VVD en CDA bepleiten commerciële nieuwsradio Binnenland Eis tot vrijspraak na verkrachting slapende vrouw omstreden Ir H 'tmee... NOS tegen omroepgeeltje Zeewater in Dolfinarium - tritiek Kamer op les 3}m allochtone kinderen Vijf dagen eb en vloed in Haringvliet en Biesbosch Jorritsma pleit voor accijns op kerosine in de wereld van Privé IDAG 7 MAART 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster be' IV lenstra (PvdA) opvolger Vreeman cholieren stelen schoolonderzoek iecht» Vier Utrechtse leerlingen zijn gisteren betrapt toen zij a schoolonderzoek weghaalden uit de docentenkamer. In een bewaakt moment gristen de jongens, tussen de 15 en 17 jaar een biologievragenlijst mee. Een docent betrapte hen en .schuwde de politie. Tegen de jongens is proces-verbaal op- aakt wegens verduistering en diefstal. De school beraadt nog over verdere stappen. De politie wil niet zeggen op wei- middelbare school de jongens les hebben. f sterix beste leraar over Romeinen terdam De stripboeken van Asterix en Obelix blijken dé ^inier om de oudheid te leren kennen. Historicus René van yen en classica Sunnyva van der Vegt, verbonden aan de Uni- rsiteit van Amsterdam, schreven een boek over de authentici- de jt van de wereld van de dappere krijger en zijn dikke maatje. ior tderix en de waarheid telt ruim 180 pagina's en verschijnt bij »af hJgeverij Bert Bakker. Lezers krijgen antwoord op prangende iet jtgen: Aten de Galliërs inderdaad altijd everzwijnen? Waren ïrnaifneinse soldaten wel echt zo gekleed? Dronken Galliërs echt ir etferdrank? Volgens de uitgeverij is het antwoord vaak verras- daiad. De scheppers Groscinny en Uderzo creëerden misschien concp eigen oude wereld, maar die komt vaak overeen met de ;n Eiffkelijkheid. nvijj zetgi ilan in haag Jaap Jelle Feenstra volgt Ruud Vreeman op als lid van AeepfTweede-Kamerfractie van de PvdA. De officiële beëdiging kleiig piaats op 18 maart, een dag na de installatie van Vreeman 11 zaTburgemeester van Zaanstad. Feenstra (42) zat al eerder in de °mer, van 1988 tot en met 1994. Hij was toen de milieu-woord- Jm8 èrder van de PvdA. Na zijn Kamerlidmaatschap werd hij se- onftaris van het Interprovinciaal Overleg voor Milieu, Verkeer en 1^ie|iterstaat. rote schade bij aanslag op woning ;.zaa|genopzoom. Bij een aanslag op een woning in Bergen op topn°m iS gisteren grote schade aangericht aan het huis en de in- roktfdel. Volgens de politie is een explosief naar binnen gegooid. wejjibekend is welk explosief werd gebruikt. Het motief achter de n. DPs'a8is evenmin duidelijk. De 40-jarige bewoner werd in zijn gzaajapkamer op de eerste verdieping gewekt door een harde knal. Cess^ de begane grond hing een sterke kruitdamp, er bleek een ruit jijkepjn gesprongen. Verder had het projectiel een flink gat gesla- tbanP *n de houten vloer, ndati burgemeester houdt The Drome dicht iak a^RHUGOWAARDDiscotheek The Drome in Heerhugowaard /aarifjft de komende zes maanden gesloten. Aanleiding is het dra- hte dat zich op 23 februari afspeelde, waarbij twee doden en ze- zaa% gewonden vielen. Burgemeester Vermeer van Heerhugo- igf 'iard heeft gisteren tot de maatregel besloten 'op grond van listige verstoring van de orde en om mogelijke herhaling te orkomen'. Vermeer had direct na de schietpartij, waarbij een -jarige portier en een 20-jarige bezoeker de dood vonden, al ïfcf liting tot en met 10 maart gelast. Op grond van de Algemene ditie Verordening (APV) is sluiting mogelijk, zo oordeelde Ver- •■eei rgelij l, WD en D66 hebben forse ■k op het kabinetsvoorstel iet onderwijs aan allochto- anderen in hun eigen taal te ideren. De partijen vinden ïgewikkeld, vragen zich af it wel uitvoerbaar is en wat liteindelijk mee wordt ge ien. it blijkt uit de schriftelijke sties van deze fracties op het Woorstel dat het kabinet bij reede Kamer heeft inge- id. Het kabinet wil dit on- vijs buiten schooltijd laten ;n. Voortaan krijgen de ge nten daar geld voor en niet ir