Werkgevers willen fors bezuinigen 4 DAGEN FIETSEN PAT WORDT AFZIEN Binnenland Sorgdrager verdedigt dure voorlichter Gebruik Zaanse methode blijft zonder gevolgen Voor de grote reis fV-bonden ondermijnen Amerikaanse collega's CDA-kiezer verliest hoop op snel herstel Beperkt treinverkeer )ERDAG 6 MAART 1997 CPD Geassocieerde Pers Diensten ikost# rciste^GENEen bus van de GADO in het Groningen is gisteren ehog onbekende oorzaak in brand gevlogen op de snelweg. ^"J^assagiers en de chauffeur konden veilig uitstappen. Op de te^4apt een medewerker van de GADO snel uit de bus. foto anp dennis beek autoi rfaitj mdeick met ontdooide haantjes terug 'wind lastiiONN De portie van het Duitse Heilbronn heeft een Ne- :n nie^dse vrachtwagen met haantjes teruggestuurd. Volgens de finae had de economische controledienst vastgesteld dat de iedepg io de vrachtwagen niet goed functioneerde. De haantjes en wf1 onderweg bij een temperatuur van 9 graden, waardoor ze anger diepgevroren waren, maar al begonnen te ontdooien, aanitodelaar bij wie de lading zou worden afgegeven weigerde erinrfaotjes aan te nemen. De lading was ruim 30.000 gulden ,en fifl- De Duitse politie informeerde de Nederlandse autoritei- )benP te voorkomen dat de lading opnieuw zou worden diep- mini'ren om daarna als vers te worden verkocht, ens: lj -inamers tegen etnische registratie ;ht» Het Surinaams Inspraak Orgaan (SIO) vindt het voor- apfep.im criminelen te registreren naar etnische afkomst 'prema- Volgens het SIO moet eerst worden aangetoond dat zo'n gratie van belang is voor de bestrijding van de misdaad. Bo- fen gaat het volgens het SIO te ver om directe verbanden te ^|h tussen criminaliteit en (gebrek aan) integratie. Het Ne- rids Centrum Buitenlanders brak deze week met een taboe -verplichte registratie voor te stellen. j-label voor wasmachines Voor het eerst in Nederland is een Europees eco-la- Itgereikt. De eer viel te beurt aan wasmachines van de mer- Hordland en Edy. De certificaten zijn gisteren in Den Haag rekt door directeur-generaal H. Pont van het ministerie van R M. De betrokken apparaten voldoen aan de milieu-eisen die jropese Unie voor deze productgroep heeft vastgesteld. Ze fuiken weinig water- en energie. Ze kunnen een besparing Seren van 3.400 liter water en 44 kilowattuur stroom bij een iddeld jaarverbruik in een vierpersoonshuishouden. igezii jynd verwoest overslagbedrijf kuniiovENEen groot deel van het groenteoverslag- en trans- agt dpedrijf Scherpenhuizen in Veldhoven is gisteravond door tokod verwoest. Een loods van ongeveer vijfduizend vierkante !r werd voor de helft in de as gelegd. Er raakte niemand ge- l onld. Personeel van de nabijgelegen groenteveiling sloeg tegen hieldiegen alarm. Een aantal vrachtwagens kon nog tijdig naar *ezian worden gereden. Om tien uur had de brandweer het vuur t gelér controle. De schade loopt in de miljoenen, joerj 'ogsjeenpeace komt met 'groene' schoen °iuK Greenpeace introduceert in augustus van dit jaar de °!nê~' schoen. Volgens een woordvoerder is het leer dat voor r ^PPer w°rdt gebruikt op milieuvriendelijke wijze gelooid. e de overige materialen die worden toegepast krijgen de 1 velkeuring van de milieuorganisatie. Het ontwerp voor de nstepper is in opdracht van Greenpeace in Spanje ontwik- Z°1 De eerste worden via milieubewuste schoenenwinkels op lm^arkt gebracht. De distibutie in Nederland is in handen van orJedrijf Vabal bv in Oisterwijk. Dat werkt ook mee aan een 7SCpjBbmikproject. Wie zijn groene zolen heeft stukgelopen kan ïe fsleten staPPers weer inleveren, ijkhl "kn pleegde ontucht met 24 kinderen id rrPERLOEen 34-jarige man uit de gemeente Dinxperlo in de p teferhoek wordt ervan verdacht met 24 minderjarigen ontucht