Leiden 'Dit gaat ten koste van de club' Woede over uitstel rechtszaak Annex Valkenburg kan goede bouwlocatie worden' 'Rioolactie' moet Haarlemmerstraat klanten bezorgen )rrelen aan de sekse Zandweg in de stad AG 7 MAART 1997 LNS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 ^tser rijdt tegen politiewagen Li Een lö-jarige dronken Leiderdorper is vannacht tegen Sfexliet herkenbare politiewagen gefietst. Het incident gebeur- l VS de kruising van de Nieuwstraat en de Burgsteeg. Toen de Iers ontdekten, dat de jongen een glaasje te veel op had, eten ze direct proces-verbaal op. 1897 Zaterdag 6 Maart 'J^ftentiën Brusselsch Loof, 12 en een half Cents per pond, de Greef, Heerensteeg 2, hoek Kloksteeg. -ir. School (Singelschool) b/d Zijlpoort. Gelegenheid tot in lijving van Leerlingen a.s. Maandag en Dinsdag tusschen 12 rvvluur in het Schoolgebouw. J. de Bruyn, Hoofd der School. Aflfnieuw ontvangen: eene enorme sorteering Echte Fransche A'Hndheids- en Rechthoudende Korsetten. N. Kloots, Magazijn ^*|Catoenbaal", Donkersteeg 5, Leiden. \IO 1972 dinsdag 7 maart fe Leidse brandweer heeft vannacht een onder het puin van hgestorte stal bedolven koe bevrijd. De koe bracht de nacht n een stal aan de Maredijk, die door onduidelijke oorzaken tte. De stal was 170 jaar oud. De koe kwam ongedeerd te- hijn. thenrode begroette vanochtend de eerste patiënte. Deze Izullen er iedere dag vier patiënten worden opgenomen, la- prdt de frequentie één patiënt per dag. De totaal-capaciteit bbedden. 33iein-Verschoorlezing Karin Spaink 'ei de verschillen tussen •n en vrouwen, maar over rschil tussen 'm' en V - e vaag dat eigenlijk kan ...Daarover sprak schrijfster Spaink gisteren in de -e Annie Romein-Ver- r-lezing. Dat gedrag cultu- epaald is, is het publiek in >oot Auditorium van het Academiegebouw allang ijk, maar dat ook sekse en biologisch gegeven is, ellicht nog een beetje Iedereen kan immers artelust sleutelen aan zijn lm. van zijn neus tot aan •slacht. Toch ga je door te len aan het laatste over ens. nk pleit voor het verva- an die grens: de criteria mand man of vrouw te en, zijn niet keihard en ilbaar, F.n waarom zou je ens iemand willen inde- Velk nut is gediend met jegistreren van geslacht? toch niet echt relevant of Vrouw of als man een reis- ir Torremolinos boekt of lespasje aanvraagt? is mannelijk of vrouwe anatomen kijken naar Jterlijk. Dat is betrekkelijk vlakkig. Een vrouw zonder of baarmoeder kan toch ouwzijn. De endocrinolo- ijken naar de hormoon- ouding, naar de verhou- tussen testosteron en ^^rmili ■t is i a oestrogeen. Dat is betrekkelijk relatief. Een 'post-menopauza- le' vrouw (Spaink had zelf ook moeite met het woord) is hor- moontechnisch niet echt een vrouw. De genetici kijken naar de chromosomen: xx vrouwe lijk, xy mannelijk. Maar er zijn mensen bij wie het anders ligt. Veel mannelijke gevangenen hebben bijvoorbeeld xyy. En Ja- mie Lee Curtis heeft geen xx- chromosoom, en zou dus geen vrouw zijn volgens deze inde ling. Interseksualiteit komt trouwens veel vaker, voor dan je zou denken, veel vaker dan een hazenlip, om eens wat te noe men. Het zou veel verstandiger zijn een glijdende schaal te ac cepteren dan mensen per se in twee categorieën onder te wil len verdelen. Dan is er eindelijk ruimte voor iedereen die niet in te delen is, of die zich niet wil laten indelen: interseksuelen, transseksuelen, travestieten enz. Het probleem is dat mensen aan uiterlijke kenmerken bete kenissen verbinden. En hoe moeilijk het is om dat niet te doen, bewijst Spaink zelf. But- ches dragen pakken, dames dragen pakjes met zijden blou ses, gewone vrouwen dragen spijkerbroeken en diva's of would-be-diva's gala-jurken. Die verdragen zich volgens Spaink niet in één kleerkast. Tenzij je je 'verkleedt'. Mag je nou wel of niet gewoon 'alles' zijn? ouwendag in Leiden en regio irten, cabaret en Shops. Voor vrouwen is er les te doen tijdens de vie- ran Internationale Vrou- £g morgen in de Leidse re in Alphen aan den Rijn. avond is er bovendien in tngerencentrum 't Stathuys de Leidse Breestraat een avond met de titel 'Girls 91 the power'. De meiden- -* Beltane (metal cross en Strezz (female rap) >p treden op. De zaal is negen uur open. Toegang ilden. 