Westeinde wil langere tunnel HSL r- Veenstreek Jacobswoude laat authentieke kaart restaureren Lasten Rijnwoude stijgen nauwelijks eimuidenaren dringen 4 an op verkeersdrempels g)riekwart miljoen voor lietspad in Stompwijk West-Voorne heerst op koersbaltoemooi lphense locent >edreigd 'Ze willen de burgemeester gewoon een hak zetten l I Alkemade: meubelzaak moet weg van de Lasso jDAG 7 MAART 1997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleijn, 071 -5356436 jto in sloot ir.madeOp de omleidingsv^pg in Hoogmade is varimorgen JTvrouw met haar auto in de sloot beland. De bestuurster am met de schrik vrij. Ze reed richting Woubrugge, toen ze in rechterberm belandde. De vrouw corrigeerde, maar kwam 'olgens op de verkeerde weghelft terecht. Toen ze weer te- stuurde, reed ze de rechterberm in. Daarna gleed ze achter- ^arts de sloot in. s tompwijkse film in première j XpMPWUKDe nieuwe film van Stompwijker Tim Oliehoek gaat ■^terdag 15 maart in première. De actiefilm 'Buy or die' duurt ■m 5 uur en zit vol spectaculaire achtervolgingsscènes waarbij de ■>dige auto's sneuvelen. De film wordt om 19.00 uur vertoond |i| een groot scherm in een glazen hal aan de Huyssitterweg 19. plan voor drie huizen met een uitrit op de Vriezenweg dan ook aan om hun eigen bezwaren kracht bij te zetten. De bewo ners hadden zich al eerder ver zet tegen de komst van de wo ningen. Hun eis om de bouw stop te zetten werd op 11 febru ari door de rechtbank verwor pen. Twee weken later zeiden de bewoners 'ja' tegen een ambte lijk plan om een wegversmalling en een verkeersdrempel aan te leggen. Maar de Leimuidenaren willen zekerheid en daarom protesteerden ze ook tegen de aanleg van een uitrit. Die garan tie kon een vertegenwoordiger van de gemeente ze nog niet geven: ,,Het plan moet nog door de politiek worden goedgekeurd en er hangt een prijskaartje aan." De commissie doet over en kele weken uitspraak. Om overlast bij aanleg te beperken Door de tunnel voor de hogesnelheidslijn (HSL) zuidelij ker te laten eindigen, kan de overlast voor het Westeinde bij Hazerswoude-Dorp optimaal worden beperkt. Tijdens een werkbijeenkomst van de Projectorganisatie HSL-zuid met regiobewoners, zagen de Hazerswoudenaren hun kans schoon om te potverteren. Wat de bewoners betreft moet de tunnel 500 meter langer worden, zodat het Westeinde tijdens de aanleg niet hoeft te worden onder broken en de bouwoverlast op een afstand blijft. hazerswoude-rijndijk 1uipen ewout van der pussen (wanneer de toegezegde ver- fsdrempels op de Vriezen- in Leimuiden worden aan- ;gd, trekken- de bewoners 19 >j bezwaren tegen de aanleg [een uitrit in. Die uitrit is no- om nog te bouwen wonin- i te ontsluiten. C. van oorenburg verwoordde gis- >9Qvond de problemen van be- ^^ers voor de commissie be- Hfar- en beroepschriften van Hpbswoude. Hle bewoners willen verkeers- ■jftnpels, omdat deze een eind maken aan de onveilige teerssituatie. Volgens de Lei- ïdenaren die op het stukje ^lubtzenweg tussen de Heren- 7 en de N207 wonen, wordt 02^eel te hard gereden. De poli- vé^registreerde vorig jaar vijf jelukken, volgens de bewo- zijn er twintig incidenten Jeest. Ze grepen het bouw- liesbeth buitink Tijdens de werkbijeenkomst in multifunctioneel centrum Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk konden particulieren en actie groepen uit de regio meeden ken over knelpunten en oplos sing voor het gedeelte van de HSL waar de tunnel komt. Ga ranties voor uitvoering van de ideeën kon regionaal projectlei der Hans van der Sluijs niet ge ven. „U levert een inspanning en daar staat voor ons een flin ke verplichting tegenover. Er wordt gekeken naar de kosten en de haalbaarheid. Dat is de verplichting: wij gaan er mee aan de slag." In verschillende werkgroepen konden de deelnemers mee denken over de inpassingen van de tunnel aan de kant van het Westeinde of juist aan de ande re kant, in de Leiderdorpse Bos polder. Albert Dorrestein