Leidsch Dagblad Israël nisleidt le wereld' 19 lainport Leiden: Alcatraz of Ei van Columbus? Beatrix en Claus naar corso Lisse i\ Industriegebied blank Snackkar explodeert: 7 gewonden ingeren schoppen illen in Elsene dvocaat verdachten 'Annex-zaak' vraagt uitstel 'Klonen mens binnenkort mogelijk' BEL: 071-5128030 Gemeentebestuur Ter Aar op gesprek bij Leemhuis DE WERELD OM U HEEN. AG 7 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41331 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 ëiten en Meningen Mooie woorden verlossen Russen niet van corruptie )L Binnenland Oud-premier Van Agt kraakt 'grijze' CDA- Kamerfractie Cultuur en Kunst Yvonne van Baarle: Leids r kunstbeleid wordt ~y onduidelijk iSport Nog geen abonnee? Barcelona niet overtuigend tegen AIK t/noordwijk/leiden» feuwe luchthaven, Holland Airport, je kust bij Katwijk en Noordwijk, {vanging van Schiphol en Zestien- De bedenker van dit in een nota iertig pagina's vastgelegde plan is J. Düs, zelf woonachtig in het Noord- *Mdse Jisp, boven Zaandam. „Ik loop ikwijls met mijn hond door een latuurveld. Al die vliegtuigen boven >8, ind ik een schitterend gezicht. Ik fniet de minste moeite mee. Het is Jet zo dat ik de kuststrook bij Kat- p Noordwijk wil opzadelen met het liglawaai boven Jisp." 64-jarige management-consultant >kt - ongevraagd - tal van instellin- 1 bestuurders met zijn bijdrage aan tede maatschappelijke discussie over een nieuwe nationale luchthaven. „Aanvankelijk werd ik voor gek ver klaard, maar het tij is aan het keren." Niet echter bij de Katwijkse wethouder A. Berkheij (CDA/ruimtelijke ordening). In onvriendelijke bewoordingen stelt hij vast dat Hilarius wel een gaatje in zijn hoofd moet hebben, anders had hij zulke dingen nooit kunnen bedenken. „De tijd dat ik me druk maakte om elk wanstaltig idee dat de kop opstak, is gelukkig voor bij. Vroeger dacht ik altijd dat ik als de weerlicht de kop eraf moest hakken. Nu slaap ik geen nacht slechter meer van al die zottigheid. Ik steek m'n energie liever in de strijd voor het behoud van vlieg veld Valkenburg. Wife in vredesnaam is trouwens Hilarius? Jisp? Er is maar één interessante figuur in Jisp. Ik bedoel die meneer, die schilder, ach, hoe heet-ie ook alweer? Die met al die vrouwen. Heijboer.ja." Hilarius is niet onder de indruk van het Katwijkse geluid. De keuze voor het kustgebied bij Katwijk en Noordwijk is 'strategisch gezien' de beste. „Wie ma ken er gebruik van de luchthaven? De mensen uit de Randstad. Een luchthaven op die plek ligt voor hen het meest cen traal. Dat betekent korte reistijden." Bij 'zijn' Airport Holland' stelt hij zich een ruitvormig eiland voor met een op pervlakte van twintig vierkante kilome ter. Een punt wijst naar de kust bij Kat wijk en Noordwijk. De afstand tot het strand dient ten minste een kilometer te zijn. Behalve voor vliegtuigen is er ook ruimte voor milieuvervuilende industrie, kantoren en een windpark. De Noordwijkse wethouder ruimtelijke ordening, CDA'er V. Salman vindt dat Hilarius' 'gedrocht' nog het best 'Al catraz' kan gaan heten. „Dat is ook een eiland waar je alles wegstopte wat je niet dicht bij je in de buurt wilde hebben. 'Mainport Leiden' betekent voor de kust lijn Katwijk-Noordwijk-Zandvoort een doodsklap voor het toerisme en giganti sche overlast voor de kustbewoners. Hi larius stelt dat het kustgebied ten noor den van Leiden breed is waardoor de ge luidshinder voor de bewoners beperkt is. Daarmee geeft hij aan dat hij niet goed op de landkaart heeft gekeken. Het duin gebied ligt namelijk tussen de badplaat sen in. En mag van hem dan de rust in de duinen zo ernstig worden verstoord?" lisse» wim wegman Het jubilerende bloemencorso van de Bollenstreek, dat zater dag 26 april van Noordwijk naar Haarlem rijdt, krijgt koninklijke toeschouwers. Koningin Beatrix en Prins Claus komen die dag namelijk naar Lisse. Het bezoek van Beatrix en Claus aan het bollendorp duurt ongeveer an derhalf uur en staat helemaal in het teken van het corso, dat dit jaar zijn 50-jarig bestaan viert. Directeur H. Meijer van het bloemencorso is uitermate ver guld met de koninklijke belang stelling. „Het bezoek is toch een e kritiek PLO op terugtrekking troepen alestijnse Autoriteit vindt de vanochtend aangekon- Israëlische terugtrekking van de Westelijke Jor- ioever onvoldoende. Volgens de Palestijnen verlaten raëlische troepen slechts twee procent van het ge- De Israëlische regering daarentegen beweert dat ze n procent opgeeft. Bijna viervijfde daarvan stond al |r Palestijns bestuur, aldus de Palestijnen. 