Professor Van Zantwijk: Azteek op de Veluwe Wetenschap Techniek Spaar water: eet meer kip Minder pinguïns door stijging temperatuur DONDERDAG 6 MAART 1997 REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-5150265 GARDEREN ALEX ENCBERS Aan de wand van de woonkamer hangt een schilderij van een bewonderaar. Een tweeluik, want, zo heeft de schilder in de boeken van Van Zantwijk kunnen lezen, bij de Azteken is niets enkelvoudig. Alles moet uit twee componenten bestaan. Prof. Rudolf van Zantwijk kan erom grinniken. „Het heeft er inderdaad de schijn van dat ik het Azteekse gebod van dualiteit in mijn leven ver ankerd heb." Het verhaal van een man die de cennia lang hoogleraar culturele antropologie én directeur van de automaterialenhandel Brezan is geweest. Per 1 april vertrekt hij in Utrecht als hoogleraar culturele antropologie. De colleges van professor Rudolf van Zantwijk zijn een belevenis. Voor een doorgaans klein maar enthousiast gehoor troont hij de studenten mee naar de wereld van de Azteken. In kleurig perspectief verhaalt de wetenschapper over de tongbrekende grootheden van de Azteekse we reld. Over de stad Tenochtitlan, de berg Popoca tepetl en de vorst Tlacayelel. Geen groter genoegen voor Van Zantwijk dan in fraaie, soms wat barokke zinnen, twijfel te zaai en bij zijn studenten. „Wij Nederlanders kokhal zen bij de mensenoffers van de Azteken. Maar zouden de Azteken ook niet geschokt zijn dat in Nederland vrijwel niemand gestraft wordt voor het feit dat het verkeer in Nederland jaarlijks duizenden levens eist?" Het zijn dit soort dwarse gedachten die Van Zantwijk bij zijn studenten populair hebben ge maakt. Voor een groter publiek is Van Zantwijk pas in de jaren negentig bekend geworden, met boeken als 'Met mij is de zon opgegaan', 'De Oorlog tegen de Goden' en 'De Zon en de Arend'. In zijn Garderense woning heeft Van Zantwijk in zijn groene pak wel iets weg van een naar de Ve luwe getransplanteerde Azteek. Dat beeld wuift hij weg. „Ooit verbleef ik bij een kleine indiaanse gemeenschap in Mexico. De indianen zagen mij als een van hen. Weliswaar wat rijzig, maar toch. En daarom werd mij een jong meisje aangebo den opdat ik er helemaal bij zou horen. Ze wil den me incorporeren in hun bestaan. Alléén was ik immers niemand. Pas naast een vrouw zou ik volgens de Azteekse mores bestaan. Ik heb be dankt. Want hoezeer de Azteken en hun huidige nakomelingen me ook aan het hart gebakken zijn, ikzelf ben een Europeaan." Toen Van Zantwijk als 24-jarige student in 1957 voor het eerst naar Mexico trok, stond het antro pologisch onderzoek naar de Azteken nog in de kinderschoenen. In het dorpje Milpa Alta, waar hij op de bonnefooi naartoe trok, werd Van Zantwijk nog als een mede-indiaan begroet. Ook al was zijn uitspraak van het Nahuatl door tekort aan oefening gebrekkig. Pas toen de brieven van zijn moeder verschenen in een vreemde taal, be grepen de Azteekse nazaten van Milpa Alta dat hun nieuwe dorpsgenoot van ver kwam. Van Zantwijk leerde er in enkele weken vloeiend Nahuatl spreken. In 1965, vlak voor zijn promotie, overleed vrij onverwacht Van Zantwijks vader. De tijd van en kel wetenschap was voorbij. Maar dat besefte de 32-jarige academicus nog niet. Pa Van Zantwijk runde het familiebedrijf Brezan. Nooit was zijn opvolging ter sprake gekomen. „Mijn vader begreep dat ik een verzoek zou wei geren. Ik was op mijn plek als wetenschapper. Daarom heeft hij het denk ik zo indirect ge speeld. Nooit vragen, maar me in zijn testament zonder pardon als enige opvolger aanwijzen. Hij gokte op mijn verantwoordelijkheidsbesef." Van Zantwijk stond voor het blok. Enerzijds lonkten de wetenschappelijke vergezichten, an derzijds drukte het besef dat 150 medewerkers van Brezan niet bij het vuil gedumpt konden worden. De wetenschapper ging bij zichzelf te rade. „Van techniek weet ik niets. Ik kan nog geen bougie vervangen. En ook commercieel ben ik geen held. Slechts van organsatiestructuren heb ik weet." Na een verkenning