Speuren naar culinaire paddo's Smaak VRIJDAG 7 MAART 1997 157 HET WEE DOOR KLAAS KARSSENa.i. i Gisteren begon de dag met bewolking maar later op de dagv|V£ weer sprake van zon bij maxima van 10 tot 12 graden. Dat is voor de eerste decade van maart is circa 8 graden. Afgelopen nacht waren er eerst opklaringen maar later werd I weer bewolkt, al kunnen er vanmiddag en vanavond nog wat gen zijn. Vannacht en morgen hebben we eerst te maken me overtrekkend front en waaruit wat lichte regen zou kunnen v Maar het zal niet veel zijn en later op de dagen komen er wa klaringen. De maxima liggen rond de 12 graden, bij een mat noordoostenwind. Zondag wordt een mooie dag met veel zon en maxima van 1; graden. De wind draait naar oost en is matig, 3. Dit mooie w veroorzaakt door een hogedrukgebied dat in het weekeinde naar oost over ons land trekt. De luchtdruk kan bij ons tijdel pen naar meer dan 1040 hectopascal en dat is voor maart e waarde. Het maandrecord voor De Bilt dateert uit 1852 toeiI Volgende week ligt het hogedrukcentrum ten oosten van ons dat betekent voor ons land een paar fraaie lentedagen met het blijft droog. De wind is meest matig uit oost tot zuidoost maxima lopen op naar 14 tot 17 graden. Dat betekent dat w de week, uit de wind en in de zon, buiten kunnen zitten. Zo het voorjaar doet dat extra weldadig aan. Hoge temperaturei het voorjaar, dat gebeurt wel eens vaker. Maar wat nu opvalt lange periode met hoge temperaturen. In 1991 hadden we een recordzachte maartmaand met in Dl gemiddelde temperatuur van 8,8 graden. Op 6 en 7 maart t( selijk 16 tot 19 graden. Ook viel er toen in De Bilt op geen sneeuw en dat was sinds 1953 niet meer voorgekomen. ArenA Na een reeks van tegenslagen en een moeiza me aanlooptijd lijkt de ArenA nu alle ijzers in het vuur te hebben om het grote publiek de tragiek van het eerste uur te laten vergeten. Over de grasmat zal de media nooit uitge schreven raken, maar er zijn andere elemen ten die op dit moment extra worden belicht om eraan mee te werken dat het imago van het trotse stadion positief wordt aangescherpt. Omdat de liefde door de maag gaat is het niet zo uitzonderlijk dat ook Amsterdam Arena Culinair', een onderdeel van de RAI Catering service, dat binnen de ArenA verantwoordelijk is voor alles wat met eten en drinken te maken heeft, een extra duit in het zakje doet. Of liever gezegd, een flink aantal duiten, want horaca bedrijven binnen de ArenA is een immense op dracht. Op hoogtijdagen, als Ajax thuisspeelt, schat ik dat zo'n 3.500 personen tegelijk ge soigneerd aanschuiven in een van de vele res taurants. Afgezien nog van de vele verkoop punten waar alledaagse etenswaar te krijgen is. Zo is er de Panorama-lounge, bestemd voor de aandeelhouders, 't Hemeltje, een heuse kroeg met niet minder dan acht bars waar voorafgaande aan de wedstrijd een kop soep, een hamburger of bijvoorbeeld zuurkool op het menu staat. Verder het Serre-restaurant en het ArenA-restaurant, waar gezamenlijk ruim 230 couverts doorgaan. Soccerworld, een ruim opgezet café met entresol, dat binnen enkele weken geopend zal worden en gerund gaat worden door een aantal spelers. Een heel aparte plaats neemt de ABA-lounge en -club in van het Ajax Business Associates. Met van zelfsprekend een warme belangstelling voorde sportieve duels op het veld wordt in de ABA- club voor en na de westrijd ook op een crera- tieve wijze aan de inwendige mens gedacht. Hans Verhaaf die de leiding heeft van 'Am sterdam Arena Culinair', beschikt er over pri ma mensen, zoals executive chef Theo van Rensch, die vakkundig geassisteerd wordt door Marco Coppens wat betreft de a la carte- restaurants en door Oscar Huizing. Hij is be paald niet iemand die de ogen sluit voor ta lent van buitenaf. Hij heeft er dan ook een goede gewoonte van gemaakt om van tijd tot tijd chefs van toprestaurants in het land als gastkok aan te trekken. Al eerder kookte Cees Helder van het schitte rende restaurant Parkheuvel aan de Rotter damse Maas, was chefkok Bertus Liefting van Hostellerie De Hamert in het Limburgse Wel- lerlooi te gast en trad sterrenkok Tineke van Nieuwenhuizen van de Vergulde Wagen in Heemskerk aan. Mijn eigen chefkok Lucas Rive had recent het genoegen om in de prestigieuze ABA-club te koken, waarvoor hij door het ABA-bestuur persoonlijk was uitgenodigd. Een maand lang heeft hij de regie over de ABA-keuken, zonder overigens zijn thuisfront aan de Zeeweg in Over- veen tekort te doen. Al vanaf de eerste dag was er gelukkig applaus voor Lucas, die er daarmee indirect ook voor zorgde dat het business- to-business ele ment, wat in de ABA-gelederen een grote rol speelt, versterkt wordt. Maar hoe belangrijk dat ook is, u moet oprecht van mij geloven dat we als leden primair aanwezig zijn om de helden van de grasmat aan te moedigen. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemen- daal. HEINZ KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral in het zuidwes ten flink wat regen, in het noorden mogelijk eerst ook sneeuw. Mor gen later op de dag vanuit het westen op klaringen. Geleidelijk overal veel wind. Maxi ma rond 7 graden, in het uiterste noorden enkele graden boven nul. Zweden: Vandaag flink wat zon, maar een aantrekken- wind. Morgen vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. Middagtempe- ratuur rond 7 graden, in het noorden iets lager. Denemarken: Flinke perioden met zon. Morgen ook wat wokenvelden, maar vrijwel overal droog. Maxima oplopend .naar ongeveer 9 graden op morgen. Engeland, Schotla/id, Wales en Ier land: Vandaag vooral in Ierland en Schotland bewolkt en af en toe re gen. Ook veel wind. In zuidoost-En- geland opklaringen en op de mees te plaatsen droog. Morgen overal droog en meer zon. Maxima rond 10 graden, vandaag wat hoger. België en Luxemburg: Beide dagen fraai lenteachtig weer. In de vroege ochtend kans op mist. Middagtemperatuur oplo pend naar ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon en droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima oplopend naar ongeveer 15 gra den. Portugal: Meest zonnig en droog. In de och tend plaatselijk kans op mist. Mid- dagtempe rat uren rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Spanje: Droog en flink wat zon. In de och tend hier en daar mist. Middag temperatuur op de meeste plaat sen 20 graden of meer, in Andalu- siërond 25 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar soms hard nekkige wolkenvelden of mist. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 22 graden. Tunesië: Overgang naar wat wisselvalliger weer. Vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Maxima aan zee dalend naar rond 17 gra den. Zuid-Frankrijk: Overgang naar overwegend zonnig en droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Maxima oplopend naar ongeveer 16 graden in de om geving van Lyon tot 19 in het zui den. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Soms ook wat stapelwolken. Maxima on geveer 17 graden. Italië: In het noorden geregeld zon en overwegend droog. Naar het zuiden toe meer bewolking en vooral in Zuid-ltalië en op Sicilië kans op een regen- op onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Geleidelijk meer bewolking en kans op een (onweers)bui, vooral op Sar dinië. Maxima rond 16 graden. Malta: Vandaag eerst nog zon, maar gelei delijk meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur dalend tot ongeveer 16 graden op vandaag. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Morgen vanuit het noorden toenemende kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 12 graden in het noordoosten tot 15 in het zuiden. Morgen iets lager. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Fris met maxima dalend naar onge veer 10 graden rond de Dardanel- len tot 14 op Cyprus. Duitsland: Flink zonnig en droog. In de och- ZATERDAG 8 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Maan op 06.43 Maanfl Waterstand IJmuiden Hoog 02.48 15.07 02| Laag 10.55 ----- Weerrapporten 07 maart 07 station weer Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split c Stockholm c Warschau c Wenen i Buenos Aires c Casablanca i Johannesburg t Los Angeles c New Orleans c New York 2 Tel Aviv I Dl l IFre nd; l OE tend plaatselijk kans op end het noorden mo. wolkenvelden. Middagter rond 15 graden. Zwitserland: Overgang naar overwegej: weer. In de dalen kans Maxima rond 9 graden, r L//I omgeving van Locarno tot 13 graden. Tempe 2000 meter stijgend na $pi ven nul. Oostenrijk: Eerst nog wolkenvelden e wat regen en boven 15öD/l sneeuw. In de loop var opklarend. Morgen overal met zon en droog. In de gelijk mist. Maxima rond i8.c Temperatuur op 2000 m or^ veer min 2 graden. Polen: Beide dagen flink waiÖVin droog, 's Ochtends kans Middagtemperaturen roi den, in het oosten eerst i$Tu| Tsjechië en Slowakije: 17.5 Overgang naar flink 1 na'( droog weer. Plaatselijk pro mist. MiddagtemperatuiDNie graden. 