'Blauwhelm kansloos na fouten VN' Tien jaar cel voor doden van peuter Een stationwagon die u niet vaak zult volgooien. AS ankpersoneel vindt >rter werken te duur Binnenland Onrust door enquêtes Limburgse gelovigen op bezoek bij Gijsen 'Geld commerciële zenders naar publieke omroepen' Nog zeven getuigen in onderzoek naar TCR Winkelstraat onder keldergewelven biedt u volop de ruimte H 100 Phantasy DERDAG 6 MAART 1997 ibiele telefoon redt man na val Ningen Een man die in Delfzijl een val van negen meter Icte, heeft met zijn mobiele zaktelefoon zelfhulp gezocht. Tochtend was hij in het ruim van een schip bezig spanka- te verwijderen, toen een van de kabels tegen de ladder sloeg hij op stond. Hij viel van negen meter hoog op de bodem irliik ru^m' slachtoffer werd na zijn telefoontje door dweer en ambulancepersoneel uit het ruim gehaald, op bi) ^'inflict Drielandenpunt ten einde tijd eis» De gemeente Vaals en de Belgische gemeente Plombiè- aag lebben hun conflict bijgelegd over de markering van de Ne- ii rt mds-Belgische grens op de Vaalserberg. Uit zeven maanden jrzoek door een bilaterale grenscommissie is gebleken dat nclusijgnmakers bij de reconstructie van het gebied 34 vierkante an ecfer Belgisch grondgebied hebben ingepikt. „Eind goed al als ii' vin(^t burgemeester M. Quint van Vaals. „Wij respecteren itslag van de commissie en geven Plombières de grond te- q^ERl«Gelukkig hoeven we van de Belgen het plaveisel niet weg te •enscorrectie Alkmaar en Langedijk lzin9elaar» De gemeenten Alkmaar en Langedijk hebben over- itemming bereikt over een grenscorrectie, waarbij ruim 56 ag are Langedijks grondgebied bij Alkmaar wordt gevoegd, ■voerbewoners van het gebied, dat zal worden gebruikt voor wo- ek et<P0UW» 'verhuizen' hierdoor naar Alkmaar. Door de akkirilscorrect'e kan Alkmaar voldoen aan de plichten van de stad fentrumgemeente. De stad kampte met een tekort aan ruim- 9en n die taak aan te kunnen. Staatssecretaris A. van de Vonder- roupajt van binnenlandse zaken zag een gemeentelijke herinde- r gehtals enige uitweg, maar dat stuitte op verzet van de Alkmaar, andgemeenten en de provincie Noord-Holland. Van de Von- roort zwichtte voor de druk en liet de grenscorrectie uitwer- jgjimpoefening Duitse kerncentrale ji» De provincies Drente en Overijssel werken zaterdag mee een oefening rond de kerncentrale Emsland/Lingen in island. De oefening maakt deel uit van het trainingspro- 'T^nma van de deelstaat Niedersachsen voor installaties waar 'radio-actieve stoffën wordt gewerkt. De belangrijkste activi- in hebben plaats in Duitsland zelf. Maar voor Nederland is lefening ook van belang, omdat een intergemeentelijk ram plan kan worden getoetst. I prachtige merrie doodgestoken 4 Een drachtige merrie van de 60-jarige Sierd de Jong uit het jse dorp Rijs is doodgegaan als gevolg van mishandeling door jekenden. De merrie had een diepe snijwond in de buurt van ■schede. Een dierenarts stelde vast dat het paard met een erp voorwerp was gestoken in haar geslachtsdelen. Daarbij £t de dader volgens de dierenarts hulp hebben gehad van ie- "G'id anders om het paard in bedwang te houden. Medicijnen den het paard niet meer redden. Ook het veulen overleefde j^^pishandeling niet. 'fin m) cirkeersdode op Markerwaarddijk Bij een frontale botsing op de Markerwaarddijk tussen :tad en Enkhuizen is gistermiddag een automobilistcvom leven gekomen. Een 28-jarige man raakte zwaar gewond. Hij >r ambulance naar het Sophia-ziekenhuis in Zwolle ge- :ht. Het ongeluk gebeurde tussen Trintelhaven en de Hout luizen bij Lelystad. In verband met het ongeval is de Marker- irddijk tijdelijk in beide rijrichtingen afgesloten geweest. ggjreekbus in brand cht¥tGEZAND' Een bus van streekvervoerder Gado is gistermiddag frand geraakt als gevolg van een oververhitte motor. Dat ge- "■^Irde op de A7 tussen Groningen en Nieuweschans ter hoogte C Hoogezand. De achttien passagiers van de gelede bus kon- zich bijtijds in veiligheid stellen en zijn met een andere bus p. jehaald. Op de snelweg ontstond een chaos. Het verkeer werd ar één rijstrook geleid. 