Israël: Geen terugtrekking Westoever. rn HALFORDS Buitenland Sz Sollicitatieklachten? Vlore maakt zich op voor de strijd Ouders van Loubna lang aan het lijntje gehouden Turkse premier geeft toe aan eisen van lege Zaïre steunt vredesplan VN DONDERDAG 6 MAART 1997 _JNC Israël kort op Holocausthulpgroep Jeruzalem De Israëlische regering gaat flink korten op de subsi die aan het AMCHA, de enige hulpgroep in het land voor overle venden van de Holocaust. De vrijwilligersorganisatie geeft Holo caust-overlevenden psychologische steun. De bezuinigingsope ratie heeft een storm van kritiek losgemaakt. „Gênant voor de staat Israël", aldus AMCHA-directeur Lemberger. President van Guyana overleden Georgetown De president van Guyana, Cheddi Jagan, is op 78- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Washington overleden. Jagan was drie weken geleden met hartklachten opgenomen. De linkse Jagan leidde Guyana sinds oktober 1992, nadat hij de eerste de mocratische verkiezingen in een kwart eeuw in de vroegere Brit se kolonie had gewonnen. Voorwaardelijk voor DDR-grenswachten berlun Een rechtbank in Berlijn heeft een lid van de grenspoli tie van de voormalige DDR tot 21 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. Een ex-collega van de man kreeg twintig maanden voorwaardelijk opgelegd. Beiden werden schuldig bevonden aan de dood van de 17-jarige scholier Peter Fechter bij de Berlijnse Muur in 1962. Duitse toeristen ontvoerd in Jemen sanaa» In het zuid-oosten van Jemen zijn zeven Duitse toeristen ontvoerd. Dat maakte het Duitste ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend. De zeven motorrijders zijn door een nog onbekende groep ontvoerd. In een telefoontje aan de plaatselij ke autoriteiten eisten de ontvoerders een losgeld van twaalf mil joen mark (ruim dertien miljoen gulden). BB moet ex-echtgenoot betalen parus Brigitte Bardot en haar uitgever zijn gisteren veroordeeld tot betaling van 250.000 franc (bijna 80.000 gulden) aan een van haar ex-echtgenoten en haar zoon. De rechtbank oordeelde dat de voormalige filmdiva inbreuk heeft gemaakt op beider privéle- ven in haar vorig jaar verschenen memoires. Bardots tweede echtgenoot Jacques Charrier en haar enige zoon, Nicholas Char- rier, hadden tien miljoen franc geëist. Veerboot strandt voor Zweedse kust Stockholm De veerboot Seawind is gisteren op een van de vele eilanden voor de kust van Stockholm gestrand. Het schip, dat was vertrokken uit het Finse Turku, had 135 mensen aan boord. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Het schip, eigendom van de re derij Silja Line, liep bij rustig weer vast bij het eiland Mjoelkoe. Het is nog onduidelijk hoe groot de schade aan het schip is. Kleinzoon Attlee stapt over naar Major londen Het onafhankelijke Britse Hogerhuislid lord Attlee, kleinzoon van de eerste Britse Labour-premier na de Tweede Wereldoorlog, Clement Attlee, heeft zich gisteren aangesloten bij de Conservatieven. Attlee lichtte zijn stap toe door te zeggen dat de Conservatieve regering gelijk heeft 'waar het de economie en Europa betreft' en dat Major de enige man is 'die de Grondwet zal verdedigen en het uiteenvallen van het Verenigd Koninkrijk zal voorkomen'. Hubble vertoont al weer kuren Washington De Hubble ruimtetelescoop vertoont kuren, ruim twee weken na een opknapbeurt door astronauten van het Ame rikaanse ruimteveer Discovery. De nieuwe instrumenten STIS en de Nicmos (die zoekt naar zwarte gaten) doen eigenaardig wan neer de Hubble door een gebied met hogere straling vliegt. De apparaten behoren dan het verzamelen van data te staken om daarna weer automatisch in te klikken op hun doel. Maar in plaats daarvan vallen ze helemaal uit en moet het vluchtlei- dingscentrum de toestellen weer in werking zetten. Veel problemen met borstvergroting Washington Van de Amerikaanse vrouwen die een borstvergro ting met silliconen hebben ondergaan, heeft 24 procent proble men gekregen. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek in het New England Journal of Medicine. De Amerikaanse onderzoekers volgden gedurende zeven jaar 749 vrouwen die de esthetische operatie hadden ondergaan. Het onderzoek sluit nauw aan bij een eveneens gisteren gepubliceerd onderzoek in het Britse medische tijdschrift The Lancet. Militairen vertrekken alleen als Palestijnen kantoren in Oost-Jeruzalem sluiten i P Associated lensten RTR< Israël wil de afgesproken militaire terugtrekking van een deel van de Westelijke Jor- daanoever niet uitvoeren voor de Palestijnen een aantal instituten in Oost-Jeruzalem opheffen. De instituten hebben vier dagen de tijd om vrijwillig hun werkzaamheden te beëindigen. Doen ze dat niet, dan komt de politie in actie. tel aviv ad bloemendaal correspondent Volgens het met de Palestijnen bereikte akkoord moet Israël morgen de eerste fase uitvoeren van een terugtrekkingsoperatie op de Westelijke Jordaanoever. Elektrische verf als verwarming ruswuk anp Franse ingenieurs hebben een elektrische verf ontwikkeld, waarmee huizen kunnen wor den verwarmd. Radiatoren en kachels raken uit de tijd, de verwarming schilder je in de toekomst op de muur. Volgens de uitvinders kan de energie besparing oplopen tot dertig procent. De door het Franse bedrijfje Renaudin ontwikkelde verf is halfgeleidend en wordt ge woon met een kwast of roller op de muur aangebracht. Des noods kan er daarna een be hangetje over. Een accu van twaalf volt of een zonnecel is genoeg om de wanden te ver warmen. De temperatuur van de verf kan volgens een bericht in het Technisch Weekblad oplopen tot 120 graden, maar twintig graden is normaal gesproken genoeg voor een behaaglijke warmte. Fransen vinden grote schat aan dinosauruseieren Paleontologen hebben in de buurt van het Zuid-Franse Montpellier een groot aantal di nosauruseieren gevonden. Het gebied waar de vondst een jaar geleden is gedaan, strekt zich over 25 vierkante kilometer uit en behoort daarmee tot Euro pa's grootste vindplaatsen van dino-eieren. De eieren liggen verspreid over een gebied dat in het tijd perk waarin de dinosaurussen leefden, het mesazoïcum, ver moedelijk een tropische vlakte was. Met zijn vele rivieren en meren was het gebied aantrek kelijk voor dinosaurussen, die er speciaal naartoe kwamen om eieren te leggen. Er zijn geen beenderen gevonden, maar ver moedelijk bevatten enkele eie ren foetussen. W n Werkgelegenheid. Dit is een uitnodiging van het n van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om sollicitatieklachten te melden. Bi| de meeste sollicitaties verloopt alles keurig. In sommige gevallen echter niet. Bent u in de afgelopen drie jaar naar uw idee onterecht afgewezen? Of bent u bij een sollicitatie niet correct behandeld? Bel dan het Meldpunt Sollicitatieklachten. Om welke klachten kan het gaan? U hebt aanwijzingen onterecht te zijn afgewezen op grond van uw leeftijd, of omdat u vrouw of buitenlander U solliciteerde wel, maar kreeg nooit antwoord. U hebt aanwijzingen onterecht te zijn afgewezen vanwege een handicap of ziekte. Ze vroegen of u van plan was zwanger te worden. Achter uw rug om werd navraag gedaan bij uw huidige werkgever. De functie-eisen bleken anders dan in de advertentie