Ajax verkleint kansen op halve finale Manchester United legt Porto nu al over de knie H De twee gezichten van Patrick Kluivert Sport Jen Haag loopt tien biljoen gulden mis Van Gaal: een vriend van Spanje 1 itich weer ens door de erste ronde llDERDAG 6 MAART 1997 etgod mag seizoen afmaken jpRDAMJohn Metgod mag het seizoen als hoofdtrainer van llsior afmaken. Het demissionaire bestuur betaald voetbal fde KNVB heeft de oud-prof hiervoor toestemming gegeven, Tanks het feit dat hij nog niet volledig is gediplomeerd. Assis- Ltrainer Metgod schoof op toen Hans van der Pluym eind Tg jaar vrijwillig uit Rotterdam vertrok. jirks bekerduel eindigt in vechtpartij Het bekerduel tussen Besiktas en Kocaelispor (2-1) in kije is dinsdagavond in Istanbul in een vechtpartij geëindigd, p janks de zege werd de thuisclub uitgeschakeld in de halve fi- Ëf! jjs- De uitwedstrijd was met 1-0 verloren. Direct na afloop van Ljgeladen wedstrijd gingen supporters, spelers en bestuursle- i £®fgop het veld met elkaar op de vuist. De politie wist de ge- ~|federen aanvankelijk te bedaren. In de kleedkamers werd het Llikken echter voortgezet. Tie: 'Maradona geen goede keus' ItaarjANNEDiego Maradona is geen goede keus als voorzitter van en-nlnternationale spelersvakbond. Dat meent Pele. De reden liet ipleejn het midden. „Op dit moment lijkt me Maradona niet de chikte persoon als voorzitter. Ik denk dat het beter is eerst de Qid juridisch en statutair op te richten. En dan pas bestuursle- '•tllte kiezen", oordeelde Pele, minister van Sport in zijn land. ben een voorstander van een spelersvakbond. Op die manier ^^nen de spelers een front vormen tegen clubs en bonden." j-am's Snackbar verslaat ZWL Bram's Snackbar heeft gisteren in de hoofdklasse van het Jvoetbal ZWL met 5-2 verslagen. Voor de rust (1-1) doel- ètte Ron de Bruyn. In de tweede helft verzorgden Maurice jffc-fcnds, wederom De Bruyn, Patrick Kamperveen en Ramon ends de overige productie. Zie pagina 21: De Sleutels voort ui landelijk. £enpk United boycot nationale ploeg r(J "fy)ENManager Alex Fergusson van Manchester United heeft 5? waÜoten ook de nationale voetbalploeg van Glenn Hoddle te ^p^cotten. Eerder hadden Roy Evans (Liverpool) en Kenny Dalg- (Newcastle United) al laten weten te weigeren spelers be- «kbaar te stellen voor een toernooi in Frankrijk deze zomer. J9 jorie coaches oordelen dat hun spelers na een druk seizoen 'zijn aan rust in de maand juni. Een vierlandentoernooi zou ,aeil irbelasting tot gevolg hebben. i Den Haag hoeft niet meer ikenen op een investering tien miljoen gulden in de ;tie. De ondernemers Ed s en Paul Schaling hebben •n' iren hun geruchtmakende lod definitief ingetrokken. H^t bestuur van de Haagse ^He-divisieclub kon niet bin- ^^He vereiste termijn voldoen pe voorwaarden die het duo een financiële injectie had eld. Het tweetal meent bo- -iien beschadigd te zijn door legatieve publiciteit over de (kwestie. Die is volgens hen j toedoen van de clublei- rjontstaan. I piner Mark Wotte benader- r Maas en Schaling vorige I pid met het verzoek om fi- fiële middelen voor verster- -^van de A-selectie. De suc- blle coach dacht aan ton- maar het zakenduo sprak iel over miljoenen. Beiden pn structureel geld ter be- Jking stellen, onder de te voorwaarde dat ADO - Haag van een vereniging in stichting zou veranderen. Bt bestuur was blij met het