'jredenheid over vrije tijd iim honderdduizend werk- :rs bij de banken vinden 3 een te hoge prijs moeten en voor de 36-urige werk- Ze zijn ontevreden over D-afspraak dat ze vier jaar geen salarisverhoging krij- in mil voor de verkorte week. Dat blijkt uit een on- )ek van de Universiteit van :erdam, waaraan ruim 10 werknemers hebben jewerkt. geven de CAO, die twee geleden is afgesloten, als ortcijfer een zes. „De lage dering komt vooral door de natiging die is afgespro- luidt de conclusie. Als de nemers het verlies in inko- buiten beschouwing laten, ze 'redelijk tevreden' over erkorte werkweek, die ze rderen met een zeven, dit moment draait 83 pro- van het bankpersoneel 36 >er week. Bij de ABN-AM- lebben de minste mensen :ntig procent) een verkorte eek. De meeste werkne- brengen hun werkuren te loor om de twee weken één ïinisteries van justitie en lienlandse zaken moeten tiddellijk stoppen met de te- pische enquête onder bur- I over het gevoel van veilig- p De fractie van Senioren in de Tweede Kamer wil J omdat mensen ongemst geworden na telefonisch te [ondervraagd. b deelnemers kregen vragen 'gelegd als: laat u het licht l als u niet thuis bent, hoe- l uren per week bent u niet Sis, is uw huis beveiligd? De |uête riep bij een aantal hsen een gevoel van onbe- pn op. Ze wisten na afloop het telefoongesprek niet J ze nu eigenlijk te woord ■den gestaan. Voor hetzelfde Varkensbedrijf tweewekelijks gecontroleerd den haag anp Dierenartsen controleren vanaf maandag alle ongeveer 22.000 Nederlandse varkens bedrijven om de twee weken* controleren op varkenspest. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekend gemaakt. De maatregel is be doeld om al in vroeg stadium de besmettelijke ziekte te kunnen ontdekken. Boven dien kunnen bij de export van levende varkens en var kensvlees afdoende garanties worden verstrekt. Bedrijven die geen proble men hebben, krijgen een sticker. Deze moeten worden geplakt op vervoersdocu menten die zijn voorgeschre ven voor varkenstransporten. Varkenshouders kennen de ze stickers al van de blaasjes ziekte. Op deze ziekte wordt elke vier maanden gecontro leerd. De maatregel geldt voorlo pig tot 1 juni. In mei is er een evaluatie. De kosten van de controles zijn voor rekening van de boeren zelf. De maat regel is genomen mede op initiatief van de boerenorga- nisatie LTO Nederland en van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren. Rapport Clingendael. De roemloze aftocht van de Nederlandse troepen in Srebre nica was in juni 1995 mede het gevolg van ernstige beoor delingsfouten van de Verenigde Naties in Bosnië. VN-mili- tairen en waarnemers ter plaatse onderkenden veel te laat dat de Servische troepen in juli 1995 hun aanval op de toenmalige moslimenclave in Oost-Bosnië daadwerkelijk zouden doorzetten. den haag anp Dat blijkt uit een vandaag ver schenen rapportage van het Ne derlands Instituut voor Interna tionale betrekkingen Clingendael. Volgens de onderzoekers waren de VN'ers niet voorbereid op hun taak: Ze wisten te weinig van de achtergronden van het conflict, onderschatten de (boosaardige) rol van de Serviërs daarin en hiel den te lang vast aan hun rol als onpartijdige bemiddelaar. De Nederlanders in het gebied hadden daardoor geen goed beeld van het verloop van de strijd. Na bestudering van gehei me VN-documenten concludeert Clingendael dat de positie van de Nederlandse troepen van meet af aan hopeloos is geweest. Daarmee zit onderzoeker A. van Staden van het instituut op dezelfde lijn als de Nederlandse regering. Deze legde de schuld van de catastrofe al eerder bij de internationale gemeenschap. NAVO en VN weigerden de Ne derlandse troepen op een cru ciaal moment vanuit de lucht te