culti jur& Kunst Eindelijk Willy Alberti-museum !1 De knaapjes van Louis van Gaal UirScHIfTfP-s 'De banaan' en andere 30x30- kunst Rijksmuseum koopt twee 17e eeuwse schilderijen Meidengroep Beltane: hakken en feesten NDERDAG 6 MAART 1997 941 7 JAN RIJSDAM, 071 -5356444 den ld |f fc oncert Ramses Shaffy gaat door keri^DENRamses Shaffy is hersteld van de luchtweginfectie die Isra m eerder deze week verhinderde zijn solo-rentree te maken de Nederlandse podia. Het concert dat morgenavond ge- md was in de Leidse Stadsgehoorzaal gaat zeker door, zegt he n woordvoerder van producent American Songbook Produc- ns. Shaffy heeft gisteren weer gerepeteerd met zijn begelei- reenngszangeressen Martine Grünwald, Rolinha Kross en Manuela mp en het zeskoppige orkest. Het concert in Leiden is het eer- in de Shaffy-tour. De premie're, die deze week werd geannu- •rd, zal nu hoogstwaarschijnlijk plaatsvinden op zondag 23 aart, in het Luxor Theater in Rotterdam. ogrammering Pinkpop bijna rond ïwuk De festivalaffiches en -shirts van de 28e editie van Pink- p kunnen bijna worden gedrukt. Gisteren maakte organisator Yjn Smeets achttien nieuwe namen bekend waardoor nu in to- dertig bands op de rol staan. Daaraan worden er nog vijf tgevoegd. Smeets noemde gisteren de volgende namen: Korn, th Orton, The Roots, Death in Vegas, Cooler than Jesus, Place- Lamb, Faithless, System 7, Osdorp Posse, Descendents, Tool, verchair, Supergrass, The Gathering, Reef, Red Snapper, Skik. imen die al in een eerder stadium naar buiten kwamen zijn: votive, Beck, Bush, dEUS, Kula Shaker, The presidents of the USA, gpgjounting Crows, Nada Surf, Morphine, The Fun Lovin' Crimi- Tls, Tracy Bonham en Johan. Pinkpop is dit jaar op 17,18 en 19 grossing Border naar Congresgebouw haag» Het Crossing Border Festival verhuist nog dit jaar ar het Congresgebouw in Den Haag. Het meerdaagse festival oogt de belangstelling voor poëzie, literatuur en muziek onder tancjngeren aan te wakkeren. De laatste jaren werd het gehouden verschillende theaters aan het Spui in het residentiële stads- rt. Het festival groeide echter uit zijn jasje en verkast daarom ar het Congresgebouw dat meer buiten het centrum gelegen Crossing Border is dit jaar op 11,12 en 13 september. I tro ;h ma. irque du Soleil blijft langer den in zeven landen. Alegria, dat letterlijk vervoe ring, vreugde of extase betekent, is de achtste productie van Cir que du Soleil. De voorstelling ging bijna drie jaar geleden in Montreal van start. Na een tour nee van twee jaar in Noord- Amerika, trok de karavaan naar Japan waar de artiesten zes maanden optraden jn het Yoyo- gi Stadium. De show was tot eind vorig jaar in Hong Kong te zien. Ale gria trok inmiddels meer dan 2,5 miljoen mensen. terdam anp ïieti lue du Soleil, het gezelschap Canada dat theater met cir- s h,s combineert, blijft een week ger in Amsterdam. De bijna .000 kaarten voor de nieuw- om voorstelling Alegria zijn ^iktisch uitverkocht. Door de 21, lenging zijn 20.000 extra rten beschikbaar, e voorstelling, die vandaag Amsterdam zijn Europese 'nl mière beleeft, blijft daar tot gis! met 3 mei. Daarna volgt een vai opese tournee langs elf ste- Twaalf jaar na zijn dood is het dan eindelijk zover. Willy Alberti heeft zijn ei gen museum in Amster dam. In het bijzijn van we duwe Ria, dochter Willeke en zoon Tonny verdrong een grote schare belang stellenden zich gisteren voor het eerst rond de re likwieën van de Amster damse zanger. amsterdam berrit de lange Al vele jaren was een grote