CDA-top woest op Van Agt 3 DAGEN FIETSEN DAT WORDT AFZIEN Binnenland 4- Rijers tegen uithollen an mededingingswet 'Incassokosten illegaal in rekening gebracht' Even liften Terugsturen Somaliërs mag CNV: 1,5 miljard voor kleinere klassen Plaatselijke weermannen helpen KNMI Dure schapen bedreigen Islamitisch offerfeest Maak kans op /Jljmiljoen en tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Geluksweken. IDAG 7 MAART 1997 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten j-eenpeace gaat door met acties -cterdam Greenpeace Nederland en het aan de milieuorgani- W Je gelieerde Marine Services gaan door met acties voeren te- >3 de boomkorvissers. Vier actievoerders ketenden zich giste- al vast aan een van de vissersschepen voor de Deens/Duitse 5t. Greenpeace mag van de rechtbank in Amsterdam niet lan- kabels, lijnen en andere voorwerpen in zee gooien in de urt van de schepen van Urker vissers, omdat deze in de troeven van de boten terecht zouden kunnen komen. ond wil informatielijn eigen bijdrage {haag Er moet een gratis telefoonnummer komen voor insen die vragen hebben over de eigen bijdrage die zij moeten alen aan hun ziektekosten, vindt de Consumentenbond. Ids 1 januari geldt een nieuwe regeling voor de eigen bijdrage, fc is volgens de Consumentenbond zo ingewikkeld dat drin- hd meer voorlichting nodig is. In april krijgen ziekenfondsver- Jerden hun eerste vernieuwde kwartaalrekening. Waarschijn- Ikunnen veel mensen daar geen wijs uit. Watergebruik bepaalt prijs rioolrecht of» Inwoners van vier West-Friese gemeenten die water gebruiken, gaan een hogere zuiveringsheffing alen. De heffing, ook wel rioolrecht genoemd, wordt bij wijze la experiment afhankelijk gemaakt van het waterverbruik. Nu ijrdt nog een vast bedrag geheven. Het hoogheemraadschap [waterende Sluizen (US) en het drinkwaterbedrijf PWN willen Iproef in 1998 uitvoeren in Andijk, Drechterland, Wervershoof vledemblik. De initiatiefnemers willen bereiken dat de bur- iïrs veel bewuster - en dus zuiniger - de kraan opendraaien, tik wordt onderzocht of de kosten op deze manier rechtvaardi- jkunnen worden verdeeld. lerlandse leraar niet naar Curasao stad» In Nederland bestaat weinig animo meer voor een Jderwijzersbaan op Curasao. Vroeger was dat anders, toen flijks tientallen onderwijzers hun geluk op dit eiland gingen proeven. Maar de lage lonen, de hoge huren en de dito le bsstandaard, hebben Curasao onaantrekkelijk gemaakt. Dit Hdt het Rooms-Katholiek Schoolbestuur. Het exploiteert ruim Ihtig procent van de scholen op Curasao, waar een schreeu- Ind tekort aan leerkrachten heerst. Op korte termijn zijn enke- pentallen krachten nodig in het basisonderwijs. (osten vredesoperaties onduidelijk Het ministerie van defensie geeft en heeft onvoldoen- ïzicht in de uitgaven van vredesoperaties. Bovendien heeft ft departement nog steeds problemen met het declareren van rgoedingen bij de Verenigde Naties. Dit schrijft de Algemene Bcenkamer in het rapport 'Financieel inzicht in vredesopera- 5' dat gisteren is gepubliceerd. Minister van defensie Voor- ;ve heeft inmiddels een aantal verbeteringen toegezegd. kbied met vervoersverbod groter In verband met twee recente gevallen van varkens- it in Wanroij zal het gebied waar een verbod geldt voor het Jt/v'ïvoer van vee en mest worden uitgebreid. Dat heeft het minis- rie van landbouw gisteren meegedeeld. De huidige noordelijke ens van de vervoersregio loopt langs de Maas in oostelijke :hting tot aan de brug voorbij Grave. De nieuwe grens volgt de lettqaas verder tot aan het veer bij Vierlingsbeek. Daar loopt de ;eanpns dan verder in zuid-westelijke richting, aldus een woord- ►tofijerder. De huidige regeling voor ontheffingen van bepaalde Aisstorten vervoer is ook in het nieuwe gebied van toepassing. 