van het bedrijf oor deelde Van Zantwijk dat als voldoende om de uitdaging aan te gaan. Een half jaar lang beet hij zich vast in Brezan en maakte een sterkte-zwak- te-analyse. Zijn liefde voor de Mexicaanse cul tuur moest het in die zes maanden doen met een halfuurtje dagboek bijhouden in het Nahu atl. Van Zantwijk opereerde als een veredelde crisis manager. Hij veranderde de werkwijze en haalde technische en commerciële leiding in huis. „Na een half jaar had ik de zaak op orde. Mijn werk zaamheden bij Brezan wist ik te beperken tot twee dagen in de week. Er was weer tijd voor de Azteken." Voortaan was Rudolf van Zantwijk drie dagen in de week hoogleraar, en naast twee mededirecteuren twee dagen in de week direc teur 'wieldoppen en gevarendriehoeken'. Brezan floreerde en verhuisde van de krap be meten vestiging in de Amsterdamse binnenstad naar het ruime industrieterrein van Barneveld. Tot aan zijn terugtreding als directeur in 1991 groeide Brezan van zes naar zestig vestigingen in het gehele land. Sindsdien probeert Van Zant wijk als president-commissaris nog iets bij te dragen aan het beleid van zijn jongste zoon, die het bedrijf gekocht heeft. Inmiddels zijn er 110 vestigingen, onder meer in België, en wordt het hoofdkantoor binnenkort verplaatst naar de nieuwe hoofdvestiging in Ede. Om zijn Brezan-besognes heeft Van Zantwijk het veldwerk verder moeten vergeten. Maar de be woners van Alta Milpa zijn hun ex-dorpsgenoot nog niet vergeten. 'Xalcalpoleh' luidde vier jaar geleden bij terugkeer zijn aanspreektitel: 'De verloren zoon is terug'. Een begrijpelijke reactie. Want hoe moetje anders een man benoemen die je taal spreekt, je gewoonten begrijpt, je mo res eerbiedigt en bovenal vier kinderen heeft - volgens goede Azteekse gewoonte voor elke windrichting één. Wie water wil besparen, zou meer kip moeten eten en min der rundvleesstoofpot. De New Scientist meldt dat David Pi- mentel van de Cornell Universi ty in Ithaca, New York, een hele hoop berekeningen heeft uitge voerd om te bepalen hoeveel water er nodig is om het eten op tafel te brengen. Ongeveer de helft van alle water in de rivie ren wordt tegenwoordig ge bruikt voor de irrigatie van landbouwgewassen, dus - zegt Pimentel - wordt het bezuini gen op water net zo belangrijk als energiebesparing. De vraag naar water is in de afgelopen twintig jaar maar liefst verdrie voudigd. Wat graangewassen betreft, is rijst de kampioen waterverbrui ker: 1.910 liter voor een kilo gram rijst. Sojabonen scoren met 2.000 liter per kilo nog net iets meer. Maar bij vlees wordt het pas echt serieus. Om tot een kilo rundvlees te geraken is niet minder dan 100.000 liter water nodig: niet dat de koeien zelf zo dorstig zijn, maar doordat hun (plantaardige) voedsel zo veel water vraagt. Een kilo braadkip zit met 3.500 liter een stuk gunstiger, al is het nog altijd ruim boven de rijst en de soja. Zodat aan een bord met rundvlees en rijst 25 keer zo veel water ten grondslag ligt als aan een bord met kip en aard appelen, van welke de laatste per kilogram 'slechts' 500 liter water nodig heeft. De jacht is veel eerder begonnen Door het warmer worden van de aarde valt er sneeuw in kust gebieden van Antarctica waar vroeger geen sneeuw viel. Het gevolg is dat de Adelie-pinguïns over steeds minder kale rots grond kunnen beschikken, wat nadelige gevolgen heeft voor hun voortplanting en aantal. Deze theorie is afkomstig van de bioloog Bill Fraser van de Staatsuniversiteit van Montana in de Verenigde Staten. Fraser onderzocht de Adelie-populatie op het eiland Litchfield tussen 1975 en 1992. Hij constateerde dat de twaalf uitgestorven pin guïn-kolonies op het eiland alle op het zuidwesten lagen, waar de meeste sneeuw valt. Een team onder leiding van Fraser maakte in 1992 naam door de gevestigde opvatting onderuit te halen, dat het groeiende aantal Chinstrap-pingu'ms op het schiereiland het gevolg was van de afgenomen voedselconcur- rentie van walvissen. De afname zou het gevolg zijn van het