Feiten &Meningen 'Ik heb mijn geloof in Mooie woorden helpen Russen niet van corruptie Noodscenario Renault uit de kast gehaald werkgroepen verloren' VRIJDAG 7 MAART 1997 152 IDA foto epa ol/v/s JS Diplomaat twijfelt over nut VN-resoluties mensenrechten NIEUWSANALYSE President Chirac toonde zich geschokt, en premier Juppé drong aan op een ietsje meer menselijkheid. Maar toen Louis Schweitzer woensdagavond de ambtswoning van Juppé uit kwam, had hij nog steeds zijn salaris van zes cijfers. En de ruim 3.000 Belgische Renault-werknemers waren nog steeds hun baan kwijt. Louis Schweitzer, hoogste baas van het semi-staatsbedrijf Renault, heeft het voorkomen van wijlen Jacques Tati, de ma ker van komische films. Maar de film die Louis Schweitzer thans aan het schieten is, lijkt eerder een rampenscenario te hebben. De ellende bij Renault is zo groot, dat de aankondiging van een verlies over 1996 van vijf miljard francs, toch zo'n 1,6 mil jard gulden, op 20 maart door de beurzen met een koersstijging beloond zou worden. Iedereen gaat namelijk uit van hogere verliezen. En voor het lopende jaar geldt: meer van hetzelfde. Renault is niet de enige verliesgevende autoproducent in Eu ropa, maar de problemen lijken er groter dan elders. Een plan tot samenwerking met het Zweedse concern Volvo mislukte enkele jaren geleden, omdat Volvo argwaan bleef koesteren te gen de staatsbemoeienis met Renault. En sindsdien zijn eigen lijk ook alle andere pogingen tot gezondmaking verzand. De hele Europese autoindustrie is in moeilijkheden, omdat er een enorme overproductie van au to's is. De 91 autofabrieken die het Ou de Continent rijk is, kunnen samen ruim achttien miljoen auto's per jaar maken. Vorig jaar werden er evenwel nog geen dertien miljoen verkocht. Ge volg is een moordende concurrentie slag, die de winstmarges heeft vers mald. Voor Renault is het probleem van de ingestorte automarkt in Europa des te groter, omdat het concern zo zwaar leunt op het Oude Continent. Het Fran se concern verkoopt slechts dertien procent van zijn productie in de VS en Azië, twee snelgroeiende markten. Schweitzer voerde de concurrentie- Louis Schweitzer, slag met het aloude prijswapen. Vorig archieffoto ap jaar maart lanceerde hij met veel mis baar een campagne voor een lagere kostprijs. Doel was gemiddeld elk voertuig voor 3.000 francs minder te produceren, zodat de verkoopprijs 3,5 procent tot 5 procent omlaag zou kunnen. Die verlaging van de verkoopprijs werd in oktober vorig jaar inderdaad doorgevoerd, maar de bezuiniging van 3.000 francs per auto werd nimmer gehaald. Het gevolg was dat de winst marges verder versmalden, terwijl het marktaandeel niet eens steeg. Renault zag dat aandeel in de Franse markt zelfs dalen, tot 27 procent. Anders dan bijvoorbeeld Peugeot slaagt Renault er ook slecht in om zijn kosten te bewaken. De ontwikkeling van de Mégane bijvoorbeeld, een auto die overigens wel aansloeg, kostte het onwaarschijnlijke bedrag van veertien miljard francs. Van de - naar schatting - ruim vijf miljard francs die Renault vorig jaar verloor, kwam drie miljard voor rekening van de per sonenautodivisie. Maar die divisie is niet Schweitzers enige zorg. Ook de vrachtwagendivisie leed een massaal verlies, 700 miljoen (tegen een winst van een miljard francs het jaar daar voor). De overproduktie van vrachtwagens is zo schrijnend dat fa brikanten soms 45 procent onder de catalogusprijs gaan zitten om hun trucks te kunnen slijten. Met de overname van DAF door het Amerikaanse Paccard, eind vorig jaar, lijkt de concur rentie alleen