'voorset tegen scheve ruggengraat i G. Nijenbanning van de vakgroep Biomedische Werk- jgbouwkunde van de Universiteit Twente heeft een corset ont- ckeld dat rugklachten tegengaat. Het corset is gemaakt van jnststof en heeft de vorm van het lichaam van de patiënt. Nij- Ibanning verwacht dat het nieuwe corset de ruggengraat in In vroeg stadium kan corrigeren en het scheefgroeien van de g voorkomt. Het corset beperkt de bewegingsvrijheid nauwe- K, aldus Nijenbanning. desti ouxfogere beurs in eerste studiejaren ze nfREcmUitwonende studenten moeten de eerste twee jaar van ilin^in studie een beurs krijgen van achthonderd gulden. Ze moe- r jaajn dan wel zeventig procent van hun studiepunten halen. Na >k nfee jaar kan de student een lening sluiten. Dat vindt een werk- >udei°eP van de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Uni- gan|rsiteiten (VSNU). Studenten zouden hierdoor minder ge- ïeta^ongen zijn om naast de studie een bijbaantje te nemen. De L iversiteiten zouden de beurs zelf uitbetalen. lonor nog nodig ondanks kunstbloed Een Franse vinding om uit genetisch gemanipuleerde iaksplanten menselijk hemoglobine te onttrekken maakt Joeddonors niet overbodig. Dit stelt farmaceutisch directeur H. "b Wit van de bloedbank in Noord-Nederland. Hij is tevens ïorzitter van de Federatie van Nederlandse Rode Kruis Bloed linken (FNRKB). Franse wetenschappers meldden gisteren in ,6t tijdschrift Nature erin te zijn geslaagd menselijk hemoglobi ne te produceren uit genetisch gemanipuleerde tabaksplanten, èmoglobine is de stof in de rode bloedcellen die zorgt voor het itoftransport. Jursi ■Jl achll haag anp it zepister Wijers van economi- zaken verzet zich fel tegen wijziging van de nieuwe ledingswet, zoals PvdA-Ka- lid Van der Ploeg en CDA- schïnerlid De long die voorstel- ibeü- Dit amendement vervult zijnj met grote zorg, heeft de- itreuse gevolgen, tast de kem tvofl het wetsvoorstel aan en rekelkt aan het hart van de nieu- ilinawetgeving, aldus Wijers. geh^e nieuwe wet moet concen- rtsefie van economische macht lp scjengaan en verbiedt in begin oor! afspraken over prijzen en atisjtieling van de markt. Dat ktopet concurrentie tussen on- e afnemingen aanwakkeren en ij eeij goed voor de consument, iptefcover zÜn de minister en de jemïner het eens. Met name Van u deF Ploeg vreest echter dat die sidehcurrentie ongewenste gevol- rabth heeft op het gebied van bij en sPrbeeld milieu, gezondheids- daa'g en cultuur. ir. IlEen nieuw orgaan, de Neder- neeadse Kartel Autoriteit (NKA), t de Pet toezien op naleving van /ooriWet onder verantwoordelijk heid van de minister van econo- Ische zaken. Als andere dan jjnomische belangen in het ding zijn, en dat zou niet al- 'Grijze en grauweKamerfractie afgekraakt door oud-premier CDA-partijvoorzitter Hans Helgers is woest over de kri- dapper, principieel, intelligent mer moeten nu eindelijk met tipk van nnrl-nrpmipr Van- Acrt nvpr hpt fnnrtinnprpn van en g°ed in het televisiedebat, een naam komen. amsterdam gpd CDA-partijvoorzitter Hans Helgers is woest over de kri tiek van oud-premier Van Agt over het functioneren van de Kamerfractie. Hij betreurt het dat Van Agt zijn kritiek via de media uit. Volgens Helgers schat Van Agt 'na zijn lange verblijf als EU-ambassadeur in Japan en Amerika' de politieke situatie van dit moment niet goed in. Ook fractievoorzitter Enneüs Heerma is niet te spreken over Van Agt die de CDA-oppositie 'zwak, defensief, bangelijk, grijs en grauw' noemt. nut. „De oppositie is zwak en defensief. Er is heel weinig lei ding. Kortom: miserabel", aldus Van Agt. Heerma is weliswaar 'aardig en integer', maar mist de vechtlust van de ware oppo sitieleider. De oud-premier is wél en thousiast over het CDA-Kamer- lid Hillen. „Buitengewoon goed, den haag gpd Van Agt, tussen 1977 en 1982 premier van drie kabinetten, maakte gisteren in het tv-pro- gramma Nova korte metten met zijn partij. Volgens de voormalig EU-ambassadeur heeft het CDA in de oppositie 'gouden kan sen', maar worden die niet be- dapper, principieel, intelligent en zó goed in het televisiedebat. Ik begrijp absoluut niet waarom zijn naam niet op de rol staat. Ik zou hem zo mijn stem geven". Jaap de Hoop Scheffer, de twee de man