slin kende aantal walvissen, wat zou worden veroorzaakt door de walvisjacht. Frasers team voer de echter aan dat de stijging van de temperatuur en de afname van het ijs de werkelijke schul digen zijn. Daardoor kregen be paalde soorten pinguïns die af hankelijk zijn van open water, zoals de Chinstrap, de kans in aantal toe te nemen. Het aantal extreem koude winters aan de Zuidpool is vergeleken met vijf- msm OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Kustbewoners (6); 4. Verlos send einde (8); 6. Plaats hier de laatste letter! (3); 7. Vooreen be vorderaar zonder drijvende kracht (3): 9. Wordt getankt en gegeten in de bajes (7); 11. Gang in het kanaal (5). Verticaal: 1. Nog maar net dood (4); 2. Par tijtje met weinig inzet (5); 3. Een voltreffer in deze bloem (4); 5. Aangebracht door de derde man (6); 6. Van hem kunnen we be staan (3); 8. Arabische vorst met twee titels (4); 10. Zonder vader bleef er van hem niets over (3). KRUISWOORDRAADSEL erg-k-ohm s-ivoor-i -aflopen- ml-are-ei asem-norm ateeek gors-brie de-ave-dr -notitie- z-lenen-a ode-k-kas Adelie-pinquïns hebben volgens de Amerikaanse bioloog Bill Fraser rotsgrond nodig om zich te kunnen voortplanten. foto archief Waren destijds vier van de vijf winters nog extreem koud, nu geldt dat nog maar voor een of twee. Door de afname van de ijsvorming op open zee nemen de waterdamp en de kans op sneeuwvorming toe. Fraser noemt de combinatie van min der zee-ijs en de toegenomen sneeuwval „dubbel schadelijk" voor de dalende Adelie-popula tie in zijn onderzoeksgebied. In de periode die hij onderzocht raakten twaalf kolonies uitge storven, bijna zestig procent van de totale bevolking. Frasers stelling wordt gesteund door onderzoek onder andere vogels en zoogdieren in het gebied. De afname van het zee-ijs leidt tot toename van soorten die daar niet afhankelijk van zijn. Vol gens wetenschappelijk onder zoek is de gemiddelde tempera tuur op Antarctica de afgelopen vijftig jaar gestegen met 2,5 gra den Celsius. De geleerden zijn het er niet over eens of de tem peratuurstijging het gevolg is van het zogeheten broeikasef fect of wordt veroorzaakt door een natuurlijke cyclus. Archeologen hebben in Schoe- ningen, een kleine honderd ki lometer ten zuidoosten van Hannover, enkele speren ge vonden die 400.000 jaar oud zijn. Het gaat om een sensatio nele ontdekking die aantoont dat veel eerder door onze voor ouders is gejaagd dan tot op he den is aangenomen. De drie speren, die zijn gesne den uit het hout van een spar, zijn 1,8 tot 2,1 meter lang. Zij la gen temidden van ruim tiendui zend beenderen van dieren, meest paarden. De meeste die ren waren kennelijk geslacht nadat zij in de jacht waren ge dood. Hartmut Thieme, de leider van het archeologische team con cludeert dat de oude jagers ge organiseerd genoeg waren om paarden in de val te lokken. Ook waren zij sterk genoeg om de dieren te doden met een speer, die volgens Thieme werd ge gooid. De vondst maakt een einde aan de opvatting dat de mens des tijds afhankelijk was van vis vangst. Ook wordt de theorie ontzenuwd dat de systemati sche jacht ongeveer 200.000 jaar geleden begon. De speren zijn tweemaal zo oud. Thieme en zijn medewerkers melden de vondst in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Nature. HEINZ Heer Bommel en de Pikkin Ring Toen de juwelen en de edele metalen zo plotseling op de markies de Cantecler vielen, verloor de edelman het evenwicht en stortte ter aarde. Daar lag hij nu, be dolven onder robijnen en topazen die zijn bleek gelaat als een vreemde zetting omlijstten. „Help", riep hij met zwakke stem. „Leugenaar!" schreeuwde de dwerg, op gewonden om hem heen springend. „Zie je wel, dat je mijn schatten wilde hebben? Nou, daar heb je ze!" „Ge vergist u..." stamelde de markies, maar het ventje liet hem niet uitspreken. „De ring liegt niet!" kakelde hij. „Als je iets hebben wilt wat niet van jou is, wordt de ring van Pikkin een roofring. Je kunt hem alleen dragen wanneer je recht hebt op