Een camping voor gehandicapten als droomwen: 'God stuurde de juiste mensen op mijn weg' Leiden Regio Kerk Samenleving Nieuwe uitdaging voor Hans de la Mar Hans de la Mar is expert in het vieren van afscheidsfeestjes. De Leidenaar kan niet lang op één plek blijven zitten en heeft daarom een hoogst opmerkelijk arbeidsverleden achter de rug. Zo had hij, in de tijd dat de nieuwbouwwoningen in de jaren zeventig als paddestoelen uit de grond verrezen, de functie van woonerfvoorlichter; een praatpaal voor de nieuwe bewoners van de polderwijken. De la Mar heeft gewerkt als onderzoeker bij het ministerie van justitie. En hij was, namens Groen Links, raadslid en van 1986 tot 1994 wethouder. Sinds dik drie jaar is hij directeur van de William Schrikkerstichting, een instelling die zorgdraagt voor met name gehandicapte kinderen. Binnenkort worden de borrelgla zen wederom tevoorschijn ge haald om Hans de la Mar uit te luiden. Hij heeft het in zijn hoofd gehaald weer voor een geheel nieuwe uitdaging te kiezen. Samen met zijn partner, Greke Dek ker, wil hij volgend jaar in het Roggebot- zand, een wat afgelegen recreatiegebied tussen Dronten en Kampen, een camping voor gehandicapten openen. Hans de la Mar denkt deze kampeer plaats nooit meer te verlaten. „Het was al tijd mijn droom ooit eens iets in de horeca te gaan doen. Mijn ouders hadden vroeger een restaurant met bijbehorende wieler baan. Ik bewaar fantastische herinneringen aan die tijd. Met deze camping kan ik niet alleen mijn eigen droom verwezenlijken, maar ook andermans wensen". De la Mar noemt het idee voor de cam ping een uniek initiatief. „Er zijn in Neder land talloze kampeerplaatsen die voorzie ningen voor gehandicapten hebben. In de praktijk betekent het dat ze een kantine hebben die toegankelijk is voor rolstoelge bruikers en dat er een invalidentoilet is. Wij gaan veel verder. Onze kampeerplaats wordt een camping die speciaal toegerust is voor met name verstandelijk gehandicapte kinderen met hun ouders. Een vakantie oord waarvan er, zeker in Nederland, maar vermoedelijk ook in Europa, geen tweede bestaat". Een camping voor gehandicapten. De La Mar en Dekker kwamen anderhalf jaar gele den tot de ontdekking dat zoiets nog niet bestond. „In Nederland gaan gehandicapte kinderen en vooral die met een verstande lijke handicap, groepsgewijs op vakantie. Als ze al met vakantie gaan. Het probleem is dat ze dan slechts in daarvoor speciaal in gerichte instellingen terecht kunnen. Op gewone campings is voor grote groepen geen plaats en ouders met een geestelijk ge handicapt kind kiezen vrijwel nooit voor een camping als vakantieverblijf, omdat kampeerplaatsen daarvoor niet zijn uitge rust. Zeg nu zelf, waar moet je als ouder met een zwaar spastisch of geestelijk gehandi capt kind van zestien op vakantie naar toe? Welke kampeerplaats beschikt over een badruimte met lift? Over een serie invali dentoiletten? Of over veldjes waar zitvolley- bal gespeeld kan wor den, over goed be- gaandbare paden, een speeltuin met aange past speelmateriaal, een oppascentrale? Dergelijke kampeer plaatsen zijn er sim pelweg niet". Volgens De la Mar zijn ouders die met hun kinderen (van wie er bijvoorbeeld één gehandicapt is) op va kantie willen vaak aangewezen op een huis je. „Je kunt dan net als thuis je kind verzor gen. Maar wat kost zo'n bungalow niet? Daar komt bij dat je als vader en moeder dan ook niet echt lekker uit kunt, omdat je altijd de zorg van je kind hebt. Greke had al jaren dergelijke verhalen aangehoord en ik als ex-wethouder van de zogenaamde 'zachte sector' wist ook al lang alles af van deze keiharde wereld. Op een gegeven mo ment zeiden we tegen elkaar: waarom be ginnen we zelf niet een camping? Waarom ondernemen we zelf niet eens actie?" Hans de la Mar heft zijn handen ten he mel. „We leven in een wereld waarin vooral gesproken wordt om dingen op te lossen. Slechts weinigen doen ook wat. Hoe lang wordt er nu al niet gesproken over de ver betering van de gehandicaptenzorg? Over integratie, over vakantieverblijven? Tegelij kertijd moeten de instellingen bezuinigen, komt er van integratie niets terecht en kun nen gehandicapten alleen in grote groepen vakantie vieren. Onze camping, ons vakan tieoord, moet anders worden. We hebben de kampeerplaats niet voor niets alvast 'De Ruimte' gedoopt: een camping, ruim opge zet, dat de ruimte biedt aan gehandicapten en tegelijkertijd plaats biedt aan de 'gewo ne' vakantievierder". Het is de bedoeling dat De La Mar en Dekker in augustus hun woning in Leiden verlaten en beginnen met de opbouw van hun droomwens. „We bouwen echt geen luchtkasteel. We hebben alles goed door dacht opgezet. Financieel (een budget van een miljoen gulden) is alles rond, de archi tect heeft de tekeningen klaar en het con tract met Staatsbosbeheer, de eigenaar van de vier hectare grond waar de camping moet worden gevestigd, is ook al gereed. Volgend jaar mei is alles rond". De nieuwe campingbeheerder heeft zich- HansflH „Die z naamtnrol sector»?