bodemsaneringen »as over vijf jaar 'Onze grootste angst is dat ze terugkomt' Inzameling voor Groene Kerk is nu in volle gang fietspad wordt lindernisbaan ASC wint slag om het trainingsveld Leiden Regio V armonders gaan rioolrecht betalen Skaten op trapleuning Celstraf geëist voor beroven pizzakoerier 'Bouwlocaties Wassenaar worden niet volledig benut' Vijf Leiderdorpse scholen samen verder JDAG 7 MAART 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 eneveld achter het stuur jfRDORPZijn snelheid was wel erg hoog en het bochtenwerk bgde ook niet helemaal. Reden waarom de politie afgelopen cht besloot een 21-jarige Leidse chauffeur op de Engelendaal h te houden. Hij bleek een behoorlijke slok op te hebben. Zijn bewijs werd ingenomen en hij kreeg een rijverbod van zes uur. ïotorrijder breekt arm I pFRDORPBij een ongeluk op de Van der Valk Boumanweg in I liderdorp is een 27-jarige motorrijder gewond geraakt. Hij brak I n arm, liep nekletsel op en ligt nu in het Elisabeth-ziekenhuis ndat hij zich 'verslikte' in de bocht, toen hij de Spanjaardsbrug j wilde rijden. De Leiderdorper raakte de verhoogde midden- i en viel op de andere weghelft. Slachtoffers pyromane zijn nog altijd bang leiderdorp judy nihof De reeks brandstichtingen in de omge ving van de Harry Mulischstraat en Muzenlaan in Leiderdorp heeft zijn sporen nagelaten bij de buurtbewo ners. Het geruis van de wind door de bomen was lange tijd genoeg om som migen de stuipen op het lijf te jagen. Het geluid lijkt op het geluid van om zich heengrijpend vuur, en daarmee waren de buurtbewoners op een be paald moment zeer 'vertrouwd'. Na de zoveelste brand van vorig jaar zomer stelde een groep bewoners van de Harry Mulischstraat een eigen be wakingsteam in. Omdat de brand stichtster ook een voorkeur had voor afvalcontainers, lieten sommigen nun bak vol met water lopen. Dan wisten ze tenminste zeker dat het vuur snel zou doven. Medewerkers van de ge meentereiniging waren minder blij met deze veiligheidsmaatregel. Zij haalden geregeld een nat pak. Dat de pyromane 'die mooie dame' uit hun eigen buurt was, had eigenlijk niemand verwacht. Vooral niet omdat de vrouw vaak medeleven toonde met de slachtoffers. Hoewel de grootste angst is verdwenen, hebben sommige bewoners nog altijd last. „Door de rechtszaak komt alles "Weer naar bo ven. Onze grootste angst is dat de py romane terugkomt. Dat klinkt hard, maar brand is zo afschuwelijk. Als je het zelf hebt meegemaakt, praat je an ders", zegt een bewoonster wier mo torfiets in vlammen opging. Zij durft haar nieuwe motor nog altijd niet voor haar huis te zetten. Vier slachtoffers van de pyromane woonden deze week de rechtszaak te gen de Leiderdorpse bij. Ze wilden we ten waarom de vrouw het op hun spul len had gemunt. De rechtszaak ver schafte enige opheldering. „Het is ei genlijk een zielige vrouw", oordeelde een van de bewoners na afloop. „Maar wij blijven slachtoffers." oorschoten niet meer vervuild dan gemiddeld' (schoonmaak van de plekken die het zwaarst met olie i vervuild in Voorschoten laat nog zeker vijf jaar op h wachten. De provincie Zuid-Holland heeft de beno- ïtenjde bodemsaneringen niet eens op de agenda gezet. ^w*Idelijker kan de provincie daarom nog niet zijn, vol- is voorlichter J. Disco. ie* lJK ichoten dimitri walbeek n! vervuilde plekken leveren n direct gevaar op voor de ksgezondheid en hebben 'Perirom een lage prioriteit. „We