stond. Waarom een meldpunt? Het ministerie wil klachten verzamelen om knelpunten rond solliciteren boven tafel te krijgen. Vervolgens gaat het ministerie samen met werkgevers- en werknemersorganisaties bespreken hoe deze klachten in de toekomst zoveel mogelijk voorkomen kunnen worden. En hoe eventuele klachten voortaan beter opgevangen kunnen worden. Belangrijk: Uw anonimiteit wordt gewaarborgd. Het gaat om klachten van de afgelopen drie jaar. Het meldpunt is van 18 januari tot 15 maart bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 uur en 21.00 uur. Bel gratis 06 - 0223 285. Dove of slechthorende mensen kunnen het meldpunt bellen via het nummer 0900-8410 (vermeld erbij dat het nummer van het meldpunt gratis is!). Zorg dat uw klacht wordt gehoord! Bel het Meldpunt Sollicitatieklachten: 06 - 0223 285 „We willen ons aan onze afspra ken houden, maar we staan op wederkerigheid van de kant van de Palestijnenzei premier Netanyahu's adviseur Bar-Ilan gisteren. De PLO-vertegenwoordiger in Oost-Jeruzalem, Fayal Husseini, noemt de sluitingsorders 'een moedwillige provocatie'. Hij voorspelt 'een explosie', maar zei ook dat de Palestijnen pro beren het vredesproces te red den door Israël en andere lan den te vragen er alles aan te doen om te voorkomen dat de plannen worden uitgevoerd. De vier Palestijnse instituten die gisteravond een sluitingbe vel ontvingen, zijn het Cartogra fisch Centrum, de Club voor Gevangenen, het Centrum voor Kleine Zakelijke Projecten en het Islamitisch Comité voor de Strijd tegen Nederzettingen. Volgens de Palestijnen heeft geen van de vier instituten iets te maken met de Palestijnse Au toriteit, zoals Israël beweert. De internationale kritiek op de jongste Israëlische stappen duurt voort. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie voor buitenlandse zaken noem de de sluitingsbevelen 'heel moeilijk te begrijpen'. In Israël wordt algemeen aan genomen dat de sluitingsorders verband houden met de discus sie in het kabinet over de om vang en de aard van de eerste terugtrekkingsfase. Vanavond bespreken de ministers die kwestie en sommigen hebben aangekondigd dat ze zul] treden als Netanyahu nie op het door hemzelf b principe van 'wederkei Dat wil zeggen dat Isi verplichtingen volgens akkoorden alleen moet ren als de Palestijnen doen. De Palestijnse Ai mag volgens de overeen^ alleen officiële kantoren in de autonome gebieden de de hen Luchtafweergeschut op de daken, barricades in de straten Albanese leg» sluit steden vi buitenwereld TIRANA EFE-DPA-AFP-Rtr ■Qswu :rd, li Rebellen zwaaien met hun wapens vanaf een op het leger buitgemaakte tank in de heuvels rond Sarande. FOTO REUTERS GEORGE KARACHALIS tirana-vlore dirk mellema „De mensen hier in Vlore denken dat ze niet kunnen sterven. Ze wanen zich onover winnelijk", zegt Nadia, vrouw van een za kenman in het door het Albanese leger om singelde Vlore. „De dag begon hier heel ru moerig. Kwajongens schoten uit baldadig heid in de lucht, handgranaten werden tot ontploffing gebracht. Toen kwamen er ge ruchten op gang dat het leger in drie steden ten oosten van Vlore verschrikkelijk huis hield. Regeringssoldaten zouden plunderen en vrouwen verkrachten. Ik weet niet of dat waar is." „Er zijn hier in Vlore ook mensen, die er belang bij hebben dergelijke geruchten te verspreiden. In ieder geval komen we in een strijdlustige stemming. Op de daken werd luchtafweergeschut geplaatst en in de stra ten werden barricades opgeworpen", aldus Nadia. „Het verzet hier in Vlore is inmiddels be ter georganiseerd. Er is een soort rooster opgesteld zodat