en Geert Janssen van de stichting 'Geen HSL door het Groene Hart' wierpen zich in een West einde-groep op als de deskundi gen. Volgens Janssen kan de tun nel 500 meter langer worden voor het bedrag van 40 miljoen gulden extra. De Tweede Kamer heeft 50 miljoen gulden uitge trokken om de bouwoverlast aan het Westeinde zoveel mo gelijk te beperken. Volgens woordvoerder Harold Muller van de Projectorganisatie HSL rekende Janssen zich echter te snel rijk. „Wij zijn helemaal niet gek, wij hebben ook gekeken naar die 50 miljoen. Als we dat osv- grajmpwijkdorith ligtvoet aanleg van een fietspad gs het Stompwijkse deel van Kniplaan is weer een stapje hterbij gekomen. De ge- ente Leidschendam wil bijna fekwart miljoen gulden uit- ken voor de aanleg. Het tisgewest Haaglanden moet 1 wel bereid zijn om de reste- j-j gide negen ton op tafel te leg- ®j®Het vrijliggende rijwielpad jet deel gaan uitmaken van provinciaal fietspadennet 3 vanaf Zoetermeer naar de k nlt toe loopt. Aan de ene kant knj het aansluiten op het nieu- '^3 fietspad 90 dat via de Meer- Se| Geerweg naar de Dr. van Noortstraat in Stompwijk leidt. Aan de andere kant zal het pad via de nog te bouwen brug over de Vliet aansluiten op fietspad nummer 9 dat-in de toekomst via het Voorschotense deel van de Kniplaan naar de Horsten toeloopt. Het college wil tegelijkertijd twee ton vrijmaken voor het op knappen van de Kniplaan zelf. Dat moet al geruime tijd gebeu- Wanneer met de aanleg wordt begonnen is nog onduidelijk, omdat Leidschendam een zoge heten 'artikel-19 procedure' moet volgen. De gemeente vreest bezwaren van omwonen den. roelofarendsveen Met uiterste concentratie rolden gisteren bijna 200 koersballers hun bal naar de 'jack'. Wie zijn bal het dichtst bij het kleine balletje kreeg, scoorde. Twintig verenigingen met in totaal 32 teams van zes personen uit de regio waren gisteren naar sporthal De Twee sprong in Roelofarendsveen gekomen voor het jaarlijkse tulpen-koersbaltoernooi. De organisatie was in handen van Koersbalvereniging Alke made. In tegenstelling tot vorig jaar viel deze thuisclub niet in de prijzen. Burgemeester A. Meerburg reikte de wisselbeker uit aan West-Voor ne I. Tweede en derde werden respectievelijk West-Voorne II en Leimuiden. foto mark lamers n aan den run chiten 50-jarige docent van .3!pet Groene Hart Lyceum Alphen aan den Rijn is iet geweld bedreigd. Hij iQjJbesloot aangifte te doen een incident met een erejongeman. Deze was de •roer van een leerling van Ie leerkracht Hij was boos •mdat zijn broer was ge- Taft. De dader zwaaide iet een fietspomp voor de »gen van de leraar en riep 'at hij hem in zijn huis :ou komen opzoeken. De :onciërge kon een hand- [emeen tussen beiden 'orkomen. De politie zal de ver dachte nog aan de tand roeien. woubrugge robbert minkhorst Hij hangt nu nog in het voormalige raadhuis van Woubrugge, thans het kantoor van Van Teijlingen Adviesgroep, maar over niet al te lange tijd moet de landkaart van de streek verhuizen naar het nieuwe gemeentehuis van Jacobswoude. Maar voor de kaart in Rijnsaterwoude belandt, zal-ie eerst worden gerestaureerd. En dat is hard nodig, want de kaart is van een slechte kwaliteit. De ge meente vindt het de investering van zo'n vijf- tot zesduizend gulden waard. Want, zo zegt burge meester W. van Beek, de kaart is authentiek en daarom bijzonder genoeg. „Hij heeft vooral een emotionele waarde", zegt Van Beek. Volgens de gemeente spreekt de kaart tot de verbeelding. „Hij heeft ook altijd in het ge meentehuis van Woubrugge gehangen. Voordat we hem lieten onderzoeken, was er twijfel of de kaart wel echt was. Gelukkig bleek het een origi neel. Maar daarmee is hij overigens niet meteen duizenden guldens waard." Een definitieve nieu we plek is nog niet gevonden, maar Van Beek vindt een plaats in de hal van het gemeentehuis 'het meest voor de hand liggend'. De kaart is in opdracht van het Hoogheem raadschap van Rijnland gemaakt. Het