5: 'Pyromane' betuigt spijt B Vrij spel voor parende padden isg* atuurpracht verveelt nooit 1 f lördinerend architect or stadshart gekozen uping Regio Leiden/Rijn Veenstreek Bewoners Geestweg uiten hun {Aanpakken! onvrede over slecht wegdek iL F »s7ï si 95 «""^sintraluin ANDEL WANDEL Bedrij venavond voor jonge starters Agent 327 op 'Leids Peipie' Strippenkaart voor kinderopvang Ter Aar Buddy Fashion' opent zaterdag ERDAG 6 MAART 1997 j meegenomen bij inbraak .eest» Bij een inbraak afgelopen nacht in het Oegstgeester ntrum 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein is geld «nomen. De daders zijn vermoedelijk met een valse sleutel gekomen. Ze doorzochten het gebouw, braken enkele leaden open en uiteindelijk een kluisje. telauto's gestolen >pn/leiderdorp Vanaf de Prunusstraat in Leimuiden is in ;ht van dinsdag op woensdag een bestelauto gestolen. De vagen, merk Mercedes, type 307 en bouwjaar 1982 is een Dgd model. In dezelfde nacht werd op de Kabelbaan in rdorp een eveneens witte bestelauto van het merk bishi meegenomen. Deze auto is voorzien van een koelin- ian den run proces'. De 58-jarige Fries stel- jitelaar de zelf dat het voor velen wel licht verrassend is dat Alphen chitectuur van het Mas- een architect uit Oostemijkerk moet voortborduren op aantrekt. Zijn eigen verklaring ikteristieken van Alphen, daarvoor luidde dat 'ik als ver- e historische Rijn." Het stokte plattelander een onaf- iorden van de Friese ar- hankelijke visie heb weten te Gunnar Daan. Hij is vinden die van belang is in mijn teld als coördinerend ar- functie'. voor het Masterplan Gunnar Daan voldeed aan de art. Zijn taak is om de criteria die de selectiecommis- llende onderdelen van sie aan de kandidaat stelde. De isterplan op elkaar af te coördinerend architect moest en. met hart en ziel achter het Mas- irchitect sprak over het terplan staan, ervaring hebben •hijnlijke conflict tussen met soortgelijke projecten en n en historisch, dat wordt over communicatieve vaardig- meed tot een creatief heden beschikken. irmond gaat optreden tegen gale bouwsels Watertuin Tp.arm. Het college wil hiervoor 37.000 gulden beschikbaar te stellen. Drie jaar geleden constateer de Warmond ook al veel illegale bouwsels en oneigenlijk ge bruik. Voor een deel van de af- 'jnd gaat paal en perk aan de illegale bouwsels iiingalowpark De Water- ids 1994 is er in het zes- gef^merwoningen tellende veelfee' bijgebouwd zonder wijkende bebouwing heeft de .j- j_ gemeente vervolgens een ver klaring van geen bezwaar afge geven. De commissie volkshuis vesting, ruimtelijke ordening, openbare werken en ..milieu praat vanavond over dit voor stel. 0] te ping, zo constateerde de haf"eonlan8s' 'O 'er achter te komen hoe aktiipcreatiegemeente deze nk^Idingen het beste kan fjfken nemen B en W een mepuwkundig bureau in de theei Ik\ zalL BIJ CASBA WONEN superieur in interieur Vrijwilligers helpen een handje de padden veilig te laten paren. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING wassenaar/noordwuk dimitri walbeek/paul de vlieger De massale slachting onder padden die elk jaar plaatsheeft op de Van Lijndenweg en de Loosterweg-Zuid in Lisse, moet dit jaar binnen de perken blij ven. Daarom zullen de twee we gen tijdens de padden trek, die op punt van beginnen staat, worden afgesloten tussen 19.00 uur 's avonds en 07.00 uur 's ochtends. Dit alles naar Noord - wijks voorbeeld, waar de pad- dentrek over de Vogelaardreef en de Kapelleboslaan al jaren door natuurliefhebbers wordt begeleid. In Lisse gaan vrijwilligers, le den van de Nederlandse Jeugd bond Natuurstudie en de Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie, ervoor zorgen dat doorgaand verkeer wordt ge weerd van de wegen die door de verliefde padden worden over gestoken. Dat gebeurt met hek ken en waarschuwingsborden. Ook in Noordwijk zijn de vrij willigers van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming weer paraat om de padden