rechtstreeks de scholen, r het onderwijs in allochto- alen stelt het kabinet 85 mil- i gulden beschikbaar, tien oen meer dan voorheen, e drie fracties menen dat wetsvoorstel ten onrechte erwachting wekt dat in de De WD en het CDA .willen dat er een commerciële ken. Zie hoe goed het RTL- nieuwszender komt als concurrent van de publieke nieuwszender Radio 1. Om dat mogelijk te maken, dient een frequentie speciaal voor dit doel te worden gereser veerd. Het WD-Kamerlid Van Heems- kerck zal hierover maandag in het debat over de liberalisering van de mediawet een voorstel indienen. De coalitiepartijen PvdA en D66 aarzelen nog. Lie ver laten zij het aan de vrije markt over. Volgens de plannen van staatssecretaris Nuis (me dia) worden de radiofrequenties voortaan geveild. Alleen de vijf publieke zenders krijgen de etherfrequentie gratis aangebo den. De commerciële den moeten betalen. Van Heemskerck vindt een concurrent voor Radio 1 zo be langrijk, dat zij een 'schappelij ke' prijs voor de frequentie be pleit. „De opzet van een nieuwszender is toch al zo duur." De vorige keer dat een commerciële zender het avon tuur van een nieuwszender aan ging, mislukte. Veronica- nieuwsradio hield het nog geen jaar uit voordat de stekker eruit ging. „Toch moet het eens luk- nieuws is. De paarse coalitie wil niet dat elk dorp een programmaraad krijgt die de kabelexploitanten moet adviseren over de pro grammering. Beter is het om per regio een raad in te stellen. Het wordt daardoor gemakkelij ker om mensen voor zo'n pro grammaraad te vinden. Boven dien is het technisch eenvoudi ger om per regio het program mapakket voor de kabel door te geven in plaats van per stad of dorp. Hiertoe wordt geen voor stel ingediend, maar zal worden gepleit voor een evaluatie van de wet over twee jaar. De even tuele 'wildgroei' kan dan wor den hersteld. WD en PvdA zullen zich maandag terughoudend opstel len tegenover de wens van de publieke omroep om de vrije hand te krijgen bij commerciële nevenactiviteiten. De NOS wil de mogelijkheid van pay-per- view hebben voor de burger die 's avonds laat voor de buis ploft en de live-voetbaltopper heeft gemist. PvdA en WD steunen het kabinetsvoorstel dat hier voor van te voren politieke toe stemming is vereist. Van de paarse coalitie vindt alleen D66 dat de publieke omroepen met de nieuwe media ruimhartiger aan de slag mogen, met alleen een toetsing achteraf op over treding van de regels. De verhoging van de minimum-lidmaatschapsbijdrage voor een publieke omroep (VARA, NCRV, KRO, TROS, AVRO) van een tientje naar 25 gulden is een lastenverzwaring voor de burger die op gespannen voet staat met de uitgangspunten van het kabinetsbeleid. Dat schrijft voorzitter A. van der Louw namens zijn NOS- bestuur aan de mediaspecialisten van de Tweede Kamer. Die begint op 9 april met de schriftelijke voorbereiding van het debat over het omroepgeeltje, dat onderdeel uitmaakt van een wetsvoorstel tot reorganisatie van de publieke omroep (TV 12 en 3 en Radio 1 tot en met 5). De omroepen denken dat het geeltje door ledenverlies lang niet de vijftig miljoen zal binnenbrengen waarop staatssecre taris Nuis hoopt. Dat geld is bovendien niet nodig om ver minderde STER-inkomsten te dekken. De omroepen denken dat zij het met de besparingen van hun Meerjarenplan 1997- 2000 wel zullen redden. Discriminatie van de maatschappelijk betrokken burger, die veel meer moet betalen voor zijn programma's dan de buurman die geen lid is, daar komt het op neer, meent het NOS-bestuur waarin de omroepen zitting hebben. Wat bo venal steekt is dat de verhoging met vijftien gulden komt tij dens de lopende concessieronde, waarin de bestaande om roepen aanspraak kunnen maken op de hen toegewezen zendtijd op basis van het ledenaantal. Tussentijds die polis voorwaarde veranderen gaat niet aan, meent de NOS. nd op de bres voor ambtenarenfiets ii haag Staatsecretaris Vermeend van financiën moet vijftig a stig miljoen gulden opzij zetten om voor ambtenarenen •rknemers in de non-profitsector een fiscaal aftrekbare woon- irkfiets mogelijk te maken. Dit voorstel deed de christelijke beidAbtenarenbond CFO gisteren in een derde poging ook de ach- t merban een milieuvriendelijk karretje te bezorgen. Sinds septem- meeör 1995 kunnen werkgevers die hun personeel een fiets voor le leett woon-werkverkeer geven 1.500 gulden van de aanschafprijs zullen de winstbelasting aftrekken. Voor overheidsdiensten en en ojn-profitinstellingen bestaat deze mogelijkheid nog niet. 