schare fans het erover eens: Willy Alberti verdient een muse um. Tot nu toe was de plaquet te in de gevel van de Westerkerk het enige dat in Amsterdam nog aan de in 1985 overleden volks zanger herinnerde. Vele initia tieven voor een museum wer den in de jaren na zijn dood ontplooid, maar die lieden alle maal op niets uit. In het Amsterdamse Hem Hotel werd uiteindelijk een ge schikt onderkomen gevonden voor het Willy Alberti Museum, met aangrenzend een heuse Willy Alberti-zaal. In het muse um prijken tal van voorwerpen die aan Alberti's glorietijd doen herinneren: gouden platen, fo to's, persoonlijke snuisterijen, platenhoezen, krantenartikelen, contracten met platenmaat schappijen en zelfs kledingstuk ken. „Heb ik het toch voor mekaar! glundert weduwe Ria, die blij is dat zij eindelijk de spullen van haar alom geliefde echtge noot uit de kluis kon halen. Ja renlang heeft zij geijverd voor een museum voor haar man, die door heel Nederland nog al tijd een grote schare bewonde raars heeft. Vorig jaar sloeg zij de handen ineen met Hans van Oort, zelf ooit zanger en danser en nu voorzitter van de Stich ting Vriendenclub Willy Alberti, en begonnen de plannen einde- Ria Alberti pinkt een traan weg in het nieuwe museum ter ere van haar echtgenoot Willy Alberti. Naast haan Tonny en dochter Willeke. foto gpd lijk vaste vormen aan te nemen. Van Oort: „Na twaalf jaar gaat eindelijk een langgekoesterde wens van Ria in vervulling. Nu het museum er is, zal Ria er regelmatig te vinden zijn. „Ik ben er in elk geval elke dinsdag om de bezoekers uitleg te ge ven, want er hangen geen tek sten bij. Ik ben immers de enige die de herkomst en de beteke nis van al die spullen kent." Ook dochter Willeke is 'ape trots' op haar vaders museum. „Het is een heel emotioneel moment. Ik denk nog elke dag aan mijn vader. Hij was een uniek mens, ik heb nog nooit iemand anders zo horen zingen als hij. Maar ik héb me voorge nomen: ik ga niet huilen bij de opening. Ik wil geen tranen, maar blij zijn". Fans De familie Alberti werd nadat Ria het lint doorknipte door een grote schare vrienden en fans gelukgewenst. Onder hen waren onder anderen Hans van Willi- genburg, Benny Neyman en Pe ter Post. VLIEGWERK Dachten we dat die hausse met Ajax-pro- ducten eindelijk over was, komen er weer een stel mafkezen, opererend onder de naam Sprint Licenties, met de Ajax-kleer- hanger op de proppen. De Ajax-kleerhanger, pfff, waar halen ze het in vredesnaam vandaan??? Geen truttiger voorwerp in huis te vinden of het moet een kleerhanger zijn. Een knaapje, zoals dit hulpje in de huishouding vroeger ook wel werd genoemd. Slim ook van de club om het product Ajax aan zoiets onbenulligs te koppelen als een knaapje. Je ziet ze meteen voor je ook - de knaapjes van Van Gaal. Even kunstig als-verrassend uitgevoerd in rood en wit en gepresenteerd door - wie anders - de onvermijdelijke broertjes De Boer. Van wie Frank op de bij behorende pr-foto nog een manmoedige poging doet om de schijn op te houden dat dit handzame hangertje een hoger doel dient. Bij broer Ronald daarentegen straalt het ongeloof er vanaf. Je ziet hem denken: dat-ie moet opdraven voor zoiets onbenul ligs. Maar ja, hij kan het ook niet helpen, hij is maar gestuurd. Het knullig opgestelde persbericht ('de kleerhangers zijn afwasbaar en anit-slib' - jawel het staat er echt) meldt verder: 'Ook voor de niet Ajax-supporter is deze kleer hanger erg praktisch voor het gebruik!' Ja, dank je de koekkoek. Natuurlijk is willekeurig