l ze)ben nog gevraagd om een Lpijn, maar daar is de provin- Hooi uaaa rwpr" "7PO+ ppn heel vaag over", zegt een ^"jeu-ambtenaar van de ge- -if'ente. De zeven grootste bo- a„ejivervuilingen in Voorscho- I zijn vanwege de omvang 6 frgedragen aan de provincie. Jjciaal opgerichte gemeente re werkgroepjes voor deze gente locaties' wachten al ja- op een sein van de provin- .om met de sanering te be- sJ\en. Die heeft echter nog tot II de handen vol aan de ute en zeer urgente locaties', jrschoten heeft dergelijke kken niet. Oegstgeest en Lei- Jdorp bijvoorbeeld ook niet. ïfïjitperdorp heeft wel drie ver- 1de plekken die op de nomi- staan om te worden gesa- In Oegstgeest zijn twee dergelijke omvangrijke ;en bekend. Voor de schoonmaak van al leen al die acute gevallen, waar van de kosten per sanering op lopen tot boven de tien miljoen gulden, heeft de provincie Zuid- Holland al een tekort van 900 miljoen gulden. De rijksover heid financiert de bodemsane ring voor negentig procent. De gemeente betaalt 7,5 procent, de provincie 2,5 procent. Disco: „Je kan je voorstellen hoe lang het duurt voor de kleinere plek ken aan de beurt zijn." Voorschoten heeft naast deze zeven plekken nog 33 andere lo caties met een flinke bodemver vuiling. Maar die vallen in om vang mee. Dat blijkt uit een lijst die de gemeente op verzoek van de raad heeft opgesteld. Voor deze overige plekken geldt dat Voorschoten zelf de controle en metingen doet. Het dorp kan de vervuilers van de verschillende locaties alleen dwingen tot "schoonmaak als er gevaar voor de volksgezondheid is. Bij veel van de veertig plek ken is de vervuiler niet eens be kend. „Het initiatief voor het schoonmaken van de grond ligt bij de grondeigenaar. Alleen bij gevaar kunnen we die tot sane ring dwingen", volgens de milieu-ambtenaar van de ge meente. De gemeente moest de lijst openbaar maken toen bleek dat Voorschoten al maanden bezig was om oliemaatschappij Esso voor de rechter te dagen om de vervuiling voor kinderdagver blijf 't Kwebbeltje schoon te maken. De gemeenteraad wilde een overzicht van dergelijke plekken om de mate van vervui ling te bepalen. „Bij de meeste locaties dreigt geen enkel ge vaar", volgens de ambtenaar. Disco bevestigt dat. „De oliever vuiling in Voorschoten is niet meer dan gemiddeld." Volgend jaar begint de pro vincie met het opstellen van een meerjarenprogramma dat na 2001 ingaat. „Voor 2017 moeten de saneringen op die zeven gro te locaties in elk geval zijn be gonnen", zegt voorlichter Disco. Voorschoten kan de schoon maak bespoedigen. Maar dan moet de gemeente de kosten van de sanering, al gauw een half miljoen gulden, voorschie ten. „En dat is een keuze die de politiek moet maken", zegt de gemeente-ambtenaar, „maar de kosten zijn voor een gemeente als Voorschoten te hoog." hmqnd arie schakenbos LAv' inwoners van Warmond moeten vanaf vol- Jld jaar rioolrecht gaan betalen. In het najaar, de begrotingsbehandeling wordt bekend hoe Dg het bedrag wordt. Gisteravond ging de com- jsie verkeer, ruimtelijke ordening en milieu ak- >rd met het door de Heidemij opgestelde riole- gsplan. rlrvan uitgaande dat een rioolstelsel vijftig jaar Agaat, zal de gemeente in die periode onge- cjr twintig miljoen moeten investeren om de 'lering aan de wettelijke normen te laten vol- |ES °ln. In het financiële dekkingsplan wordt een aantal varianten van rioolheffing aangegeven. De voor de