'i tel rbij j goei M. terwi toekomst veel meer allochtone groepen het aparte onderwijs kunnen volgen. Daarvoor is naar hun mening echter te wei- nig geld. Veel kritiek leveren de fracties ook op de manier waarop bin nen een gemeente het geld zal worden verdeeld. D66 spreekt van 'eindeloos en oeverloos overleg' met de allochtone ou ders. Het CDA plaatst de nodige vraagtekens bij een aantal an dere punten uit het wetsvoor stel. Als de lessen in allochtone talen buiten schooltijd worden gegeven, kan de schooldag te lang worden, is één van de op merkingen. De PvdA is veel minder kri tisch .dan de drie andere grote fracties. Wel bevreemdt het de ze partij net als D66 dat de do centen het Nederlands niet vol doende hoeven te beheersen. harderwijk In de onderwaterruimte van De Lagune van het Dolfinarium in Harderwijk werd gisteren tien centimeter dik glas gemonteerd. Over een breedte van zestig meter werden dertig panelen van twee meter breed en 2,5 meter hoog geplaatst. In totaal zal De Lagune met vijftien miljoen liter water uit de Noordzee worden gevuld. Verwacht wordt dat De Lagu ne half mei gereed zal zijn. foto anp ed oudenaarden zen maar een klein eindje open staan, komt het zoute water niet verder dan de monding van het Spui. Als de sluizen helemaal open staan, ligt de zoutgrens volgens de berekeningen bij het eiland Tiengemeten. Rijkswaterstaat heeft lang moeten wachten voordat de dienst het model kon testen. Het experiment kan alleen in de winter plaatsvinden, omdat het water van het Haringvliet 's zo mers wordt gebruikt voor land bouwdoeleinden. Vervolgens was het wachten op de juiste afvoer van de Rijn. De proef kan pas doorgaan als bij Lobith minimaal tweedui zend kubieke meter water per seconde Nederland binnen komt. Die hoeveelheid is nodig om het zout weer terug in zee te spoelen. Als de schuiven maandag opengaan, staakt Delta Nutsbe drijven de inname van water uit het Haringvliet. De innamestop duurt tot het laatste restje zout is teruggespoeld in zee. Volgens Bol is dat rond 1 april. De Haringvlietsluizen gaan maandag op een kier, zodat het zeewater bij vloed naar binnen stroomt. Rijkswaterstaat doet een vijfdaagse proef om te zien of het zoute water reageert zoals berekeningen hebben voor speld. Het experiment maakt deel uit van een onderzoek of het mogelijk is om eb en vloed voorgoed te laten terugkeren in het Haringvliet, het Hollands Diep en de Biesbosch. Als de uitkomst van het milieuonder zoek leidt tot het besluit om de sluizen anders te gaan beheren, dan kunnen eb en vloed kort na de eeuwwisseling definitief te rugkeren. Rijkswaterstaat heeft voor de proef een stromingsmodel ont wikkeld. Dat doet volgens ir. R. Bol, de leider van het project, voorspellingen over het gedrag van het zoete en zoute water als de zee weer toegang krijgt tot het gebied. In de variant waarbij de slui- Nieuwe wet nodig voor boren tunnel den haag gpd Voor de aanleg en het beheer van geboorde tunnels is wel licht nieuwe wetgeving nodig. De bestaande wetten zijn niet duidelijk genoeg over eigen dom en gebruik, waardoor ju ridische strijd kan ontstaan over het gebruik van de onder grond. Dit stellen juristen van het ministerie van verkeer en waterstaat in Profiel, het week blad voor medewerkers van het departement. De kwestie is actueel nu vaststaat dat de hogesnelheids lijn gedeeltelijk in geboorde tunnels komt te liggen. Bij de boortechniek