nog maar erger te worden. Voor Renaults vracht wagendivisie, de derde ter wereld, ziet de naaste toemkomst er somber uit. Experts sluiten zelfs niet uit dat Schvteitzer uitein delijk zal moeten besluiten de divisie te verkopen. Geconfronteerd met deze rampspoed, stapte Louis Schweit zer vorige week in de TGV naar België, en zette zijn 3.000 werk nemers aldaar op straat. De aandelen van Renault stegen, daar de sluiting in beleggersland werd gezien als een langverbeide en hoogstnoodzakelijke sanering. De werknemers in Vilvoorde legden het werk neer, de halve stad nam een paar minuten stilte in acht, bij de plaatselijke Renault-dealer ging een zwarte vlag in top, de Belgische rege ring kondigde een proces aan, koning Albert bemoeide zich er mee evenals de Europese Commissie. Louis Schweitzer werd in België tot volksvijand nummer één verklaard. Enige, maar schrale, troost was mischien dat deze week ook in Frankrijk het verlies van 2.700 banen werd aangekondigd. parus cees van zweeden correspondent „Hoe hoger je op de ambtelijke ladder komt, des te meer geneugten vallen je ten deel, des te pijnlijker wordt het die te verliezen - en daardoor voer je dus nog gehoorzamer je opdrachten uit. En wan neer de top van de nomenklatoera is be reikt, is alles voor handen.'' Boris Jeltsin in 1990, een jaar voordat hij tot president van Rusland werd gekozen, over het cor rupte communistische systeem. Hij zweert dat hij de simpele Boris Nikolaje- vitsj van achter de Oeral zal blijven. Gisteren verklaarde hij de oorlog aan de corruptie en de daarmee onlosmakelijk verbonden moord en doodslag op alle niveaus. Mooie woorden. Maar heeft de ze ex-strijder voor gerechtigheid niet al zes jaar zoveel macht dat hij de corrup tiedraak had kunnen verslaan? En is het niet Jeltsin die zijn simpele flatje in Mos kou inruilde voor meer datsja's dan zijn voorgangers ooit hadden? En heeft hij niet de ZIL-limousine, het kenmerk van de communistische heersers, ingeruild voor de lange Mercedes S-klasse, het symbool van de nieuwe rijken? Niemand zal ontkennen dat bij de om vorming van een commando-economie naar een vrije handel spaanders vallen en dat daarbij heel wat louche figuren binnen de kortste keren vermogens ver dienen. Maar wat er onder Jeltsin is ge beurd, tart elke beschrijving. Dat de cor ruptie onder de communisten welig tier de is een waarheid als een koe. Nog nooit is het echter zo schaamteloos ge beurd. Deskundigen schatten dat zo'n veertig procent van de hele Russische handel op een of andere manier is verbonden met dubieuze praktijken. Of je nu aangifte wilt doen bij de politie van een poging tot diefstal, of een meerderheidspakket aandelen in een lucratieve zaak wilt ver werven, er moet worden gesmeerd. Par lementsleden zijn te koop. Grote con cerns hebben hun eigen ministers of staatssecretarissen. En wie niet li - lees: betalen - moet voelen. Er i' geen land ter wereld waar zoveeli tractmoorden worden gepleegd l| 7, Rusland. Dat er maar zo weinig wy opgelost, ligt niet alleen aan de o) van de speurders. „De staat heeft de plicht ervoor tH] dat lonen en pensioenen op tijd j betaald", roept Jeltsin. Opnieuw! woorden, maar miljoenen wacht! haa maanden op hun paar roebels. ET hen dan kwalijk te nemen dat zebiste 'die daar boven' op hun manier [je za ren rond te komen? Wie kan de w man, getrouwd en vader van twe^ded ren, met een salaris van ongeveeirlid honderd gulden, echt aan de schlnerl nagelen als hij een paar extra bei D gen uitdeelt en de roebels in zijnj m< steekt? peu Specialisten schrikken er niet von hi