** kei har reld".ü^- HIElI j zelf in zijn dromen al velen mar1^» nieuwe domein aan de slag g^1 zullen, vooral in het begin, veel z?m.er doen. Ik stel me voor dat ik veelf. taurant en in de kampwinkel teJim^ zijn. Greke zal zich, gezien hante 0 grond, meer richten op de zorgvier gen voor de gasten. In de praktijP9.rec op neerkomen dat we alle denkba—S moeten gaan doen. Ik zal de tiFen. moeten kunnen spelen, de meP bakker, de barkeeper, de gastheei moet ben ik ook koksmaatje. Ik v der geval één ding zeker: ik zal^^ camping geen dag vervelen". ^r*-i DONDERDAG 6 MAART 1997 972 ERDA Stille Omgang in teken van veilige wereld voor kinderen LEIDEN EN REGIO» De jaarlijkse Stille Omgang in het centrum van Amsterdam staat dit jaar in het teken van 'een veilige wereld waarin kinderen zich thuisvoelen'. De affaire-Dutroux in België en de recente kindermoor den in eigen land zijn de aanleiding voor het thema van de processie. De Stille Omgang is dit jaar in de nacht van 15 op 16 maart. De organisatie verwacht net als vorig jaar 10.000 deelnemers. In de afgelopen jaren sloten steeds meer gelovigen van andere gezindten zich bij de rooms-katholieke processie aan. De eucharistieviering is om 22.00 uur in de O.L Vrouwe Kerk aan de Keizers gracht in Amsterdam. Aan de viering wordt medewerking verleend door koorleden van de Pius X kerk in Alphen aan den Rijn. De Stille Omgang bestaat in de huidige vorm sinds het einde van de 19de eeuw. De processie is een herdenking van het zogeheten mirakel van Amsterdam dat in 1345 zou hebben plaatsgehad. Volgens de overlevering braakte een zieke man een zojuist ontvangen hostie uit. Het braaksel werd in het haardvuur geworpen maar de hostie kwam ongeschon den uit de vlammen en keer de driemaal op wonderbaar lijke wijze in het huis van de zieke terug. Deelnemers aan de pro cessie uit Leiden en Oegst- geest kunnen zich opgeven op zondag 9 maart in de pas torie van de Lodewijkskerk aan de Steenschuur na de hoogmis van 10.00 uur. Voorts op donderdag 13 maart van 19.00 tot 20.00 uur in de Romanuszaal aan de Mare. Degenen die vanuit Al phen willen vertrekken, kun nen zich opgeven bij F. Berg (tel. 493454). Deelnemers uit andere gemeenten wordt verzocht contact op te ne men met plaatselijke kerkbe sturen. Ds. J. Bos (1948) is een geboren Urker en is vroeger ook visser geweest. Op zijn 15de ging hij van school om bij zijn vader in de slagerij te werken die elke week rond de zeventig visserskotters van vlees voorzag. Bos ging nooit naar de kerk en aangezien de sociale controle in Urk groot was, had zijn gedrag effect op de grootte van de klantenkring. Toen zijn vader overleed, verkocht hij in 1975 de slagerij. Via een kennis raakte Bos betrokken bij een kerkelijke ge- sprekskring en begon af en toe naar de kerk te gaan. Op zijn 35-ste ging de christelijk gereformeerde Urker theologie studeren aan de theologische uni versiteit van de gereformeerde kerken in Kampen, later in Apeldoorn. Daar studeerde hij in 1990 af. In datzelfde jaar werd hij beroepen in Bussum. Sinds december staat Bos in Aarlanderveen waarmee de christelijk gereformeerde gemeente in die plaats voor het eerst in 96 jaar weer een voorganger heeft. Een vis op het droge égaat dood. De vis is dus vrij in zijn ge bondenheid aan het water, een vogel in zijn gebondenheid aan de lucht. Zo is een christen vrij in zijn gebon denheid aan het woord van God en zo zie ik de geboden en verboden die het geloof oplegt. Ik ben niet bekeerd van café naar kerk, maar ik heb een le vende relatie met mijn geloof, mijn hart zit er in. Een christen mag alles want hij wordt vrijge maakt door God. Als tiener lag ik dwars. Ik speel de in een band en trouwde op mijn zeventiende omdat mijn vrouw een kind verwachtte. Heel Urk moet er over hebben gepraat. De eerste tien jaar liet ik mijn vrouw en kinderen veel alleen, want ik trad op met de band. Ik had ook exotische vo gels in de tuin en een bevrien de visser kwam daar vaak naar kijken. We raakten in gesprek en hij vroeg me mee naar de interkerkelijke bijbelkring die steeds bij deelnemers van ver schillendegeloofsrichtingen thuis werd gehouden. Langza merhand maakte ik een proces van innerlijke vernieuwing door die God met mij voor had. Ook toen was hij al met mij be zig, hij stuurde de juiste men sen op mijn weg en legde ver langen in mijn hart, onbewust voor mij. Zodra het zaad ge zaaid was, groeide het geloof in mij, langzaam maar zeker als in de donkere aarde. Een vrucht zie je pas een hele tijd nadat het zaad gezaaid is, zo ging het ook met mij. Later begreep ik pas dat God mensen weg kan grijpen uit de wereld, hoewel dat niet zijn normale manier van doen is. Normaal gaat God de weg van het verbond, van de doop die van ouder tot kind wordt doorgegeven. Sindsdien gingen we twee keer per zondag naar de kerk, hoe wel mijn vrouw het in het begin moeilijk vond. De oudste, toen twaalf, was daarvoor nooit in de kerk geweest, maar ze heeft nooit geklaagd. Dit zie ik als een bewijs van Gods hand in mijn roeping. 