Dod, maar wilde niet direct de eis van Maas en Schaling Inoet komen. De clublei- j vroeg en kreeg bedenktijd, (vermogende tweetal wilde :er hoe dan ook (ruim) voor het verstrijken van de transfer termijn (7 maart) duidelijkheid hebben. Het bestuur schreef voor 10 maart een vergadering van de ledenraad uit. Tijdens die bijeenkomst zou de verlang de structuurwijziging aan de or de komen. Maas eri Schaling haakten onmiddellijk af toen bestuurslid Krupe hen gisteren telefonisch van de voorgenomen vergade ring op de hoogte stelde. Voor het koppel komt de besluitvor ming te laat. Bovendien menen zij dat het bestuur zich niet aan de afspraken heeft gehouden. „Het voorstel tot structuur wijziging zou eerst met ons worden besproken. Wij hebben echter niets van het bestuur vernomen. Mede daarom zien we af van een investering in ADO Den Haag", zo liet Ed Maas in een fax aan het bestuur en aan de media weten. Maas blijft, als directeur van het vastgoedfonds VHS, verbon den aan ADO Den Haag als shirtsponsor. Schaling is presi dent-commissaris van dat be drijf. Hij is tevens voorzitter van de Stichting Topvolleybal Ne derland. Het duo dacht via pro motie naar de eredivisie de in vestering van tien miljoen gul den terug te verdienen. Schaling sprak eerder het vermoeden uit dat voorzitter de macht bij niet wilde delen. Twee domme acties bederven plannen Van Gaal Louis van Gaal keek al voor de wedstrijd van gisteren naar de return van Ajax - AÜetico (1-1). Daar,'in Ma drid, zou de laatste kans liggen op een waardig af scheid. De directeur be taald voetbal stippelde de route en de tactiek uit, tot in de kleinste details. Van Gaal kan helemaal op nieuw beginnen. Twee on bezonnen, oliedomme ac ties van twee sterspelers doorkruisten alle mooie plannen. Winston Bogarde vertikte het om op de bank te gaan zitten, Patrick Klui- vert haalde een tweede ge le kaart op en schakelde zichzelf ook uit voor de al- lesbeslissende return. AMSTERDAM VPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Ajax had gisteravond flink last van Atletico Madrid. De verde digers renden en knalden alle kanten op, dat was waar. Maar de middenvelders en die ene aanvaller, Esnaider, waren le vensgevaarlijk. Het was nog een geluk dat de eigenlijke centrum spits, Kiko, geschorst was. Daar door schoof middenvelder Ca- minero een tikkeltje naar voren en klopten de koppeltjes bij Ajax ook weer. Maar over veer tien dagen is de rolverdeling an ders. Dan komt de grote, ge vaarlijke Caminero tegenover de schuchtere, anonieme Kiki Musampa. Van Gaal hield Musampa in de rust in de kleedkamer. Scholten kwam, Ronald de Boer verhuisde naar de andere kant, en het team was weer in balans. Litmanen, 'Mister Champions Leagu', had last van vormverlies én tegen- Patrick Kluivert haalt uit. Deze doelpoging zou geen treffer opleveren. stander Bejbl. Toch kon de Fin na de pauze door de wissels dichter naar Kluivert kruipen. Tien minuten na de hervatting van Litmanen de aangever op korte afstand, Kluivert de afma ker. Het had geklopt, maar in Spanje zou Musampa, of Ro nald de Boer, het niet redden tegen Caminero. Het team heeft op die positie spieren nodig. Van Gaal had het tevoren zien aankomen. En hij had plannen gemaakt. Juist voor deze ene wedstrijd zou hij zijn principes nog één keer laten varen en Winston Bo garde nog één keer aan de borst drukken. Van