19 Hongarije: Ma Perioden met zon, maarc vse wolkenvelden. Op de mei 21. sen droog. M iddagterflberl rond 9 graden. me 2.5C Heer Bommel en de Pikkin Ring OPGAVE Paddo's. Wat een vondst. Menig marketing manager moet watertanden van zo'n snelle bena ming. Helaas is hij nu stevig gekoppeld aan pad destoelen waarmee niet de maag, maar de geest wordt bediend. Tot voor kort groeiden de geest verruimende zwammetjes alleen in exotische lan den, nu lukt het ook in kwekerijen in Brabant. Paddestoelen laten zich over het algemeen niet of slechts moeizaam kweken. Wie weet wijzen de hallucinerende kaalkopjes nog de weg naar ver dere ontwikkeling van soorten paddo's waaraan culinair genoegen kan worden beleefd. De volop ingeburgerde, witte champignon wordt al anderhalve eeuw op grote schaal gekweekt. Het is inmiddels een totaal andere paddestoel gewor den dan de in het wild voorkomende weide champignon, die vroeger kampernoelje heette. Het gekweekte product heeft een tamelijk neu traal aroma. De kwekers zijn vooral uit op volu me; om geur of smaak bekommeren zij zich min der. Die populaire champignon heet dan ook vol gens voorlichters 'een maaltijdverrijker die overal mee combineert' en 'kampioen in veelzijdigheid'. Iets meer karakter toont het Limburgse neefje grotchampignon, dat ook wel mergelchampignon heet. Daarnaast kennen we de reuzenchampig- non en de kanstanjechampignon met zijn bruine hoed. Deze drie zijn wat vleziger en hebben abso luut meer geür en een vollere smaak dan de ge wone witte champignon. De kastanjechampignon heeft sinds kort een nieuwe nicht. Een nichtje uit Amerika, portabella. Typisch Amerikaans zwaarlijvig ook. Haar hoed meet wel twaalf centimeter. Het duurt langer om zo groot te groeien, zodoende kreeg de padde stoel meer geur en smaak. Portabella heeft een kleiner broertje, portabellini, met een hoedje van acht centimeter. Nichtje en haar broertje zijn, vanwege hun grote maten, ook in plakken gesne den te koop. Al deze paddestoelen groeien op een mengsel van stro en paardenmest. Dat spul wordt uitgebreid behandeld, opdat het niet meer stinkt. Witte champignons komen in een week of zeven tot wasdom en per seizoen oogst de kweker meer TOMPOES KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Aziatisch land; 5. dunne paal; 9. jongensnaam; 10. roem; 11. automerk; 13. Aziatisch land; 15. aartsbisschop (Lat. afk.); 16. inhoudsmaat; 18. cijfer; 19. wreed; 20. niet-geconsacreerde hostie; 22. gezel; 24. bezinksel; 26. struisvogel; 27. Spaanse uit roep; 29. peertje; 31. soort; 33. foedraal; 36. inkeping; 38. braakliggende akker; 40. vrou wenverblijf; 41. boom; 42. pape gaai; 44. Trans-Europa-express; 45. persoonlijk vnw.; 46. even als; 48. poste restante; 49. Spaanse eretitel; 50. eucharis tieviering; 52. gebaar; 53. che misch element. Verticaal: 1. meubelstuk; 2. ingenieur; 3. kloosterlinge; 4. populier; 5. rank; 6. invoerrecht; 7. klaar; 8. klein kind; 12. onaangenaam koud; 14. bijvoorbeeld (Fr. afk.); 15. jongensnaam; 17. doolhof; 19. soort Franse kaas; 21. getij- De portabella's (links). FOTO GPD de; 23. persoonlijk vnw.; 25. an ders genaamd; 27. grondsoort; 28. boom; 30. bevrijding; 32. aanleggen; 34. eetlust; 35. dat wil zeggen (Lat. afk.); 36. bazige vrouw; 37. smalle strook; 39. ri vier in Frankrijk; 40. bordspel; 43. dwarsmast; 46. dwaas; 47. Engelse titel; 49. dominee; 51. soortelijk gewicht. OPLOSSING CRYPTOGRAM kapers o-o-o- uitkomst d-j-s-p- zet—pro ye-a- normaal -p-i-k- vaart Heer Bommel maakte een ochtend wandeling en daarbij voerde zijn weg hem langs het buiten van de markies de Cantecler. Getroffen hield hij de pas in en wierp een blik vol ongeloof in het rond. Geen wonder! De eens zo fraaie haag die het gebouw omringde was geheel verwil derd. De luiken hingen klapperend aan de