De strijd der kleine roofdieren IVuile motor een probleem luitse automerkenfestival Sp vernieuwd Zandvoort Autodealers jagen op coper gebruikte auto Weg en wiel Mercedes M-klasse uit Amerika Keus uit 1.050 sportieve fietsen Nieuwe Saab-topper voor de kantooruren 1 januari is de roetme- bij dieselmotoren een ilicht onderdeel van de keuring en in de loop T dit jaar volgt ook de ver- jjkbare viergastest bij ben- shflemotoren. Het gevolg is Gjveel meer auto's niet KK^er door de keuring zullen aen omdat de motor de iwe strenge keuringswaar- :cjp; motoren die van binnen vuild zijn is de verbran- i niet in orde en dat heeft oed op de prestaties, het >ruik en vooral de uitlaat - sen. Aan die inwendige vuiling is volgens Stam Au- lotive Products uit Bever iets te doen met een rei- ngsmiddel genaamd flow Speedcleaner. Dit zou alle roet, koolaan- hars en gom in het hele brandstofsysteem, op kleppen en zuigers tot aan de kata lysator toe, oplossen en af voeren. Het middel wordt toegevoegd aan de brandstof en halveert bij dieselmotoren de roetuitstoot, terwijl de uit- laatemissies bij benzinemoto ren tot een acceptabele hoog te worden teruggebracht, al dus Stam. Daarna kan de garage de mo tor weer afstellen naar de fa- brieksgegevens, komt de auto door de APK, functioneert hij weer als nieuw, rookt minder, trekt beter en rijdt weer zo zuinig als vroeger omdat er weer optimale verbranding is. Tecflow Speedcleaner is te koop bij garages en de betere autoshop 22,50 gulden). Eén flacon is voldoende om een inwendig vervuilde motor helemaal schoon te krijgen. Voor meer informatie: tel. 025 1225 005. ordt hard gewerkt aan een end en attractief program- nor het Duitse Automer- estival dat op zondag 1 juni de tweede keer wordt ge- niseerd op het dan ver- wde circuit van Zandvoort. jutosportfacetten zullen bod komen, dus naast de rensport worden ook off- en rallysport onder de aan- it gebracht. dit jaar kunnen bezoekers 25 gulden met een coureur rijden in een race-auto. Te- zullen deze coureurs in- k rties geven aan degenen die rr 75 gulden) in hun eigen auto het circuit, hun rijpresta- ties en hun auto willen testen. Bij de diverse rensportscholen kan men bovendien zelf karten, slippen en quad-rijden. Op het paddock-terrein zullen tiental len tuning- en merkenspecialis- ten, sportonderdelenleveran- ciers, importeurs, audio- en te- lecombedrijven zich presente ren. Ook zijn alle belangrijke Duitse merkenclubs uit zowel Nederland als Duitsland aanwe zig. Tegen betaling van 20 gulden heeft men toegang heeft tot het gehele circuitterrein, ook tot de paddock-terreinen. Alle specta culaire items kunnen dus van dichtbij gevolgd worden. ÈGWERKZAAMHEDEN rzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, ^fengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen NWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden lag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Den Oever richting Zaanstad (A 7) l knooppunt Zaandam. Amsterdam richting Zaandam (A 8) Ir. knooppunt Zaandam. Utrecht - Breda (A 27) en Gorinchem en Lexmond, avond en nacht. zes miljoen Nederlandse omobilisten kunnen de ko- nde maanden post ver- Aten van autodealers in buurt. De dealers, die npen met krimpende mar- op hun nieuw-verkopen onderhoudswerk, zijn door in brancheorganisatie Bovag (geroepen massaal de aanval de consument te openen J'direct mail' waarin de lisument benaderd wordt it allerlei 'persoonlijke' aan- Idingen. J gegevens daarvoor kunnen fdealers bemachtigen via Ht RDC Datacentrum, een iiabank waarin alle