oor fbben gepleegd. De slachtoffers variëren in leeftijd van acht J duiestien jaar. Dat heeft de politie gisteravond bekendgemaakt. idslPinxperloër werd 17 februari aangehouden op verdenking iet speksueel misbruik. De zedendelicten zouden hebben plaats- inden in de periode van 1987 tot 1996. Dat gebeurde in de leenten Dinxperlo, Zelhem en 's Heerenberg. Acht jongeren' ben bij de politie aangifte gedaan. Ook heeft een aantal ge en een verklaring tegen de verdachte afgelegd. )B eist andere naam onderwijsbond :ht» In navolging van KPN en KNP-BT en de twee Arena's in nu een FNV-bond en een adviesbureau in de clinch over laam. In kort geding moet de rechtbankpresident in april uit ten of de vakbond de afkorting AOb mag gebruiken. De Alge- ie Onderwijsbond (AOb), aangesloten bij de FNV, haalde l eind vorig jaar de ergernis op de hals van het GBOB, de koe van adviesbureaus opleidingen en beroep (AOB). De advies- èaus ontdekten dat de vakbond die begin dit jaar uit een fu- Ussen ABOP en NGL ontstond, voor de afkorting AOb had 3zen. VNO-NCW wil negen miljard schrappen den haag anp Een volgend kabinet moet negen miljard extra bezuini gen. De belastingen en premies moeten met twaalf mil jard omlaag. Het nieuwe kabinet moet per jaar minstens vijf miljard extra uittrekken voor verbetering van de in frastructuur (wegen en openbaar vervoer) den haag anp Dit blijkt uit het wensenlijstje dat de werkgeversorganisatie VNO-NCW heeft opgesteld voor de kabinetsperiode 1998-2002. Bovenaan staat de lastenver lichting van twaalf miljard, die volgens de werkgevers nodig is om de loonmatiging te handha ven en concurrerend te blijven werken. Bovendien kan Neder land zich op deze manier aan trekkelijker maken voor buiten landse investeerders. Uitgangspunt is een econo mische groei van drie procent per jaar. Die groei moet vooral komen van een hogere produc tiviteit door meer kennisinten sieve activiteiten en banen. De werkgevers pleiten ook voor een verdere verandering van het sociale zekerheidssstel- sel. Het kabinet-Kok had halver wege de lopende kabinetsperio de een fundamentele bezinning op de toekomst van de sociale zekerheid beloofd. ,,Het is er ten onrechte niet van gekomen", zegt werkgeversvoorzitter Blan- kert in het orgaan Forum. Vol gens hem moet het toe naar een stelsel waarbij de overheid de basisuitkering garandeert en dat de sociale partners de aanvul lende verzekeringen afspreken of dat burgers die zelf regelen. 'Justitie niet afbranden De Kamer heeft vooral kritiek op de wijze waar op de officieren van justitie F. Teeven en M. Witteveen in de strafzaak tegen de Hakkelaar tijdens het proces in de publiciteit traden. Ze lie ten zich onder andere volgen door een verslag geefster van Vrij Nederland en publiceerden een dagboek in NRCHandelsblad. D66-woordvoerder de Graaf zei zich te hebben geërgerd aan de manier waarop beide officieren zich afficheerden als 'prijsvechters in de boksring tegen de advocaten'. Het strafproces en de rol van het OM daarin moet centraal staan en niet de 'zielenroerselen' van de officier of 'hoe hij zijn soep eet', aldus De Graaf. Ook de andere woord voerder vonden dat de officieren te ver waren ge gaan. WD-woordvoerder Korthals waarschuwde voor 'Amerikaanse toestanden'. Sorgdrager hield het er voorlopig op dat 'sma ken verschillen'. De Kamer krijgt nog een brief over de publiciteit rond het Hakkelaar-proces. In zijn algemeenheid stelde ze vast dat OM zich in elk geval niet 'platvloers' mag opstellen. Een offi cier van justitie dient zich volgens Sorgdrager 'magistratelijk, terughoudend en chic' te gedra gen. Het inzetten door het openbaar ministerie in Am sterdam van een duurbetaalde externe voorlich ter gedurende het proces