hulp te schieten. Volgens Clin gendael mag de regering nooit meer Nederlandse soldaten in een zo ver vooruitgeschoven en kwetsbare positie manoeuvreren, zonder dat dekking van machti ger landen is verzekerd. D66 wil fonds voor sponsoring van partijen den haag anp Partijvoorzitter T. Kok van D66 wil met collega's van an dere partijen nagaan of er een fonds kan komen om in directe sponsoring van poli tieke partijen mogelijk te maken. In het fonds, dat een onafhankelijk bestuur zou moeten krijgen, zou het be drijfsleven geld kunnen stor ten. De meeste politieke partij en verkeren in geldnood, omdat het ledenaantal, en dus de inkomsten, teruglo pen. Voor directe sponsoring door het bedrijfsleven, zoals minister Dijkstal van binnen landse zaken heeft geopperd, voelen zij echter niets. De in druk zou kunnen ontstaan dat partijen afhankelijk zijn van bedrijven. Het door Kok voorgestelde 'partijenfonds' zou dat be zwaar kunnen ondervangen, omdat het geld niet recht streeks naar de partijen gaat. De D66'er verwacht dat het fonds enkele miljoenen gul dens zou kunnen opleveren. Met dat geld is het bijvoor beeld mogelijk een Dag van de democratie te organise ren, denkt Kok. Rechter: Doodslag bewezen, niet moord vrije dag te nemen. Eén op de vijf kiest voor een vierdaagse werkweek van vier keer negen uur. De FNV-Dienstenbond is te vreden over de resultaten van het onderzoek. „We hadden wel verwacht dat de werknemers de CAO duur zouden vinden. Maar we moesten de werkweek wel verkorten, omdat het aantal ba nen bij alle banken in rap tem po terugliep", zegt bestuurder Dick Hamaker. Hij verwacht dat de vakbondsleden volgend jaar, bij het volgende CAO-overleg een flinke loonsverhoging wil len krijgen. De werknemersorganisaties hebben wel hun doel bereikt: de 36-urige werkweek heeft banen opgeleverd. Volgens de Werkge versvereniging voor het Bank bedrijf is het aantal banen sinds maart vorig jaar gestegen met bijna 2.500 tot 106.000. Dat is veel omdat de werkgelegenheid vóór die periode nog fors daal de. Tussen 1993 en 1996 zijn er bij de banken bijna zevendui zend banen gesneuveld. Die da ling is nu dus omgezet in een lichte groei. breda» anp De rechtbank in Breda heeft gisteren een 28-jarige vrouw veroordeeld tot tien jaar cel wegens het doden van een 3-jarige peuter. Er was levenslang geëist. De vrouw, de overbuurvrouw van het meisje, wurgde op 24 april vorig jaar het kind. Daarna stopte zij het lijkje in een vuilniszak en gaf dit mee met de vuilcontainer. Op de stort vond de politie later een schoentje met delen van het voetje van het jongetje. Officier van justitie mr. C. van Spieren burg vroeg twee weken geleden om een le venslange gevangenisstraf. Vooral als sig naal naar het toenemend aantal mensen dat kinderen doodt. Volgens hem had de \touw de peuter met voorbedachte rade ge dood. De rechtbank echter vond met dat de vrouw volgens een vooropgezet plan had gewerkt en strafte niet voor moord maar voor doodslag. Daarop staat maximaal vijf tien jaar cel. De vrouw kreeg minder cel omdat, volgens de rechters, duidelijk is dat de dood van haar eigen kind in december 1995 en het onverwerkte rouwproces een rol speelden bij het wurgen van het kind. Aan de andere kant woog zwaar dat de vrouw een 'jong, levenslustig meisje dood de, waardoor de ouders en het zusje voor hun leven getekend zullen zijn', aldus het vonnis. Ook de manier waarop de vrouw de peuter in een vuilniszak had gepropt en had meegegeven met het afval telde voor de rechters mee. Bovendien is de kans op her haling niet uitgesloten, zo bleek uit de uit spraak. De vrouw weigert zich psychiatrisch te la ten onderzoeken. De rechters konden daar om geen TBS-maatregel opleggen. De politie hield in de zaak rond de dood van de peuter, door toedoen van de ver dachte, vele anderen aan. Sommigen ble ven drie maanden in hechtenis. De vrouw wees steeds weer andere schuldigen