autobe- [ters uit de registers van de Iksdienst voor het Wegver- «r (RDW) voorkomen. „Bin- ®"fflikort weten wij eerder dan Jklant in welke auto hij vol- aide week rijdt", juichte een 'ag-secretaris op het jaar- gres van de Nederlandse jaler Associatie (NDA) in de Sntraal in het aanvalsplan In de Bovag/NDA staat de t reedehands auto, die via de DC-databank de occasion- jorraad landelijk voor de insument in beeld moet lan brengen op Internet. Ook k>r uitgeverijen wordt de feedehands automarkt daar- ior aantrekkelijk. Wegener- •cade begint eind maart een potscheepse reclamecam- igne voor het tijdschrift a ptoprofiel', waarin 1.200 tot - «100 occasions met foto wor- wejn aangeprezen. De Da Vinei roep begint de Nationale ulf. jn»met een landelijk oc- l #ion-aanbod via Teletekst, ^vjgenover de ongeveer cnoB.000 nieuwe auto's die vo- g jaar in Nederland zijn ver- ïcht, staan 1,8 miljoen twee- ïhands die van eigenaar wis- jlden. Het belang van de oc- jsion voor de handel stijgt jlijk op met het stijgende intal tweedehands auto's op Nederlandse wegen. Dat tteit als gevolg van de grotere strouwbaarheid en duur- ERvpmhe'd van de auto's snel. De gemiddelde leeftijd van het Nederlandse personenwagen park groeit gestaag. Van alle verkochte auto's is inmiddels 49 procent ouder dan acht jaar. De meeste tweedehandsjes worden door particulieren ver kocht (728.000 in 1996), tegen over 480.000 via de reguliere handel. De dealerbedrijven, die zich van oudsher richten op nieuw-verkoop en de twee dehands markt beschouwden als noodzakelijk kwaad om van 'inruilers' af te komen, kunnen het zich niet meer permitteren de occasionmarkt te verwaarlozen. De 13.000 ga ragehouders hebben een con stante voorraad van 200.000 tot 220.000 tweedehands au to's. Elke auto staat gemiddeld drie maanden te koop. Occa sions zijn nu nog voor veel dealers een verliespost. Met behulp van het RDC Datacentrum probeert de Ne derlandse Dealer Associatie (NDA), een onderdeel van de bond van garagehouders Bo vag, zijn greep op de occasion markt te vergroten en de ex ploitatie van de 'tweedehands poot' aan de bedrijven te ver beteren. Het Datacentrum is een aan de RAI en Bovag geli eerde onderneming die kan putten uit de registers van de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW). Via het datacen trum kunnen de garagebedrij ven beschikken over een schat aan informatie over de auto verkopen en voorraden in hun regio, en ook over de Neder landse automobilisten, hun fi nanciële draagkracht, auto- onderhoud en bijvoorbeeld de vervaldatum van de APK-keu- ring. Het RDC Datacenter werkt aan een eigen variant van het AmerikaanseAutofinder-pro- gramma op Internet, waarmee kopers zelf per regio en per merk en type de markt kun nen afgrazen. Amerikaanse dealers bieden consumenten ook voor 37 dollar 'bemidde- lingskosten' de mogelijkheid hun tweedehands auto bij hen op de Website aan te bieden. DAG 7 MAART 1997 Autotron weer onder stoom Komende zondag, 9 maart, wordt in Autotron Rosmalen de 18de aflevering van het Stoomfestival gehouden. De meest uiteenlopende voer tuigen in allerlei soorten en maten (meestal schaalmo dellen) zijn er te zien die één overeenkomst vertonen: ze worden door stoom voortbe wogen. Naast onder meer tractoren, auto's, treinen en stoommachines worden in een speciale 'natte hoek' ook stoomboten gedemon streerd. Handelaren die zich op de stoomhobbyisten rich ten bieden daarbij hun waar te koop aan. Het Stoomfestival is zondag toegankelijk van 10 tot 17 uur en een kaartje kost 12,50. Kinderen van 4 tot 12 