een veilige oversteek te bezorgen. Wassenaar heeft zoveel scho lieren en vrijwilligers bij de hand dat de parende padden veejal kunnen worden 'overge zet', volgens gemeentevoorlich- ter W. Issendonck. Rondom kasteel Oud-Wassenaar en de Van Ommerenlaan, in Wasse naar-Zuid, worden de komende weken alle zeilen bijgezet om de 'ongekende paddenpopulatie' veilig over te brengen naar park Rust en Vreugd. Aan het begin van de Van Ommerenlaan staan de komende weken 'verkeers borden' waarop een afbeelding van parende padden het ver keer moet waarschuwen. Klaar- overs doen de rest. De padden maken hun over steek in maart of april. Het tijd stip hangt af van de weersom standigheden: de dieren hou- CHEF HANSJACOBS.071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN,071-5356436 'Ik wou dat ik alles kon terugdraaien Volgens het psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Centrum is de Leiderdorpse die de afgelopen zomer overal in het dorp branden stichtte, verminderd toereke ningsvatbaar. Ze zou de 'grip' op zichzelf zijn kwijt ge raakt doordat ze haar angsten, woede en verdriet altijd heeft onderdrukt. den het meest van zacht en vochtig weer, de zwoele avon den. De padden krijgen dan 'het voorjaar in hun hoofd' en trek ken 's nachts massaal het bos uit om zich aan de overkant van de weg in sloten en vaarten voort te planten. In Lisse komen de dieren uit het Keukenhofbos en het landgoed Wassergeest gewandeld, in Noordwijk uit het duingebied. Het autoverkeer is al tijden lang de grootste vijand van de padden. Ieder jaar vinden weer talloze dieren een voortijdig einde onder de banden van de voorbijrazende auto's. den haag/leiderdorp judy nihof vervolg voorpagina Haar advocate M. van Strien weet de teloorgang van de Lei derdorpse aan falende hulpver lening en onverwerkte emoties. Nadat ze persoonlijke tragedies zoals de wiegedood van haar pleegkind en problemen op haar werk niet zelf kon verwer ken, volgde opname in de Jel- gersmakliniek in Oegstgeest. De pesterijen op haar werk bij het Elisabeth Ziekenhuis waren de druppel die volgens Van Strien de emmer deed overlo pen. Collega's gooiden koffie in haar tas, duwden haar van de trap en zetten haar klem achter kasten in het archief. De vrouw zou zelfs een rouwkaart hebben ontvangen met een verwijzing naar haar eigen overlijden. Tij dens haar verblijf in de Jelgers- makliniek deed ze een zelf moordpoging en liep zij regel matig weg uit de gesloten afde ling. Drie motorrijders zouden haar hebben verkracht tijdens een van haar nachtelijke uit stapjes. De hulpverleners in de inrichting namen dit niet seri eus, meent de raadsvrouw. Na haar ontslag bij de Jelgers- makliniek kwam de Leiderdorp- se bij de Riagg terecht. „Weer faalde de hulpverlening. Ze werd met een doos pillen het bos ingestuurd", aldus Van Strien. Volgens haar leidde een veel te hoge dosering medicij nen tot een veranderd bewust zijn bij de Leiderdorpse. Daar door kon 'een deel van haar' zich ontpoppen tot brandsticht ster. Albert Heijn in de Winkelhof moest het daarbij als eerste ont gelden. Omdat de 'pyromane' zich niet snel uit de voeten maakte, raakte ze bedwelmd door de rook en werd ze als slachtoffer afgevoerd. Als atten tie stuurde Albert Heijn haar nog een bloemetje. Daarna volgde een reeks branden bij andere winkels. Ook stak zij soms containers in brand en gingen een auto, een caravan en twee motorfietsen in rook op. De 41-jarige vrouw heeft alle haar ten laste gelegde zaken be kend. Aan het einde van de rechtszaak betuigde de Leider dorpse tegenover alle slachtof fers haar spijt. „Ik wou dat ik al les kon terugdraaien." Advocate klaagt kliniek aan den haag/leiderdorp Advocate M. van Strien van de 41-jarige Leiderdorpse pyro- 'Het lijkt wel of we in een achterbuurt wonen roelofarendsveen marieta kroft MAN EASTBORN TRECO STALLMANN AUPING Ze hebben hun straat maar omgedoopt van Geestweg in Geestwater. Dat past beter bij deze tuindersweg in