aan. Omdat zij echter de laatste was bij wie het kind levend was gezien - het kind ging op de fatale dag pannenkoeken eten bij haar overbuurvrouw - bleef zij de belangrijkste verdachte. geld hadden ze potentiële in brekers van nuttige informatie voorzien, vreesden de klagers. De enquêteurs konden zich im mers niet legitimeren. De enquête van Justitie en Binnenlandse Zaken, Politiemo nitor Bevolking 1997 geheten, ging begin januari van start. De uitkomsten worden gebruikt om het werk van de politie bij te stellen en zo het veiligheidsge voel te vergroten. Maar Senioren 2000 vindt dit niet de goede manier. Crimine len zouden misbruik kunnen maken van het onderzoek. Fractievoorzitter Nijpels vraagt Sorgdrager en Dijkstal een an dere methode te kiezen, waarbij de vragenstellers zich kunnen legitimeren. Cg> TOYOTA De superzuinige Carina E 1.6 XLi Stationwagon met dubbele airbag, stuurbekrachtiging en centrale portiervergrendeling. Nu f39.990,- rijdt. U weet zeker dat u heel concurrerende prijs. Uw vol gende auto is dus zeker een Toyota Carina. Leasqmjs mwff929,- per mand y basis van full operational lease, 48 maanden en 20.000 km per jaar, excl. BTW en brandstof. Er is al een Carina vanaf f38.490,- Bel voor meer informatie gratis 0800-0369. Met vliegtuig naar Reykjavik roermond anp Een chartervliegtuig met vijf tig Limburgse gelovigen ver trekt op 25 maart naar de IJs landse hoofdstad Reykjavik. De Limburgers willen daar het tweevoudige jubileum van dr. J. Gijsen, voormalig bisschop van Roermond, meevieren. Gijsen, tegenwoordig bis schop van Reykjavik, viert op 30 maart het feit dat hij veer tig jaar priester is en een kwart eeuw bisschop. Van een speciale viering in zijn vroe gere bisdom, waarvan hij 21 jaar bisschop was, heeft hij af gezien. Zo'n viering was hem wel aangeboden, maar Gijsen gaf de voorkeur aan een her denking van zijn beide jubilea temidden van de amper 2.500 gelovigen in het bisdom Reykjavik. Vijftig rooms-katholieken uit Nederland, onder wie de zus van Gijsen en haar echt genoot, zullen de feestelijkhe den in Reykjavik bijwonen. Het zijn sympathisanten van de bisschop, in hoofdzaak af komstig uit Limburg. Volgens Gijsens vroegere woordvoer der Spanjaard was de charter vlucht snel volgeboekt. Het bisdom Roermond zal er niet officieel vertegenwoor digd zijn. Wel heeft mgr. R. Maessen, vicaris-generaal van de huidige bisschop van Roermond, mgr. Frans Wiertz, zitting in het Lim burgse comité dat geld inza melt als cadeau voor Gijsen. De jubilerende bisschop wil geen persoonlijk geschenk. Giften bestemt hij voor de verfraaiing van de kathedraal van Reykjavik. almereanp De STER kan worden opgehe ven. De commerciële zenders kunnen een deel van hun - dan grotere - winst afdragen aan de publieke omroepen, zodat die reclamevrij kunnen werken. Dat oppert directeur F. Eijken van IP, de reclame-exploitant van RTL4, RTL5 en Veronica volgens het weekblad NieuwsTribune. „Laat de publieke omroep zijn taken zuiver uitvoeren en ver bied dus de afhankelijkheid van de reclame-inkomsten. De pu blieke omroep hoort zich niet bezig te houden met kijkcijfers en reclameblokken. Eijken vindt dat de financie ring van de publieke omroep ook uit publieke middelen moet worden betaald, maar hij ziet twee nieuwe mogelijkheden voor een aanvulling in plaats van de STER. Behalve doelbe- lasting en eventueel een per centuele afdracht van reclame gelden door de commerciëlen aan het rijk ten bate van de pu blieke omroep, is dat een verho ging van de omroepbijdrage. De STER is tegen het plan. „Er zal ook uit het buitenland een grote groep aanbieders ko men die de toekomst van de publieke omroep kunnen bepa len", aldus financieel directeur Ruud Morees. De NOS voelt zich volgens een woordvoerder volledig on afhankelijk. „Dat komt doordat we twee geldstromen hebben, van de overheid en uit reclame. De BBC kan dankzij de overheid