tegen de Hakkelaar had de volledige instemming van de minister Sorg drager van justitie. Dat zei Sorgdrager gisteren in de Tweede Kamér tijdens een overleg over de re organisatie van het OM. ,Als je ziet hoe tijdens een vorig proces de officier van justitie volledig werd afgebrand door de media en de grond in werd geschreven, dan zegje: dat gebeurt ons niet meer", aldus de minister. Ze doelde op het proces vorig jaar tegen ex- autocoureur Charles Zwolsman die van drugs handel werd verdacht. Daarin trad officier van justitie J. Valente op als aanklager. Hij is inmid dels overgeplaatst naar het parket in Middelburg. Zwolsman is uiteindelijk in hoger beroep veroor deeld tot vijfjaar cel wegens drugshandel. Om de publiciteit rond het Hakkelaarproces in goede banen te leiden, huurde het Amsterdamse OM adviseur D. Istha in voor 3.250 gulden per dag. Istha, oud-voorlichter van de PvdA-top, stond het OM gedurende vijftien zittingsdagen bij. amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren twee mannen veroordeeld tot ieder tien jaar cel voor een gijzeling met dode lijke afloop. Het hof constateer de dat het politieteam fouten heeft gemaakt tijdens de onder vraging van de verdachten, maar die zijn daardoor niet in hun belangen geschaad. Het team paste de zogeheten inmiddels verboden Zaan se verhoormethode toe waarbij verdachten onder zware psychi sche druk worden gezet. De po litie voelde de ontkennende ver dachten dagenlang aan de tand. Het hof achtte het onjuist dat één van hen is uitgescholden voor klootzak en dat er tegen de man is gezegd dat zijn kinderen gevaar liepen. Bij de andere ver dachte probeerde de politie een wig te drijven tussen hem en zijn advocaat, mr. P. Doedens. Bij de gemaakte fouten heeft de politie 'ongeoorloofde, psy chische druk' op de verdachten uitgeoefend, maar met 'folte ring' heeft dat zoals de advo caten betoogden volgens het hof niets te maken. Volgens de advocaten had het hof het openbaar ministerie, verantwoordelijk voor het op sporingsonderzoek, niet ont vankelijk moeten verklaren. Het hof vond de fouten daarvoor niet ernstig genoeg. Minister Sorgdrager verbood vorig jaar verdere toepassing van de Zaanse verhoormethode, rhenen Baby-giraffe Cecilia in Ouwehands Dierenpark te Rhenen weet nog van niets. Zaterdag vliegt het dier per Boeing 747 naar Melbourne in Australië, om daar in de dierentuin een nieuw leven te beginnen. Cecilia is een bijzondere zogenoemde Rothschild-giraffe. Van die soort loopt er ook in de Melbourne Zoo één rond. De bedoeling van de emigratie is dat Cecilia als ze groot genoeg is samen met die nog onbeken de partner nageslacht maakt. Martinair-stewardess Nicole ter Riet kwam in Rhenen alvast even kennisma ken met de bijzondere passagier. foto wfa isioengeld wordt gebruikt om schoonmakers die lid zijn van de vakbond te weren „I van Nederlandse vak- ïerslsleden wordt gebruikt om rooffikaanse vakbonden te ichijsbomen. Dat verklaart Da- 1. VÖoys van de Amerikaanse ïnzpnd SEIU (Service Em- eeées International Union), elij^aat om geld van onder an- ifva' vakbondsleden in Neder- onifce pensioenfondsen waar at de Industriebond FNV, de Ver- voersbond FNV en de FNV- bond Druk en Papier in het be stuur zitten. Het gaat allemaal om de staken de schoonmakers in Washing ton. Zij weigeren al zes maan den aap het werk te gaan in kantoren waar Nederlandse pensioenfondsen hun geld in hebben geïnvesteerd. Inzet is de weigering van de beheerders van deze gebouwen om schoonmaakbedrijven met dure vakbondsleden in dienst te ne men. Op die manier blijven de kosten laag en de rendementen voor de Nederlandse beleggers hoog. Boys heeft de kwestie al enige tijd geleden aangekaart bij de Nederlandse