'gen is het Volkshuis aan 'othekersdijk het toneel lerlei activiteiten. 'Actief iativiteit' is het thema. Zo :n vrouwen tussen 14.00 |s middags en 16.15 uur iemen aan allerlei Oni vijf uur over- 4igt wethouder Baayens de Pietemei Rol-prijs, een gemeen telijke emancipatieprijs, aan een beeldend kunstenaar. Verder zijn optredens van het Viswijvenkoor, de cabaretgroep Turkish Delight en Chez Béle, een. achtkoppige vrouwenband uit Ghana. Het avondprogram ma kost vijf gulden, het mid dagprogramma is gratis. Onder de titel 'Geweld(ig) van zo'n man. Vrouwen doen er iets aan!', houdt de Stichting Vrou- wenoverleg Leiderdorp zaterdag in samenwerking met Sjelter een bijeenkomst in het cultureel centrum aan de Heemraadlaan. Aanvang 15.30 uur. Het Vrouwen Netwerk Alphen aan den Rijn houdt zaterdag een debat over het nut van vrouwennetwerken. Het debat is in de filmzaal van het Parktheater, Comelis Geellaan te Alphen aan den Rijn. Aan vang 14.00 uur. De toegang is gratis. 'ftse ambtenaar Halfwerk ziet wel iets in 'Mainport Leiden WIM KOEVOET LG VAN VOORPAGINA rfiidse ambtenaar D. Halfwerk, die als 'regio- ^bouwkundige' deel uitmaakt van tal van ;jleggroepen met regiogemeenten, beleeft bij ijg van Hilarius' nota over 'Mainport Leiden' liéja vu. En de hernieuwde kennismaking be- bem wél. Halfwerk herinnert zich een discus- :|Pjaar geleden, over 'kustlocatie Brittenburg', ^Verzonken vestigingsplaats voor de kust van en. De vlieghaven die daar werd gedacht, was zozeer om Schiphol te vervangen maar te listen. Ij heeft het plan enige tijd geleden, met een ^provocerende ondertoon, nieuw leven inge- pn tijdens het metropolitane debat over de -otórikkeling van de Randstad. „Door de nieuwe Vwjbaven Brittenburg te dopen, krijgen we Ma- nisschjen nog mee in het Europadebat, heb ik gezegd. Maar alle gekheid op een stokje: een plan dat telkens weer de kop opsteekt, heeft zijn waarde al een beetje bewezen. En het is een feit dat in zee ruimte zat is en dat de Leidse regio dichter bij de kust ligt dan Schiphol. Bovendien zouden de Orions van vliegkamp Valkenburg op Brittenburg, Mainport Leiden, Airport Holland of hoe die nieuwe luchthaven ook mag gaan heten, midden in hun werkgebied kunnen worden ge plaatst, waarna Valkenburg een goede bouwloca tie kan worden." Hilarius ziet bij uitvoering van zijn plannen een nog veel grotere bouwlocatie ontstaan, vliegha ven Schiphol. „Er is daar ruimte voor 70.000 wo ningen. De druk op het Groene Hart verdwijnt in één keer. Ik wijs hierop telkens als critici mij zeg gen dat Schiphol opheffen een gigantische kapi taalvernietiging is. Je verdient juist aan het ophef fen van Schiphol. Schiphol moet je niet willen uitbreiden, dat stuit op zo ve°l tegenwerking, kost zo veel geld, je moet blij zijn dat je er vanaf kunt!" Hilarius heeft ook nog geweldig goed nieuws voor het HSL-vrezende Alkemade in petto. Hij wil namelijk met trein- en autotunnels twee snelle verbindingen naar 'Holland Airport' aanleggen: één vanuit Amsterdam CS en Schiphol, dat alleen nog als incheckruimte dienst hoeft te doen en één vanuit Rotterdam, via Den Haag. „Dat bete kent dat de HSL niet verder dan tot Rotterdam hoeft te rijden. Naar Schiphol hoeft-ie in elk geval niet meer, want daar is geen luchthaven meer." Toch ziet de Alkemadese ambtenaar A. de Kok in Hilarius' plan niet 'het Ei van Columbus'. Alkemade wordt niet alleen geplaagd door die beruchte trein maar ook door die zware milieu verstoorder die Schiphol heet. Ik vrees dat het vliegtuiglawaai door Hilarius' plan er bepaald niet minder op wordt. Bovendien is hij rijkelijk laat met zijn plannen. Over