van de fractie wordt door Van Agt gezien als een goede tweede. Hillen treedt de laatste tijd steeds meer op de voorgrond. De Hilversummer peinst er echter niet over zich te kandideren als nieuwe lijsttrek ker. Volgens Van Agt doet de 'ben de van vier' - de commissie die de nieuwe CDA-leider moet aanwijzen - veel te lang over haar werk. Heerma, Helgers, vice-partijvoorzitter Tineke Lodders en fractievoorzitter Luc van Leeuwen uit de Eerste Ka mer moeten nu eindelijk met een naam komen. De partijvoorzitter neemt de fractie in bescherming door te stellen dat het moeilijk opposi tie voeren is als de economie zo meezit. Helgers stelt prijs op de 'betrokkenheid van Van Agt', maar vindt dat hij die intern had moeten uiten. Het CDA-Kamerlid Gerd Leers heeft tabak van het gezel schapsspel wie de nieuwe lijst trekker moet worden. „Ik ben het zó zat. Het gaat alleen nog maar over de vraag of onze nieuwe lijsttrekker een baard heeft of niet. Laat de commissie van vier toch gewoon zijn werk doen, net als wij." dacht voor dit probleem. De vereniging stuitte op de verboden incassopraktijk toen zich de afgelopen jaren enkele leden meldden die er de dupe van waren geworden. Na een artikel in haar kwartaalblad kwamen nog meer klachten. Weenink: „De meerkosten die bureaus innen, zijn gemiddeld vierduizend tot vijfduizend gul den. Maar ik heb ook een nota van zevenduizend gulden ge zien". De slachtoffers van de in cassopraktijken zijn vaak men sen die twee maanden onvol doende aflossen op hun per soonlijke lening, doorlopend krediet of rood staan op de bankrekening. De Nederlandse Vereniging van Incasso-ondernemingen (NVI) was niet bereikbaar voor commentaar. Consumenten betalen vele dui zenden guldens te veel aan in cassokosten. Bureaus brengen illegaal deze 'buitengerechtelij ke invorderingskosten' in reke ning. De Vereniging Consument Geldzaken (5.500 leden) schat dat de bureaus de afgelopen ja ren ten onrechte enkele miljoe nen guldens hebben geïnd en is een meldpunt begonnen voor gedupeerden. Het meldpunt (020-6849055) is vandaag in ge bruik genomen. Anton Weenink, de jurist van de vereniging, pakt de Wet op het Consumentenkrediet (WCK) erbij en wijst op het artikel dat incassobureaus letterlijk ver biedt deze kosten te rekenen. „De wet wordt gewoon overtre den. Er is veel te weinig aan- emmen» Een tien dagen geleden uit het ei gekropen sporenschildpadje lift mee op de rug van zijn vader in het Noorderdierenpark in Emmen. Deze schildpadden zijn beschermd en ko men oorspronkelijk uit het zuidelijk deel van de Sahara. Enkele malen per jaar begraaft moeder een broedsel van circa twintig eieren in het hete woestijnzand waar de kleintjes na enkele maanden uitkruipen. foto anp jan anninga den haag anpheidskamer gisteren beslist. Deze hoogste vreemdelingen rechter schaart zich daarmee onder andere achter een eerder uitgegeven ambtsbericht van het ministerie van buitenlandse zaken. Een speciale commissie concludeerde na een bezoek aan Somalië dat het noorden veilig genoeg is om vluchtelin gen naar terug te sturen. Bond ziet werk voor 16.200 onderwijzers Staatssecretaris Schmitz mag uitgeprocedeerde Somalische asielzoekers uit het noorden van het Afrikaanse land terug sturen naar huis. Ook Somaliërs die een 'duidelijke relatie heb ben met een van de clans in het gebied, mogen op het vliegveld richting vaderland worden ge zet. Dat heeft de Rechtseen- den haag anp leen door de minister van eco nomische zaken maar ook door andere ministers vastgesteld kunnen worden, kan de NKA daar rekening mee houden, al dus Van der Ploeg en De Jong. Minister Wijers vindt dat die andere belangen veilig gesteld moeten worden in aparte wet ten, zoals wetten op het gebied van volkshuisvesting, milieu en volksgezondheid. Als specifieke wetgeving van toepassing is, geldt de nieuwe mededingings wet niet, aldus de minister. CDA-Kamerlid De Jong wees er echter op dat die specifieke wetgeving op een aantal terrei nen nog niet bestaat, vooral waar het gaat om