alles wat je hebben wilt, snap je?" „Welk een impasse!" prevelde de edel man. Hij staarde naar het sieraad, dat vu rig aan zijn vinger fonkelde en trachtte zich uit de kostbaarheden los te maken. „Help mij uit uw galanterieën", hernam hij. „Ik verlang er naar hier weg te ko men: uw omgeving is drukkend. En dat ringetje moogt ge terug hebben; het past mij niet." „O nee!" riep het ventje boosaardig. „De ring zit vast, praatmaker! Die kan alleen maar van je vinger af wanneer je een week lang niets van een ander wilt heb ben. En dat zal je niet meevallen!" Zo sprekende schoof hij met enkele geoe fende bewegingen zijn schatten opzij, zo dat de bezoeker vrij kwam. Daarop vatte hij deze bij de kraag en schoof hem met grote kracht naar de uitgang. „Er is nog een andere manier om van de Pikkin-ring af te komen!" schreeuwde hij zijn vertrekkende gast na. „Dat is wan neer je iemand anders vindt die hem durft dragen!" H E W DOOR KLAAS KARSSEN «yi De afgelopen nacht trok een smal front over ons land en het bracht wat regen, maar op de meeste plaatsen viel I maar 1 a 2 mm. Voorlopig blijft het overwegend droog, komt doordat een hogedrukgebied met het centrum in buurt van Nederland komt te liggen. Vanavond en van nacht wordt het helder, mogelijk dat later hier en daar i|6 J wat mist ontstaat. De minima dalen tot rond het vriespu Morgen, vrijdag hebben we te maken met zonnige periöf7 I den en later vanuit het westen ook wolkenvelden, maar blijft droog. De minima liggen morgen rond de 12 grade En de wind draait naar zuidelijke richtingen en is meest matig, 3, in de avond aan de kust mogelijk matig, 4. Ook in het weekeinde krijgen we te maken met rustig wi Zaterdag kan nog een zwak front passeren maar het blij vrijwel droog en we krijgen in het weekeinde ook regelmli tig de zon te zien. De minima liggen tussen de 1 en 4 gr den, maxima 12 tot 14 graden. De wind is meest zwakt matig, 2 tot 3, geleidelijk draaiend naar oost. Na het we einde krijgen we ook nog een paar prachtige lentedagen met veel zon en het blijft droog. De temperatuur kan noj wat verder oplopen naar zo'n 13 tot 17 graden en dat zi 0 I waarden die normaal zijn voor eind april begin mei. Vori jaar beleefden we begin maart een veel koudere periode met in de eerst weken regelmatig in de nacht lichte vors en overdag temperaturen van 2 tot 7 graden. Toen pas vanaf de 20 t/m 23 maart maxima van 9 tot 13 graden, maar ook de laatste maartdagen waren koud met op 30|3 I op de Veluwe een sneeuwdek van 4 tot 7 centimeter. Of het zachte weer zich later in de week weet te handhu ven is nog twijfelachtig, gisteren kwamen er Amerikaans weerkaarten binnen en die verwachten later in de week een krachtig noordcirculatie met aan aanvoer van koude poollucht. Maar zo ver is het nog niet laten we eerst maa eens genieten van de komende dagen want een voorproi je van de lente zo vroeg in maart is vast mooi meegeno men. 36 r ongeveer n Ierland: KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral in het zuidwesten flink wat regen, in het noorden mo gelijk eerst ook sneeuw. Morgen later op de dag vanuit het westen opkla ringen. Geleidelijk overal veel wind. Maxima rond 7 graden, in het uiterste noorden enkele graden bo ven nul. Zweden: Morgen flink wat zon, maar een aantrekkende wind. Morgen vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. Middag- temperatuur rond 7 gra den, in het noorden iets Denemarken: Flinke perioden piet zon. Morgen ook wat wokenvel- den, maar vrijwel overal droog. Maxima oplopend n 9 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales Vandaag zonnige perioden, maar eerst hier en daar mist. Later op de dag in Ier land regen. Morgen ook elders regen en in de Schotse bergen sneeuw. In de om geving van Londen waarschijnlijk droog. In Schotland en Ierland veel wind. Maxi ma rond 10 graden, morgen wat hoger. België en Luxemburg: Vandaag eerst wat regen, maar in de loop van de dag van het noordwesten uit opklaringen. Morgen fraai lenteweer. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 10graden, morgen rond 14. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst kans op regen, op de top pen van Jura en Vogezen wat sneeuw. Later op de dag van het noorwesten uit flinke opklaringen. Morgen flink wat zon en droog. Maxima rond 13 graden, in de Elzas iets minder zacht. Portugal: Vrij zonnig en droog. Maxima aan zee rond 20 graden, in de middag bij wind van zee wat afkoeling. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Spanje: Droog en flink wat zon. In de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen 20 graden of meer, in Andalusiê rond 25 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar op enkele plaat sen hardnekkige wolkenvelden of mist. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 20 graden. Tunesië: Vandaag flink wat zon. Morgen meer be wolking en kans op een regen- of on weersbui. Maxima aan zee rond 20 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag enkele wolkenvelden, maar droog. In de ochtend kans op mist. Mor gen flink wat zon. Maxima uiteenlopend van 13 graden in de omgeving van Lyon tot 17 in het zuiden. Vandaag aan de voet van de Pyreneeën plaatselijk 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Soms ook laaghangende wolken of mist. Maxima dalend tot ongeveer 17 graden op mor gen. Italië: Vandaag zonnige perioden, maar langs de Adria mogelijk een bui. Langs de Middellandse Zee-stranden soms hard nekkige bewolking of mist. Morgen op meer plaatsen bewolking en vooral in Zuid-ltalië en op Sicilië kans op een re gen- op onweersbui. Middagtempera tuur uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Morgen la ger en vooral langs de Adria fris en aan trekkende wind. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar plaatselijk langs het strand laaghangende bewol king of mist. Morgen meer bewolking en vooral op Sardinië kans op een bui, mo gelijk onweer. Maxima rond 16 graden. Malta: Vandaag veel zon en droog. Morgen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 16 graden op morgen. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Langs de westkust kans op een bui, mogelijk onweer. Maxi ma rond 15 graden, in het nooroosten lager. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en droog. Fris met maxima van 10 graden rond de Dardanellen tot 14 op Cyprus. Duitsland: Eerst veel bewolking en kans op regen, in de bergen wat sneeuw. In de loop van vandaag flinke opklaringen, maar in het zuiden ook op morgen hardnekkige be wolking en wat neerslag. Middagtempe ratuur rond 9 graden. Temperatuur op 1500 meter iets onder nul. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral i wat regen, boven 1200 meterfcg In het zuiden in de bergen flirr ringen. In de dalen kans op m ma rond 8 graden, maar in dec van Locarno oplopend tot 13 gr; Oostenrijk: Toenemende bewolking e rol en het Salzburgerland kan regen, boven 1200 meter snee', dalen mist. Maxima rond 9 grac- Polen: Vandaag bewolkt en mogelijk w*RSl In de loop van de dag van het w! opklaringen. Morgen flink vj Maxima rond 8 graden, in het'n en oosten eerst iets lager. rièn Tsjechië en Slowakije: w n Vandaag bewolkt en misschier^00 gen, in de bergen sneeuw. Morj zon. Middagtemperatuur rond 8r ïite Hongarije: Toenemende bewolking en droog. Middagtemperatuur VRIJDAG 7 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07 .12 Zon onder Maan op 06.09 Maan onefcue Waterstand IJmuiden Hoog 02.05 14.21 01 Laag 10.15» 22.44 23.56 iel Katwijk itlT Weerrapporten 06 maart 07 u ar bew. nnw3 12 licht bew licht bew Oen Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Bordeaux Dublin Frankfurt Genéve Klagenfurt regen Kopenhagen zwaar b Las Palmas onbew Lissabon onbew. licht bew. onbew. half bew. Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg regen Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bei New York regen Tel Aviv half bew Tokyo onbew bew. licht bew. «Di «D ID ;«D 10 12 F

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22