reclamevrij uitzenden, maar staat ook meer onder de invloed ervan." WD-media-specialiste Heemskerk vindt het 'een leuke en interessante gedachte', maar een onnatuurlijke zaak. „Com merciële bedrijven horen geen taak van de overheid over te ne men. De publieke omroep is bij uitstek een taak van de overheid en de overheid moet dus zelf het geld maar op tafel leggen." Haar CDA-collega Beinema denkt er precies zo over. „Het zou een erg verwarrende ver menging worden. Van Zuijlen (PvdA) noemt het 'een aardige gedachte de pu blieke omroep minder afhanke lijk te maken van de reclame. De extra winsten van de com merciële omroepen zouden dan wel via een heffing moeten wor den afgeroomd en dat geld kan dan worden gebruikt voor pu blieke programma's'. den haag gpd De commissie uit de Tweede Kamer die onderzoek doet naar de opkomst en ondergang van Tankcleaning Rotterdam zal volgende week nog zeven men sen horen. Daarmee komt het totaal aantal 'getuigen' op 38. Vorige maand werden al dertig mensen gehoord en gisteren werd oud TCR-topman K. Rei- nigert aan de tand gevoeld. Voor volgende week heeft de commissie onder anderen mr. A. Heijder opgeroepen, voorma lig procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag. Hij was in de jaren '80 de baas van de inmiddels vermaarde advo caat-generaal mr. H. Feber, die verschillende pogingen heeft gedaan de criminele activiteiten van de gebroeders Langeberg te voorkomen en (toen het te laat was) te stoppen. Heijder speelt een rol in de affaire, omdat hij in 1988 heeft besloten een ver nietigend rapport van Feber over TCR door te spelen naar de ambtelijke top van het ministe rie van justitie. Feber zag op acht punten aanleiding om strafrechtelijk in te grijpen te gen TCR. Daarnaast wilde hij dat de rijksrecherche zou on derzoeken wat is misgegaan bij de subsidieverlening aan het bedrijf (door de toenmalige mi nister N. Kroes). Inmiddels is duidelijk gewor den dat Heijder het niet aan durfde vervolging in te stellen. Hij zocht rugdekking bij zijn ambtelijke baas, secretaris-ge neraal mr. G. van Dinter. Die legde het rapport van Feber op zijn beurt voor aan twee colle- ga-SG's, van VROM en Verkeer en Waterstaat. Gedrieën beslo ten zij in maart 1989 het rap port van Feber 'onder het tapijt te geven'. Er gebeurde niets mee. Uiteindelijk duurde het toen nog bijna vijf jaar voor TCR kon worden opgerold. Van Dinter is vorige week ge hoord door de commissie. Hij schoof toen alle verantwoorde lijkheid af op Heijder. a Parqui B.V., Steurweg 8, 4941 VR Raamsdonksveer. Wijzigingen voorbehouden, prijzen incl. BTW excl. kosten rijklaar maken. arnhem De Arnhemse restauranthouder Harrie Laheij ziet het al helemaal voor zich: een complete winkelstraat onder de middeleeuwse kelder gewelven van de Arnhemse Rijnstraat. De gemeente lanceerde onlangs het plan om zo'n 'kelderwinkelstraat' te verwezenlijken. Volgens de ge meente zou zo'n straat een unicum in Europa zijn. Laheij is in elk geval enthousiast. In een van zijn drie eigen kelders heeft hij al een restaurant ingericht. foto anp peter drent 10 APRIL IW DEIRIJZEN ZIJN EXCL BTVTKOCTEN R|}KLAAR HYUflDHI N. VERWIJDERINGSBIJDRAGE EN LAKTOESLAG PRIJS- EN MODEL- £MDE ACT|E |S NIET G£LD|G |N BEDRIJFSWAGENS Maak van uw werk uw hobby met de Hyundai H 100 Phantasy. De comforta bele dubbele cabine biedt ruimte aan zes personen. Hun bagage of andere zaken die u wilt vervoeren passen probleemloos in de makkelijk toegankelijke laadruimte. Met de krachtige dieselmotor en in diverse uitvoeringen biedt de Hyundai H 100 Phantasy u alle ruimte. De uiterst gunstige kilometerprijs, onder meer door de lage houdersschapbelasting en de drie jaar volledige garantie is tijdelijk nóg voordeliger door de gratis dubbele cabine. De Hyundai H 100 Phantasy biedt u volop de ruimte. De Hyundai H 100 Phantasy v.a. f 24.750,-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5