Gaal had na de winterstop een nieuwe nummer vier gevonden: Richard Witsch- ge. Frank de Boer werd weer linker verdediger. Bogarde zou in de nieuwe formatie midden velder worden, een linie op schuiven, en Musampa vervan gen. Bogarde is geschapen voor FOTO HANS VAN WEEL een type als Caminero. Boven dien zou de linkerkant dynami scher worden, sterker. Frank de Boer zou worden ontlast. Mare Overmars zou af een toe z'n mannetje kunnen laten lopen, Litmanen zou wat verder voor uit kunnen spelen. Het zou kloppen. Het was een goéd AMSTERDAM SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER In nog geen uur tijd toonde hij zijn twee gezichten aan de we reld. Het eerste, jeugdig en on bezonnen, tijdens zijn stomp zinnige protestactie bij grens rechter Karl-Heinz Schleier. De andere kant, professioneel en koelbloedig, showde Patrick Kluivert met een meesterlijk doelpunt dat Ajax een 1-1 ge lijkspel bezorgde in de kwartfi nales van de Champions Lea gue tegen Atletico Madrid. Daarmee gaf Kluivert zijn ploeg iets meer ademruimte voor de return, waar hij zelf wegens een schorsing zal ontbreken. Ajax-trainer Louis van Gaal had zijn spelers in de voorbe spreking nog gewaarschuwd voor Markus Merk, een 34-jari- ge tandarts uit Kaiserslautern. Maar bovenal een scheidsrech ter die scheutig is met kaarten. Een 'pietje precies', volgens Van Gaal. Hoe snel de woorden van een trainer soms verdampen in een kokende voetbalarena, bleek in de 22ste minuut van de eerder spannende dan goede wedstrijd tussen Ajax en Atleti co. De rush van Kluivert naar de zijlijn was lang en bood genoeg tijd om tot bezinning te komen. Er was gevlagd voor buitenspel, tegen de zin van de 20-jarige spits die verhaal wilde halen. Merk draalde niet en bestrafte Kluivert met zijn tweede gele kaart van deze editie van de Champions League. En zadelde Louis van Gaal zodoende op met een aanzienlijk spitsenpro bleem voor de return in het Sta- dio Vicente Calderon, over twee weken te Madrid. Geen snugger moment van Patrick Kluivert om een jeugd zonde te begaan. Al in zijn jong ste jaren, de Amsterdammer voetbalt sinds zijn achtste bij Ajax, ging Kluivert in woord en gebaar in conclaaf met scheids rechters. Het duurde lang voor dat de jeugdtrainers hem ervan hadden doordrongen dat hij be ter zijn voeten kon laten spre ken. Patrick Kluivert had en heeft tijdens een voetbalwed strijd maar én doel voor ogen, dat van de tegenstander, en wie hem op zijn weg daar naar toe dwarsboomt kan op repliek re kenen. Sinds zijn verpletterende debuutjaar in de hoofdmacht vooral in de vorm van doeltref fende acties, zoals gisteravond, maar soms ook komt het weer barstige jongetje in hem weer naar boven. „Heel erg dom van me", hield Kluivert zichzelf na afloop de spiegel voor. En kreeg daarin bijval van zijn medespe lers en hoofdtrainer. „Onprofessioneel gedrag", oordeelde Louis van Gaal. „Ter wijl in onze jeugdopleiding toch veel aandacht wordt geschon ken aan zelfbeheersing." Doel man Edwin van der Sar hield zich naderhand op de vlakte, maar viel tijdens de rust hard uit tegen Kluivert. „Vooral Edwin was flink nijdig, ja", ver telde Frank de Boer. „Tuurlijk wordt er dan even wat geroe pen, hij benadeelt zijn ploegge noten, maar dat hoort er alle maal bij. Patrick wist dat zelf als geen ander." Aanvoerder Dan ny Blind noemde het gemis van Kluivert in