het HSL-traject is al een besluit^gevallen evenals over de vijfde baan op Schiphol. Dat gum je niet zo maar weer weg. Ik denk dat ook dit plan weer een poging is om de principiële discussie te omzeilen: is economische groei belangrijker dan het milieu?" Hilarius zegt dat hij de milieu-discussie juist volgaarne aangaat. „Ik heb al met tal van milieu activisten de degens gekruist. Zij krijgen het pu bliek meestal op hun hand. Nog steeds wordt struisvogelpolitiek bejubeld. Want denkt de milieubeweging nu echt dat als wij in Nederland die vliegtuigen niet meer willen hebben, de rest van de wereld denkt: nu vliegen wij ook niet meer? Dan pakt gewoon een ander land zijn kans. En wordt de aantasting van de ozonlaag er ook niet minder op." „Ook staan er maar weinig mensen bij stil dat vliegtuigen niet alleen personen maar ook goede ren vervoeren. Er zouden vele tienduizenden vrachtwagens meer moeten rijden zonder vracht verkeer door de lucht." Jongeren vallen fietsers lastig LEIDEN Drie meisjes en twee jongens in de leeftijd van veertien tot en met zeventien jaar zijn gister avond aangehouden, nadat ze in het tunneltje onder het Gooi meerviaduct fietsers hadden be laagd. Een 18-jarige Leidse deed aangifte. Zij werd met een tak op haar been geslagen en de twee jongens holden haar ach terna. Een man, die eerder voorbij kwam fietsen, kon de jongeren makkelijker van zich afschudden. Een 15-jarige Haagse uit het gezelschap werd nog gezocht door de politie in haar woonplaats. Zij is overge dragen. De vier anderen, kon den nadat ze stevig aan de tand waren gevoeld, weer naar huis. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG „Koning, Keizer, Admiraal, naar de Haarlemmerstraat komen ze allemaal." Peter Labruyère ziet zelfs in de vernieuwing van het riool in de Haarlemmerstraat nog een mogelijkheid voor een ludieke actie. De eigenaar van de gelijknamige zaak in de win kelstraat en man achter het par keerterrein aan de Haagweg grijpt de werkzaamheden aan om onder meer met deze slag zin meer mensen naar de Haar lemmerstraat te lokken. „Ik moet eerlijk zeggen dat wij als winkeliers heel weinig overlast ondervinden van de rioolvernieuwing. De bevoorra ding verloopt goed en klanten kwamen toch al niet meer naar de Haarlemmerstraat sinds de afsluiting van de Steenstraat voor verkeer. Dus zij hebben er ook geen last van. Het lijkt mij daarom grappig om juist de werkzaamheden aan te grijpen om toch wat mensen te trekken. Als iemand mij vraagt hoe het gaat met het nieuwe riool, vertel ik dat het er erg leuk uitziet. Be slist de moeite waard om eens te bekijken", aldus de onderne mer. De 'rioolactie' voert hij overigens alleen. „Ik begin er gewoon mee en zie wel wie meedoet." Het trekken van publiek naar de Haarlemmerstraat is iets wat Labruyère al langer bezighoudt. Zo lanceerde hij vorige week het plan om gemotoriseerde tram metjes, naar het model van de tram uit San Francisco, te laten rijden door de binnenstad. „Zo'n trammetje met het Stads- parkeerplan is geen enkel pro bleem. Ze zijn twee keer zo duur als de busjes waar we nu in rond rijden en er kunnen twee keer zoveel mensen in. Wat dat betreft is het lood om oud ijzer. Bovendien zien de trammetjes er heel leuk uit. Dus één zo'n ding rijdt binnenkort wel rond. Maar we moeten de gemeente overtuigen van het nut van heel veel van die tram metjes. Er moet gewoon iets ge beuren om mensen naar de stad te trekken en wat minder stadsbussen in de binnenstad te hebben." Labruyère vreest dat het in de toekomst voor jonge onderne mers bijna onmogelijk wordt om een rendabele zaak te ope nen in de binnenstad, als de ge meente geen actie onderneemt. Ook de koopzondagen grijpt La bruyère samen met de winke liersverenigingen in Leiden aan om winkelend publiek naar de binnenstad te trekken. „De koopzondag moet een soort feestdag worden. Zo willen we tussen de Haarlemmerstraat en de Breestraat een markt