Roelofarendsveen, vooral na een regenbui. Er blijven dan zoveel plassen liggen, dat het zelfs 'onverantwoord is om hun kinderen zonder zwemdiploma op de fiets naar school te sturen', zo stellen Johan en Marian Castelijn in een brief die ze de buurt in hebben gestuurd om te peilen of meer mensen er zo over denken. Het vereiste zwemdiploma is een grap. Maar de ondertoon is serieus. Castelijn kreeg bijval van 38 andere huishoudens die aan de Geestweg wonen. Een klachtenlijst hebben ze deze week naar de gemeente gestuurd. Niet alleen hebben de bewoners al enkele jaren te kampen met plassen op de weg. Ze klagen ook over de berm ('die lijkt meer op drijfzand') en het riool. ,Als het veel regent, komt het water in het toilet omhoog en loopt de douchebak niet leeg", licht Marian Castelijn toe. „Bovendien is het weg dek na de aanleg van het persriool zo slecht afge werkt dat na een vorstperiode hobbels in de weg verschijnen. Het lijkt wel of we in een achterbuurt wonen. Rondom het gemeentehuis gebeurt zoiets niet. Daar is alles perfect in orde." Directeur openbare werken van de gemeente Alkemade, A. Peters, zegt op de hoogte te zijn van de klachten, al heeft hij de deze week verstuurde brief nog niet gezien. „Binnenkort worden alle wegen in de gemeente onderworpen aan een jaarlijkse inspectiebeurt. Aan de hand van de re- sultaten bekijken we aan welke wegen iets moet Z gebeuren." Tot nu toe was er geen geld beschik- Z,ftK baar voor de Geestweg én de Floraweg waar vol- Zak tuinaarde van 30 liter om ïu alvast de borders te verhogen. Dus dames en heren, handen uit scheppen maar. Per zak 1,95 5 zakken 150 liter) de scherpe prijs van gens Peters hetzelfde speelt. De problemen worden, aldus Peters, voor een deel veroorzaakt doordat enkele jaren geleden veel sloten tussen de kassen zijn gedempt. Daar door kan het water niet weg. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-5322203. o CQ. itr. f"3** HET GROENE WARENHUIS mane wil een aanklacht indie nen tegen de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. Van Strien vindt dat de hulpverleners van de in richting haar cliënte tijdens haar zes maanden durende op name slecht hebben opgevan gen. De Leiderdorpse werd in januari 1996 uit de inrichting ontslagen, terwijl haar toestand slechter was dan ooit, meent Van Strien. „Er was een beleid waarbij zij grote hoeveelheden tranquillizers kreeg toegediend en zij om de haverklap werd ge separeerd." Ook aan het toezicht zou het nodige hebben gemankeerd. „Mijn cliënte zat op een geslo ten afdeling maar kon gewoon aan de wandel gaan." Tijdens zo'n nachtelijk uitstapje werd de vrouw naar eigen zeggen verkracht. Aan haar begeleiders vertelde ze te zijn aangerand, maar daar ging niemand op in. Volgens hen omdat haar kle ding niet kapot was en omdat de vrouw zich verder niets kon herinneren. Van Strien vindt dat de hulpverleners hadden moe ten doorvragen. In plaats daar van moest de vrouw de sepa- reerruimte in waar een manne lijke hulpverlener haar hielp met uitkleden. )rbeh(| ER)c qe jager rij Danf L; eurenpracht van natuur- d@hd)verbaast Jan Wagemaker klagelijks. De Leidenaar ra^al bijna zijn hele leven BMraniet, kalksteen en mar- 2 paar raakt nooit uitgeke- p de bijzondere kleurscha- |en. „Het is nauwelijks te 7essefn ^at ^at a^emaal uit de irkomt." ït als hout is natuursteen lijk te bewerken. Het valt nee om van een bergmas- ,r paifn wasbak te maken. Maar jat ik er veel energie in 30 uï houd ik uiteindelijk een joudbaar product over. Dit p riaal is blijvend, het is geen 'erpartikel dat zomaar ver- Over honderd jaar, als ik er as\g niet meer ben, staat wat ot 2if gemaakt nog steeds over- zegt de eigenaar van ir en houwerij Wagemaker. t bedrijf aan de Leidse uweg werd 65 jaar geleden opgericht door de vader van Jan Wagemaker. Toen wemelde het in Leiden nog van de steenhou werijen. Nu is Wagemaker de enige ambachtsman in de Sleu telstad die nog zaagt en beitelt. En die