de return 'eeuwig zonde': „Want het ging om zo iets lulligs. Als het nou een over treding was op een doorgebro ken speler, of in een belangrijk persoonlijk duel... Maar ja, sport is en blijft emotie en dan gebeu ren dit soort dingen." Opvallender dan zijn gele kaart was de manier waarop Pa trick Kluivert alsnog een positief stempel op de wedstrijd drukte. Zoals hij al heel lang in staat is negatieve emoties om te zetten in grootse daden op het voet balveld. Heen en weer geslin gerd tussen vreugde en verdriet, slaagt de meest besproken Ne- plan. Totdat, op maandagmor gen, Winston Bogarde - net te rug van drie maanden blessure leed - het vertikte om in Am sterdam, bij het 'voorspel', op de bank te gaan zitten. Hij werd weggestuurd, niemand bij Ajax wil hem nog terug. Ook niet voor die ene wedstrijd in Ma drid. Daarvoor is er te veel mis gegaan met Bogarde. Twee dagen later viel deel- twee in duigen. Patrick Kluivert werd na 22 minuten teruggeflo ten wegens buitenspel. Dat was het niet en de spits wilde dat even onder de aandacht bren gen van grensrechter - tegen woordig assistent-scheidsrech ter - Schleier. Dat was dom. Dat was oliedom, en Kluivert wist dat. Scheidsrechter Merk gaf vanzelfsprekend direct geel. Het was z'n tweede, dus goed voor een schorsing. Kluivert gaf zijn makkers nog wel de gelijkmaker mee naar Madrid. Voor Kluivert had Van Gaal, nu hij het achter de spits goed voor elkaar had, de hoofdrol in gedachten. De knallen van Klui vert zijn hard, meedogenloos, bijna briljant in hun eenvoud, maar toch vooral beslissend. En daar was het de directeur om te doen. Gisteravond had de spits er in de 53ste minuut weer een op de slof. Een domme fout, een briljante actie. Zo is Klui vert, het wonder- én probleem kind in één vel. Over veertien dagen, in het Estadio Vicente Calderon, zal blijken welke kant van Kluiverts temperament het zwaarst heeft gewogen: de vonken in zijn mond of het vuur van zijn schoenen. Ajax: Van der Sar: Melchiot (84. Veld man), Blind, Witschge en Frank de Boen Ronald de Boer. Litmanen en Musampa (46. Scholten): Babangida (71. Wooter), Kluivert en Overmars. Atletico Madrid: Molina: Geli (88. Viz caino). Santi, Solozabal en Toni; Agui- lera, Bejbl, Pantic (76. Paunovic) en Si- meone; Caminero en Esnaider. derlandse voetballer van dit de cennium erin Ajax en daarmee zichzelf over moeilijke momen ten heen te tillen. En dat is knap voor een jongen van twintig jaar. Precies op zijn 21ste ver jaardag, 1 juli aanstaande, loopt het contract van Patrick Kluivert bij Ajax af. En is de steeds ver der uitgeholde landskampioen een smaakmaker armer. Maar voordat Kluivert zijn ge luk in Milaan gaat beproeven, wil hij in stijl afscheid nemen van de club waar hij naar eigen zeggen ooit zal terugkeren. De eerstvolgende horde op weg naar de finale in Mnchen staat in Madrid en zal zonder hem genomen moeten worden. Wie de plek van Kluivert over twee weken gaat innemen, is voor Frank de Boer een retorische vraag. Hij vindt zijn tweeling broer de aangewezen persoon. „Ook daar kan Ronald goed uit de voeten en we weten wat we aan hem hebben." Het raden naar de toekom stige club van Louis van Gaal is een soort nationaal gezel schapsspel. De afscheid ne mende directeur betaald voetbal van Ajax doet daar zelf naar hartelust aan mee, bleek op de persconferentie na Ajax - Atletico Madrid. Van