houden en her en der in de stad dweil- orkestjes laten spelen. En voor kinderen willen we het project met kindergeld, waarmee kin deren allerlei leuke dingen kun nen 'kopen', uitbreiden. De koopzondag tijdens de Laken- feesten wordt het hoogtepunt.' Maar voordat het zover is, maakt Labruyère dankbaar ge bruik van de opengebroken beerput. Het is weer tijd van de zandweg getjes in de stad. Van de zandkuilen en van de bergen zand. Nu de vorst uit de grond is verdwenen kan er weer volop aan de stad wor den ge werkt. Zoals hier aan de Burggra- venlaan, waar de gemeente sinds kort bezig is met het vervangen van de rio lering. Het werk neemt nog een week of drie in beslag. Het verkeer wordt ge durende die periode omgeleid. foto loekzuy- derduin Uit en thuis voor ƒ2,-? Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leideh, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeurll Leiden Overlast jongeren op atletiekbaan steeds erger Aannemer Denier: smerige vertragingstactieken „Dit gaat ten koste van de club. De hele ac commodatie gaat zo naar de knoppen. Wat moeten ouders wel niet denken als ze hun kinderen komen brengen naar een sport veld dat bezaaid ligt met glasscherven. En hoe zal de Atletiekunie ons beoordelen voor grote wedstrijden als ze die rotzooi zien. Het is een afgang", moppert kantinebe heerder Carel van Venetiën. Hij laat olievlekken en remsporen zien op het kunststof. „Ze scheuren maar raak met die bromfietsen. Nou kan dat kunststof best tegen een stootje, maar dit is geen race baan. Op den duur gaat die toplaag eraan." De hoogspringbedden vertonen brandplek- ken en messteken. „Ze kunnen veel te ge makkelijk op de bedden komen omdat de overkappingen niet zijn afgesloten. Er wordt uitbundig op feest gevierd." De tribune, die werd gebouwd bij de aan leg van de baan in 1940, staat op instorten. Veel houten zitbanken zijn gesloopt of weg gezaagd. Eromheen liggen bergen vuil. „Wat mij betreft mogen ze die tribune neer halen. Ik zie geen historische waarde in die aftandse bedoening. De club kan een grote opbergruimte op deze plek beter gebrui ken." Mattijs van der Heiden is beheerder van de kleedkamers. Hij komt juist langs voor een schoonmaakbeurt. „Wat ik afgelopen maandag in een kleedkamer aantrof, heb ik niet eerder meegemaakt. Overal lagen ka potte bierflesjes, de muren waren nat van de urine en er hing een vreselijke wietlucht. Er was nauwelijks tegenop te boenen." Hij vindt dat de onverlaten veel te gemak kelijk de atletiekbaan kunnen betreden. „De toegangshekken staan altijd open. La ten ze eens beginnen met grote sloten erop. En hogere hekken met prikkeldraad erop, want ze kunnen er nu zo overheen klaute ren. Dat die jeugd op de baan komt, is nog tot daar aan toe maar ze moeten niet de boel vernielen. En ik zeg je, het komt door de ouders. Die laten die kinderen veel te los. Als mijn zoon een nacht wegblijft, wil ik toch echt weten wat hij heeft uitgespookt. Maar tegenwoordig zal het ouders een zorg zijn wat hun kinderen uitvreten." De dienst sport en recreatie van de ge meente beheert de atletiekaccommodatie. Woordvoerder Tj. Edzes liet eerder deze week weten dat hermetisch afsluiten van de baan praktisch onmogelijk is. Hij sprak de hoop uit dat de jongeren vanzelf weggaan. Niettemin is de dienst wel geschrokken van de gebeurtenissen in het afgelopen week einde. Om te voorkomen dat er nog eens auto's op de baan komen, is bij de ingang een paal in het wegdek geplaatst. Van Venetiën zegt dat er maandag een gesprek is met de gemeente. „Dan moeten we maar eens knopen doorhakken. De club zal zelf ook een bijdrage moeten leveren. Wij moeten bijvoorbeeld beter opletten dat we de boel goed afsluiten. Maar de ge meente moet ook wat doen. De atletiek baan is heel belangrijk voor de schoolsport. Scholen wordt verzocht het terrein schoon achter te laten. Maar dan moet je het wel schoon kunnen