de barricades en andere strategische punten voortdurend bemand zijn. We moeten afwachten hoe die mensen reageren als de eerste doden vallen." Vanuit de hoofdstad Tirana hebben ver schillende bezorgde zakenlieden vergeefs geprobeerd het tweehonderd kilometer ver der gèlegen Vlore te bereiken. Zij willen hun bedrijven redden. Het regeringsleger heeft echter op vitale verbindingspunten in het hele land blokkades opgericht. „De mensen die naar Vlore wilden, moes ten onder dreiging van een machinegeweer op een grasveld met hun gezicht naar bene den gaan liggen. Terwijl er voortdurend op hen werd gescholden, werden de mensen gefouilleerd. Heel vernederend. Een van mijn werknemers kwam woedend hier in Tirana terug. Nee, de stemming wordt er niet beter op", vertelt Marc Martens, een Belgische zakenman en mede-eigenaar van een internationaal bedrijf in casino's en gokhallen. „Wij hebben in Vlore meer dan een miljoen gulden geïnvesteerd. Ik vrees nu dat dat een grote fout is geweest." Rebellen in het zuiden va banië bereiden zich voir6,1 een aanval door het regei ,unr leger. Het Albanese leger inmiddels Sarande en BL steden die sinds het wee Gisteren vielen in Saran&ar 1 gewonden bij gevechten oo{ sen het leger en opstara n{ gen, nadat legereenhedei ren opgerukt vanuit het Styari, tien kilometer ten ten van de stad. Na ong veertig minuten strijd tro de legereenheden zich De opstandelingen maa een tank buit, waarme trots door de straten redei Volgens sommige berit 'J hebben er al luchtaanval de stad plaatsgehad. Zeki gevechtsvliegtuig en één kopter zouden beschiet V op burgers hebben uitgevi In Vlore zijn volgens hi C01 banese staatspersbureau het afgelopen etmaal mensen door kogels on/ V( leven gekomen. Acht ara liggen gewond in het zi< huis. Daarmee komt het tal doden in Vlore sinds vorige week op ruim twinll In de steden Fier en kaster patrouilleerden gis rae' onophoudelijk tanks vai regeringsleger. Volgens staatsmedia zijn alleen Fier 3.500 geweren en een te hoeveelheid munitie door het leger in beslag men. Minister Van R (buitenlandse zaken) is plan morgen namens de ropese Unie naar Alban gaan. Hij zal dan praten president Berisha en le van de oppositie. Behalve Van Mierlo gad ze week nog een Nederld naar Tirana. De CDA'er] der Linden leidt vandaaf missie van de Raad van pa. Deze blijft naar vei ting twee dagen en zal eens overleg voeren met dent Berisha en leden oppositie. rope zover bekend is er echter geen relatie tussen de man en de bende. Procureur Bourlet wilde een mogelijk verband met Bel- gië's grootste zedenzaak van nacht niettemin nog niet volle dig uitsluiten. „Daartoe moeten bijkomende elementen worden nagetrokken. Maar niets is on mogelijk", zei hij. De dramatische ontknoping in de zaak-Loubna ben Aïssa heeft meteen vragen opgeroe pen over de wet-Lejeune, die de vervroegde vrijlating van crimi nelen regelt. Net als Dutroux is de monteur immers een recidi vist, die vlot voorwaardelijk werd vrijgelaten. Volgens minis ter De Clerck van justitie, die vanmorgen zijn medeleven met de familie Ben Aïssa uitsprak, is het waarschijnlijk dat de wet- Lejeune en de begeleiding van vrijgelaten criminelen opnieuw aan de orde worden gesteld. BRUSSEL VERVOLG VOORPAGINA De ouders van Loubna Ben Aïs sa werden door de plaatselijke politie aanvankelijk maanden lang aan het lijntje gehouden. Er werd geen onderzoeksrechter aangesteld, de boeken werden na twee jaar gesloten. Wel werd al vrij snel de automonteur ver hoord, maar zijn broer en vader verschaften hem destijds een alibi. Publicitair trok de verdwij ning van het