bonden, die sa men met vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de besturen van de pensioen fondsen zitten. Inmiddels is hij weer bezig met een toernee langs langs de betrokken vak bonden en fondsen, waar met een gewillig oor wordt geluis terd naar de problemen. Vol gens Boys zijn de kosten van fatsoenlijke arbeidsvoorwaar den voor de schoonmakers te verwaarlozen. De Industriebond is al sinds december 1996 overstag. „Er was enige discussie in de werk geversdelegatie. De vertegen woordiger van Hoogovens haal de een eigen Amerikaanse erva ring aan over een winkelcen trum dat om soortgelijke rede nen door vakbonden als doelwit is gebruikt en daardoor negatief in het daglicht is gekomen", staat in een vertrouwelijk stuk te lezen. Besloten is dat over koepelende fonds PVF pensioe nen, dat met beheer en admini stratie is belast, het verzoek krijgt de kwestie 'netjes' op te lossen. Tevens moet PVF de Amerikaanse beheerders 'opdragen met vakbondscon- tractors in zee te gaan'. PVF heeft zich tot nu toe ech ter op het standpunt gesteld dat het beheer van gebouwen 'aan professionele derden' dient te worden overgelaten. Het schoonmaken van de kantoren wordt bij de huurders in reke ning gebracht als servicekosten. Daardoor zijn die niet van in vloed op het rendement, legt PVF in een vertrouwelijke brief uit. Voorts kan Nederlandse be moeienis leiden tot conflicten met de huurders en de beheer- die in een aantal zaken is toege past. In een Groningse moord zaak leidde de inzet ervan tot een bekentenis. De rechtbank accepteerde die verklaring ech ter niet, omdat de verhoorders het zogeheten pressieverbod hadden overtreden. Ze hingen overal in de verhoorkamer fo to's van het lijk en betrokken het kind van de verdachte bij de zaak. Het hoger beroep in die zaak dient op 18 en 19 maart voor het hof in Leeuwarden. Het hof in Amsterdam ver klaarde gisteren bewezen dat de twee mannen, 29 en 30 jaar oud, in maart 1995 een man hebben ontvoerd en gedood. Het slachtoffer overleefde de gijzeling namelijk niet. De aan klacht van moord achtte het hof niet bewezen. De ontvoerders hakten een vingerkootje van de man af en stuurden dat op aan zijn familie. Zij eisten tien mil joen Duitse mark losgeld. Tegen de twee verdachten was 11,5 jaar geëist. De rechtbank had de mannen veroordeeld tot tien jaar cel na een eis van twaalf jaar. Advocaat mr. G. Hamer heeft aangekondigd dat hij 'zo goed als zeker' in cassatie gaat bij de Hoge Raad. den haag.anp Meer dan de helft van de CDA-kiezers (52 procent) heeft er weinig vertrouwen in dat het CDA zich nog voor de komende verkiezingen her stelt. Bijna de helft van de CDA-achterban (42 procent) heeft er weinig vertrouwen in dat partijvoorzitter Helgers erin slaagt het CDA te ver nieuwen. Dat blijkt uit een onderzoek van Bureau Inter/View in op dracht van het actualiteiten programma NOVA. Volgens CDA-senator en oud-minister C. van Dijk slaagt het CDA er nog steeds niet in een rol te spelen in het politieke debat. „Het lukt ons niet de agenda te bepalen en de boodschap overtuigend over te brengen zodat het de indruk maakt: hier heb je een partij die bezig is met de wezenlijke proble men van de toekomst." De CDA-senator waarschuwde voor het risico dat tiendui zenden leden zich ontmoe digd kunnen afkeren van de partij. Van Dijk waarschuwt ver der voor het doodstaren op een charismatische leider. Hij is bang dat dat de aandacht van de wezenlijke problemen kan afleiden. Het CDA lijkt overigens in de verkiezingspeilingen iets terug te komen. Als nu verkie zingen worden gehouden, dan zouden de christen-de mocraten in de Tweede Ka mer uitkomen op 28 van de 150 zetels, ofwel 18,2 procent van de kiezers. Dit komt neer op een verlies