zaïre vormen de top-drie van landen waar jaarlijks het meeste bos ver dwijnt. Beeldhouwer Bai Lansheng aan het werk. clusief Groenland en het Zuid poolgebied. Tussen 1990 en 1995 verdween 56,3 miljoen hectare. De aanplant van nieuw bos in de geïndustrialiseerde landen (8,8 miljoen hectare) was volstrekt onvoldoende om Volgens de becijferingen van de FAO herbergt de aarde onge veer 3,5 miljard hectare bós (1995). Dat is bijna 27 procent van de wereldoppervlakte, ex-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7