1EM» [aëlische regering misleidt ereld, vindt de leider van jlestijnse delegatie bij de pandelingen met Israël, Erakat. Hij eist de onmid- ie vrijgave van al het ge- tat inmiddels onder Pales- estuur valt. Daarbij gaat in 27 procent van de Wes- ijordaanoever. besluit van de Israëlische pg om opnieuw troepen te trekken viel na langdu- binetsberaad. Het kabinet na zeven uur vergaderen pen tegen zeven stemmen |rd met het door de pre- I voorgestelde 'militaire i terug' van het platteland ^le stad Hebron, t zogeheten hergroeperen toepen uit de bezette Jor- bever is een onderdeel van {koorden tussen de rege- en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. De jong ste stappen vloeien voort uit de overeenkomst van 15 januari, die de terugtrekking rond He- bron in drie fasen regelt. De betreffendè legereenhe den kunnen in circa 48 uur zijn vertrokken. Minister van defen sie Yitzhak Mordechai verklaar de eerder dat het bevel om in te pakken-meteen op de kabinets beslissing volgt. Vijf parlementsleden van de coalitie van premier Netanyahu hebben al aangekondigd dat ze in verband met het terugtrek- kingsbesluit hun steun aan de regering zullen beëindigen. Als deze vijf voet bij stuk houden, kan het kabinet in moeilijkhe den komen. Maar Netanyahu leek zich daar vanmorgen nog niet al te veel zorgen over te maken. „Ze moeten zelf beslis sen of ze het de moeite waard vinden de- regering ten val te brengen." Cincinnati Het industriegebied ten zuiden van het Amerikaanse Cincinnati is onbereikbaar geworden doordat de rivier Ohio buiten haar oe vers is getreden. De rivier heeft in 33 jaar niet zo hoog gestaan en heeft vandaag zijn piek bereikt met 11,8 meter, vijf meter hoger dan nor maal. Het dodental van de-tomado's en overstromingen in de VS is inmiddels gestegen tot 55. foto reuters neal lauron gL» AP Brusselse voorstad Elsene, Woensdagavond de stoffe resten werden gevonden iet sinds 1992 vermiste tkaanse meisje Loubna b'ssa, zijn gisteravond rel- tgebroken. De woede over jze waarop het gerechtelijk nderzoek in de zaak ia is verlopen is groot, n tweehonderd jongeren, fideels net als Loubna van I-Afrikaanse afkomst, gooiden winkelruiten in, be dreigden politiemensen en trokken op naar het gemeente huis. Nadat Loubna's zusje, de 19-jarige Nabela, de jongeren had gevraagd een minuut stilte in acht te nemen uit respect voor haar vermoorde zusje, werd het rustig. Toen Nabela de jongeren vervolgens verzocht naar huis te gaan, werd ook aan dat verzoek gevolg gegeven. Pagina 2: Loubna: Het verge ten verdwenen meisje haarlem pauline van der mue Zeven mensen zijn gistermid dag gewond geraakt toen in een snackkar op het parkeerterrein achter winkelcentrum Schalk wijk een gas-explosie plaats vond. Getuigen hoorden een geweldige klap en zagen dat de kar van de Vietnamese loempia verkoper veranderd was in één grote vuurzee. De 31-jarige verkoper sprong brandend uit de wagen. Winke liers schoten direct te hulp. Zij konden echter niet voorkomen dat de man eerste- en tweede graads brandwonden opliep. Hij is opgenomen in het Brand wondencentrum in Beverwijk. Ook een klant die net een loempiaatje kocht raakte ernstig gewond. Daarnaast hebben vijf omstanders en voorbijgangers lichtere brandwonden opgelo pen. Zij zijn naar verschillende ziekenhuizen gebracht. Volgens de brandweer is de explosie ontstaan door een lek in een