jaar mogen voor 7,50 naar binnen. Dertigste editie beurs Vehikel Klassieke auto's, motoren, (brom) fietsen en een grote hoeveelheid onderdelen en verzamelobjecten zijn alle maal te vinden op de half jaarlijkse aflevering van de traditionele vak- en pu- blieksbeurs Vehikel, dit weekeinde in Utrecht. De 30ste aflevering telt meer dan duizend onderdelen- stands, rond 250 klassieke auto's en meer dan duizend tweewielers. Ook zijn weer de meeste auto- en motor clubs aanwezig. Vehikel vindt plaats in de Koninklij ke Jaarbeurs te Utrecht en is zaterdag en zondag ge opend van 10 tot 17 uur. Een toegangskaartje kost 17,50,65-plussers betalen 12,50 en kinderen tot 12 jaar een tientje. Voor meer informatie: tel. 030 2328 808. Ford Pinna debuteert in Genève Opel verbaasde enige tijd geleden met het kittige sportwagentje Tigra. Het opvallende sportcoupeetje werd een doorslaand suc ces en zette andere fabri kanten aan het denken. Concurrent Ford is nu uit gedacht en komt binnen kort ook mét zo'n leuk roofdiertje op de markt: de Puma. AMSTERDAM De nieuwe kleine Ford is een van de publiekstrekkers op de autoshow van Genève, die gis teren is begonnen. Na de op merkelijke Ka is het de tweede keer in zeer korte tijd dat Ford de aandacht weet te trekken met iets heel bijzonders. De 3-deurs Puma is een mijl paal voor Ford, omdat het de eerste Ford is die volledig op de computer is ontworpen. Het voordeel daarvan is dat er enorm veel tijd wordt bespaard en dat een fabrikant veel sneller op de veranderende wensen van de klanten kan inspelen. Hoewel de Puma duidelijke Ka- trekjes vertoont, is de nieuwe Ford technisch afgeleid van de grotere Fiesta, zoals Opel de Corsa omvormde tot Tigra. Maar waar Opel weinig meer deed dan een hartstikke leuk sportief koetsje over een volle dig standaard Corsa-onder- bouw draperen maakte Ford van de Puma wat meer werk. Hij-is om te beginnen iets lan ger dan de Fiesta, dus minder krap van binnen dan de Tigra. Hoewel de betiteling 'volwassen vierzitter' toch wel overdreven lijkt. Er komt maar één uitvoering van de Puma. Standaard zit daarin ABS, een airbag en een nieuw ontwikkelde motor. Als uitgangspunt diende de voor uitstrevende 1.25/1.4 liter Zetec SE welke voor de Fiesta is ont wikkeld. Die vergrootte men tot 1.7 liter inhoud, tevens kreeg hij een verstelbare inlaatnokkenas aangemeten, een primeur bij Ford. Daarmee komt de Puma krachtig voor de dag, er is 125 pk aan boord, goed voor een top van meer dan 200 km/u bij een gemiddeld verbruik dat maar 1:13 zou bedragen. Hoewel de bodemgroep van de Fiesta wordt gebruikt is volgens Ford veel werk gestoken in het onderstel, met een volledig nieuwe en passend sportieve af stemming van de vering. Ook op de afwerking van de Puma werd niet bespaard. Er zit stan daard centrale vergrendeling op de deuren, en een anti-doors lipregeling op de aandrijving. Het dashboard is wel herken baar uit de Fiesta overgenomen, maar aluminium versieringen inclusief een pookknop van dat materiaal geven een welkome vleug exclusiviteit. Ook de forse aluminium velgen zijn stan daard. Met net wat grotere maten lijkt de Puma tevens praktischer dan een Tigra. In de strijd met zijn Opel-tegenhanger zal veel na tuurlijk afhangen van de prijs. Die is nu nog niet bekend, maar zal volgens goed Ford-gebruik scherp zijn. En mocht hij toch flink duurder dan de Tigra zijn, dan kan Ford heel eenvoudig een goedkopere versie aan het gamma toevoegen. UTRECHT Terwijl op ons continent alle aandacht uitgaat naar het lang verwachte debuut (deze week in Genève) van