burgers meest voordelige variant komt na een gewenningsperiode van vijf jaar uit op een bijdrage van 118 gulden per jaar. Een onzekere factor hierbij is de aansluiting van het buitenge bied. Hier staat het grootste deel van de 82 wo ningen die nog niet op het riool zijn aangesloten. Op korte termijn gaat Warmond werken aan het bestaande riool. De rioolcapaciteit van de Kloosterwei en de Ganzenwei moet worden ver groot, evenals de pompcapaciteit van het hoofd gemaal bij de Van der Woudestraat. Bovendien komen er bergbezinkbassins op diverse j De maatregelen gelden voor vijf jaar'. katwuk» Richard Verloop uit Katwijk heeft twee passies: ska ten en basketballen. In welke sport hij doorgaat - Richard is 15 jaar en leerling van 4 atheneum - is nog ongewis. Op de foto toont hij zijn skatekunsten op de leu ning van de strandafgang bij de Vuurbaak in Katwijk. Dat de poli tie hem daar geregeld wegstuurt, deert hem niet Wel kijkt hij vol verlangen uit naar een andere skatemogelijkheid in Katwijk. Tot die tijd oefent hij, behalve op de leuning, op een skatebaan ofte wel een half-pipe in Schevenin- gen. Hij doet dat samen met z'n maten Ronnie en Mark. De drie vrienden maken video-opnamen van eikaars capriolen. Door daar kritisch naar te kijken, willen zij de sport nog verder onder de knie krijgen. FOTO DICK HOCEWONINQ Oegstgeestz^vakt 'wurgcontract' af oegstgeest maarten keulemans Als voetbalvereniging ASC van Oegstgeest geld krijgt om een extra trainingsveld aan te leg gen, betekent dat niet dat de voetbalclub zich verplicht om te verhuizen naar De Voscuyl of het terrein te verkopen. Met die toezegging is Oegstgeest tege moet gekomen aan bezwaren die de sportraad en de voetbal club tegen een eerdere versie van het subsidievoorstel had den ingebracht. De eerste versie van het sub sidieplan schoot de bestuurders uit de sportwereld flink in het verkeerde keelgat. Volgens de sporters wilde Oegstgeest het geld voor het trainingsveld al leen maar toekennen als ASC zich bereid verklaarde te ver huizen naar sportpark De Vos cuyl. Ook moest ASC 'sluitende afspraken' maken met Oegst geest over de verkoop van het voetbalterrein aan de gemeente 'eer tot subsidieverstrekking kan worden overgegaan'. De sportraad reageerde woedend, noemde het voorstel een 'wurg contract' en weigerde akkoord te gaan met de 'absurde voor waarden' van de gemeente. In de nieuwe versie van het subsidievoorstel zijn de ge wraakte passages danig afge zwakt. De enige toezegging die ASC moet doen, is dat de ge meente de eerste gegadigde is als de voetbalvereniging ooit besluit het terrein aan de Dui venvoordestraat van de hand te doen. Sportwethouder M. Poelmans ontkent achteraf dat hij het geld voor het voetbalveld alleen on der harde voorwaarden wilde verstrekken. „Het is verkeerd begrepen. De redactie van het voorstel riep een paar vragen op. Daarom hebben we het voorstel bijgesteld." den haag/leiden Twee Hagenaars (22 en 25) die op 31 oktober vorig jaar in Lei den een pizzabezorger van Do mino's Pizza overvielen en zijn scooter afpakten, hebben giste ren voor de Haagse rechtbank respectievelijk twee en tweeën half jaar gevangenisstraf horen eisen. De Hagenaars hadden de jon ge pizzakoerier al een tijdje ge volgd, toen ze hem een tunnel tje zagen inrijden. Ze wachtten daar geduldig tot hij terugkwam en bedreigden hem toen met een neppistool. Het was het tweetal om de scooter te