productie geschiedt op geavanceerde wijze. „Wij waren de eerste in Nederland die de zogenaamde CNC-machine in gebruik namen. Dat is een com putergestuurd apparaat dat tot op de duizendste millimeter nauwkeurig kan werken. Je te kent op de computer wat je wilt hebben "en de machine kiest vervolgens zelf het juiste ge reedschap. Er zijn nu dingen mogelijk die vroeger nooit kon den.'' Dankzij de voortschrijdende techniek is Jan Wagemaker de enige in het bedrijf die nog eer lijk handwerk verricht. „Soms is dat nog nodig, zoals bijvoor beeld bij restauraties van oude panden. In Leiden komt dat vaak voor." Gelukkig maar, klasi- JOuif sch< litem )mejBN/AM RO-kantoren van Voorschoten en ichendam organiseren volgende week dins- jrheJDe jonge bedrijvenavond'. Zijn doen dat met /7eeitwerking van Arenthals Chaudron Accoun- .jen Belastingadviseurs en het Instituut voor want de 52-jarige directeur van de steenhouwerij staat het lief ste op de werkvloer. „Ik ben met mijn handen begonnen en dat blijft er altijd in." Ter illu stratie steekt de steenhouwer zijn handen op. Die zijn gede coreerd met kleine sneetjes, stof en veel eelt. „De afwisseling is het leukste aan dit werk. Dan weer hakken, dan weer polijsten. De ene keer een grafsteen, de andere keer een tafel of een aanrecht. Er ko men hier ook kunstenaars over de vloer die natuursteen zoeken om te beeldhouwen. Dat is weer een heel ander vak. Ik ben meer van de praktische kant, kunste naars lopen eerst drie dagen om het stuk steen om er 'contact' mee te krijgen. Ik geef kunste naars ook wel eens les in de ver schillende technieken. Dan merkje dat een beeldhouwer de steen als het ware filisofisch be kijkt. De steenhouwer is wat nuchterder." RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071 -535 64 36. FAX 071-537 19 21 Steenhouwer Jan Wagema ker bij de gea vanceerde ap paratuur in zijn Leidse werk plaats: „Ik ver veel me hier geen mo ment." FOTO HENK BOUWMAN Traditiegetrouw wordt deze maand de nieuwe jaarlijkse ver sie van het 'Leids Peipie' gepro duceerd. Dit is een speciaal bier dat in een beperkte oplage van 150 flesjes wordt gemaakt. Elk jaar wordt een bekende striptekenaar aangetrokken om een etiket voor het flesje te ont werpen. Dit jaar tekent Martin Lodewijks, tekenaar van de strip 'Agent 327', het etiketje. Het is inmiddels de achtste keer dat het biertje wordt gemaakt. De flesjes zijn een collector's item geworden. Op verzamelbeurzen wordt veel geboden voor de flesjes. Het 'Leids Peipie' is te koop bij de Leidse Stripshop, telefoon nummer 071 5121802, Aal markt 4 in Leiden. het Midden- en Kleinbedrijf. In het Van der Valk hotel 'De Gouden Leeuw' worden jonge starters langs de tien meest voorkomende beginnersval kuilen geloodst. Belangstellenden voor de gratis avond kunnen zich melden bij de heer Bierman. Hij is bereikbaar op telefoonnummer 070 3209322. Alphakids kinderopvang in Ter Aar heeft de service uitgebreid. Ouders kunnen een strippen kaart van 25 gulden kopen. Met die kaart kunnen ze bin nen twee maanden in totaal zestig uur flexibele kinderop vang reserveren. Ze moeten het dan minimaal 24 uur van tevoren opgeven voor mini maal twee en maximaal twaalf uur op een dag. Betaling van de daadwerkelijk aanwezige uren van het kind moet ach- Indien er voldoende aanvra gen zijn, wordt het diensten pakket te zijner tijd uitgebreid met avond-, nacht-, en week- endopvang. Buddy Fashion' opent op zaterdag 8 maart haar nieuwe vestiging op de Haarlemmerweg 1. Het bedrijf, gespecialiseerd in het her stofferen van motorzadels, gaat zich dan ook bezighouden met de verkoop van accessoires en onderdelen. In het kader van de ope ning wordt op zondag 9 maart een toertocht van 100 kilometer ge organiseerd. Deelnemers kunnen zich tussen 10 en 12 uur bij het nieuwe pand aanmelden. Voor de berijder van de oudste motor fiets is een prijs van 100 gulden beschikbaar gesteld.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15