hoogheem raadschap heeft de kaart indertijd laten graveren in koper. Van een koperplaat werden vervolgens de afdrukken gemaakt, een gebruikelijke wijze voor die tijd. De eerste druk is van 1647. Veertig jaar later volgde een tweede. De kaart in het oude raadhuis van Woubrugge stamt uit 1746 en meet ongeveer drie bij drie meter. Volgens conservator D. de Vries van de kaar tenverzameling van de universiteitsbibliotheek in Leiden is deze derde druk 'absoluut niet uniek'. Hij onderzocht de kaart op echtheid. „Het hoog heemraadschap heeft zelf de koperplaat nog en daarnaast enkele exemplaren in het archief. Wij hebben ook enkele kaarten in onze verzameling." De Vries had ontdekt dat de landkaart in slech te staat verkeerde. Hier ën daar vertoont het pa pier kleine scheurtjes. „Onderaan lijkt zelfs stop verf te zitten. Verder zijn de steden op een uiterst onbeholpen manier ingekleurd." Bovendien is de kaart zwaar gevernist, wat hem moet beschermen tegen daglicht. Die methode heeft echter ook een keerzijde, zegt de conservator. „Het papier kan daardoor verzuren. Ikzelf heb dat niet kunnen constateren, maar ik ben alleen bang dat dat voor een deel wel is gebeurd." Vanwege de beschadigingen zijn restauratie kosten tot hooguit ongeveer vijfduizend gulden 'de moeite waard'. „En dat bedrag komt overeen met de prijs die een restauratie-atelier ons heeft opgegeven", zegt gemeentesecretaris T. Meester. Het herstellen van de landkaart zal enkele maan den in beslag nemen. ^aad Ter Aar in sneltreinvaart door agenda EGt aar marieta kroft volg van voorpagina ieen opmerkingen, aldus be oten." De woorden van bur- emeester Willemien Vroegin- Eweij van Ter Aar vertonen reinig variatie deze avond. In en ongekende sneltreinvaart amert ze er 22 agendapunten in de raadsvergadering door. [e acht raadsleden roeren zich iet, hebben nauwelijks een □(Taag. Df Bijna vier weken nadat de ge- ïeenteraad het vertrouwen in e burgemeester opzegde, is de ■aad deze donderdagavond eer bijeen. Althans het over- ote deel. Het PAK is slechts or A. Visser vertegenwoor- gd. Zijn twee collega's zou den er ook zijn geweest als de ene niet ziek was en de ander niet in het buitenland verbleef. Waar het CDA-raadslid F. van der Kaay uithangt, blijft in het ongewisse. Zelfs bij zijn eigen fractie is het niet bekend. Burgemeester Vroegindeweij neemt na het traditiegetrouwe handjes schudden net als altijd plaats tegenover de raad die haar nog liever vandaag dan morgen ziet vertrekken. Het is zo goed als zeker de laatste week beslissen hoe het verder moet met Ter Aar. Moet de burgemeester weg of niet? Zo niet, dan stapt de raad zelf op, zo hebben de fracties gedreigd. Makkelijk is het niet om de vergadering voor te zitten, zo zou Vroegindeweij na afloop verklaren. „Maar het hoort bij het ambt. Het is mijn werk", zegt ze met vaste stem. Veel werk heeft ze niet vanavond. De raad is zo volgzaam dat er nauwelijks iets te leiden valt. keer dat ze tegenover elkaar Als er dan toch een enkele op zitten. Het onafhankelijk on- merking wordt gemaakt, wordt derzoek naar de bestuurscrisis door voormalig dijkgraaf A. van den Berge is afgerond. Op grond daarvan zal de Zuid-Hol- .landse commissaris van de ko ningin J. Leemhuis volgende het 'aldus besloten' van de bur gemeester afgewisseld met 'meneer de wethouder'. Twee keer neemt een agen dapunt 'maar liefst' enkele mi nuten in beslag. De eerste keer is dat wanneer er gestemd moet worden over de raadsle den en wethouders die de plek innemen van de burgemeester in diverse organisaties en in stellingen. Behalve dat ze haar niet-wettelijke portefeuilles heeft afgestaan, is Vroeginde weij namelijk ook uit organisa ties als de WZHO, de EWR, en het Intergemeentelijk Overleg orgaan Rijnstreek gestapt. Discussie ontstaat echter niet en de vaart wordt er weer inge zet. Bij agendapunt 21 over de begrotingswijzigingen ontstaat opnieuw vertraging. Het is PAK-raadslid Anton