patiënten die zijn verzekerd, rekikt a uit te schrijven voor behandeling wet helemaal niet hebben plaatsgehad n waarna het verschil tussen arts ejÜe tiënt kan worden verdeeld. Op scjeng, moet extra worden betaald voort afs ningen die volgens de wet gratispeli „Het geduld van het volk raakt optet i roept Jeltsin nu. Maar met die coper ring is hij geen stap dichterbij eeJgoe sing. Hoe wil Jeltsin het corruptePro\ dat Rusland is ooit droogleggen aper tot op het allerhoogste niveau de[ Pk tie is doorgedrongen? De presidehcui 1990: „Zo lang wij er zo miserabeP he moedig voor staan, kan ik geen spbe door mijn keel krijgen en mij daa'g er eens te goed doen aan kaviaar. IlPen geen geïmporteerde supergenee^dse len slikken omdat ik weet dat dePet 1 vrouw zelfs geen aspirientje voon wet kind heeft. Omdat het een schanfd vj lsch( moskou hans hoogenduk Pno' correspondent Wat voor nut heeft het dat de Verenigde Naties resoluties te gen schendingen van de men senrechten uitvaardigen als die niet uitvoerbaar zijn. Dat vraagt de Nederlandse diplomaat P. van Wulfften-Palthe zich af. Vooral de recente dood van vier VN-waarnemers in Rwanda bracht de vice-ambassadeur bij de VN aan het twijfelen over het nut van de resoluties. Maandag begint in Genève de 53ste zit ting van de VN-mensenrechten- commissie. De sfeer in de diverse brand haarden wordt volgens de di plomaat steeds grimmiger. Hij vindt de risico's waaraan VN- medewerkers bloot staan, voor al in de Grote Meren-regio in Midden-Afrika, een enorm pro bleem. „In Burundi waren vorig jaar niet voor niets slechts vijf mensenrechtenrapporteurs ge stationeerd. Nu zijn dat er tien. Maar zij kunnen de hoofdstad Bujumbura niet uit om elders de situatie in kaart te brengen. Te gevaarlijk." Nu Nederland EU-voorzitter is, dient Van Wulfften-Palthe na mens de unie resolutie-voor stellen in die VN-lidstaten met een slechte reputatie op het ge bied van de mensenrechten aan de schandpaal nagelen. Op de lijst staan onder meer Nigeria, China, Myanmar, Iran en Irak. Opmerkelijk is het ontbreken van Turkije en Indonesië. „We hebben een schifting moeten maken Demensenrerhtensim- atie in Turkije wordt door indi viduele Europese landen aan de orde gesteld." Voor de situatie in het door Indonesië geannexeerde Oost- Timor zal de vice-ambassadeur een zogenoemde voorzittersver klaring voorstellen. Op die ma nier kunnen bijvoorbeeld ook landen met veel economische belangen, toch anoniem enige kritiek op Indonesië uiten. Van Wulfften-Palthe ergert zich vooral aan regeringen die aan bevelingen van de mensenrech tencommissie aan de laars lap pen. Zoals China. „Peking ver toont obstinaat gedrag. On danks toezeggingen is er weinig tot niets veranderd. Ze her schrijven weliswaar wetboeken, maar dit gaat echt te langzaam. Peking meent dat de Chinese mensenrechten niet bespreek baar zijn in de commissie. Voor een permanent lid van de VN- Veiligheidsraad vind ik dit een nogal merkwaardige opvatting." Ook de houding van Nigeria, dat anderhalfjaar geleden de Ogoni-activist Ken Saro Wiwa en acht medestanders terecht- stelde, irriteert Van Wulfften- Palthe. „In een resolutie dron gen we vorig jaar aan twee rap porteurs toe te laten om onder meer de situatie in gevangenis sen in kaart te brengen." Pas na bijna een jaar moeizaam onder handelen gaf Lagos enkele we ken geleden het groene licht. „Maar de VN-rapporteurs zitten er nop ste <is nipf dp ïnrnndi- ging is inmiddels weer ingetrok ken. Er zijn opnieuw proble men." Van Wulfften-Palthe zal op de zitting van de commissie op nieuw zijn best doen