van 6 zetels. Vorige week stond het verlies nog op 8. De WD blijft in de peilingen met 43 zetels de grootste partij, gevolgd door de PvdA (40). D66 blijft staan op een verlies van 9 zetels en komt uit op een totaal van 15. ders, dus 'als buitenlands pen sioenfonds is terughoudend heid gepast'. „Hogere service kosten kunnen leiden tot een slechtere marktpositie van een kantoor ten opzichte van zijn concurrenten. Hetgeen op den duur kan leiden tot moeilijker verhuur, verlaging van de huur, etcetera, hetgeen uiteraard wel in een lager rendement zicht baar kan worden", aldus PVF. De vakbonden hebben Boys inmiddels beloofd PVF opnieuw te benaderen met het oude ver zoek. Die staat vooralsnog met lege handen. „Wij zullen in ie der geval steeds meer druk uit oefenen op het investeringsbe leid van pensioenfondsen. Be leggers weten alles van het management, alles van de cij fertjes, ze weten zelfs hoe vaak een directeur gescheiden is als dat nodig is. Maar ze hebben geen idee van de arbeidsvoor waarden, terwijl ze toch het geld beleggen van en voor vak bondsleden." Schiphol - Amsterdam CS -Weesp - Amersfoort/Lelystad Zondag 9 maart vanaf 07.30 uur Tussen Weesp en Amsterdam wordt het aantal sporen verdubbeld, een project dat medio 1997 gereed zal zijn. Voor het verleggen van wissels in Weesp moet op zondag 9 maart na 07.30 uur het treinverkeer beperkt worden, De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. Reist u per Intercity Amsterdam CS/Schiphol - Amersfoort - GroningenLeeuwarden Enschede? De Intercity's tussen Amsterdam CS en Amersfoort blijven rijden volgens het spoorboekje. De Intercity's Schiphol - A'dam Zuid-WTC - Amersfoort v.v. rijden niet. Tussen Schiphol en Amersfoort reist u via Amsterdam CS. Van A'dam Zuid-WTC naar Amersfoort of omgekeerd reist u via Duivendrecht en Utrecht CS. De internationale treinen naar/van Hannover - Berlijn rijden met enige vertraging. Reist u per sneltrein of stoptrein op de trajecten Amsterdam CS - Weesp, A:dam Zuid- WTC - Weesp, Weesp - Lelystad of Weesp - Amersfoort? Dan moet u rekening houden met het volgende: - bus in plaats van trein tussen Diemen Zuid en Weesp; - minder treinen per uur, extra overstappen en/of gewijzigde vertrektijden op de trajecten Amsterdam CS - Weesp, Weesp - Lelystad en Weesp - Amersfoort. Een folder met de volledige dienstregeling van bussen en treinen is verkrijgbaar aan de loketten langs de genoemde lijnen. 's-Hertogenbosch - Tilburg 's-Hertogenbosch - Eindhoven Zondag 9 maart Ten zuiden van 's-Hertogenbosch wordt het aantal sporen uitgebreid. Daarom is er tot 11.15 uur geen treinverkeer mogelijk van 's-Hertogenbosch naar Tilburg en naar Boxtel - Eindhoven. NS zet bussen in. Extra reistijd: 30 minuten. Na 11.15 uur gaan de treinen tussen 's-Hertogenbosch en Tilburg weer rijden. Tussen 's-Hertogenbosch en Eindhoven rijden na 11.15 uur alleen de Intercity's weer volgens het spoorboekje. De stoptreinen rijden niet tussen 's-Hertogenbosch en Boxtel. NS zet bus sen in. Extra reistijd voor stoptreinreizigers: 30 minuten. Alkmaar - Den Helder Zondag 9 maart tot 16.30 uur Tussen Schagen en Anna Paulowna worden twee overwegen vernieuwd. Daarom rijden tussen deze stations tot 16.30 uur bussen in plaats van treinen. Uw reis duurt 30 minuten langer. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden tijdens dit weekend? Kijk op Teletekst pagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (50ct/m) of haal de gele folder op het station. Natuurlijk staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. 7\ l N DONDERDAG 6 ZONDAG 9 MAART fiets Dagelijks geopend 10 -18 uur lAI 97 Rail Idee: korting op reis en entree.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3