Visser die uit zijn slof schiet. „Wederom is er geen begrotingswijziging door het college voorgesteld voor de tijdelijke vervanging van de bestuurlijk manager", zegt hij geërgerd. „De interim manager is sinds 4 november 1996 in functie bij de gemeente Ter Aar zonder formele toe stemming van de raad. Het PAK wenst op zeer korte ter mijn duidelijkheid en openheid over de investering die we aan het plegen zijn." Vroegindeweij, sinds kort niet meer verantwoordelijk voor de portefeuille personeel en organisatie, geeft het woord aan wethouder Aad Otto. Die zegt dat hij zich nog aan het in werken is en belooft zo snel mogelijk met informatie te ko men. Na een krap half uur, is de vergadering ten einde. Over duidelijk was het machtsver toon van de raad die geen lei ding van zijn eerste burger pieer duldt. CDA-fractievoor- zitter Nico Jonker windt daar geen doekjes om: „We hebben sinds februari de afspraak dat we de raadsvoorstellen nóg be ter in de commissies bespre ken. De discussie hoeft dan niet meer in de raad, onder lei ding van de burgemeester te worden overgedaan." F.en vaste bezoeker van de raadsvergadering, Gerda Koele- man, loopt onthutst weg. „Schandalig is het wat hier ge beurt", briest ze. „Anders is er altijd discussie. Over elk agen- dapifnt. Ze willen de burge meester gewoon een hak zet ten." optimaal in de tunnel stoppen, kan die 350 meter langer wor den." Öe Westeinde-bewoners gaven met klem aan dat elke meter dat de tunnel langer wordt, verlichting van de over last betekent. Een verlenging van 350 meter zou betekenen dat het Westeinde tijdens de aanleg van de HSL niet hoeft te worden opgebroken. De groep die praatte over de inpassing van de HSL aan de Leiderdorpse kant, pleitte er voor om de bouwput uit het Groene Hart te houden. „We moeten het Groene Hart ook aan het begin beschermen. Dus moet die tunnel niet ten oosten van de Does beginnen, maar aan de westkant, in de Bospol der. Desnoods moeten we de Does omleggen en de Bospolder uitbreiden, zodat de Does wel de grens van het Groene Hart blijft", pleitte Auke van Wierin- gen van de Belangenvereniging A4/HSL. Van der Sluijs verzekerde de deelnemers dat wordt onder zocht of de ideeën bruikbaar zijn. Een regionale enquête moet daarna uitwijzen of de suggesties ook elders in de ge meenten op steun kunnen reke nen. Uiteindelijk beslist het mi nisterie van verkeer en water staat welke plannen voor de uit voering worden opgenomen in het Ontwerp Tracébesluit, dat dit najaar uitkomt. runwoude marijn kramp De lasten voor de inwoners van Rijnwoude gaan het komende jaar nauwelijks omhoog. De ho gere aanslag voor onroerend zaakbelasting (OZB) valt voor een groot gedeelte weg tegen een verlaging van de afvalstof fenheffing. Huurders van wo ningen onder de 300.000 gulden gaan er ten opzichte van vorig jaar uiteindelijk drie tot zes pro cent op vooruit. Voor bewoners van eigen huizen stijgt het to taal van afvalstoffenheffing, rioolrecht en OZB met één tot zes procent. De fracties waren gisteren tij dens de vergadering van de commisie financiën zeer te spreken over het voorstel van B en W om de afvalstoffenheffing te verlagen. Voor alleenstaan den daalt dit tarief van 264 gul den naar 231 gulden. Anderen gaan 324 gulden betalen, 48 gulden minder dan vorig jaar. Deze verlaging is mogelijk om dat Rijnwoude vorig jaar bij de aanbesteding van afvalinzame ling een half miljoen goedkoper uit was. Ook het OZB-voorstel werd door de meeste partijen positief ontvangen. B en W willen de ta rieven met 9 procent verlagen tot 12,20 gulden per 5000 gul den waarde voor bewoners van koophuizen en tot 5,44 gulden voor huurders. In de praktijk komt dit neer op een aanzienlij ke verhoging van de aanslag, doordat woningen en bedrijfs ruimten sterk in waarde zijn ge stegen. Woningen zijn met ge middeld 40 procent gestegen, voor andere gebouwen be draagt dit 24 procent. In tegen stelling tot eerdere voornemens, blijft de