Gaal heeft al een club, maar de naam is hij van plan tot het einde van het seizoen voor zich te houden. En wat zei Van Gaal opeens: „Heb ben de Spaanse media hele maal geen vragen aan mij? Ik dacht dat het in Spanje veel erger was dan hier. Ja, ik denk dat ik goed samen ga werken met jullie. Als ik ooit naar Spanje ga." En tot Pe dro Salazar, de vertaler bij de nababbel: „Ik kan jou dan als tolk gebruiken." Manchester United vertrekt over twee weken zonder zorgen naar Portugal voor de return in de Champions League tegen FC Porto. De ploeg van trainer Alex Ferguson zette gisteravond op Old Trafford een zeer duidelijke uitslag neer: 4-0. Borussia Dortmund (3-1 thuis tegen Auxerre) verschafte zichzelf eveneens een goede uitgangs positie. Titelhouder Juventus (1-1 bij Rosenborg) heeft daarentegen nog lang geen zekerheid over een plaatsje bij de laatste vier. Manchester United, in de premier league al zestien wedstrijden ongeslagen, speelde na am per een half uur al een gewonnen wedstrijd. May en de uitblinkende Cantona gaven de thuisploeg een rustgevende voorsprong. Porto, verzwakt door de absentie van topschutter Jardel en mid denvelder Pimenta, kon het hoge tempo van de Mancunians nauwelijks bijbenen. De Portugese formatie toonde eens te meer aan een mindere fase door te maken. In de laatste drie competitieduels pakte het team van oud-bondscoach Oliveira slechts twee punten. Manchester United, dat nauwelijks iets merkte van de absentie van breker Roy Keane (gebles seerd), bleef ook na de rust de veel betere ploeg. Ryan Giggs bracht na een uur de derde treffer op zijn naam. Andy Cole maakte tien minuten voor tijd de return min of meer tot een formali teit. Voor de 21-jarige doelman Hilario liep het duel op een persoonlijk drama uit. Hij ging bij drie van de vier treffers niet vrijuit. Aan de vooravond van de eerste wedstrijd te gen Rosenborg toonde Zinedine Zidane van Ju ventus weinig ontzag voor de Noorse kampioen. „Deze ploeg mag voor ons geen probleem zijn", stelde de Franse international onomwonden. „Ju ventus is momenteel weer de beste ploeg van Ita lië, misschien wel van Europa." De overmoedige Zidane en zijn ploeggenoten konden het vermeende krachtsverschil in de eer ste helft geen moment waarmaken. In de 51ste minuut laegen de Italianen zelfs de schrik van hun leven. Soltvedt bracht de thuisploeg, die zich op het zonnige Cyprus intensief had voorbreid, verrassend op voorsprong. Juventus herstelde zich snel. Vieri, de vervanger van de gebleseerde sterspeler Del Piero, maakte binnen een minuut gelijk. Daar bleef het bij, tot schaamte van Zida ne. Otto Hitzfeld, de trainer van Borussia Dort mund, deed in de aanloop naar de thuiswedstrijd tegen Auxerre veel moeite om de Franse tegen stander op te hemelen. Maar de feiten logen niet. De provincieploeg van oudgediende Guy Roux heeft geen topkwaliteit en uitstraling meer. De zevende plaats op de Franse ranglijst en de dra matische uitschakeling in het nationale beker toernooi zeggen genoeg over de huidige kracht. Borussia begon danig verzwakt aan het ogen schijnlijk gemakkelijke karwei. Sammer (Euro pees voetballer van het jaar), Cesar, Kohier, Freund (allen geblesseerd) en aanvoerder Zore (geschorst) waren niet beschikbaar. De snelle treffer van Riedle (twaalfde minuut) vormde een lekkere binnenkomer voor de Duitse kampioen. Na