waarbor gen te krijgen voor de rechten van het kind. Een paar jaar gele den, nog ver voor de affaire- Dutroux, wilde hij een werk groep die zich zou buigen over de seksuele exploitatie van kin deren. Toen zijn initiatief kans loos bleek, verliet hij boos de vergaderzaal. „Ik heb mijn ge loof in werkgroepen verloren. Er is nu een groep die zich moet gaan bezighouden met de rech ten en normstelling voor men senrechtenactivisten. Het zal me hoogst verbazen als er iets uitkomt." In de drie jaar dat de Ecua- doraan Ayala-Lasso het men- senrechtencentrum leidde, is er volgens de Nederlander veel ge loofwaardigheid verloren ge gaan. Lasso keert nu terug naar Quito waar hij minister van bui tenlandse zaken wordt. Van Wulfften-Palthe hoopt op een leidsman met meer capacitei ten. „We moeten iemand heb ben die de mensenrechtenstrijd nieuw leven inblaast. Ik denk aan Oscar Arias, de Nobelprijs winnaar en oud-president van Costa Rica, of Cory Aquino van de Filipijnen. Dat zijn mensen die zoiets heel goed kunnen." genéve mo lagarde anp Jeltsin tijdrt ns zijn rede in het Russische parlemert. foto epa sw! 33 De in het wit geklede Nabela, het zusje van Loubna, samen met de ouders van andere vermoorde en vermiste kinderen op weg om de pers te woord te staan. Er was destijds een verdachte, die tussen 1982 en 1984 al drie keer was aangehouden wegens hard handige seksuele handtastelijkheden met minderja rige jongens. Er werd destijds ook vergeefs huiszoe king gedaan in het garagebedrijf van de vader van de verdachte. De nummerplaat van een auto, waar in een klasgenootje Loubna had gezien, werd slor dig nagetrokken. Op verklaringen van buurtbewo ners, dat ze toentertijd kindergeschreeuw in de ga rage hadden gehoord, werd niet ingegaan. Afgelopen woensdag werd bij een nieuwe huiszoe king op hetzelfde adres in de Brusselse wijk Elsene in de kelder onder de garage een metalen koffer ontdekt met daarin het stoffelijk overschot van Loubna. Dezelfde verdachte van '92 is opnieuw aangehouden. Zou er een overtreffende trap bestaan in het Belgi sche drama van de verdwenen en vermoorde kin deren, dan zou de schrijnende zaak van de verdwe nen Loubna er een goede kandidaat voor zijn. Vier jaar lang werden de ouders van Loubna door politie en justitie vrijwel geheel aan hun lot overgelaten. Het onderzoek werd al anderhalve maand na de verdwijning zo goed als gestaakt. Pas toen in augustus vorig jaar de zaak-Dutroux losbarstte en kort na elkaar de stoffelijke resten werden gevonden van de meisjes Julie en Mélissa en An en Eefje kwam ook het piepdunne dossier van Loubna weer boven tafel. Tot dan toe had va der Ben Aïssa zo ongeveer in zijn eentje de speur tocht naar zijn verdwenen dochtertje moeten doen. Niet veel meer dan een uur na de verdwijning van Loubna ging hij nog diezelfde middag samen met een oudere dochter, de dan 14-jarige Nabela, naar het politiebureau om aangifte te doen. Nabela kan beter met het Frans uit de voeten dan haar vader. Ze moesten bijna een uur wachten voordat iemand hen wilde aanhoren, 's Avonds liet de politie weten dat een telefonische ronde langs de ziekenhuizen in Brussel niets had opgeleverd. In de eerste dagen na de verdwijning liep vader Ben Aïssa kris kras door Brussel te zoeken, in parken en stations. Hij ging bij vrienden en bekenden langs met steeds weer dezelfde vraag: weten jullie iets over Loubna? Toen hij enkele dagen later, weer in het gezelschap van Nabela, tegen de wens van de politie in bij de rijkswacht aanklopte, bleken ze daar van een vermissing in Elsene niets te weten. „Mis