doen. „Die van mij was gestolen", zei de 25-jarige, een oude bekende van justitie. Zijn vriend, ook geen onbekende van de politie, zou de volgende keer aan de beurt zijn geweest, want hij wil de ook graag een scooter. De 22-jarige had voor aan vang van de zitting nog de nodi ge actie ondernomen in een po ging onder een celstraf uit te ko men. Hij had via de reclassering een intake-gesprek gevoerd met het zogenaamde Mistralproject, om te resocialiseren. Maar offi cier van justitie D. Kuipers zag niks in dat plan. De verdachten hadden allebei al eerder dienst verlening en voorwaardelijke straffen gehad. Dus nu moest er 'gezeten' worden wat betreft de aankla ger. De 25-jarige zou in de ogen van de officier wat langer moe ten zitten omdat deze ook nog werd verweten dat hij zijn vriendin en haar auto uit jaloe zie in elkaar had geslagen. De rechtbank doet op 20 maart uitspraak. VRIJE TIJD ■.ti/jiijstgeest maarten keulemans tisch onhld is er nog nauwelijks, maar t echte inzamelwerk kan nu elk geval beginnen. Precies Assfl maand geleden gaven de izen.ltuurders van de Groene Kerk Oegstgeest het startschot ^™)r een grote inzamelingsac- ,'rr|Het doel: er moet minstens 40.000 gulden op tafel komen om een aantal hoognodige re paraties aan het kerkgebouw aan de Haarlemmerstraatweg te verrichten. Inmiddels vindt de campagne steeds meer weerklank. „Aan vankelijk kwam de belangstel ling voornamelijk uit de groep mensen die directe binding hebben met de kerk", zegt initi atiefnemer C. Steketee. „Maar nu we bezig zijn, merk je dat ook steeds meer 'gewone' bur gers belangstelling tonen." Zo hebben Steketee en de rond de dertig andere vrijwilligers die bezig zijn met de actie al heel wat telefoontjes gehad uit de Oegstgeester burgerij Inmiddels heeft het wervings comité de belangrijkste plannen op een rijtje gezet. Zo verschijnt over enige tijd een speciaal boekje over de geschiedenis van de Groene Kerk, geschreven door een Oegstgeester histori cus. „Dat wordt echt een boekje om te hebben en te houden", zegt Steketee. Bovendien komt er in mei een open dag, komen er bene fiet-optredens in het kerkge bouw en moeten er veel, heel veel brieven worden verzonden. Naar mensen die wel eens iets met de kerk te maken hebben gehad, zoals bijvoorbeeld de nabestaanden van de overlede nen die hun laatste rustplaats achter de Groene Kerk hebben. „Het is absoluut niet zo dat we bedelbrieven gaan sturen", be nadrukt Steketee. „We willen onze fondsenwerving in stijl houden. En de mensen eerst eens voorzichtig polsen." Daarnaast wil het inzame lingscomité de ondernemers van Oegstgeest vragen of ze het winkelend publiek van het dorp attent willen maken op de actie. Het geld is nodig om het pleisterwerk, de glas-in-loodra- men en de houten dakkapel van de monumentale kerk te repa reren. De kerk wil haast maken met de operatie: als alles mee zit, wordt het werk al de ko mende zomer uitgevoerd. ALPHEN AAN DEN RUN Ruilbeurs. Buurthuis Westerha ven aan de Emmalaan houdt morgen een ruil- en verzamel- beurs, van 12 tot 17 uur. De ta- felhuur is 10 gulden. Info: 0712- 475744. Darts. Buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan houdt mor gen een dartstoemooi 501 single. Kosten 10 gulden, aan vang 20 uur. "'sscherming voetgangers in Meijendel 5ENAAR MONICA WESSELING oartrfe lekker als een speer' op de jefiets van boerderij Meijen- 3 UU1 naar de watertoren in Sche- pieefingcn