Marokkaanse meisje geen enkele aandacht. De verdwijning van Loubna werd na de arrestatie van Dutroux al vrij snel in verband gebracht met diens bende. Een getuige verklaarde bijvoorbeeld dat hij op de bewuste dag in 1992 Dutroux' handlanger Ni- houl in Elsene had gezien. Ook waren er gisteren berichten dat de monteur evenals Dutroux actief was in autozwendel. Voor Tamils doden militairen bij aanval op bases colombo Rtr Tamil Tijgers hebben vanmor gen bij een aanval op twee le- gerbases in het oosten van Sri Lanka zeker elf militairen ge dood. Zo'n zeventig soldaten raakten gewond. Dat hebben militaire functionarissen ge zegd. Bij de aanval kwamen ook vier rebellen om. Ongeveer vijf honderd Tamil Tijgers overvie len een klein legerkamp in het district Batticaloa. Eerder had den zij een luchtmachtbasis in het district Trincomalee be stookt. De rebellen strijden voor een onafhankelijk thuisland voor de Tamil-minderheid. istanbul «jessica lutz correspondent Na een uitvoerig gesprek met zijn coalitiepartner QiÜer, heeft de islamitische Turkse premier Erbakan gisteren het eisenpak ket van het leger ondertekend. Vorig weekeinde verlangden de militaire leiders van hem dat hij maatregelen zou nemen tegen het toenemende fundamenta lisme in het land. In eerste instantie weigerde Erbakan dat omdat het lijnrecht indruiste tegen het karakter van zijn Welvaaitspartij. De premier stevende daarmee af op de val van de regering. De crisis lijkt echter voorlopig bedwongen. De eisen komen, op tv neer op het toepassen bestaande wetten die sim ge tijd worden overtredei der dat iemand zich d stoorde. Het verbod op re ze sekten, op groene en tulbanden voor mann een huwelijk in de n voordat het wereldse is ten, op meer dan één ech te èn dergelijke, is sind van kracht. Wat overblijft, zijn en de wensen van de genera het verplichte onderwijs trekken van vijf naar acl en sluiting van de ovei imamscholen. Kinshasa afp-Rtr gen van een internationale vre desconferentie. Tevens is afge sproken dat op 18 en 19 maart in Nairobi een nieuwe top van Afrikaanse landen zal plaats hebben. Hieraan zullen onder meer delegaties uit Kenya, Zuid-Afrika en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) deelnemen. De plotselinge ommezwaai van Kinshasa lijkt vooral inge geven door angst over de op mars van de rebellen in de rich ting van Kisangani. Deze stad had de basis moeten worden van het tegenoffensief van de regering. Zaïre stemt in met het VN-vre desplan voor de crisis in het oosten van het land en wil dat zo snel mogelijk waarnemers naar het oorlogsgebied worden gestuurd. Dat blijkt uit een re geringsverklaring die gisteren in Kinshasa is uitgegeven. Het VN-plan voorziet in de onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden en de te rugtrekking van alle buitenland se troepen uit Zaïre, met inbe grip van huurlingen. Verder wordt opgeroepen tot een dia loog, verkiezingen en het beleg- 25,- per mnd. vanaf 0,25 per min. gratis zaktelefoon Kom nu naar Halfords en sluit een 1-jarig Hi*-abonnement af. U profiteert dan van de laagste abonnementskosten (25,- per mnden de laagste gesprekskosten vanaf 0,25 per min.). En u krijgt er óók nog eens de Nokia 101 zaktelefoon gratis bij! Een veelzijdig NMT-toestel met een stand-by tijd tot 24 uur, gesprekstijd tot 45 minuten en een gewicht van ca. 275 gram. Wie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. Bel voor adressen: 0318-559111. [JT Of kijk in de Gouden Gids onder de rubrieken Auto-Accessoires en/of Fietsen/Bromfietsen. ^Cclfway

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6