het veilig stel len van 'culturele belangen'. Hij leek zich daarmee minder vier kant tegen de minister op te stellen dan PvdA-er Van der Ploeg. Van der Ploeg en Wijers ver schillen onder meer van me ning over het verbieden van vaste prijzen voor kranten en over de ziekenfondsen. De mi nister wil wel gaan praten met organisaties van zelfstandige winkeliers. Die menen dat ze te veel worden gedwarsboomd in hun pogingen om het grootwin kelbedrijf te beconcurreren. OSl/V VRIJDAG 7-ZONDAG 9 MAART fiets Dagelijks geopend 10 -18 uur tALSJ Rail Idee: korting op reis en entree. De CNV-onderwijsbonden wil len dat er meer geld voor de verkleining van de klassen in het basisonderwijs komt. Met een investering van 1,5 miljard gulden kan de operatie pas echt een succes worden. Dankzij die impuls kunnen 16.200 extra le raren worden aangesteld. De CNV-bonden PCO en KOV reageren op een advies dat de commissie Van Eijndhoven in oktober aan staatssecretaris Ne telenbos (onderwijs) uitbracht. Dat zou vanaf 2001 1,3 miljard gulden kosten en 11.500 extra banen opleveren. De bonden presenteerden gisteren hun rapport Kleinere groepen, nu of nooit! In de groepen 1 tot en met 4 moet er volgens de CNV-bon den per twintig leerlingen één docent zijn. In de groepen 5 tot en met 8 kan er per 25 leerlin gen een leerkracht zijn. Van Eijndhoven adviseerde respec tievelijk twintig en 28 leerlin gen. Ook bepleitte die commissie een maximum aantal leerlingen per groep van 25 in de onder bouw en 34 in de bovenbouw. Nu zitten er soms wel 40 kinde ren in één groep. De CNV-bon den willen gemiddeld maximaal 24 leerlingen in de onderbouw en 30 in de bovenbouw. In één groep kunnen dus soms meer leerlingen zitten. De scholen moeten verantwoorden hoe zij de klassen verkleinen. Als de klassen zo klein worden, zijn er 16.229 extra docenten nodig, heeft het CNV berekend. Dat is 4.700 meer dan het advies van Van Eijndhoven. Dat zullen niet alleen jonge docenten zijn. De overheid moet stimuleren dat werkloze docenten weer aan de slag gaan, door een goede kin- deropvangbijvoorbeeld. Staatssecretaris Netelenbos ziet 'veel overeenstemming' tussen de CNV-plannen en haar eigen ideeën, aldus haar woord voerder in een reactie. Netelen bos wil in het schooljaar 1997- 1998 beginnen met verkleining van de klassen. Zij komt in de tweede helft van deze maand met een plan. De Tweede Kamer heeft zich reeds meerdere malen uitge sproken voor klassenverklei- ning. Of de Kamer daar echter 1,5 miljard gulden voor wil uit trekken, is zeer de vraag. In een reactie zeggen PvdA-Kamerlid Liemburg en CDA-Kamerlid Koekkoek dat hun fracties ook willen investeren in het be roepsonderwijs. Het CDA wil volgens Koekkoek niet meer dan één miljard voor de klas senverkleining uittrekken. Vermoedelijke messentrekker aangehouden numegen anp De politie van Nijmegen heeft gisteren een 34-jarige man uit die stad aangehouden in ver band met een rel rond een voet balwedstrijd tussen de plaatse lijke amateurclub SCH en Die Haghe uit Den Haag. Het be stuur van SCH heeft besloten het jeugdelftal dat bij de rel be trokken was uit de competitie te halen. Bovendien worden enke le jeugdige spelers geroyeerd en krijgen enkeie volwassenen een terreinverbod. De politie verdenkt de arres tant er van woensdagavond be geleiders van junioren van de Haagse voetbalclub Die Haghe met een mes te hebben be dreigd. Dat gebeurde na een vriendschappelijke wedstrijd tussen D-junioren van SCH en Die Haghe. Voor en tijdens de wedstrijd was de gastploeg al doelwit van scheldpartijen en intimidatie. Enkele supporters van SCH keerden zich tegen de Haagse voetballertjes - gemid delde leeftijd elf jaar - en hun begeleiders. Toen een van de Nijmegena- ren een mes trok en een Hage naar achterna ging raakten de Haagse voetballers en hun be geleiders in paniek. de bilt anp Het KNMI gaat vanaf komende zomer structureel gebruikma ken van vrijwillige waarnemers voor de weersverwachtingen van die dag. Het instituut wil zo meer structuur