is het in principe niet noodzakelijk om de be schikking te hebben over de bovengrond, zo staat in het ar tikel. Een eigenaar van de grond is echter ook eigenaar van de onderliggende aardla gen en hij mag anderen het ge bruik van de ondergrond ont zeggen. Dit geldt weer niet als de geplande ondergrondse ac tiviteiten zo diep zitten dat de eigenaar geen hinder onder vindt en geen belang heeft zich ertegen te verzetten. Bijval van milieubeweging amsterdam-brussel anp Het is even wennen, maar mi nister Jorritsma (verkeer en wa terstaat) kan eindelijk rekenen op de steun van de milieubewe ging. Met haar initiatief voor een Europees onderzoek naar de invoering van kerosine-ac- cijns heeft ze de handen op el kaar gekregen van Europese milieubeschermers. Verscheide ne organisaties, waaronder Milieudefensie en Natuur en Milieu, zullen volgende week in Brussel hun vreugde over de plannen kenbaar maken. Jorritsma wil tijdens het EU- voorzitterschap de al jaren sle pende kwestie over duurdere vliegtuigbrandstof üit het slop halen. Na een recent rondje Eu ropese hoofdsteden moest de minister echter bekennen dat snelle overeenstemming niet mogelijk is. Het 'maximaal haalbare' is nu een onderzoek naar de gevolgen van een kerosine-accijns op de concurrentiepositie van de luchtvaart en het milieu. Dins dag zullen de Europese trans portministers dit Nederlandse initiatief bespreken tijdens de reguliere T ransportraad. De milieulobby wil dat de mi nisters behalve kerosineaccijns, ook een mogelijke btw op vlieg tickets, hogere landingsgelden en milieuheffingen in het on derzoek betrekken. Het steekt de organisaties dat de EU de luchtvaart kunstmatig goed koop houdt, onder meer omdat kerosine onbelast blijft. De groepen willen dat het onder zoek dit jaar wordt afgerond. Eind 1997 kan dan een besluit vallen. Door geen accijns in te voe ren loopt de EU jaarlijks 16,8 miljard gulden mis, aldus de milieuclubs. Met een symboli sche spaarpot en een petitie zullen de milieuactivisten de ministers dinsdag aansporen vaart te zetten achter een on derzoek. Celstraf geëist tegen deelnemers kinderpornonet maastricht anp Officier van justitie mr. N. Ver baas heeft gisteren voor de rechtbank in Maastricht tegen vijf verdachten gevangenisstraf fen geëist wegens het op grote schaal vervaardigen, versprei den en in voorraad hebben van kinderporno. De 35-jarige hoofdverdachte uit Geleen hoorde de hoogste straf tegen zich eisen: drieënhalf jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen een 30-jarige medeverdachte uit Almere eiste de officier zestien maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. De andere drie verdach ten, een 55-jarige Tilburger, een 55-jarige Hagenaar en 24-jarige man uit Zijpe gaan, als het aan de officier ligt, acht maanden de cel in. De vijf werden vorig jaar de cember aangehouden na aan gifte van de moeder van een door hen misbruikt kind. De hoofdverdachte kon direct wor den opgepakt, omdat hij bij de politie bekend stond als pedo fiel. Door het afluisteren van zijn telefoon kwam de politie de overige vier verdachten op het spoor. Rechter verbiedt man contact met gemeente Arnhem ARNHEM «ANP Een 37-jarige Arnhemmer mag van de president van de recht bank in Arnhem geen contact meer opnemen met gemeente bestuurders of leidinggevende ambtenaren in zijn woonplaats. De gemeente had deze eis aan de kort-gedingrechter voorge legd, omdat de man vier Arn hemse wethouders telefonisch had bedreigd en beledigende faxen had gestuurd. Een van hen, wethouder Joke van Door- ne, werd zelfs met de dood be dreigd. De president wees de vorde ring grotendeels toe, omdat vol gens hem vaststaat dat de Arn hemmer verantwoordelijk is voor de telefoonterreur. Vier maanden lang bestookte hij de wethouders 's avonds en 's nachts met zijn beledigende en insinuerende opmerkingen. Volgens de advocaat van de ge meente, mr. A. Bolt, stuurt de man al sinds januari 1995 bele digende faxen