welke kleerhanger praktisch voor het gebruik. Daar is het na melijk een kleerhanger voor. ad van kaam Toen ik in mijn eentje op kamers ging wilde ik meer uitgaan en meer mensen leren kennen. Dat was in '95. Nu ga ik altijd in mijn eentje naar het LVC. Daar kom ik toch ge- noeg mensen tegen die ik ken. Ik ben eerst lid geworden van de decor- ploeg en later ben ik achter de bar gaan werken. Het is heel leuk om te zien wat er zich zo alle maal afspeelt voor zo'n bar. Je kent alle roddels, je ziet hoe mensen langzaam dronken worden en hoe iedereen indruk probeert te maken op el kaar. Als ik eens een keer grote bek van een klant krijg geef ik gewoon een grote bek terug. Over het algemeen heb ik geen last van de klan ten. Misschien komt het ook een beetje door mijn postuur. Voor een meisje ben ik nogal lang en dat maakt een beetje indruk op mensen. Een keer op een verjaardagsfeestje had ik het met een paar vriendinnen over lang zijn. De een kende een paar lange meiden en iemand anders kende er ook weer een paar. Dus hadden we binnen no time de 'Club Van Lange Dames' opgericht. Het stelt niet zo veel meer voor hoor, maar vroeger gingen we wel eens met z'n tienen stappen. Het trekt nogal wat bekijks, zo'n groepje van tien wijven, dat boven alles uitsteekt. Je hoort wel eens mensen lachen en één keer reageerde een man agressief. Meestal krijg je geen opmerkingen recht in het gezicht. De meesten willen ook geen ruzie met tien van die meiden boven de 1.80 meter. Voor delen? Nee, niet echt. Iemand vroeg eens of ik eerder aan de bar wordt gehol pen. Nou, dat is me nog nooit overkomen. En als het gebeurt, heb ik toch zoiets van: 'Joh, help dat kleintje eerst ejfe'. J NAAM: Susanne van Birgelen LEEFTIJD: 25 jaar BEROEP/OPLEIDING: studente pedagogiek/part time barvrouw WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: LVC TEKST:PABLO CABENDA; FOTO: HIELCO KUIPERS De opening van het museum werd luister bijgezet met de presentatie van een dubbel-cd met de grootste successen van Alberti, die werd geboren als Careltje Verbrugge. Het verza- melalbum telt veertig nummers, waaronder uiteraard duetten met dochter Willeke, Johnny Jordaan en André Hazes, maar ook met vijf nummers die nog nooit eerder op plaat gezet zijn. John de Mol sr., vriend van de familie en ex-schoonvader van Willeke, overhandigde het eer ste exemplaar aan Ria. „Willy 'De banaan', al dan niet pel- baar, iedereen kent hem. De ti tel van de eerste plaat van de Velvet Underground, simpelweg 'Velvet Undergound Nico', spreekt heel wat minder tot de verbeelding dan die wereldbe roemde hoes. Andy Warhol ont wierp hem, en de lp-hoes is zelfs in een beperkte oplage ver schenen met een banaan die ook nog eens te schillen is. Het Rotterdamse Museum Boij- mans Van Beuningen exposeert van 15 maart tot 25 mei 'De ba naan' en andere platen- en cd- hoezen, die illustratief zijn voor (het ontstaan van) de Ameri kaanse popcultuur. Zo zal de wereldberoemde hoes van War hol te bewonderen zijn samen met hoezen die hij voor Paul Anka, Diana Ross en John Cale ontwierp. Behalve kunstwerkjes van 30 bij 30 cm gemaakt door gelouterde namen als Warhol of Rauschenberg en Goldstein, zijn ook hoezen te zien van bands als Sonic Youth en Black Flag, ontworpen door minder bekende kunstenaars. Kortom: de Amerikaanse popgeschiede nis, van 'underground' tot 'hardcore' in plaatjes. Of bij de plaatjes ook de plaatjes te horen zijn is nog onduidelijk. Alberti was de meest populaire en meest geliefde zanger van Nederland", zei de Mol. „Er is nooit iemand die de Westerkerk mooier heeft bezongen dan hij. Deze grote kleine man wordt nog steeds op handen gedra gen". Willy Alberti Museum, Hem Hotel, Voorburgstraat 250 te Amsterdam. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag van 12.00 tot 16.00 uur en elke eer ste zondag van de maand van 12.00 tot 16.00 uur. Kans terugkeer Königscollectie stuk kleiner moskou gpd De kans dat ons land de ver maarde kunstverzameling die bekend staat onder de naam Königscollectie terug krijgt van Rusland, is weer kleiner geworden. De Russi sche Federatieve Raad, een soort Senaat, nam gisteren zonder tegenstemmen een wetsvoorstel aan waarin staat dat de in de oorlog op de na zi's buitgemaakte kunst schatten Russisch blijven. Eerder had de Doema, het parlement, zich al tegen te ruggave uitgesproken. Er rest nu nog slechts een kleine hoop voor de vaderlandse kunstminnaars. President Boris Jeltsin heeft namelijk het laatste woord. Pas na zijn handtekening is deze door de Russische, Duitse en Ne derlandse regering bekriti seerde wet van kracht. Vice- minister van cultuur Zjivkoj riep Jeltsin op niet te teke nen. „De regering en het mi nisterie voor cultuur menen dat de problemen over deze kunst niet kunnen worden opgelost door een wet die schadelijk is voor de Russi sche positie bij de lopende onderhandelingen", zei hij. De Duitse regering heeft al diverse malen een beroep gedaan op Jeltsin om de kunst terug te geven. Maar de meeste Russen zien de schatten als compensatie voor Russische kunst die door de nazi's is vernietigd of buitgemaakt en voor het im mense leed dat de Sovjetbur gers tijdens de oorlog is aan- Het gaat alles bij elkaar om honderdduizenden stukken kunst met een onschatbare waarde. Daaronder ook de door ons land geclaimde Kö nigscollectie. amsterdam anp Haag als Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam pro beerden tien jaar geleden al het schilderij te kopen. Dat lukte niet omdat de veilingprijs bij Christie's in Londen te hoog was. De koper, die het eind ja nuari weer via Christie's van de hand deed, betaalde er 1,2 mil joen gulden voor. Het was ge schat op 200.000 gulden. De kruisdraging van Jordaens (1593-1678) is volgens het mu seum bijzonder omdat het is gemaakt voor een kerk in Am sterdam: de katholieke schuil kerk Sint Franciscus Xaverius oftewel De Krijtberg aan het Singel. De kerk werd in 1654 in gebruik genomen. In de jaren daarna bestelde het kerkbestuur verschillende schilderijen voor het hoofdaltaar, waaronder de Kruisdraging (1655-1660). Vlaamse schilders kregen wel vaker opdrachten uit de Noor delijke Nederlanden. De pro testant Jordaens werkte ook mee aan de decoraties van het Amsterdamse stadhuis, het hui dige Paleis op de Dam. Ook maakte hij schilderijen voor Huis ten Bosch. et Rijksmuseum in Amsterdam heeft twee zeventiende-eeuwse schilderijen gekocht, van Karei Dujardin en Jacob Jordaens. Het museum verwierf de bijbel se voorstelling van Dujardin (1622-1678) op een veiling van Christie's in New York voor 900.000 gulden. De kruisdraging van de Vlaming Jordaens was al in het museum als langdurige bruikleen van kunsthandel Noortman. De aanwinsten zijn vanaf 6 maart in de Eregalerij van het museum te zien. Het Rijksmuseum heeft enke le portretten en zogenoemde italianiserende landschappen van Dujardin, maar bijbelse voorstellingen ontbraken tot dusver. De Paulus geneest de kreupele man te Lystra (1663) illustreert een passage uit de Handelingen der Apostelen. Het