krijgen in de lo kale weersomstandigheden 'op de grond'. Het KNMI verwacht dat dit een welkome aanvulling is op de metingen van de pro fessionele weerstations in Ne derland. De vrijwilligers melden uit zonderlijke weersverschijnselen als onweer, zware hagel en ijzel. Het KNMI kan daarna via tele tekst of radio informatie ver spreiden over plaatselijke situa ties om mensen te waarschu wen voor dreigende verschijn selen. Vooralsnog gaat het KNMI in zee met de Werkgroep Weera mateurs, die ongeveer duizend leden telt. Deze groep heeft nu ook al contacten met het KNMI. Ze helpen alleen bij het maken van evaluatierapporten na een uitzonderlijkweersverschijnsel. BSE en droge zomer zorgen voor klein aanbod rotterdam abdel ilah rubio De islamitische gemeenschap in Nederland is in rep en roer. De prijs van een schaap is dit jaar aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Veel moslims overwegen dan ook geen schaap te slachten tijdens het islamitisch offerfeest in april. Vorig jaar moest voor het kopen en slachten van een ram nog zo'n 350 gulden worden neergeteld. Nu vragen de slachthuizen een bedrag van circa 450 gulden. Het bestuur van de grote Annasr-moskee in Rotterdam heeft haar achterban inmiddels opgeroepen geen schapen te offeren in april. Volgens voorzitter A. Tachi is het moslims onder bepaalde omstandigheden toegestaan geen dieren te offeren tijdens het re ligieus feest. De huidige situatie in Nederland - extreem hoge prijzen door een groot tekort aan schapen - geeft de gelovigen genoeg reden om af te wijken van de regels, aldus Tachi. „Door niet te slachten bewijzen we ook de Nederlandse samenleving een goede dienst,'want anders ontstaat er een nog groter tekqrt aan schapenvlees. Ook in Utrecht en omgeving heeft de Marokkaanse gemeen schap besloten geen dieren te offeren dit jaar. Wel is in tegenstel ling tot Rotterdam afgesproken dat ieder gezin 250 gulden op stuurt naar arme familieleden in Marokko om daar een ram te offeren. Volgens bestuurslid H. Rahmani van de Utrechtse moskee Ibra him is voor deze oplossing gekozen omdat het overgrote deel van de moslims het zich niet kan veroorloven aan het offerfeest deel te nemen. „Voor velen van ons is het financieel gezien onmoge lijk zo'n bedrag op te hoesten." De fikse prijsstijging is niet alleen een ramp voor de moslims, maar ook voor de slachthuizen waar de dieren jaarlijks worden geslacht. Volgens eigenaar J. Speelman van Slachthuis Pernis zijn de prijzen nog nooit zo hoog geweest. Als oorzaak noemt hij de weersomstandigheden in 1996 en de paniek die ontstond door de BSE-affaire. „Vorig jaar hebben we een droge zomer gehad, waardoor er weinig gras groeide. Veel boeren hebben hun scha pen daarom eerder weggedaan. Daarnaast hebben we natuurlijk de gekke-koeienziekte gehad, wat veel Nederlanders ervan heeft weerhouden rundvlees te kopen. Er is dus meer vraag naar scha penvlees, terwijl het aanbod kleiner is. Hierdoor is de prijs om hoog gevlogen." Speelman, die als eerste in Nederland officieel toestemming kreeg om massaal schapen te slachten tijdens het offerfeest, heeft vanwege de torenhoge prijzen minder dieren ingekocht dan ge bruikelijk. „Normaal koop ik tijdens deze gelegenheid vijfhon derd schapen, maar deze keer zijn dat er maar tweehonderd." Maandag 10 maart vindt er in Utrecht een landelijk overleg plaats tussen alle Marokkaanse moskeebesturen van Nederland. Dan wordt besloten of ook de rest van de Marokkaans islami tische gemeenschap het Utrechts voorbeeld volgt en de schapen in het vaderland laat slachten. Speelman vreest dat voor veel slachthuizen dan een financiële strop dreigt. Voor slechts ƒ2,50 maakt u mot Lotto Jackpot kaas op do wekelijkse nlljoeieajaekpot. Bovendien maakt u na ook aap kaas op tloa Sazakl's tijdaas de Lotto Jackpot Gelnkswtkaa. Maal sael een spoltarmallor bij am Lotto-winkelier. Bal teor adressen 0800-0193. LOTTO JACKPOT. HET WEKELIJKSE MIUOEHEHSPEL VAN DE LOTTO.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3