schien vergeten door te geven", werd gemompeld. De vader liet zelf affiches maken. Hij scharrelde geld bij elkaar om een beloning van 25.000 gulden te kunnen uitloven voor tips. Eind '92 kwam de po litie nog één keer langs, met de vraag of de familie zelf nog nieuws over Loubna had gehoord. Daarna gebeurde er niets meer. Inmiddels kent heel België de familie Ben Aïssa, niet in de laatste plaats door het optreden van de nu 18-jarige Nabela, die vorig jaar haar eindexamen deed en thans geschiedenis studeert. Zij was het die met een megafoon in de hand een woedende me nigte kalmeerde, die zich vorig jaar herfst bij het Brusselse Paleis van Justitie had verzameld, waar de gewraakte onderzoeksrechter Connerotte net te ho ren had gekregen dat hij het onderzoek in de zaak- Dutroux niet langer mocht leiden. De Ben Aïssa's zijn een toonbeeld van tolerantie. Nooit hebben ze willen geloven dat aan de verdwij ning van Loubna zo weinig werd gedaan, omdat ze 'toch maar' van migrantenouders afstamde. „Wij hebben nooit problemen gehad met racisme", ver klaarden vader en dochter Ben Aïssa nog begin dit jaar tegenover het weekblad Knack. „Ons dossier is niet anders behandeld dan de andere verdwijnin gen. Kijk wat er gebeurde met de andere families. Zijn die ouders in het begin beter opgevangen? Nee, dus." Ze zijn ook niet boos geworden toen de naam Loubna bleek te ontbreken op het grote bord met namen van verdwenen kinderen dat stond opge steld aan het einde van de 'Witte Mars', waarmee begin oktober meer dan 300.000 Belgen hun ver ontwaardiging uitten over het slecht functioneren de politie- en justitieapparaat. „Loubna was toch in de harten van 300.000 mensen", zei Nabela later. „Dat is veel belangrijker dan zo'n kleine nalatig heid." Ook hebben ze 'België' nooit de verdwijning van Loubna verweten. „Als je twintig jaar hier woont", zei vader Ben Aïssa in Knack, „ga je niet meer den ken in termen van hier of ginder. Thuis, dat is Bel gië. Je zegt dan niet: wanneer we hier niet waren komen wonen, was het niet gebeurd. Als het moet, gebeurt een ramp toch, of je in België woont, in China of op de Noordpool." brussel aly knol correspondent ensi ïhtin De 34-jarige Patrick Derochetteaas woensdag in Brussel werd geanens teerd na de vondst van het stofljerde overschot van Loubna Ben Aïsstorte gisteren formeel in staat van ber diging gesteld. Hem worden vocL verkrachting, vrijheidsberoving!'"* opsluiting van een kind ten Iast^CHE| legd. De werkelijke doodsoorzarxi Loubna moet nog worden vastgjj^e| Derochette werd gisteren van naar Neufchateau overgebracht^^ het onderzoeksteam van de zaaj^ VT Dutroux zetelt. Ook zijn oudersj_ yQ een broer zijn in Neufchateau a hoord in verband met de dood v Loubna. Ze werden, net als desb verdachten in de zaak-DutrouxJo£ een woedende menigte opgewaï Voor de Belgen betekent deze mFECH zaak een dramatische herhaling^st de gebeurtenissen van vorig jaap da mer. Net als toen worden ook n/ee j; stoep voor het huis van de oudd°eP Brussel en de stoep voor de garfrsiti onder bloemen bedekt En net jPonl toen klinken ook nu weer zwar^vei wijten aan het adres van politie' justitie. )or „Dit is toch eigenlijk een schande?" De televisiepresentator, die gisteren met de Belgische minister De Clerck (justitie) sprak, kon zijn woede niet meer inhouden. Hij kon er met zijn verstand niet bij dat zóveel was misgegaan in het onderzoek naar de verdwijning van het 9-jarige Marokkaanse meisje Loubna Ben Aïssa op de middag van de vijfde augustus 1992.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2