gasfles. Hierdoor ont stond een opeenhoping van gas in de kraam. De brand die daar De totaal verwoeste snackkar van de loempiaverkoper. Zeven mensen raakten gewond. foto united photos de boer ron pichel het gevolg van was, zorgde er voor dat de fles helemaal ont plofte. Van de kar bleef niet meer over dan een smeulende hoop kunststof. Talloze winkeliers en winke lende mensen waren getuige van het ongeluk. Ze zagen bran dende mensen over straat ren nen. Dat de loempiaverkoper het ongeluk heeft overleefd, noemen ze een wonder. „Hij brandde als een fakkel", zeggen ze. Een man vertelt verbijsterd dat hij na het winkelen altijd loempiaatjes koopt. „Toevallig deed ik dat vandaag voor het eerst niet. Ik liep door. Even la ter kwam de klap. Het is mijn tijd zeker nog niet." -universiteitsdirecteur verschijnt niet op zitting DUNE VAN OVERBEEKE zogeheten Annex-zaak waarbij de Ise universiteit vele miljoenen ver- is gisteren aangehouden door de itbank van Dordrecht. De advocaat de .twee aanwezige verdachten, di euren van de failliete bedrijven ABS ospan en Fibomij, vroeg uitstel om deuw enkele getuigen te noren. „Het t in deze zaak om veel geld. En ik wil er weten dat de bedragen in de te- 'egging kloppen", zo zei hij. de Annex-affaire drukten twee ei- ren van malafide bedrijven in 1992-1993 miljoenen guldens achter over van de Leidse universiteit, de NMB-bank en de ING-bank, zo blijkt uit de dagvaarding. De twee directeuren zouden bovendien onder één hoedje hebben gespeeld met de derde ver dachte in deze zaak, de voormalig di recteur bedrijfsvoering van de universi teit. Deze man wordt ervan verdacht voor vier ton aan steekpenningen van het tweetal te hebben aangenomen. Door de omvangrijke bouwfraude wer den verschillende onderaannemers ern stig benadeeld, sommige leveranciers gingen failliet. De verdwenen miljoenen waren be doeld voor de bouw van een onderko men bij het Sylviuslaboratorium, de 'Annex', aan de Wassenaarseweg in Lei den. Ironisch genoeg wordt de Annex deze week opgeleverd. Het pand is voor veel geld door andere bedrijven afge bouwd. De affaire kostte twee jaar gele den de kop van de vorige bestuursvoor zitter van de universiteit, C. Oomen. Hij genoot geen vertrouwen meer van de universiteitsraad. De voormalig directeur bedrijfsvoe ring van de Leidse universiteit, kwam niet opdagen bij de zitting gisteren in Dordrecht. De laatst bekende bedrijfs- plaats van de inmiddels 59-jarige man is Ierland. De ex-universiteitsmedewer ker die destijds 'eervol' door zijn werk gever werd ontslagen, zou smeergeld hebben aangenomen van de directeu ren van ABS en Fibomij en de bedrijven hebben bevoordeeld bij de aanbeste ding van de Annex. Bovendien sjoemel de hij 'met zijn belastingaangifte en ont futselde hij de banken een krediet van 2,4 miljoen gulden, zo verklaarde de of ficier van justitie. 'Klucht' rond LJmuidense baby haarlem arthur maandag Advocaat mr. R.W. Janssen noemde het gistermiddag een 'bizarre klucht'. Een inwoner van IJmuiden ontkent dat hij de vader is van een baby en lijkt met de uitkomst van een bloed onderzoek zijn gelijk te kunnen bewijzen. Maar intussen heeft het er alle schijn van dat de man iemand anders naar het lab heeft gestuurd. Gisteren diende een kort geding over de zaak in Haarlem. De moeder van de inmiddels twee jaar oude peuter had de vermeende vader gedagvaard. Ze zegt dat het begin 1995 ge boren meisje alleen van de IJmuidenaar kan zijn, omdat ze de periode daarvoor met nie mand anders gemeenschap heeft gehad. De man ontkent de -eenmali- ge- seks niet, maar bestrijdt dat hij de vader is. Hij wil dan ook niet bijdragen in de kosten van opvoeding van het kind. De vrouw, die van een uitkering leeft, startte daarop bij de recht bank een zogeheten vader schapsactie. Het bloed van de man werd onderzocht. Uit komst: de man kan niet de va der zijn. De IJmuidense begreep daar niets van totdat ze bij het lab van het Rode Kruis in Amster dam het dossier ging