de compacte Mer cedes A, komt uit Amerika de aankondiging van de nieuwe luxe terreinwagen M. Bekend was al dat-die in Ameri ka is ontworpen en daar vanaf de zomer gebouwd zal worden, in Tuscaloosa in de staat Alaba ma. Het nieuwe chassis voor deze wagen is in januari op de autoshow van Detroit getoond. Nu mag de complete auto ge zien worden, maar bij ons komt hij pas voorjaar '98 op de markt. De Mercedes M-klasse krijgt in elk geval de zojuist gepresen teerde nieuwe 3.2 liter V6-mo- tor (218 pk) en permanente vierwielaandrijving die lijkt op het 4Matic-systeem. Dat debu teerde tegelijk met de nieuwe motor op de AutoRAI als extra voor de E-serie sedan en sta tionwagon. Het verschil is blijk baar alleen dat de M-klasse daarbij in terreinwagen-stijl een tussentransmissie met elek trisch inschakelbare hoge en la ge overbrenging krijgt. De V6-motor is standaard ge koppeld aan een elektronisch geregelde automatische 5-ver- snellingsbak. Verder zal de M de nieuwe elektronische rem- krachtdosering (Brake Assist) hebben, een nieuwtje uit de CLK coupé, en bovendien als eerste terreinwagen airbags voor èn opzij. Ook uniek voor een terreinwagen is het chassis met rondom onafhankelijke wielophanging aan dubbele, uit aluminium gemaakte draagar- men. De M-klasse is bedoeld als avontuurlijke auto voor alledag, dus voornamelijk gebruik op de weg en soms in de vrije tijd een excursie in het terrein. Hij krijgt ook iets van een ruimtewagen, met de als extra leverbare twee de achterbank erin biedt deze Mercedes namelijk zeven zit plaatsen. Vorige week overleed de Italiaanse meester-ont- werper Nuccio Bertone. Zijn naam blijft voor altijd verbonden aan tal van bijzondere auto-ontwerpen, hoewel hij ook heel wat 'gewone' seriemodellen voortbracht. Een van zijn vele creatieve uitspattin gen is deze Lamborghini Athon, een hypermodem ontwerp dat toch alweer bijna 20 jaar oud is. Uit gangspunt voor deze futuristische sportwagen was de Lamborghini Urraco Silhouette 3000 uit 1970, eveneens door Bertone bedacht, net als bijna alle wagens van dit tot de verbeelding sprekende Itali aanse merk. De Athon was als opsteker bedoeld voor Lamborghini, dat door de oliecrisis, midden ja ren zeventig, in problemen was geraakt. Niet dat die oliecrisis Bertone geïnspireerd had, want met zijn 3.0 liter middenmotor van 250 pk kon de Athon 270 km/u rijden en van nul naar honderd spurten in slechts 6 seconden. Echt zuinig zal die auto niet ge weest zijn, maar dat was ook niet de opzet. FOTO BERTONE FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Nederland koopt dit jaar meer dan een miljoen nieuwe fiet sen. Vele aspirant-kopers pro beren dezer dagen hun keus te bepalen op de FietsRAI in Am sterdam. Het zal niet meevallen om tot een afgewogen oordeel te komen na het doorworstelen van stapels glimmende folders, want elke fabrikant vindt dat zijn fietsen de beste ter wereld zijn. De jaarlijkse Koopgids van het tijdschrift Fiets is een on misbare hulp bij het aanschaf fen van een nieuw exemplaar. De gids neemt 1.050 sportieve fietsen op de korrel, zowel race fietsen als mountainbikes. Het begrip ATB (All Terrain Bike) lijkt algemeen te hebben plaats gemaakt voor mountainbike. Eind deze maand verschijnt Koopgids '97 voor hybride en daagse fietsen. Vanwege het ge weldige aanbod van modellen hebben de samenstellers de gids voor het eerst opgesplitst. Van alle vermelde fietsmodellen wordt de prijs genoemd, kleur, framehoogte, framemateriaal, eventueel vering, aantal ver snellingen, gewicht, type