de rust verhoogde invaller Schneider de marge met een doeltreffende kopbal. Evenals bij het eerste doelpunt stond de Zwitser Chapuisat aan de basis van de treffer. Schneider was al in de 38ste minuut in het veld gekomen voor verdedi ger Feiersinger. Een kwartier voor tijd leek Lamouchi de Franse ploeg aan een redelijk gunstige eindstand te hel pen (2-1). Möller zorgde in de 83ste minuut ech ter opnieuw voor een verschil van twee treffers. Borussia mist over twee weken Reuter. Hij kreeg in de 88ste minuut zijn tweede gele kaart en moest van het veld. Hem wacht een schorsing. UITSLAGEN Champions League, kwartfinales, eerste wedstrijd. Ajax - Atletico Madrid 1-1 (0-1). 8. Esnai der 0-1, 53. Klujvert 1-1 Scheidsrechter Merk (Dui). Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: Kluivert (Aiax), Geli, Toni, Simeone, Aguilera (Atletico). Manchester United (Eng) - FC Porto (Por) 4-0 (2-0). 22. May 1-0, 34. Cantona 2-0. 61. Giggs 3-0, 80. Cole 4-0. Scheidsrech ter: Frisk (Zwe). Toeschouwers: 53.400. Gele kaart- Irwin (Manchester United), Ar tur, Barroso, Barros, Conceicao(FC Porto). Borussia Dortmund (Dui) - Auxerre (Fra) 2- 1 (1-0). 12. Riedle 1-0, 54. Schneider 2- 0, 75. Lamouchi 2-1, 83. Möller 3-1. Scheidsrechter: Garcia-Aranda (Spa). Toe schouwers: 47.000. Rode kaart 88 Reu ter (Borussia) 2x geel. Gele kaart: Goma (Auxerre). Rosenborg (Noo) - Juventus (Ita) 1-1 (0-0). 51. Soltveldt 1-0, 52. Vieri 1-1. Scheids rechter: Batta (Fra). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Juliano (Juventus). ArenA test controlesysteem AMSTERDAM ANP De Amsterdam ArenA gaat van af zondag bij het duel met FC Utrecht een nieuw controlesys teem voor de toegangsbewijzen testen. De handmatige check van stewards maakt dan plaats voor een elektronische controle. De ArenA hoopt op deze ma nier vervalsing van kaarten te gen te gaan. Bovendien moet de nieuwe wijze een middel in de strijd tegen supportersgeweld zijn. Het stadion kan lastige aanhang die op de zwarte lijst staat, eenvoudiger weren. Ook kan de stroom van toeschou wers sneller worden verwerkt. Het stadion wil het gebruik van het elektronische systeem uitvoerig testen. Bij de wedstrij den tegen Utrecht en Roda JC wordt het opgesteld bij de in gangen D en F. §TERDAM ANP In keer eerder kwam Mi- jael Stich naar Ahoy'. Steen werd hij opgenomen !de eregalerij van het ABN pro-tennistoernooi. De jiitser won het toernooi in |94 en is nu terug. Met het bmemen oude tijden te fen herleven. ptich schakelde woensdag als zevende geplaatste 'drie Pioline uit. Via 6-3 3-6 I plaatste hij zich voor de eede ronde waarin don- iTdagmiddag de Spanjaard irbonell wacht. Stich is één van de vijf jiitsers in de tweede ronde, [staan allemaal in de on- iste helft van het schema, ich won dit jaar pas één irtij, in de eerste ronde van Australian Open. De afge- pen drie weken reisde hij jar Marseille, Antwerpen en ilaan. Vacek, Göllner en inosil zorgden ervoor dat jrweer snel kon gaan trai- t |2es jaar lang had hij een |Ste plaats in de top-20. Na lp nederlaag in Antwerpen, IJar hij vorig jaar de hoofd ras pakte, moest hij zijn dpnnement afgeven. Hij pt nu 31e en is in Rotter- I&n voor het eerst sinds ja- fa in een toernooi niet eens plaatst. Michael Stich in actie tegen de als zevende geplaatste Cedric Pioline uit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19