gemeente voor wonin gen en bedrijven één en hetzelf de tarief hanteren. De PvdA'er C. de Best vond dit vreemd omdat in een eerder stadium sprake was van een ho gere belasting op 'niet-wonin- gen'. Volgens burgemeester M. Boelen is dat echter niet meer nodig, omdat de waarde van de bedrijfspanden veel meer is ge stegen dan verwacht. D66-frac tievoorzitter H. Gerritse plaatste een kanttekening bij de toena me van de OZB voor de goedko pere woningen. Die is veel gro ter dan bij duurdere huizen. Overigens wordt dit verschil weer gecompenseerd door de daling van de afvalstoffenhef fing. De inwoners van Rijnwou de krijgen deze maand bericht over de exacte waardestijging van hun woning of bedrijfs pand. Kort daarna valt de defi nitieve aanslag op de mat. roelofarendsveen marieta kroft De winkel Supermeubel die en kele weken geleden aan de Las so in Roelofarendsveen is neer gestreken, moet weg. Volgens burgemeester en wethouders van Alkemade is detailhandel op die plek verboden. De brief van B en W gaat volgende week de deur uit. Er wordt volgens C. Wassenaar, chef algemene za ken van de gemeente Alkema de, nog geen uiterste termijn in de brief genoemd. De bedrijfsleider van Super meubel die niet met zijn naam in de krant wil, verwacht niet dat hij op korte termijn weg zal zijn. „Een keukenshowroom mag wel, waarom een meubel zaak dan niet?", vraagt hij zich af. Hij zegt alle bezwaren- en beroepsprocedures te zullen doorlopen, voordat hij eventu eel de deur achter zich dicht trekt. Op de vraag waarom Super meubel zich aan De Lasso heeft gevestigd, zegt hij: „Het is een risico. We zochten al een half jaar naar ruimte. Eerst zaten we in Amsterdam, maar in januari moesten we weg omdat we niet aan het bestemmingsplan vol deden." Hagenaar na botsing voor de rechter roelofarendsveen Op de drie bij drie meter grote kaart van Rijnland zijn de steden Leiden, Amsterdam en Haarlem te zien. Jacobswoude laat de kaart restaureren. foto dick hogewoning De 28-jarige Hagenaar die af gelopen weekeinde in Roelo farendsveen de auto van zijn ex-vrouw aanreed moet voor de rechter verschijnen. De po litie en de officier van justitie menen dat de man de botsing opzettelijk heeft veroorzaakt. De Hagenaar ontdekte zijn voonnalige partner zondag avond op de snelweg A4. Hij zette de achtervolging in, die tot de dorpskern van Roelo farendsveen duurde. Met een snellieid Van 90 km per uur raasden de twee wagens over de Alkemadelaan. Uiteindelijk e" de mém erin zijn ex- vrouw in te halen. Vervolgens knalde hij mèt opzet tegen haar auto aan. Daarbij raakte de man zelf in een slip en kwam hij in een sloot terecht. De wagen van de vrouw botste op een boom. Beiden raakten lichtgewond. Ook een medepassagier van de vrouw liep verwondingen op. Na het ongeluk ontstond een vechtpartij, waarbij de Ha genaar met een 22-jarige man die bij de vrouw in de auto zat, op de vuist ging. Een voorbij ganger moest tussenbeiden komen. Woningbouwvereniging sloopt daken van schuren Alkemade alkemade marieta kroft De asbestverwijderende 'maan mannetjes' worden binnenkort actief in Alkemade. Woning bouwvereniging Alkemade heeft een bedrijf dat gespecialiseerd is in de verwijdering van asbest de opdracht gegeven zo'n ze ventig schuurdaken te slopen. Volgens directeur A. Beljaars dient de sloop twee doelen. „Ten eerste tonen de daken hier en daar gebreken. Ten tweede willen we van het asbest af. De normen om asbest te verwijde ren, worden steeds strenger. Voordat de kosten zo uit de hand lopen, willen we het as best weg hebben." De schuren worden weer voorzien van as- bestvrije golfplaten. De schuren die binnenkort onder handen worden geno men liggen aan de Pastoor Görtzstraat in Oud Ade, de Bui tenweg in Rijpwetering en de Elzen- en Harteveldstraat, het Dalia- en Pioenhof in Roelo farendsveen. Andere schuren van de woningbouwverenging zijn al eerder aangepakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17