werk is volgens Het museum te vergelijken met de Bekering van Paulus in de National Gallery. De genezende Paulus was tus sen 1894-1912 te zien in het Mauritshuis, als bruikleen van de toenmalige eigenaar. Zowel het Mauritshuis in Den Leidse moeders kunnen hun zonen zater dag 15 maart beter thuis houden want dan komt Beltane in Muziekhuis M123 spelen. Beltane is een onvervalste 'meidengroep', bestaande uit de Rotterdamse zussen Anne- marie (bas en zang) en Fleur (gitaar) en de Schagense slagwerkster Bonny. De drie spe len metal, een genre waarin weinig meiden groepen actief zijn. Woordvoerster Anne- marie belooft een 'toffe avond'. Het credo zal 'hakken en-feesten' zijn. „Gewoon een goed concert," zegt ze erbij voor de mensen die niet begrijpen wat ze bedoelt. Beltanes credo staat op gespannen voet met de teksten van de nummers, waarvoor Annemarie verantwoordelijk is. De inspira tie hiervoor put ze uit haar eigen belevenis sen. Ze zegt dat ze oog heeft voor maat schappelijke misstanden. De muziek van Beltane is een ideale uitlaatklep. Annemarie en Fleur spelen al sinds hun tienerjaren in meidenbandjes. „Op een ge geven moment bleven we met z'n tweeën over. We hebben toen zo'n beetje heel Rot terdam volgeplakt met briefjes dat we een drummer nodig hadden, maar er volgde geen reactie. Een van de briefjes kwam op een drumschool in Scheveningen te hangen en kwam zodoende onder ogen van Berry, die net uit haar death metal band was ge zet." Berry bleek in zowel muzikaal als sociaal opzicht bij Beltane de juiste vrouw op de juiste plaats. Alleen geografisch deugde ze niet. „Ze moest telkens met de trein van het Noord-Hollandse Schagen naar Rotterdam, een gigantisch pokkenend. Gelukkig heeft ze inmiddels een auto." Dat Beltane een meidenband is, heeft voor- èn nadelen, zegt Annemarie. Mooi meegenomen is dat Beltane geen noot hoeft te spelen om de aandacht te trekken van het metalpubliek, dat overwegend van het mannelijk geslacht is. „Nadeel is dat on ze muziek niet altijd serieus wordt geno men. Wij moeten extra ons best doen om te bewijzen dat we niet alleen om naar te kij ken zijn." Met de cd die Beltane later dit jaar (in eigen beheer) wil uitbrengen, denkt Annemarie daarvoor het definitieve bewijs te leveren. wim koevoet Tweede lustrum Toneelgroep Amsterdam amsterdam anp Toneelgroep Amsterdam (TGA) viert het tienjarig bestaan met de honderdste voorstelling van Liefhebber. De voorstelling op 26 maan in de Stadsschouwburg in Amsterdam is gratis toegankelijk voor iedereen die op die avond één van de drie voorstellingen van het gezelschap bezoekt ('Een Franse zanger' in Bellevue, 'Kroon jaar' in het Transformatorhuis en 'Masterclass' in de Stadsschouw burg). Op 26 maart is het precies tien jaar geleden dat TGA zich voor het eerst aan de buitenwereld presenteerde met Waarom...Daarom. Aan die eerste productie deden mee artistiek leider Gerardjan Rijn- ders, Jan Ritsema en Cox Habbema, de toenmalige directeur van de schouwburg. concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 Serie Meesterplanlsten 1996-1997 Radu Lupu, plano: werken van Barlók, Schumann (Arabeske en Waldszenen en Schubert (Sonate in G, D894 'Fantasie1) ,CJP/PAS-6SOxntdcwn(45,-;2erangl" net muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 istprogrammering H Batsheva Dance Company rr dl 11do 13 Shaanxi Qin Opera Troupe met A West Lake Tragedy vr 14 mrt. Een unieke kans om de lyrische kanten van de Chinese

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7