naar de dienst Sociale Zaken in Arnhem. Dat deed hij nadat deze dienst een subsidieaanvraag had afgewe zen. Soms stuurde de man faxen van tweehonderd pagi na's waardoor de dienst lang onbereikbaar was. Later volgde zijn fax- en telefoonterreur naar een aantal wethouders. Zijn taalgebruik werd gaandeweg dreigender. in vinden in de vrijspraak: hij vorderde eveneens vrijspraak. Strafrechtjuristen vinden het discuta bel dat de procureur-generaal niet eens probéérde een straf eruit te halen. Zij achten dwang wèl bewezen en wij zen erop dat vrijspraak rampzalig zou zijn. Niet alleen voor het slachtoffer, maar ook in juridische zin. De vrouw kan bij vrijspraak niet in cassatie bij de Hoge Raad. Het is wel mogelijk de zaak aan de Hoge Raad voor te leggen om jurisprudentie te verkrijgen, maar dat is technisch-juridiéch een hele klus. Bovendien heeft het slachtoffer er zelf niets meer aan, want haar proces is voorbij. In de recente kwestie gaat het om een 22-jarige man uit Hindeloopen, die het huis was binnengedrongen en in bed was gekropen bij een 20-jarige Wor- kumse vrouw die lag te slapen. Half sluimerend ging zij ervan uit dat het haar vriend was. De man liet haar in die waan en had in het donker ge meenschap met de vrouw. Zij ontdekte pas na afloop dat het een andere man was die verliefd op haar was, maar door haar was afgewezen. Strafrechtjurist H. Verrijn Stuart, ex- medewerkster van het Clara Wich- mann Instituut, vindt het een schande dat vrijspraak is gevraagd. Volgens haar heeft de aanklager niet de moeite genomen het tenlastegelegde artikel 242 WvS volledig te benutten. „Sinds 1991 hoeft bij verkrachting dwang niet alleen te bestaan uit geweld of dreiging met geweld, maar kunnen ook andere feitelijkheden meetellen", zegt Verrijn Stuart. Volgens haar is in dit geval sprake van machtsongelijkheid en dus van dwang. „Ten eerste omdat de vrouw doordat zij slaapt in een ongelijkwaardige posi tie zit ten opzichte van de dader, en ten tweede kan de list van de dader be schouwd worden als een onbehoorlijke feitelijkheid." Ze ziet het als een gemis te kans van het OM de zaak te winnen of jurisprudentie te verkrijgen. Dorhout volgt een andere lijn. Hij meent dat de vrouw niet tot de daad is gedwongen, omdat zij in deze situatie niet kenbaar heeft gemaakt dat ze niet wilde. „Krankzinnig", meent Verrijn Stuart. Zij vindt het een slecht teken dat rechters, en ook de Hoge Raad, steeds meer nadruk leggen op de dwang die moet worden bewezen. Honderd jaar geleden was verkrachting van een slapende wel strafbaar. De rechtbank in Heerenveen veroordeelde in 1895 een man die een slapende vrouw verkrachtte. De man kroop in haar legerstede, 'wist dat ze sliep en déardoor in een slaap van onmacht verkeerde'. Het gerechtshof in Leeuwarden bepaalde in 1904 in een andere zaak dat 'de slaap een gezond mens in een toestand kan brengen, waardoor hij of zij geen besef heeft van de handelingen van de ander of geen stuur meer heeft op zijn of haar li chaam'. Tweede-Kamerlid voor D66 B. Dittrich, die na de eerste vrijspraak Kamervra gen stelde over de wetgeving, heeft aangekondigd bij vrijspraak de minis ter van justitie aan de tand te voelen. leeuwarden yvonne hamar de la brethonière Ben je vogelvrij als je slaapt? Deze vraag doemt op nadat procureur-gene raal mr. P. Dorhout bij het gerechtshof in Leeuwarden vrijspraak had gevor derd voor een man die een slapende vrouw verkrachtte. De procureur-gene raal vond dat dwang niet was te bewij zen, net zoals de rechtbank eerder. Naar verwachting volgt het Friese hof, dat 10 maart uitspraak doet, de eis. Aan het begin van de eeuw vond een slapend slachtoffer meer genade: da ders werden resoluut veroordeeld tot de cel. De rechtbank in Leeuwarden sprak vorig jaar de verkrachter echter vrij. En hoewel de officier in hoger be roep ging, kon Dorhout zich als aan klager bij het hof tegen de verwachting

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5