ramen, de klimroosranken kronkel den ongesnoeid langs de muren en overal tierde het onkruid. ,,Daar heb je het nu al!" mompelde heer Ollie. „Te veel praatjes zijn toch nooit goed." „Ollie, jong", zei mijn goede vader al tijd, „blijf eenvoudig en schep niet op. Daar heb ik mij aan gehouden - maar deze markies niet. Nu, het is hem er naar vergaan." Hij deed een stapje voorwaarts en wierp een nieuwsgierige blik over de uitgelopen haag. „Wat zou er gebeurd zijn?" hernam hij. „Joost zegt, dat de Cantecler vermist wordt. Hij is in weken niet teruggeko men, zegt hij. Nu, daar ziet het wel naar uit. De meester weg, het perso neel uit de hand gelopen en alle glorie vergaan. Ach ja, men komt het verste met eenvoud en degelijkheid." Heer Bommel trok zijn jas recht, wend de zich om en richtte zijn schreden naar Bommelstein, dat vreedzaam in de ochtendzon lag. „Het is toch prettig om een heer te zijn", prevelde hij glimlachend. „Geld op de bank, een goed onderhouden huis met een fraai gazon en alles wat men maar wensen kan. Zo'n markies is toch maar een arme tobber, als ie mand begrijpt wat ik bedoel. Ik bedoel; wie weet wat er met hem gebeurd is? Eigenlijk zou ik hem moeten helpen als hij in moeilijkheden verkeert..." De smakelijke gele oesterzwam. FOTO CPD dan twintig kilo per vierkante meter. Nederland is een belangrijke producent van champignons en de paddestoelenboeren concurreren elkaar dood. Daarom profiteren consumenten van de lage prij zen. De oesterzwam geniet al zo'n tien jaar een grote populariteit in onze keukens. Net als de champig non is ook deze paddestoel nog wel te vinden in de Nederlandse natuur. De oude natuurkenner Jac. P. Thijsse omschreef hem in 1929 zo: „Hij groeit zoowel op levende zieke boomen als op doode stammen en komt daar in grote waaiervor mige massa's te voorschijn; de steel zit aan den kant van den hoed, vlak in den stam. De hoed is bleekgrijs, soms heel mooi lavendelkleurig, ook wel donkerder en met bijzonder mooi gekrulden rand". Gekweekte oesterzwammep groeien niet op hout, maar op een onderlaag van gehakseld stro met water. Hun kleurenpalet is recent zelfs uitgebreid. We kunnen de gewone lichtgrijze kopen en er zijn ook wel eens lichtbeige exemplaren. Sinds kort kweekt men op kleine schaal een roze en een gele variant, die iets pittiger smaken. De hoedjes zijn kleiner en kwetsbaarder. De derde ook in ons land grootschalig gekweekte paddestoel heet shii-take. Jawel, die komt uit Ja pan. Op een mengsel van eikenzaagsel, gehakseld tarwestro en water doet de oosterling het hier voorspoedig. Shii-takes hebben een grijsbruin tot roodbruin hoedje en smaken lekker kruidig. Een sinds kort in ons land gekweekt Japannertje is enoki. Die heeft een lange steel en een klein geel hoedje. Uit eveneens kleinschalige teelt zijn er twee paddestoelen die op elkaar lijken: de fra giele bundelzwam en de iets forsere clam shell. Ook fluweelpootje en elfenbrood zijn soms ge kweekt te koop. En misschien komen over een tijdje wel gekweekte cantharellen beschikbaar. De wilde paddestoel laat zich helaas maar moei lijk temmen. Wetenschappers werken eraan. Wie daar meer over wil weten, moet eens een bezoek brengen aan De Paddestoelentoren Het Rondeel in Nijmegen. Dat is een museumpje waar ook ge kweekt wordt. In mei en juni, en van september tot half december is het voor publiek geopend. Wel eerst even bellen: 024 - 36 10 15 5. Onze kwetsbare Nederlandse natuur leent zich niet meer voor goedbedoelde paddestoelenstro optochten. Helaas zijn al heel wat soorten uitge storven. Dus als we wilde bospaddestoelen willen eten kunnen we ze beter kopen. Die exemplaren komen uit arme buitenlanden met een nog steeds rijke natuur. Vers is dat lekkers niet het he le jaar verkrijgbaar, maar gedroogd lukt het altijd. De prijzen zijn flink wat forser dan voor zo'n doosje witte kweekchampignons. Gelukkig heb ben lekkerbekken dat er graag voor over. Sinds een maand of wat zijn er ook diepgevroren bospaddestoelen op de markt. Cantharellen, eek hoorntjesbrood en nog prijziger morieljes. In de- licatessenwinkels en bij sommige poeliers ligt dat gastronomische genoegen in speciale diepvries- kasten uitgestald.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10