'Geloof in Jezus, u en uw huis' staat er in de bij bel en daar heb ik later nog veel aan teruggedacht. Ik ging steeds meer evangelisch en kerkewerk doen tot het besef tot mij doordrong dat God mij riep om predikant te worden. Hij laat geen briefjes uit de he mel vallen, maar zendt mensen en zorgt voor omstandigheden waardoor de dingen die moe ten gebeuren ook zo gaan. Na een gesprek met de dominee en de kerkeraad van mijn ge meente moest ik op gesprek bij het curatorium van de christe lijke kerken waarbij mijn roe ping getest werd. Ik werd afge wezen, maar was er van over tuigd dat God me wel had aan genomen. De volgende dag kwam ik een visser tegen aan wie ik het verhaal vertelde. Toen zei hij dat hij me finan cieel zou-steunen als ik het jaar daarop wel zou gaan studeren. Dit gebeurde en ik heb inder daad van hem en nog drie an deren geld mogen ontvangen. Het was een wonder. God nam me in directe dienst en hij is een baas die niet failliet kan gaan. Met kerst vonden we ineens een envelop met achthonderd gulden op de deurmat. Anonie me buren steunden ons en we zijn er nooit achter gekomen wie dat waren. Eens kwamen we in het dorp een reder tegen die mij herkende en mij geld bood. Later heb ik tegen mijn vrouw gezegd: dat was God die ons vroeg of we nog iets nodig hadden. Zo bewijst hij dat hij er is. En als God je roept om het evangelie te verkondigen, heb je ook de bewogenheid om mensen te winnen voor het ko ninkrijk van God. Eens houdt het leven op en als je dan geen levende band met Jezus hebt, ben je voor eeuwig verloren. Dat wens ik niemand toe. Hoe wel het behoorlijk moeilijk voor ons allemaal is ge weest om uit Urk te vertrekken, heeft deze roeping mij altijd op de been gehouden. CARINE DAMEN KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma, t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adfunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adiunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v< ABONNEMEf bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 'per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtio verstrekken tot het automatist; van het abonnementsgeld, c korting per betaling. VERZENDING PER Pö per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASf Voor mensen die moeilijk lezerj ogen hebben of blind zijn (otè leeshandicap hebben), is een san» het regionale nieuws uit het Leidi geluidscassette beschikbaar. Vooj g .0886-482345 (Centrum voor Gei Lectuur, Grave). C ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconess^ dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19 00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor pa£n bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21 OOuur lat Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15 00- 15 30 uur en 19 00-19.30 u hc overleg met de dienstdoende verpleegkundige Lou Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplet- Jongerenafdeling. 14 30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. fdd RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth f)v< (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 daarnaast ook 1115-12.00 uur Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 213 8€ Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131). dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14 15—15 00 uure 18 30-19 30uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20.00 ui' Partners/echtgenoten met kinderen. |CH Voor zwangeren zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitenI partners/echtgenoten en eigen kinderen jgj Kinderafdelingen voorouders van opgenomen kinderen is er een ruime; mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. F1 Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheiPe neurologie 14.15-15.00 uur en 7 8.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelèWi 14.15-15.00 uur en 18 30-19 00 uur er Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 baby zaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 118.30-19.30 u r. klas

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14