aanbieden." DORDRECHT/LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De rechtbankpresident, F. Heij- nen, reageerde gisteren 'gefrus treerd' op het verzoek van de advocaat van de verdachten om nieuw getuigenverhoor in de Armex-zaak. Het onderzoek naar de Leidse bouwfraude-af faire loopt al sinds 1993 en de rechter wilde 'nu de wet gaan toepassen'. „Destijds is door de advocaat geen bezwaar ge maakt tegen de sluiting van het onderzoek, dus ik zie het nut van uw verzoek niet in", zei hij. Hoewel de advocaat van de verdachten, J. Leijendekker, op nieuw dertien getuigen wilde horen, stond de rechter uitein delijk acht nieuwe verhoren toe. Hij had na een lange schorsing wel begrip voor het argument van Leijendekker die de zaak pas twee weken onder zijn hoe de heeft en zich goed wil voor bereiden. „In het belang van een eerlijk proces voor mijn cliënt, wil ik meer informatie." De vorige advocaat van het tweetal, heeft zich in januari te ruggetrokken uit de zaak. Sinds 1993 heeft justitie haar handen vol gehad aan het on derzoek, zo bleek tijdens de zit ting. Tal van nieuwe feiten zijn aan het licht gekomen. De twee mannen uit Leusden en Har- dinxveld-Giessendam wier be drijven inmiddels failliet zijn, kregen een lange lijst aanklach ten te horen. Zo worden ze ver dacht van het vervalsen van re keningen voor een totaalbedrag van 1,2 miljoen gulden. Met dat geld zou bouwmateriaal voor de Annex worden gekocht maar dat is niet gebeurd. Daarnaast legde de officier van justitie hen omkoping van de ex-directeur van de universi teit ten laste. Bovendien heeft het tweetal een fikse belasting fraude - inkomsten- èn omzet belasting - achter hun naam staan. Ook zijn verschillende banken benadeeld voor een be drag van ongeveer 2,4 miljoen gulden. Dat geld was bedoeld voor een bouwkrediet voor de Annex. ABS Eurospan en Fibo- mij zijn een paar jaar geleden bovendien failliet verklaard. De twee mannen zouden daarbij 'bedriegelijke bankbreuk' heb ben gepleegd en 2,4 miljoen gulden aan de boedel hebben' onttrokken. Een van beiden, de ex-direc teur van ABS Eurospan, wordt bovendien uitkeringsfraude ten last gelegd. De voormalig directeur be drijfsvoering van de Leidse uni versiteit, die niet naar de zitting was gekomen, wordt verdacht van drie strafbare feiten: aanna me van steekpenningen, belas tingfraude en het bedriegen van banken die voor zo'n slordige 2,4 miljoen gulden krediet ver strekten. De verdachte verklaar de bovendien aan de belasting dienst dat hij in 1991 slechts 62.437 gulden verdiende. In werkelijkheid bedroegen zijn in komsten dat jaar meer dan twee ton. Inmiddels wordt de in het buitenland verblijvende man ook gezocht door verschillende schuldeisers: banken en fiscus. Hij is onlangs persoonlijk failliet verklaard en heeft acht ton schuld openstaan. Een van de aanwezige getui gen, aannemer J. Denier uit Rijsbergen, reageerde teleurge steld op het uitstel van de zaak. „Dit zijn allerlei smerige vertra gingstechnieken. Al die jaren is zaak op zaak gestapeld en die advocaat denkt dat hij slim is door uitstel te vragen. Ik hoop dat de drie verdachten uiteinde lijk veroordeeld worden. Als dat gebeurt, stellen wij de universi teit aansprakelijk voor de door ons geleden schade." De rechtszaak dient opnieuw op 20 augustus. Het lijkt elke dag erger te worden. Zaterdagnacht hielden jongeren bromfietsraces tot vier uur in de ochtend en gooiden ze een kleedkamer vol met kapotte bierflessen, een nacht later staken ze een container in brand en gooi den ze prullenbakken in het rond en maandagnacht re den ze zelfs met een auto over de aüetiekbaan. De leden van aüetiekvereniging Leiden Atletiek vinden dat er nu snel iets moet gebeuren aan de overlast van de grote groep jongeren die bijna elke nacht rondhangt in de Leidse Hout. De atletiekbaan in de Leidse Hout is de laatste tijd speelterrein voor vandalen. foto.lofkzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13