is er niet meer bij. ïfs op de gewone fiets is het (enwoordig oppassen gebla- )ass{|L Het Duinwaterbedrijf Zuid- flland (de natuurtak ervan) 27 (feft in het fietspad vijf enorme Snipels laten aanleggen. Doel en fan is de fietsers te laten af innen zodat voetgangers vei- jkunnen oversteken. Het fietspad van Meijendel assear de watertoren van Scheve- jigen was meters breed. Voet- ngers, kinderwagens, buggy's iren ®etsers maakten allemaal ge lijk van hetzelfde pad. Niet i uurtóen leidde dat tot gevaarlijke üaties. Vrijwel iedere wande- endm zal het wel eens gebeurd ne tP'' 20 n racefietser die op me- afstand begint te gillen dat hee»aan de kant moet gaan. Om eeihl soort vervelende situaties te atomen werkt de DZH aan 'recreatieve herinrichting' van het duingebied. „Het pad helemaal weghalen was veel te duur. Er zit over de hele breedte een betonnen fun dering onder. Het pad werd in de oorlog gebruikt en is daarom zo solide aangelegd. Sloop van zoveel beton loopt veel te veel in de papieren", legt R. Kramer van de natuurtak van de DZH uit. Wens nummer één van de DZH was het scheiden van voetgangers en fietsers. Aan de zijkant van het pad is een meter weggehaald en omgevormd tot schelpenpaadje. Een randje ge malen stenen moet voorkomen dat de fietsers toch over het voetpad fietsen. Het voetpad kruist op zes plekken het fietspad en op vijf van die plekken zijn de bulten neergelegd. De eerste poging de fietsers af te remmen mislukte: de obstakels waren verkeerd in de weg gelegd waardoor erover heen fietsen nagenoeg onmoge lijk was. Inmiddels liggen de 'golven' goed. Volgens Kramer wassenaar dimitri walbeek De gemeente Wassenaar kan meer uit de beschikbare bouw locaties halen dan het tot nu toe van plan is. Dat vinden de Was- senaarsche Bouwstichting en Woningbouwvereniging St. Wil- librordus in Wassenaar. Van middag hebben de twee een rapport gepresenteerd waarin verschillende alternatieven wor den aangegeven. Op basis van dit rapport doen de corporaties een voorstel aan het college van B en W van Wassenaar voor een meerjarig woningbouwpro gramma. Dat is toegespitst op woningbouw in de goedkopere sectoren tot 350.000 gulden. De corporaties kunnen maximaal 4 miljoen gulden inzetten om die bouw ook mogelijk te maken. Uit het rapport blijkt onder meer dat de twee instanties een alternatief hebben voor het AS- BW-project. Dat behelst nieuw bouw, tien huurappartementen, van het sociaal-educatief cen trum op de plaats van de huidi ge bibliotheek en woningbouw vereniging op de Europaschool, het Van Heerkerenhuis en de school aan de Van Bellelaan. Zelfs op de gewone fiets is het tegenwoordig oppassen geblazen met de drempels in het duingebied. ers er al overheen zien sprin gen." Voör racefietsers die net lekker aan het koersen zijn, is het oppassen geblazen; flink in FOTO DICK HOGEWONING de remmen knijpen en even uit het zadel het devies. voor de vijf scholen", zegt voor zitter C. van Pemis. Er wordt gewerkt vanuit één De vijf protestants-christelijke visie op onderwijs en opvoe- basisscholen in Leiderdorp heb- ding, maar het is wel de bedoe- ben de handen ineen geslagen, ling dat elke school haar eigen Zo vormen de vijf directeuren gezicht en sfeer behoudt. In het sinds kort één team. „Elke di- vervolg willen de scholen geza- recteur heeft e&l portefeuille menlijk naar buiten treden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15