crank- stel, derailleurs, schakelgrepen, remmen, naven, banden en ac- cesssoires. Ook los verkrijgbare frames worden genoemd. In begeleidende artikelen maakt de Koopgids duidelijk waar de fietser op moet letten bij de aanschaf van een nieuwe fiets. Bijvoorbeeld het bepalen van de juiste maat fiets en het afstellen van de hoogte van zadel en stuur. Daar is een aantal vuist regels voor en bovendien be schikken fietsenwinkels meestal over een pasfiets of een meet programma per computer. De gids zet het belang uiteen van de gebruikte onderdelen voor een fiets. Shimano, Cam- pagnolo, Sachs en SRAM zijn de belangrijkste fabrikanten van crankstellen, pedalen, kettin gen, tandwielen, derailleurs, na ven, remmen, kabels en schake laars. Deze kunnen als comple te, op elkaar afgestemde groep zijn gemonteerd of een samen raapsel vormen dat zeker niet minder goed functioneert. Meer dan de helft van alle mountainbikes wordt compleet met verende voorvork geleverd. De gids bevat een uitgebreid ar tikel over de voordelen daarvan, de diverse soorten vering en het onderhoud. Om het de koper niet al te moeilijk te maken publiceert de Koopgids de namen van dertig racefietsen en dertig mountain bikes, die de samenstellers van de gids als 'beste koop' aanra den. Tenslotte maakt een aan vullende woordenlijst van de leek een kenner. Voortaan hoeft niemand meer met de oren te klapperen bij het horen van be grippen als achtermannetje, an ti chain suck divice, butted spa ken, microfusie, steekcirkel en vorksprong. De Koopgids '97 van Fiets is voor 7,50 te bestel len via tel. 023 5629 878. Saab kondigt een nieuw topmo del aan. Dat is niet op de giste ren begonnen autoshow van Genève te zien, maar zal in juni debuteren en als primeur op de autoshow van Frankfurt in sep tember worden gelanceerd, te gelijk met de start van de ver koop. Het opmerkelijkst is de naam: '9-5', uit te spreken als negen-vijf. In navolging van de Zweedse collega Volvo gaat Saab zijn modellen voortaan een andere modelaanduiding geven. Over de achtergrond daarvan laat Saab nog niet veel los. Zou de nieuwe topper al leen bestemd zijn voor gebruik tijdens kantooruren, van negen tot vijf? Saab meldt dat de 9-5 zich in het gamma nestelt naast de (5- deurs) 9000 CS en de 900-serie. Niet naast de 4-deurs sedan CD, die dus waarschijnlijk plaats moet maken voor de nieuwe ling. De 9-5 is de grootste Saab ooit gebouwd, dus hoewel de gelijkenis met de 9000 sterk is, heeft het nieuwe model wat grotere maten. Zoals eerder door de Saab-directie beloofd komt er van de 9-5 later ook een stationwagon. Tevens krijgt hij 'een nieuwe ge neratie' Ecopower turbomoto ren. Daaronder zal een 3.0 liter V6 zijn met enkele turbo (slechts op drie cilinders aange sloten), twee jaar geleden als prototype getoond op de show van Frankfurt. Daarbij liet Saab toen een 4-cilinder zien met een volstrekt nieuwe soort bou gies, die de zuigers in de motor als massapunt gebruiken en enorm grote vonken trekken. Dat zou een betere verbranding opleveren, dus schonere en zui nigere motoren. Wellicht dat Saab dit principe toepast in de nieuwe generatie Ecopower? In elk geval zal de nieuwe Saab goed doorontwikkeld zijn. De bedoeling was eerst om eind ja nuari al een presentatie te hou den. Naar verluidt zou de nieuw aangetreden directeur Hendry dit echter persoonlijk hebben tegengehouden. Hij vond dat de nieuwe auto nog niet helemaal klaar was, niet tot in de puntjes verzorgd. Dus mogen we aan nemen dat dit over enkele maanden wel het geval zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23