inzien. Daarin zaten Polaroid-foto's van de onderzochte persoon. En dat was iemand anders. De vrouw deed daarop aangifte bij de politie. Inmiddels hebben twee medewerksters van het Rode Kruis met stelligheid ver klaard dat de IJmuidenaar niet door hen is 'geprikt'. Justitie is nu een strafzaak tegen de man begonnen die in juni dient. Advocaat Janssen vroeg giste ren namens de IJmuidense dat de man wordt bevolen op korte termijn aan een nieuw bloedon derzoek mee te werken. Uitspraak op 18 maart. stukje erkenning voor het corso. Het zal de talloze vrijwilligers ongetwijfeld voldoening geven dat de koningin en prins het re sultaat van hun werk aanschou wen." Na een ontvangst op het Lis- sese gemeentehuis, neemt het koninldijk paar plaats op de ere tribune in Lisse. Na de door komst door Lisse, die zo'n vijftig minuten duurt, en een kort af scheid in opnieuw het gemeen tehuis, vertrekken Beatrix en Claus weer. De praalwagens ko men omstreeks 15 uur in Lisse aan, waarna ze richting Haar lem rijden. londen hans geleunse correspondent De wetenschap kan binnen twee jaar in staat zijn menselij ke klonen te produceren. Dat zei dr. Wilmut, leider van het team van Schotse wetenschap pers dat onlangs een volwassen schaap kloonde, gisteren in het Lagerhuis tijdens een hoorzit ting van de commissie Weten schap en Technologie. Wilmut beklemtoonde echter dat hij, het Roslin-instituut waarvoor hij werkt en het bedrijf dat hun onderzoek financiert, het klo nen van mensen 'onethisch' en 'onwenselijk' achten. Hij drong ook aan op een internationaal verdrag dat klonen van mensen verbiedt. Roslin-directeur pro fessor Bulfield voegde daaraan toe dat er de afgelopen vijftien jaar geen pogingen zijn geweest tot genetische manipulatie met mensen, hoewel de wetenschap daar wel toe in staat is. Maar hij moest toegeven dat er een 'ex treme mogelijkheid' is dat in de toekomst iemand ergens ter we reld een poging zal onderne men. HET WOORD IS AAN Plato Niet de wereld verandert, doch de geest. Niet de tijd gaat voorbij, doch de mens zelf. 1 lenteachtig 5712° 3713° 3714° 10% 10% 10% 50% 60% 70% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina -| Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19,20,21 Strips10 Uitgaan18 Weg en wiel23 Bon voor gratis flesje wijn bij het lezersmenu dat wordt verzorgd door De Vriend schap in Zoeterwoude. ter aar marieta kroft Berge gereed. Zijn bevindingen en adviezen over de verdere aanpak zullen maandagochtend centraal staan. Burgemeester W. Vroegindeweij is niet aanwezig bij het gesprek. Zij is al op de hoogte gesteld. „De commissa ris van de koningin heeft regel matig contact met haar", zegt provinciewoordvoerder J. ae Jong. Pagina 17: 'Ze willen de burge meester gewoon een. hak zet ten' Commissaris van de koningin van Zuid-Holland, J. Leemhuis, bespreekt maandagochtend de verdere aanpak van de be stuurscrisis in Ter Aar met de twee wethouders en de drie fractievoorzitters. Hoogstwaar schijnlijk krijgen ze een ant woord op hun vraag of de com missaris van de koningin Ter Aar zo snel mogelijk aan een andere burgemeester wil hel-< pen. De Ter-Aarse gemeenteraad zegde op 10 februari het ver trouwen op in burgemeester W. Vroegindeweij. De raad stelt haar verantwoordelijk voor de verstoorde verhoudingen tussen haar en het gemeentebestuur en het ambtenarenkorps. Leem huis, die al eerder op de hoogte was van het voornemen van de raad, besloot op 3 februari tot een onafhankelijk onderzoek naar de oorzaak van de be stuurscrisis. Deze week kwam het onderzoeksrapport van de voormalig dijkgraaf A. van den Zachte contactlenzen I informeer er naar. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Die bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f, 92,05) l l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f 93,05) V I Nr. bank/giro: Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatlekaart cadeau, i Leidsch ;ÉÉf Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1